MY.UAНовини
Борги після смерті: чи доведеться спадкоємцям сплачувати за кредитами померлих родичів
Борги після смерті: чи доведеться спадкоємцям сплачувати за кредитами померлих родичів

Борги після смерті: чи доведеться спадкоємцям сплачувати за кредитами померлих родичів

Новий проект закону щодо боргів та спадщини наробив чимало шуму, адже пропозиція включає неможливість спадкоємців відмовитися від спадщини за умови наявності несплачених боргів. Фокус дослідив, що це за новації та як саме може змінитися законодавство.

Законопроєкт №11220 про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо врегулювання деяких питань відмови від прийняття спадщини спадкоємцем у випадку наявності вимог кредиторів за зобов’язаннями спадкодавця був одержаний Верховною Радою наприкінці квітня. Що пропонує законопроект №11220, чи суттєво він змінює правила передачі спадщини та хто залишиться у виграші? Ці та інші питання Фокус розбирав з юристами.

Особливості спадщини: успадковуються не тільки статки, але й борги

Питання прийняття спадщини завжди було дуже актуальним для суспільства. Разом з тим, на превеликий жаль деяких спадкоємців, успадковуються не тільки статки, але й борги спадкодавця.

"Наразі діє норма, яка дозволяє відмовитись від спадщини. Інколи це роблять спадкоємці по домовленості між собою, щоб зекономити на послугах нотаріуса, але інколи спадкоємці відмовляються від прийняття спадку через те, що разом з майном у спадкодавця наявні і борги, які відповідно до ст. 1218 Цивільного Кодексу України також входять до складу спадщини", — розповіла у коментарі Фокусу адвокат Адвокатського бюро "Івана Хомича" Олена Воронкова.

На превеликий жаль деяких спадкоємців, успадковуються не тільки статки, але й борги спадкодавця

Зараз законодавством передбачено такий механізм, що у разі відмови від прийняття спадщини або просто неподання заяви про її прийняття спадкоємець залишається без спадку, але й кредитор нічого не отримує. При цьому не виключні випадки, коли спадкоємці по факту продовжують користуватись успадкованим майном, зокрема, нерухомістю, але без оформлення майнових прав на себе. Крім того, більшість з них прийняли спадок, оскільки проживали зі спадкодавцем на момент смерті. Питання, як потім таким спадкоємцям, що не оформили своїх прав, реалізовувати майно, залишається відкритим. Нерідкі випадки, коли не те, що перше, а й навіть друге і третє покоління проживає у будинку без оформлення на нього права власності після смерті законного власника.

Наразі діє норма, яка дозволяє відмовитись від спадщини
Фото: Getty Images

"Інколи ситуація така, що у людей просто немає грошей, щоб оплатити послуги нотаріуса та сплатити державне мито, — каже юристка. — Але бувають ситуації, коли люди просто уникають сплати коштів по борговим зобов‘язанням спадкодавця. Вважаю, що цей законопроект було розроблено саме з метою врегулювання таких питань".

Не тільки кредити: йдеться про будь-яку заборгованість

Володимир Місечко, адвокат, керуючий партнер Адвокатського Об’єднання "Місечко та Партнери" вважає, що всі розмови навколо документу на кшталт "українців змусять платити чужі борги" — це очевидний хайп, який і раніше виникав з приводу того чи іншого законопроєкту.

Важливо Українців можуть зобов'язати виплачувати кредити померлих родичів: у ВР зареєстрували законопроєкт

"По-перше, якщо навіть розглядати ймовірність прийняття законопроекту №11220, то тільки після доопрацювання, — наголосив юрист. — По-друге, він несе в собі не такі вже й радикальні зміни в цивільне законодавство, як про це говорять "гарячі голови".

Володимир Місечко уточнює: законопроект №11220 пропонує внести зміни до Цивільного кодексу України, а саме в статті 1273 та 1274, додавши наступне положення: "Не допускається відмова від прийняття спадщини у випадку наявності боргів за зобов’язаннями спадкодавця перед кредиторами до їх задоволення в межах вартості майна, одержаного у спадщину, в порядку, визначеному цим Кодексом".

Експерти не виключають, що автори законопроекту мали на увазі борги людей похилого віку перед комунальними підприємствами
Фото: УНІАН

"По суті законодавець хоче позбавити спадкоємця можливості відмовлятися від спадщини, зокрема, на користь іншого спадкоємця, якщо спадкодавець має борги, — пояснює юрист. — Хоча обговорення точаться навколо боргів за кредитами (в банках та МФО), насправді йдеться про будь-яку заборгованість, включаючи комунальні послуги, аліменти, за рішенням суду тощо".

Не виключно, що автори законопроекту мали на увазі саме борги людей похилого віку перед комунальними підприємствами за несплату комунальних послуг. І держава хоче знайти того, з кого можна було б одержати ці гроші, припустив у розмові з Фокусом аналітик Данило Монін. З іншого боку, навряд чи відмови від прийняття спадщини з цієї причини були частими.

На думку юристів розглядати ймовірність прийняття законопроекту №11220 можна тільки після доопрацювання

"Загалом, якщо борги великі, а спадок маленький, це справді може бути проблемою. І навіть якщо кредитору віддати майно за борги, це не допоможе, – каже Данило Монін. – Але не думаю, що від реалізації положень цього документа виграє держава. Швидше, це додатковий механізм задоволення прав кредиторів".

Мінуси проєкту: багато питань і відхід від європейської практики

На практиці спадкоємець, хоче він того чи ні, повинен спочатку розрахуватися з кредиторами, і тільки потім повноцінно розпоряджатися успадкованим майном, продовжує Володимир Місечко. Якщо спадщини, щоб покрити всі борги, не вистачить, свої кошти спадкоємцю докладати не доведеться. Будуть певні зобов'язання на оформлення документів у нотаріуса, а згодом, можливо, доведеться брати на себе клопоти щодо продажу спадкового майна та розрахунку з кредиторами.

Важливо Без паспортів, спадщини та соцдопомоги: як ще ухилянтів в Україні обмежать у правах

На думку Володимира Місечка, наразі законопроєкт виглядає як неробоча ініціатива, принаймні, поки не врегульовано низку питань. Як будуть розшукувати родичів померлого спадкодавця, з якими він до смерті не підтримував зв’язків? Якою має бути процедура розрахунку з кредиторами за наявності кількох спадкоємців?

"Зараз, наприклад, далекі родичі часто просто не знають про смерть спадкодавця, не претендують на спадщину та пропускають строк її прийняття, — розповідає юрист. — Ба більше, практика подання заяв про відмову від спадщини не дуже поширена навіть у випадках, коли йдеться про близьких родичів. Якщо спадкоємець знає про наявність великих боргів у померлого та за відсутності сенсу у прийнятті спадщини, він просто нічого не робить – тобто не подає заяви нотаріусу на прийняття спадщини. Строки спливають і вирішення питання переходить в іншу площину".

Юрист Володимир Місечко: наразі законопроєкт виглядає як неробоча ініціатива

За статтею 1277 ЦК України, спадщина може бути визнана відумерлою, нагадує Володимир Місечко. Якщо на спадкове майно ніхто зі спадкоємців не претендує, воно переходить у власність територіальної громади за відповідним рішенням суду. А ось серед осіб, які можуть подати позов до суду щодо визнання спадщини відумерлою, є і кредитори спадкодавця.

З кредиторами доведеться розраховуватися спадкоємцю
Фото: Відкриті джерела

Отже, права кредиторів вже зараз законодавством цілком захищені, підсумував юрист. З ними розраховується або спадкоємець у разі прийняття спадщини (він зобов’язаний це зробити згідно зі ст.1282 ЦК України), або територіальна громада у разі визнання спадщини відумерлою.

"В такому вигляді плюси від реалізації документу навряд чи будуть навіть для кредиторів, — вважає Місечко. — Адже поки дієвого механізму реалізації не напрацьовано. А от головним мінусом є той факт, що ця законодавча ініціатива є відходом від європейської практики, де відмова від спадщини досить поширена у зв’язку з потребою сплати великих податків в разі її прийняття. Про досить неприємний суспільний резонанс й говорити немає чого".

Важливо Що винен - віддати повинен: як приватні виконавці стягують з українців борги

Плюси нових змін: борги доведеться погашати

Олена Воронкова порушення прав громадян у новому документі не бачить. На її думку, єдине, кого утискатиме цей закон, це спадкоємців, які бажають користуватися спадковим майном, але не бажають оформлювати права на спадок, сплачуючи борги спадкодавця. До речі, каже юристка, це передбачено і без цього законопроекту. За словами Воронкової, плюсом реалізації законопроєкту є те, що якщо у спадкодавця було майно і були борги, спадкоємець не може відмовитись від спадку поки не буде погашено борги або їх частина за рахунок спадкового майна.

Деякі спадкоємці бажають користуватися спадковим майном, але не бажають оформлювати права на спадок та сплачувати борги спадкодавця
Фото: ТСН

"Фактично, якщо діяти за законом, не намагаючись ухилятись чи шукати "окольні шляхи", для спадкоємця нічого не змінюється: не хочеш отримувати спадок – не отримуй, але віддай його на погашення боргів. Бажаєш реалізувати свої спадкові права – знову таки жодного погіршення становища: подавай заяву та оформлюй право власності. І навіть для тих, хто хоче уникнути сплати боргів, але бажає залишити собі у користуванні спадкове майно, нічого не змінюється. Адже відповідно до запропонованих змін заборонено лише відмовлятись від прийняття спадку до погашення боргових зобов‘язань спадкодавця, але жодним чином не врегульовано бездіяльність спадкоємця щодо неподання заяви ані про прийняття, ані про відмову від спадку", — зазначила юристка.

Тому, підсумувала Воронкова, в цілому, законопроект дуже слушний, бо зможе хоча б трохи захистити права кредиторів, при цьому він суттєво не обмежує права й спадкоємців, якщо такі спадкоємці дисципліновані та їм все одно довелось би обирати між прийняттям або неприйняттям спадщини.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Украина потребует более $40 млрд внешнего финансирования в 2026 году, что является вызовом — Шмигаль
Апостроф
2025-07-09T21:42:06Z
Рыбные блюда теперь только на праздники: супермаркеты переписали цены на сельдь, карп и скумбрию
Знай
2025-07-09T19:21:06Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Е-очередь на бесплатное эндопротезирование: как записаться
ZN UA
2025-07-09T22:21:38Z
Что значит для организма хотя бы один раз сгореть на солнце
Comments UA
2025-07-09T21:12:13Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Германия крупнейший военный донор Украины в ЕС — Рютте
TSN
2025-07-09T23:06:33Z
ХАМАС согласился освободить десять израильских заложников
Корреспондент
2025-07-09T22:58:28Z
Руководитель подразделения БЭБ Олег Ящук, который является фигурантом НАБУ, купил дорогие BMW и TOYOTA за 4 млн грн
Новости Украины
2025-07-09T08:57:10Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Ситуация на фронте на вечер 9 июля 2025 года
UAToday
2025-07-09T22:00:28Z
РФ пытается запереть в кольцо Константиновку и продвинуться на ключевых направлениях
TSN
2025-07-09T20:36:08Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
10 июля 2025 года: Антония Печерского — что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-07-09T23:07:42Z
Что на кухне лишнее: три вещи, которым место в кладовке
Gazeta UA
2025-07-09T22:12:12Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
"Я там, где веселье умирает": Вышел новый трейлер второго сезона "Уэнсдей"
GameMag
2025-07-09T21:10:26Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Эту бытовую химию лучше никогда не покупать и выбросить, если она у вас есть
Comments UA
2025-07-09T21:57:11Z
Как намекнуть мужчине на цветы: пять советов, которые работают
Gazeta UA
2025-07-09T21:24:50Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T18:55:10Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Взрывы в Константиновке: люди оказались под завалами. ФОТО
Новости Украины
2025-07-09T20:00:09Z
В Индии толпа до смерти забила семью, которую обвинили в колдовстве
Новости Украины
2025-07-09T19:39:49Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Водителям ужесточились правила: какие авто теперь обязаны проверять дважды в год
Знай
2025-07-09T20:21:40Z
Toyota показала новый раллийный Yaris на водороде
Корреспондент
2025-07-09T18:24:45Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Официально: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl выйдет на PlayStation 5 в конце 2025 года
GameMag
2025-07-09T21:19:24Z
Бесплатные игры для подписчиков PS Plus Premium и PS Plus Extra на июль 2025 года раскрыты: Чем порадует Sony
GameMag
2025-07-09T21:10:59Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Итальянский клуб предложил 25 миллионов евро за лидера "Шахтера" — СМИ
ZN UA
2025-07-09T22:33:56Z
ПСЖ уничтожил "Реал" в полуфинале КЧМ-2025
Telegraf
2025-07-09T21:54:30Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Соглашение на два года заключил с Сандерлендом 20-летний украинец
Корреспондент
2025-07-09T21:04:37Z
В квалификации ЛЧ первый матч с Хамруном Жальгирис завершил в свою пользу
Корреспондент
2025-07-09T20:42:23Z