MY.UAНовини
Найбільша загадка — як уся українська тактична ядрена зброя опинилася на території Росії
Найбільша загадка — як уся українська тактична ядрена зброя опинилася на території Росії

Найбільша загадка — як уся українська тактична ядрена зброя опинилася на території Росії

Про це пише Юрій Костенко у своїй книзі «Історія ядерного роззброєння України».

15 травня в Українському кризовому медіацентрі (Хрещатик, 2) о 18:00 відбудеться презентація другого видання книги колишнього рухівця, народного депутата, а потім міністра Юрія Костенка «Історія ядерного роззброєння України». У нас якщо не армії, то полчища диванних експертів коментують цю тему і судять про неї так гучно, як риплять пружини у їхніх диванів. Отож, тим, хто хотів би розібратися в темі, це видання буде якраз дуже доречне. Там автор крок за кроком описує події, які відбувалися навколо цього питання. Подає позиції найширшого кола як українських, так і закордонних фахівців.

Коли заходить мова про ядерне роззброєння, то мені згадується єхидно усміхнений фейс тодішнього президента США Білла Клінтона 12 січня 1994 року у ремонтованому Бориспільському аеропорту, де вони разом із тодішнім президентом Леонідом Кравчуком давали пресконференцію перед поїздкою до Москви. Кравчук надавав слово тим чи тим журналістам, Клінтон розсміявся і сказав щось на зразок: «Ви так добре керуєте пресою, що не будь ви на такі високій посаді, я б запропонував вам посаду прессекретаря».

Жарт явно двозначний. Не лише мені так здалося, але  й інші колеги написали про це. Я десь читав потім, що посольство США перепрошувало, але я цього не пам’ятаю. Тоді йшлося про ядерне роззброєння України. Я частково висвітлював цей процес. Коріння сьогоднішніх подій лежать саме в тих роках.

Коли дізнався про презентацію другого видання книги Костенка, то потягло мене перечитати її, а також розділ, присвячений міжнародній політиці, з власної книги «Третій Президент. Політичний портрет Леоніда Кучми», фрагмент спогадів Леоніда Кравчука «Маємо те, що маємо», книгу Кучми «После Майдана».

Нині дуже популярна ідея, що Захід нас обдурив, вициганивши у нас ядерну зброю та давши на заміну порожній папірець у вигляді Будапештського меморандуму. В цьому є своя логіка, хоча лише частково. Адже не можна обдурити того, хто не дозволяє себе дурити.

Ідея власного ядерного роззброєння вперше прозвучала саме з офіційних вуст українців. Ніхто тоді Україну не примушував це робити. Позиція ця була зафіксована в Декларації про державний суверенітет, який ухвалили 16 липня 1990 року.

Озвучив цю пропозицію на засіданні Верховної Ради голова Народного Руху Іван Драч. Юрій Костенко наводить факт, про який він дізнався пізніше. Ця ідея народилася у вузькому колі рухівців з подачі юриста-міжнародника, професора, консультанта МЗС Української РСР Володимира Василенка.

До її, як пише Костенко, проштовхування долучився юрист-міжнародник Сергій Головатий. З ним консультувався Іван Драч перед своїм виступом.  Вона «не проходила процедури обговорень і без жодних аналітичних висновків». Костенко пише, що у розмові з ним пізніше Василенко казав, що мотивом було закласти у Декларацію «юридичні підстави для виходу зі складу СРСР, мовляв, неядерна Україна не може бути у ядерному Радянському Союзі». Костенко згадав, що цим же аргументом користувався голова парламентської комісії з міжнародних справ, ще один рухівець Дмитро Павличко.

Костенко відзначив, що майбутнє показало: жодна з 11 «неядерних» республік СРСР не скористалася своїм неядерним статусом для виходу. Вони повиходили після розвалу Союзу.

Народний депутат ІІ скликання Верховної Ради Євген Жеребецький, який певний час у Скрипіна вів токшоу, розповідав мені, що Василенко, коли торкнулися теми ядерного роззброєння, був дуже схвильований і незадоволений тим, що Жеребецький виступив його опонентом. Сам Жеребецький був одним із небагатьох, хто не голосував за ядерне роззброєння України.

У інтерв’ю «Радіо Свобода» Василенко так пояснював тодішню свою позицію: «Вибір був — або Україна стає самостійною і незалежною, непов’язаною з військово-промисловим комплексом Росії, або вона втрачає незалежність. Україна програла визвольні змагання 1917–20 років через те, що не мала міжнародного визнання і підтримки. І їхня відсутність призвела до поразки. Над Україною висіло оте прокляття невизнання. Ситуація руху до незалежності на початку 1990-х була інакшою, але і схожою».

Проте справу було зроблено: Україна сама заговорила про це. Тоді її ніхто не підштовхував і не спонукав до цього.

Моя книга «Третій Президент» нагадала мені ще один факт. Після проголошення Декларації представник УРСР в ООН Геннадій Удовенко виявив небачену самостійність і встановив контакти з українською діаспорою, котру в радянській пресі не називали інакше як буржуазними націоналістами. На той час американський громадянин, майбутній народний депутат України Роман Зварич розповідав мені, що Удовенко під час зустрічей із дипломатами різних країн доносив до них думку, що Україна готова відмовитися від ядерної зброї. Це знову робилося з власної ініціативи.

Кравчук у книзі «Маємо те, що маємо» пише, що напередодні конференції у Женеві у серпні 1990 року, яка була присвячена дотриманню Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), Україна повідомила про свій намір приєднатися до ДНЯЗ як повноцінна учасниця угоди. Сам Кравчук оцінює цей дипломатичний крок як важливий, але не до кінця вдалий. Адже росіяни вжили заходів, щоб не допустити цього. Американці не захотіли тоді сваритися з Москвою.

Отож, Україна ще раз із власної ініціативи висловилася на тему ядерного роззброєння. Хоч і невдало. Але Кравчук усе ж таки знайшов оптимістичний із його точки зору момент: «Сполучені Штати, здається, вперше побачили в Україні не російську провінцію, а самостійну геополітичну одиницю».

Після проголошення Незалежності 24 серпня 1991 року комісія з міжнародних справ, яку очолював Дмитро Павличко, взялася за  обговорення питання без’ядерного статусу. Більшість учасників обговорення, за словами Костенка, ставилася до ядерної зброї як до небезпечного спадку, якого треба якомога швидше позбутися.

Зокрема, як пише Костенко, Павличко вважав, що поки ядерна зброя лишатиметься у нас — існує ризик, що до України вдереться російське військо, аби поставити ЯЗ під свій контроль. Тому, мовляв, треба швидше від неї відмовитися. Інша загроза — Росія запустить ядерні ракети з української території та по Україні вдарять у відповідь й це приведе до загибелі України.

«Ми доводили необхідність використання ядерної зброї, як “стартового капіталу” та поступову його трансформацію у мирні дивіденди незалежної України», — пише автор. Таку позицію займали сам Костенко, Тетяна Яхеєва і Сергій Семенець.

24 жовтня 1991 року Верховна Рада ухвалила заяву «Про без’ядерний статус України». Якщо стисло, прихильники «небезпечного спадку» пропонували відмовитися від ядерного арсеналу та передати його Росії, аби вона не встановила контроль за стратегічними наступальними озброєннями на території України або не спричинила другий Чорнобиль.

Прихильники «стартового капіталу» пропонували провести докладні переговори з Заходом і здобути вигоди для України від ядерного роззброєння.

Костенко відзначає, що ніхто не ставив під сумнів ядерне роззброєння України, розходилися лише в методах. Прихильників «стартового капіталу» оголосили яструбами та приписували їм небажання роззброюватися. Кравчук це підтверджує, пишучи у своїй книзі, що проти вивезення ядерної зброї з території України були представники націонал-патріотичного табору. При тому не пише, що вони не були противниками ядерного роззброєння як такого.

Лише 2 квітня 1992 року Кравчук провів нараду не з політиками, не з чиновниками, а з фахівцями — науковцями, армійцями, представниками підприємств-виробників зброї. Він туди прийшов із пакетом документів, які вже понапідписував, і з твердим переконанням, що ядерної зброї треба якомога швидше позбутися.

А фахівці на нараді сказали, що Україна має можливості самостійно демонтувати наявні на її території ракети. Крім того, відмова від ядерного озброєння позбавить Україну засобів стримування гіпотетичного агресора. Також Україна має важелі впливу на Росію, щоб змусити її співпрацювати на рівних. Роззброюватися треба з усім світом, а не попереду всіх. Таку позицію займав, зокрема, головний конструктор «Південмашу» Станіслав Конюхов. А в СРСР «Південмаш» був ключовим підприємством із виробництва ядерної зброї та космічних ракет.

Міністр закордонних справ Анатолій Зленко, за підтвердженими доказами словами Костенка, перекрутив чимало фактів і видав тези, які, за підозрою Костенка, готувалися за межами міністерства і навіть самої України.

Я у своїй книзі відзначив характерну рису Зленка. Він був достатньо пасивним міністром. Небачену активність виявляв лише тоді, коли треба було забезпечити інтереси Сполучених Штатів. Це стосувалося ядерного роззброєння України. В цьому випадку інтереси США збігалися з інтересами Росії.

Росія наполягала на тому, що ядерна зброя належить їй і вимагала безплатної передачі їй ядерних арсеналів, які розташовувалися на території України. Вона також вживала заходів, аби підпорядкувати щойно створеній Співдружності незалежних держав стратегічні ядерні сили, які розташовувалися у колишніх радянських республіках. Оскільки Росія домінувала у СНД, то читай — підпорядкувати їх Москві.

Результатом вищезгаданої наради у Кравчука було те, що він ухвалив рішення, на яке сам Костенко не сподівався. 5 квітня Кравчук підписав Указ, яким підпорядкував Збройним Силам України підрозділи стратегічних сил — 43-ї ракетної армії та стратегічної авіації. При цьому, що було нехарактерно для Кравчука, в Указі містилася досить жорстка аргументація — у зв’язку з втручанням керівництва Росії та військового керівництва СНД у внутрішні справи України.

А 9 квітня Верховна Рада ухвалила постанову, де висловила неочікувану позицію: «Вважати за недоцільне вивезення з території України тактичної ядерної зброї до розробки та запровадження в дію механізму міжнародного контролю за її знищенням з участю України».

І увага, увага, увага! Після цього настав найдраматичніший момент. Він показав, що на той час Росія могла на території України виробляти все, що їй заманеться.

Костенко пише, що у Кремлі після цього зразу зрозуміли, що діяти треба не просто швидко, а дуже швидко. «І вже через місяць, у травні 1992 року, вся українська тактична ядерна зброя опинилася на території Росії, — пише Костенко. — Вивезення тактичної ядерної зброї є однією з найбільш темних сторінок в історії ядерного роззброєння України. Достеменно відомим є тільки факт, що дозволу на її вивезення Верховна Рада України не давала».

Далі у своїй книзі він наводить ще низку цікавих фактів, але вони все одно на питання, яким чином це сталося і хто за це відповідає, відповіді не дають. Леонід Кравчук у своїй книзі взагалі не озвучує цей факт.

У книзі Костенка є ще чимало такого, що не вкладається в сьогоднішні стереотипи. Зокрема, серед американців були впливові прихильники ідеї залишити ядерну зброю за Україною, адже вони на той час уже усвідомлювали загрозу, яку Росія становитиме у майбутньому. А також ще не раз виявлена дивна позиція міністра Зленка.

Боюся, що з цього мого відгуку складається враження, ніби Україна сама винна в тому, що сталося. Насправді Захід теж доклався до цього. Власне, про це писав Леонід Кучма у своїй книзі «После Майдана». Він назвав підписання цього документу однією зі своїх найбільших помилок. Власне, його досить широко цитували наші медіа після початку широкомасштабного вторгнення. Але не завадить нагадати.

Він пише: «Я вчитався в цей папір, цілий вечір по кабінету бігав… “Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки та Україна консультуватимуться у разі виникнення ситуації, що порушуватиме питання щодо цих зобов'язань”, — сказано в “Меморандумі про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. 5 грудня 1994 р.”. Ось і вся конкретика. Ну хитруни! Вирішили за принципом: немає механізму, немає проблеми. Насолоджуйтесь, українці, декларативними обіцянками підтримки».

І додає: «У тому, що цей документ виявився надто загальним, частково винен і я сам. Поїздка до Будапешта у листопаді 1994 року, де він підписувався, була моєю першою важливою поїздкою за кордон у ролі Президента України. Уся попередня робота за участю наших дипломатів уже була зроблена. Мені залишалося лише скріпити своїм підписом результат.

Не знаю, чого я міг би домогтися, якби зажадав доробок і переробок, але те, що не зробив такої спроби, вважаю за свій недогляд. Напевно, простимий, але недогляд. Можна сказати, мене підвели українські дипломати, які мали досвіду теж не набагато більше, ніж я».

Detector Media · Перестати боятися і полюбити бомбу: як російська пропаганда маніпулює питанням ядерної загрози

Титульне фото: президент США Білл Клінтон, президент РФ Борис Єльцин, президент України Леонід Кравчук після підписання заяви про подальше ядерне роззброєння України. Москва,  14 січня 1994 року (Getty Images)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Як би виглядали періоди історії України, якби вони були людьми: вражаюче відео
24tv
2025-04-25T12:00:54Z
Від королеви Камілли до Олени Зеленської: хто з відомих жінок мав аудієнцію у Папи Франциска
24tv
2025-04-25T11:57:18Z
Жінка вийшла на балкон вранці і завмерла: що вона побачила
Фокус
2025-04-25T11:42:29Z
Атака на завод "Шахедів" у Татарстані: військовий аналітик зауважив цікаву деталь
24tv
2025-04-25T11:39:32Z
У Брянську ліквідували провідного інженера, що модернізував російські РЕБи
Telegraf
2025-04-25T11:30:53Z
Студентів мобілізують попри відстрочку: у яких випадках навіть закон не допоможе
Знай
2025-04-25T11:30:38Z
Конвеєр зі скидання КАБів пригальмував: що зупиняє російську авіацію
24tv
2025-04-25T11:27:13Z
Суспільне транслюватиме прощання з Папою Римськом
Детектор М
2025-04-25T11:25:05Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
ЗМІ: У Польщі закривають справу щодо падіння уламків ракети SpaceX
Европейская правда
2025-04-25T11:58:50Z
Розвідка Естонії: Росія намагається виснажити військові ресурси України
Европейская правда
2025-04-25T11:58:01Z
Брат Венса: "вистава" з костюмом Зеленського в Овальному кабінеті була для когось, хто не був у кімнаті
Европейская правда
2025-04-25T11:52:42Z
Через вибух авто помер генерал РФ Москалик: хто він і яке відношення має до «нормандського формату»
ZN UA
2025-04-25T11:51:12Z
МЗС Китаю: США вводять громадськість в оману, переговори про тарифи не ведуться
Лига
2025-04-25T11:49:10Z
Виплату найбагатшого пенсіонера України перерахували: яку суму він отримує
24tv
2025-04-25T11:48:45Z
Параду не буде. Росія скасовує святкування 9 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:48:13Z
Трамп починає усвідомлювати, що Америка не така сильна, як він думав — The Telegraph
ZN UA
2025-04-25T11:46:47Z
В Нідерландах на смітник викинули 46 витворів мистецтва: серед них робота Енді Воргола
Фокус
2025-04-25T11:45:50Z
Жерар Піке розійшовся з дівчиною, через яку кинув Шакіру
Фокус
2025-04-25T11:36:00Z
«Це наш культурний код, те, що нас об’єднує». Суспільне презентувало фільм «Вальс із системою»
Детектор М
2025-04-25T11:34:26Z
«Тінь богів» Джона Ґвінна: темне скандинавське фентезі без прикрас. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-04-25T11:07:43Z
Відкрито прийом заявок на міжнародний кінофестиваль TOFIFEST
Детектор М
2025-04-25T11:03:37Z
Куди сходити у Києві на вихідні 26-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:03:02Z
3 фільми, які претендували на найвищу кінонагороду у світі: які стрічки не отримали Оскара
24tv
2025-04-25T10:48:06Z
Літо 2025: головні тренди сезону від Андре Тана
Фокус
2025-04-25T10:45:08Z
Актуально, як ніколи: дивіться фільм «Битва за світло» у вільному доступі
Детектор М
2025-04-25T10:24:40Z
Увага, розшук! Поліція Полтави розшукує безвісти зниклого 13-річного Єгора Зємцова
Украина Криминальная
2025-04-25T11:45:35Z
У М'янмі астролога заарештували за фейкове "передбачення" нового землетрусу
Фокус
2025-04-25T11:45:28Z
Вісім років за ґратами проведе житель Дубенського району за вбивство матері сокирою
Украина Криминальная
2025-04-25T11:39:13Z
34-річний буковинець надрукував та заламінував “липове” посвідчення водія і гасав з ним на “Жигулях” поки не впіймали
Украина Криминальная
2025-04-25T11:24:48Z
СБУ затримала агентку ФСБ, яка встановлювала «відеопастки» для корегування ударів по Київщині
Украина Криминальная
2025-04-25T11:18:16Z
Біля Москви вибухнуло авто з російським генералом, він не вижив - ЗМІ
Gazeta UA
2025-04-25T11:15:09Z
Ким був 17-річний хлопець, який загинув унаслідок ракетного обстрілу Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:54:52Z
Вибух авто під Москвою: повідомляють про загибель генерала Генштабу РФ Ярослава Москалика
Факти ICTV
2025-04-25T10:54:43Z
У передмісті Москви вибухнув автомобіль, було вбито генерал російського міноборони
Украина Криминальная
2025-04-25T10:48:57Z
Запрацював інформаційний сайт щодо компенсації за розмінування сільгоспземель
AgroPortal
2025-04-25T12:00:26Z
Apple хоче перенести виробництво iPhone із Китаю до Індії через мита Трампа: планують це зробити до кінця 2026 року
AIN
2025-04-25T12:00:07Z
Європейські компанії дуже занепокоєні через падіння долара – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:51:35Z
Радіоринок. Хто основні гравці, як побудувати радіомережу і чи можна на цьому заробити
Детектор М
2025-04-25T11:43:35Z
Китай готується частково скасувати мита на американські товари
360ua.news
2025-04-25T11:36:38Z
В Нацбанку розказали про відкриття ексзотичних ринків українськими експортерами у 2024 році
ZN UA
2025-04-25T11:31:47Z
У полі працюють 17 сівалок, найближчим часом залучимо додаткову техніку для посіву сої, - АГРОТРЕЙД
Agravery
2025-04-25T11:30:41Z
Несправедливо мало? Яку пенсію зараз отримують ліквідатори ЧАЕС, які ризикували життям
Telegraf
2025-04-25T11:30:18Z
ОККО запустить на повну біоетанольний завод наступного року
AgroPortal
2025-04-25T11:30:16Z
Як працює підземний шпиталь ЗСУ від «Метінвесту» на лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:15:31Z
З ампутованим серцем. Але все ще живі
ZN UA
2025-04-25T10:04:42Z
У людських клітин є «вуха»? Вчені кажуть, вони нас чують і це допоможе скинути зайвий жир
ITC
2025-04-25T08:22:06Z
Інфекції в дитинстві можуть бути пов'язані з раннім раком кишківника
24tv
2025-04-25T08:15:44Z
В якому віці починають проявлятися наслідки від шкідливих звичок
24tv
2025-04-25T07:39:04Z
Маргарин – корисний чи шкідливий: з чого його роблять і як не нашкодити здоров’ю
GlavRed
2025-04-25T07:25:44Z
У Британії у вагітної вийняли матку, щоб видалити ракові клітини, а потім повернули назад
Факти ICTV
2025-04-25T06:01:47Z
Яку каву обирає покоління зумерів? Виробники помітили новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:15:39Z
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Комсомольская правда
2025-04-25T05:04:43Z
Заяви про окупацію панівних висот занадто самовпевнені: 24-та ОМБр про Часів Яр
ZN UA
2025-04-25T11:57:50Z
Щасливчики вихідних: три знаки Зодіаку, яким пощастить 26-27 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-25T11:51:43Z
У Криму був приліт в будинок заступника голови Чечні, це наслідки роботи ППО, – "Атеш"
24tv
2025-04-25T11:45:51Z
Жінка, яка здавала позиції ЗСУ, проведе 10 років за ґратами
InternetUA
2025-04-25T11:27:34Z
Було лише 7 років, коли прийшли окупанти: 18-річна дівчина втекла з Макіївки до України
24tv
2025-04-25T10:48:36Z
У яких областях України знову будуть заморозки
24tv
2025-04-25T10:36:14Z
Заморозки -6 градусів вдарять в Україні: синоптик назвав дату найхолоднішої погоди
GlavRed
2025-04-25T10:33:59Z
Весна з характером: теплий старт у суботу та прохолодна неділя із заморозками
Лига
2025-04-25T10:33:37Z
Україну накриє потужна спека: синоптик розповів про різку зміну погоди у травні
GlavRed
2025-04-25T10:27:30Z
Де розташовані Індія та Пакистан на карті світу та що відомо про країни
Факти ICTV
2025-04-25T11:39:49Z
Чорничний – тренд весни 2025 року: 3 кольори, з якими його ніколи не можна поєднувати
24tv
2025-04-25T11:30:04Z
Для чого потрібен вазелін: 12 способів його застосування, які здивують
GlavRed
2025-04-25T11:27:18Z
Ліниві ватрушки за 20 хвилин: якщо вдома є тільки хліб і сир, а солодкого хочеться
24tv
2025-04-25T11:15:03Z
Нізащо не робіть цього опівночі: пустите у життя бідність та негаразди
24tv
2025-04-25T11:00:18Z
Літній манікюр 2025: трендові кольори і техніки, які варто спробувати
Вива
2025-04-25T10:51:59Z
Штучний інтелект і домашні справи: 4 яскраві приклади, як він може полегшити ваш побут і розваги
24tv
2025-04-25T10:48:57Z
Найвищий міст у світі відкриють у Китаї вже цього літа: від цих кадрів кров застигає в жилах
24tv
2025-04-25T10:42:33Z
Парфуми, які закохують з перших хвилин: вони пахнуть шоколадом
24tv
2025-04-25T10:15:10Z
Артем Стоянов — новий перший віцепрезидент УАФ
Football.ua
2025-04-25T11:55:00Z
"Не найкращий виступ": в Іспанії розкритикували виступ Циганкова за Жирону
24tv
2025-04-25T11:48:07Z
Пенья залишить Барселону через конфлікт з Фліком
Football.ua
2025-04-25T11:31:20Z
Ротань оновив оборону Олександрії на дербі Кропивниччини проти Інгульця
Football.ua
2025-04-25T11:25:13Z
Ціни шокують уболівальників: рейтинг найдорожчих футболістів світу
24tv
2025-04-25T11:21:53Z
Відомий промоутер знищив повернення кривдника Ломаченка у ринг
24tv
2025-04-25T11:15:23Z
Бій Усик – Дюбуа перенесли: коли відбудеться поєдинок за титул абсолютного чемпіона
Факти ICTV
2025-04-25T10:51:49Z
Майка Браянта, в якій він дебютував за «Лейкерс», була продана за $7 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:27:16Z
Реал пропонує Арду Гюлера та €40 млн за Енцо Фернандеса
Football.ua
2025-04-25T10:19:30Z
Ціни на акумулятори Samsung у США зростуть: що треба знати споживачам
InternetUA
2025-04-25T11:46:56Z
BMW планує продовжити виробництво та оновити модель 1 Series з електричним приводом i1
Топ Жир
2025-04-25T11:45:11Z
Найкращі універсали з пробігом: експерти назвали 10 моделей, які варті уваги
GlavRed
2025-04-25T11:27:11Z
Дешевше $20 000: у США показали доступний електричний пікап
AutoGeek
2025-04-25T11:09:07Z
Great Wall представив свій перший V8 та всюдихід Tank 300 Hooke
AutoCentre
2025-04-25T11:06:41Z
Новий Jeep Cherokee демонструє свої 5-пак АВС та стильну панель у стилі Wagoneer S
Топ Жир
2025-04-25T11:00:11Z
ТОП-5 найкращих брендів виробників запчастин на Opel
iPress
2025-04-25T10:51:19Z
Назвали найпопулярніші автомобілі Європи у березні
Gazeta UA
2025-04-25T10:45:33Z
Енергетики Прикарпаття отримали нові автовишки Dasan
AutoCentre
2025-04-25T10:37:32Z
Мороз не проблема: революційне покриття для батарей в електрокарах пришвидшує зарядку на 500% за -10°С
ITC
2025-04-25T11:55:23Z
Китай розширює присутність у космосі: "Шеньчжоу-20" вирушив на орбіту
Хвиля
2025-04-25T11:51:10Z
ШІ знищить людей у 2030 році: дослідники передбачили, як і чому це станеться
Фокус
2025-04-25T11:45:41Z
Garmin випустила Instinct 3 Tactical Edition ─ військовий смарт-годинник з балістикою від $500
ITC
2025-04-25T11:40:14Z
Археологи в Перу виявили 5000-річні останки аристократки з унікальними артефактами
Telegraf
2025-04-25T11:39:03Z
iPhone 17 Air настільки тонкий, що ледь більший за бічні кнопки
24tv
2025-04-25T11:36:48Z
Найстаріша тварина на Землі померла скандальною смертю у віці 507 років: що її вбило
Фокус
2025-04-25T11:36:29Z
Новий шутер від Remedy – FBC: Firebreak отримав офіційну дату релізу
24tv
2025-04-25T11:33:13Z
Всі деталі про Samsung Galaxy Fold 7 — чи варто очікувати новинку
InternetUA
2025-04-25T11:31:16Z