MY.UAНовини
Захаращені укриття, вузькі двері та пандуси: що заважає українцям в повсякденному житті і як це змінити
Захаращені укриття, вузькі двері та пандуси: що заважає українцям в повсякденному житті і як це змінити

Захаращені укриття, вузькі двері та пандуси: що заважає українцям в повсякденному житті і як це змінити

Україна дуже швидко йде вперед у питаннях облаштування безбар’єрності

Україна сьогодні перебуває у стані небаченої досі багатозадачності: відбиває атаки ворога і намагається модернізувати тил відповідно до стандартів ЄС. У період воєнних дій створювати безбар'єрний простір складно. Як і виділяти на це кошти. Однак нам нікуди відступати — поранені захисники і цивільні з інвалідністю не повинні почуватися обмеженими щодня і майже всюди. А ще у нас є літні люди та особи з нейровідмінністю тощо.

Про нові простори, створені під час війни — пласкі входи, укриття нового типу, нові норми ДБН і відповідальність за їхні порушення "Телеграф" розпитав уповноважену президента з питань безбар'єрності Тетяну Ломакіну.

Дітям в укриттях має бути зручно

— Ви багато їздите по регіонах. На що звертаєте увагу і як перевіряєте стан укриттів у школах, лікарнях, дитячих садочках. Які топові помилки виділяєте за результатами перевірок тих же укриттів?

— Захаращеність. Коли заходиш в укриття, а воно заставлене двоярусними ліжками, і діти не можуть там розміститись вільно. Вони сидять на нижніх ярусах ліжок і просто перечікують тривогу замість того, щоб навчатись.

Сучасний підхід до шкільних укриттів — це правильно організований простір із зонуванням — місце, де діти займаються, місце для ігор чи фізичних активностей, зона для прийому їжі, санітарно-гігієнічна зона тощо. Щоб дітям було зручно і можна було організувати навчальний процес.

(Міністерство освіти і науки розробило методичні рекомендації, доступні за посиланням).

Тетяна Ломакіна

— Я чула думку, що мінімум 50% людей в Україні сьогодні потребують інклюзивного безбар'єрного простору. Про що йдеться?

— Сьогодні в Україні до 50% маломобільних людей. Маломобільні групи населення — це не лише люди, які мають порушення руху. Ми маємо враховувати потреби дуже широкого кола. Це й літні люди, бо з віком ми втрачаємо частину можливості рухатись, батьки з маленькими дітьми, люди із порушеннями слуху, які потребують більше простору, щоб жестикулювати тощо.

Навіть якщо ми з вами знервовані, пережили стрес — а сьогодні ми щодня з цим стикаємось внаслідок війни, — це зменшує нашу можливість аналізувати простір, у нас теж з'являються певні порушення руху, бо не так добре працює голова. Ми наштовхуємось на предмети в вуличних просторах — наприклад, на півкулі, встановлені для обмеження руху автівок.

Сьогодні більшість людей в Україні потребують іншого ставлення до безбар'єрності простору, безбар'єрності у послугах, у отриманні інформації.

Наприклад, саме з цією метою Кабмін прийняв рішення про запровадження форматів простої мови та легкого читання для комунікації суб'єктів владних повноважень — щоб рішення уряду не потребували додаткового роз’яснення, і їх міг зрозуміти будь-хто, і це надзвичайно важливе рішення.

Зараз всі перенавчають комунікаційників переходити на новий формат, адже це буде полегшувати людині розуміння, що сказали представники влади. Бо зараз люди, коли читають деякі документи, просто губляться.

Пандуси дискримінують

— З 1 листопада 2023 року запрацювали оновлені Державні будівельні норми (ДБН). Сьогодні ви кажете про пласкі входи в заклади й у бомбосховища в тому числі. Пандуси відходять в минуле? А що з будівлями, які вже мають пандуси?

— ДБН були синхронізовані з європейськими стандартами. Мова йде про один плаский вхід для всіх людей. Часто пандуси побудовані з певними порушеннями і людині на колісному кріслі складно там розвернутись. А ще це дискримінує певні категорії людей, пропонуючи їм окремий вхід або окремий простір. Тож мова про те, щоб максимально уникати пандусів там, де це можливо. А де неможливо — будувати пандус, справді зручний для людей.

Такий пандус може стати не помічником, а додатковим бар'єром

Це стосується нового будівництва. А якщо нам треба переробити лікарню, побудовану 60-80 років тому, то ми кажемо про розумне пристосування. І зараз йде адаптація нових норм і напрацювання рішень. Нам важливо, щоб люди могли вільно і максимально комфортно потрапити у приміщення того ж укриття чи магазину. Тож вже побудовані з порушеннями норм пандуси будуть за потреби перероблені або дооблаштовані. Також є Методичні рекомендації МОЗ як облаштувати простори в закладах охорони здоровʼя.

Проблема вузьких дверей і поглядів

— Ви казали, що стикались також із вузькими дверима у відремонтованих дитячих садочках. В чому проблема?

— У архітекторів, які проєктують документ, за яким громада потім будує, дуже різний рівень кваліфікації. Це може призводити до порушень в проєктах, які за наслідками будуть звужувати можливості для певних суспільних груп.

Те, з чим стикались: у ДБН зазначено, що двірний отвір має бути в ширину 90 см, але це отвір вже готових дверей. А ми бачили отвір 90 см, коли дверна рама ще не встановлена, тобто при облаштуванні він суттєво зменшиться.

Надалі низька кваліфікація проєктантів стане проблемою для громади. Бо цей публічний простір зможуть використовувати лише люди, які не мають проблем з мобільністю. Людина з тростиною вже відчує певні складнощі. А якщо це людина, яку супроводжує, підтримує інша людина? Ми закликаємо до навчання архітекторів і розумного підходу при прийомці виконаних робіт.

За ініціативи Олени Зеленської було створено "Альбом безбар'єрних рішень" - для допомоги міським, селищним і сільським радам

— Якщо у нас є запитання до архітекторів у регіонах, чи можемо ми піти шляхом інших країн, де були експерти з доступності і безбар'єрності?

— Це один із варіантів розв'язання питання, прийнятий у світі. В Ізраїлі такі фахівці працюють при муніципалітетах. Ці люди рік навчаються на консультанта з доступності і безбар'єрності — здобувають додаткову освіту коштом муніципалітету.

Їхня робота — взаємодіяти з архітекторами й забудовниками і пояснювати бізнесу необхідність щось проєктувати та будувати з урахуванням ДБН їхньої країни.

Для допомоги нашим міським, селищним і сільським радам в Україні створено "Альбом безбар'єрних рішень", за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Альбом показує пріоритетність вибору тих чи інших рішень залежно від наявного простору. Також в Альбомі містяться рекомендації для воєнного часу для облаштування ґанків, подвір'я, вулиць, громадських просторів і громадських будівель таким чином, щоб користування ними було безпечним, не заважало евакуації або ж враховувало потреби людей, які мають дискомфорт через випадкові гучні звуки тощо.

На Заході — свій етап розвитку

— Здавалося б, на Заході ці питання мали б бути вже вирішені, без потреби в окремих консультантах…

— Кожна країна визначала для себе дату переходу — коли вони змінюють ДБН. Я декілька місяців тому була Канаді, вони свій документ прийняли лише 2019 року. Хоча, здавалося б — Канада! Тож ми дуже швидко йдемо вперед.

Але культура наших проєктантів, забудовників, замовників будівництва має наздоганяти цей перехід. Зараз мають перенавчитися всі.

Безбарєрність - це нова філософія побудови суспільства, а не лише просторові рішення

Якщо ми кажемо про старі радянські норми будівництва, в них було все чітко за шаблоном. А зараз тобі дають палітру рішень, і ти маєш обрати варіант, розуміючи, як буде рухатися людина в твоєму просторі. Це важливо.

Освіта проєктанта в інших країнах починається з дослідження шляху людини, яка буде користувачем того чи іншого приміщення. Вони уявляють, як вона виглядає, а якщо вона буде користуватися колісним кріслом, як вона рухатиметься? А якщо не буде зору? А якщо це буде людина, яка потребує супроводу? Тоді потрібно більше простору. І ми маємо всі ці речі враховувати.

Сьогодні ми кажемо про ще одну важливу річ — створення кімнат усамітнення в публічних просторах. Людина, яка має нейровідмінність (тобто ментальний стан чи розлад, за якого мозок людини працює не "типово". — Ред.), може дуже швидко сенсорно перевантажуватись. Її спосіб захисту — побути наодинці в тиші, відновитись.

— Ми розуміємо, скільки у нас таких людей?

— У нас є результати світових досліджень. Але по кожному типу порушень нема виокремлення за типами, бо навіть людина з церебральним паралічем може мати різні форми і потребувати різних форматів підтримки. Зараз Україна переходить до міжнародної класифікації функціонування життєдіяльності. Ми запровадили це прямо під час війни, щоб вже зараз почати враховувати саме стан функціонування людини.

Згідно з новим підходом, байдуже, яка у тебе нозологія. Важливо, як людина з цим живе, функціонує, наскільки вона здатна одягати себе, рухатися простором, взаємодіяти з іншими людьми тощо. Фахівці оцінюють потенціал відновлення і дають висновок: чи зможе ця людина працювати і в яких умовах, чи їй краще вдома, як варто переоблаштувати приміщення під її потреби тощо.

Громада сама приймає рішення

— Ви зараз побуваєте у всіх містах, які запланували відвідати. Що буде далі? Висновок, рекомендації?

— Коли ми на державному рівні формуємо національну політику, то нам важливо бачити до чого ця політика призводить на місцях. І, якщо є якась ініціатива, що можна покращити, важливо її почути, побачити, показати іншим громадам.

Ми заходимо зараз у громади, але кожна громада має сама прийняти рішення: чи вони хочуть щось робити по безбарʼєрності. Адже мова йде про необхідність переоблаштувати простори, побудовані багато років тому. Тобто їм потрібно буде вкладатись в дооблаштування просторів, спилювання бордюрів, складання безбар'єрних маршрутів, розширення дверей. А це все кошти. І громади мають усвідомлено сказати — так, нам це потрібно, — і почати їх вкладати.

— Штрафи не передбачені?

— Санкції передбачені лише для порушень при новому будівництві.

*Про безбар'єрний простір і взаємодію громад і держави мова йтиме на II Українському будівельному конгресі, який пройде в Києві 15-16 травня, і у якому братиме участь омбудсмен з питань безбар'єрності.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-20T22:06:23Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Поливаний понеділок: традиції
ZN UA
2025-04-20T21:33:19Z
Особливий понеділок після Великодня 2025: що можна і не треба робити цього дня
Telegraf
2025-04-20T21:21:18Z
Здоров'я, щастя та удачі: красиві привітання з Поливаним понеділком 2025 у прозі та віршах
24tv
2025-04-20T21:15:29Z
Допомога одиноким пенсіонерам у Києві: як отримати доплату до виплат у 2025 році
Политека
2025-04-20T20:01:03Z
Додому з російського полону повернулися понад 100 морпіхів
24tv
2025-04-20T20:00:57Z
Жінка вирішила розлучитися з коханням всього життя: все через невдалий пранк чоловіка
Фокус
2025-04-20T20:00:34Z
Останній подвиг і відновлена репутація: що зробив капітан "Титаніка" незадовго до смерті
Фокус
2025-04-20T19:51:46Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Загроза для двох областей: названо ймовірні напрямки нового штурму РФ
GlavRed
2025-04-20T23:33:12Z
Чеський міністр порівняв перемир'я Путіна зі вдаваним голодуванням
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T23:30:02Z
Дії красномовніші, ніж слова: РФ порушила власне “перемир’я” майже 3 тис. разів
Факти ICTV
2025-04-20T22:36:00Z
Міністр оборони США ділився деталями ударів по Ємену в приватному чаті з дружиною та адвокатом
ZN UA
2025-04-20T22:12:32Z
Причетні до війни в Україні? Німецька компанія рік постачала російському оборонпрому важливий метал
Telegraf
2025-04-20T21:54:28Z
За тиждень – вибори у Канаді: яку програму пропонують фаворити соціологів
24tv
2025-04-20T21:42:58Z
«Великоднє перемирʼя» Путіна закінчилось: хронологія подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T21:39:38Z
Посол Китаю застеріг США від ескалації торгової війни та нагадав про уроки Великої депресії
Хвиля
2025-04-20T21:37:27Z
Чи шкідливі соцмережі: вчені спростували поширений міф
InternetUA
2025-04-20T20:31:38Z
Продукти, які підвищують рівень серотоніну та покращують настрій
360ua.news
2025-04-20T19:15:57Z
Що найкраще випити перед сном. Оберіть свій напій
Gazeta UA
2025-04-20T18:27:45Z
Назвали найгірші пози для сну, якщо болить спина
Gazeta UA
2025-04-20T18:06:06Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Музикант Ярмак зустрівся на обміні полоненими зі своїм побратимом: той втратив 40 кілограмів
24tv
2025-04-20T21:12:12Z
"Скромність - сестра бідності": Тіна Кароль дала 4 зухвалі поради
GlavRed
2025-04-20T19:27:28Z
66-річна Мадонна відзначила Великдень у компанії дітей і 28-річного коханця
Фокус
2025-04-20T19:01:37Z
На одному подиху: 3 легкі мінісеріали для вихідного дня
24tv
2025-04-20T18:18:19Z
Майбутнє української рок-музики: діти зіграли легендарну пісню, мережу у захваті
Telegraf
2025-04-20T17:48:30Z
Анна Саліванчук зізналася, навіщо вийшла заміж за експродюсера Студії Квартал 95
GlavRed
2025-04-20T17:27:48Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Разом із сином за святковим столом: як відзначає Великдень Софія Ротару
GlavRed
2025-04-20T14:27:14Z
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:33:41Z
"Дочекались смачної паски?": родичі полонених провели акцію "Не мовчи"
ZN UA
2025-04-20T22:21:41Z
Війна, день 1152. росіяни понад 2 тисячі разів порушили "Великоднє перемирʼя"
Football.ua
2025-04-20T22:00:33Z
У Києві відзначили світле свято Великодня
ZN UA
2025-04-20T21:12:58Z
У Києві поліція затримала студента: той каже, що правоохоронці вчинили це без причини
24tv
2025-04-20T21:12:32Z
Росіяни збільшують присутність у Маріуполі, – Андрющенко сказав, що це означає
24tv
2025-04-20T21:00:53Z
26-градусна спека буде не скрізь: які регіони заливатимуть грозові дощі
GlavRed
2025-04-20T20:27:55Z
Гороскоп на сьогодні 21 квітня: Ракам - надзвичайна зустріч, Стрільцям - прибуток
GlavRed
2025-04-20T20:27:32Z
Попри "великоднє перемир'я": на фронті – десятки боєзіткнень, ворог тисне біля Покровська
24tv
2025-04-20T20:21:51Z
Румунські рятувальники шукають українця, який вже декілька днів блукає у горах
Украина Криминальная
2025-04-20T23:33:39Z
У російському Омську стався нічний переполох: лунали сирени, небо палало спалахами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:54:54Z
У Харкові стався вибух у багатоповерхівці: горіли дві квартири, є постраждалі
24tv
2025-04-20T22:54:37Z
В одній з квартир Харкова стався вибух: вигоріли кімнати, мешканці постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:45:19Z
На Харківщині під час гасіння пожежі підірвався автомобіль лісгоспу, постраждали двоє лісників
Украина Криминальная
2025-04-20T21:57:33Z
У Харкові горіла 12-поверхівка
УкраинФорм
2025-04-20T21:27:24Z
На Тернопільщині знайшли покинуту новонароджену дитину
Украина Криминальная
2025-04-20T21:09:44Z
На Вінниччині автобус з пасажирами злетів у кювет: постраждали семеро людей
Факти ICTV
2025-04-20T20:01:48Z
В лікарнях Харкова залишаються ще понад 10 людей, які постраждали внаслідок ракетного обстрілу
24tv
2025-04-20T18:30:32Z
Пристрасть до чорного: про що розповість ваш улюблений колір одягу
Gazeta UA
2025-04-20T21:39:03Z
«Україномовний» чи «українськомовний»: мовознавиця пояснила, як казати правильно
ZN UA
2025-04-20T21:03:56Z
Як дізнатися, чи перебуваєте ви у стосунках з аб'юзом – і як діяти, якщо відповідь "так"
24tv
2025-04-20T18:45:19Z
Який бізнес можна відкрити в селі – 10 ідей, які легко втілити в життя
24tv
2025-04-20T18:39:56Z
Як позбутися ос в будинку - дієвий та екологічний спосіб
Gazeta UA
2025-04-20T17:27:40Z
Перевірте, чи доживете ви до 100 років – 9 ознак та цікавий тест
24tv
2025-04-20T17:09:43Z
Вчені вивели "формулу успіху": які риси характеру вам необхідні
24tv
2025-04-20T16:21:27Z
Назустріч пригодам: 2 знаки зодіаку, яким у травні треба піти у відпустку
24tv
2025-04-20T16:09:17Z
1100 євро за 3 ночі: у Німеччині готуються запустити найбільший круїзний лайнер у світі
Фокус
2025-04-20T16:03:52Z
Німеччина постачала хром для російських снарядів – ЗМІ
iPress
2025-04-20T21:28:11Z
Тарифна війна між США та Китаєм: покупці повернули літак
ZN UA
2025-04-20T19:36:16Z
Частини українців нарахують нову мінімальну пенсію після певного віку
Хвиля
2025-04-20T19:33:17Z
Популярний шоколад із Дубаю спричинив світовий дефіцит фісташок
Gazeta UA
2025-04-20T19:09:52Z
Хто є власником землі під приватним будинком
24tv
2025-04-20T19:03:13Z
Німецька компанія продавала у Росію хром для виробництва гармат, – Handelsblatt
24tv
2025-04-20T18:45:56Z
Чи можуть в Україні запровадити графіки відключення газу: експерт чітко відповів
GlavRed
2025-04-20T18:27:52Z
Купує у Росії і спродує Європі: як Китай обійшов США із природним газом, – NYT
24tv
2025-04-20T18:27:34Z
НБУ ввів в обіг унікальну монету в честь Великодня: перші фото
24tv
2025-04-20T18:18:10Z
Став янголятком: Роналду з коханою зворушливо вшанували пам'ять покійного сина
GlavRed
2025-04-20T23:28:50Z
Ван Ністелрой прокоментував виліт Лестера з АПЛ
Football.ua
2025-04-20T21:28:59Z
Реал вирвав перемогу над Атлетіком завдяки божевільному м'ячу в овертаймі: відео суперголу
24tv
2025-04-20T21:03:54Z
Черговий божевільний удар Вальверде приніс Реалу перемогу в El Clasico проти Атлетіка
Football.ua
2025-04-20T21:01:46Z
Мілан додатково погіршив свої шанси на єврокубки мінімальною поразкою від Аталанти
Football.ua
2025-04-20T20:46:17Z
Світоліна у фіналі WTA здобула перший трофей за два роки
Факти ICTV
2025-04-20T20:39:26Z
Барелла: Інтер не повинен пропускати такі голи ні за яких обставин
Football.ua
2025-04-20T20:31:12Z
Болонья вирвала перемогу в Інтера на 94-й хвилині
Football.ua
2025-04-20T20:06:36Z
Нагадало битву Усик – Ф'юрі: українець переміг в Ер-Ріяді двометрового гіганта
24tv
2025-04-20T19:21:59Z
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
InternetUA
2025-04-20T23:01:59Z
"З аптечкою Червоного Хреста": Ісус зі штучного інтелекту порадив готуватись до кінця світу
Фокус
2025-04-20T23:01:51Z
У похованні знайшли незвичайну зброю
Gazeta UA
2025-04-20T22:39:56Z
З консистенцією зубної пасти: дослідники створили рідкий акумулятор
InternetUA
2025-04-20T19:34:02Z
ШІ генерує зображення гламурних ляльок у стилі Барбі: експерти попередили про загрозу
InternetUA
2025-04-20T18:31:24Z
Найшвидша пам'ять у світі записує дані в 10 000 разів швидше, ніж сучасні технології
InternetUA
2025-04-20T17:31:29Z
Експерти розкрили способи захисту гаджетів від стеження у 2025 році
InternetUA
2025-04-20T16:34:38Z
У Чорнобилі вперше помітили гібридів коней Пржевальського
FaceNews
2025-04-20T15:54:47Z
Експерти розповіли, як смартфон «вмирає» через одне налаштування
InternetUA
2025-04-20T15:46:21Z
Як вибрати ідеальне авто для втечі після ограблення?
Топ Жир
2025-04-20T23:00:29Z
3 мільйони за кемпер у стилі космічної ери, який виглядає, ніби він з іншої планети
Топ Жир
2025-04-20T21:30:03Z
Ford призупиняє експорт автомобілів до Китаю через наслідки торгової війни з тарифами
Топ Жир
2025-04-20T20:15:10Z
Піастрі виграв Гран-прі Саудівської Аравії та очолив загальний залік
Факти ICTV
2025-04-20T19:42:33Z
Чи хто-небудь керує Porsche 911 Dakar? Ще один автомобіль перевернувся, забезпечивши прибуток у $100,000
Топ Жир
2025-04-20T18:45:48Z
5 ознак, що ваше авто на межі поломки — не чекайте на великий ремонт
360ua.news
2025-04-20T18:24:01Z
Новий електричний кросовер Subaru Trailseeker для любителів подорожей
360ua.news
2025-04-20T17:27:34Z
Спробуйте розкрити капот свого Dodge Charger Daytona, щоб порушити його
Топ Жир
2025-04-20T17:15:47Z
Огляд електричного пікапа Riddara RD6: Як справляється перший позашляховик Geely на електриці?
Топ Жир
2025-04-20T16:00:00Z