MY.UAНовини
Захаращені укриття, вузькі двері та пандуси: що заважає українцям в повсякденному житті і як це змінити
Захаращені укриття, вузькі двері та пандуси: що заважає українцям в повсякденному житті і як це змінити

Захаращені укриття, вузькі двері та пандуси: що заважає українцям в повсякденному житті і як це змінити

Україна дуже швидко йде вперед у питаннях облаштування безбар’єрності

Україна сьогодні перебуває у стані небаченої досі багатозадачності: відбиває атаки ворога і намагається модернізувати тил відповідно до стандартів ЄС. У період воєнних дій створювати безбар'єрний простір складно. Як і виділяти на це кошти. Однак нам нікуди відступати — поранені захисники і цивільні з інвалідністю не повинні почуватися обмеженими щодня і майже всюди. А ще у нас є літні люди та особи з нейровідмінністю тощо.

Про нові простори, створені під час війни — пласкі входи, укриття нового типу, нові норми ДБН і відповідальність за їхні порушення "Телеграф" розпитав уповноважену президента з питань безбар'єрності Тетяну Ломакіну.

Дітям в укриттях має бути зручно

— Ви багато їздите по регіонах. На що звертаєте увагу і як перевіряєте стан укриттів у школах, лікарнях, дитячих садочках. Які топові помилки виділяєте за результатами перевірок тих же укриттів?

— Захаращеність. Коли заходиш в укриття, а воно заставлене двоярусними ліжками, і діти не можуть там розміститись вільно. Вони сидять на нижніх ярусах ліжок і просто перечікують тривогу замість того, щоб навчатись.

Сучасний підхід до шкільних укриттів — це правильно організований простір із зонуванням — місце, де діти займаються, місце для ігор чи фізичних активностей, зона для прийому їжі, санітарно-гігієнічна зона тощо. Щоб дітям було зручно і можна було організувати навчальний процес.

(Міністерство освіти і науки розробило методичні рекомендації, доступні за посиланням).

Тетяна Ломакіна

— Я чула думку, що мінімум 50% людей в Україні сьогодні потребують інклюзивного безбар'єрного простору. Про що йдеться?

— Сьогодні в Україні до 50% маломобільних людей. Маломобільні групи населення — це не лише люди, які мають порушення руху. Ми маємо враховувати потреби дуже широкого кола. Це й літні люди, бо з віком ми втрачаємо частину можливості рухатись, батьки з маленькими дітьми, люди із порушеннями слуху, які потребують більше простору, щоб жестикулювати тощо.

Навіть якщо ми з вами знервовані, пережили стрес — а сьогодні ми щодня з цим стикаємось внаслідок війни, — це зменшує нашу можливість аналізувати простір, у нас теж з'являються певні порушення руху, бо не так добре працює голова. Ми наштовхуємось на предмети в вуличних просторах — наприклад, на півкулі, встановлені для обмеження руху автівок.

Сьогодні більшість людей в Україні потребують іншого ставлення до безбар'єрності простору, безбар'єрності у послугах, у отриманні інформації.

Наприклад, саме з цією метою Кабмін прийняв рішення про запровадження форматів простої мови та легкого читання для комунікації суб'єктів владних повноважень — щоб рішення уряду не потребували додаткового роз’яснення, і їх міг зрозуміти будь-хто, і це надзвичайно важливе рішення.

Зараз всі перенавчають комунікаційників переходити на новий формат, адже це буде полегшувати людині розуміння, що сказали представники влади. Бо зараз люди, коли читають деякі документи, просто губляться.

Пандуси дискримінують

— З 1 листопада 2023 року запрацювали оновлені Державні будівельні норми (ДБН). Сьогодні ви кажете про пласкі входи в заклади й у бомбосховища в тому числі. Пандуси відходять в минуле? А що з будівлями, які вже мають пандуси?

— ДБН були синхронізовані з європейськими стандартами. Мова йде про один плаский вхід для всіх людей. Часто пандуси побудовані з певними порушеннями і людині на колісному кріслі складно там розвернутись. А ще це дискримінує певні категорії людей, пропонуючи їм окремий вхід або окремий простір. Тож мова про те, щоб максимально уникати пандусів там, де це можливо. А де неможливо — будувати пандус, справді зручний для людей.

Такий пандус може стати не помічником, а додатковим бар'єром

Це стосується нового будівництва. А якщо нам треба переробити лікарню, побудовану 60-80 років тому, то ми кажемо про розумне пристосування. І зараз йде адаптація нових норм і напрацювання рішень. Нам важливо, щоб люди могли вільно і максимально комфортно потрапити у приміщення того ж укриття чи магазину. Тож вже побудовані з порушеннями норм пандуси будуть за потреби перероблені або дооблаштовані. Також є Методичні рекомендації МОЗ як облаштувати простори в закладах охорони здоровʼя.

Проблема вузьких дверей і поглядів

— Ви казали, що стикались також із вузькими дверима у відремонтованих дитячих садочках. В чому проблема?

— У архітекторів, які проєктують документ, за яким громада потім будує, дуже різний рівень кваліфікації. Це може призводити до порушень в проєктах, які за наслідками будуть звужувати можливості для певних суспільних груп.

Те, з чим стикались: у ДБН зазначено, що двірний отвір має бути в ширину 90 см, але це отвір вже готових дверей. А ми бачили отвір 90 см, коли дверна рама ще не встановлена, тобто при облаштуванні він суттєво зменшиться.

Надалі низька кваліфікація проєктантів стане проблемою для громади. Бо цей публічний простір зможуть використовувати лише люди, які не мають проблем з мобільністю. Людина з тростиною вже відчує певні складнощі. А якщо це людина, яку супроводжує, підтримує інша людина? Ми закликаємо до навчання архітекторів і розумного підходу при прийомці виконаних робіт.

За ініціативи Олени Зеленської було створено "Альбом безбар'єрних рішень" - для допомоги міським, селищним і сільським радам

— Якщо у нас є запитання до архітекторів у регіонах, чи можемо ми піти шляхом інших країн, де були експерти з доступності і безбар'єрності?

— Це один із варіантів розв'язання питання, прийнятий у світі. В Ізраїлі такі фахівці працюють при муніципалітетах. Ці люди рік навчаються на консультанта з доступності і безбар'єрності — здобувають додаткову освіту коштом муніципалітету.

Їхня робота — взаємодіяти з архітекторами й забудовниками і пояснювати бізнесу необхідність щось проєктувати та будувати з урахуванням ДБН їхньої країни.

Для допомоги нашим міським, селищним і сільським радам в Україні створено "Альбом безбар'єрних рішень", за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Альбом показує пріоритетність вибору тих чи інших рішень залежно від наявного простору. Також в Альбомі містяться рекомендації для воєнного часу для облаштування ґанків, подвір'я, вулиць, громадських просторів і громадських будівель таким чином, щоб користування ними було безпечним, не заважало евакуації або ж враховувало потреби людей, які мають дискомфорт через випадкові гучні звуки тощо.

На Заході — свій етап розвитку

— Здавалося б, на Заході ці питання мали б бути вже вирішені, без потреби в окремих консультантах…

— Кожна країна визначала для себе дату переходу — коли вони змінюють ДБН. Я декілька місяців тому була Канаді, вони свій документ прийняли лише 2019 року. Хоча, здавалося б — Канада! Тож ми дуже швидко йдемо вперед.

Але культура наших проєктантів, забудовників, замовників будівництва має наздоганяти цей перехід. Зараз мають перенавчитися всі.

Безбарєрність - це нова філософія побудови суспільства, а не лише просторові рішення

Якщо ми кажемо про старі радянські норми будівництва, в них було все чітко за шаблоном. А зараз тобі дають палітру рішень, і ти маєш обрати варіант, розуміючи, як буде рухатися людина в твоєму просторі. Це важливо.

Освіта проєктанта в інших країнах починається з дослідження шляху людини, яка буде користувачем того чи іншого приміщення. Вони уявляють, як вона виглядає, а якщо вона буде користуватися колісним кріслом, як вона рухатиметься? А якщо не буде зору? А якщо це буде людина, яка потребує супроводу? Тоді потрібно більше простору. І ми маємо всі ці речі враховувати.

Сьогодні ми кажемо про ще одну важливу річ — створення кімнат усамітнення в публічних просторах. Людина, яка має нейровідмінність (тобто ментальний стан чи розлад, за якого мозок людини працює не "типово". — Ред.), може дуже швидко сенсорно перевантажуватись. Її спосіб захисту — побути наодинці в тиші, відновитись.

— Ми розуміємо, скільки у нас таких людей?

— У нас є результати світових досліджень. Але по кожному типу порушень нема виокремлення за типами, бо навіть людина з церебральним паралічем може мати різні форми і потребувати різних форматів підтримки. Зараз Україна переходить до міжнародної класифікації функціонування життєдіяльності. Ми запровадили це прямо під час війни, щоб вже зараз почати враховувати саме стан функціонування людини.

Згідно з новим підходом, байдуже, яка у тебе нозологія. Важливо, як людина з цим живе, функціонує, наскільки вона здатна одягати себе, рухатися простором, взаємодіяти з іншими людьми тощо. Фахівці оцінюють потенціал відновлення і дають висновок: чи зможе ця людина працювати і в яких умовах, чи їй краще вдома, як варто переоблаштувати приміщення під її потреби тощо.

Громада сама приймає рішення

— Ви зараз побуваєте у всіх містах, які запланували відвідати. Що буде далі? Висновок, рекомендації?

— Коли ми на державному рівні формуємо національну політику, то нам важливо бачити до чого ця політика призводить на місцях. І, якщо є якась ініціатива, що можна покращити, важливо її почути, побачити, показати іншим громадам.

Ми заходимо зараз у громади, але кожна громада має сама прийняти рішення: чи вони хочуть щось робити по безбарʼєрності. Адже мова йде про необхідність переоблаштувати простори, побудовані багато років тому. Тобто їм потрібно буде вкладатись в дооблаштування просторів, спилювання бордюрів, складання безбар'єрних маршрутів, розширення дверей. А це все кошти. І громади мають усвідомлено сказати — так, нам це потрібно, — і почати їх вкладати.

— Штрафи не передбачені?

— Санкції передбачені лише для порушень при новому будівництві.

*Про безбар'єрний простір і взаємодію громад і держави мова йтиме на II Українському будівельному конгресі, який пройде в Києві 15-16 травня, і у якому братиме участь омбудсмен з питань безбар'єрності.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Долар знову показує ознаки «ризикованої валюти» – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:10:52Z
Херсонські аграрії зібрали перші 500 тонн кавунів
24tv
2025-07-14T09:06:36Z
USDA погіршило прогноз урожаю пшениці та ячменю в Україні
AgroPortal
2025-07-14T09:00:43Z
Латвія виступає за внесення російських добрив і риби до пакету санкцій ЄС
УкраинФорм
2025-07-14T08:57:12Z
Підприємці минулого тижня отримали доступних кредитів на ₴1,1 мільярда
УкраинФорм
2025-07-14T08:55:17Z
До 47 доларів за барель: ЄС готує новий удар по нафтових доходах Росії
24tv
2025-07-14T08:54:19Z
Біткоїн вчетверте за тиждень оновив історичний рекорд
Комсомольская правда
2025-07-14T08:49:08Z
Ціни стрімко зросли. Як змінилася вартість гектара за час роботи ринку землі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:46:30Z
Ціни на яблука сягнули рекордної позначки. Що чекає на покупців у новому сезоні?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:42:56Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Норвегія вперше транспортувала пацієнтів на ШВЛ з України літаком C-130J Hercules
Европейская правда
2025-07-14T09:04:32Z
Спорт зменшує ризик смерті на 40%: скільки потрібно займатись
24tv
2025-07-14T08:16:34Z
Як доглядати за тілом влітку: поради, що допоможуть виглядати на всі 100%
24tv
2025-07-14T07:00:55Z
Названо спосіб зупинити спалахи захворювань у зародку: смертність знижено на 60%
Фокус
2025-07-14T06:19:45Z
П'ять продуктів і напоїв, які провокують появу набряків
Gazeta UA
2025-07-14T05:22:04Z
Чи справді перебування на сонці покращує настрій
24tv
2025-07-14T04:06:26Z
Як легко позбутися пилу на кімнатних рослинах: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T21:01:45Z
Знизить рівень цукру в крові та налагодить роботу кишківника: лікарі назвали найкорисніший вид хліба
Знай
2025-07-13T19:52:25Z
"Ляпас від Трампа": як промисловість ЄС постраждає через нові тарифи США
24tv
2025-07-14T09:18:39Z
У РФ хочуть заборонити гру Roblox — бояться диверсій на АЕС
InternetUA
2025-07-14T09:16:56Z
Федоров розповів, які технологічні рішення Україна застосовує у відповідь на атаки "Шахедів"
24tv
2025-07-14T09:16:55Z
В ЄС розчаровані листом Трампа з погрозами впровадити 30-відсоткові тарифи
УкраинФорм
2025-07-14T09:16:20Z
Німеччина зробила заяву про ракети Taurus для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:13:01Z
Польща більше не союзник? Що стоїть за претензіями Дуди до України
GlavRed
2025-07-14T09:04:49Z
Глава МЗС Італії розповів, як ЄС може відповісти на тарифи Трампа
Европейская правда
2025-07-14T09:04:40Z
ЦАХАЛ визнав, що вдарив по цивільних у Газі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:03:52Z
Син Путіна потрапив на камеру. Кремлівський принц постійно виглядає сумним і не хоче "двіжухи"
Telegraf
2025-07-14T08:58:38Z
Завтра - середина літа, якої погоди чекати
Gazeta UA
2025-07-14T09:19:46Z
"Сержантка Моллі": українські бійці розповіли, як самка єнота стала талісманом підрозділу
24tv
2025-07-14T09:12:48Z
Загарбники вдарили КАБом по Борівському на Харківщині, є загибла та поранені
УкраинФорм
2025-07-14T09:10:32Z
Росія оточує Покровськ й активізувалася на Херсонщині: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2025-07-14T09:06:38Z
Гороскоп на понеділок: які зміни несе 14 липня для Овнів, Левів, Риб та інших
360ua.news
2025-07-14T09:04:22Z
Дощі заливатимуть кілька областей: стала відома дата сильних опадів
GlavRed
2025-07-14T09:04:19Z
Загадкове місце на краю України. Чим унікальний хутір Перкалаба
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:04:08Z
Рух транспорту вулицею Богатирською буде частково обмежено протягом місяця
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:52:57Z
Негода накриє захід України, оголошено штормове попередження
360ua.news
2025-07-14T08:46:18Z
У марафоні не вітають жодних спікерів, які критикують владу – ексведучий
ZN UA
2025-07-14T09:19:42Z
2 тис грн в гаманець: деякі пенсіонери України отримають додаткові виплати
GlavRed
2025-07-14T09:19:05Z
Студенти у Києві протестують проти призначення Вітренка міністром освіти
24tv
2025-07-14T09:18:07Z
Квартира в новобудові: які документи потрібні для оформлення права власності
24tv
2025-07-14T09:16:01Z
Уважно перевірте дані у "Резерв+": кому доведеться повторно підтвердити статус у ТЦК
Знай
2025-07-14T09:07:08Z
Мирні жабоїди чи небезпечні агресори? Біолог прояснив невідомі сторінки життя лелек
Telegraf
2025-07-14T09:04:14Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Запоріжжі: як українцям отримати виплати від ООН, покрокова інструкція
Политека
2025-07-14T09:01:36Z
Американські розробники представили експериментальний бойовий літак Hover X-Plane для Пентагону
InternetUA
2025-07-14T09:01:32Z
В Україні почастішали торнадо: в яких регіонах їх бачили та чи є руйнування
Фокус
2025-07-14T09:01:00Z
Обираємо штани на літню пору: 3 найкращі варіанти
24tv
2025-07-14T09:16:41Z
Disney не вірили у Джонні Деппа: хто міг зіграти Джека Горобця у "Піратах Карибського моря"
24tv
2025-07-14T09:10:55Z
Даша Квіткова возз'єдналася з колишнім чоловіком - що сталося
GlavRed
2025-07-14T09:10:54Z
Джамала стала членкинею Академії звукозапису США
Детектор М
2025-07-14T08:52:04Z
Принцеса Шарлотта вийшла у світ з наймоднішим манікюром літа 2025
Фокус
2025-07-14T08:31:34Z
Віталіна Ющенко вперше висловилася про колишню невістку-зрадницю - деталі
GlavRed
2025-07-14T08:25:08Z
Зірка «Барселони» звинувачується у використанні людей з карликовістю для розваг
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:09:45Z
Маленька ікона стилю: принцеса Шарлотта вразила елегантним образом на фіналі Вімблдону
24tv
2025-07-14T08:04:44Z
5 зачісок на довге волосся, які обожнюють всі модниці
24tv
2025-07-14T08:04:09Z
Закупівля залізничного обладнання для КП «Київпастранс» з переплатою ₴1,1 млн – затримано посадовця
Украина Криминальная
2025-07-14T09:19:47Z
Десятки БпЛА атакували вночі Київщину, виникли пожежі: у ОВА розповіли про наслідки
24tv
2025-07-14T09:12:59Z
Росіяни скинули КАБи на Харківщину, є жертви
1News
2025-07-14T08:58:28Z
У Вінниці двоє ув’язнених у СІЗО вбили співкамерника
УкраинФорм
2025-07-14T08:58:27Z
У Хорватії порахували, що майже всі лісові пожежі стаються через недбалість або підпали
Европейская правда
2025-07-14T08:52:29Z
У столиці судитимуть жінку, яка за $4000 обіцяла зняти військовозобов’язаного з розшуку ТЦК
Украина Криминальная
2025-07-14T08:45:33Z
Суд обрав запобіжні заходи підозрюваним у вибухах на підприємстві під Житомиром
УкраинФорм
2025-07-14T08:45:09Z
Затримали двох агенток РФ, які готували підриви суддів і волонтерів у Полтаві та Дніпрі
УкраинФорм
2025-07-14T08:43:31Z
У США сталася стрілянина в церкві – загинуло двоє жінок
Лига
2025-07-14T08:30:03Z
Охолонь, окрошка: 5 літніх супів, які смачніші і бадьоріші за класику, рецепти потрібно зберегти
Знай
2025-07-14T08:52:36Z
Зробіть це підживлення для смородини у липні: рецепт супердобрива
24tv
2025-07-14T08:45:22Z
Не Говерла: з якої гори відкривається одна з найкрасивіших панорам на Карпати
24tv
2025-07-14T08:28:41Z
Не лише "перший млинець – нанівець": як ще сказати українською "перший блін комом"
24tv
2025-07-14T08:00:55Z
І не треба довго морочитися: як смачно посмажити лисички з цибулею
24tv
2025-07-14T07:54:41Z
Літній хіт: спробуйте лимонад "Полуничний базилік"
Gazeta UA
2025-07-14T07:46:28Z
Виростуть максимально великі та солодкі: ось що садити біля кавунів
24tv
2025-07-14T07:46:08Z
Обирає його замість кави: улюблений напій принца Вільяма виявився зовсім не королівським
24tv
2025-07-14T07:36:14Z
Сніданок-вибух: "Хмарні яйця" з авокадо вражають легкістю та смаком
Gazeta UA
2025-07-14T07:04:00Z
Чоловік урятував шимпанзе від смерті: тепла зустріч роки потому вразила мережу
Фокус
2025-07-14T09:10:34Z
Користуються одиниці: жінка розповіла про секретну кнопку пральної машини
GlavRed
2025-07-14T09:10:27Z
YouTube закриває одну з найпроблемніших сторінок на своєму сайті
24tv
2025-07-14T09:06:02Z
Apple готує AirTag 2 з потрійною дальністю пошуку
Portaltele
2025-07-14T09:01:21Z
Україна впроваджує ШІ у керування дронами, щоб прибрати операторів з поля бою, – Федоров
24tv
2025-07-14T08:58:28Z
Марсохід NASA надіслав на Землю моторошне останнє повідомлення: чому апарат загинув
Фокус
2025-07-14T08:52:27Z
Названо речовину для спілкування з інопланетянами: що робить прибульців балакучими
Фокус
2025-07-14T08:52:18Z
Дієве рішення проти «Шахедів»: Федоров розповів про виробництво дронів-перехоплювачів
TSN
2025-07-14T08:31:36Z
Зонд NASA зробив найближчі фотографії Сонця під час рекордного польоту
Фокус
2025-07-14T08:31:29Z
Новий Hyundai Tucson зробили схожим на Land Rover
AutoCentre
2025-07-14T09:04:35Z
Перший електромобіль Bentley: ретрофутуризм у концепті EXP 15
ITC
2025-07-14T09:04:20Z
Дешевше $20 000: презентовано новий кросовер Hyundai
ЗаРулем
2025-07-14T08:40:47Z
Наймиліший електромобіль Honda вперше показав свій вигляд і дещо незвичайне
Топ Жир
2025-07-14T08:34:57Z
Lexus ES у кузові універсал виглядає чудово
AutoCentre
2025-07-14T08:07:54Z
Mazda представила кросовер CX-5 нового покоління: відома ціна
ЗаРулем
2025-07-14T07:16:15Z
Suzuki готує оновлення для популярного Jimny
AutoCentre
2025-07-14T07:13:49Z
Новий електрокар Mercedes отримав передню частину у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-14T06:10:11Z
Назвали найпопулярніші кольори нових авто у 2025 році
Gazeta UA
2025-07-14T06:10:10Z
"Він бачить усе одразу": чому Ліверпуль запросив Джованні ван Бронкхорста
Football.ua
2025-07-14T09:16:09Z
Українські шахістки здобули два «срібла» на юніорському Євро у Словенії
УкраинФорм
2025-07-14T09:16:04Z
У першу ракетку світу під час фіналу Вімблдона прилетів корок від шампанського – кумедне відео
24tv
2025-07-14T09:10:27Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:00:45Z
Аль-Хіляль готовий задовольнити запити Астон Вілли щодо Воткінса
Football.ua
2025-07-14T08:46:20Z
Павло Ісенко продовжить кар'єру в Румунії
Football.ua
2025-07-14T08:40:33Z
Усик – Дюбуа: як змінився прогноз ШІ за 5 днів до реваншу на "Вемблі"
24tv
2025-07-14T08:39:42Z
Індивідуальні нагороди КЧС-2025: хто став найкращими?
Football.ua
2025-07-14T08:27:56Z
ПСВ на межі від підписання захисника Фрайбурга
Football.ua
2025-07-14T08:22:08Z