MY.UAНовини
Захаращені укриття, вузькі двері та пандуси: що заважає українцям в повсякденному житті і як це змінити
Захаращені укриття, вузькі двері та пандуси: що заважає українцям в повсякденному житті і як це змінити

Захаращені укриття, вузькі двері та пандуси: що заважає українцям в повсякденному житті і як це змінити

Україна дуже швидко йде вперед у питаннях облаштування безбар’єрності

Україна сьогодні перебуває у стані небаченої досі багатозадачності: відбиває атаки ворога і намагається модернізувати тил відповідно до стандартів ЄС. У період воєнних дій створювати безбар'єрний простір складно. Як і виділяти на це кошти. Однак нам нікуди відступати — поранені захисники і цивільні з інвалідністю не повинні почуватися обмеженими щодня і майже всюди. А ще у нас є літні люди та особи з нейровідмінністю тощо.

Про нові простори, створені під час війни — пласкі входи, укриття нового типу, нові норми ДБН і відповідальність за їхні порушення "Телеграф" розпитав уповноважену президента з питань безбар'єрності Тетяну Ломакіну.

Дітям в укриттях має бути зручно

— Ви багато їздите по регіонах. На що звертаєте увагу і як перевіряєте стан укриттів у школах, лікарнях, дитячих садочках. Які топові помилки виділяєте за результатами перевірок тих же укриттів?

— Захаращеність. Коли заходиш в укриття, а воно заставлене двоярусними ліжками, і діти не можуть там розміститись вільно. Вони сидять на нижніх ярусах ліжок і просто перечікують тривогу замість того, щоб навчатись.

Сучасний підхід до шкільних укриттів — це правильно організований простір із зонуванням — місце, де діти займаються, місце для ігор чи фізичних активностей, зона для прийому їжі, санітарно-гігієнічна зона тощо. Щоб дітям було зручно і можна було організувати навчальний процес.

(Міністерство освіти і науки розробило методичні рекомендації, доступні за посиланням).

Тетяна Ломакіна

— Я чула думку, що мінімум 50% людей в Україні сьогодні потребують інклюзивного безбар'єрного простору. Про що йдеться?

— Сьогодні в Україні до 50% маломобільних людей. Маломобільні групи населення — це не лише люди, які мають порушення руху. Ми маємо враховувати потреби дуже широкого кола. Це й літні люди, бо з віком ми втрачаємо частину можливості рухатись, батьки з маленькими дітьми, люди із порушеннями слуху, які потребують більше простору, щоб жестикулювати тощо.

Навіть якщо ми з вами знервовані, пережили стрес — а сьогодні ми щодня з цим стикаємось внаслідок війни, — це зменшує нашу можливість аналізувати простір, у нас теж з'являються певні порушення руху, бо не так добре працює голова. Ми наштовхуємось на предмети в вуличних просторах — наприклад, на півкулі, встановлені для обмеження руху автівок.

Сьогодні більшість людей в Україні потребують іншого ставлення до безбар'єрності простору, безбар'єрності у послугах, у отриманні інформації.

Наприклад, саме з цією метою Кабмін прийняв рішення про запровадження форматів простої мови та легкого читання для комунікації суб'єктів владних повноважень — щоб рішення уряду не потребували додаткового роз’яснення, і їх міг зрозуміти будь-хто, і це надзвичайно важливе рішення.

Зараз всі перенавчають комунікаційників переходити на новий формат, адже це буде полегшувати людині розуміння, що сказали представники влади. Бо зараз люди, коли читають деякі документи, просто губляться.

Пандуси дискримінують

— З 1 листопада 2023 року запрацювали оновлені Державні будівельні норми (ДБН). Сьогодні ви кажете про пласкі входи в заклади й у бомбосховища в тому числі. Пандуси відходять в минуле? А що з будівлями, які вже мають пандуси?

— ДБН були синхронізовані з європейськими стандартами. Мова йде про один плаский вхід для всіх людей. Часто пандуси побудовані з певними порушеннями і людині на колісному кріслі складно там розвернутись. А ще це дискримінує певні категорії людей, пропонуючи їм окремий вхід або окремий простір. Тож мова про те, щоб максимально уникати пандусів там, де це можливо. А де неможливо — будувати пандус, справді зручний для людей.

Такий пандус може стати не помічником, а додатковим бар'єром

Це стосується нового будівництва. А якщо нам треба переробити лікарню, побудовану 60-80 років тому, то ми кажемо про розумне пристосування. І зараз йде адаптація нових норм і напрацювання рішень. Нам важливо, щоб люди могли вільно і максимально комфортно потрапити у приміщення того ж укриття чи магазину. Тож вже побудовані з порушеннями норм пандуси будуть за потреби перероблені або дооблаштовані. Також є Методичні рекомендації МОЗ як облаштувати простори в закладах охорони здоровʼя.

Проблема вузьких дверей і поглядів

— Ви казали, що стикались також із вузькими дверима у відремонтованих дитячих садочках. В чому проблема?

— У архітекторів, які проєктують документ, за яким громада потім будує, дуже різний рівень кваліфікації. Це може призводити до порушень в проєктах, які за наслідками будуть звужувати можливості для певних суспільних груп.

Те, з чим стикались: у ДБН зазначено, що двірний отвір має бути в ширину 90 см, але це отвір вже готових дверей. А ми бачили отвір 90 см, коли дверна рама ще не встановлена, тобто при облаштуванні він суттєво зменшиться.

Надалі низька кваліфікація проєктантів стане проблемою для громади. Бо цей публічний простір зможуть використовувати лише люди, які не мають проблем з мобільністю. Людина з тростиною вже відчує певні складнощі. А якщо це людина, яку супроводжує, підтримує інша людина? Ми закликаємо до навчання архітекторів і розумного підходу при прийомці виконаних робіт.

За ініціативи Олени Зеленської було створено "Альбом безбар'єрних рішень" - для допомоги міським, селищним і сільським радам

— Якщо у нас є запитання до архітекторів у регіонах, чи можемо ми піти шляхом інших країн, де були експерти з доступності і безбар'єрності?

— Це один із варіантів розв'язання питання, прийнятий у світі. В Ізраїлі такі фахівці працюють при муніципалітетах. Ці люди рік навчаються на консультанта з доступності і безбар'єрності — здобувають додаткову освіту коштом муніципалітету.

Їхня робота — взаємодіяти з архітекторами й забудовниками і пояснювати бізнесу необхідність щось проєктувати та будувати з урахуванням ДБН їхньої країни.

Для допомоги нашим міським, селищним і сільським радам в Україні створено "Альбом безбар'єрних рішень", за ініціативи першої леді Олени Зеленської. Альбом показує пріоритетність вибору тих чи інших рішень залежно від наявного простору. Також в Альбомі містяться рекомендації для воєнного часу для облаштування ґанків, подвір'я, вулиць, громадських просторів і громадських будівель таким чином, щоб користування ними було безпечним, не заважало евакуації або ж враховувало потреби людей, які мають дискомфорт через випадкові гучні звуки тощо.

На Заході — свій етап розвитку

— Здавалося б, на Заході ці питання мали б бути вже вирішені, без потреби в окремих консультантах…

— Кожна країна визначала для себе дату переходу — коли вони змінюють ДБН. Я декілька місяців тому була Канаді, вони свій документ прийняли лише 2019 року. Хоча, здавалося б — Канада! Тож ми дуже швидко йдемо вперед.

Але культура наших проєктантів, забудовників, замовників будівництва має наздоганяти цей перехід. Зараз мають перенавчитися всі.

Безбарєрність - це нова філософія побудови суспільства, а не лише просторові рішення

Якщо ми кажемо про старі радянські норми будівництва, в них було все чітко за шаблоном. А зараз тобі дають палітру рішень, і ти маєш обрати варіант, розуміючи, як буде рухатися людина в твоєму просторі. Це важливо.

Освіта проєктанта в інших країнах починається з дослідження шляху людини, яка буде користувачем того чи іншого приміщення. Вони уявляють, як вона виглядає, а якщо вона буде користуватися колісним кріслом, як вона рухатиметься? А якщо не буде зору? А якщо це буде людина, яка потребує супроводу? Тоді потрібно більше простору. І ми маємо всі ці речі враховувати.

Сьогодні ми кажемо про ще одну важливу річ — створення кімнат усамітнення в публічних просторах. Людина, яка має нейровідмінність (тобто ментальний стан чи розлад, за якого мозок людини працює не "типово". — Ред.), може дуже швидко сенсорно перевантажуватись. Її спосіб захисту — побути наодинці в тиші, відновитись.

— Ми розуміємо, скільки у нас таких людей?

— У нас є результати світових досліджень. Але по кожному типу порушень нема виокремлення за типами, бо навіть людина з церебральним паралічем може мати різні форми і потребувати різних форматів підтримки. Зараз Україна переходить до міжнародної класифікації функціонування життєдіяльності. Ми запровадили це прямо під час війни, щоб вже зараз почати враховувати саме стан функціонування людини.

Згідно з новим підходом, байдуже, яка у тебе нозологія. Важливо, як людина з цим живе, функціонує, наскільки вона здатна одягати себе, рухатися простором, взаємодіяти з іншими людьми тощо. Фахівці оцінюють потенціал відновлення і дають висновок: чи зможе ця людина працювати і в яких умовах, чи їй краще вдома, як варто переоблаштувати приміщення під її потреби тощо.

Громада сама приймає рішення

— Ви зараз побуваєте у всіх містах, які запланували відвідати. Що буде далі? Висновок, рекомендації?

— Коли ми на державному рівні формуємо національну політику, то нам важливо бачити до чого ця політика призводить на місцях. І, якщо є якась ініціатива, що можна покращити, важливо її почути, побачити, показати іншим громадам.

Ми заходимо зараз у громади, але кожна громада має сама прийняти рішення: чи вони хочуть щось робити по безбарʼєрності. Адже мова йде про необхідність переоблаштувати простори, побудовані багато років тому. Тобто їм потрібно буде вкладатись в дооблаштування просторів, спилювання бордюрів, складання безбар'єрних маршрутів, розширення дверей. А це все кошти. І громади мають усвідомлено сказати — так, нам це потрібно, — і почати їх вкладати.

— Штрафи не передбачені?

— Санкції передбачені лише для порушень при новому будівництві.

*Про безбар'єрний простір і взаємодію громад і держави мова йтиме на II Українському будівельному конгресі, який пройде в Києві 15-16 травня, і у якому братиме участь омбудсмен з питань безбар'єрності.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Що не слід вмикати через подовжувач: електрик назвав сім небезпечних побутових приладів
InternetUA
2025-02-06T19:16:44Z
Треба знайти "дивну" дівчину на малюнку: на загадку дається лише 4 секунди
GlavRed
2025-02-06T19:12:23Z
«Альфа-стадія»: Civilization VII отримала розгромну критику перших гравців з лише 43% позитивних відгуків
ITC
2025-02-06T18:55:57Z
Торгували ладаном та людьми: ізраїльські археологи зробили неочікуване відкриття
Фокус
2025-02-06T18:42:45Z
Роскомнадзор створить новий «центр оброблення даних», щоб блокувати «небажаний» контент на ТОТ
Детектор М
2025-02-06T18:42:01Z
Чому не слід закривати додатки в Android-смартфонах
InternetUA
2025-02-06T18:39:37Z
Для чого джокер у картах: історія появи та неочевидне пояснення
24tv
2025-02-06T18:21:50Z
Samsung зупиняє оновлення для деяких смартфонів Galaxy
InternetUA
2025-02-06T18:21:40Z
Науковці можуть отримати стипендію на дослідження у Відні
24tv
2025-02-06T18:18:06Z
Забудьте про плюшевих ведмедів і банальні троянди: ідеї подарунку на День святого Валентина своїми руками
Telegraf
2025-02-06T19:09:54Z
Урожай попре як на дріжджах: які рослини потрібно удобрювати золою
GlavRed
2025-02-06T18:33:49Z
Поки не повернулося тепло: рецепт глінтвейну від Ярославського – смачно і зігріває
24tv
2025-02-06T18:06:05Z
Чи можна фарбувати шпалери: ось, що варто врахувати для ідеального результату
24tv
2025-02-06T17:42:46Z
Чому губки для посуду мають різний колір: ви й не здогадувалися
24tv
2025-02-06T17:42:20Z
Спагеті зі шпинатом у сирному соусі: цей рецепт додасте до списку найулюбленіших
Gazeta UA
2025-02-06T17:36:04Z
Отримають подарунок від долі: яких ТОП-4 знаків зодіаку ощасливить лютий
GlavRed
2025-02-06T17:27:09Z
5 способів зберегти колір одягу при пранні: потрібен чорний перець горошком
24tv
2025-02-06T16:45:50Z
Бігос класичний: рецепт смачної страви зі свіжої та квашеної капусти
Фокус
2025-02-06T16:45:29Z
На Житомирщині поховали чоловіка, який, ймовірно, приніс вибухівку до Рівненського ТЦК
24tv
2025-02-06T19:15:48Z
Заманили, а потім побили: у Києві підлітки напали на хлопця
Telegraf
2025-02-06T18:21:31Z
У поліції спростували інформацію про вбивство хлопця співробітниками ТЦК
Комсомольская правда
2025-02-06T18:21:29Z
Ногою в обличчя: у Рівному 14-річному підлітку однокласники зламали щелепу
TSN
2025-02-06T18:18:46Z
Авто класу люкс, оформлене на тещу: в ексТЦКшника знайшли дорогі активи
Политека
2025-02-06T18:00:08Z
На Сумщині через падіння ворожого безпілотника пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
2025-02-06T17:51:51Z
На Філіппінах розбився військовий літак США, четверо загиблих
УкраинФорм
2025-02-06T17:51:10Z
На Київщині горить центр управління відходами
УкраинФорм
2025-02-06T17:42:39Z
У Клименка спростували фейк про значні скорочення у ДСНС
УкраинФорм
2025-02-06T17:18:30Z
Феєричний старт сезону: Магучіх здобула "золото" на турнірі в Італії
24tv
2025-02-06T19:21:12Z
Фраттезі та Карлос Аугусто дограватимуть матч проти Фіорентини
Football.ua
2025-02-06T19:07:20Z
Ярмоленко: Вже треба показувати якість на футбольному полі
Football.ua
2025-02-06T18:57:55Z
Галатасарай прагне підписати Тріпп'єра
Football.ua
2025-02-06T18:39:19Z
Ломаченко продає будинок: скільки боксер хоче отримати за елітну нерухомість у США
24tv
2025-02-06T18:30:59Z
"Динамо" обіграло македонців у контрольному матчі на зборі у Туреччині
ZN UA
2025-02-06T18:28:21Z
Незабитий пенальті та ефектний сейф: Бущан здобув першу перемогу в Саудівській Аравії
24tv
2025-02-06T18:27:52Z
Йович хоче залишитися у Мілані
Football.ua
2025-02-06T18:01:37Z
Маріу Руї знаходиться за крок від переїзду до США
Football.ua
2025-02-06T17:37:00Z
Кому зі знаків зодіаку зірки пророкують підвищення цього року
24tv
2025-02-06T19:15:45Z
Зупиняти чи ні: у КМВА розглянули варіанти щодо роботи столичного транспорту під час тривог
УкраинФорм
2025-02-06T19:15:26Z
Україна пішла в наступ на Курщині: лейтенант ЗСУ - про те, що там відбувається
GlavRed
2025-02-06T19:15:12Z
З Криму вдалося повернути ще вісьмох українських дітей
УкраинФорм
2025-02-06T18:34:22Z
Кадировці знову не помітили наступ ЗСУ в Курській області
Vlasti
2025-02-06T18:33:53Z
Україну накриває холоднеча: де температура повітря впаде до -9 градусів
GlavRed
2025-02-06T18:27:56Z
Водіїв Київщини попередили про небезпеку на дорозі: яка погода очікується
Хвиля
2025-02-06T18:24:21Z
У Полтаві попрощалися із загиблим унаслідок ракетного удару РФ подружжям
УкраинФорм
2025-02-06T18:15:46Z
Мобільно-вогневі групи Києва поповнили пікапами Ineos Grenadier
AutoCentre
2025-02-06T18:10:25Z
У шлюбі 44 роки, але завжди у тіні зіркового чоловіка: що відомо про дружину Миколи Вересня
Telegraf
2025-02-06T19:00:51Z
Це вже набридло: дизайнери відмовляються від культового матеріалу для стільниць
24tv
2025-02-06T18:36:42Z
Відома співачка розповіла, як Потап доводив її до сліз
GlavRed
2025-02-06T18:27:19Z
Залишив свою дитину і пішов воювати в Україну: як виглядає син акторки-путіністки Марії Шукшиної
Telegraf
2025-02-06T18:21:28Z
За два дні до фіналу: букмекери назвали фаворита Національного відбору на Євробачення-2025
24tv
2025-02-06T18:21:11Z
В Австралії українці проведуть мітинг проти показу російського пропагандистського фільму на фестивалі
Детектор М
2025-02-06T17:57:53Z
Їх не можна пропустити: 3 найкращі українські стрічки, які варто переглянути у 2025 році
24tv
2025-02-06T17:57:41Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Future Culture: як столичний квінтет пробився на велику сцену
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T17:00:13Z
Зустріч із "найкрасивішою жінкою" світу: модель назвала несподівану умову
GlavRed
2025-02-06T16:27:39Z
На Київщині та у низці областей оголосили тривогу: РФ запустила до 10 груп дронів
УкраинФорм
2025-02-06T19:21:19Z
Нацрада оголосила новий конкурс на мовлення та продовжила ліцензії семи компаніям
Детектор М
2025-02-06T19:12:02Z
Винищувачі Mirage 2000 прибули в Україну, Британія скликає «Рамштайн». Головне за 6 лютого
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T19:09:47Z
Авіаносець для КВІР: в Ірані показали перший корабель-носій дронів "Шахід Бакрі"
Фокус
2025-02-06T19:06:08Z
Зеленський доручив розробити програму підтримки вимушених переселенців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T19:03:58Z
Що вважається початком військової служби під час мобілізації: Верховний суд дав пояснення
Фокус
2025-02-06T19:03:56Z
Папа Римський закликав молодих українців "відкинути війну" і "пробачити ворогам"
FaceNews
2025-02-06T19:03:05Z
Нацрада зареєструвала новий ОТТ-сервіс, сім онлайн медіа «1+1» та скасувала реєстрацію 30 газет
Детектор М
2025-02-06T19:00:14Z
Будуть як нові вже за хвилину: як швидко заточити ножиці в домашніх умовах
GlavRed
2025-02-06T18:57:37Z
Що буде з організмом, якщо на місяць відмовитися від цукру
AgroNews
2025-02-06T17:21:40Z
Блищатиме як нова: як відмити нагар на сковорідці
24tv
2025-02-06T16:36:02Z
Зеленський заборонив вилучення органів у загиблих військових
1News
2025-02-06T16:12:43Z
Син став донором для мами: у «Феофанії» вперше провели родинну трансплантацію печінки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-06T16:12:16Z
Синергія виробників добрив і ЗЗР з аграріями підвищує дієвість препаратів
AgroPortal
2025-02-06T15:30:33Z
Вибухове зростання м'язів, але є ризик небезпечної "побічки": для чого потрібен креатин
GlavRed
2025-02-06T15:27:38Z
Чому під час депресії хочеться солодкого
24tv
2025-02-06T15:18:32Z
Вимагав від пацієнта з біполярним розладом хабар. Який вирок суд виніс лікарю у Дніпрі
Telegraf
2025-02-06T15:06:37Z
Зеленський підписав закон про систему охорони психічного здоровʼя
УкраинФорм
2025-02-06T14:30:14Z
Бориспіль готується приймати літаки
360ua.news
2025-02-06T19:21:50Z
Гетманцев сказав, коли можуть легалізувати криптовалюту
Gazeta UA
2025-02-06T19:18:32Z
Меткомбінат Liberty Ostrava виставлено на продаж
AgroNews
2025-02-06T19:10:32Z
До 90 гривень за кіло: в Україні подорожчали апельсини та банани
Хвиля
2025-02-06T19:03:41Z
Доларові облігації України досягають нових максимумів на фоні очікувань мирної угоди – Bloomberg
iPress
2025-02-06T19:03:37Z
Потрібно оновити дані: Нафтогаз закликав клієнтів здійснити кілька кроків
Политека
2025-02-06T19:00:50Z
"Укравтогаз" відновлює роботу заправок: де вже можна заправитися
24tv
2025-02-06T18:51:24Z
В уряді прогнозують стабільні ціни на продукти найближчими місяцями
УкраинФорм
2025-02-06T18:49:08Z
МВФ - про тарифні війни: Сторони мають знайти конструктивний вихід
УкраинФорм
2025-02-06T18:45:54Z
Італійське ательє Zagato випустило перший серійний AGTZ Twin Tail
AutoCentre
2025-02-06T19:10:32Z
У Дубаї за $1 мільйон продають Гелендваген з жовто-блакитним салоном
Топ Жир
2025-02-06T18:33:29Z
Можуть оштрафувати посеред дороги: водіям пояснили, що потрібно, щоб не "влетіти на гроші"
Политека
2025-02-06T18:27:29Z
Виявлено культовий 56-річний Volkswagen без пробігу і в заводському пакуванні
Фокус
2025-02-06T17:57:01Z
Раритетний пікап Chevrolet Silverado з мінімальним пробігом виставили на торги
AutoCentre
2025-02-06T17:06:44Z
Як очистити лобове скло від льоду: поради експертів
Комсомольская правда
2025-02-06T16:16:04Z
Novitec показав нову версію тюнінгу Ferrari 296
AutoCentre
2025-02-06T16:07:19Z
У Volkswagen оголосили про випуск електромобіля вартістю €20 000
Gazeta UA
2025-02-06T16:06:08Z
У Кременчуці зробили багатофункціональний автомобіль на шасі Mercedes-Benz Arocs
AutoCentre
2025-02-06T15:04:44Z
ЗМІ: Трамп планує запровадити санкції проти МКС
Европейская правда
2025-02-06T19:15:55Z
Провал Путіна має бути видимим: Сікорський сподівається, що цей рік стане вирішальним для війни в Україні
УкраинФорм
2025-02-06T19:15:33Z
Хто і коли представить мирний план Трампа: Келлог розкрив деталі
GlavRed
2025-02-06T19:12:23Z
"Не впевнений": Фесенко сумнівається, що Китай зможе змусити РФ закінчити війну
GlavRed
2025-02-06T19:12:12Z
США не будуть головувати на "Рамштайні", але Піт Гегсет приїде, – Politico
24tv
2025-02-06T19:12:00Z
Путін втягне Білорусь у війну: Зеленський попередив про новий план агресора
TSN
2025-02-06T19:06:54Z
«Винагорода для західних зірок від USAID за візит в Україну»: в ОП прокоментували фейк
УкраинФорм
2025-02-06T19:06:26Z
Британія висилає російського дипломата у відповідь на дії Кремля
Европейская правда
2025-02-06T19:06:21Z
Німецький канал критикують за монтаж промови Мерца, звідки прибрали оплески
Европейская правда
2025-02-06T19:04:51Z