MY.UAНовини
Підозріла підозра: у справі Укрзалізниці правомірність притягнення нардепа Дубневича до кримінальної відповідальності поставлено під сумнів
Підозріла підозра: у справі Укрзалізниці правомірність притягнення нардепа Дубневича до кримінальної відповідальності поставлено під сумнів

Підозріла підозра: у справі Укрзалізниці правомірність притягнення нардепа Дубневича до кримінальної відповідальності поставлено під сумнів

Справа явно має політичне забарвлення

Офіційно кримінальне переслідування людини починається з оголошення їй підозри у вчиненні злочину. Попри існування презумпції невинуватості, правоохоронні органи вже вважають, що розкрили злочин і починають його розслідувати. Сторона обвинувачення отримує можливість застосовувати широкий арсенал заходів примусу — аж до тримання під вартою, а людина сприймається громадськістю як злочинець. Але як бути в тих випадках, коли докази, що стали основою для переслідування, на повірку виявилися у суді глевкими?

Процесуально невстановлена особа

Під час засідань Вищого антикорупційного суду, що проходять у резонансній кримінальній справі щодо парламентаря Ярослава Дубневича (САП закидає йому організацію схеми із заволодіння коштами Укрзалізниці під час закупівлі стрілочної продукції) було встановлено декілька цікавих фактів. Ці факти ставлять під сумнів правомірність притягнення народного депутата до кримінальної відповідальності.

Наразі у справі № 991/878/22, за якою проходить декілька обвинувачених, триває підготовче судове засідання. За правилами Кримінального процесуального кодексу, в рамках цієї стадії суд має попередньо оцінити обвинувальний акт, заслухати клопотання сторін та з’ясувати в учасників думку щодо можливості призначення судового розгляду.

Під час розгляду клопотань про закриття кримінального провадження та заперечень на це прокурора, суддя поставив останньому запитання, пов’язані із процесуальними аномаліями у розслідування справи, що мали місце у 2019 році. Тоді матеріали досудового розслідування щодо "невстановленої особи" — народного депутата Дубневича виділили в окреме провадження. Але пізніше матеріали новоутворених двох розслідувань знову об’єднали в одне провадження.

Прокурор спочатку спробував ухилитися від відповіді, зробивши вигляд, що не зрозумів запитання. Він пояснив, що через технічні особливості ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, які існували на той час, для цілей виділення матеріалів в окреме провадження особа вважалася встановленою з моменту повідомлення їй про підозру або затримання. І, оскільки таких дій щодо Дубневича не проводилося, матеріали справи виділялися стосовно невстановленої особи.

Не той генеральний

Суддя таке пояснення не сприйняв і попросив дати пряму відповідь на поставлене ним запитання.

Тоді представник сторони обвинувачення нарікнув на ускладнений механізм притягнення народного депутата до відповідальності, що існував на той час, і неможливість повідомити йому про підозру без згоди Верховної Ради. "Матеріали щодо цієї особи були виділені для подальшого розслідування до того моменту, коли настане такий час, і процесуально [буде] можливо його притягнути до кримінальної відповідальності", — зазначив прокурор.

Але коли головуючий поцікавився, чому ж не було отримано дозвіл парламенту в межах основного кримінального провадження, правоохоронець зізнався, що для цього довелося чекати зміни генпрокурора.

"На той час вже тричі зверталися до Генерального прокурора і отримали відмову, з тих чи інших питань…", — пояснив він. — Тому з метою забезпечення прав на більш-менш швидкий судовий розгляд інших учасників, іншим учасникам оголосили про закінчення досудового розслідування, а матеріали щодо процесуально невстановленої особи були виділені… Наступний Генеральний прокурор погодився з нашою пропозицією, підписав відповідні клопотання згідно з тим механізмом, який був передбачений".

"Дочекались прокурора, який зміг надати оцінку наданим йому матеріалам і зміг переконати Верховну Раду, адже він сам там виступав, переконати Верховну Раду у достовірності зазначених відомостей", — зауважив представник сторони обвинувачення у суді. Фактично, прокурор визнав факт політичної доцільності.

Із недоторканістю та без

Тут буде доречним трохи відступити від теми і нагадати контекст, у якому ухвалювалися процесуальні рішення в нашій кримінальній справі.

2019 рік… Навесні Україна отримала нового Президента, який одразу розпустив парламент. Влітку проходять дострокові вибори до Верховної Ради, за результатами яких формується "монобільшість". На першому ж пленарному засіданні 29 серпня формуються президія, фракції, комітети… Також злагоджено та оперативно затверджується новий склад уряду, змінюється Генпрокурор.

Крім усього іншого, схвалюється законодавча ідея попереднього гаранта Конституції щодо обмеження депутатської недоторканності. І вже за кілька днів (але формально на наступній сесії) Верховна Рада приймає Закон № 27-IX від 03.09.2019 про зміни до Конституції щодо обмеження недоторканності нардепів у другому читанні та в цілому. Представники депутатської групи "За майбутнє" підтримують відповідний проект у повному складі. Серед них свій голос "за" віддає і Ярослав Дубневич.

Згідно зі статтею 80 Конституції народним депутатам тоді ще гарантувалася депутатська недоторканність. Зокрема, вони не могли бути без згоди Верховної Ради притягнені до кримінальної відповідальності (тобто їм не могли оголосити про підозру, — див. з цього приводу рішення Конституційного Суду від 27.10.99 № 9-рп/99), затримані чи заарештовані. Зміст та процедура реалізації цієї конституційної гарантії, що зникла з початком нового 2020 року, розкривався у ст. 27 Закону про статус народного депутата та у ст.ст. 218 — 221 Регламенту Верховної Ради.

Відповідне подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата вносилося до ВР лише Генеральним прокурором або виконувачем його обов’язків. Документ мав бути вмотивованим і достатнім, містити конкретні факти і докази, що підтверджують факт вчинення зазначеною в поданні особою суспільно небезпечного діяння, визначеного Кримінальним кодексом. Якщо подання не відповідало цим вимогам, спікер був зобов’язаний повернути його.

Попередньо подання також оцінював регламентний комітет і надавав свій висновок з поставленого питання. Він визначав достатність, законність і обґрунтованість подання, законність одержання доказів, зазначених у поданні, і встановлював наявність відповідних скарг. І лише після цього подання розглядалося на пленарному засіданні згідно зі встановленою процедурою виступів усіх зацікавлених суб’єктів.

Ключові аргументи

Саме таку процедуру було реалізовано стосовно Ярослава Дубневича 31 жовтня — рівно через два місяці після схвалення конституційного закону про скасування недоторканності і за два місяці до набрання ним чинності. Можливо через те, що недоторканість і так скасовувалася, народним депутатам було не дуже складно проголосувати за це політичне по своїй суті рішення… Але чому поспішали в Генпрокуратурі?

Між іншим, саме завдяки ускладненій і недемократичній процедурі притягнення народних обранців до відповідальності ми зараз можемо об’єктивно поглянути на якість обґрунтування кримінального переслідування нардепа. Адже сайт Верховної Ради зберігає усі стенограми засідань, серед яких і за той самий день.

З неї ми дізнаємося, що головними аргументами сторони обвинувачення були докази, зібрані стосовно… інших фігурантів.

"Я хотів би звернути увагу перш за все на те, що це провадження розслідується вже майже 3 роки і щодо 8 фігурантів розслідування в цій справі закінчено. Тобто доказів для того, щоб притягнути до кримінальної відповідальності 8 фігурантів цієї схеми, є достатньо. Підозри пред'явлені, розслідування закінчено і зараз фігуранти знайомляться з матеріалами справи. Після цього справа буде готова для передачі до суду, говорив з трибуни ВР Руслан Рябошапка. — Відповідно є достатньо доказів для того, щоб притягнути до відповідальності і народного депутата Дубневича, і заради цього ми звернулися до вас із клопотанням". Виходить, що матеріали однієї справи щодо декількох осіб були використані як докази вини іншої особи в іншій справі (згадаємо тут, що провадження було виділене)!

Значна частина подання прокуратури до Верховної Ради складалася з банального цитування норм законодавства. Очевидно, такий лікнеп у процесуальному документі мав додати ваги і переконливості аргументам обвинувачення.

Більшість з наведених доказів стосувалася ведення господарської діяльності підприємствами галузі, до яких нардеп не мав ніякого відношення.

Сумніви серед парламентарів

Під час обговорення питання під куполом Володимир Арʼєв задав "дуже просте питання". "Я читаю зараз висновок комітету з цього приводу: докази відсутні, не надані, жодна з форм організації злочину не підтверджена жодним доказом, відсутні будь-які докази про розроблення Дубневичем плану вчинення злочину і так далі. Прокоментуйте, будь ласка, рішення комітету", — попросив нардеп.

Але Генпрокурор Руслан Рябошапка зазначив, що не може це зробити.

А от Віктор Бондар припустив, що за такого підходу всіх народних депутатів можна вважати корупціонерами. "Кожен, хто працює в комітеті, знає в галузі, до якої відноситься комітет, практично всіх. І так можна всіх звинуватити, що ви корупціонери", — сказав він. Також народний депутат висловив свої міркування щодо запущеної проти Ярослава Дубневича процедури. "А відбувається тому, що, всього-на-всього, кілька тижнів тому наша депутатська група відмовилась голосувати за законопроект про так звану реформу судів України – Верховного Суду і інших судів. Це вже п'ята псевдореформа. Після того пішли ці терористичні речі і почали показово "розстрілювати" одного з депутатів для того, щоб всіх нас, а потім і вас, примусити бути слухняними. А чому слухняними? Бо на кону стоять подальші голосування, — припустив він. І тут потрібно, щоб всі були ручні, щоб показати сьогодні, що можна зробити з депутатом, навіть коли комітет показує і говорить, що немає жодного складу злочину, немає доказів, немає ніяких обставин, щоб його сьогодні арештовувати і притягати до відповідальності. Він готовий зняти недоторканність, готовий ходити в суди і доказувати".

Тим не менш, монобільшість усе ж проголосувала за зняття недоторканності з Ярослава Дубневича, чим суттєво підмочила його ділову репутацію.

***

У сухому підсумку

У Генпрокуратурі (нині – Офіс Генерального прокурора) таки дотиснули питання притягнення народного депутата Ярослава Дубневича до кримінальної відповідальності. При цьому були використані сумнівні з точки зору якості докази і застосовані маніпулятивні процесуальні схеми.

Зроблено це було максимально публічно в умовах, коли процедура позбавлення депутатської недоторканності вже фактично втрачала своє значення через унесені до Конституції зміни. Але ж реальною було метою формування негативного іміджу в суспільстві щодо парламентаря без винесення вироку щодо нього. Посилання сторони обвинувачення на необхідність пришвидшення розгляду справи в рамках виділення матеріалів тут не варто брати до уваги, оскільки після цього справи знову об’єднали, а процесуальні строки рахуються, виходячи із "найстарішої" зі справ.

Оскільки справа безумовно має політичне забарвлення, під час її розгляду у Вищому антикорупційному суді можна очікувати встановлення й інших цікавих суспільству обставин.

Теги за темою
СудУкрзалізниця
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У частині Києва аварія вивела з ладу систему сповіщення про повітряну тривогу
24tv
2024-11-22T20:51:26Z
ЗМІ розкрили деталі про плани росіян захопити Харків і Суми в червні 2024 року
24tv
2024-11-22T20:45:56Z
Поблизу Вугледара окупанти розстріляли п’ятьох полонених захисників
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T20:21:47Z
Удари по Росії покращили для ЗСУ ситуацію – ЗМІ
1News
2024-11-22T20:12:31Z
Наступ ворога спричинив перенесення Покровської адміністрації
360ua.news
2024-11-22T20:12:03Z
10 років тюрми отримав поплічник Росії, який наводив ракети на ЗСУ під Слов’янськом
InternetUA
2024-11-22T20:01:32Z
КМДА звинуватила поліцію у зриві термінів ремонту на одній зі столичних ТЕЦ
УкраинФорм
2024-11-22T20:00:16Z
У трьох районах Києва виникли технічні проблеми із системою оповіщення повітряної тривоги - КМДА
УкраинФорм
2024-11-22T19:45:44Z
На львівському вокзалі гратиме орган, створений з фрагментів ракетних снарядів
Комсомольская правда
2024-11-22T19:43:24Z
Активісти Greenpeace заблокували резиденцію лідера канадської опозиції
УкраинФорм
2024-11-22T21:18:33Z
Трамп легко може "поставити Путіна на коліна": експерт назвав спосіб
GlavRed
2024-11-22T21:18:23Z
кремль хоче залякати Україну новою ракетою – WSJ
iPress
2024-11-22T21:15:21Z
Європарламент готується схвалити резолюцію щодо ситуації в Грузії
iPress
2024-11-22T21:15:15Z
"Король Чарльз програє битву з раком": інсайдери зробили нову заяву
GlavRed
2024-11-22T21:09:50Z
В Туреччині незадоволені рішенням влади протестувальники розпалили на вулицях багаття
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T21:03:35Z
Сійярто лютує через санкції США проти Газпромбанку: Атака на наш суверенітет
Европейская правда
2024-11-22T20:45:16Z
У базі даних «Воєнний злочинець» наразі є інформація про понад 680 тисяч осіб - Нацполіція
УкраинФорм
2024-11-22T20:34:31Z
Річард Бренсон нагадав світу про порушення Росією Будапештського меморандуму
Хвиля
2024-11-22T20:30:17Z
Фільм «Ваяна» / Moana — Двейн Джонсон у полінезійському «костюми» на багатьох фото зі знімального майданчика
ITC
2024-11-22T21:15:54Z
«Ля Палісіада», «Мирні люди» і три копродукційні фільми про війну в Україні увійшли до списків «Оскара»-2025
Детектор М
2024-11-22T21:12:31Z
Пісні Tember Blanche потрапили у тренди завдяки серіалу "Реванш"
24tv
2024-11-22T21:03:41Z
Скарлетт Йоганссон – 40 років: 4 найкращі фільми з королевою драми й номінанткою Оскара
24tv
2024-11-22T19:57:26Z
Відомий співак шокував розповіддю, як ледь не загинув під обстрілом: "Мама закрила собою мене"
24tv
2024-11-22T19:36:39Z
"Для чого все це": солістка А-студіо жорстко видала свою позицію і вилаяла колег за мовчання
GlavRed
2024-11-22T19:27:39Z
Для справжніх поціновувачів розкоші: як правильно обрати вигнутий диван для вітальні
24tv
2024-11-22T19:06:02Z
У Києві презентували реєстр Музейного фонду України
УкраинФорм
2024-11-22T18:58:22Z
Володимир Остапчук подарував 24-річній дружині розкішне елітне авто
TSN
2024-11-22T17:36:06Z
Імбир ніколи не буде сохнути та псуватися: секрет його зберігання
24tv
2024-11-22T21:03:06Z
Наскільки небезпечні Е-добавки в їжі та напоях
24tv
2024-11-22T20:06:03Z
Вчені зʼясували, наскільки тривале сидіння шкодить здоров'ю серця
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T20:00:19Z
Нічого не скасовуємо: Мінсоцполітики про виплату допомоги і МСЕК
Фокус
2024-11-22T19:57:09Z
Здоровий початок дня: 5 простих ранкових процедур, які допоможуть схуднути
Фокус
2024-11-22T19:51:57Z
Як приготувати смачний, насичений вітамінами гарбузовий сік
TSN
2024-11-22T19:06:41Z
Пневмонія стане невиліковною за 10 років? Ляшко пояснив, як запобігти цьому
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T15:51:10Z
Що з чинними документами по МСЕК: у МОЗ пояснили, кому і коли треба йти на повторний огляд
Украина Криминальная
2024-11-22T15:48:23Z
Дослідження показало, що аспірин та інші ліки можуть підвищувати ризик розвитку деменції
Portaltele
2024-11-22T14:34:02Z
Боніфейс може пропустити залишок 2024 року через травму
Football.ua
2024-11-22T20:51:27Z
Компанія для Модрича: Реал планує повернути легенду клуба
24tv
2024-11-22T20:51:24Z
Хомченовський повернувся до загальної групи Кривбасу
Football.ua
2024-11-22T20:34:57Z
Відбулися кадрові зміни у Федерації хокею України
УкраинФорм
2024-11-22T20:34:42Z
Чемпіон ОІ та прихильник Путіна зажадав від МОК вибачитись перед росіянами
24tv
2024-11-22T19:42:54Z
Українська «молодіжка» - у другому кошику на жеребкуванні футбольного Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-22T19:34:32Z
Лупашко: Колос нам створював багато труднощів, але ми впоралися з цим
Football.ua
2024-11-22T19:16:58Z
Карпати — Колос 1:0 Відео гола та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-22T18:59:24Z
Зірку UFC визнали винним у згвалтуванні: деталі вироку
24tv
2024-11-22T18:51:31Z
Керівники центробанку ЄС попереджають, що економіці загрожує політичний параліч – FT
iPress
2024-11-22T21:15:23Z
Долар зростає як на дріжджах: яким буде курс валют з 25 листопада
GlavRed
2024-11-22T20:31:25Z
Ryanair та інші лоукостери отримали штраф за стягнення плати за ручну поклажу
360ua.news
2024-11-22T19:21:15Z
Ціни на житло: які квартири в Україні дорожчають швидше
Хвиля
2024-11-22T19:09:06Z
Галущенко зустрівся у Відні з представником Китаю при МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-22T18:55:54Z
Польські фермери оголосили про новий страйк перед пунктом пропуску на кордоні
ZN UA
2024-11-22T18:52:16Z
Бюджет-2025: скільки грошей витратять на оборону, пенсії та зарплати
TSN
2024-11-22T18:48:10Z
Українці в жовтні отримали понад ₴119 мільйонів кешбеку
УкраинФорм
2024-11-22T18:37:06Z
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Знай
2024-11-22T18:36:29Z
Дрони ЗСУ атакували російський Капустін Яр, звідки була запущена міжконтинентальна ракета
iPress
2024-11-22T21:15:22Z
Чи змусять батьків говорити українською у школах: оголосили нові правила
Знай
2024-11-22T21:12:44Z
У ЗСУ спростували інформацію про нібито присутність північнокорейських військових на Харківщині
УкраинФорм
2024-11-22T21:09:06Z
“Війська КНДР під Харковом”: в ЗСУ відреагували
1News
2024-11-22T21:00:10Z
Як українські ЗМІ кошмарять українців ядеркою. Ми всі помрем?
Детектор М
2024-11-22T20:37:50Z
Біля кордону Норвегії винищувачі перехопили російський літак-розвідник
24tv
2024-11-22T20:27:46Z
Пенсія в Україні: в Мінсоцполітики розповіли про стаж та розмір виплат військових
Политека
2024-11-22T20:27:29Z
Україна відстежувала щонайменше 3 випробування системи "Орешник" у Росії, – ГУР
24tv
2024-11-22T20:27:13Z
Система ППО NASAMS від Канади вже в Україні - міністр оборони
УкраинФорм
2024-11-22T20:21:47Z
"Мангеттен серед пустелі": як з глини збудували найстаріше місто хмарочосів у світі
Фокус
2024-11-22T21:12:51Z
Навіщо на джинси вже понад 100 років кріплять ззаду "шкіряну" етикетку
24tv
2024-11-22T21:03:19Z
Секрет ресторанного смаку вдома: неймовірний салат з мідіями
24tv
2024-11-22T20:48:49Z
Домашні проєкти, над якими ідеально працювати під час зимових канікул
24tv
2024-11-22T20:03:13Z
Новорічні традиції: що не варто подавати на святковий стіл
24tv
2024-11-22T19:51:38Z
Не пощастить: для яких знаків зодіаку осінь закінчиться неприємними новинами
24tv
2024-11-22T19:06:08Z
Автентичний рецепт для домашнього затишку: готуємо тисменицьку начинку
24tv
2024-11-22T18:15:14Z
Як повторно використовувати картонні коробки, щоб захистити свої рослини взимку
24tv
2024-11-22T17:51:37Z
Ідеальне місце для грошового дерева: тільки тут принесе успіх та багатство
24tv
2024-11-22T17:42:23Z
Країна під атакою потужної магнітної бурі: коли "влупить" ще одна
GlavRed
2024-11-22T21:18:30Z
Росіяни завдали два удари по Запорізькій області, попередньо - без жертв
УкраинФорм
2024-11-22T21:00:55Z
Хмільна катастрофа: як Лондон затопило смертельною хвилею пива
Фокус
2024-11-22T20:03:05Z
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T19:51:04Z
Поліцію Італії зобов’язали повернути вилучену марихуану вартістю 1,5 млн євро
Европейская правда
2024-11-22T19:43:50Z
Засуджено киянку, яка вбила кота, викинувши його з 8-го поверху
Украина Криминальная
2024-11-22T19:39:07Z
Росіяни атакували Суми "Шахедами" з новим зарядом, щоб вбити якомога більше людей: нові подробиці
TSN
2024-11-22T19:36:55Z
У Сербії заарештували 11 осіб, причетних до обвалення даху на вокзалі
УкраинФорм
2024-11-22T18:15:52Z
У Дніпровському районі столиці прогримів вибух, загинув чоловік
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T18:15:49Z
Вчені думали, що знайшли в океані літак Амелії Ергарт: чим він був насправді
Фокус
2024-11-22T21:12:17Z
Яка різниця між міжконтинентальною та ракетою середньої дальності: пояснення Defense Express
24tv
2024-11-22T20:42:52Z
Перше детальне зображення загибелі зірки за межами Чумацького Шляху — у 2000 разів більшої за Сонце, за 160 000 світлових років
ITC
2024-11-22T19:58:34Z
OpenAI розглядає можливість створення власного браузера для конкуренції з Google
Детектор М
2024-11-22T19:48:39Z
У космосі астронавти стали розуміти гірше, ніж на Землі
Portaltele
2024-11-22T19:36:30Z
Поспішіть з апгрейдом: Nvidia попередила про дефіцит ігрових відеокарт
InternetUA
2024-11-22T18:43:26Z
Apple починає продавати оновлений iPad 10
Portaltele
2024-11-22T18:34:28Z
Чому не варто користуватися сушаркою для рук: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2024-11-22T18:27:24Z
1 рік та 1000 кілометрів: канадець створив мультик з чоловічком за допомогою GPS-трекера
Фокус
2024-11-22T18:15:03Z
Стартувало виробництво Mercedes-Benz eActros 600
AutoCentre
2024-11-22T19:04:37Z
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
24tv
2024-11-22T18:22:34Z
Ford подав до суду за модернізацію нових Bronco
AutoCentre
2024-11-22T18:03:04Z
"Тести будуть позитивні": пілоти "Формули 1" у Лас-Вегасі поскаржились на марихуану
Фокус
2024-11-22T17:12:25Z
Tata Daewoo презентувала електровантажівку із запасом ходу 480 км
AutoCentre
2024-11-22T17:07:34Z
Брутальний і потужний: презентовано новий позашляховий кросовер Honda
Фокус
2024-11-22T17:06:38Z
Hyundai та GM налагодять спільний випуск пікапів
AutoCentre
2024-11-22T16:37:56Z
В Україні виготовили партію сміттєвозів на шасі JAC N120
AutoCentre
2024-11-22T16:37:51Z
Що означають кольорові крапки та лінії на шинах: водіям назвали важливий нюанс
GlavRed
2024-11-22T16:27:22Z