MY.UAНовини
"Утримання одного військового щорічно обходиться державі в 1,2 млн грн": заступник міністра оборони Дмитро Кліменков
"Утримання одного військового щорічно обходиться державі в 1,2 млн грн": заступник міністра оборони Дмитро Кліменков

"Утримання одного військового щорічно обходиться державі в 1,2 млн грн": заступник міністра оборони Дмитро Кліменков

В Міноборони розказали "Телеграфу" про нові підходи до забезпечення ЗСУ, деякі тонкощі тендерів і протидію схемникам

На початок травня 2024 року в Міністерстві оборони України для забезпечення Збройних Сил уклали контрактів на 32 млрд грн. А конкурентні торги дозволять заощадити бюджету близько 10 мільярдів. Про це в інтерв'ю "Телеграфу" розповів заступник міністра оборони Дмитро Кліменков, коментуючи тендерні тонкощі, специфіку формування цін на продукти й озброєння для ЗСУ та трансформації підходів до забезпечення Сил оборони.

Про зниження цін на торгах

Останнім часом дедалі частіше з переможцями тендерів укладають додаткові договори, у яких сума держзакупівель змінюється у бік зниження. Чи спостерігається подібна картина у Міністерстві оборони? Чи нема у оборонного відомства проблем із фінансуванням у справі закупівель для потреб ЗСУ?

— Державний оператор тилу (ДОТ) — агенція, яка закуповує для Збройних Сил України їжу, одяг, пальне тощо. Станом на початок травня оператор вже уклав контрактів на 32 млрд грн. Конкуренція на торгах дозволить зекономити приблизно 10 мільярдів.

Так, дійсно, на Prozorro можна побачити укладання агенцією додаткових контрактів на постачання продуктів харчування із переглядом обсягів у бік зниження. Але такі договори укладають не через те, що бракує фінансів. А, скажімо, якщо певний постачальник продуктів не справляється з поставками, тоді ДОТ зменшує обсяги для такого контрагента і перерозподіляє на інші компанії. Тобто це вже частина операційної роботи саме з виконання контрактів.

І ще важливо зазначити, що економію державних коштів ми спостерігаємо також у сегменті закупівель озброєння та військової техніки. Наведу приклад: нещодавно Агенція оборонних закупівель придбала тисячі дронів для ЗСУ за рекордно низькими державними цінами.

Тобто перші контракти вже укладені і процес оснащення розпочався?

— Саме так.

Чим саме Міністерство оборони зобов'язане постачати бійця ЗСУ коштом держави і в яку суму це може обійтися з розрахунку на одного військовослужбовця – спорядження, зброя, харчування?

— 2024-го утримання одного військового обходиться Україні орієнтовно в 1,2 млн грн на рік. Це без витрат на зброю. Наприклад, середня ціна харчування одного військового на день становить близько 114 гривень (мінімальна ціна за комплект — десь 104 гривні, а максимальна — 125 гривень). Витрати на військових залежать від роду військ, сезону і особливості експлуатації спорядження. Є позиції, які видають кілька разів на рік, а є комплекти, що видають раз на декілька років. Також речі можуть бути індивідуальними і груповими. Наприклад, намет абощо.

Дмитро Кліменков: "Агенція оборонних закупівель придбала тисячі дронів для ЗСУ за рекордно низькими цінами"

2023 рік запам'ятався мільярдними виграшами на держтендерах компаній, які до того не займалися поставками для ЗСУ. Яскравий приклад тому — група компаній львівського підприємця Ігоря Гринкевича. А ТОВ "Атомсервіс" виграло на тендерах із харчування ЗСУ за минулий рік на суму близько 6,5 млрд грн. З чим пов'язані такі перемоги досі невідомих компаній, тим більше, що "Атомсервіс" не перший рік пов'язують з екснардепом Юрієм Іванющенком?

— Хочу зазначити, що під час війни головний пріоритет Міністерства оборони — це своєчасно і вдосталь забезпечити військових якісними продуктами. Якщо у правоохоронних органів є запитання до постачальників, то це вже справа слідчих. Я не маю права коментувати їх роботу. Очевидно, будь-який мій коментар з цього приводу може зашкодити їхній роботі.

Єдине, що я можу зазначити, у діючій команді в Міноборони є нульова толерантність до корупції. Ви можете у цьому пересвідчитися за результатами роботи закупівельних агенцій і взагалі по нашій операційній діяльності.

Про перевірки постачальників і ПЕПів

Чи існує система перевірки фірм-учасників тендерів для постачання ЗСУ, їхньої репутації, досвіду роботи в даній сфері, можливої змови учасників тендеру і як це відбувається?

— Законодавство чітко визначає підстави для відхилення пропозицій учасника. Вони передбачені законом про публічні закупівлі. Ці підстави дозволяють відхилити пропозиції учасників, які збанкрутіли, вчинили корупційні правопорушення, засуджені за злочини, вчинені з корисливих мотивів тощо.

Крім того, ДОТ здійснює додатково Антикорупційну перевірку потенційних контрагентів та верифікує відповідно дані. Для цього ДОТ використовує власний окремий внутрішній порядок перевірки ділових партнерів, в межах якого Агенція перевіряє контрагента, відповідно до вимог законодавства.

Державний оператор тилу додатково перевіряє контрагента і щодо наявності репутаційних, корупційних ризиків, а також по всіх можливих базах даних постачальників. І це ще не все. ДОТ використовує такий додатковий інструмент комплаєнсу (відповідність будь-яким внутрішнім або зовнішнім вимогам, нормам, стандартам чи законодавству. — Авт.), як фінансовий моніторинг. Тобто посилено перевіряє компанії, власники яких зазначені в Реєстрі національних публічних діячів України, так званий ПЕП (politically exposed persons, PEP. — Авт.).

Чи можна захистити державні закупівлі у сфері оборони від повторення скандалу з яйцями по 17 гривень, якщо, припустимо, всі учасники тендеру домовляться поставити товар за завищеними цінами і доведеться обирати між завищеними, скажімо, у два-три рази цінами?

— Для унеможливлення такої ситуації в закупівлі продуктів харчування ДОТ використовує механізм встановлення граничних цін. Граничні ціни вираховують на підставі аналізу ринку. Іншими словами, йде постійний моніторинг ринку за відкритими джерелами, щодо запитів і пропозицій, спілкування з виробниками тощо.

Також вартість продуктів базується на індексі споживчих цін та переглядається щомісяця, відображаючи відповідну динаміку ринку. Граничні ціни діють для того, щоб постачальник не міг встановити необґрунтовано високу, неринкову ціну. І цим ми унеможливлюємо те, про що ви сказали.

Наскільки охоче компанії-учасники реєструються на проведення тендерів на постачання для Міноборони після останніх скандалів, пов'язаних із держзакупівлями? Чи не було випадків скасування тендерів через відсутність бажаючих?

— Від самісінького початку роботи ДОТу більшість закупівель оператором на електронному майданчику є конкурентними. Наприклад, зокрема 99% закупівель речового майна чи 92% паливно-мастильних матеріалів це — конкурентні закупівлі. Також ми спостерігаємо, що активна робота з ринком та роз'яснення дають свої результати. Як саме працювати з державними тендерами, як заохоченим компаніям з'являтись на торгах, приймати участь в аукціонах.

Наприклад, на тендерах по літніх польових костюмах до запуску ДОТ в середньому брали участь шість компаній, а вже при роботі Агенції в аукціонах змагаються в середньому 15 фірм-виробників.

Про шанси для українських виробників

Держава витрачає десятки мільярдів гривень на закупівлю озброєння і тилового майна. Яка частка з цих витрат припадає на українських виробників?

— Це наш пріоритет. Міноборони спрямовує десятки мільярдів гривень на закупівлю озброєння та тилового майна. Ці державні витрати є шансом для української промисловості. Наприклад, державний оператор тилу закуповує одяг й інше речове майно для військових на мільярди гривень. Це можливість для української промисловості розвивати свої підприємства під час війни, створювати робочі місця, сплачувати податки. Також це можливості для вітчизняного військово-промислового комплексу. За останній місяць Агенція уклала рекордну кількість контрактів на закупівлю зброї, боєприпасів та військової техніки. З них на українських виробників припадає досить суттєва частка.

Міноборони планує створити наглядові ради в закупівельних агенціях. Яка мета цієї ініціативи?

— Наглядові ради запрацюють в обох агенціях Міноборони (ДОТі та Агенції оборонних закупівель. — Авт.). Вже обрали через Prozorro рекрутингову компанію, яка допоможе знайти професійних кандидатів на посади незалежних членів наглядових рад.

Підкреслюю: це мають бути професійні наглядові ради, у яких більшість зі складу буде складатися з незалежних членів. Це важливий елемент міжнародно визнаного стандарту корпоративного управління, бізнесу і операційної діяльності. Наглядові ради мають відповідно забезпечити більшу прозорість і відповідальність менеджерів перед суспільством і державою.

"Конкуренція на торгах дозволить зекономити приблизно 10 млрд грн"

Членами наглядових рад будуть українські менеджери чи буде можливість залучати іноземних спеціалістів, наприклад, зі сфери ВПК?

— Така можливість є.

Про "золотий" базилік, прозорість і стандарти НАТО

Кілька тижнів тому на підсумковій пресконференції за результатами роботи Громадської ради при Міноборони йшла мова про локальні зловживання при закупівлях для деяких військових частин. Зокрема, згадувався гучний кейс із купівлею базиліку за 450 грн/кг. Чи перевірили цей випадок і для чого цей базилік купували?

— Звісно, нам відомо і не тільки про базилік, а й про інші випадки спротиву роботи без корупції. Ми цю роботу не припиняємо, проводячи заходи із правоохоронними органами і комунікації з громадськістю, а також з внутрішнім аудитом. У нас є конкретний результат.

Ми будемо тільки підвищувати прозорість, конкуренцію на торгах і зведемо на нуль всі скандали, пов'язані із закупівлею харчів, одягу, будь-чого іншого. Тобто, наша мета — налагодити такі прозорі процеси, які вже не будуть пов'язані з жодними скандалами чи корупційними ризиками.

Наостанок запитаємо про таке: наскільки війна, бойові дії та інші фактори перешкоджають швидкій реформі переходу на стандарти НАТО в частині забезпечення наших Збройних Сил?

— Ми з одного боку маємо впроваджувати стандарти НАТО і здійснювати реформи, а з іншого — змінювати радянську політичну систему, яка породжувала всі ризики, про які ми знаємо і говорили вище. Маємо працювати, забезпечувати ЗСУ всім необхідним. Тому, це два паралельні процеси. Робота непроста, але ми її робимо і продовжимо цей процес. Багато реформ у системі закупівель вже завершені. Всі функції передані двом професійним агенціям, де працює професійний персонал.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мелания Трамп передала Путину тайное письмо
TSN
2025-08-16T04:31:36Z
В Германии громкий скандал из-за беженцев из Украины: что происходит
Comments UA
2025-08-05T05:21:19Z
Известно, кто будет охранять Путина во время визита в США
Корреспондент
2025-08-13T07:27:53Z
Трамп оценил саммит и высказался о санкциях для РФ
Корреспондент
2025-08-16T03:36:58Z
Зеленский раскрыл позицию Украины на переговорах с Путиным "о территориях"
Хвиля
2025-08-17T16:15:08Z
Зеленский два часа совещался с лидерами ЕС и отправился в Вашингтон
Комсомольская правда
2025-08-17T16:13:37Z
Путин готовится погрузить Украину в холод и мрак: названы города, которым зимой не поздоровится
Comments UA
2025-08-05T05:42:13Z
В Раде не скрывают гнева: "это ручное гестапо Зеленского"
Comments UA
2025-08-08T17:24:03Z
РФ пошла на циничный шаг в отношении женщин в Покровске: что известно о преступлении
Comments UA
2025-08-05T12:24:07Z
218 жертв и тысячи раненых: случился один из самых больших взрывов в истории
Gazeta UA
2025-08-04T02:42:49Z
Выстрелил молодой маме в голову. В Каменском произошло ужасное убийство
Telegraf
2025-08-09T11:09:46Z
В Москве масштабный пожар: горят склады и кафе
Корреспондент
2025-08-17T00:03:36Z
Взрыв завода в РФ: резко увеличилось число пострадавших
Корреспондент
2025-08-15T14:06:46Z
В Киеве выстрелы и погоня перепугали жителей: что произошло. ВИДЕО
Новости Украины
2025-08-17T16:09:58Z
Застряла: женщина погибла в боксе для пожертвований
TSN
2025-08-17T11:33:49Z
Ракетная атака на Днепр: что известно о последствиях
TSN
2025-08-15T14:21:54Z
Десятки взрывов: дроны массированно атаковали Россию ночью, под ударом непростой объект
Telegraf
2025-08-17T05:06:27Z
В Днепре работники ТЦК избили ветерана: начато расследование
TSN
2025-08-09T10:09:28Z
17 августа: церковный праздник сегодня, что выбросить из дома, чтобы ушли болезни и печали
UAToday
2025-08-17T04:00:46Z
Родился самый старый ребенок в мире
Comments UA
2025-08-03T16:30:28Z
Каким будет август в Украине: экстрасенс дал неожиданный прогноз
TSN
2025-08-03T23:33:08Z
Пенсионерам отменили доплаты: с августа денег можно не ждать
Знай
2025-08-04T15:36:13Z
До 4000 гривен ежемесячно: украинцам увеличили размер социальной помощи
Знай
2025-08-17T16:06:03Z
Как устроиться на работу без военного билета
Знай
2025-08-17T15:06:20Z
Вдова Поклада после его смерти поскандалила с бывшей Джигарханяна, которая позвонила из Москвы
TSN
2025-08-09T11:03:40Z
Забудьте слово "капюшон": как можно назвать его на украинском
Telegraf
2025-08-05T10:51:59Z
15 млн за жизнь: Кабмин утвердил выплаты семьям погибших в плену
Gazeta UA
2025-08-16T03:00:19Z
Леся Никитюк ошеломила эффектным видом фигуры в купальнике спустя два месяца после родов
TSN
2025-08-16T14:57:48Z
Алла Пугачева решилась на резкий и неприятный шаг
Comments UA
2025-08-14T20:42:08Z
"Боли страшные": популярный певец в 90-х, поддержавший войну Путина, едва передвигается
Comments UA
2025-08-05T20:15:30Z
Анна Кошмал после рождения второго ребенка не может похудеть и объяснила почему: "Все безрезультатно"
TSN
2025-08-16T16:06:52Z
"Опоздали на Аляску". В столице воспроизвели культовую сцену из известного фильма
Telegraf
2025-08-17T15:57:46Z
"Тяжело без тебя": Леся Никитюк показала, как проходит ее день с малышом без мужа
Фокус
2025-08-17T13:36:43Z
Обручальное кольцо Елены Зеленской. Как выглядит главное украшение первой леди Украины и сколько стоит
Telegraf
2025-08-13T18:09:43Z
Умер популярный российский актер Иван Краско
GlavRed
2025-08-09T10:54:57Z
Киркоров ошарашил новым фото со своей скандальной дочкой
GlavRed
2025-08-15T12:57:42Z
Коснется всех при попытке обменять 100 долларов: украинцев предупредили о возможных проблемах
Хвиля
2025-08-05T03:27:45Z
Переписали тарифы на газ: у кого уменьшится платежка
Знай
2025-08-04T13:12:26Z
Что будет с ценами на картофель: аграрий сделал прогноз
TSN
2025-08-03T18:03:40Z
Банкротство Аэросвита: арбитраж закрыл $700 млн иск компании Коломойского к Украине
Лига
2025-08-08T13:39:26Z
Борьба с "серым" гемблингом: как Украина теряет миллиарды из-за теневых казино
Comments UA
2025-08-17T16:15:04Z
Кому в Украине один месяц работы засчитывают за три: разъяснение ПФУ
Новости Украины
2025-08-17T15:33:38Z
Саратовский НПЗ в России остановил прием нефти после атаки беспилотников
Новости Украины
2025-08-11T19:30:20Z
Азербайджан может снять эмбарго на поставку оружия Украине
TSN
2025-08-11T01:21:49Z
Добавят меньше, чем стоит буханка хлеба: на сколько повысят пенсии
Знай
2025-08-08T17:36:28Z
Три вечерних привычки, которые помогут быстро заснуть
Gazeta UA
2025-08-09T21:42:39Z
Назван возраст, когда организм начинает стареть
TSN
2025-08-04T11:18:22Z
Новый штам коронавируса: области распространения, симптомы
Корреспондент
2025-08-09T02:57:25Z
Новая польза кофе для организма — на что влияет
TSN
2025-08-04T07:33:59Z
Диета по группе крови: кому и каких продуктов следует избегать
UAToday
2025-08-17T12:03:13Z
12 растений, которые привлекают клещей: им не место в вашем дворе
Gazeta UA
2025-08-17T11:24:13Z
Сон, упражнения и диета: как легко нарастить мышечную массу
Знай
2025-08-03T17:51:58Z
Микробиолог рассказала о новых технологиях борьбы с раком
ZN UA
2025-08-09T10:51:17Z
"Кровь-призрак": в Индии обнаружена группа крови, которой не было в медицине
Знай
2025-08-05T02:51:02Z
Повышение тарифов на коммунальные услуги в Харьковской области: что и для кого изменилось
Политека
2025-08-04T04:00:38Z
"Перемоги не буде", - Стрєлков із в'язниці побачив провал наступу РФ
Новости Украины
2025-08-08T19:33:44Z
Россияне продвинулись в трех областях - DeepState
Корреспондент
2025-08-14T08:36:30Z
Оракул Ленорман на 16 августа 2025 года для всех знаков зодиака: Близнецам – вдохновение, Козорогам – стабильность
TSN
2025-08-16T00:33:08Z
С начала полномасштабного вторжения Украина и РФ обменяли уже более 10 тысяч пленных военнослужащих — ГУР
Апостроф
2025-08-17T15:54:37Z
Гороскоп на понедельник 18 августа 2025 года
UAToday
2025-08-17T15:03:09Z
"Забиваются в норы": новая тактика врага в Волчанске
Хвиля
2025-08-07T22:15:57Z
В Одессе сотрудник ТЦК "торговал" отсрочкой от мобилизации
Корреспондент
2025-08-05T12:03:49Z
"Я шел воевать, а попал в мясорубку", — оккупант жалуется, как ему не повезло. ВИДЕО
Новости Украины
2025-08-10T20:36:12Z
Гороскоп на сегодня 16 августа: финансы овнов, обман близнецов и разочарование рыб
Знай
2025-08-16T02:06:53Z
Что будет, если хранить лимоны в морозилке: вам точно это понравится
TSN
2025-08-10T12:48:31Z
Стоит раз попробовать — и будете покупать банки для новых порций: идеальные маринованные помидоры
Telegraf
2025-08-04T09:15:55Z
В Египте нашли затерянный город времен раннего христианства
Корреспондент
2025-08-13T17:21:02Z
Розы и помидоры будут только радовать видом и вкусом: просто полейте их одним натуральным средством в августе
Знай
2025-08-17T15:51:33Z
Гороскоп на 18 августа 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-08-17T15:27:15Z
Неприметная вещь на кухне может влечь за собой много проблем. Что нельзя хранить
Telegraf
2025-08-05T00:21:59Z
Секрет вкусной запеканки из кабачков: добавьте всего один ингредиент и она будет легкой и питательной
Telegraf
2025-08-03T19:42:54Z
Как добиться уважения, не сказав ни слова: 11 психологических трюков
TSN
2025-08-17T15:18:52Z
Больше всего "мотают" электроэнергии: эксперты назвали разоряющие вас приборы
Знай
2025-08-16T20:12:38Z
"Киивстар", Vodafone и lifecell: какие изменения ждут пользователей в августе
Знай
2025-08-04T05:21:23Z
Ціна консервації помідорів: чи дорого обійдуться закрутки на зиму
AgroNews
2025-08-04T11:19:07Z
Цифровая головоломка, которая захватила сеть: найдите число 16 за 7 секунд
Gazeta UA
2025-08-15T14:15:23Z
Найдите змею на картинке: головоломка, которая мгновенно проверит ваш IQ
Gazeta UA
2025-08-17T15:57:33Z
Фанаты могут выдыхать: Microsoft попросит за Call of Duty: Black Ops 6 стандартные $70 — инсайдер
GameMag
2025-08-17T15:06:07Z
Ограничения в мессенджерах: Россия усиливает цифровой контроль
Хвиля
2025-08-14T00:15:39Z
Полнолуние и новолуние в августе 2025: лунный календарь
VGorode
2025-08-09T11:33:37Z
Земля оборачивается быстрее: 5 августа станет одним из самых коротких дней в истории наблюдений
TSN
2025-08-05T07:27:52Z
Кабмин упростил продажу подержанных авто: от чего избавили украинцев
Знай
2025-08-16T15:51:16Z
Вводят новый синий сигнал светофора: водители в шоке, штрафов станет больше
Знай
2025-08-16T12:30:45Z
В Киеве заметили новейший спортивный электрокроссовер Smart
Фокус
2025-08-09T09:42:13Z
Значительно дешевле Tesla Cybertruck: представлен первый электропикап Volkswagen
Фокус
2025-08-04T17:54:20Z
Полицейский подошел к вашей машине на парковке: что делать, чтобы не попасть впросак
Знай
2025-08-16T20:51:50Z
Водителям объяснили неожиданное влияние дождя на мощность и "здоровье" мотора
Хвиля
2025-08-16T03:27:04Z
Многие водители делают это неправильно: чего требует знак "Уступи дорогу"
Хвиля
2025-08-15T19:27:11Z
Volkswagen предлагает максимальную мощность электромобилей по подписке
Корреспондент
2025-08-15T19:09:45Z
Рай для нарушителей: водителям указали на связь между штрафами и высокой аварийностью в Украине
Хвиля
2025-08-15T18:36:30Z
Украинцы завоевали первую золотую медаль на Всемирных играх-2025
ZN UA
2025-08-08T15:21:25Z
"Шахтер" вылетает из Лиги Европы: дальше борьба за Лигу конференций
Gazeta UA
2025-08-15T11:09:51Z
Вербич озвучил, при каких условиях готов вернуться в Динамо
Корреспондент
2025-08-09T10:00:26Z
Фьюри назвал боксера, который уничтожит Усика
Telegraf
2025-08-17T16:09:57Z
"Шахтер" разобрался с "Вересом" в Ровно
ZN UA
2025-08-17T15:57:20Z
За Шахтер отличился первым голом Тобиас
Корреспондент
2025-08-17T14:51:11Z
В игре Шахтера с Вересом ровенские фаны посочувствовали утрате отца игрока
Корреспондент
2025-08-17T14:30:26Z
Украинец Забарный и россиянин Сафонов подружились в ПСЖ
Telegraf
2025-08-17T13:54:54Z
Нарушившие дисциплину ведущие футболисты Александрии переведены в резерв
Корреспондент
2025-08-17T13:48:20Z