MY.UAНовини
Ігор Кузін: «На жаль, ціною життів бійців Україна набуває досвіду за дуже багатьма напрямами»
Ігор Кузін: «На жаль, ціною життів бійців Україна набуває досвіду за дуже багатьма напрямами»

Ігор Кузін: «На жаль, ціною життів бійців Україна набуває досвіду за дуже багатьма напрямами»

Ігор Кузін: «На жаль, ціною життів бійців Україна набуває досвіду за дуже багатьма напрямами»

В умовах сучасних глобальних викликів пандемії стають дедалі поширенішим явищем. Розуміння загроз, їх наслідків і шляхів запобігання є надзвичайно важливим.

Не менш актуальним для України є питання специфічних ризиків, зумовлених воєнними діями, які й далі впливають на здоров’я населення. Війна створює унікальні умови для поширення інфекційних захворювань, ускладнює доступ до медичних послуг і збільшує навантаження на систему охорони здоров’я.

В умовах збройного конфлікту, коли чимало пацієнтів потребують оперативної медичної допомоги в перевантажених лікарнях, гострою стає також проблема внутрішньолікарняних інфекцій, які часто призводять до серйозних ускладнень у поранених, включно з втратою кінцівок. Попри всі труднощі українські медики зараз накопичують безцінний досвід у боротьбі з наслідками війни. Чим він може бути корисний світові? Всі ці питання, а також стан медичної статистики в Україні (збір, аналіз та інтерпретацію даних) та її значення для ефективного планування й реагування на нинішні та майбутні загрози ZN.UA обговорювало із заступником міністра охорони здоров’я, головним санітарним лікарем України Ігорем Кузіним.

Прес-служба МОЗ України

— Ігорю Володимировичу, ви є людиною, яка не тільки цікавиться тим, що відбувається в Україні, а й уважно спостерігає за світовими тенденціями. Які пандемії в світі та в європейському регіоні, а також епідемії в Україні прогнозуються протягом найближчих 5–10 років?

— Почну з того, що відбувається в світі. В більшості країн стався так званий «епідемічний перехід» — кількість і проблематика неінфекційних захворювань переважає над інфекційними. Більшість країн світу вже працює над епідеміями неінфекційних захворювань і реєструє в цьому абсолютно різну динаміку. Хтось — більше серцево-судинних захворювань, хтось — питань надмірної ваги або цукрового діабету. Але загальносвітовий тренд — це переважання неінфекційних груп захворювань над інфекційними.

В деяких європейських країнах епідемічний перехід також відбувся. Країни, які приєдналися до ЄС недавно, перебувають на стадії такого переходу. Як і Україна. Питання інфекційних і неінфекційних захворювань ми розглядаємо нині, скажімо так, з однаковою пріоритетністю.

А проте зараз Європа стикається з декількома групами інфекційних захворювань, які спричинятимуть занепокоєння найближчим часом.

По-перше, це — кір. В Україні підйом захворюваності був 2021 року. Але ми бачимо, що в багатьох європейських державах кір має досить високі показники. Тому 2023 року ми провели наздоганяючу вакцинальну кампанію, щоб вакцинувати дітей саме проти кору. Більш як 160 тисяч дітей надолужили пропущені щеплення. Це дало змогу знизити ризик спалаху кору, який узимку фіксували в кількох сусідніх країнах. Але Європа розглядає кір як захворювання, що однозначно матиме спалахи щонайменше 5–10 років.

По-друге, грип. З одного боку, сезонне захворювання. З іншого — ми розуміємо, що кожен сезон є унікальним. Гадаю, всі пам’ятають епідемічний сезон-2009, коли в нас був високопандемічний грип, тобто показники летальності були досить високими. Це означає, що країна має пережити один сезон за максимальним, так званим ковідним сценарієм. Коли вживаються препарати терапії, визначаються лікарні, застосовуються обмежувальні протиепідеміологічні заходи. Циркуляція такого високопатогенного грипу відбувається раз на 7–10 років.

Впродовж п’яти-шести років ані Європа, ані світ не спостерігали циркуляції високопатогенного грипу. Водночас протягом останніх років зростає кількість випадків пташиного грипу, який дуже часто призводить до певних мутацій. Відповідно може бути нова хвиля високопатогенного грипу. Напевно, це той ризик, який для європейського регіону, для України ми маємо розглядати серйозно в найближчі 5–10 років.

Впродовж мінімум 5–10 років ми також маємо досить серйозно розглядати питання холери. В загальносвітових масштабах ситуація з холерою, на жаль, є нестабільною й пов’язана з напруженою ситуацією в світі. Випадків реєструється дедалі більше. ВООЗ непокоїть те, що рівень смертності від холери підвищується в багатьох країнах, і до цього епідемічного процесу залучається дедалі більше нових регіонів. З огляду на зміну клімату, глобальне потепління деяка частина регіонів України — під більшим ризиком щодо холери. Цей ризик зберігатиметься.

Ще один виклик — поліомієліт. Він заслуговує на окрему увагу, тому що багато країн європейського регіону відмовилися від вакцини ОПВ (оральна поліомієлітна вакцина). Незважаючи на всю її ефективність, ця вакцина, в разі її застосування, досить часто може призводити до циркуляції штамів поліовірусу в популяції тієї чи тієї країни. Тому застосовувати ОПВ доцільно тоді, коли країна досягає досить високих показників охоплення щепленням. На жаль, Україна цим похвалитися не може. Тому європейський регіон і Україна впродовж 2024-го — частини 2025-го, можливо, намагатимуться частково відмовитися від вакцини ОПВ задля зменшення ризику спалаху поліомієліту.

Ну й, гадаю, ми точно не маємо забувати про так звану хворобу «Х», тобто про нові захворювання або ті, що повертаються. Будь-які нові або невідомі інфекційні захворювання, будь-який виток мутацій можуть призвести до ситуації, аналогічної ковіду, тільки з невідомими рівнями смертності. Цей ризик — загальносвітовий. Але ставитися до нього слід максимально уважно.

Прес-служба МОЗ України

— Чи є якісь ризики виключно для території України?

— Так, маємо ще й власну специфіку. В нас зберігається проблематика сказу. Це справді комплексна проблема. З боку ветеринарної медицини зараз заборонено використання дронів, робота в лісополосах. А це є вкрай важливим для проведення оральної вакцинопрофілактики тварин. Через обстріли в прифронтових територіях зростає кількість бродячих тварин. І хоча загальна кількість покусів наразі істотно не збільшилася, ризик сказу для України залишатиметься протягом іще декількох років.

Так само актуальною буде проблематика захворювань, які можуть передаватися через воду. Це спалахи вірусного гепатиту, аналогічні до ситуацій, які в нас були у Вінниці або на Закарпатті. Особливо це актуально для регіонів, у яких є проблеми з водопостачанням.

Також проблемою для України є ботулізм. Кількість нових випадків зростає через вживання продуктів, куплених на стихійних ринках.

І, напевно, останнє — це туляремія, яка протягом останніх двох-трьох років дещо активізувалася через ускладнений процес дератизації (комплекс санітарно-гігієнічних, інженерно-технічних та протиепідемічних заходів, які включають роботи з винищування та захисту від синантропних гризунів у будівлях і спорудах населених пунктів, на транспорті та в довкіллі. А.К.) в деяких регіонах. Це захворювання, пов’язане з гризунами (мишами, щурами). Оскільки дератизаційні заходи та заходи з очищення території проводяться зараз не повною мірою, ця особливо небезпечна хвороба може становити для нас ризики.

— Якими є результати рутинної вакцинації дітей в Україні під час повномасштабної війни?

— 2023 року, як порівняти з 2022-м, усі показники охоплення щепленнями зросли. Значного прогресу досягнуто в щепленнях проти кору, паротиту й краснухи — вакциновано 92,4% однорічок та 87,3% шестирічок (2023). Це результат наздоганяючої кампанії з вакцинації.

За останні два роки в країні було додатково впроваджено вакцинальні кампанії з форсованої імунізації для подолання спалаху поліо. Вже згадував кампанію з «наздоганяючої вакцинації» проти кору.

2023 року зафіксовано низький рівень ревакцинації дорослих від дифтерії та правця — 52%. Щонайменше 80% дорослих мають зробити бустерне щеплення. Тому цього року МОЗ планує додаткову кампанію з ревакцинації проти дифтерії та правця.

Зараз епідемічний сезон у країні підходить до завершення. Він характеризувався тим, що починаючи з вересня й до грудня медики фіксували більше випадків ковіду, а з нового року — із січня — збільшилася кількість випадків грипу. Така двоетапність переважатиме й у подальші роки. Із цим стикаються всі країни, й Україна також.

Від початку епідсезону (з 2 жовтня 2023-го до 5 травня 2024-го) на гострі респіраторно-вірусні інфекції, грип та COVID-19 перехворіли 4 608 467 українців, серед яких зафіксовано 156 850 випадків захворювання на COVID-19.

Зареєстровано 1021 летальний випадок: 82 — внаслідок ускладнень грипу та 939 — серед пацієнтів із позитивним результатом тесту на COVID-19. У майже 80% померлих не було профілактичних щеплень (протягом останніх 12 місяців).

— За повідомленнями, захворюваність на кашлюк останнім часом в Україні зросла в 20 разів. Чи це вже епідемія? Чим небезпечна ця хвороба і як відрізнити її від ГРВІ?

— За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515 випадків захворювання, за аналогічний період 2023 року було зареєстровано тільки 27 випадків. Таке зростання захворюваності пов’язане зі збільшенням кількості нещеплених дітей (95,9% усіх, хто захворів, — діти, 4,1% — дорослі). Найчастіше хворіють діти у віковій групі від 1 до 9 років, рідше — 10–14 років. За кількістю випадків 2024-го найбільше — в Рівненській області (111 випадків).

Рівень охоплення щепленнями від кашлюку загалом по Україні є недостатнім і становить 55,9% для дітей віком рік і старше (АКДП-3). Протикашлюковий компонент входить до комбінованої вакцини АКДП, яка містить також протидифтерійний та протиправцевий компоненти. Тому необхідно перевірити вакцинальний статус і надолужити пропущені щеплення. Вакцинація є основним засобом профілактики кашлюку.

Згідно з національним календарем щеплень, вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці двох, чотирьох, шести й 18 місяців (чотири щеплення). Усім вагітним жінкам рекомендовано щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до щеплення.

Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як із ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Для вакцинації вагітних застосовується вакцина АаКДП-М.

Для кашлюку характерний сильний спазматичний кашель зі свистом, який триває понад два тижні. У немовлят можуть виникати періоди «без дихання». Кашель може супроводжуватися гарячкою, нежитем та іншими ознаками ГРВІ. Особливої уваги потребують новонароджені до періоду вакцинації — двомісячного віку, а також протягом певного періоду після першої вакцинації для формування імунної відповіді.

— Ще щодо прогнозування. Чи здійснюються спроби якось зрозуміти, як унаслідок війни в Україні зміниться структура захворювань?

— Безумовно, так. Минулого року разом із ВООЗ в Україні вперше було проведено пріоритизацію інфекційних захворювань. Тепер ми маємо чіткий перелік пріоритетних інфекційних захворювань, що є необхідним у контексті посилення епідеміологічного нагляду або окремих підходів до профілактики. Це був унікальний для України досвід.

Також ми зараз працюємо з ВООЗ щодо неінфекційних захворювань. Моніторимо ситуацію — як змінюється динаміка. За результатами дослідження спостерігаємо збільшення тютюнопаління та системного вживання алкоголю. Це — ризики.

Не виключаємо, що через обмеження доступу до медичної допомоги на прифронтових територіях або в зоні проведення активних бойових дій спостерігатимемо віддалені наслідки — збільшення кількості онко- та сердцево-судинних захворювань на пізніх стадіях, коли це стає слабкокерованим.

В Україні забезпечено систему моніторингу за тим, як змінюється структура захворюваності. Але чіткої системи прогнозування змін захворюваності в умовах війни в світі немає. Тому наразі ми можемо лише фіксувати фактичні зміни та вживати заходів щодо мінімізації наслідків таких змін для здоров’я населення.

Прес-служба МОЗ України

— На перших місцях у нас завжди були серцево-судинні захворювання. Чи може це змінитися зараз?

— Важко спрогнозувати. Серцево-судинні захворювання — на першому місці в багатьох країнах. Усі тенденції (зокрема стиль життя, невелика кількість фізично активних дорослих) свідчать про те, що й після війни вони в нас залишатимуться на першому місці.

Водночас із досвіду країн, які мали на своїй території активні бойові дії, в післявоєнний період (упродовж 10 або навіть 15 років) реєструвалося збільшення кількості випадків материнської та малюкової смертності; психічних розладів або пограничних психічних розладів. Ці наслідки погано описані у світовому досвіді. Кількість українців, які звертаються до сімейного лікаря по психологічну допомогу, зростає. І цілком зрозуміло, що питання психічного здоров’я буде пріоритетним для України ще впродовж 10–15 років після закінчення війни.

— Анаеробні інфекції (гострі тяжкі ранові інфекції, спричинені анаеробними мікроорганізмами) відповідальні за безліч випадків внутрішньолікарняних інфекцій. За спостереженнями лікарів, бактерія ацинетобактер баумані наприклад, зустрічалась у нас раніше нечасто. Її поширення відзначають у 2014–2015 роках. Потім вона начебто зникла. А зараз, із повномасштабним вторгненням, знову з’явилася.

Ці інфекції стійкі до переважної більшості антибіотиків. Вони завмирають, капсулюються в організмі, повертаються й часто є причиною втрати кінцівок, ампутацій. Із чим пов’язані ці інфекції?

— Питаннями інфекційного контролю й антимікробної резистентності Україна почала системно займатися з 2019 року, коли було ухвалено перший план щодо профілактики антимікробної резистентності. Впродовж кількох останніх років відбулося багато змін. Це й комплексні норми щодо підходів до епідеміологічного нагляду 2021 року, і зміни до правил відпуску антибактеріальних препаратів. Електронні рецепти було запроваджено 2022 року, аби не допускати неконтрольованого застосування антибактеріальних препаратів.

Протягом кількох останніх років ми отримуємо дедалі більше інформації про циркуляцію в закладах охорони здоров’я госпітальних патогенів. Водночас бачимо, що ситуація поступово покращується: лікарі починають більше використовувати доказові практики, такі як акадекватна система епідеміологічного нагляду, раціональне застосування антибактеріальних препаратів, миття рук.

Щодо анаеробної та іншої внутрішньогоспітальної флори. Це справді зараз є великою проблемою. Пов’язана вона з тим, що чимало лікарень приймають величезну кількість пацієнтів — цивільних і військових. Найчастіше військові не перебувають в опорних лікарнях довго. Їх стабілізують і далі перенаправляють до спеціалізованих закладів охорони здоров’я. Тобто для лікарні це — нетиповий рух пацієнта, що, на жаль, призводить до великої насиченості мікробіологічною флорою. Це — значна кількість різноманітної флори, отриманої від різних пацієнтів. В закладах охорони здоров’я, особливо в прифронтових і опорних, циркуляція госпітальної флори, якої там раніше не було, збільшується. Антибактеріальна й анаеробна флора, на жаль, нині превалює в багатьох хірургічних відділеннях, які займаються стабілізацією. І через велику кількість пацієнтів, які евакуюються з небезпечних територій, а потім їдуть далі. І через нераціональне застосування антибактеріальних препаратів. Плюс інколи, на жаль, ми фіксуємо подовження термінів доставки пацієнта, що пов’язано з інтенсивністю бойових дій або з іншими чинниками.

Щоб масимально профілактувати такі явища, заклади охорони здоров’я, особливо прифронтові, за підтримки міжнародних партнерів почали активно працювати над тим, щоби максимально посилити свої лабораторні спроможності й мати можливість оперативно ідентифікувати таку флору, забезпечувати адекватну ротацію дезинфекційних засобів або застосовувати антибактеріальну терапію, специфічну до флори, що циркулює в закладах охорони здоров’я.

2022 року певні практики були відпілотовані у Вінниці, Тернополі та Києві. Цього року кілька пілотних проєктів реалізують у Дніпрі. Паралельно всі інші опорні заклади охорони здоров’я мають змогу детектувати таку флору — є чіткі інструкції, рекомендації та протоколи МОЗ, метою яких є мінімізація негативного впливу, щоб це не призводило до інфікування пацієнта. На жаль, порахувати кількість втрачених кінцівок неможливо, — така статистика не ведеться. Ми фіксуємо лише загальну кількість інфекцій, пов’язаних із наданням медичної допомоги. Кількість таких ускладнень зростає.

— Ізраїльські фахівці вважають, що анаеробні інфекції беруть початок від флори вибухів, бактерій, які живуть у землі та потрапляють до рани. Те саме стосується і синьогнійки. Що ви думаєте про це?

— Це справді так. Але, крім цього, факт, що поранений пацієнт на стабілізаційних пунктах отримує аналогічну флору ще й від інших пацієнтів, особливо тих, хто перебував там протягом тривалого часу.

В цивільному закладі охорони здоров’я флора вже комбінована. 80–90% — із навколишнього середовища. Але 10–20%, на жаль, — це госпітальна флора, яка була отримана на попередніх етапах, зокрема під час транспортування, яке може відбуватися на досить великі відстані й вимагати декількох годин, особливо в складних випадках.

Штами нових патогенів або тих, які мають нехарактерні властивості чи мультирезистентний параметр (резистентність до багатьох антибіотиків) передають до ЦГЗ — щоб розкласти їхній геном і подивитися на походження, природу цієї мутації, спробувати з’ясувати більше деталей. Така практика побутує вже півтора року. Чогось особливого ми наразі не бачимо.

— Щодо мікрофлори лікарень. Вони мали б закриватися час від часу на «мийку» так само, як і пологові будинки. Але, мабуть, під час війни це важко зробити?

— Із цим немає проблем. Ця норма є обов’язковою для кожного закладу охорони здоров’я, але під час її застосування слід використовувати доказову медицину. Тобто «мийка» відбувається тоді, коли ми розуміємо, що дезинфікуючий засіб, який використовують у цьому закладі охорони здоров’я, вже не є ефективним проти бактеріальної флори, що там циркулює. Якщо заклад охорони здоров’я бачить заселення нової мікрофлори, він має припинити свою роботу на день, зачинити декілька підрозділів на так звану профілактику для застосування нового дезинфікуючого засобу. Відповідні регуляції разом із поясненнями було оновлено 2020 року.

На вибіркових візитах ми бачимо, що повноцінно дотримуються цих стандартів щодо біологічного нагляду десь 70%. 30% закладів, на жаль, мають ті чи ті порушення, не виконують нагляду відповідно до стандарту або виконують не повною мірою. Рівень виконавчої дисципліни — 60%. Це заклади, які повністю виконують усі інструкції щодо інфекційного контролю.

Водночас є справді хороші показники. Наприклад, 96% закладів охорони здоров’я вже мають відповідні локальні правила або програми з протидії антимікробній резистентності. Це відповідальність кожного керівника лікарні та медичного директора. І зокрема — керівника відділу антимікробної резистентності інфекційного контролю, які зараз створені в обласних або в інших закладах охорони здоров’я.

— Великою проблемою в Україні нині є ведення повноцінної медичної статистики, що є необхідним для ухвалення зважених управлінських рішень. Ще за пандемії ковіду двома рішеннями РНБО та відповідними постановами Кабміну, а також наказами МОЗ на виконання цих рішень головний санітарний лікар призначений відповідальним за розроблення методики збору й аналізу медичної статистичної інформації. З початком повномасштабного вторгнення ситуація змінилася. Що в нас зараз зі статистикою?

— Незважаючи спочатку на ковід, а тепер — на повномасштабну війну, медичну статистику й далі збирають. Жодного року не було, щоб вона у нас була пропущена або провалена за якимись показниками. Інформацію від закладів, які перебувають на підконтрольних територіях України, ми отримуємо. Як оперативну, так і щорічну. Тобто доступ до медичної статистики в нас є. Також постійно проводиться робота щодо оновлення й осучаснення форм статистичної звітності, — щоб вони враховували нові тренди або напрями.

Водночас основна сутність завдання (й доручення) полягає в тому, щоб ми інтенсивніше використовували дані, які в нас реєструються в Електронній системі охорони здоров’я України (ЕСОЗ). Це — перший напрям. А другий — ми маємо зробити все можливе для того, щоб основні звітні форми були депаперизовані. Тобто маємо перейти на використання даних ЕСОЗ у максимальній кількості форм. Це два основні й постійні для нас завдання.

Щодо інфраструктури. Основна зараз представлена обласними центрами медичної статистики. В деяких областях вони називаються аналітичними центрами. Це комунальні заклади охорони здоров’я, які створені й працюють на рівні кожної області. По суті вони є координаторами або центрами збору медичної статистики з усіх закладів охорони здоров’я на території області.

Які основні проблеми є в галузі медичної статистики й чому не вдається швидко переходити на ЕСОЗ? Медична інформація загалом — досить складний процес, у якому є чимало змінних. Циркулює дуже велика кількість взаємопов’язаної стандартизованої інформації. Тому, на жаль, отримувати інформацію з ЕСОЗ можна не щодо всіх показників. Десь потрібні доопрацювання, системніші ІТ-рішення. Десь для того, щоб інформація була якіснішою та повноціннішою, потрібно проводити точкову інформаційно-роз’яснювальну роботу. Одномоментно замінити всі наші паперові форми на ті, що генеруватимуться ЕСОЗ, наразі неможливо. Тому зараз ми працюємо як на вдосконалення ЕСОЗ, так і на унормування наших поточних статистичних форм.

— Усі скаржаться на статистику. Ви кажете, що вона є. Я б хотіла зрозуміти: якщо мені потрібна якась медична статистика, де я можу її знайти, куди звертатись?

— Основні скарги на статистику пов’язані з тим, що звітні форми все одно вимагають, і деякі заклади охорони здоров’я хотіли б, аби цей процес відбувався набагато швидше.

Вся необхідна статистична інформація публікується. Вона є у відкритому доступі. Єдиним агрегуючим блоком є сайт Центру громадського здоров’я (ЦГЗ), а саме — розділ «Статистична інформація». На сайті http://medstat.gov.ua публікуються всі статистичні довідники або форми за календарний рік. З огляду на необхідність статистичної обробки даних, інформація за попередній рік публікується в середині червня. Тобто станом на сьогодні є актуальні дані за 2022 рік. Повноцінні дані за 2023-й, в розрізі всіх областей і всіх необхідних статистичних форм, буде опубліковано в середині червня 2024-го.

Водночас, якщо виникає потреба в певній статистичній формі або даних, можна направити офіційний запит до ЦГЗ і отримати вивантаження з поточного масиву інформації. Зараз обмежено доступ лише до деяких статистичних форм, щодо яких інформацію було передано в розділ «Для службового користування».

— Чого це стосується?

— Питань крові. Вся інформація щодо запасів, резервів на період воєнного стану перебуватиме під грифом «таємно» або, за деякими категоріями, — «для службового користування». Здається, це єдина форма на сьогодні з таким грифом.

— Для світу ми зараз, на жаль, є своєрідним «віварієм», де всі шукають відповіді на запитання щодо планування стратегічних і тактичних військових операцій; щодо якості застосовуваних озброєнь. Чим ми цікаві світу з погляду медицини?

— Мені не подобається порівняння з віварієм, тому що безцінний досвід, якого ми зараз набуваємо, Україна мусить документувати ціною життів. З одного боку, цей досвід аналогічний тому, якого набували інші держави, що переживали військові конфлікти. З іншого — він є унікальним. Тому що основна наразі сфера — це питання медичної евакуації. Тут ми справді вже маємо унікальний досвід — під обстрілами, з урахуванням усіх можливих обмежень, зокрема за кордон, із необхідністю забезпечення показників стану здоров’я людини, яку транспортують, інколи в дуже важкому стані.

Україна набуває безцінного досвіду застосування крові й управління її запасами. Кожна держава має екстрені алгоритми або механізми імпорту крові до країни, якщо бракує власних. На щастя, Україна має донорську культуру. Ми жодного разу не зверталися по допомогу за кордон. Зараз дефіциту крові немає. Ні для ЗСУ, ні для цивільного сектору.

Зараз ми також маємо унікальний досвід реанімації, стабілізації пацієнтів; того, як лікувати й вести комбіновану або комплексну травму. Такого масового досвіду зараз точно не має жодна країна світу. Реабілітаційні відділення й точки створюють майже по всій території України, бо реабілітація має починатися якнайшвидше.

Унікальним є й досвід забезпечення психічного здоров’я. Зазвичай програми психічного здоров’я в мирний час реалізувати складно. Це досить системна робота. А тут програму було запущено під час воєнного стану. Це питання й навчання, й переадресації пацієнтів, і надання ефективної допомоги.

Коли я зустрічаюся з європейськими, зі світовими колегами, то вже вони більше запитують про наш досвід стосовно контролю над епідемічною ситуацією; підходи до протидії хімічним, біологічним, радіаційним, ядерним загрозам. Вони можуть щось порадити, поділитися своїми напрацюваннями. Але, на жаль, ціною життів бійців Україна набуває такого досвіду, який зараз фіксується за дуже багатьма напрямами.

Прес-служба МОЗ України

— Хто і як його систематизує?

— Те, що стосується медичного напряму, — безумовно, МОЗ. Маємо власні практики реабілітації, медичної евакуації, застосування препаратів крові. Наразі не плануємо описувати їх у якомусь окремому документі, але в нас є внутрішня документація й історична пам’ять — як запускалося, які помилки були на тому чи тому етапі. Точно такий самий досвід акумулює й Міноборони, оскільки має свої медичні підрозділи. Оприлюднення та систематизація цього досвіду, впевнений, буде вже в межах повоєнної відбудови.

— Ця інформація зараз може нашкодити?

— Мені здається, що так. Бо описуючи цей досвід, мусиш описувати певні логістичні маршрути, певні рішення, які працюють або не працюють. Така інформація може ставати для нашого ворога джерелом ухвалення рішень щодо певних ударів або дестабілізації ситуації на тому чи тому напрямку.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сергій Притула вперше за довгий час показав, який вигляд має його старша донька
24tv
2025-07-27T17:09:01Z
Джордж Мартін схвалює: «Супермен» здається чудовим, «Андор» став родзинкою року»
ITC
2025-07-27T16:39:59Z
Потап заявив про повернення до України: артист назвав точну дату
TSN
2025-07-27T16:12:07Z
Зачіски для спекотного літа: ви будете виглядати неймовірно
24tv
2025-07-27T16:06:42Z
Спокусливий кліп від Трінчер, провокативний трек від LIDA LEE й інше: добірка найкращих прем'єр
24tv
2025-07-27T16:03:54Z
Наречений Лесі Нікітюк розкрив секрет щасливих стосунків із ведучою
GlavRed
2025-07-27T15:27:36Z
Нові сцени з фільму «Трон: Арес» — на Comic-Con показали видовищні погоні й підтвердили головну сюжетну інтригу
ITC
2025-07-27T15:10:48Z
Сергій Притула показав сюрприз для 8-річної доньки і залишив їй послання на майбутнє
TSN
2025-07-27T14:48:48Z
На сторінках друкованого випуску Vogue з’явилася модель, згенерована ШІ
Детектор М
2025-07-27T14:48:44Z
Зеленський нагородив медиків з нагоди професійного свята
УкраинФорм
2025-07-27T16:27:20Z
Це не жарти: як уберегти собак від серйозних небезпек влітку
Telegraf
2025-07-27T16:27:06Z
Зеленський відзначив державними нагородами медиків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T16:18:37Z
Чи правда, що кабачки сповільнюють старіння: скільки треба їсти, щоб омолодитися
TSN
2025-07-27T14:21:02Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
Скільки годин краще спати, щоб не зашкодити своєму оранізму
24tv
2025-07-27T11:36:51Z
"Наше мислення дійсно дещо інше" - Безугла розповіла, що має синдром Аспергера
Gazeta UA
2025-07-27T11:24:26Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Соковиті, ароматні, незабутні: як приготувати ідеальні фаршировані перці
Telegraf
2025-07-27T17:00:10Z
Проста липнева дія зробить виноград вдвічі солодшим: варто знати
24tv
2025-07-27T16:09:29Z
Це візуально зменшує простір оселі: 4 помилки в декоруванні
24tv
2025-07-27T15:15:05Z
Салат із крабових паличок, який витіснить Олів'є: до літнього столу та на кожен день
Telegraf
2025-07-27T14:39:16Z
Унікальна можливість: на продаж виставили острів з замком, фермою і вертолітним майданчиком
24tv
2025-07-27T14:21:46Z
Серед вісімок заховане зайве число: спробуйте знайти за 12 с
Gazeta UA
2025-07-27T13:57:27Z
Чайна ложка на літр води — і вікна сяятимуть чистотою до глибокої осені
TSN
2025-07-27T13:06:34Z
Зникають цілі острови: росіяни гроблять унікальні українські території на популярному курорті
Telegraf
2025-07-27T12:57:47Z
Що варто зробити за кілька годин до польоту: прості поради для комфортної подорожі
24tv
2025-07-27T12:57:36Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Туреччина і конфлікт РФ з Азербайджаном: розкрито позицію Анкари
GlavRed
2025-07-27T17:27:37Z
Мерц заявив, що Німеччина наразі не буде визнавати Палестину як державу: вказав важливий момент
24tv
2025-07-27T17:21:01Z
Зеленський обговорив законопроєкт щодо НАБУ і САП з президенткою Єврокомісії
УкраинФорм
2025-07-27T17:12:19Z
Трамп підтвердив намір просувати угоду з НАТО, яка передбачає підтримку України
УкраинФорм
2025-07-27T17:09:44Z
Нові групи "Шахедів" заходять на Україну: де зараз лунає повітряна тривога
24tv
2025-07-27T17:06:55Z
Чинитимуть опір, поки зможуть, – оглядачка The Atlantic вважає, що Путін недооцінив українців
24tv
2025-07-27T17:06:02Z
кремль назвав умову для відновлення відносин з Україною
iPress
2025-07-27T16:58:42Z
Латвія не впустила групу чеських комуністів, які поверталися з поїздки в РФ
Европейская правда
2025-07-27T16:58:28Z
ЗСУ офіційно підтвердили звільнення Кіндратівки на Сумщині
24tv
2025-07-27T17:30:36Z
Таємниця врожаю: як одна рослина змушує сарану оминати поля та городи
GlavRed
2025-07-27T17:27:22Z
Виплати у 50 тисяч на дитину можуть скасувати: названо ключову причину
Хвиля
2025-07-27T17:15:41Z
Помер одіозний аграрій, який за життя збудував собі мавзолей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T17:15:40Z
РФ масово нарощує виробництво дронів Shahed для війни та експорту – CNN
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T16:54:29Z
Українські війська провели успішну операцію на Сумщині: "Телеграф" дізнався деталі
Telegraf
2025-07-27T16:36:45Z
У РФ створюють "невидимий" дрон для евакуації поранених — що не так із проєктом
TSN
2025-07-27T16:33:58Z
Які прізвища українці давали позашлюбним дітям: тепер вони дуже поширені
GlavRed
2025-07-27T16:27:46Z
Чи можна священникам пити пиво: що кажуть у ПЦУ
24tv
2025-07-27T16:21:51Z
В аеропорту Денвера у США загорівся літак American Airlines – CNN
iPress
2025-07-27T16:58:29Z
Полтавщину сколихнув глибокий землетрус: що показали сейсмографи
UAToday
2025-07-27T16:57:49Z
У США літак упав у море - одна людина загинула, пошуки ще двох тривають
УкраинФорм
2025-07-27T16:48:36Z
У Сумському районі внаслідок дронового удару по автобусу загинули три людини
Комсомольская правда
2025-07-27T16:43:37Z
Обстріл автобуса на Сумщині: щонайменше троє загиблих, п’ятеро людей поранені
УкраинФорм
2025-07-27T16:42:52Z
Шматок металу прошив салон авто: на Київщині сталася моторошна ДТП
24tv
2025-07-27T16:18:35Z
Побиття біля військкомату: Кривий Ріг знову в центрі скандалу
360ua.news
2025-07-27T16:03:38Z
Росіяни обстріляли автобус у Сумській області: є поранені
ZN UA
2025-07-27T15:34:58Z
У ДР Конго бойовики напали на церкву та вбили 38 людей
УкраинФорм
2025-07-27T15:18:57Z
У Сумах частково немає світла: росіяни знову били по критичній інфраструктурі
24tv
2025-07-27T17:18:30Z
Багатство і процвітання: кому тиждень готує великі фінансові можливості
Gazeta UA
2025-07-27T17:12:15Z
Графік відключення світла на тиждень з 28 липня по 3 серпня у Полтавській області: мешканців попередили
Политека
2025-07-27T16:45:52Z
Вороги відступили з Кіндратівки: як російські "воєнкори" ниють про втрати на Сумщині
24tv
2025-07-27T16:30:03Z
Грозовий циклон насувається на Україну: у яких областях буде небезпечна погода
GlavRed
2025-07-27T16:27:19Z
Мінус майже 40 окупантів та ворожа техніка: Сили оборони відбили механізований російський штурм
24tv
2025-07-27T16:24:04Z
Ворог протягом дня обстріляв два райони Дніпропетровщини - постраждав чоловік, пошкоджені будівлі
УкраинФорм
2025-07-27T16:15:51Z
Прогноз погоди у Харкові на тиждень з 28 липня по 3 серпня: місто знову накриє спека, варто очікувати +34
Политека
2025-07-27T16:00:15Z
Чому Київ обрали головним містом Русі — пояснення історика
TSN
2025-07-27T15:36:01Z
Стали відомі судді на матчах-відповіді українських команд в Лізі Європи та Лізі Конференцій
Football.ua
2025-07-27T17:21:57Z
"Не зміг знайти батька": відомий боксер прокоментував перемогу Усика
24tv
2025-07-27T17:15:58Z
Україна програла баскетболістам Румунії на юнацькому чемпіонаті Європи
УкраинФорм
2025-07-27T17:09:03Z
Шахтар віддав Лацабідзе в чергову оренду
Football.ua
2025-07-27T16:48:53Z
Евертон зробив пропозицію Ліону щодо Фофана – RMC Sport
Football.ua
2025-07-27T16:48:40Z
Бондаренко підтвердив інтерес від турецьких клубів
Football.ua
2025-07-27T16:48:07Z
"Свині, тут вам не раді": у Грузії спалахнули протести через росіян на ЧС-2025
24tv
2025-07-27T16:45:30Z
Шаблістка Комащук та шпажист Кошман - призери ЧС-2025 з фехтування у Грузії
УкраинФорм
2025-07-27T16:42:28Z
Друга ліга: Тростянець обіграв Гірник-Спорт, дубль Олександрії сильніший за Діназ, мінімальна перемога Колоса-2
Football.ua
2025-07-27T16:28:02Z
Компанія, що змінила світ: як Білл Гейтс побудував свою імперію
24tv
2025-07-27T17:18:48Z
В Україні можуть застосувати відключення світла, – експерт
Знай
2025-07-27T17:12:58Z
Вартість 50 соток землі: актуальні ціни в Україні
24tv
2025-07-27T17:06:06Z
Субсидії для пенсіонерів у Кіровоградській області: кількість пільговиків масово скоротять, кому гроші більше не прийдуть
Политека
2025-07-27T17:00:58Z
Український фонд стартапів допоміг компаніям залучити майже $51 мільйон інвестицій
УкраинФорм
2025-07-27T16:48:08Z
В Україні можуть продавати авто через борги за мобілізаційні штрафи
360ua.news
2025-07-27T16:36:54Z
Частина українців не отримає пенсії у серпні: кого позбавили виплат
Хвиля
2025-07-27T16:30:01Z
Найбагатша людина у світі: які статки на сьогодні має Ілон Маск
24tv
2025-07-27T15:54:25Z
Зеленський підписав закон щодо факторингу в Україні: що змінилося
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T15:51:53Z
Colossus 2: новий суперкомп’ютер Маска запустять за кілька тижнів
360ua.news
2025-07-27T17:21:18Z
Що буде з ноутбуком, якщо його не вимикати в грозу: фахівці пояснили
InternetUA
2025-07-27T17:16:42Z
У Красноярську люди другу добу сидять без інтернету: оператори кажуть, що це "заходи безпеки"
24tv
2025-07-27T16:36:36Z
Телефон не заряджається — як правильно очистити роз'єм
InternetUA
2025-07-27T15:49:54Z
Дослідники давнього храму в Іспанії зробили несподіване відкриття
TSN
2025-07-27T15:36:45Z
Український мобільний зв’язок допомагає дронам ворога, що з цим робити
360ua.news
2025-07-27T15:27:46Z
Ксеноморфи повертаються: показали новий трейлер Alien: Rogue Incursion для ПК та PS5
ITC
2025-07-27T15:10:18Z
Корисно знати українцям: як і навіщо блокувати SIM-картки на телефоні Android
Фокус
2025-07-27T15:00:57Z
Учені надрукували на 3D-принтері робота-слона, що грає в боулінг
InternetUA
2025-07-27T14:34:05Z
Вантажівкам IFA W50 виповнилося 60 років
AutoCentre
2025-07-27T17:03:33Z
План B для Lamborghini: гібрид замість електрокара Lanzador — емоції перемагають технології
ITC
2025-07-27T16:39:16Z
Range Rover Autobiography нагадує прихований Rolls-Royce, але задні сидіня розкривають його справжню суть: огляд
Топ Жир
2025-07-27T16:21:49Z
В Україні скорочуються продажі нових автомобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-07-27T15:39:10Z
На вулиці Відня вийдуть водневі автобуси Rampini Hydron
AutoCentre
2025-07-27T15:07:55Z
Ford Trucks зміцнює позиції на європейському ринку
AutoCentre
2025-07-27T13:03:08Z
Власник Cybertruck повернувся до розрядженого електрокара після двох тижнів зарядки
Топ Жир
2025-07-27T12:36:09Z
Porsche в заручниках: Білл Гейтс 13 років щодня платив по $28 за авто своєї мрії, яким не міг користуватися
ITC
2025-07-27T12:12:02Z
Як чотиривісні вантажівки використовують для перевезення цінностей
AutoCentre
2025-07-27T11:03:33Z