Днями група косаток укотре напала на судно, внаслідок чого воно пішло на дно. Експерти підозрюють, що нападів побільшає.
Останні чотири роки група косаток тероризує човни в південно-західній Європі, особливо в Гібралтарській протоці. З 2020 року експерти зафіксували понад 700 зіткнень косаток із яхтами, які включали оточення, підштовхування й удари. У п'яти випадках китам вдалося не просто вивести човни з ладу, а й втопити їх, пише Live Science.
Останній інцидент, як раніше писав Фокус, стався 12 травня в Гібралтарській протоці: група косаток атакувала яхту, на борту якої перебувало два пасажири. Кити атакували судно, пошкодивши корпус, унаслідок чого яхту було затоплено. На щастя, для пасажирів яхти, їхній сигнал лиха почув нафтовий танкер, що проходив повз. Команду човна було врятовано.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
На жаль, останній випадок став п'ятим, коли косаткам вдалося не просто зламати човен, а відправити його на морське дно і тепер дослідники вважають, що подібних нападів може стати ще більше. Передбачається, що новий напад було скоєно висхідною кількістю особин іберійської субпопуляції косаток. Їхня чисельність становить приблизно 40 особин і ці кити, як правило, мешкають біля берегів Іспанії, Португалії, Марокко і Гібралтару.
Учені виявили, що з 2020 року саме ці води стали місцем нападу косаток. Відомо, що більшість атак китів відбуваються в період з травня по серпень у Гібралтарській протоці та навколо неї. Але цього року дослідники виявили, що ареал проживання субпопуляції косаток, ймовірно, розширився — кілька особин були помічені біля човна на півночі Іспанії. Тепер учені вважають, що популяція косаток розширюється і вони поширюються на все більші території.
Дослідники зазначають, що під час нападів на човни косатки дотримуються однієї тактики: оточують яхту і намагаються пошкодити або зламати кермо судна, внаслідок чого керування човном стає неможливим. Учені вважають, що така поведінка є набутою — раніше очевидці стверджували, що бачили, як одні косатки навчають цієї стратегії інших особин. У результаті за останні кілька років кількість нападів істотно зросла.
Відомо про щонайменше 15 косаток, які пов'язані з нападами на човни. Вчені вважають, що всі напади почалися від однієї самки косатки, яка, ймовірно, постраждала внаслідок зіткнення з човном. Утім, досі не зрозуміло, що саме змусило самку переслідувати човни, а потім навчати родичів робити те саме.
Раніше Фокус писав про те, що вчені назвали найжорстокіші методи полювання на косаток.