MY.UAНовини
Відключення – по 12 годин на добу. Що сталось в енергетиці та коли українцям повернуть світло
Відключення – по 12 годин на добу. Що сталось в енергетиці та коли українцям повернуть світло

Відключення – по 12 годин на добу. Що сталось в енергетиці та коли українцям повернуть світло

В Україні — масові відключення побутових споживачів. Електроенергія — в дефіциті, кажуть в компанії "Укренерго", і зауважують: потужностей українських електростанцій недостатньо через наслідки п’яти ракетно-дронових атак росіян. Фокус з’ясував, чи довго триватимуть аварійні графіки відключень, які головні причини дефіциту в енергосистемі та як саме в Україні може зрости тариф на електроенергію для населення.

Другу добу по всій території України тривають відключення побутових споживачів, а енергопостачальними публікують графіки аварійних відключень в містах і селах. За повідомленням компанії "Укренерго", сьогодні, 16 травня, по всій Україні для побутових і промислових споживачів будуть діяти планові обмеження — графіки погодинних відключень (ГПВ). "Це допоможе зробити контрольовані відключення більш передбачуваними для споживачів, а роботу енергосистеми — більш безпечною. Отримати інформацію про те, як саме діятимуть обмеження споживання у вашому регіоні, можна буде в кабінеті споживача, на офіційних сайтах обленерго, а також на їхніх сторінках у соцмережах", — повідомили в компанії. Тим часом, ДТЕК поінформувала, що 16 травня в Києві, Київській, Одеській та Дніпропетровській областях можливі стабілізаційні відключення із 16:00 до півночі.

Немає електроенергії: чому саме зараз почались відключення

Про те, що масована ракетна атака росіян у березні призведе до повернення блекаутів для побутових споживачів, Фокусписав раніше — одразу після удару росіян по ДніпроГЕС та низці теплових електростанцій. Тоді експерти зазначали, що очікуваний пік споживання електроенергії — це кінець травня чи й навіть середина червня, коли поступове підвищення температури повітря призведе до масового використання кондиціонерів — як побутовими, так і бізнес-споживачами.

Проте різке падіння температури в травні теж зіграло свою роль. І навіть без пікового споживання оператору "Укренерго" довелось відключати споживачів через наявний великий дефіцит в енергосистемі. "Дефіцит у нас є останні два тижні. Насправді, він є десь з першого тижня квітня, постійно і регулярно. Через низьке споживання і наявність певний час ресурсів від європейців, які надавали аварійну допомогу, щось імпортувалося, то вдавалось обмежитись тільки відключенням промисловості або обмеженням промисловості. А 14 травня не вдалося", — розповів у коментарі Фокусу Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.

Пошкодження ДніпроГЕС та інших електростанцій — значні, і швидко, на жаль, їх не відремонтують
Фото: УНІАН

Аварійні відключення споживачів — наслідок величезних проблем, створених ракетними і дроновими атаками ЗС РФ в березні, кажуть експерти, і додають: тоді росіянам вдалось вибити з енергосистеми 8 ГВт потужностей через влучання по ДніпроГЕС та кількох теплових електростанціях.

"Основна причина і першочергова причина — це знищення енергетичної інфраструктури росіянами. Все інше — це вже наслідки цієї причини. Дійсно, дефіцит у нас критичний, він вже давно критичний. Після потужних обстрілів 21-22 березня, коли була зруйнована ДніпроГЕС, а потім вже були обстріли по теплових електростанціях. Безумовно, нас трошечки рятує те, що пішло потепління, що сонця багато, сонячні електростанції запрацювали, а також здійснювався імпорт електричної енергії", — зауважив у коментарі Фокусу директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

На найближчий час експерти, на жаль, оптимістичних сценаріїв не мають, кажуть, що і в червні, і в липні на українців очікують графіки відключень

Він зазначає, що останнім часом генерація сонячних станцій скоротилась через хмарність, похолодання змусило споживачів частіше використовувати електрообігрів, а промисловість не викуповувала повністю імпорт, які можливо викуповувати, і всі ліміти, які Україна має для імпорту, не використовувались. Сукупність кількох чинників призвела до потреби відключати усіх споживачів — як промислових, так і побутових.

Літо без світла: як допомогти енергетиці та чи довго триватимуть відключення

За словами Олександра Харченка, зараз дефіцит в енергосистемі сягає 2-2,5 ГВт. Фактично, цей дефіцит майже дорівнює обсягу виробництва Рівненської АЕС (має чотири блоки сумарною потужністю 2,83 ГВт). На найближчий час експерти, на жаль, оптимістичних сценаріїв не мають, кажуть, що і в червні, і в липні на українців очікують графіки відключень. "Реальність полягає у тому, що не тільки буде проблема влітку, що люди увімкнуть кондиціонери, і не тільки люди, але й торгівельні, офісні приміщення і таке інше. Але це збігатиметься з виходом у ремонтну кампанію кількох атомних блоків Енергоатому. Тому ситуація в червні, в липні, практично упродовж всього літа, особливо, мабуть, в липні, в серпні, буде, мабуть, ще більш напружена, ніж зараз", — розмірковує Володимир Омельченко.

Важливо Темні часи. Як обстріли ЗС РФ енергетики вплинуть на виробництво і зарплати

Загалом експерти прогнозують складну ситуацію в енергосистемі не лише на найближчі три місяці, але й на найближчі 2 або навіть 3 роки.

Впродовж наступних місяців триватимуть ремонти на енергооб'єктах, в які влучили ракети і дрони під час березневих обстрілів
Фото: Getty Images

"Загальний дефіцит на сьогодні десь 2,5 ГВт. Тому дефіцит на найближчі півтора-два роки має стати звичним для української енергосистеми. Для українських споживачів так само має стати звичним обмеження подачі електрики щонайменш в пікові години споживання. А це із 06:30 ранку і до 09:30, а ввечері десь з 18:00 до 22:00-23:00 години. Знову ж таки, треба просто змиритись з тим, що 10-15% споживачів будуть в режимі відсутності електрики по півтори-дві години", — каже Олександр Харченко.

Експерти прогнозують складну ситуацію в енергосистемі не лише на найближчі три місяці, але й на найближчі 2 або навіть 3 роки.

На жаль, подолати суттєвий дефіцит до початку нового опалювального сезону навряд чи можливо. Проте деяка допомога енергосистемі, дійсно, буде надана як з боку міжнародних організацій, так і з боку уряду та донорських програм. Перш за все, йдеться про можливе відновлення частини зруйнованих блоків ТЕС. По-друге, кажуть опитані Фокусом експерти, є сподівання на підключення до системи низки газопоршневих і газотурбінних станцій. "Процес триває, допомагає USAID, закупили десятки генерацій них установок. Невеликої потужності, але все рівно це певна допомога. Також на Харків йде певне обладнання від міжнародних донорських організацій. Тому ситуація складна і зараз будемо сподіватись, що загальними зусиллями зможемо підготуватися до опалювального періоду та забезпечити необхідний мінімум потреб і населення, і промисловості, але часу залишилося не так багато", — зазначає Володимир Омельченко.

Ще одна можливість допомогти енергосистемі – це надати чинності закону "Про ринок електричної енергії", який був ухвалений в Україні в 2017 році

Проте час грає проти українських споживачів, адже обладнання надходить повільними темпами, що не дозволяє сподіватись на покращення ситуації в енергосистемі вже восени. До того ж, заплановані газотурбінні установки не мають достатньої потужності, тобто, їх потрібно дуже багато, щоб знизити дефіцит в енергосистемі хоча б до 1,5 ГВт.

Подолати суттєвий дефіцит до початку нового опалювального сезону навряд чи можливо. Проте деяка допомога енергосистемі, звичайно, буде надана

"Більш-менш потужна газотурбінна установка від 30-50 МВт, при тому що дефіцит в системі зараз десь 2-2,5 ГВт. Термін встановлення такого обладнання — просто встановлення, коли ви вже все купили, все вироблено і так далі — один рік. А ще треба купити, а ще термін виробництва, термін постачання, погодження проєкту і так далі. Тому очікувати, щоб запрацювали якісь більш-менш реалістичні потужності, потрібно лише навесні наступного року — саме тоді почнуть входити в роботу перші встановлені в країні газотурбінні установки. Трохи швидше можна встановлювати газопрошневі, але вони, в принципі, малопотужні. Тобто тут йдеться про потужність від одного мегаватта, може, до десяти МВт. Їх можна встановлювати швидше — за три-п'ять місяців. Тому їх можна очікувати вже до зимового сезону, але їх там буде на країну 40-50, може 70 МВт загальної потужності", — розповів Олександр Харченко.

Тариф зростає. Як і чому зміниться ціна електроенергії для населення

В Україні готується підвищення тарифу на електричну енергію для побутових споживачів, тобто для населення. Необхідність такого підвищення подається в публічному просторі у зв’язку з рівнем руйнації об’єктів інфраструктури, що потребують відновлення. Нещодавно проведене опитування групи "Рейтинг" показує, що таке пояснення влаштовує більшість споживачів. "Більше половини (55%) опитаних із розумінням ставляться до підвищення тарифів з метою забезпечення ремонту зруйнованих об’єктів інфраструктури. Зокрема 45% опитаних вважають, що для забезпечення ремонтної кампанії можуть бути підвищені тарифи на електроенергію з урахуванням матеріального статку та обсягів споживання домогосподарства, ще 10% — що тариф варто підвищити всім споживачам. Разом з тим, 40% вважають, що підвищувати тарифи не треба навіть за умов погіршення ситуації з електропостачанням", — йдеться в дослідженні.

Експерти кажуть: підвищення тарифу не уникнути, і вже з червня Кабмін може погодити нову вартість світла.

40% українців вважають, що підвищувати тарифи не треба навіть за умов погіршення ситуації з електропостачанням

"Зміна тарифу — це один із важливих елементів ремонтної кампанії. Зараз населення отримує безоплатно електричну енергію, як товар, але нинішній тариф ще покриває витрати на постачання розподіл і передавання електричної енергії. Це не може продовжуватися вічно, і в умовах, коли Енергоатом виходить на ремонт, він втратив ЗАЕС на найближчий час, крім того, теплові електростанції знищені, хоча вони й не виконували функції ПСО (спеціальні обов’язки, — Фокус). Все одно це все пов'язано, а також із загальним станом енергосистеми. Має працювати економіка, ніякий бізнес не може розвиватися та інвестувати, якщо тарифи є збитковими", — вважає Володимир Омельченко. На його думку, на першому етапі можуть підвищити тариф для населення до 3,5-4 грн за кВт-год. Одночасно мають бути програми компенсації через субсидії для малозабезпечених, каже експерт.

Українці не зможуть розраховувати на стабільне електропостачання в найближчі місяці, можливо, навіть найближчі кілька років
Фото: УНІАН

Звісно, окрім підвищення тарифу, існує ще одна можливість допомогти енергосистемі — це надати чинності закону "Про ринок електричної енергії", який був ухвалений в Україні ще в 2017 році. В такому разі вартість кВт-год буде залежати не від урядового рішення, а від виробників та ринкових цін (саме так зараз відбувається формування вартості на ринку для юридичних осіб).

Важливо Підвищення тарифів на електроенергію: коли і наскільки зросте вартість світла в Україні

"Переведення населення на тарифи, що відповідають ринковим або є ринковими, неминуче. Якщо ми хочемо, щоб в нас була електрика, нам доведеться за неї платити. Радянське минуле має залишитися в минулому. За тієї ситуації, в якій ми зараз знаходимось, жодних шансів на те, що енергетика буде відбудована, і ми в принципі зможемо будувати необхідні потужності, немає. Тому зміни тут будуть. Питання в тому, в якому форматі, як швидко і яким способом вони відбудуться", — зазначив Олександр Харченко. Експерт впевнений: підвищувати тарифи поступово, що зараз активно обговорюється у владі, не потрібно.

Тарифу для населення на рівні 2,64 грн за кВт-год недостатньо, щоб у компаній були кошти на відновлення зруйнованих станцій, кажуть фахівці
Фото: УНИАН

"Треба продумати нормальний сценарій реформи, зрозуміти, як будуть змінені підходи до тарифікації або доформатування цін для населення, як буде реалізовано систему субсидій. Можливо, домовитися з європейськими партнерами про відповідні фонди підтримки чи фонд боротьби з енергетичною бідністю, можна називати це, як завгодно, але виробити механізм, за рахунок якого зрештою отримаємо нормальну ринкову ситуацію з електрикою, нормальним субсидуванням людей. І тоді це відкриє шлях — в українську енергетику прийдуть інвестори. Бо зараз жоден притомний західний банк чи приватний інвестор чи міжнародна фінансова організація не готові інтенсивно фінансувати відбудову української енергетики. А в нас потреба в гігантських обсягах, ще раз, 2,5 ГВт — це дуже багато. І в грошах це понад 2,5 мільярдів доларів, десь від 2,7 до 3 мільярдів доларів", — пояснив Олександр Харченко.

Експерти також вважають, що зростання вартості електроенергії стане причиною деякого зменшення рівня дефіциту в енергосистемі через ощадливіше споживання, оскільки, як відомо, ціна послуги може відкоригувати споживацьку поведінку та сприяти більш економному використанню ресурсів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
В российском Башкортостане признали гибель 5000 военных
Корреспондент
2025-05-12T17:48:47Z
Глава МИД Франции призвал Путина приехать в Стамбул на встречу с Зеленским
Европейская правда
2025-05-12T17:26:16Z
Путин в бешенстве: как Зеленский совершил "дипломатический гамбит"
Comments UA
2025-05-12T10:46:37Z
США нашли альтернативу аннексии Гренландии - СМИ
Корреспондент
2025-05-09T21:57:08Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
День Украины пройдет на Каннском кинофестивале
Корреспондент
2025-05-12T15:54:01Z
В России умерла звезда фильмов режиссера Гайдая
Корреспондент
2025-05-12T15:48:33Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
2025-05-12T14:07:06Z
В ЕС уменьшилось количество украинцев с временной защитой
Европейская правда
2025-05-12T16:37:48Z
Часть из 800 млрд евро на перевооружение ЕС пойдет на закупки для ВСУ – комиссар
Европейская правда
2025-05-12T16:06:37Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Харьковской области раскрыли схему присвоения недвижимости умерших
Корреспондент
2025-05-12T17:22:23Z
Выезд за 9 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранителя в помощи уклонистам в бегстве
Апостроф
2025-05-12T16:06:45Z
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
2025-05-12T15:46:18Z
Служителей МП отправили под стражу за схему для уклонистов
Корреспондент
2025-05-12T14:30:25Z
БЭБ ликвидировало подпольный табачный цех на базе свинофермы
Корреспондент
2025-05-12T14:27:39Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Венгрия замораживает часть бюджетных расходов из-за рекордного дефицита
Европейская правда
2025-05-12T17:52:52Z
Китай увеличил импорт нефти "про запас" - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T17:48:48Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Когда и на сколько в Украине собрались поднять минималку
Comments UA
2025-05-12T11:57:53Z
Nvidia модифицирует чип H20 для Китая, чтобы обойти экспортные ограничения США
Хвиля
2025-05-12T11:51:03Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
РФ атаковала гражданский поезд в Донецкой области: есть пострадавший
TSN
2025-05-12T17:23:10Z
Жители Белгородской области подставляют авто под обстрелы ради компенций
Корреспондент
2025-05-12T17:06:34Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Сумской области расширили зону эвакуации
Корреспондент
2025-05-12T15:30:21Z
Почти на Днепропетровщине: россияне у окраин
Корреспондент
2025-05-12T15:24:53Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T17:51:41Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Ничего не стоит: как навсегда вывести из дома муравьев без дихлофоса
Фокус
2025-05-12T09:36:40Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Катмен Усика Расс Анбер подверг критике организацию боя Кроуфорда и Канело
Корреспондент
2025-05-12T16:15:34Z
Тренер Адам Бут поделился своим видением реванша Усика - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-12T16:00:06Z
Звездное трио Шахтера восстановилось к финальному противостоянию с Динамо
Корреспондент
2025-05-12T15:33:15Z
Навыки главнее размеров: Кроуфорд будет побеждать Альвареса методом Усика
Корреспондент
2025-05-12T15:21:17Z
Топ-клуб Италии сумел договориться с Де Брюйне о его переходе
Корреспондент
2025-05-12T15:21:11Z
Беллью - о Фьюри: Голодный и опасный соперник для Дюбуа
Корреспондент
2025-05-12T15:15:20Z
Ингулец вырвал победу у Левого Берега
Корреспондент
2025-05-12T14:54:07Z
Анчелотти назначен главным тренером бразильской сборной
Корреспондент
2025-05-12T14:36:50Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z