MY.UAНовини
Неєвропейські ціни. 10 продуктів, які в Україні коштують дорожче, ніж в Європі
Неєвропейські ціни. 10 продуктів, які в Україні коштують дорожче, ніж в Європі

Неєвропейські ціни. 10 продуктів, які в Україні коштують дорожче, ніж в Європі

Суперечки щодо того, де продукти дешевше — в Україні чи в Європі — періодично викликають бурхливі дискусії. Адже ситуація, коли українці вимушені платити за продукти значно вищі ціни, ніж у європейських країнах, здається парадоксальною. Фокус порівняв ціни в супермаркетах п'яти країн та знайшов чимало продуктів, які в Європі дійсно продаються дешевше, ніж в Україні.

Ціни на продукти є досить болючим питанням для українців, адже продуктові витрати в українських сімейних бюджетах складають половину. Експерти кажуть, що повномасштабна війна значно погіршила ситуацію і насправді частка витрат українських громадян на продукти ще більша. І це не дивно, адже ціни в Україні зашкалюють не тільки за власними відчуттями, але й у порівнянні з європейськими сусідами.

П'ять країн: як обирали та як рахували

Для порівняння з цінами в Україні Фокус взяв чотири європейські країни — сусідні Польщу та Румунію, а також дві країни Балтії — Латвію та Естонію. Ми навмисно не обрали для порівняння найбагатші країни Європи, адже зрозуміло, що за мінімальної зарплати у 2500 євро, ціни у супермаркетах там будуть відповідними.

Ціни на продукти є досить болючим питанням для українців, адже продуктові витрати в українських сімейних бюджетах складають половину

Для аналізу ми брали мінімальні ціни на продукти у місцевих супермаркетах, щоб з'ясувати, де вони справді мінімальні, а де тільки прикидаються такими. Якщо торгова мережа представляла продукт власної торгової марки за найнижчою ціною, ми брали цей продукт.

Для аналізу Фокус брав мінімальні ціни на продукти у місцевих супермаркетах
Фото: колаж Фокус

У Європі часто й досі зберігаються упаковки по 1 кг чи літру: шрінкфляція, тобто ситуація, коли виробники продуктів знижують розмір упаковки товару, але не змінюють ціни, тут не так поширена, як в Україні. На європейських прилавках збереглися навіть 100-грамові шоколадки, про які давно забули українські споживачі. Водночас українські ціни, скажімо, на молоко (0,95 л) чи кефір (0,87 л) доводилося перераховувати.

Молочні продукти: масло дешевше в Естонії, а молоко — в Польщі

Пачка вершкового масла 82% в українських супермаркетах продається за ціною від 76,80 грн за 180 г (це мінімальна ціна) до 168,10 грн за 200 г. Водночас у Польщі 200-грамову пачку масла можна купити за 6,25 злотих (62,27 грн), а за акцією — по 4,00 злотих (39,84 грн). В Естонії польське масло взагалі демпінгує: 0,92 євро (39,33 грн) за 200 г — тобто дешевше, ніж у самій Польщі.

Важливо Чи дійсно в Польщі дешевше? Скільки коштують продукти в різних країнах Європи

Немає нічого дивного в тому, що у Польщі та країнах Балтії молочні продукти виявляються дешевшими, ніж в Україні, каже експертка Світового Банку Оксана Руженкова. Тваринництво там розвинене дуже добре, та й надої точно вищі, ніж в Україні. "Польща не є сировинним ринком, 60% сільськогосподарської продукції, що виробляється, вона переробляє, — зазначила експертка у розмові з Фокусом. — А підприємства, які, до речі, Польща збудувала на грантові кошти від ЄС, є одними із найпотужніших виробників та експортерів молочки".

Польська молочка в Естонії може бути дешевшею, ніж у самій Польщі
Фото: Наталя Мічковська

Є пояснення й тому, чому польське масло в Естонії продається навіть дешевше, ніж у країні-виробнику. Справа в тому, каже Руженкова, що Польща отримала не лише субсидії на будівництво переробних підприємств, а й дотації з євробюджету для експортерів після втрати російського та білоруського ринків. Тому польська молочна продукція справді може продаватися за кордоном дешевше, ніж у Польщі.

"70% доходів європейського фермера — це дотації, — відзначив у коментарі Фокусу виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. — У ЄС дуже високий рівень дотацій на кожну одиницю виробленого продукту. Можна сказати, що Європейський Союз досяг у аграрному секторі "аграрного соціалізму".

Олег Пендзин: у ЄС дуже високий рівень дотацій на кожну одиницю виробленого продукту

Система дотацій для аграріїв у різних країнах відрізняється залежно від ефективності аграрного лобі в урядах, а також від того, як уряд відстоює своїх аграріїв на європейському рівні, продовжує експерт. За його словами, найбільшого успіху в цьому досягли поляки — вони дуже активні борці за гроші з європейського бюджету. А ось країни Балтії набагато спокійніші.

Рис: наразі весь імпортний

Ціни на рис в Україні з представлених країн середні. В Польщі та Румунії рис коштує дещо дешевше, а в країнах Балтії — значно дорожче. Експерти нагадують, що раніше рис в Україні вирощували на півдні Херсонщини та в Криму. Внаслідок анексії Криму імпорт рису стрімко виріс, а після підриву Каховської ГЕС рис в Україні більше не виробляється. Вже в перший рік повномасштабної війни Україна витратила на закупівлю рису за кордоном на 60% більше, ніж у 2021-му.

Рівень споживання рису в країнах Балтії невисокий, тому й ціни вищі
Фото: pexels.com

На думку Оксани Руженкової, головною причиною більш дешевого рису у Польщі та Румунії є той факт, що до України імпортний рис проходить транзитом саме через ці країни. Тож надлишки залишаються на польському та румунському ринках, що призводить до зниження цін.

"Рис – це товар, який не вирощується в жодній із представлених країн, тобто він весь на аналізованих ринках імпортний, – додав Олег Пендзин. — Тож, у кожному конкретному випадку потрібно дивитися, звідки рис потрапляє до країни та яким чином. По-перше, є довгострокові контракти, вони можуть бути укладені на більш або менш вигідних умовах. По-друге, що більше ринок, то дешевша одиниця товару. Ринок країн Балтії невеликий, та й рівень споживання рису в Латвії та Естонії невисокий, тому й ціни такі високі. Ринки Румунії та Польщі набагато більше, тож ціни там нижчі".

Важливо Захмарна ціна плову. Як у світі зростають ціни на рис та інші продукти і що буде далі

Овочі та фрукти: потрібно не тільки зібрати, але й зберегти

Банани в Румунії коштують в півтора рази менше, ніж в Україні, а в Естонії — взагалі вдвічі.

"Якщо згадати про сьогоднішню логістику в Україні, рівень страхових зборів під час війни, про блокування кордонів, про те, скільки товарів згниває в чергах на польсько-українському кордоні, то питання про дорожнечу бананів в Україні відпаде саме собою, — вважає Олег Пендзин. — Усі ці "військові фактори" закладаються у ціну імпортного товару, яку ми бачимо в українському супермаркеті".

Банани в Румунії коштують в півтора рази менше, ніж в Україні, а в Естонії — взагалі вдвічі

Дешеві банани у деяких країнах можна пояснити виходом до портів та домовленостями про прямі поставки, припускає Оксана Руженкова. Причому банани до тієї ж Естонії можуть прибувати не лише з країн Океанії, а й, наприклад, з Іспанії, Італії, Греції, адже у ЄС для своїх країн тарифи на перевезення вантажів дуже лояльні.

Щодо яблук, то все ж їх виробником номер один у Євросоюзі є Польща. "Не думаю, що в Естонії працюють масштабні або супермайстерні садівники, — каже Руженкова. — Швидше, я пояснила б це збігом обставин: у конкретний день мінімальна ціна на яблука в Естонії виявилася дешевшою, ніж у Польщі".

Щодо цін на цибулю та картоплю, питання не лише у тому, щоб зібрати, а й у тому, щоб зберегти врожай
Фото: Наталя Мічковська

Польща також є одним з найсильніших виробників цибулі, тому відносно дешевші ціни на неї цілком зрозумілі. Щодо низьких цін на картоплю в Естонії та Румунії, експертка СБ вважає, що це може бути картопля білоруського виробництва. Крім того, враховуючи невелику чисельність населення Естонії, можна припустити, що більша частина для внутрішнього споживання вирощується в самій країні.

Поляки самі є виробниками картоплі та цибулі, погоджується Олег Пендзин. Крім того, в даному випадку питання не лише у тому, щоб зібрати, а й у тому, щоб зберегти врожай. У Європі та, зокрема, у поляків система зберігання дуже хороша, цей бізнес активно розвивається. Тому обсяги врожаю, який вдається зберегти до весни-літа, значно більші. Відповідно, і ціни нижчі.

Польща є одним з найсильніших виробників цибулі у Європі

Куряче філе: і знову дотації

Скільки б споживачі не казали про те, що м'ясо та птиця в Україні стали непомірно дорогими, дешевшою, ніж в Україні, курятина виявилася лише в Польщі. У Польщі курятину виробляють мікро- та малі фермери у величезних кількостях, каже Оксана Руженкова. Плюс українське куряче м'ясо, причому як імпорт до ЄС, який у 2023-2024 роках став одним із чинників невдоволення європейських фермерів, так і українські заводи з виробництва курятини, які вже працюють у Європі.

Куряче філе в Польщі дешевше, ніж в Україні
Фото: Getty Images

Польські виробники курятини одержують дуже великі дотації, звідси й приємні для покупця ціни, впевнений Олег Пендзин. За його словами, дотації в Європі не лише великі, а й дуже різні: на гектар, на птаха, на яйце, на голову великої рогатої худоби. "Поляків насамперед цікавлять дотації на тваринництво, та й взагалі особливістю ведення польського сільського господарства є тваринницький сектор, адже насправді в них мало що росте", — зазначив експерт.

Головний секрет "ефективності" польських виробників — це дотації держави

За його словами, головний секрет "ефективності" європейських та, зокрема, польських виробників — це дотації держави, без яких вони не протягли б і одного дня. А якщо врахувати не тільки дотації, але й чинники платоспроможності населення, рівня інфляції, курсових коливань, стає очевидним, що пряме порівняння цін на продукти в Україні та Європі – це дуже специфічна тема.

Теги за темою
продуктыцены
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Кабачки будут вам благодарны: чем полить растения в июле от опасной мучнистой росы
Telegraf
2025-07-05T06:15:34Z
5 признаков того, что вам необходимо обратить внимание на свой метаболизм: советы для тех, кому за 50
Знай
2025-07-05T03:51:11Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Съедать много арбуза летом: польза или вред
Comments UA
2025-07-04T05:21:18Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Не держите под матрасом: в какой валюте лучше иметь сбережения, чтобы деньги "работали" на вас
Знай
2025-07-05T07:21:58Z
"А это точно Укрзализныця?". Украинка назвала 5 вещей, которые поразили ее в новом вагоне
Telegraf
2025-07-05T06:24:55Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Эскалация отношений РФ – Азербайджан. Разваливается империя, но не Россия
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T07:21:07Z
Экс-министра обороны Грузии Окруашвили, воевавшего за Украину, приговорили к 8 месяцам тюрьмы
Комсомольская правда
2025-07-05T07:18:47Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Духовный советник Трампа категорически высказался об ударе по Киеву и поставил ультиматум миру
Comments UA
2025-07-04T06:45:24Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Если вареная уже надоела, приготовьте молодой картофель таким способом: рецепт блюда в сметанном соусе
Telegraf
2025-07-05T07:00:54Z
Счастливчики выходных: три знака Зодиака, которым повезет 5-6 июля 2025 года
Фокус
2025-07-05T07:00:27Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Апокалиптический разгром Красной армии на Волыни: крупнейшая танковая битва в истории произошла не под Прохоровкой
Telegraf
2025-07-05T07:00:54Z
"Тысячу Зеленского" вернут назад: кто и почему останется без помощи
Знай
2025-07-05T06:36:37Z
День ангела 5 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-04T21:18:14Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Жизненно важная помощь по тылу: ВСУ получили Starlink и генератор от Госэкоинспекции
Знай
2025-07-05T07:18:52Z
В Запорожье построили девять подземных школ - ОВА
Апостроф
2025-07-05T07:12:15Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Россия атаковала Украину беспилотниками: где раздались взрывы
TSN
2025-07-02T03:51:06Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер актер Джулиан Макмэхон, сыгравший Коула в сериале "Всі жінки вільми"
Комсомольская правда
2025-07-05T05:54:25Z
Дэвид Дастмалчян сыграет Байсона, а Коди Роудс — Гайла в фильме Street Fighter
GameMag
2025-07-05T04:09:26Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Атака РФ: в Чугуеве большой пожар, 11 раненых
Корреспондент
2025-07-05T07:03:42Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
В России на трассе сгорела колонна военных машин. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T22:51:19Z
В Техасе резко возросло число жертв мощного наводнения
Корреспондент
2025-07-05T07:15:44Z
Российские дроны нанесли массированный удар по Чугуеву - пострадали 11 человек, среди них дети
Новости Украины
2025-07-05T06:48:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Представители Усика раскрыли, когда начались переговоры о трилогии с Фьюри
Корреспондент
2025-07-05T07:06:44Z
Дэвид Хэй указал на бойца, способного одолеть Александра Усика
Корреспондент
2025-07-05T06:06:40Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Украинский баскетболист получил шанс проявить себя в Летней лиге НБА
Корреспондент
2025-07-05T04:42:00Z
В клубе изменили статус Рэшфорда, лишив его культового номера
Корреспондент
2025-07-05T04:15:04Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Збір урожаю після закінчення договору оренди: чи має орендар таке право
AgroNews
2025-07-05T07:09:58Z
Ученые превратили соляную пещеру в огромный аккумулятор: где его применят
Фокус
2025-07-05T07:00:53Z
Эминем, ИИ и беспредел: как искусственный интеллект загоняет в угол творчество
Фокус
2025-07-05T07:00:30Z
Археологи открыли новую главу в истории Британии: находка позволила узнать о двух забытых эпохах
ZN UA
2025-07-05T06:42:57Z
Исследователи нашли древнейшие деревянные орудия Восточной Азии: на что указывает это исключительное открытие
ZN UA
2025-07-05T05:21:38Z
В Україні цьогоріч рекордно зросли витрати на вирощування ріпаку
AgroNews
2025-07-05T05:03:56Z
The Callisto Protocol от создателя Dead Space привлекла более 7 миллионов игроков
GameMag
2025-07-05T05:01:47Z