Космічний телескоп Вебб виявив найвіддаленіше і найдавніше злиття чорних дір, маса яких у мільйони разів більша за масу Сонця
Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі The Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, астрономи за допомогою космічного телескопа Вебб знайшли докази зіткнення і злиття двох чорних дір, що відбулося за кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху. Це найдавніша подібна подія з усіх, які відомі на сьогодні, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Зіткнення двох чорних дір сталося через 740 мільйонів років після Великого вибуху, який дав початок нашому Всесвіту. Для порівняння його вік становить 13,8 млрд років. Маса однієї чорної діри становить приблизно 50 млн мас Сонця, а маса другої, як вважають науковці, найімовірніше така сама, але поки підтвердити це складно. Злиття двох величезних чорних дір було виявлено під час вивчення галактичної системи ZS7, яка розташована на відстані приблизно 12 млрд світлових років від нас.
За словами вчених, вони виявили свідчення існування дуже щільного газу зі швидкими рухами поблизу чорної діри, а також гарячого і сильно іонізованого газу, який був висвітлений потужним випромінюванням, що виробляють чорні діри під час поглинання матерії. Завдяки потужності приладів телескопа Вебб вдалося побачити, що це дві чорні діри в стадії злиття.
Астрономи давно вважають, що надмасивні чорні діри, які знаходяться в центрах більшості галактик, відповідають за їхню еволюцію. І нове відкриття вчених говорить про те, що чорні діри керували галактичною еволюцією майже з самого початку існування Всесвіту.
Телескоп Вебб постійно знаходить надмасивні чорні діри в ранньому Всесвіті, тобто за кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху, але це являє собою проблему. Річ у тім, що такі чорні діри повинні набирати свою масу і збільшуватися в розмірах протягом понад 1 млрд років. Нове відкриття допомагає розкрити одну з таємниць Всесвіту, яка полягає в тому, як чорні діри змогли стати такими величезними на самому ранньому етапі історії космосу.
За словами вчених, нове відкриття показує, що злиття чорних дір справді призводить до збільшення їхніх розмірів і маси, і ці об'єкти могли таким чином швидко вирости в ранньому Всесвіті. Також учені вважають, що надмасивні чорні діри від самого початку визначали еволюцію галактик.
Далі астрономи планують уже цього літа за допомогою телескопа Вебб почати вивчення взаємовідносин між масивними чорними дірами та їхніми рідними галактиками в перший мільярд років після Великого вибуху. Це допоможе вченим з'ясувати, з якою швидкістю стикаються надмасивні чорні діри і дасть змогу переконатися остаточно, чи достатньо цього, щоб пояснити швидке зростання чорних дір у ранньому Всесвіті.
Як уже писав Фокус, орбітальний апарат сфотографував величезний крижаний кратер на Марсі. Апарат TGO надіслав знімок 8-кілометрового кратера, який знаходиться в найбільшому ударному кратері Сонячної системи.
Також Фокус писав про те, що автори нещодавнього дослідження вважають, що наша галактика розташована в особливому регіоні Всесвіту, який являє собою порожнечу розміром 2 млрд світлових років. Звичайно, це не повністю порожній космос, але він має набагато нижчу щільність, ніж навколишній простір.