MY.UAНовини
Депортація кримських татар: фірмовий почерк і черговий злочин Кремля
Депортація кримських татар: фірмовий почерк і черговий злочин Кремля

Депортація кримських татар: фірмовий почерк і черговий злочин Кремля

Навіть через 80 років після вигнання та повернення додому кримські татари не мають спокою з рідних оселях

Під час Другої світової війни сталінський режим не змінив свою людиноненависницьку природу. Вранці 18 травня 1944 року було дано старт черговому злочину – почалася депортація з Кримського півострова кримських татар (киримли).

Інструмент масових репресій

Терміном "депортація" у кримінальному праві Французької республіки наприкінці XVIII століття позначався особливий вид заслання до заморських колоній людей, яких визнали злочинцями. А тепер злочинцями Кремль визнав цілий народ, який жив у Криму багато століть.

Це була не перша депортація в кривавій історії Радянського Союзу. 28 квітня 1936 року Раднарком ухвалив таємну постанову про виселення із західної прикордонної зони УРСР до Казахської АРСР 15 тисяч польських та німецьких господарств як "політично неблагонадійних".

Репресивні депортації, які провадила радянська влада в 1930—1950-х роках були ще й інструментом масових репресій. Вони проходили практично до самісінької смерті Йосифа Сталіна. На початок 1953 року загальна чисельність депортованих різних національностей, які отримали статус спецпереселенців, досягла максимальної величини – 2 753 356 осіб. З них колишніх жителів Криму (кримські татари, греки, вірмени, болгари, німці, італійці) – 202 464 особи. Відправляли спецпереселенців здебільшого у віддалені райони Сибіру, Уралу, Далекого Сходу, Середньої Азії та Казахстану.

Серед жертв брутальних депортацій під приводом "антирадянської діяльності" чи як "неблагонадійні елементи" опинилися цілі нації та народи Північного Кавказу – чеченці, інгуші, карачаївці, балкарці… Також депортації зачепили частково і представників великих за чисельністю націй – українців із західних областей УРСР, литовців, латишів, естонців, поляків.

За сфальсифікованим переписом населення 1939 року в багатонаціональній Автономній Кримській Соціалістичній Радянській Республіці (у складі Російської РФСР) мешкало 1 123 800 осіб (з них росіяни, українці та білоруси становили понад 63% населення, майже 20% – татари; і 17% інші нації – німці, греки, євреї, вірмени, караїми, кримчаки, поляки, італійці, чехи тощо).

Підготовку до депортації кримських татар почали ще до завершення деокупації півострова від німецьких і румунських військ. 13 квітня 1944 року НКВС та НКДБ СРСР прийняли таємну спільну постанову "Про заходи з очищення території Кримської АРСР від антирадянських елементів". А вже 11 травня Державний комітет оборони СРСР на підставі доповіді народного комісара внутрішніх справ Лаврентія Берії прийняв постанову, згідно з якою кримських татар виселяли до Узбецької РСР.

Перша сторінка плану проведення операції по переселенню спецконтингенту в Симферопільському оперативному секторі з 18.05 до 19.05.1944 року (Історична правда)

"Кримськотатарське населення звинувачувалося в активній співпраці з окупаційною владою (створенні антирадянського "Мусульманського комітету Сімферополя"; розбудові цілої системи мусульманських комітетів у містах, районних центрах з метою утворення у Криму самостійної татарської національної держави; формуванні 8 батальйонів добровольців, які брали участь у боротьбі з партизанами, розстрілах мирних жителів; активній антирадянській пропаганді)", – зауважує український історик Олександр Бойко.

Проте насправді більша частина киримли не співпрацювали з німецькими та румунськими окупантами й не були колабораціоністами. Практично половину учасників радянського партизанського руху в Криму складали якраз представники цього етносу. У Червоній армії служили понад 25 тисяч киримли. Шестеро з них були нагороджені званням "Герой Радянського Союзу"; а легендарний льотчик-винищувач Амет-Хан Султан (на його рахунку 30 літаків, збитих особисто, і 19 — в групових боях) навіть двічі був нагороджений найвищою відзнакою в СРСР. Зі знищених за допомогу партизанам 127 сіл, 105 були кримськотатарськими.

У першій депортації з півострова виселяли практично всіх кримських татар, кількість яких (за офіційними даними) становила 191 014 осіб (за даними партійних органів – 194 111). Ще кілька тисяч були арештовані як "антирадянські елементи".

Більшість киримли опинилися в Узбецькій РСР – 151 136 осіб, в Марійській АРСР Росії – 8 597, в Казахській РСР – 4 286; решта – в інших областях Російської РФСР. В цих регіонах спецпереселенців чекали незвичний клімат, майже повна відсутність їжі та умов для проживання, інфекційні захворювання. І… тавро "зрадників Батьківщини", що, звісно, не полегшувало стосунки з місцевим населенням.

На збори давали кілька хвилин

Сам процес депортації пройшов у рекордні строки: менш аніж за три доби – зі світанку 18 травня до 16:00 20 травня. На збори населенню давали буквально кілька хвилин. Людей відправляли вантажівками до залізничних станцій і вже звідки під конвоєм ешелонами до місць заслання: старі, жінки, маленькі діти. Багато чоловіків по закінченні війни повернулися з фронту і також приєдналися до своїх родин.

Наслідки депортації були жахливі: за різними даними, під час її проведення і в перші роки після неї загинуло від 27% киримли. Сотні людей навіть не доїхали до місць проживання (померли в дорозі, загинули через антисанітарію, не винесли жахливих умов у вагонах, були розстріляні при спробі втечі). Лише з травня до листопада 1944 року (за зведенням НКВС) в Узбекистані загинули від голоду 10 015 кримських татар (7% усіх депортованих).

Потяг смерті. Художник Рустем Емінов

Втім, ця депортація була не першою в історії кримських татар. Ще російські царі, починаючи з "приєднання" (а фактично окупації) Кримського ханства за часів правління Катерини II, проводили етнічні чистки на півострові (які торкнулися і понтійських греків, яких відправили в Приазов’я).

Більша частина кримських татар була вимушена емігрувати наприкінці XVIII та у XIX столітті до Османської імперії. У 1770-х роках вони становили 92% населення півострова (з понад 450 тисяч), а вже 1920 року – лише 26% при населенні 719 тисяч. І зараз до п’яти мільйонів нащадків кримських татар мешкають здебільшого у Туреччині та країнах Близького Сходу.

Типи степових кримських татар. XIX століття

Отже, великі групи населення були позбавлені кремлівським режимом практично всіх юридичних прав; кардинально змінився національний склад цілих регіонів (автономних республік, областей і районів). На місця проживання киримли переїжджали здебільшого мешканці центральних областей європейської частини Росії (Орловська, Рязанська, Курська області тощо).

Зникали з карти автономні області та республіки – АРСР Німців Поволжя, Кримська, Кабардино-Балкарська, Чечено-Інгуська та Калмицька АРСР, Карачаєвська автономна область. Землі, які "звільнили" від цих етносів, заселяли представники інших національностей. Що згодом, після повернення і реабілітації (часто неповної, або, як у випадку з кримськими татарами, такої що відбулася лише 1989 року) частини депортованих на батьківщину, призводило до міжнаціональних конфліктів.

Кримські татари за рік до депортації. Окупований Крим, 1943 рік. Фото Герберта Ліста

Остаточне вирішення "національного питання" в Криму

Після депортації кримських татар сталінська влада дуже скоро, вже у червні 1944 року, остаточно вирішила "національне питання" на півострові. Були депортовані понад 16 тисяч греків, 12,5 тисяч болгар, до 10 тисяч вірмен. Ще на початку війни частини НКВС і армії встигли депортувати більшу частину кримських німців (до 60 тисяч). На початок 1945 року у колишній автономній республіці РФ (офіційно вона стала звичайною областю 30 червня) проживало лише 379 тисяч осіб.

Поступово багато будинків кримських татар, греків, болгар, вірмен і німців були заселені здебільшого росіянами з Центральної Росії. Згодом у тих, хто повертався після реабілітації на рідну землю, виникали проблеми з отриманням земельних угідь для будівництва. Ця проблема не вирішувалася місцевою владою, яка завжди була проросійською. І зовсім не раділи їхньому поверненню "аборигени", які насправді так і не стали за післявоєнний час ментально кримцями…

Абсолютна більшість кримських татар всі роки, відколи Україна отримала незалежність 1991 року, були послідовними прибічниками територіальної цілісності нашої держави й активно виступали проти сепаратистських, антиукраїнських рухів у Криму, які мали широку підтримку Москви.

Тому після окупації півострова російськими військами весною 2014 року влада РФ постійно утискає кримських татар. І не тільки активістів правозахисних рухів, а й мирних мешканців. Чимала кількість киримли змушені були переїхати на неокуповану частину території України.

Верховна Рада постановою від 12 листопада 2015 року визнала депортацію кримських татар 1944 року геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Теги за темою
Крим
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни просунулися в районі чотирьох населених пунктів трьох областей у двох країнах – DeepState
ZN UA
2024-12-02T03:39:01Z
ФСБ видала у Криму «фірмові» пропагандистські довідники
УкраинФорм
2024-12-02T03:30:55Z
Близнюкам доведеться з кимось попрощатись: гороскоп на 2 грудня
24tv
2024-12-02T03:03:09Z
ЗСУ мали успіхи в Курській області, ворог – біля Покровська й Гуляйполя: огляд боїв і карти ISW
24tv
2024-12-02T02:42:49Z
Обстріли Сумщини: за добу в десяти громадах пролунали 134 вибухи
УкраинФорм
2024-12-02T02:21:05Z
Бійці «Сталевого кордону» дроном знищили російський склад боєприпасів
УкраинФорм
2024-12-02T01:57:58Z
На фронті настав вирішальний момент: генерал розповів, чи є підстави для паніки
GlavRed
2024-12-02T01:27:04Z
Гороскоп на 2 грудня для всіх знаків Зодіаку: це день, повний проб та помилок
Политека
2024-12-02T01:00:53Z
Росія підступає до Куп'янська, "з'їдає" Курахове і контратакує на Курщині, – DeepState
24tv
2024-12-02T00:51:11Z
Підтримують російську агресію: Бербок розкритикувала Китай напередодні візиту до Пекіну
TSN
2024-12-02T02:54:00Z
На виборах до парламенту Румунії перемагає владна Соціал-демократична партія
УкраинФорм
2024-12-02T02:45:00Z
Після "Орешника": чи з'явився ризик застосування ядерної зброї Росією
24tv
2024-12-02T02:36:13Z
Країни Балтії введуть санкції проти причетних до придушення протестів у Грузії
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T02:27:56Z
Ізраїльський експерт пояснив, чому війна у Сирії спалахнула саме зараз
TSN
2024-12-02T01:36:08Z
У Путіна "фантомні болі", – майор ЗСУ про погрози диктатора
24tv
2024-12-02T01:30:43Z
Путін готує удар по вищому керівництву України: з'явився тривожний прогноз
GlavRed
2024-12-02T01:27:27Z
"Шукайте іншого лоха": Трамп жорстко відповів БРІКС через долар
Хвиля
2024-12-02T01:06:59Z
Протест громадян не виходить за межі Конституції Грузії - Зурабішвілі
УкраинФорм
2024-12-02T00:27:38Z
Смерть від сказу: чоловік помер через місяць після укусу кажана
24tv
2024-12-01T21:12:38Z
Чим посипати доріжки, крім піску та солі: найкращі способи боротьби з ожеледицею
GlavRed
2024-12-01T20:27:17Z
Розчинна кава: чи є вона корисною та які є ризики споживання
24tv
2024-12-01T20:21:39Z
Не тільки з корицею: 7 причин пити каву з куркумою для схуднення
Фокус
2024-12-01T20:18:03Z
Один із авторів медичної реформи пояснив, що пішло не так і чому багато громадян незадоволені
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T20:00:24Z
Виявити деменцію за 6 років до появи симптомів допоможе звичайний аналіз крові
24tv
2024-12-01T19:06:19Z
Всесвітній день боротьби зі СНІДом - кількість випадків та фільм Річарда Гіра про захворювання в Україні
ZN UA
2024-12-01T16:46:07Z
Вибухова хвиля і слух: як навушники допомагають військовим уникнути травм
24tv
2024-12-01T16:06:57Z
У МОН зробили заяву про зменшення кількості медичних вишів
24tv
2024-12-01T16:06:53Z
Новий "бойфренд" Анджеліни Джолі публічно заговорив про стосунки
GlavRed
2024-12-02T00:27:19Z
"Чому ви такі сліпі?": Різ Візерспун зганьбилася рекламою російської культури
GlavRed
2024-12-02T00:27:16Z
Зірка Вечірнього Кварталу одружився та вперше показав кохану
GlavRed
2024-12-01T20:27:46Z
Що їдять Бейонсе і Селена Гомес: улюблені ласощі зірок виявилися жахливими на смак
Фокус
2024-12-01T20:15:09Z
Анджеліна Джолі зізналася, чим є для неї материнство та родина
Фокус
2024-12-01T20:06:16Z
Ці 3 светри знадобляться вам, щоб бути найкраще одягненим чоловіком 2024 року
24tv
2024-12-01T19:57:16Z
Присвятив своє життя українській пісні: у вічність відійшов поет-пісняр Богдан Грицак
24tv
2024-12-01T19:42:47Z
Не за сценарієм, – учасниця "Холостяка" пояснила, чому цілувалась з Тереном на очах в іншої
24tv
2024-12-01T19:36:42Z
"Зааділа його его": Мішель Андраде вперше розкрила причину сварки з Потапом
GlavRed
2024-12-01T19:27:33Z
Важливо знати: чому не можна опалювати приміщення газовою плитою
ZN UA
2024-12-02T03:34:46Z
Комунальні платежі: чи зросте тариф на світло з 1 грудня
ZN UA
2024-12-02T03:05:51Z
Укрзалізниця запустила новий поїзд на популярному напрямку: ціни на квитки та розклад
Хвиля
2024-12-02T00:03:10Z
Енергетики розповіли, як протистоять російським атакам
TSN
2024-12-01T23:06:31Z
Протестувати е-гривню можна буде вже у 2025 році — Нацбанк
InternetUA
2024-12-01T22:31:34Z
У "Дії" запрацювало онлайн-бронювання: хто зможе отримати
Хвиля
2024-12-01T22:04:36Z
SEC звинуватила компанію Touzi Capital в обмані 1200 інвесторів на $95 млн
InternetUA
2024-12-01T21:54:28Z
У парламенті розповіли, чи зросте в Україні ціна на електроенергію
TSN
2024-12-01T20:54:27Z
Київстар скасовує популярний пільговий тариф: яку альтернативу пропонує, зокрема, пенсіонерам
Знай
2024-12-01T20:30:03Z
В Росії виникла проблема, яка у 2025 році стане критичною, – військовий оглядач
24tv
2024-12-02T03:48:48Z
Паспорт та ID-картка перестали діяти: який вихід для українців
Хвиля
2024-12-02T03:15:56Z
Благодійний аукціон у Франківську зібрав понад ₴300 тисяч для бійців тероборони
УкраинФорм
2024-12-02T03:09:53Z
Чи потрібна Україні мобілізація чоловіків 18-25 років? Військові відповіли
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T02:51:53Z
В Україні скоротять майже 50 вузів: коли та скільки навчальних закладів залишиться
Хвиля
2024-12-02T02:12:50Z
Портал Дія: які витяги можна отримати онлайн
ZN UA
2024-12-02T02:03:07Z
Влучні синоніми: як ще можна називати капюшон українською
ZN UA
2024-12-02T01:04:02Z
У Китаї з'явилась страховка для тих, хто забагато працює
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T01:03:51Z
Дмитро Кулеба зізнався, чому 13 років тому не забрав доньку з пологового будинку
GlavRed
2024-12-01T23:27:52Z
На схід Туреччини прийшли 25-градусні морози
УкраинФорм
2024-12-02T03:51:59Z
Удар дрона в Тернополі: вогонь охопив три поверхи житлового будинку
УкраинФорм
2024-12-02T03:00:47Z
Через удар "шахедом" в Тернополі спалахнула багатоповерхівка - в ОВА розповіли про загиблих та поранених
ZN UA
2024-12-02T01:22:46Z
У Тернополі БпЛА влучив у житловий будинок: е загиблі
TSN
2024-12-02T01:06:35Z
Дрон влучив у багатоповерхівку в Тернополі: є загиблий і важкопоранені
24tv
2024-12-02T01:06:33Z
Дрон влучив у житловий будинок у Тернополі: є жертви
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T00:54:48Z
Через атаку дронів у Тернополі загорівся житловий будинок
УкраинФорм
2024-12-02T00:15:12Z
У Тернополі вночі пролунав вибух — ЗМІ
TSN
2024-12-01T23:54:52Z
У районі Тернополя пролунали вибухи, "шахеди" долетіли до західних регіонів України
ZN UA
2024-12-01T23:22:06Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти пінгвіна
GlavRed
2024-12-02T03:33:42Z
Викидати не варто: що робити з яєчними жовтками – цікавий лайфхак
GlavRed
2024-12-02T02:06:56Z
Астрологи назвали найнадійніших знаків Зодіаку: з ними можна щиро ділитися переживаннями
Политека
2024-12-02T02:00:44Z
Про це знають одиниці: як використовувати господарське мило в побуті
24tv
2024-12-01T23:00:16Z
Не уявляють щастя без набитого гаманця: ТОП-3 наймеркантильніших знаків зодіаку
GlavRed
2024-12-01T22:27:57Z
Класика завжди актуальна: рецепт омлету, який обожнюють в усьому світі
24tv
2024-12-01T21:57:45Z
Ось як часто потрібно прати штори: майже всі роблять це недостатньо часто
24tv
2024-12-01T21:48:28Z
Салат з буряка: всього один інгредієнт зробить вашу святкову закуску загадкою
24tv
2024-12-01T19:27:27Z
Що зробити, щоб взуття не ковзало на ожеледиці: практичні та дієві поради
24tv
2024-12-01T19:21:20Z
Під час знаменитого Сінгапурського марафону після завершення пробігу помер спортсмен
ZN UA
2024-12-02T00:16:33Z
Гвардіола про 0:2 з Ліверпулем: Вітаю із заслуженою перемогою
Football.ua
2024-12-01T22:36:52Z
Ліверпуль — Манчестер Сіті 2:0 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-12-01T22:33:18Z
Слот про 7 матчів Сіті без перемог: Не варто жаліти Гвардіолу
Football.ua
2024-12-01T22:18:03Z
Лечче вирвав нічию у Ювентуса на 93-й хвилині
Football.ua
2024-12-01T21:45:01Z
Зупинилось серце прямо на полі: футболіст Фіорентини ледь не помер під час матчу Серії А
24tv
2024-12-01T21:18:12Z
Пушич: Відчуваємо розчарування після таких матчів
Football.ua
2024-12-01T20:45:12Z
"Ліверпуль" розібрався з "Манчестер Сіті" та продовжив домінувати на вершині АПЛ
TSN
2024-12-01T20:21:26Z
Футболіст знепритомнів на полі: матч чемпіонату Італії не дограли через моторошний інцидент
TSN
2024-12-01T20:18:46Z
Важливі пристрої для дому при перебоях з електрикою: список експертів
Политека
2024-12-02T04:00:43Z
Google Pixel отримав функцію виявлення шахрайських дзвінків
InternetUA
2024-12-02T03:05:27Z
RTX 5090 представлять уже в січні: виробник відеокарт випадково назвав дату анонса
InternetUA
2024-12-02T02:01:05Z
Інтернет на базі xPON в Україні мають майже чотири мільйони абонентів - Федоров
УкраинФорм
2024-12-02T01:06:15Z
«Це була помилка». Мільйон дописів з Bluesky вкрали для створення навчальних даних для ШІ
InternetUA
2024-12-02T01:01:33Z
Вперше в історії науковці відкрили квантову хімію за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2024-12-01T22:04:56Z
Найпопулярніші святкові пісні тіктока, під які треба зняти трендові відео в грудні
24tv
2024-12-01T22:03:07Z
"Потенційно небезпечні об’єкти": до Землі наближаються два астероїди — коли очікувати
TSN
2024-12-01T21:54:34Z
Google та Opera об’єднуються у боротьбі з Microsoft
InternetUA
2024-12-01T21:22:51Z
Несподівані штрафи для водіїв: чим оберенеться використання літніх шин взимку
Знай
2024-12-01T19:51:41Z
Як зрозуміти, що на СТО вас дурять: механік розповів про лайфхак з "хрестиком"
GlavRed
2024-12-01T19:27:53Z
Колишній охоронець Міхаеля Шумахера підозрюється у шантажі
360ua.news
2024-12-01T18:24:20Z
Яким був перший автомобіль марки Rover
AutoCentre
2024-12-01T17:31:17Z
До яких кнопок в авто краще не торкатися взимку: застереження для водіїв
GlavRed
2024-12-01T17:27:55Z
Porsche Taycan Turbo GT з’явився в Україні
360ua.news
2024-12-01T14:33:48Z
Пікапам Mazda Familia виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-01T13:06:58Z
Підготовка автомобіля до зими без зайвих нервів
360ua.news
2024-12-01T08:42:10Z
В Україні виявили унікальний 28-річний Mercedes від Brabus майже без пробігу
AutoCentre
2024-12-01T08:15:59Z