MY.UAНовини
Відібраний дім і зламані долі: як росіяни 80 років намагаються знищити кримських татар
Відібраний дім і зламані долі: як росіяни 80 років намагаються знищити кримських татар

Відібраний дім і зламані долі: як росіяни 80 років намагаються знищити кримських татар

"Yaşlığıma toyalmadım, men bu yerde yaşalmadım" ("Я не змогла провести там свою молодість, бо ви забрали в мене мою молодість"), – так співає Джамала в пісні "1944". У ній через історію своєї родини співачка розкриває трагедію цілого народу. Після перемоги співачки на "Євробаченні" в травні 2016 року чи не вперше у світі почали говорити про російський геноцид кримських татар в окупованому Криму.

18 травня – День жалоби (Matem künü) кримських татар, адже 80 років тому впродовж трьох днів радянське керівництво депортувало щонайменше 191 тисячу кримських татар переважно на територію Узбекистану. У документах НКВД стверджують, що дорогою загинули близько 8 тисяч кримських татар, проте пізніші підрахунки кажуть, що депортація спричинила загибель до третини корінного народу Криму, якщо не більше.

Упродовж наступних десятиліть кримських татар намагалися відправити в забуття, про них заборонялося згадувати на півострові. Після етнічної чистки Криму радянське керівництво почало туди заселяти людей інших національностей, більшість із яких становили росіяни. І лише через 45 років кримські татари отримали можливість повернутися додому.

Та вже у 2014 році росіяни окупували Крим і вдруге за кілька десятиліть позбавили кримських татар власного дому. Хтось був вимушений втікати з окупації через тиск та переслідування, хтось залишився на рідній землі, хоч і окупованій, а хтось став бранцем Кремля і за фейковими звинуваченнями відбуває покарання в російських тюрмах.

Як росіяни намагалися знищити кримських татар і як корінний народ Криму зберігає пам'ять про події 1944 року, – читайте у матеріалі 24 Каналу.

"Звільнення" Криму як нова трагедія

У травні 1944 року в Криму нацистський окупаційний режим змінився на радянський. І, здавалося, що можна видихнути: нацистів видворили. Та насувалася нова трагедія.

Чимало кримських татар, таких як Саїде Аріфова, рятували євреїв від геноциду з боку німецьких загарбників. Однак через тиждень після звільнення Криму від нацистів червона імперія розпочала нову хвилю геноциду, але проти кримських татар.

Сумнозвісний Лаврентій Берія запропонував диктатору Йосипу Сталіну виселити понад 200 тисяч людей із Криму за підозрою в "співпраці з ворогом". Абсолютна більшість – кримські татари, а також вірмени, греки, болгари та інші.

За погодженням диктатора 18 травня каральні загони НКВС почали ходити від дому до дому, змушуючи всіх "ворогів народу" покинути домівки. На те, аби зібратися, часу майже не було. Цілі сім'ї змушували лізти у вагони для худоби. І мало хто розумів, куди вони рушають, а головне – навіщо.


Людей зганяли у вагони та відправляли до Центральної Азії / Фото з архіву УІНП

Упродовж наступних трьох днів півострів перетворився на пустку, адже його мешканців везли за понад 3000 кілометрів від рідного дому. Не всі пережили цю важку дорогу, адже брак води та їжі, відсутність медичної допомоги давала гіркі плоди: люди вмирали, а їх навіть не дозволяли поховати. Тіла або залишали на станціях, або викидали у водойми. Поховання померлих рідних було радше винятком, ніж правилом.

Водночас у регіонах, де радянська влада підготувала спецпоселення для депортованих, поширювали пропаганду. Місцевих лякали, кажучи, що до них "їдуть чорти", аби ніхто навіть не наближався до них.

Вигнання замість визнання і трагедія поколінь

Депортація кримських татар стала трагедією для понад 47 000 родин. І особливою трагедією майже для кожної родини було те, що не кожен пережив дорогу до Центральної Азії, а надто діти та люди старшого віку.

Ба більше, після завершення Другої світової депортували близько 9 тисяч кримських татар, які воювали в лавах червоної армії. Уявіть собі: ви ідете на війну, проходите 4 роки справжнього пекла та мрієте після її завершення повернутися до своїх рідних, обійняти їх і повернутися до мирного цивільного життя. Натомість ви дізнаєтеся, що ще рік тому їх виселили з рідного дому як "ворогів народу", і вас клеймують так само й відправляють до Центральної Азії. І не факт, що до рідних.

Тобто переважно кримські татари, які воювали в лавах радянських військ, замість нагород отримали депортацію. Замість визнання – вигнання. Чи не єдиним, хто не дістав такого покарання, а натомість двічі був нагороджений званням Героя СРСР, став Ахмет-Хан Султан. Проте після завершення війни і на нього чекали утиски через національність.


Ахмет-Хан Султан / Фото Вікіпедії

Наступні понад 40 років більшість кримських татар жили у вигнанні в жахливих умовах.

Леране Хайбуллаєва пригадує, що за розповідями бабусі у їхньому поселенні діяв комендантський режим: депортовані жили, наче ув'язнені, адже покидати межі поселень було заборонено. А харчів не було, тому татари голодували.

Бабуся розповідала, як доводилося їсти траву, шукати якісь коріння. Страшно було. Але були люди – узбеки чи росіяни, які приносили якусь їжу і через паркан кидали,
– розповідає Леране.

Батькам Леране довелося з юних років разом уже працювати на полях та збирати бавовну, а це важка праця, а надто коли вона в голоді та холоді. Жінка зазначає, що у покоління її батьків часто зустрічаються хвороби спини, суглобів, нирок тощо. Це все наслідок важкої праці в Узбекистані.

Радянська влада знущалася з кримських татар збором бавовни в Узбекистані, тепер ЗСУ знущаються "бавовною" з нащадка радянської влади в Криму,
– відзначає Леране.

Сама Леране народилася в Узбекистані. Але на свій восьмий день народження вона разом із батьками повернулася до Криму. Хоча тоді вона ще не розуміла, що повертається на батьківщину. Та пройдуть роки, і їй доведеться знову їхати з Криму.

Повернутися не можна

Повернення кримських татар додому – ще одна складна і трагічна сторінка, на яку не так часто звертають увагу. Ще в 1960-х перші родини намагалися повернутися на рідну землю, проте їх затримували та вивозили за межі Криму. Тому ті люди купували житло на Херсонщині або в Краснодарському краї, аби бути якнайближче до свого дому.

Як наслідок, кількість кримських татар зросла в Херсонській області. До речі, ті, хто мешкав там до 1944 року, не були депортовані. Вочевидь етнічна чистка росіян була спрямована суто на півострів.

Наприкінці 1980-х під час перебудови кримським татарам дозволили повертатися. Хоча дозволом це не назвеш, радше відсутністю заборони. Тому що повернення супроводжувалося низкою проблем.


Кримські татари вимагають реабілітації / Архівне фото

Найперша – відсутність житла. Будинки та майно кримських татар за понад 40 років отримали "нових власників". Хоча на півострові активно діяла пропаганда, що начебто татари повернуться та будуть насильно відбирати житло в росіян і взагалі налаштовані агресивно; їх називали "терористами" та "головорізами". Як і в 1944 році, пропаганда демонізувала корінний народ Криму.

Здебільшого ті, хто повертався, жили в бараках і чекали, коли влада виділить їм землю для будівництва домівок. Хоча ті, хто мав гроші, намагався викупити у "нових власників" свій дім. Леране поділилася спогадом своїх знайомих:

Вони зайшли у дім (який викупили – 24 Канал), а там килим на стіні висів, як і 50 років тому. Нічого за цей час не змінилося. Той самий килим.

Повторення через 70 років

Стихійне повернення кримських татар розпочалося в 1989 році й супроводжувалося низкою проблем: відсутністю житла, роботи, коштів, агресивним ставленням з боку росіян, яких заселили в Крим після депортацій. Тому багатьом родинам знадобилися роки, аби налагодити життя і побудувати його наново.

Тільки в Криму Леране з розповідей бабусі почала дізнаватися, чому вона народилася в Узбекистані, хоча її рідна земля – Крим. Також жінка дізналася про депортацію, про сестер бабусі, які не пережили етап до Узбекистану, про роботу на плантаціях та голод. Про всі жахи тих часів. Тішило тоді лише те, що вони позаду, але події тих днів залишалися в пам'яті.

У 8 років ти це так не сприймаєш. Потім довгими зимовими вечорами про все це розповідала бабуся, пізніше я відкрила для себе бібліотеки. А ще було кримськотатарське телебачення, яке присвячувало темі депортації сюжети,
– зазначає Леране.

Щороку 18 травня кримські татари збиралися на мітинги, аби вшанувати пам'ять жертв геноциду. Але настав 2014 рік. Росіяни знову увірвалися в Крим, аби "звільнити його", і почали відбирати домівки в людей. Ба більше, почали робити все, аби стерти пам'ять корінного народу.

Кримські татари одними із перших почали чинити опір у лютому – березні 2014 року, готувати їжу для військових у заблокованих військових частинах та виходити на мітинги під двома прапорами – кримських татар та України. І першою жертвою росіян став кримський татарин Решат Аметов, якого викрали 3 березня 2014 року та закатували. Його тіло знайшли тільки через 12 днів за 60 кілометрів від Сімферополя.


Решат Аметов – перша жертва російсько-української війни / Фото із соцмереж

Та коли росіяни провели псевдореферендум та анексували півострів, тисячам людей довелося втікати від окупації та переслідувань. Серед них і Леране. Один із її сусідів був співробітником управління СБУ в Криму, але зрадив присязі та перейшов працювати у ФСБ. Перестрівши одного разу Леране, він сказав їй, що краще було б, якби вона поїхала. Таку ж думку висловила і її мама. Тому жінка переїхала до Ірпеня.

Негласно росіяни зробили корінний народ "ворогом №1", постійно підозрюючи в "тероризмі" та інкримінуючи звинувачення. Сотні людей стали бранцями Кремля та відбувають строки ув'язнення на території Росії.

Спроби стерти пам'ять

Росіяни заперечують геноцид кримських татар, так само як і геноцид українців під час Голодомору. Усе намагаються списати на те, що "це були такі часи" і взагалі страждав не один народ, але й інші. Росіяни намагаються знецінити трагедію в історії народів, проти яких були вчинені ці злочини.

Наприклад, росіяни активно ведуть подібну пропаганду в Криму, аби стерти пам'ять. І роблять це руками колаборантів з-поміж кримських татар, бо такі теж, на жаль, є.

Колаборанти, які там після окупації живуть, кажуть: "Чому ви вчепилися в те 18 травня? Все ж ми на своїй землі і нема що відзначати. Що ж за дата взагалі, то все в минулому",
– каже Леране.

У такий спосіб росіяни намагаються максимально спотворити історію та знецінити те, що довелося пережити цілому народу впродовж останніх десятиліть. Коли українці говорять про Голодомор, росіяни кажуть, що голодували і в інших республіках СРСР, а коли кримські татари кажуть про депортацію, ті кричать про те, що страждали і вірмени, греки та болгари. Проте в усіх випадках є дещо спільне: народи, які говорять про свої трагедії, чи не найбільше у них і постраждали.

Qırımtatarlarnıñ toprağı

Крим – споконвічна земля корінних народів. Це регіон з багатою історією та культурою. А ще – це дім, який уже не вперше намагаються відбірати.

Століттями Крим був землею кримських татар. І хоч історія взаємин українських козаків та кримських татар не надто безхмарна, але вона дуже тісно переплетена. А коли росіяни захопили Крим вперше, то відтоді біль двох народів спільний. Русифікація, витіснення рідної мови та культури зовсім чужою, гніт та приниження і упокорення геноцидом. Хто зрозуміє краще біль українців, ніж кримські татари? Хто зрозуміє біль кримських татар краще, ніж українці?

70-ті роковини депортації – мітинг у Києві, травень 2014 року / Фото Кореспондент.net

Ще у 90-х видатна українська письменниця Ліна Костенко наголошувала, що корінним населенням Криму є кримські татари і всі, хто називали себе в той час "корінними кримчанами" мали б бути обачнішими, з огляду на те, що живуть вони там, де трапилася велика трагедія.

Росіяни націлені винищувати інші народи, асимілювати та підкорювати їх. І кримські татари, як і інші народи, стали жертвами імеріалізму та тоталітаризму. А наслідки депортації у 1944 році й анексії Криму і досі страшні – тисячі, якщо не десятки тисяч людей, позбавлені рідної землі, свого дому.

80 років тому радянська влада хотіла вирвати кримських татар з корінням з рідної землі, але тільки любов до батьківщини та рідного дому не дозволила їм цього зробити. Тільки тому татари роками намагалися повернутися і все ж змогли це зробити попри всі перешкоди. І зараз мріють про те ж саме.

І це буде. Неодмінно буде.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Закон про обмеження повноважень НАБУ і САП набув чинності: текст документа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T10:33:56Z
Заява НАБУ і САП за підсумками зустрічі в Офісі Президента
Украина Криминальная
2025-07-23T10:33:33Z
Пісторіус вимагає від США гарантій швидкої заміни Patriot після передачі Україні
Европейская правда
2025-07-23T10:31:40Z
Громадськість закликала Зеленського і Верховну Раду скасувати закон щодо НАБУ і САП
Детектор М
2025-07-23T10:31:05Z
Трамп дав путіну "стратегічний подарунок" — The Atlantic про наслідки 50-денного ультиматуму
iPress
2025-07-23T10:27:18Z
Як працюватимуть мобільні ТЦК в Україні: пояснення нардепа
24tv
2025-07-23T10:27:14Z
Зеленський визначив, хто представить Україну на переговорах з РФ у Стамбулі
Европейская правда
2025-07-23T10:24:55Z
"Не відбілюйте прихильницю Путіна": у Німеччині протестували проти виступу росіянки Нетребко
24tv
2025-07-23T10:24:29Z
Спека зіграла злий жарт: у Львові "ламаються" навіть термометри
Telegraf
2025-07-23T10:33:10Z
Між офіційними та громадськими списками зниклих безвісти на ТОТ існують розбіжності - Чубаров
УкраинФорм
2025-07-23T10:30:38Z
Подорожчання проїзду у Рівному: жителям повідомили про зміни з серпня
Политека
2025-07-23T10:30:34Z
Захисник, який проходить реабілітацію у Львові, малює картини колесами інвалідного візка
Комсомольская правда
2025-07-23T10:28:00Z
У Рівному зафіксували випадок тропічної малярії
УкраинФорм
2025-07-23T10:27:51Z
СБУ повідомила про заочну підозру російським генералам, які командували обстрілами правобережжя Херсонщини
Украина Криминальная
2025-07-23T10:27:50Z
Водна криза на тимчасово окупованій Донеччині сягнула критичного рівня - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-23T10:18:57Z
Сарана атакувала береги колишнього Каховського водосховища: екологи назвали причину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T10:18:35Z
В Одесі попрощались із загиблим захисником Костянтином Оборіним
УкраинФорм
2025-07-23T10:03:33Z
Туристи з наркотиками паралізують Ібіцу: швидка допомога зривається з викликів
Фокус
2025-07-23T10:00:35Z
"Порішати" інвалідність стало важче, та все ще можливо: що не так з реформою МСЕК
Telegraf
2025-07-23T08:33:58Z
5 найнебезпечніших психологічних міфів про схуднення, які заважають вам жити
24tv
2025-07-23T08:27:43Z
ВООЗ занепокоєна новим спалахом вірусу у світі
iPress
2025-07-23T07:33:48Z
Яка дешева риба не містить ртуті, але має найкорисніший склад
24tv
2025-07-23T07:30:04Z
Японія передала для столичних лікарень сучасне реабілітаційне обладнання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:36:44Z
Скільки вам залишилося жити: розроблено тест, який може показати, коли ви помрете
Фокус
2025-07-23T06:15:44Z
Сказ і чума атакують: Україна фіксує нову хвилю небезпечних інфекцій серед тварин
Gazeta UA
2025-07-23T04:51:14Z
Кому потрібно більше спати – жінкам чи чоловікам
24tv
2025-07-23T04:39:57Z
Місячний календар стрижок на серпень 2025 року
GlavRed
2025-07-23T10:27:41Z
Золотисте курча з хрусткою скоринкою: не робіть цю помилку – і результат буде, як ніколи раніше
24tv
2025-07-23T09:48:45Z
"Не зміг відкрити штори": гість показав дивний номер у готелі, де за ним могли спостерігати
24tv
2025-07-23T09:48:30Z
Чим підживити гортензії в середині літа, щоб пишно цвіли до перших заморозків
Gazeta UA
2025-07-23T09:42:52Z
Тільки не обрізайте її: натомість зробіть з гортензією ці 3 речі у липні
24tv
2025-07-23T09:33:00Z
Китайський гороскоп на завтра 24 липня: Козлам - зрив, Собакам - стрес
GlavRed
2025-07-23T09:27:51Z
Ретроградний Меркурій у серпні: для 4 знаків зодіаку починається нова глава життя
GlavRed
2025-07-23T09:27:29Z
Де можна ловити рибу в Луцьку: найкращі місця
24tv
2025-07-23T09:06:13Z
Ні грама зайвого жиру: готуємо коропа на мангалі – найкращий рецепт для походу на природу
24tv
2025-07-23T09:03:52Z
Антоніна Хижняк закрутила новий роман і зробила зізнання: "Є близька людина"
TSN
2025-07-23T10:33:12Z
Як Молодий театр оговтується після секс-скандалу? Новий керівник розповів про плани
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T10:30:14Z
Літній капсульний гардероб для жінки після 40 років: без цих речей не обійтися
24tv
2025-07-23T10:12:17Z
У Києві вдруге відбудеться музичний фестиваль «Покоління»
УкраинФорм
2025-07-23T10:03:55Z
Наречений Лесі Нікітюк насмішив умовою, коли розсекретить ім'я їхнього сина
TSN
2025-07-23T10:03:15Z
Її співали тисячі людей на стадіонах: яка пісня Оззі Осборна найпопулярніша
Telegraf
2025-07-23T09:54:24Z
У Салоніках відкрилася виставка «Покоління війни»
УкраинФорм
2025-07-23T09:54:17Z
«Хто нас розвів?» — від хрестоматії до пророцтва
Детектор М
2025-07-23T09:51:45Z
Не обійшлось без російської пропаганди: оголошено програму Венеційського кінофестивалю-2025
24tv
2025-07-23T09:39:35Z
Валерій Дубіль, Віта Присяжнюк та БФ молодіжної ініціативи «Надія» передали допомогу Державній прикордонній службі
Политека
2025-07-23T10:33:46Z
Діти Камалії повертаються в Україну: привіз особисто Захур
GlavRed
2025-07-23T10:27:33Z
До 10 серпня триває прийом заявок на участь в ініціативі Shelter City для правозахисників у групі ризику
Детектор М
2025-07-23T10:21:57Z
Пріоритетне завдання: Україна замовила чотири моделі перехоплювачів "Шахедів", — Федоров
Фокус
2025-07-23T10:21:21Z
Медіа про культуру «Сенсор» у серпні розпочинає програму практики для студентів
Детектор М
2025-07-23T10:21:08Z
Черногоренко йде з посади? Заява заступниці міністра оборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T10:09:03Z
Спрана все ближче до Києва: чого насправді треба боятися та що кажуть народні повір'я
Telegraf
2025-07-23T10:03:02Z
Жінка збудувала у саду "сарай-кімнату", щоб дочка не витрачалась на оренду
Фокус
2025-07-23T10:00:36Z
Наймиліше створіння: в Україні зник рідкісний вид лисиць, експерт розповів про її особливості
Telegraf
2025-07-23T10:00:21Z
На Прикарпатті жителі села вступили у конфлікт з правоохоронцями та військовими ТЦК
УкраинФорм
2025-07-23T10:33:52Z
Росіяни атакували Суми КАБами та дронами: моторошні наслідки ударів
TSN
2025-07-23T10:33:36Z
Чоловік зарізав дружину на очах у 7-місячного сина: моторошні деталі трагедії
TSN
2025-07-23T10:33:09Z
​Літак потонув: ДБР невідкладно розпочало розслідування аварії Mirage-2000 на Волині
24tv
2025-07-23T10:30:51Z
На Вінниччині розслідують смерть чоловіка під час затримання поліцейськими
УкраинФорм
2025-07-23T10:27:25Z
В Дніпрі біля банкомату вбили жінку: до кривавої розправи може бути причетна дитина
Telegraf
2025-07-23T10:21:39Z
Затримано ще одного колаборанта, який на Херсонщині проходив службу під ворожим прапором
Украина Криминальная
2025-07-23T10:18:05Z
На Херсонщині росіяни вдарили дроном по цивільному авто: двоє загиблих, ще двоє поранених
УкраинФорм
2025-07-23T10:09:50Z
Затримано зловмисників, які викрали киянина та вимагали в нього 50 000 доларів вигаданого боргу
Украина Криминальная
2025-07-23T10:09:08Z
У Єврокомісії заявили про посилення співпраці з Японією проти "недобросовісної торгівлі"
Европейская правда
2025-07-23T10:33:36Z
Долар трохи знизився по відношенню до гривні, але євро стрімко дорожчає
Известия Киев
2025-07-23T10:30:59Z
Переробники отримають ще понад 80 млн грн державних грантів
AgroPortal
2025-07-23T10:30:35Z
Популярні види м’яса в Україні космічно зросли в ціні: що підскочило на 30%
GlavRed
2025-07-23T10:27:40Z
Meta не приєднається до Кодексу ЄС щодо ШІ: хто підпише і чому це має значення
ZN UA
2025-07-23T10:27:31Z
Долар під тиском: після 80 років лідерства його стабільність під загрозою
24tv
2025-07-23T10:24:59Z
Яка буде пенсія, якщо маєш 38 років стажу
24tv
2025-07-23T10:24:26Z
Перегляд прайс-кепів — довгоочікуване і правильне рішення — експерт
TSN
2025-07-23T10:21:38Z
В Україні продають пам’ятні 50 гривень: де і за скільки можна придбати
24tv
2025-07-23T10:03:23Z
Український клуб проведе матчі єврокубків без гостьових фанатів: що сталося
24tv
2025-07-23T10:33:24Z
Дубко: Думками вже у чемпіонаті, готуємося
Football.ua
2025-07-23T10:22:28Z
Моурінью: Титул КЧС-2025 важливий лише для Челсі
Football.ua
2025-07-23T10:07:21Z
Як хлопчик із Мадейри став футбольним богом: історія Кріштіану Роналду – у новому відео на YouTube-каналі Football.ua
Football.ua
2025-07-23T10:07:02Z
Костюк розповіла, про що мріє найбільше у кар’єрі тенісистки
1News
2025-07-23T10:03:13Z
Евертон має намір замінити Янга захисником Баварії
Football.ua
2025-07-23T09:52:56Z
Колишній абсолютний чемпіон світу з боксу вимушено завершив кар'єру через ризик осліпнути
24tv
2025-07-23T09:42:33Z
Півзахисник Інтера хоче повернутися до Ла Ліги
Football.ua
2025-07-23T09:42:21Z
Шандрук: Верес гратиме на перемогу та радуватиме вболівальників
Football.ua
2025-07-23T09:28:59Z
Слабкий пароль дозволив хакерам знищити 158-річну компанію та залишити без роботи 700 людей
InternetUA
2025-07-23T10:31:39Z
Як вимкнути доступ до камери на iPhone для зайвих застосунків
InternetUA
2025-07-23T10:16:17Z
Нова камера, але старий процесор: Samsung Galaxy A17 5G засвітився в Geekbench
InternetUA
2025-07-23T10:01:48Z
Ще з часів Троянської війни: у Чехії знайшли бронзові обладунки
Фокус
2025-07-23T10:00:38Z
Павуки насправді прийшли з океану: знайдено доказ віком 500 млн років
Фокус
2025-07-23T09:45:42Z
Потенційно придатний для життя світ: на поверхні супутника Юпітера панує "хаос"
Фокус
2025-07-23T09:45:01Z
Apple скасовує ще більше скандальних елементів Liquid Glass у новій бета-версії iOS 26
24tv
2025-07-23T09:33:41Z
Не робіть цього — 5 помилок, які "вбивають" батарею смартфона
InternetUA
2025-07-23T09:19:16Z
Найнепотрібніший телефон 2025 року: якій моделі присудили цей сумний титул
Фокус
2025-07-23T09:15:02Z
Користувачі тепер вважають автомобілі Tesla найменш надійними
24tv
2025-07-23T10:33:19Z
Ціна $16500 і великий багажник: Hyundai показала сімейне авто для українських доріг
Фокус
2025-07-23T10:15:02Z
Chevrolet анонсував випуск нового кросовера початкового рівня
AutoCentre
2025-07-23T10:09:54Z
Створені для знищення: чому абсолютно нові Chevrolet Corvette розрізають навпіл
ЗаРулем
2025-07-23T09:42:34Z
Škoda Karoq: безпека понад усе
AutoCentre
2025-07-23T09:31:48Z
Тест-драйв Opel Mokka 2025: простір та збалансовані зміни
ITC
2025-07-23T08:57:42Z
У Китаї Xiaomi YU7 перепродають дорожче за новий
360ua.news
2025-07-23T08:51:49Z
Opel представив електричний позашляховик, який може стати серйозним конкурентом для спортивних хетчбеків
Топ Жир
2025-07-23T08:48:49Z
Вже за кілька років: Європа хоче заборонити авто з ДВЗ у прокатних сервісах
AutoGeek
2025-07-23T08:48:31Z