MY.UAНовини
Відібраний дім і зламані долі: як росіяни 80 років намагаються знищити кримських татар
Відібраний дім і зламані долі: як росіяни 80 років намагаються знищити кримських татар

Відібраний дім і зламані долі: як росіяни 80 років намагаються знищити кримських татар

"Yaşlığıma toyalmadım, men bu yerde yaşalmadım" ("Я не змогла провести там свою молодість, бо ви забрали в мене мою молодість"), – так співає Джамала в пісні "1944". У ній через історію своєї родини співачка розкриває трагедію цілого народу. Після перемоги співачки на "Євробаченні" в травні 2016 року чи не вперше у світі почали говорити про російський геноцид кримських татар в окупованому Криму.

18 травня – День жалоби (Matem künü) кримських татар, адже 80 років тому впродовж трьох днів радянське керівництво депортувало щонайменше 191 тисячу кримських татар переважно на територію Узбекистану. У документах НКВД стверджують, що дорогою загинули близько 8 тисяч кримських татар, проте пізніші підрахунки кажуть, що депортація спричинила загибель до третини корінного народу Криму, якщо не більше.

Упродовж наступних десятиліть кримських татар намагалися відправити в забуття, про них заборонялося згадувати на півострові. Після етнічної чистки Криму радянське керівництво почало туди заселяти людей інших національностей, більшість із яких становили росіяни. І лише через 45 років кримські татари отримали можливість повернутися додому.

Та вже у 2014 році росіяни окупували Крим і вдруге за кілька десятиліть позбавили кримських татар власного дому. Хтось був вимушений втікати з окупації через тиск та переслідування, хтось залишився на рідній землі, хоч і окупованій, а хтось став бранцем Кремля і за фейковими звинуваченнями відбуває покарання в російських тюрмах.

Як росіяни намагалися знищити кримських татар і як корінний народ Криму зберігає пам'ять про події 1944 року, – читайте у матеріалі 24 Каналу.

"Звільнення" Криму як нова трагедія

У травні 1944 року в Криму нацистський окупаційний режим змінився на радянський. І, здавалося, що можна видихнути: нацистів видворили. Та насувалася нова трагедія.

Чимало кримських татар, таких як Саїде Аріфова, рятували євреїв від геноциду з боку німецьких загарбників. Однак через тиждень після звільнення Криму від нацистів червона імперія розпочала нову хвилю геноциду, але проти кримських татар.

Сумнозвісний Лаврентій Берія запропонував диктатору Йосипу Сталіну виселити понад 200 тисяч людей із Криму за підозрою в "співпраці з ворогом". Абсолютна більшість – кримські татари, а також вірмени, греки, болгари та інші.

За погодженням диктатора 18 травня каральні загони НКВС почали ходити від дому до дому, змушуючи всіх "ворогів народу" покинути домівки. На те, аби зібратися, часу майже не було. Цілі сім'ї змушували лізти у вагони для худоби. І мало хто розумів, куди вони рушають, а головне – навіщо.


Людей зганяли у вагони та відправляли до Центральної Азії / Фото з архіву УІНП

Упродовж наступних трьох днів півострів перетворився на пустку, адже його мешканців везли за понад 3000 кілометрів від рідного дому. Не всі пережили цю важку дорогу, адже брак води та їжі, відсутність медичної допомоги давала гіркі плоди: люди вмирали, а їх навіть не дозволяли поховати. Тіла або залишали на станціях, або викидали у водойми. Поховання померлих рідних було радше винятком, ніж правилом.

Водночас у регіонах, де радянська влада підготувала спецпоселення для депортованих, поширювали пропаганду. Місцевих лякали, кажучи, що до них "їдуть чорти", аби ніхто навіть не наближався до них.

Вигнання замість визнання і трагедія поколінь

Депортація кримських татар стала трагедією для понад 47 000 родин. І особливою трагедією майже для кожної родини було те, що не кожен пережив дорогу до Центральної Азії, а надто діти та люди старшого віку.

Ба більше, після завершення Другої світової депортували близько 9 тисяч кримських татар, які воювали в лавах червоної армії. Уявіть собі: ви ідете на війну, проходите 4 роки справжнього пекла та мрієте після її завершення повернутися до своїх рідних, обійняти їх і повернутися до мирного цивільного життя. Натомість ви дізнаєтеся, що ще рік тому їх виселили з рідного дому як "ворогів народу", і вас клеймують так само й відправляють до Центральної Азії. І не факт, що до рідних.

Тобто переважно кримські татари, які воювали в лавах радянських військ, замість нагород отримали депортацію. Замість визнання – вигнання. Чи не єдиним, хто не дістав такого покарання, а натомість двічі був нагороджений званням Героя СРСР, став Ахмет-Хан Султан. Проте після завершення війни і на нього чекали утиски через національність.


Ахмет-Хан Султан / Фото Вікіпедії

Наступні понад 40 років більшість кримських татар жили у вигнанні в жахливих умовах.

Леране Хайбуллаєва пригадує, що за розповідями бабусі у їхньому поселенні діяв комендантський режим: депортовані жили, наче ув'язнені, адже покидати межі поселень було заборонено. А харчів не було, тому татари голодували.

Бабуся розповідала, як доводилося їсти траву, шукати якісь коріння. Страшно було. Але були люди – узбеки чи росіяни, які приносили якусь їжу і через паркан кидали,
– розповідає Леране.

Батькам Леране довелося з юних років разом уже працювати на полях та збирати бавовну, а це важка праця, а надто коли вона в голоді та холоді. Жінка зазначає, що у покоління її батьків часто зустрічаються хвороби спини, суглобів, нирок тощо. Це все наслідок важкої праці в Узбекистані.

Радянська влада знущалася з кримських татар збором бавовни в Узбекистані, тепер ЗСУ знущаються "бавовною" з нащадка радянської влади в Криму,
– відзначає Леране.

Сама Леране народилася в Узбекистані. Але на свій восьмий день народження вона разом із батьками повернулася до Криму. Хоча тоді вона ще не розуміла, що повертається на батьківщину. Та пройдуть роки, і їй доведеться знову їхати з Криму.

Повернутися не можна

Повернення кримських татар додому – ще одна складна і трагічна сторінка, на яку не так часто звертають увагу. Ще в 1960-х перші родини намагалися повернутися на рідну землю, проте їх затримували та вивозили за межі Криму. Тому ті люди купували житло на Херсонщині або в Краснодарському краї, аби бути якнайближче до свого дому.

Як наслідок, кількість кримських татар зросла в Херсонській області. До речі, ті, хто мешкав там до 1944 року, не були депортовані. Вочевидь етнічна чистка росіян була спрямована суто на півострів.

Наприкінці 1980-х під час перебудови кримським татарам дозволили повертатися. Хоча дозволом це не назвеш, радше відсутністю заборони. Тому що повернення супроводжувалося низкою проблем.


Кримські татари вимагають реабілітації / Архівне фото

Найперша – відсутність житла. Будинки та майно кримських татар за понад 40 років отримали "нових власників". Хоча на півострові активно діяла пропаганда, що начебто татари повернуться та будуть насильно відбирати житло в росіян і взагалі налаштовані агресивно; їх називали "терористами" та "головорізами". Як і в 1944 році, пропаганда демонізувала корінний народ Криму.

Здебільшого ті, хто повертався, жили в бараках і чекали, коли влада виділить їм землю для будівництва домівок. Хоча ті, хто мав гроші, намагався викупити у "нових власників" свій дім. Леране поділилася спогадом своїх знайомих:

Вони зайшли у дім (який викупили – 24 Канал), а там килим на стіні висів, як і 50 років тому. Нічого за цей час не змінилося. Той самий килим.

Повторення через 70 років

Стихійне повернення кримських татар розпочалося в 1989 році й супроводжувалося низкою проблем: відсутністю житла, роботи, коштів, агресивним ставленням з боку росіян, яких заселили в Крим після депортацій. Тому багатьом родинам знадобилися роки, аби налагодити життя і побудувати його наново.

Тільки в Криму Леране з розповідей бабусі почала дізнаватися, чому вона народилася в Узбекистані, хоча її рідна земля – Крим. Також жінка дізналася про депортацію, про сестер бабусі, які не пережили етап до Узбекистану, про роботу на плантаціях та голод. Про всі жахи тих часів. Тішило тоді лише те, що вони позаду, але події тих днів залишалися в пам'яті.

У 8 років ти це так не сприймаєш. Потім довгими зимовими вечорами про все це розповідала бабуся, пізніше я відкрила для себе бібліотеки. А ще було кримськотатарське телебачення, яке присвячувало темі депортації сюжети,
– зазначає Леране.

Щороку 18 травня кримські татари збиралися на мітинги, аби вшанувати пам'ять жертв геноциду. Але настав 2014 рік. Росіяни знову увірвалися в Крим, аби "звільнити його", і почали відбирати домівки в людей. Ба більше, почали робити все, аби стерти пам'ять корінного народу.

Кримські татари одними із перших почали чинити опір у лютому – березні 2014 року, готувати їжу для військових у заблокованих військових частинах та виходити на мітинги під двома прапорами – кримських татар та України. І першою жертвою росіян став кримський татарин Решат Аметов, якого викрали 3 березня 2014 року та закатували. Його тіло знайшли тільки через 12 днів за 60 кілометрів від Сімферополя.


Решат Аметов – перша жертва російсько-української війни / Фото із соцмереж

Та коли росіяни провели псевдореферендум та анексували півострів, тисячам людей довелося втікати від окупації та переслідувань. Серед них і Леране. Один із її сусідів був співробітником управління СБУ в Криму, але зрадив присязі та перейшов працювати у ФСБ. Перестрівши одного разу Леране, він сказав їй, що краще було б, якби вона поїхала. Таку ж думку висловила і її мама. Тому жінка переїхала до Ірпеня.

Негласно росіяни зробили корінний народ "ворогом №1", постійно підозрюючи в "тероризмі" та інкримінуючи звинувачення. Сотні людей стали бранцями Кремля та відбувають строки ув'язнення на території Росії.

Спроби стерти пам'ять

Росіяни заперечують геноцид кримських татар, так само як і геноцид українців під час Голодомору. Усе намагаються списати на те, що "це були такі часи" і взагалі страждав не один народ, але й інші. Росіяни намагаються знецінити трагедію в історії народів, проти яких були вчинені ці злочини.

Наприклад, росіяни активно ведуть подібну пропаганду в Криму, аби стерти пам'ять. І роблять це руками колаборантів з-поміж кримських татар, бо такі теж, на жаль, є.

Колаборанти, які там після окупації живуть, кажуть: "Чому ви вчепилися в те 18 травня? Все ж ми на своїй землі і нема що відзначати. Що ж за дата взагалі, то все в минулому",
– каже Леране.

У такий спосіб росіяни намагаються максимально спотворити історію та знецінити те, що довелося пережити цілому народу впродовж останніх десятиліть. Коли українці говорять про Голодомор, росіяни кажуть, що голодували і в інших республіках СРСР, а коли кримські татари кажуть про депортацію, ті кричать про те, що страждали і вірмени, греки та болгари. Проте в усіх випадках є дещо спільне: народи, які говорять про свої трагедії, чи не найбільше у них і постраждали.

Qırımtatarlarnıñ toprağı

Крим – споконвічна земля корінних народів. Це регіон з багатою історією та культурою. А ще – це дім, який уже не вперше намагаються відбірати.

Століттями Крим був землею кримських татар. І хоч історія взаємин українських козаків та кримських татар не надто безхмарна, але вона дуже тісно переплетена. А коли росіяни захопили Крим вперше, то відтоді біль двох народів спільний. Русифікація, витіснення рідної мови та культури зовсім чужою, гніт та приниження і упокорення геноцидом. Хто зрозуміє краще біль українців, ніж кримські татари? Хто зрозуміє біль кримських татар краще, ніж українці?

70-ті роковини депортації – мітинг у Києві, травень 2014 року / Фото Кореспондент.net

Ще у 90-х видатна українська письменниця Ліна Костенко наголошувала, що корінним населенням Криму є кримські татари і всі, хто називали себе в той час "корінними кримчанами" мали б бути обачнішими, з огляду на те, що живуть вони там, де трапилася велика трагедія.

Росіяни націлені винищувати інші народи, асимілювати та підкорювати їх. І кримські татари, як і інші народи, стали жертвами імеріалізму та тоталітаризму. А наслідки депортації у 1944 році й анексії Криму і досі страшні – тисячі, якщо не десятки тисяч людей, позбавлені рідної землі, свого дому.

80 років тому радянська влада хотіла вирвати кримських татар з корінням з рідної землі, але тільки любов до батьківщини та рідного дому не дозволила їм цього зробити. Тільки тому татари роками намагалися повернутися і все ж змогли це зробити попри всі перешкоди. І зараз мріють про те ж саме.

І це буде. Неодмінно буде.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Без попередньої консультації з юристами: Трамп прийняв рішення про мита "від серця", - Politico
Antikor
2025-04-10T09:21:12Z
Росія та США обмінялися ув’язненими, - WSJ
Antikor
2025-04-10T09:19:59Z
Група росіян намагалася завадити полякам відзначити 15-ту річницю Смоленської катастрофи
Европейская правда
2025-04-10T09:19:23Z
"Прилетіли з української двіжухи": у мережі з’явилося відео з десятками трун окупантів у Рязані
24tv
2025-04-10T09:18:54Z
Торгова війна США – Китай: хто протримається довше?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T09:18:54Z
Зеленський розкритикував підхід Бессента до переговорів з Україною
360ua.news
2025-04-10T09:16:42Z
Корисна людина у вирішенні питань: які нестатутні функції виконує в прокуратурі Дніпропетровщини Андрій Дяченко
Antikor
2025-04-10T09:09:45Z
Скандальний Такер Карлсон заявив, що США "програли" війну Росії
24tv
2025-04-10T09:09:03Z
Макрон допустив, що Франція визнає Палестину
iPress
2025-04-10T09:04:57Z
При обстрілах Харкова ворог використовує нову тактику, – Терехов
24tv
2025-04-10T09:16:31Z
Вже з 18 квітня на українців чекають серйозні зміни
Telegraf
2025-04-10T09:15:06Z
Російські кораблі у Криму: Плетенчук розповів, в якому вони стані
24tv
2025-04-10T09:12:25Z
У Києві викрили п’ятьох учасників ОЗГ, які шахрайським шляхом отримували мільйонні кредити під заставу неіснуючого майна
Украина Криминальная
2025-04-10T09:09:40Z
РНБО готує документи для санкцій проти мера Києва Кличка
360ua.news
2025-04-10T09:01:56Z
Чоловік, мобілізований після спробі втечі за кордон, здавав позиції свого підрозділу рашистам
Украина Криминальная
2025-04-10T08:57:10Z
Клірика УПЦ МП з Донеччини затримали через підготовку російського удару по позиціях ЗСУ
ZN UA
2025-04-10T08:48:18Z
Львівська студія Skeiron створила 3-D модель стели Донецької області
Детектор М
2025-04-10T08:40:39Z
Незвичний Місяць: мікромісяць засяє над Україною
1News
2025-04-10T08:36:02Z
Дідусь подолав 1000 км, щоб урятувати онуку: як змінилася дівчинка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T09:21:51Z
Командувача новостворених Сил безпілотних систем Сухаревського планують звільнити, – ЗМІ
Фокус
2025-04-10T09:21:22Z
Львів її так і не прийняв: що відомо про дружину Івана Франка і як вона виглядала
Telegraf
2025-04-10T09:18:11Z
Мобілізація чоловіків 50+: чи відправляють їх на передову
24tv
2025-04-10T09:16:23Z
Ferrari для росіян через «нулеве розмитнення»: юрист Міноборони викритий у схемі з елітним авто та фіктивною декларацією
Antikor
2025-04-10T09:16:21Z
Проти України воювали елітні підрозділи зеків – ЗМІ
iPress
2025-04-10T09:15:07Z
У Києві жінка зі складною вадою серця народила третю дитину
Факти ICTV
2025-04-10T09:13:30Z
Великдень 2025 буде особливим та рідкісним: де у світі й коли святкують Пасху
24tv
2025-04-10T09:03:36Z
"Це більше, ніж успішний малий бізнес": прем'єр Канади відвідав український ресторан у Ванкувері
24tv
2025-04-10T09:03:09Z
На Netflix вийшов сьомий сезон «Чорного дзеркала» — з першим в історії шоу епізодом-сиквелом
ITC
2025-04-10T09:10:39Z
"Його не впізнати": учасник Нацвідбору на Євробачення-2025 розпочав військову службу
24tv
2025-04-10T09:09:50Z
З чим носити джинси в офіс цієї весни: 5 найкращих образів
24tv
2025-04-10T09:09:36Z
Зірку "Білосніжки" помітили в Нью-Йорку із собакою і дивною наклейкою на лобі
Фокус
2025-04-10T09:06:39Z
Олена Кравець дебютує з авторською моновиставою на сцені театру ім. Франка
Вива
2025-04-10T09:06:24Z
"В мене дежавю": перші відгуки на новий український серіал, який віруситься у мережі
24tv
2025-04-10T09:03:31Z
Поліція у США підстрелила і заарештувала дружину відомого рок-музиканта
Фокус
2025-04-10T09:00:18Z
"Почуваюся не дуже": актор Єфремов таємно повернувся з колонії додому
GlavRed
2025-04-10T08:57:09Z
European Press Prize 2025 оголосила короткий список номінантів
Детектор М
2025-04-10T08:31:02Z
На Одещині затримали трьох молодиків, які викрали чоловіка і знущалися над ним, вимагаючи гроші
Украина Криминальная
2025-04-10T09:18:58Z
На Фастівщині під колесами потяга загинув чоловік
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T09:09:39Z
До 15 років ув’язнення засуджено покидька, який у столиці зґвалтував та вбив знайому
Украина Криминальная
2025-04-10T08:46:31Z
У Німеччині загорівся завод з виробництва пластмаси: постраждав рятувальник
24tv
2025-04-10T08:45:51Z
У столичній лабораторії помер чоловік
Украина Криминальная
2025-04-10T08:30:55Z
За крадіжку грошей з чужої картки чоловіку загрожує до 3 років позбавлення волі
InternetUA
2025-04-10T08:28:07Z
Росіяни атакували з дрона цивільного у Херсоні
УкраинФорм
2025-04-10T08:28:02Z
Поліцейські затримали чоловіка, який жорстоко побив киянина
Украина Криминальная
2025-04-10T08:27:34Z
Завдали збитків на суму понад ₴35 млн.: на Закарпатті судитимуть угруповання «чорних лісорубів»
Украина Криминальная
2025-04-10T08:27:18Z
Податкова посилить контроль продажів на інтернет-платформах: Мінфін підготував законопроєкт
Фокус
2025-04-10T09:21:12Z
Ставки на максимум: як рішення НБУ може змінити дохідність вкладів
24tv
2025-04-10T09:18:58Z
Розробник ChatGPT подав до суду на Маска
ГЛАВКОМ NET
2025-04-10T09:16:48Z
Без цукру пасок точно не буде. Де його купити якнайдешевше
Telegraf
2025-04-10T09:12:33Z
Наголосила на продовженні диверсифікації торговельних партнерств: Фон дер Ляєн заявила про готовність до переговорів зі США
Antikor
2025-04-10T09:06:48Z
Низка продуктів подорожчає, якщо в Україні подаватимуть воду по графіках - Марчук
GlavRed
2025-04-10T09:06:33Z
Amazon скасував замовлення на низку товарів із Китаю після оголошення Трампом мит – Bloomberg
iPress
2025-04-10T09:04:43Z
Угорщина не підтримала мита ЄС проти США
iPress
2025-04-10T09:04:14Z
Світова організація торгівлі спрогнозувала наслідки митної війни між США та Китаєм
iPress
2025-04-10T09:04:10Z
Що потрібно зробити з цибулею, щоб не було стрілок: поради досвідчених городників
GlavRed
2025-04-10T09:16:54Z
Покладіть це копійчане добриво в лунку до моркви: виросте прямою і великою
24tv
2025-04-10T09:09:48Z
Яйця будуть цілі: простий лайфхак врятує крашанки від тріщин при варінні
Telegraf
2025-04-10T08:45:25Z
Жодних дієт: жінка поділилася простим секретом, як дожити до 106 років
Фокус
2025-04-10T08:36:29Z
Білого чи коричневого: якого кольору яйця фарбувати на Великдень і в чому різниця
GlavRed
2025-04-10T08:30:49Z
Вапняний наліт в унітазі миттю зникне, якщо використати 2 натуральні інгредієнти
GlavRed
2025-04-10T08:30:11Z
Як назавжди прогнати кротів з городу - цікавий метод
Gazeta UA
2025-04-10T08:27:46Z
Сакури на підході: чи варто їхати в Ужгород на ці вихідні, щоб побачити рожеве диво
24tv
2025-04-10T08:09:31Z
Фільми від депресії: що подивитися замість візиту до психолога
CutInsight
2025-04-08T10:03:25Z
Федерація настільного тенісу України підтримала ініціативу доброчесності у спорті
24tv
2025-04-10T09:15:11Z
Бразильський футболіст Полісся готовий грати за збірну України
24tv
2025-04-10T08:48:27Z
НБА: Михайлюк допоміг «Юті» перемогти «Портленд»
УкраинФорм
2025-04-10T08:46:25Z
Флік хоче бачити в Барселоні колишнього гравця Шахтаря — CdS
Football.ua
2025-04-10T08:46:14Z
Національна збірна України з хокею у Польщі готується до ЧС-2025
УкраинФорм
2025-04-10T08:28:43Z
Колишній гравець збірної України очолив академію НК Верес
Football.ua
2025-04-10T08:28:24Z
Майже мініфільм: промо реваншу Усик – Ф'юрі номіноване на спортивне "Еммі"
24tv
2025-04-10T08:18:55Z
Мессі витягнув "чапель" у півфінал Кубка чемпіонів, зробивши дубль та асист: відеоогляд гри
24tv
2025-04-10T08:06:12Z
Легіонери «Кривбасу» вимагають, щоб команда переїхала в безпечніше місто, – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T10:12:28Z
Make iPhone $3500 Again: виробництво смартфонів Apple у США підвищить їх ціну втричі
ITC
2025-04-10T09:16:57Z
Повністю американський iPhone обійдеться у $3500
InternetUA
2025-04-10T09:16:43Z
На eBay продали, ймовірно, найдорожчий Steam Deck в історії – що робить консоль особливою
24tv
2025-04-10T09:15:06Z
Нове дослідження вирішує давні таємниці Урана
Portaltele
2025-04-10T09:01:08Z
AMD представила чипи Ryzen 8000HX для ігрових ноутбуків — настільна потужність у мобільному форматі
ITC
2025-04-10T08:40:54Z
«Результат за 2-3 хвилини»: WordPress запустив ШІ-конструктор сайтів — безплатний, але з обмеженнями
ITC
2025-04-10T08:40:15Z
Instagram тестує заблоковані публікації, які відкриваються за допомогою секретного коду
24tv
2025-04-10T08:33:33Z
Американські розробники представили модернізовану версію революційного БПЛА V-BAT
InternetUA
2025-04-10T08:31:37Z
OnePlus 13 отримав другу бета-версію Android 16
Portaltele
2025-04-10T08:28:33Z
Угорщина розслідує спалах ящуру, не відкидає штучне походження вірусу
Европейская правда
2025-04-10T08:42:36Z
Людство ризикує залишитися без захисту від грибкових інфекцій — ВООЗ
Факти ICTV
2025-04-10T08:31:36Z
45% жінок з ендометріозом відчули полегшення після відмови від 4 продуктів
24tv
2025-04-10T08:06:06Z
Люди, зачаті влітку, мають більшу схильність до повноти
ITC
2025-04-08T10:10:26Z
14-річний вундеркінд розробив застосунок на основі ШІ, здатний виявляти хвороби серця за секунди
InternetUA
2025-04-08T10:09:05Z
Тривала медитація не лише знімає стрес, а й бореться зі старінням – учені
Факти ICTV
2025-04-08T09:54:22Z
Як пацієнти та бізнес виграють від розширення медичного асортименту Prozorro Market
Лига
2025-04-08T09:24:48Z
У стаціонарах пацієнти часто купують ліки за власні кошти. Експерт пояснив, чому так відбувається
ZN UA
2025-04-08T09:04:33Z
Масштабне відновлення України: схвалено проєкти на 4,5 млрд грн
Хвиля
2025-04-08T08:57:02Z
Плагін-гібридний Honda CR-V перетворили у будинок на колесах
AutoGeek
2025-04-10T09:21:40Z
Nissan замислився над випуском компактного електричного пікапа
AutoCentre
2025-04-10T09:01:19Z
Від 61 000 євро: Smart представив найшвидший електромобіль в історії бренду
AutoGeek
2025-04-10T08:36:07Z
Новинку від Ducati оцінили у 100 тисяч доларів
AutoCentre
2025-04-10T08:28:39Z
Сітікар Сhery QQ перетворили на електромобіль з ефектним дизайном: офіційні фото
AutoGeek
2025-04-10T08:27:24Z
На честь кого назвали Mercedes: історія найвідомішої дівчинки, ім’я якої носять мільйони авто
24tv
2025-04-10T08:15:38Z
Ferrari покаже гібридний суперкар для змагань
AutoGeek
2025-04-08T10:15:29Z
В Україні з'явився новітній позашляховий універсал Mercedes за 4 мільйони
Фокус
2025-04-08T10:15:17Z
Розписаний вручну в стилі Пікассо Porsche 911 продали у Нідерландах, і ось за скільки
24tv
2025-04-08T10:15:11Z