MY.UAНовини
Відібраний дім і зламані долі: як росіяни 80 років намагаються знищити кримських татар
Відібраний дім і зламані долі: як росіяни 80 років намагаються знищити кримських татар

Відібраний дім і зламані долі: як росіяни 80 років намагаються знищити кримських татар

"Yaşlığıma toyalmadım, men bu yerde yaşalmadım" ("Я не змогла провести там свою молодість, бо ви забрали в мене мою молодість"), – так співає Джамала в пісні "1944". У ній через історію своєї родини співачка розкриває трагедію цілого народу. Після перемоги співачки на "Євробаченні" в травні 2016 року чи не вперше у світі почали говорити про російський геноцид кримських татар в окупованому Криму.

18 травня – День жалоби (Matem künü) кримських татар, адже 80 років тому впродовж трьох днів радянське керівництво депортувало щонайменше 191 тисячу кримських татар переважно на територію Узбекистану. У документах НКВД стверджують, що дорогою загинули близько 8 тисяч кримських татар, проте пізніші підрахунки кажуть, що депортація спричинила загибель до третини корінного народу Криму, якщо не більше.

Упродовж наступних десятиліть кримських татар намагалися відправити в забуття, про них заборонялося згадувати на півострові. Після етнічної чистки Криму радянське керівництво почало туди заселяти людей інших національностей, більшість із яких становили росіяни. І лише через 45 років кримські татари отримали можливість повернутися додому.

Та вже у 2014 році росіяни окупували Крим і вдруге за кілька десятиліть позбавили кримських татар власного дому. Хтось був вимушений втікати з окупації через тиск та переслідування, хтось залишився на рідній землі, хоч і окупованій, а хтось став бранцем Кремля і за фейковими звинуваченнями відбуває покарання в російських тюрмах.

Як росіяни намагалися знищити кримських татар і як корінний народ Криму зберігає пам'ять про події 1944 року, – читайте у матеріалі 24 Каналу.

"Звільнення" Криму як нова трагедія

У травні 1944 року в Криму нацистський окупаційний режим змінився на радянський. І, здавалося, що можна видихнути: нацистів видворили. Та насувалася нова трагедія.

Чимало кримських татар, таких як Саїде Аріфова, рятували євреїв від геноциду з боку німецьких загарбників. Однак через тиждень після звільнення Криму від нацистів червона імперія розпочала нову хвилю геноциду, але проти кримських татар.

Сумнозвісний Лаврентій Берія запропонував диктатору Йосипу Сталіну виселити понад 200 тисяч людей із Криму за підозрою в "співпраці з ворогом". Абсолютна більшість – кримські татари, а також вірмени, греки, болгари та інші.

За погодженням диктатора 18 травня каральні загони НКВС почали ходити від дому до дому, змушуючи всіх "ворогів народу" покинути домівки. На те, аби зібратися, часу майже не було. Цілі сім'ї змушували лізти у вагони для худоби. І мало хто розумів, куди вони рушають, а головне – навіщо.


Людей зганяли у вагони та відправляли до Центральної Азії / Фото з архіву УІНП

Упродовж наступних трьох днів півострів перетворився на пустку, адже його мешканців везли за понад 3000 кілометрів від рідного дому. Не всі пережили цю важку дорогу, адже брак води та їжі, відсутність медичної допомоги давала гіркі плоди: люди вмирали, а їх навіть не дозволяли поховати. Тіла або залишали на станціях, або викидали у водойми. Поховання померлих рідних було радше винятком, ніж правилом.

Водночас у регіонах, де радянська влада підготувала спецпоселення для депортованих, поширювали пропаганду. Місцевих лякали, кажучи, що до них "їдуть чорти", аби ніхто навіть не наближався до них.

Вигнання замість визнання і трагедія поколінь

Депортація кримських татар стала трагедією для понад 47 000 родин. І особливою трагедією майже для кожної родини було те, що не кожен пережив дорогу до Центральної Азії, а надто діти та люди старшого віку.

Ба більше, після завершення Другої світової депортували близько 9 тисяч кримських татар, які воювали в лавах червоної армії. Уявіть собі: ви ідете на війну, проходите 4 роки справжнього пекла та мрієте після її завершення повернутися до своїх рідних, обійняти їх і повернутися до мирного цивільного життя. Натомість ви дізнаєтеся, що ще рік тому їх виселили з рідного дому як "ворогів народу", і вас клеймують так само й відправляють до Центральної Азії. І не факт, що до рідних.

Тобто переважно кримські татари, які воювали в лавах радянських військ, замість нагород отримали депортацію. Замість визнання – вигнання. Чи не єдиним, хто не дістав такого покарання, а натомість двічі був нагороджений званням Героя СРСР, став Ахмет-Хан Султан. Проте після завершення війни і на нього чекали утиски через національність.


Ахмет-Хан Султан / Фото Вікіпедії

Наступні понад 40 років більшість кримських татар жили у вигнанні в жахливих умовах.

Леране Хайбуллаєва пригадує, що за розповідями бабусі у їхньому поселенні діяв комендантський режим: депортовані жили, наче ув'язнені, адже покидати межі поселень було заборонено. А харчів не було, тому татари голодували.

Бабуся розповідала, як доводилося їсти траву, шукати якісь коріння. Страшно було. Але були люди – узбеки чи росіяни, які приносили якусь їжу і через паркан кидали,
– розповідає Леране.

Батькам Леране довелося з юних років разом уже працювати на полях та збирати бавовну, а це важка праця, а надто коли вона в голоді та холоді. Жінка зазначає, що у покоління її батьків часто зустрічаються хвороби спини, суглобів, нирок тощо. Це все наслідок важкої праці в Узбекистані.

Радянська влада знущалася з кримських татар збором бавовни в Узбекистані, тепер ЗСУ знущаються "бавовною" з нащадка радянської влади в Криму,
– відзначає Леране.

Сама Леране народилася в Узбекистані. Але на свій восьмий день народження вона разом із батьками повернулася до Криму. Хоча тоді вона ще не розуміла, що повертається на батьківщину. Та пройдуть роки, і їй доведеться знову їхати з Криму.

Повернутися не можна

Повернення кримських татар додому – ще одна складна і трагічна сторінка, на яку не так часто звертають увагу. Ще в 1960-х перші родини намагалися повернутися на рідну землю, проте їх затримували та вивозили за межі Криму. Тому ті люди купували житло на Херсонщині або в Краснодарському краї, аби бути якнайближче до свого дому.

Як наслідок, кількість кримських татар зросла в Херсонській області. До речі, ті, хто мешкав там до 1944 року, не були депортовані. Вочевидь етнічна чистка росіян була спрямована суто на півострів.

Наприкінці 1980-х під час перебудови кримським татарам дозволили повертатися. Хоча дозволом це не назвеш, радше відсутністю заборони. Тому що повернення супроводжувалося низкою проблем.


Кримські татари вимагають реабілітації / Архівне фото

Найперша – відсутність житла. Будинки та майно кримських татар за понад 40 років отримали "нових власників". Хоча на півострові активно діяла пропаганда, що начебто татари повернуться та будуть насильно відбирати житло в росіян і взагалі налаштовані агресивно; їх називали "терористами" та "головорізами". Як і в 1944 році, пропаганда демонізувала корінний народ Криму.

Здебільшого ті, хто повертався, жили в бараках і чекали, коли влада виділить їм землю для будівництва домівок. Хоча ті, хто мав гроші, намагався викупити у "нових власників" свій дім. Леране поділилася спогадом своїх знайомих:

Вони зайшли у дім (який викупили – 24 Канал), а там килим на стіні висів, як і 50 років тому. Нічого за цей час не змінилося. Той самий килим.

Повторення через 70 років

Стихійне повернення кримських татар розпочалося в 1989 році й супроводжувалося низкою проблем: відсутністю житла, роботи, коштів, агресивним ставленням з боку росіян, яких заселили в Крим після депортацій. Тому багатьом родинам знадобилися роки, аби налагодити життя і побудувати його наново.

Тільки в Криму Леране з розповідей бабусі почала дізнаватися, чому вона народилася в Узбекистані, хоча її рідна земля – Крим. Також жінка дізналася про депортацію, про сестер бабусі, які не пережили етап до Узбекистану, про роботу на плантаціях та голод. Про всі жахи тих часів. Тішило тоді лише те, що вони позаду, але події тих днів залишалися в пам'яті.

У 8 років ти це так не сприймаєш. Потім довгими зимовими вечорами про все це розповідала бабуся, пізніше я відкрила для себе бібліотеки. А ще було кримськотатарське телебачення, яке присвячувало темі депортації сюжети,
– зазначає Леране.

Щороку 18 травня кримські татари збиралися на мітинги, аби вшанувати пам'ять жертв геноциду. Але настав 2014 рік. Росіяни знову увірвалися в Крим, аби "звільнити його", і почали відбирати домівки в людей. Ба більше, почали робити все, аби стерти пам'ять корінного народу.

Кримські татари одними із перших почали чинити опір у лютому – березні 2014 року, готувати їжу для військових у заблокованих військових частинах та виходити на мітинги під двома прапорами – кримських татар та України. І першою жертвою росіян став кримський татарин Решат Аметов, якого викрали 3 березня 2014 року та закатували. Його тіло знайшли тільки через 12 днів за 60 кілометрів від Сімферополя.


Решат Аметов – перша жертва російсько-української війни / Фото із соцмереж

Та коли росіяни провели псевдореферендум та анексували півострів, тисячам людей довелося втікати від окупації та переслідувань. Серед них і Леране. Один із її сусідів був співробітником управління СБУ в Криму, але зрадив присязі та перейшов працювати у ФСБ. Перестрівши одного разу Леране, він сказав їй, що краще було б, якби вона поїхала. Таку ж думку висловила і її мама. Тому жінка переїхала до Ірпеня.

Негласно росіяни зробили корінний народ "ворогом №1", постійно підозрюючи в "тероризмі" та інкримінуючи звинувачення. Сотні людей стали бранцями Кремля та відбувають строки ув'язнення на території Росії.

Спроби стерти пам'ять

Росіяни заперечують геноцид кримських татар, так само як і геноцид українців під час Голодомору. Усе намагаються списати на те, що "це були такі часи" і взагалі страждав не один народ, але й інші. Росіяни намагаються знецінити трагедію в історії народів, проти яких були вчинені ці злочини.

Наприклад, росіяни активно ведуть подібну пропаганду в Криму, аби стерти пам'ять. І роблять це руками колаборантів з-поміж кримських татар, бо такі теж, на жаль, є.

Колаборанти, які там після окупації живуть, кажуть: "Чому ви вчепилися в те 18 травня? Все ж ми на своїй землі і нема що відзначати. Що ж за дата взагалі, то все в минулому",
– каже Леране.

У такий спосіб росіяни намагаються максимально спотворити історію та знецінити те, що довелося пережити цілому народу впродовж останніх десятиліть. Коли українці говорять про Голодомор, росіяни кажуть, що голодували і в інших республіках СРСР, а коли кримські татари кажуть про депортацію, ті кричать про те, що страждали і вірмени, греки та болгари. Проте в усіх випадках є дещо спільне: народи, які говорять про свої трагедії, чи не найбільше у них і постраждали.

Qırımtatarlarnıñ toprağı

Крим – споконвічна земля корінних народів. Це регіон з багатою історією та культурою. А ще – це дім, який уже не вперше намагаються відбірати.

Століттями Крим був землею кримських татар. І хоч історія взаємин українських козаків та кримських татар не надто безхмарна, але вона дуже тісно переплетена. А коли росіяни захопили Крим вперше, то відтоді біль двох народів спільний. Русифікація, витіснення рідної мови та культури зовсім чужою, гніт та приниження і упокорення геноцидом. Хто зрозуміє краще біль українців, ніж кримські татари? Хто зрозуміє біль кримських татар краще, ніж українці?

70-ті роковини депортації – мітинг у Києві, травень 2014 року / Фото Кореспондент.net

Ще у 90-х видатна українська письменниця Ліна Костенко наголошувала, що корінним населенням Криму є кримські татари і всі, хто називали себе в той час "корінними кримчанами" мали б бути обачнішими, з огляду на те, що живуть вони там, де трапилася велика трагедія.

Росіяни націлені винищувати інші народи, асимілювати та підкорювати їх. І кримські татари, як і інші народи, стали жертвами імеріалізму та тоталітаризму. А наслідки депортації у 1944 році й анексії Криму і досі страшні – тисячі, якщо не десятки тисяч людей, позбавлені рідної землі, свого дому.

80 років тому радянська влада хотіла вирвати кримських татар з корінням з рідної землі, але тільки любов до батьківщини та рідного дому не дозволила їм цього зробити. Тільки тому татари роками намагалися повернутися і все ж змогли це зробити попри всі перешкоди. І зараз мріють про те ж саме.

І це буде. Неодмінно буде.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Письменник Махно: Війна спонукає до глобалізації української літератури
УкраинФорм
2024-10-05T22:36:06Z
Кіану Рівз дебютував у професійних трекових гонках
УкраинФорм
2024-10-05T20:27:55Z
Осінній плейлист: нові пісні про кохання, розставання та підтримку, які не можна пропустити
24tv
2024-10-05T18:33:45Z
Трендові головні убори на осінь: що в моді цього року
24tv
2024-10-05T18:18:46Z
Музична колаборація поколінь: Святослав Вакарчук і YAKTAK — «На нічному небі»
Storyboom
2024-10-05T18:13:58Z
Рок-музикант INTUI презентує альбом «Емпатія»
Storyboom
2024-10-05T17:55:21Z
Олена Кравець замилувала фото з молодшими 8-річними дітьми вдома: "Рідкісні хвилини"
TSN
2024-10-05T17:51:34Z
Відпрацював багато в Харківській області, – Злата Огнєвіч розповіла про батька-добровольця
24tv
2024-10-05T16:03:46Z
На Lviv BookForum презентували книгу про журналістику незалежної України «Від майданів до війни»
УкраинФорм
2024-10-05T15:45:39Z
Оборона Вугледара: ЗМІ дізналися, яку перевагу в артилерії мала Росія
1News
2024-10-06T00:00:42Z
Військовий назвали причину, чому ЗСУ покинули Вугледар
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T23:30:15Z
Окупанти обстріляли рейсовий автобус на Сумщині: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T22:43:01Z
Фортуна обернеться іншим боком: яким знакам зодіаку не щаститиме в жовтні
GlavRed
2024-10-05T22:27:59Z
На Волині на тлі скандалу у Хмельницькій області перевірять роботу МСЕК та ВЛК
ZN UA
2024-10-05T22:22:49Z
61 обстріл, 108 вибухів, є поранені - Сумщина залишається під прицілом ворога
УкраинФорм
2024-10-05T22:06:47Z
Війна, день 955. Україна та її західні союзники обговорюють можливий компроміс
Football.ua
2024-10-05T22:04:09Z
В Одесі пролунали вибуїи: що відомо
TSN
2024-10-05T21:51:19Z
Україною кружляють ворожі безпілотники: названо напрямок руху та кількість дронів
TSN
2024-10-05T21:51:16Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Кориневич: Формат створення спецтрибуналу на базі угоди між Україною і Радою Європи є найперспективнішим
УкраинФорм
2024-10-06T00:16:16Z
Стало відомо, де просунувся ворог - Deep State
TSN
2024-10-05T23:45:32Z
На кордоні з Польщею не працюють деякі пункти пропуску: у чому причина
24tv
2024-10-05T23:00:29Z
Керченський міст має припинити своє існування - Кориневич в Гаазі
УкраинФорм
2024-10-05T22:57:45Z
Ізраїль завдав серії ударів по Бейруту: ЦАХАЛ заявила про атаку на об'єкти "Хезболли"
24tv
2024-10-05T22:45:38Z
Ізраїль та «Хезболла» в суботу обмінялися ракетними ударами
УкраинФорм
2024-10-05T22:45:22Z
Ізраїль завдав серію авіаударів по південних районах Бейрута
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T22:27:31Z
Україна “зависла” у невизначеності після візиту Зеленського до США — The Washington Post
TSN
2024-10-05T21:51:53Z
Фіцо планує переконати Україну не припиняти транзит газу з РФ
1News
2024-10-06T00:22:55Z
Найбільший банк Кіпру від 2022 року закрив 20 тисяч рахунків росіян
УкраинФорм
2024-10-05T23:54:42Z
Працюють без світла: monobank виходить на ринок POS-терміналів
Хвиля
2024-10-05T23:12:48Z
Купівля та продаж доларів: чи впливає рік випуску на вартість валюти
24tv
2024-10-05T21:21:45Z
Верховний суд Бразилії заявив, що соцмережа X сплатила штрафи не на той банківський рахунок
УкраинФорм
2024-10-05T20:51:35Z
Буде ще дорожче: сметана, сир та інша "молочка" стане справжньою розкішшю
Знай
2024-10-05T20:51:12Z
Обмін "старих" доларів на "нові": що варто знати про цю операцію
24tv
2024-10-05T19:48:19Z
Ціни на продукти та товари в Україні стрімко летять вгору: НБУ розкрив причини
GlavRed
2024-10-05T19:27:42Z
Пенсіонерів змусять платити: важливе звернення податківців
Знай
2024-10-05T18:36:12Z
Названо прізвисько принца Гаррі, про яке він хотів би не згадувати
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T00:00:55Z
Вибухи пролунали у кількох українських містах та регіонах
TSN
2024-10-05T23:54:34Z
Рівень смертності зашкалює: розкрито деталі демографічної катастрофи
GlavRed
2024-10-05T23:37:46Z
Творчого натхнення і професійного розвитку: гарні привітання з Днем вчителя у прозі та віршах
24tv
2024-10-05T23:36:44Z
На Київщині працюють сили ППО
TSN
2024-10-05T23:06:56Z
Білоруські активісти докладно розповіли про постачання РФ до Білорусі озброєння всіх видів
ZN UA
2024-10-05T22:58:01Z
У прикордонників Польщі не працює база даних: рух транспорту зупинено
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T22:00:18Z
Чоловік різко змінив спосіб життя і відклав понад $50 тисяч за короткий час
TSN
2024-10-05T21:51:05Z
День ангела 6 жовтня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-10-05T21:51:02Z
Лунін провів перший "сухий" матч за Реал в сезоні: шалена гармата принесла мадридцям перемогу
24tv
2024-10-05T21:55:02Z
Інтер — Торіно 3:2 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2024-10-05T21:49:11Z
Карвахаль у сльозах покинув поле на ношах у матчі з Вільярреалом
Football.ua
2024-10-05T21:43:39Z
Реал з Луніним обіграв Вільярреал
Football.ua
2024-10-05T21:02:57Z
Вінісіус Жуніор отримав травму в матчі з Вільярреалом
Football.ua
2024-10-05T20:55:00Z
Хет-трик Тюрама приніс Інтеру перемогу над Торіно
Football.ua
2024-10-05T20:46:41Z
Ребров викликав у збірну України новачка з Олександрії: через нього був скандал у грі з Шахтарем
24tv
2024-10-05T20:19:38Z
Манчестер Сіті — Фулгем 3:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-10-05T19:43:46Z
Дубль Буркардта допоміг Майнцу обіграти Санкт-Паулі
Football.ua
2024-10-05T19:22:19Z
У Китаї поширюється смертельна хвороба: 4 людей померли від нової інфекції
24tv
2024-10-05T20:24:30Z
Їжте квашену капусту якомога частіше і позбавтеся целюліту: чим ще корисний зимой смаколик
Знай
2024-10-05T18:51:56Z
«Майбутнє є!»: Danone спільно з МОЗ запускає масштабну соціальну ініціативу, що посилить систему медичної реабілітації
VGorode
2024-10-05T17:12:46Z
Вчені розкрили причини слухових галюцинацій
360ua.news
2024-10-05T15:00:54Z
Низка популярних трав'яних добавок погіршують здоров'я печінки – це може бути смертельно
24tv
2024-10-05T14:15:04Z
Вчені знайшли можливе просте рішення від болю в спині
Portaltele
2024-10-05T13:55:18Z
Це перетворює їжу на отруту: в жодному разі не розігрівайте страву в такий спосіб
24tv
2024-10-05T13:24:33Z
Лікар розповів кому і чому не можна пити каву
360ua.news
2024-10-05T12:57:23Z
У тампонах виявили токсичні метали: чи варто непокоїтися
24tv
2024-10-05T11:03:21Z
У Києві прогримів вибух: що сталося
TSN
2024-10-06T00:18:44Z
Запускали феєрверки під час війни: у Запоріжжі невідомі гучно "відсвяткували" у спальному районі
24tv
2024-10-06T00:03:43Z
Атака дронів: на Київщині пролунали вибухи
1News
2024-10-05T23:48:45Z
У Полтавській області у пожежі загинула ціла сім'я
TSN
2024-10-05T23:45:07Z
Республіканка Марджорі Тейлор Грін заявила, що ураган "Хелен" має штучне походження
ZN UA
2024-10-05T22:25:51Z
У Харкові косметологиню підозрюють у вбивстві клієнтки через передозування анестетика
Украина Криминальная
2024-10-05T21:57:12Z
У Туреччині жінка з рушницею увірвалася до пологового будинку й взяла людей у заручники
24tv
2024-10-05T21:54:57Z
У Карпатах заблукав киянин, прямуючи за кордон до Словаччини по «карті» за $2000
InternetUA
2024-10-05T20:40:38Z
На Сумщині війська РФ скинули з дрона вибухівку на автобус - троє поранених
УкраинФорм
2024-10-05T20:03:59Z
Куди ставити сумку за етикетом у ресторані - на стіл, на підлогу або за спиною
GlavRed
2024-10-06T00:18:30Z
Вас не зможуть обманути: як легко відрізнити сир від сирного продукту
24tv
2024-10-05T21:51:45Z
Після багаторічної перерви відновили будівництво найвищого хмарочоса світу
InternetUA
2024-10-05T20:52:34Z
Як обрізати сливу для щедрого врожаю у наступному році: хитрощі садівників
Политека
2024-10-05T20:31:21Z
Курка в клярі з бататом: "Мастер Шеф" Хіменес-Браво дав ситну вечерю без клопоту
Политека
2024-10-05T20:00:14Z
Як доглядати за ґрунтом восени, щоб покращити родючість: важливі поради городників
Политека
2024-10-05T19:35:16Z
Затхлий запах з шафи щезне назавжди: цей засіб допоможе
24tv
2024-10-05T19:15:18Z
Справжній закарпатський суп: як зробити ситну страву з крильцями на всю родину
Политека
2024-10-05T18:45:59Z
Від потреби у виживанні до високої моди: відколи й навіщо ми носимо одяг
24tv
2024-10-05T18:09:29Z
Нові правила оренди автомобілів: що пропонують змінити для водіїв
Хвиля
2024-10-05T20:18:09Z
В Україні оновили вікові обмеження для водіїв: хто не зможе сісти за кермо
Хвиля
2024-10-05T19:45:38Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого кузовного ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T16:46:03Z
Молодший брат Juke: представлено найдешевший кросовер Nissan за $7100
Фокус
2024-10-05T16:00:35Z
Більше ця проблема не потурбує: як впоратися із запріванням скла в авто
Знай
2024-10-05T14:51:01Z
У Києві помічено рідкісний електрокрос Fisker Ocean
AutoCentre
2024-10-05T14:17:25Z
На аукціон виставили вінтажний суперкар Ferrari Анджеліни Джолі
Фокус
2024-10-05T14:15:37Z
В Одесі помічено лімузин Cadillac від улюбленого ательє Дональда Трампа
AutoCentre
2024-10-05T12:37:05Z
Пітеру Фальку довелося обирати машину для Коломбо, і ось чому він зупинився на Peugeot 403
24tv
2024-10-05T11:54:07Z
Meta анонсувала нову ШI-модель для генерації відео та звуку
InternetUA
2024-10-06T00:01:46Z
WhatsApp додає функцію тегів для статусів, подібну до Instagram
InternetUA
2024-10-05T23:01:08Z
Вчені виявили, що лід на Землі стає дедалі небезпечнішим
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T23:00:03Z
Android 16 вводить режим покращеного захисту конфіденційності
InternetUA
2024-10-05T22:01:53Z
У Windows 11 24H2 швидкість копіювання файлів збільшена на 94%
InternetUA
2024-10-05T20:46:24Z
У США двоє шахраїв замінили 6000 підроблених iPhone на оригінальні за гарантією Apple
InternetUA
2024-10-05T20:13:26Z
Вчені розкривають секрети «м’яких» напівпровідників нового покоління
Portaltele
2024-10-05T19:59:22Z
Facebook боротиметься за молодь: платформа запускає декілька цікавих оновлень
InternetUA
2024-10-05T19:46:46Z
Лід на Землі стає дедалі небезпечнішим: що робить його таким слабким і ламким
Фокус
2024-10-05T19:45:31Z