MY.UAНовини
Недовговічна республіка, яка змінила хід історії: чому королі Англії назавжди втратили абсолютну владу
Недовговічна республіка, яка змінила хід історії: чому королі Англії назавжди втратили абсолютну владу

Недовговічна республіка, яка змінила хід історії: чому королі Англії назавжди втратили абсолютну владу

Навіть відродження монархії у Великій Британії не повернуло всю повноту влади короля над підданими

Нині всім відомо, що Велика Британія є конституційною монархією з дуже обмеженими важелями влади короля. Проте в історії цієї колоніальної в минулому імперії був недовгий, але дуже насичений подіями "республіканський" період.

Вперше в історії Старого Світу піддані стратили короля

375 років тому, 19 травня 1649 року, коли гетьман Війська Запорозького Богдан Хмельницький готувався знову дати бій польському королю Яну II Казимиру, на іншому боці Європи — у Лондоні — парламент урочисто ухвалив "Акт про проголошення Англії республікою". Вищим органом влади стала Державна рада. Проте всі важелі влади залишалися в руках переможної парламентської армії та її головнокомандувача Олівера Кромвеля.

Цій події передувала друга кровопролитна громадянська війна між королівською та парламентською арміями, яка завершилася 30 січня того ж року обезголовленням короля Англії, Шотландії й Ірландії Карла I Стюарта. 58 суддів Високого суду під головуванням Джона Брадшо чотири дні провадили дебати і засудили короля як "тирана, зрадника, вбивцю й ворога суспільного ладу" на смерть (46 "за" та 12 "проти"). Палату лордів (осердя роялістів) і королівську владу також було знищено.

Портрет короля Карла I Стюарта. Приписується художнику Деніелю Мійтенсу, 1832 рік

Страта відбулася на площі перед палацом у Вайтхоллі. Останнім словом Карла I Стюарта, який і на ешафоті продовжував захищати своє виключне королівське право перед підданими, було "Remember!" ("Пам’ятайте!"). Коли кат показав народу скривавлену голову монарха, прокотився страшної сили крик, у якому змішалися різні почуття – від жаху до захоплення; вперше в історії Старого Світу піддані стратили свого короля. Смерть його викликала буквально шок у багатьох країнах світу – і європейських, і азійських.

В його майбутній долі все було ясно ще наприкінці першої громадянської війни в Англії (1642–1646). У кожному бою, аж до фатальної для роялістів битви під Несбі 14 червня 1645 року, кавалеристи принца Рупрехта Пфальцського (сина чеського короля "на одну зиму" Фрідріха V Пфальцського і небожа Карла I Стюарта), який пройшов школу Тридцятилітньої війни, повторювали одну й ту ж помилку. Незалежно від результату (частіше переможного для "кавалерів") вершники після блискучої атаки знову не збиралися.

Захоплена атакою та переслідуванням зметеного лівого крила армії парламенту, кіннота Рупрехта повернулася на поле бою вже після розгрому королівської піхоти; все поле було усіяно тілами роялістів. Кромвель витримав паузу, зберіг великий резерв зі своїх знаменитих "залізнобоких" кавалеристів і почав методично і нещадно розбивати піхоту ворога…

Втрати переможених були великими – майже дві тисячі убитих, понад п'ять тисяч потрапили в полон. Карл I Стюарт і Рупрехт були змушені тікати з поля битви до Шотландії… Таємне листування короля опинилося в руках ворогів. У цих кореспонденціях, відправлених французькому монарху, король поставав державним зрадником. Він навіть був готовий до окупації Англії задля збереження престолу. Ці листи сторона обвинувачення використала для суду над монархом.

У лютому 1646 року шотландці видали монарха англійському парламенту за… 400 тис. фунтів "недоплати". Кромвель сильно захворів, і в цій ситуації парламент вирішив розпустити армію. Влада вже тоді вбачала у генералах своїх політичних супротивників, знайомо, чи не так?

Як Кромвель відмовився від корони

Виплекана Кромвелем і вихована в дусі корпоративності й демократичності армія незабаром почала чинити опір аристократичному характеру традиційної парламентської конституції. Офіцери та солдати не хотіли коритися ні авторитету єпископів-англіканців, ні духовному авторитету пресвітеріанців (ця церква особливо глибоко укорінилася в Шотландії й стала там панівною).

Олівер Кромвель спочатку погодився з тиском парламенту, придушував селянські повстання й заворушення в армії. 17—19 серпня 1648 року в битві під Престоном зустрілися колишні союзники у боротьбі з королем – шотландці й англійці. "Залізнобокі" Кромвеля буквально перемололи сили супротивника – дев’ять тисяч шотландців потрапили в полон, майже дві тисячі було вбито.

Наступником престолу досі численні роялісти оголосили сина Карла I – принца Карла. А тим часом страта монарха розв’язала руки прибічникам республіканської форми правління, який було чимало як серед парламентарів, так і серед простого люду.

Лорд-протектор Англії Олівер Кромвель. Картина Семюеля Купера, 1656 рік

Кромвель на чолі своїх військ 15 серпня 1649 року (у той час Богдан Хмельницький обложив польські війська у Збаражі й розбив королівські сили під Зборовом) висаджується в католицькій Ірландії, яка стала оплотом роялістів. Після декількох перемог і різанини в Дрогеді (гарнізон і жителів узятого штурмом міста було винищено, а католицьких священників – живцем спалено у церкві), англійці зустріли шалений опір ірландців.

Генерал-лейтенант парламентської армії залишає Ірландію (англійці там контролюють лише великі міста) і перемикає свою увагу на Шотландію, де роялісти-католики та пресвітеріанці (колишні союзники в першій громадянській війні) вирішили підтримати наступника престолу – Карла II Стюарта.

А тим часом протистояння парламенту й армії в Лондоні переходить в гарячу фазу. "Мавр зробив свою справу – мавр може піти геть", – вирішили депутати і… помилилися. Суперечності між англійськими пресвітеріанцями, здебільшого парламентаріями, та "індепендентами" (прибічниками однієї з течій протестантизму в Англії, котрі відокремилися від пуритан наприкінці XVI століття. – Ред.), які мали багато прибічників в армії, стали настільки кричущими, що ще до страти короля Олівер Кромвель здійснив перший переворот. При цьому своїх нечисленних прибічників у парламенті він назвав "тулубом", а противників – "охвістям".

Глибоко віруючий і не здатний на оборудки з совістю вождь "індепендентів" Кромвель не міг миритися з християнським ідеалізмом святенників-пуритан, який породжував нові соціальні конфлікти. Він вважав, що справжній державний діяч має знайти шлях до примирення між минулим і сьогоденням. Попереду були ще військові експедиції до Ірландії, яка зазнала страшного спустошення, й до Шотландії.

Біля Данбара 3 вересня 1650 року англійці здобули абсолютну перемогу над шотландцями, а коронованого перед тим в Единбурзі короля "Англії та Шотландії" Карла II Стюарта з 12 тисячами вояків рівно через рік Кромвель розгромив поблизу Ворчестера. Король-невдаха ледь зумів уникнути долі батька й утік до Франції.

Після придушення численних повстань роялістів, розпуску парламенту, вступу (16 грудня 1653 року) на посаду лорда-протектора, для Кромвеля настав новий, складний період. А 1657 року він відхилив запропоновану йому Палатою громад корону. Відповідь його була вельми влучною: "Не хочу будувати стін єрихонських!"

Проте незабаром було створено проєкт конституції, за яким Велику Британію мали оголосити конституційною монархією, але без королівського титулу. 26 червня 1657 року Кромвель удруге обійняв посаду лорда-протектора, склавши присягу на Біблії. Вже 4 лютого наступного року розпустив новий склад парламенту протекторату, побачивши в ньому загрозу для держави: "Нехай Господь буде суддею між вами та мною! Я розпускаю парламент".

Страта Олівера Кромвеля — труп дістали з домовини

Помер Кромвель 3 вересня 1659 року (лише на два роки пережив Хмельницького) від чергового нападу малярії. "Я можу сказати вам, чого я не хочу, але ніяк не можу сказати, чого я хочу, бо я знатиму лише тоді, коли це стане необхідним", – важлива ремарка лорда-протектора для розуміння його образу.

До 25 травня 1659 року при владі був син Олівера Кромвеля Річард – безвольний і слабкий духом чоловік. За допомогою генерала Джорджа Монка син страченого монарха Карл II повертається до Лондона і 29 травня 1660 року відбувається реставрація династії Стюартів.

На початку реставрації було запроваджено дуже помірні зворотні конфіскації, амністія – майже поголовна. Стратили лише тих, хто брав безпосередню участь у засудженні на смерть батька нового короля, Карла I Стюарта: полковника Гаррісона, юриста Кука, капелана Петерса, а також кількох чиновників.

Страта Олівера Кромвеля (труп дістали з домовини), Генрі Іретона та Джона Бредшоу в 1661 році. Гравюра 1932 року

Могилу великого лорда-протектора розкрили, його скелет роялісти привселюдно повісили, а голову наштрикнули на кілок – на цілі 25 років. Голова лорда-протектора майже три століття поневірялася музеями і приватними колекціями. Нарешті 1960 року її поховали в Кембриджі…

І зараз серед британців є прибічники Кромвеля і ті, хто вважає його діяльність контрпродуктивною. Звісно, останні – це сучасні затяті роялісти. Але можна з упевненістю сказати: в історії Великої Британії XVII століття Оліверу Кромвелю відведене визначне місце – на політичному та військовому олімпі. Недарма ж йому встановлено пам’ятники у Манчестері (1875) та Лондоні (1899).

Теги за темою
Великобритания
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленський провів ще одну нараду з підготовки Плану стійкості: що відомо
TSN
2024-11-16T14:28:16Z
За Трампа війна в Україні може посилитися: Кулеба назвав неочікуваний сценарій
GlavRed
2024-11-16T14:27:44Z
Сибіга пояснив, що КНДР хоче отримати від Росії в обмін на участь у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:27:32Z
МЗС Польщі: Найважливіші переговори про війну в Україні відбуватимуться у Варшаві
TSN
2024-11-16T14:27:24Z
Зеленський обговорив із главою МЗС Японії загрози від співпраці Росії з Північною Кореєю та санкції
УкраинФорм
2024-11-16T14:21:43Z
Спецпризначенці СБУ "розібрали" окупантів, які мчали на штурм: з'явилося відео
TSN
2024-11-16T14:16:59Z
У Тбілісі затримали трьох людей на акції проти результатів виборів
УкраинФорм
2024-11-16T14:13:02Z
Переговори з Путіним несуть ризик повернення до "нормандського формату" - Джонсон
TSN
2024-11-16T14:06:41Z
Безглузді рухи: що могло спонукати Шольца саме зараз поговорити з Путіним
24tv
2024-11-16T14:03:29Z
"Гаррі Поттер і філософський камінь": 7 чарівних фактів, які варто знати про цей фільм
24tv
2024-11-16T14:18:22Z
Вагітна вчетверте Меган Фокс знялася в мереживі
Фокус
2024-11-16T14:12:10Z
Названо ім'я ведучого церемонії "Оскар-2025": ним став відомий 61-річний комік
TSN
2024-11-16T14:10:46Z
Дуже доречно: Андре Тан розповів, куди найкраще вдягати білі речі
Фокус
2024-11-16T14:00:40Z
Магучіх у витонченій сукні знялася у ніжній фотосесії: розкішні фото дівчини
24tv
2024-11-16T13:48:59Z
Даша Астаф'єва відвідала рідне місто та замилувала, як її зустріли рідні: "До сліз"
TSN
2024-11-16T13:48:54Z
У Роcії померла зірка фільму Діамантова рука
1News
2024-11-16T13:33:20Z
"Холостяк-13": з ким із учасниць поцілувався Терен та хто покинув проект
Комсомольская правда
2024-11-16T13:12:18Z
Рецензія на фільм «Гладіатор ІІ» / Gladiator II
ITC
2024-11-16T12:39:14Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Фізичні вправи сприяють зростанню нейронів завдяки м’язовим сигналам
Portaltele
2024-11-16T13:52:54Z
Сусіди підказали, як вивести гризунів з дому та погребу за допомогою домашнього засобу
TSN
2024-11-16T13:49:19Z
«Ціни вдвічі вищі, ніж у Європі». Тимошенко оголосила війну аптечній мафії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T11:48:44Z
Корисні властивості петрушки: чому вам варто налягати на зелень, особливо чоловікам
24tv
2024-11-16T11:33:30Z
Учасниця "Холостяка-13" зізналась, що має інвалідність: "Це смертельна хвороба"
24tv
2024-11-16T10:45:26Z
Чоловік випивав щодня 4,5 л. газованих напоїв: що з ним сталося через 10 років
Фокус
2024-11-16T09:00:50Z
«Гормон обіймів» покращує пам’ять, а тепер ще й лікує залежність
Portaltele
2024-11-16T08:48:10Z
Форма серця впливає на його здоровʼя
24tv
2024-11-16T08:03:43Z
В Україні створили дрон-бомбер, стійкий до ворожого РЕБу
InternetUA
2024-11-16T14:01:24Z
У Курській області російська армія під час штурму втратила на мінах 17 одиниць техніки - Павлюк
УкраинФорм
2024-11-16T14:00:21Z
100 років у ефірі: у Києві пройшли урочистості з нагоди ювілею «Українського радіо»
Детектор М
2024-11-16T14:00:08Z
Україна розробила чотири види ракет: деталі від Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T13:48:21Z
Як захистити Одесу від ворожих дронів-камікадзе: військовий аналітик дав відповідь
TSN
2024-11-16T13:48:13Z
Японська принцеса Юріко померла у віці 101 року: подробиці
Фокус
2024-11-16T13:45:00Z
Чоловік побачив дещо незвичну у своєму будинку: йому порадили переїхати і спалити дім
24tv
2024-11-16T13:42:48Z
Закладам освіти дали нові вказівки – кого покарають першим
Знай
2024-11-16T13:30:26Z
Чому на Різдво готують кутю: який сенс цієї давньої страви і як її готувати
GlavRed
2024-11-16T13:27:23Z
Пільги на проїзд для дітей: що пропонує "Укрзалізниця"
ZN UA
2024-11-16T14:28:12Z
Чи буде світло взимку: експерт розповів на скільки будуть вимикати електроенергію українцям
TSN
2024-11-16T14:21:25Z
Україна і США оголосили три нових проєкти у сфері малих модульних реакторів
УкраинФорм
2024-11-16T14:21:21Z
Кількість учасників небанківського фінансового ринку скоротилася на 30 установ - НБУ
УкраинФорм
2024-11-16T14:16:39Z
Скільки коштує 1 гектар землі у листопаді 2024 року
24tv
2024-11-16T14:03:17Z
Соціальна допомога пенсіонерам: якою вона буває та хто може отримувати
24tv
2024-11-16T14:03:08Z
Харківські енергетики отримали спецтехніку від японського агентства JICA
УкраинФорм
2024-11-16T14:00:31Z
Китай відкрив гігантський порт у Південній Америці
360ua.news
2024-11-16T13:33:03Z
На ринку соняшнику заговорили про розворот цінового тренду
AgroPortal
2024-11-16T13:30:02Z
Флоренція збільшила заборони для туристів
360ua.news
2024-11-16T14:03:37Z
Ізумруд, брильянт і янтарь: як назвати коштовне каміння українською правильно
24tv
2024-11-16T14:03:29Z
Ніколи не купуйте такі горщики: вони шкодять вашим рослинам
24tv
2024-11-16T13:33:02Z
Зацвіте точно на Різдво: що потрібно для цвітіння зигокактуса Шлюмбергера
GlavRed
2024-11-16T13:27:24Z
Класичний жульєн з куркою та грибами: рецепт із секретами французької кухні від Глинської
Политека
2024-11-16T12:31:12Z
Розслабитись не вийде: який прийом вигадали фастфуди, щоб пришвидшити потік людей
24tv
2024-11-16T12:27:15Z
Натуральні інгредієнти, що позбавлять від бур’янів між гравієм: добірка засобів
24tv
2024-11-16T12:21:46Z
Баня чи лазня: як правильно назвати будівлю, де паряться та відпочивають
24tv
2024-11-16T12:18:46Z
Золоті правила етикету для ділового обіду
24tv
2024-11-16T12:12:44Z
Гераскевич увірвався у топ-10 на першому етапі Кубка світу зі скелетону
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T14:27:00Z
Збірна України розгромила футболісток Мальти у відборі на Євро-2025
УкраинФорм
2024-11-16T14:12:15Z
Ще один поєдинок кваліфікації на Євро-2025: онлайн-трансляція матчу Україна U-19 – Словенія U-19
24tv
2024-11-16T14:03:21Z
Легендарний Леннокс Льюїс відреагував на поразку Майка Тайсона від Джейка Пола
TSN
2024-11-16T13:48:35Z
Матч Ліги націй Румунія – Косово не дограли через політичний скандал: що трапилося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
Пляжний футбол: українки посіли третє місце на Neom Beach Soccer Cup 2024
УкраинФорм
2024-11-16T13:15:11Z
Бій Джейк Пол — Майк Тайсон: переможець пояснив, чому залишив фанатів розчарованими
Фокус
2024-11-16T13:06:33Z
Футболісти збірної України U19 програли другий матч у відборі Євро
УкраинФорм
2024-11-16T13:04:55Z
Володар Суперкубка УЄФА пояснив невдачі Реброва у збірній України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T13:03:22Z
Хочуть встигнути до холодів, – військовий розповів, як зміняться бої взимку
24tv
2024-11-16T14:24:53Z
Хочуть дійти до дамби й полюють на пілотів: де просуваються ЗС РФ на Донеччині
Фокус
2024-11-16T14:21:39Z
На Харківському напрямку росіяни 4 рази намагалися наступати, на Куп’янському окупанти атакували 8 разів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-16T14:18:33Z
У Дніпрі запрацював центр «Покровський КОД», який обʼєднав переміщені з міста заклади культури
УкраинФорм
2024-11-16T14:16:09Z
"РФ готується до звільнення Криму": у ЗСУ розкрили підготовку окупантів до оборони
GlavRed
2024-11-16T13:51:02Z
Потепліє до +12 градусів, але не надовго: прогноз погоди на 17 листопада
TSN
2024-11-16T13:48:44Z
Росіяни атакують дронами Херсон
УкраинФорм
2024-11-16T13:48:02Z
Закінчення війни близько: названо найнебезпечніші міста в Україні до 2025 року - прогноз
GlavRed
2024-11-16T13:27:38Z
Україна врятувала ще 15 дітей з окупованих територій
360ua.news
2024-11-16T13:03:11Z
Поліція розслідує обставини смертельної ДТП з трьома авто в Чернігівському районі
Украина Криминальная
2024-11-16T14:09:53Z
У Кривому Розі чоловік обікрав військового на майже пів мільйона грн: як йому це вдалося
TSN
2024-11-16T13:48:10Z
Скандал зі "стріляниною працівника ТЦК" по чоловікові під Києвом: всі подробиці інциденту
Хвиля
2024-11-16T13:30:17Z
Водій вантажівки насмерть збив пішохода на Вінниччині
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T13:09:31Z
Судитимуть винуватця ДТП, з провини якого загинула малолітня буковинка та ще один чоловік травмувався
Украина Криминальная
2024-11-16T13:00:53Z
Харків’янин повідомив про «замінування» метро, щоб помститися працівникам, які не пустили його у нетверезому стані
Мій Харків
2024-11-16T12:57:43Z
Ворог вдарив з авіації по селу на Купʼянщині: постраждали троє людей
Мій Харків
2024-11-16T12:55:02Z
Привласнив кошти, що збирав на міномети: затримано військового блогера
InternetUA
2024-11-16T12:28:51Z
Смертельна ДТП на Сумщині: водій збив велосипедиста
TSN
2024-11-16T11:45:53Z
Аферисти обікрали жінку через фейковий сайт
InternetUA
2024-11-16T14:28:40Z
Найледачіша черепаха у світі: 95% свого часу вона проводить абсолютно нерухомо
Фокус
2024-11-16T13:57:57Z
SpaceX представила похідний комплект Starlink
Portaltele
2024-11-16T13:52:10Z
Вчені переосмислюють елементарний план Сонця
Portaltele
2024-11-16T13:52:08Z
Може розлетітись на шматки: NASA і "Роскосмос" сперечаються через витік повітря на МКС
Фокус
2024-11-16T13:51:51Z
Вчені вперше дослідили зразки ґрунту з темного боку Місяця — ось їхні висновки
TSN
2024-11-16T13:48:33Z
Як захистити акаунти в соцмережах та месенджерах від зламу: рекомендації Кіберполіції
InternetUA
2024-11-16T13:33:14Z
Як дізнатися пароль від телефону, якщо ви його забули: найкращі методи для Android
Политека
2024-11-16T13:30:50Z
Салат Оселедець під шубою відпочиває: новий рецепт бомбічного салату на Новий рік 2025
GlavRed
2024-11-16T13:27:25Z
В Україну привезли важливий артефакт із колиски автомобілебудування
AutoCentre
2024-11-16T14:03:49Z
Кросовери, гібриди та електрокари: названо кращі автомобілі року в Європі
Фокус
2024-11-16T12:12:36Z
Як з’явився найдорожчий автомобільний радіоприймач
AutoCentre
2024-11-16T11:48:22Z
Презентовано нового конкурента BMW X1 і Lexus NX від Honda
Фокус
2024-11-16T10:36:00Z
Трансформери йдуть у бій: британській армії запропонували нову версію легкого захищеного патрульного автомобіля
InternetUA
2024-11-16T10:33:27Z
Розкішний електричний Jaguar GT вперше показали на фото
AutoCentre
2024-11-16T09:51:03Z
Skoda Karoq: маленький кросовер для великої родини
AutoCentre
2024-11-16T07:06:21Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z