MY.UAНовини
2 роки полону гарнізону Маріуполя․ Історія "мами Тані", яка бореться за повернення сина
2 роки полону гарнізону Маріуполя․ Історія "мами Тані", яка бореться за повернення сина

2 роки полону гарнізону Маріуполя․ Історія "мами Тані", яка бореться за повернення сина

20 травня 2022 року територію заводу "Азовсталь" у Маріуполі покинули останні захисники міста та командири гарнізону. Вони виконали наказ про збереження життів та склали зброю. Ще за тиждень до того ситуація виглядала катастрофічною, а оборонці заводу – приреченими. Та з'явилася надія на порятунок.

Рідні захисників "Азовсталі", як і всіх полонених українських воїнів, переживають складні часи розлуки та боротьби за повернення найрідніших. І це відбувається не завдяки, а всупереч. Проте родичі роблять все для того, аби захисників Маріуполя суспільство не забуло.

Щотижня у Києві та багатьох інших містах відбуваються акції на підтримку українських військовополонених з вимогою повернути захисників.

Особливими ці акції є для Тетяни Вишняк – матері бійця "Азову", яка з 19 квітня 2022 року не пропустила жодної акції і переконана, що 2 години на тиждень – це найменше, що може виділити кожен для підтримки полонених та їхні рідних.

Напередодні другої річниці полону гарнізону Маріуполя 24 Канал поспілкувався з Тетяною. Про сили боротися, важливість акцій та підтримки полонених і їхніх рідних – читайте далі у матеріалі.

Боротьба заради сина у полоні

Весна 2022 року – чи не найстрашніша частина війни. Нас шокували кадри з сіл та міст, які нищить ворог, і боліло, коли "вперше" з'явилися заголовки про повністю знищене місто – Волноваху. Нас жахала блокада Маріуполя, бомбардування Ізюма, розгони мітингів у Херсоні, Каховці, Енергодарі та Мелітополі. Нам боліло від того, що ми побачили після деокупації Київщини. Ми плакали, коли росіяни вдарили по маріупольському Драмтеатру і раділи, коли дізналися, що комусь таки вдалося вижити.

Оборона Маріуполя так само є надважливою частиною цієї війни. Героїчні оборонці міста робили все, аби максимально нищити ворога. І саме їхній спротив змушував окупантів скеровувати чимало сил до блокадного міста, а не для просувань на інші міста, наприклад, Запоріжжя.

Оборона міста стала спільною справою для бійців "Азову", 36-ї бригади морської піхоти, бійців Держприкордонслужби та Національної поліції, Територіальної оборони та співробітників СБУ – усіх тих, хто зустрів повномасштабне вторгнення у Маріуполі. І тих, хто потрапив у блокадне місто під час авіапроривів.


"Азовсталь" під час боїв / Фото, надане 24 Каналу

Серед оборонців міста тоді був 21-річний Артем – син Тетяни, боєць "Азову". Про службу у полку він мріяв ще будучи неповнолітнім і з часом таки здійснив свою мрію – у 19 років доєднався до лав "Азову". У перший день повномасштабного вторгнення хлопець зателефонував додому і сказав батькові іти у військкомат, адже кожен повинен долучитися до боротьби. Сам же Артем навіть у найгірші дні у Маріуполі чи пізніше на "Азовсталі" в умовах постійних бомбардувань та обстрілів не втрачав оптимізму та впевненості. Та його матері було надзвичайно важко, адже жінка розуміла, що її син у пеклі.

У той час близькі захисників уже збиралися на акції, аби привернути увагу до катастрофи у Маріуполі. 19 квітня 2022 року у Києві відбулася перша акція, де зібралися лише з десяток людей. Серед яких була і Тетяна.

Перша акція на підтримку захисників Маріуполя / Фото Катерини Гаценко, 24 Канал

16 травня наші бійці виконали наказ та почали вихід з "Азовсталі", який тривав 4 дні. Під час виходу Тетяна отримала поки що останнє повідомлення від сина, який написав, що довго не матиме зв'язку і що він пишається своїми батьками.

"Син у полоні". Більше нема бомбардувань, нема того пекла. Але починається інше. Через це деякий час Тетяні було надзвичайно важко, не хотілося нічого ні чути, ні бачити. Вийти з цього стану жінці допомогла психологічна допомога, але мотивація була єдина – заради Артема, який точно повернеться.

Була думка про те, що коли повернеться син, то може побачити мене у психіатричній лікарні і йому буде боляче. Він звинувачуватиме себе у цьому. А такого я б сину не побажала. Тому заради нього я мала впоратись з цим станом. І я це зробила,
– каже Тетяна.

Як тільки вдалося упоратися з емоціями після виходу сина у полон, Тетяна, спільно з іншими рідними захисників Маріуполя, почала діяти. Зокрема активно ходити на акції підтримки полонених, аби нагадувати усім, що наші воїни в руках ворога й вони повинні повернутися.

З 6 травня 2023 року в межах обмінів не вдалося повернути жодного бійця полку "Азов". Тобто – уже понад рік. Проте щоразу з'являється надія, що наступного разу вже точно все буде інакше. Тетяна чекає не лише на свого сина, але й на його побратимів, адже під час попередніх обмінів вона через них дізнавалася, чи живий Артем і де він зараз.

Та новим ударом став вирок для сина. Росіяни влаштували судилище над 10 бійцями "Азову" 22 березня 2024 року за фейковими звинуваченнями, визнали їх "винними" і засудили. Артем отримав 22 роки ув'язнення. І цей винесений вирок також ускладнює повернення сина.

Тому Тетяна дає інтерв'ю, ходить на зустрічі з відповідальними за обміни і долучається до всіх акцій на підтримку полонених.

Не пропустити жодної акції за полонених

З 2022 року Асоціація родин захисників "Азовсталі" організовує регулярні акції на підтримку воїнів, які зараз перебувають в руках ворога з закликами повернути їх. Ці заклики спрямовані не лише до тих, хто має можливості посприяти поверненню захисників, але й до суспільства як нагадування про те, що воїни перебувають у полоні і, на жаль, у складних умовах.

Тетяна з того часу не пропустила жодної акції у Києві чи інших містах. Вона присутня на кожному зібранні з нагадуванням про свого сина. Її серед постійних учасників акції вже мило називають "Мама Таня". Мотивацію виходити на кожну акцію Тетяна пояснює просто:

Вони (полонені – 24 Канал) там не вільні, а ми тут – вільні. І єдине й найпростіше, що можна зробити, це виділити 2 години свого часу раз на тиждень. Це не щось недосяжне, це елементарна річ, яку може зробити кожна людина. І, мені здається, на ту сторону це все одно якось доходить, що ми тут боремося за людей, що ми не забули. І це відбувається масово, нас щоразу приходить більше


Акції на підтримку полонених збирають все більше людей / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

Бути голосом усіх полонених і об'єднатися

Тетяна зізнається, що знає про невдоволення деяких людей, які закидають звинувачення, що найбільше медійності отримує питання полону гарнізону Маріуполя, зокрема полку "Азов". Проте жінка наводить приклади протилежної позиції. Річ у тім, що рідним захисників Маріуполя справді вдалося досягти розголосу та зробити акцію на підтримку бійців регулярними, проте це не означає, що на них не можуть прийти рідні полонених з інших підрозділів.

Мені часто пишуть мами, діти яких також у полоні. Наприклад, пам'ятаю, на акції до мене підійшла жінка і сказала: "Дякую, що завдяки вам чують і я можу бути тут зі своїм плакатом, щоб і почули мене". А її син, здається, з 95-ї бригади. Так, "азовські" зробили такий рух, але ми раді всім. Ми ж не кажемо: "Ви рідні морпіхів чи прикордонників, не стійте біля нас". Ми навпаки за об'єднання, бо тільки в єдності наша сила. Я завжди про це кажу і буду казати, бо якщо ми будемо всі діяти гуртом заради єдиної мети, то в цьому буде більше сенсу,
– підкреслює Тетяна.

Жінка наголошує, що навіть попри те, що в публічному просторі кажуть, що акції відбуваються на підтримку бійців полку "Азов" – це не так. Акції відбуваються на підтримку всіх полонених та безвісти зниклих. Але кожен приходить туди зі своїм горем.

Також на акції часто приходять бійці, які вже повернулися з полону і які закликають повернути своїх побратимів. Долучаються і рідні тих, хто вже повернувся.

Хлопці, дівчата, які повернулися з полону, стоять з нами. Їх багато. І це видно, вони тримають таблички: "Я був у полоні, я знаю, що це таке",
– каже Тетяна.

А ще на акції приходять представники шоу-бізнесу та інші медійні люди, які додають розголосу питанню полонених.

Акції на підтримку полонених в Києві: дивіться відео

Як правильно підтримувати рідних полонених

Повномасштабна війна принесла в наше життя багато болючих тем і все частіше у публічному просторі піднімають питання того, як правильно спілкуватися з людьми, які пережили або переживають складний період, який є доволі травматичним. Серед них і питання правильної комунікації з тими, чиї рідні у полоні.

На власному прикладі Тетяна каже, що дуже не любить, коли їй кажуть "Тримайтеся". Однак коли їй хтось каже це, вона першочергово звертає увагу на те, на скільки щиро людина це каже. Адже навіть якщо це слово не сприймається, відіграє значення щирість наміру підтримати людину у біді.

Часто люди просто підходять і питають: "Можна, я вас обійму?". І цього достатньо. Є одна мама у нас, вона раз підійшла до мене, казала, що постійно збиралася на акцію, але тільки тепер наважилась і з того часу вона приходить постійно і шукає мене очима, підходить і каже: "Я з вами поруч, можна обійняти вас?". Я щаслива від таких речей. Це звичайна мама двох дітей, які, на щастя, не у полоні й ця тема могла б бути далекою для неї, але вона каже, що дивиться, як я борюся і хоче хоча б мінімально допомагати і підтримувати,
– розповідає Тетяна.

Українцям не має бути байдуже

Та чи не найкращою підтримкою для рідних є небайдужість суспільства. Кожна наступна акція збирає більше людей, ніж попередня, що доводить – людям не байдуже. І це надзвичайно важливо, адже рідні тоді розуміють, що повернення їхніх дітей/батьків/чоловіків чи дружин є важливим не тільки для них.

20 травня 2022 року завершився вихід гарнізону Маріуполя із заводу "Азовсталь" і з цього часу ведеться відлік полону наших воїнів, у який потрапили 2 500 воїнів, більшість з яких досі у руках ворога.

Напередодні цієї дати, 19 травня у Києві відбулася масштабна акція, на яку прийшли сотні людей. Така увага до наших бійців у полоні свідчить – українцям не байдуже. Нікому не можна бути байдужим.

Акція на підтримку полонених напередодні другої річниці виходу захисників Маріуполя / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

На жаль, тисячі українських воїнів перебувають у російському полоні. Ті, хто повернулися, свідчать про жахливе ставлення та навіть тортури з боку окупантів. Пам'ятати та говорити про них – найменше, що може робити кожен з нас. А ще підтримувати рідних, котрі чекають на повернення найближчих людей. І, звісно, підтримувати нашу армію, яка поповнює наш обмінний фонд, що дозволяє повертати наших героїв.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Київ переплатив 1 мільярд гривень за охоронні послуги, – депутат Вітренко
24tv
2025-04-07T14:16:39Z
Жорін пояснив, що є головною ціллю України у війні
TSN
2025-04-07T14:16:34Z
Атака на Кривий Ріг: з'явилися кадри з ресторану в момент прильоту
TSN
2025-04-07T14:16:31Z
Прогноз погоди в Києві та області на 8 квітня: яких сюрпризів чекати від природи
Политека
2025-04-07T14:16:28Z
Попри важкі травми, відкрив власний бізнес – історія ветерана
Факти ICTV
2025-04-07T14:16:20Z
В Україні лютує негода: де випав сніг і коли повернеться тепло
TSN
2025-04-07T14:16:12Z
Політв'язня Мустафаєва перевели із ШІЗО у приміщення камерного типу на два місяці
УкраинФорм
2025-04-07T14:16:00Z
Який вигляд має місце обстрілу у Києві: розбір завалів триває
Gazeta UA
2025-04-07T14:15:56Z
На півдні ворог готується до штурмів малими групами, про десантну операцію наразі не йдеться - Сили оборони
УкраинФорм
2025-04-07T14:15:12Z
Ізраїль завдав удару по наметах неподалік лікарень у Газі - вбиті та поранені журналісти
УкраинФорм
2025-04-07T14:21:46Z
ЗМІ: Мелоні збирається до США, говорити з Трампом про тарифи
Европейская правда
2025-04-07T14:19:43Z
Атрибут влади: що за парфум наносить Еммануель Макрон у "промисловій кількості"
24tv
2025-04-07T14:18:56Z
Нідерланди посилять контроль над експортом зброї до Ізраїлю
Европейская правда
2025-04-07T14:18:15Z
ЄС відмовив Литві та Естонії у фінансуванні «стіни дронів»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T14:18:13Z
Двадцять імен, двадцять обірваних життів, – Вілкул назвав усіх жертв удару по Кривому Рогу
24tv
2025-04-07T14:16:19Z
У ЄС заявили, що Росія демонструє "повну неповагу" до перемовин зі США
Европейская правда
2025-04-07T14:16:03Z
В ЄС кажуть, що переговори зі США про послаблення санкцій проти Росії поки не ведуться
Европейская правда
2025-04-07T14:15:23Z
"Воювати набагато легше, ніж працювати в ТЦК", — керівник Пологівського терцентру
Фокус
2025-04-07T14:15:14Z
"Контракт 18-24": які обмеження має молодь
TSN
2025-04-07T14:16:57Z
Еколог: Через морози залишимося без персиків та слив, цвітіння магнолій під питанням
Комсомольская правда
2025-04-07T14:16:45Z
Український полярник після тяжкого поранення на фронті поїхав до Антарктиди
TSN
2025-04-07T14:16:16Z
Головнокомандувач ЗСУ нагородив філософа Бернара-Анрі Леві “За сприяння війську”
Комсомольская правда
2025-04-07T14:16:12Z
Природа здивує українців унікальним лісом. Академік НАН спрогнозував долю знищеного водосховища
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T14:09:18Z
Принц Гаррі і принц Вільям отримали трагічну звістку: що сталося
Фокус
2025-04-07T14:06:52Z
Завод пошкоджено: СОУ завдали болючого удару по військовому об'єкту росіян
24tv
2025-04-07T14:03:44Z
Зірка "Ключів від правди" про дружбу зі зрадницею Байрак: "Або ти з Україною, або йди нах*р"
24tv
2025-04-07T14:03:25Z
Опитування показало, скільки українців не обстежуються в лікарів та ігнорують щеплення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T13:54:20Z
Відійшла у вічність Таїсія Литвиненко: де і коли відбудеться прощання з відомою акторкою
24tv
2025-04-07T14:16:15Z
Актор Франківського драмтеатру пішов добровольцем у Третю штурмову бригаду
УкраинФорм
2025-04-07T14:12:48Z
Російський гурт провів турне в'язницями і назвав арештантів "милими зайчиками"
GlavRed
2025-04-07T13:57:40Z
"Я обожнювала!": Цимбалару розповіла про свою любов на зйомках "Материнського інстинкту"
GlavRed
2025-04-07T13:45:42Z
Благає дружину повернутися: Каньє Вест натякнув, що Б'янка Цензорі покинула його
24tv
2025-04-07T13:45:30Z
Новий фільм по Minecraft побив важливий рекорд касових зборів
24tv
2025-04-07T13:39:28Z
Фільм від Netflix вплинув на хід розслідування справи про шахрайство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T13:09:35Z
«Фіолет», Green Grey, Biplan, джаз і стендапи: афіша квітня в Caribbean Club та Pepper’s Club
Вива
2025-04-07T13:00:50Z
3 блискучі фільми з Расселом Кроу, які тримають в напрузі до фінальних титрів
24tv
2025-04-07T12:45:31Z
У Фінляндії застрелили ведмедя, якому сподобалось лазити у двори будинків
Европейская правда
2025-04-07T14:18:59Z
У Японії медичний гелікоптер впав у море, троє загиблих
УкраинФорм
2025-04-07T14:15:43Z
Власника телеграм-каналу підозрюють у продажі наркотиків в Україні
InternetUA
2025-04-07T14:10:15Z
Вимагав 8 200 доларів хабаря за документи на водний об’єкт: поліцейські затримали жителя Чортківського району
Украина Криминальная
2025-04-07T14:06:26Z
Медики намагаються врятувати хлопчика, пораненого внаслідок удару РФ по Кривому Рогу
УкраинФорм
2025-04-07T13:49:59Z
Засуджено корегувальника з Харкова, який «зливав» ворогу інформацію про місця дислокації ЗСУ
Украина Криминальная
2025-04-07T13:21:29Z
У Варшаві чоловік помер у Lidl після того, як залпом випив пляшку віскі, яку вкрав
Antikor
2025-04-07T13:15:29Z
На Миколаївщині прокурор отримав дисциплінарне стягнення: «привітав» поліцейських з днем контрацепції
Antikor
2025-04-07T13:09:59Z
У Румунії розбився автобус з молдовськими номерами, є загиблі
Европейская правда
2025-04-07T13:07:09Z
Економіст розвіяв міф про рідкоземи і пояснив, як Україні стати ключем економіки ЄС
Telegraf
2025-04-07T14:18:47Z
Курс валют на 8 квітня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-04-07T14:16:50Z
Україні треба збільшувати потужності вітроенергетики – «Укренерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T14:16:48Z
Чи вдарить по Росії зниження світових цін на нафту: економіст пояснив
TSN
2025-04-07T14:16:33Z
Ціни "підскочать" аж на 10%: відомо, які види м’яса подорожчають найбільше
GlavRed
2025-04-07T14:12:23Z
У разі відновлення контролю над ЗАЕС на її запуск знадобиться два роки - керівник «Енергоатома»
УкраинФорм
2025-04-07T14:09:45Z
Акції Rheinmetall на початку торгів сьогодні рухнули на 27%
Antikor
2025-04-07T14:09:01Z
Ціна за нафту РФ може впасти нижче 50 доларів: експерт про наслідки нових мит Трампа
Фокус
2025-04-07T14:06:12Z
Світові ринки знову обвалюються: S&P 500 пішов у "ведмежу територію" на тлі мит від Трампа
Хвиля
2025-04-07T14:03:14Z
Чому не варто викидати коробки з під шоколадних цукерок: для чого вони згодяться
TSN
2025-04-07T14:16:20Z
Гороскоп на 8 квітня: Близнюкам - цікаві знайомства, Дівам - тимчасові труднощі
Telegraf
2025-04-07T14:03:28Z
Як прибрати застарілий жир із кухонних шаф: гарний спосіб на замітку господиням
GlavRed
2025-04-07T13:54:55Z
Найгірше місце для дзеркала у домі: притягує лихо та біду
24tv
2025-04-07T13:51:11Z
Зелень залишатиметься свіжою місяцями - що потрібно зробити
GlavRed
2025-04-07T13:45:33Z
Будинок, дерево й вода навколо: який вигляд має найменший острів у світі
24tv
2025-04-07T13:30:27Z
Що ваша улюблена кава говорить про вас як особистість: вчені знайшли цікавий зв'язок
24tv
2025-04-07T13:30:01Z
Як розпізнати натуральні сосиски з м'яса від хімічної підробки: запам'ятайте ці трюки
24tv
2025-04-07T13:06:03Z
Економить час та дозволяє дбати про себе: у KFC доступні ситні та смачні ланчбокси
TSN
2025-04-07T12:37:10Z
Фаті може залишити Барселону найближчим літом
Football.ua
2025-04-07T14:16:16Z
Ямал не хоче бачити Левандовські у стартовому складі Барселони — El Nacional
Football.ua
2025-04-07T14:15:10Z
Зірковий супертяж зухвало згадав Усика серед переліку бійців, яких хоче "прикінчити"
24tv
2025-04-07T14:06:13Z
Мірошніченко, Краснопір та Чоботенко зіграють із перших хвилин проти Полісся
Football.ua
2025-04-07T14:04:19Z
ЗСУ ліквідували російського окупанта та майстра спорту з армійського рукопашного бою
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T14:03:00Z
Еліна Світоліна презентувала арт-інсталяцію та поділилася своєю історією успіху
Фокус
2025-04-07T14:00:37Z
Ла Ліга подала апеляцію на рішення про реєстрацію Ольмо та Віктора
Football.ua
2025-04-07T13:58:53Z
Директор ФБР особисто привітав росіянина Овечкіна з рекордом у НХЛ
ZN UA
2025-04-07T13:45:21Z
Українці розсудять матчі основного раунду відбору Євро-2026 із футзалу
УкраинФорм
2025-04-07T13:39:54Z
Трамп погрожує тарифами на «розумні» гаджети: чи злетять ціни на смартфони через ботоферми TikTok?
Vlasti
2025-04-07T14:06:24Z
WhatsApp додасть три нові корисні функції
InternetUA
2025-04-07T14:01:43Z
Китайський геймер подав в суд на розробників відеогри через віртуальні "ляпаси"
24tv
2025-04-07T13:51:33Z
Apple готує масштабний редизайн iPhone у 2027 році
Portaltele
2025-04-07T13:43:39Z
Геймери найчастіше повертаються до ігор, в які грали в 10 років — дослідження
ITC
2025-04-07T13:22:29Z
Прощавай, старенький: Microsoft радить утилізувати ПК, які не можна оновити до Windows 11
ITC
2025-04-07T13:12:38Z
До 100 тисяч галактик на одному знімку : телескоп NASA SPHEREx надіслав перші кадри Всесвіту
ITC
2025-04-07T13:12:34Z
У Telegram заявили про непричетність до видалення каналу «ВЧК-ОГПУ»
Antikor
2025-04-07T12:58:05Z
В Україні розробили антидронові рушниці проти БПЛА зі скидами та FPV-дронів
InternetUA
2025-04-07T12:46:35Z
Чому дітям потрібна "тиха година" в дитячому садку: мало хто здогадується, в чому причина
TSN
2025-04-07T14:16:52Z
Біогакер Джонсон припустився величезної помилки у спробі сповільнити старіння: що з ним сталося
TSN
2025-04-07T14:16:41Z
Виявили 17 факторів, які найбільше шкодять довголіттю
24tv
2025-04-07T14:12:51Z
Сім років НСЗУ: чому українці досі платять за «безоплатне»
ZN UA
2025-04-07T14:04:57Z
Дослідження показує, що довгострокова медитація може зменшити стрес і старіння
Portaltele
2025-04-07T13:43:05Z
17-й центр Recovery: у Тернополі відкрили новий медзаклад для реабілітації поранених бійців
Факти ICTV
2025-04-07T12:57:59Z
Користь ліків від СДУГ переважує підвищення тиску і частоти пульсу — учені
Факти ICTV
2025-04-07T12:37:27Z
Вітаміни які допоможуть зупинити випадіння волосся
360ua.news
2025-04-07T12:00:32Z
Стан стабільно важкий: у Львові рятують 73-річного чоловіка з лептоспірозом
Факти ICTV
2025-04-07T11:52:43Z
На шасі MAN TGM в Україні зробили спецмашину для обслуговування метрополітену
AutoCentre
2025-04-07T14:07:57Z
Концепт Chevrolet Corvette від GM виносить C9 на радикально новий рівень
Топ Жир
2025-04-07T14:00:53Z
Це найпотужніший Defender в історії бренду: ось що показав тест-драйв новго Land Rover
Telegraf
2025-04-07T14:00:17Z
Перший Ferrari SF90 XX Spider на ринку — це особливий автомобіль
Топ Жир
2025-04-07T13:15:15Z
У США власники Tesla масово позбуваються своїх електрокарів, як зміниться ринок вживаних авто
24tv
2025-04-07T13:06:33Z
Електромобіль Kia EV3 перетворили на гігантський шоу-кар
AutoCentre
2025-04-07T13:04:10Z
Автомобільний бренд Stellantis готує гостру новинку: електричний SUV з несподіваним характером
Топ Жир
2025-04-07T12:45:44Z
Jaguar Land Rover призупиняє експорт усіх автомобілів до США
Топ Жир
2025-04-07T12:15:04Z
Новий седан Audi A6 2025 показали до презентації
Фокус
2025-04-07T12:04:37Z