MY.UAНовини
2 роки полону гарнізону Маріуполя․ Історія "мами Тані", яка бореться за повернення сина
2 роки полону гарнізону Маріуполя․ Історія "мами Тані", яка бореться за повернення сина

2 роки полону гарнізону Маріуполя․ Історія "мами Тані", яка бореться за повернення сина

20 травня 2022 року територію заводу "Азовсталь" у Маріуполі покинули останні захисники міста та командири гарнізону. Вони виконали наказ про збереження життів та склали зброю. Ще за тиждень до того ситуація виглядала катастрофічною, а оборонці заводу – приреченими. Та з'явилася надія на порятунок.

Рідні захисників "Азовсталі", як і всіх полонених українських воїнів, переживають складні часи розлуки та боротьби за повернення найрідніших. І це відбувається не завдяки, а всупереч. Проте родичі роблять все для того, аби захисників Маріуполя суспільство не забуло.

Щотижня у Києві та багатьох інших містах відбуваються акції на підтримку українських військовополонених з вимогою повернути захисників.

Особливими ці акції є для Тетяни Вишняк – матері бійця "Азову", яка з 19 квітня 2022 року не пропустила жодної акції і переконана, що 2 години на тиждень – це найменше, що може виділити кожен для підтримки полонених та їхні рідних.

Напередодні другої річниці полону гарнізону Маріуполя 24 Канал поспілкувався з Тетяною. Про сили боротися, важливість акцій та підтримки полонених і їхніх рідних – читайте далі у матеріалі.

Боротьба заради сина у полоні

Весна 2022 року – чи не найстрашніша частина війни. Нас шокували кадри з сіл та міст, які нищить ворог, і боліло, коли "вперше" з'явилися заголовки про повністю знищене місто – Волноваху. Нас жахала блокада Маріуполя, бомбардування Ізюма, розгони мітингів у Херсоні, Каховці, Енергодарі та Мелітополі. Нам боліло від того, що ми побачили після деокупації Київщини. Ми плакали, коли росіяни вдарили по маріупольському Драмтеатру і раділи, коли дізналися, що комусь таки вдалося вижити.

Оборона Маріуполя так само є надважливою частиною цієї війни. Героїчні оборонці міста робили все, аби максимально нищити ворога. І саме їхній спротив змушував окупантів скеровувати чимало сил до блокадного міста, а не для просувань на інші міста, наприклад, Запоріжжя.

Оборона міста стала спільною справою для бійців "Азову", 36-ї бригади морської піхоти, бійців Держприкордонслужби та Національної поліції, Територіальної оборони та співробітників СБУ – усіх тих, хто зустрів повномасштабне вторгнення у Маріуполі. І тих, хто потрапив у блокадне місто під час авіапроривів.


"Азовсталь" під час боїв / Фото, надане 24 Каналу

Серед оборонців міста тоді був 21-річний Артем – син Тетяни, боєць "Азову". Про службу у полку він мріяв ще будучи неповнолітнім і з часом таки здійснив свою мрію – у 19 років доєднався до лав "Азову". У перший день повномасштабного вторгнення хлопець зателефонував додому і сказав батькові іти у військкомат, адже кожен повинен долучитися до боротьби. Сам же Артем навіть у найгірші дні у Маріуполі чи пізніше на "Азовсталі" в умовах постійних бомбардувань та обстрілів не втрачав оптимізму та впевненості. Та його матері було надзвичайно важко, адже жінка розуміла, що її син у пеклі.

У той час близькі захисників уже збиралися на акції, аби привернути увагу до катастрофи у Маріуполі. 19 квітня 2022 року у Києві відбулася перша акція, де зібралися лише з десяток людей. Серед яких була і Тетяна.

Перша акція на підтримку захисників Маріуполя / Фото Катерини Гаценко, 24 Канал

16 травня наші бійці виконали наказ та почали вихід з "Азовсталі", який тривав 4 дні. Під час виходу Тетяна отримала поки що останнє повідомлення від сина, який написав, що довго не матиме зв'язку і що він пишається своїми батьками.

"Син у полоні". Більше нема бомбардувань, нема того пекла. Але починається інше. Через це деякий час Тетяні було надзвичайно важко, не хотілося нічого ні чути, ні бачити. Вийти з цього стану жінці допомогла психологічна допомога, але мотивація була єдина – заради Артема, який точно повернеться.

Була думка про те, що коли повернеться син, то може побачити мене у психіатричній лікарні і йому буде боляче. Він звинувачуватиме себе у цьому. А такого я б сину не побажала. Тому заради нього я мала впоратись з цим станом. І я це зробила,
– каже Тетяна.

Як тільки вдалося упоратися з емоціями після виходу сина у полон, Тетяна, спільно з іншими рідними захисників Маріуполя, почала діяти. Зокрема активно ходити на акції підтримки полонених, аби нагадувати усім, що наші воїни в руках ворога й вони повинні повернутися.

З 6 травня 2023 року в межах обмінів не вдалося повернути жодного бійця полку "Азов". Тобто – уже понад рік. Проте щоразу з'являється надія, що наступного разу вже точно все буде інакше. Тетяна чекає не лише на свого сина, але й на його побратимів, адже під час попередніх обмінів вона через них дізнавалася, чи живий Артем і де він зараз.

Та новим ударом став вирок для сина. Росіяни влаштували судилище над 10 бійцями "Азову" 22 березня 2024 року за фейковими звинуваченнями, визнали їх "винними" і засудили. Артем отримав 22 роки ув'язнення. І цей винесений вирок також ускладнює повернення сина.

Тому Тетяна дає інтерв'ю, ходить на зустрічі з відповідальними за обміни і долучається до всіх акцій на підтримку полонених.

Не пропустити жодної акції за полонених

З 2022 року Асоціація родин захисників "Азовсталі" організовує регулярні акції на підтримку воїнів, які зараз перебувають в руках ворога з закликами повернути їх. Ці заклики спрямовані не лише до тих, хто має можливості посприяти поверненню захисників, але й до суспільства як нагадування про те, що воїни перебувають у полоні і, на жаль, у складних умовах.

Тетяна з того часу не пропустила жодної акції у Києві чи інших містах. Вона присутня на кожному зібранні з нагадуванням про свого сина. Її серед постійних учасників акції вже мило називають "Мама Таня". Мотивацію виходити на кожну акцію Тетяна пояснює просто:

Вони (полонені – 24 Канал) там не вільні, а ми тут – вільні. І єдине й найпростіше, що можна зробити, це виділити 2 години свого часу раз на тиждень. Це не щось недосяжне, це елементарна річ, яку може зробити кожна людина. І, мені здається, на ту сторону це все одно якось доходить, що ми тут боремося за людей, що ми не забули. І це відбувається масово, нас щоразу приходить більше


Акції на підтримку полонених збирають все більше людей / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

Бути голосом усіх полонених і об'єднатися

Тетяна зізнається, що знає про невдоволення деяких людей, які закидають звинувачення, що найбільше медійності отримує питання полону гарнізону Маріуполя, зокрема полку "Азов". Проте жінка наводить приклади протилежної позиції. Річ у тім, що рідним захисників Маріуполя справді вдалося досягти розголосу та зробити акцію на підтримку бійців регулярними, проте це не означає, що на них не можуть прийти рідні полонених з інших підрозділів.

Мені часто пишуть мами, діти яких також у полоні. Наприклад, пам'ятаю, на акції до мене підійшла жінка і сказала: "Дякую, що завдяки вам чують і я можу бути тут зі своїм плакатом, щоб і почули мене". А її син, здається, з 95-ї бригади. Так, "азовські" зробили такий рух, але ми раді всім. Ми ж не кажемо: "Ви рідні морпіхів чи прикордонників, не стійте біля нас". Ми навпаки за об'єднання, бо тільки в єдності наша сила. Я завжди про це кажу і буду казати, бо якщо ми будемо всі діяти гуртом заради єдиної мети, то в цьому буде більше сенсу,
– підкреслює Тетяна.

Жінка наголошує, що навіть попри те, що в публічному просторі кажуть, що акції відбуваються на підтримку бійців полку "Азов" – це не так. Акції відбуваються на підтримку всіх полонених та безвісти зниклих. Але кожен приходить туди зі своїм горем.

Також на акції часто приходять бійці, які вже повернулися з полону і які закликають повернути своїх побратимів. Долучаються і рідні тих, хто вже повернувся.

Хлопці, дівчата, які повернулися з полону, стоять з нами. Їх багато. І це видно, вони тримають таблички: "Я був у полоні, я знаю, що це таке",
– каже Тетяна.

А ще на акції приходять представники шоу-бізнесу та інші медійні люди, які додають розголосу питанню полонених.

Акції на підтримку полонених в Києві: дивіться відео

Як правильно підтримувати рідних полонених

Повномасштабна війна принесла в наше життя багато болючих тем і все частіше у публічному просторі піднімають питання того, як правильно спілкуватися з людьми, які пережили або переживають складний період, який є доволі травматичним. Серед них і питання правильної комунікації з тими, чиї рідні у полоні.

На власному прикладі Тетяна каже, що дуже не любить, коли їй кажуть "Тримайтеся". Однак коли їй хтось каже це, вона першочергово звертає увагу на те, на скільки щиро людина це каже. Адже навіть якщо це слово не сприймається, відіграє значення щирість наміру підтримати людину у біді.

Часто люди просто підходять і питають: "Можна, я вас обійму?". І цього достатньо. Є одна мама у нас, вона раз підійшла до мене, казала, що постійно збиралася на акцію, але тільки тепер наважилась і з того часу вона приходить постійно і шукає мене очима, підходить і каже: "Я з вами поруч, можна обійняти вас?". Я щаслива від таких речей. Це звичайна мама двох дітей, які, на щастя, не у полоні й ця тема могла б бути далекою для неї, але вона каже, що дивиться, як я борюся і хоче хоча б мінімально допомагати і підтримувати,
– розповідає Тетяна.

Українцям не має бути байдуже

Та чи не найкращою підтримкою для рідних є небайдужість суспільства. Кожна наступна акція збирає більше людей, ніж попередня, що доводить – людям не байдуже. І це надзвичайно важливо, адже рідні тоді розуміють, що повернення їхніх дітей/батьків/чоловіків чи дружин є важливим не тільки для них.

20 травня 2022 року завершився вихід гарнізону Маріуполя із заводу "Азовсталь" і з цього часу ведеться відлік полону наших воїнів, у який потрапили 2 500 воїнів, більшість з яких досі у руках ворога.

Напередодні цієї дати, 19 травня у Києві відбулася масштабна акція, на яку прийшли сотні людей. Така увага до наших бійців у полоні свідчить – українцям не байдуже. Нікому не можна бути байдужим.

Акція на підтримку полонених напередодні другої річниці виходу захисників Маріуполя / Фото Валентини Поліщук, 24 Канал

На жаль, тисячі українських воїнів перебувають у російському полоні. Ті, хто повернулися, свідчать про жахливе ставлення та навіть тортури з боку окупантів. Пам'ятати та говорити про них – найменше, що може робити кожен з нас. А ще підтримувати рідних, котрі чекають на повернення найближчих людей. І, звісно, підтримувати нашу армію, яка поповнює наш обмінний фонд, що дозволяє повертати наших героїв.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Львові відкрили рекрутинговий центр бригади морської піхоти
УкраинФорм
2024-11-26T14:21:52Z
Рекордне просування у 2024: Reuters оцінило, скільки територій захопила Росія за останніх 7 днів
24tv
2024-11-26T14:18:22Z
Найморозніша ніч у Києві: коли та якої температури чекати
24tv
2024-11-26T14:12:26Z
Місцями мокрий сніг та до 8 градусів морозу: прогноз погоди на 27 листопада
24tv
2024-11-26T14:03:14Z
У Сумах через ворожий удар зруйнована СТО, пошкоджені автомобілі
УкраинФорм
2024-11-26T13:58:29Z
Політвʼязень Сейдалієв у російській вʼязниці втратив половину ваги - рідні
УкраинФорм
2024-11-26T13:54:53Z
На Луганщині дрон уразив автівку, в якій їхали колаборант і троє окупантів
УкраинФорм
2024-11-26T13:52:15Z
Через атаку РФ жителі Тернопільщини будуть зі світлом лише 2-3 години на добу
УкраинФорм
2024-11-26T13:45:37Z
У Києві та інших областях змінено час відключень світла: нові графіки на 26 листопада
TSN
2024-11-26T13:36:40Z
Тоді Росія програє війну: Подоляк сказав, які 3 кроки має зробити Захід
24tv
2024-11-26T14:24:58Z
"Пепсі та фанта містять наночипи, які проникають у людей" – скандальна заява Джорджеску в ефірі
24tv
2024-11-26T14:24:47Z
Результати відбору керівника САП та директора НАБУ буде оскаржено
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:21:46Z
Має знати своє місце: Меланія Трамп розповіла про вимоги чоловіка
Фокус
2024-11-26T14:21:40Z
Микита Потураєв: Україна й інші країни знаходяться у дуже складному становищі щодо протидії дезінформації в інтернеті
Детектор М
2024-11-26T14:16:54Z
Як сьогодні виглядає зрадниця Оксана Марченко
Фокус
2024-11-26T14:15:19Z
Сумнівів немає, – аналітик пояснив, чому падіння літака у Вільнюсі не є звичайною аварією
24tv
2024-11-26T14:09:42Z
Ні суд, ні слідчі ДБР, ні прокурори не побажали почути мене, – Геннадій Боголюбов
24tv
2024-11-26T14:09:19Z
В британському МЗС відповіли, чи готові відправити війська до України
TSN
2024-11-26T14:07:36Z
Франко-український кінофестиваль «MICT» стартує 27 листопада
УкраинФорм
2024-11-26T14:21:12Z
Елтон Джон частково втратив зір
УкраинФорм
2024-11-26T13:55:03Z
Софія Ротару переписала трикімнатну квартиру в Москві: відомо ім'я нового власника
TSN
2024-11-26T13:51:34Z
Штучний інтелект використав понад 140 000 фільмів та серіалів для навчання — всі епізоди «Пуститися берега» та «Клану Сопрано» в тому числі
ITC
2024-11-26T13:46:15Z
Прощення як шлях до зцілення: alyona alyona назвала книгу, яка змінила її
24tv
2024-11-26T13:33:34Z
Відомий актор зізнався, що має бронь від мобілізації та чи піде служити в разі отримання повістки
TSN
2024-11-26T13:27:28Z
49-річна Шарліз Терон зареєструвалася в додатку для знайомств
Фокус
2024-11-26T13:27:16Z
Вийшла перша колядка з альбому «Територія Різдва. Дух нескорених», записаного артистами і військовими
УкраинФорм
2024-11-26T13:12:32Z
Алла Кудлай вперше за тривалий час показала свого 47-річного сина: який вигляд він має
TSN
2024-11-26T13:09:08Z
Децентралізована наука та її 10 лідерів: від «живого» цифрового організму на блокчейні до баз ДНК
ITC
2024-11-26T13:46:50Z
Навіть безнікотинові електронні сигарети та вейп негативно впливають на здоров’я судин – дослідження
Украина Криминальная
2024-11-26T13:22:21Z
Як правильно зберігати імбир: три способи
TSN
2024-11-26T13:21:38Z
Кров довгожителів демонструє кардинальні відмінності
Portaltele
2024-11-26T12:58:40Z
В медзакладах Харківщини надають допомогу пораненим внаслідок удару по центру міста
Мій Харків
2024-11-26T12:42:43Z
Дієтологиня розповіла, яким напоєм слід розпочинати свій ранок для молодості і енергії: це не кава
TSN
2024-11-26T12:39:26Z
Не коштує нічого: дієвий спосіб покращити швидкість роботи мозку
24tv
2024-11-26T12:15:57Z
Вчені розгадали таємницю «егоїстичної» B-хромосоми
Portaltele
2024-11-26T11:57:10Z
Як найкраще готувати яйця, щоб вони були не лише смачними, а й корисними
TSN
2024-11-26T11:09:01Z
На Волині агрогосподарство збільшить виробництво овочів
AgroNews
2024-11-26T14:25:24Z
Титанова взаємозалежність Росії та Заходу: український титан може потрапляти в РФ
ZN UA
2024-11-26T14:16:26Z
Малому бізнесу нададуть до €20 тисяч за новою програмою підтримки енергостійкості
УкраинФорм
2024-11-26T14:13:49Z
Пенсія за довіреністю: як отримати виплати за іншу людину
24tv
2024-11-26T14:12:04Z
Норвегія планує збільшити допомогу Україні у 2025 році до $2,7 млрд
Европейская правда
2024-11-26T14:10:59Z
Норвегія виділить $4,5 млн в межах програми "Зерно з України"
Европейская правда
2024-11-26T14:09:44Z
Кабмін перерозподілив 3,86 мільярда на програму «Зимова єПідтримка»
УкраинФорм
2024-11-26T14:04:47Z
Овочевий ринок України стабілізувався: які ціни на найпопулярніші позиції
24tv
2024-11-26T14:03:13Z
Українцям продавали фальсифікат бензину: "дурили" людей у трьох областях
Политека
2024-11-26T14:00:11Z
"Краще б РЕБи купили": журналіст розніс президента Полісся за премії футболістам збірної України
24tv
2024-11-26T14:12:52Z
Цимікас травмувався на тренуванні Ліверпуля
Football.ua
2024-11-26T13:52:10Z
Олімпійський чемпіон Храмцов провів турнір у РФ, на який незаконно привезли дітей з Донеччини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T13:45:28Z
Знаю, що припускався помилок, – МакГрегор вперше висловився про звинувачення у зґвалтуванні
24tv
2024-11-26T13:42:28Z
Барселона веде переговори з Гаві та Педрі щодо нових контрактів
Football.ua
2024-11-26T13:26:04Z
Футболістки збірної України WU19 перемогли Вірменію на старті відбору Євро
УкраинФорм
2024-11-26T13:18:53Z
"Футболісти вже роз'їхалися": український клуб перебуває на межі зникнення – що відомо
24tv
2024-11-26T13:15:48Z
Гутцайт взяв участь у святкуванні 110-річчя Олімпійського комітету Румунії
УкраинФорм
2024-11-26T12:57:57Z
Ньюкасл — Вест Гем 0:2 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-11-26T12:51:17Z
Що таке "оник" чи "ланіти": 5 автентичних слів, які вас здивують
24tv
2024-11-26T14:24:54Z
Чоловіка вжалила найотруйніша риба у світі: як вона виглядає
24tv
2024-11-26T14:24:23Z
Переможниця "Битви екстрасенсів" передбачила подію, до якої "Україна не готова"
TSN
2024-11-26T14:21:32Z
Українці не підтримують онлайн-голосування, але є винятки – дослідження
ZN UA
2024-11-26T14:16:16Z
В Українському центрі у Вільнюсі провели акцію «Пам’ять, що єднає покоління»
УкраинФорм
2024-11-26T14:09:42Z
В Україні оголошена повномасштабна тривога
TSN
2024-11-26T14:09:39Z
На Львівщині запрацювала казкова резиденція святого Миколая
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:09:17Z
Передати чи не передати: Шольц зробив заяву про надання ЗСУ ракет Taurus
TSN
2024-11-26T14:09:17Z
Замість купівлі будинку пара переїхала жити на лайнер: яку важливу річ вони зрозуміли
24tv
2024-11-26T14:09:09Z
Підроблений румунський паспорт за 250 євро – учасник схеми допомагав ухилянтам незаконно перетнути кордон
Украина Криминальная
2024-11-26T14:12:13Z
В Україні масштабна тривога через загрозу балістики
УкраинФорм
2024-11-26T14:12:09Z
Біля Єгипту затонула яхта з туристами: понад 40 осіб зникли безвісти
TSN
2024-11-26T14:09:36Z
У Польщі вантажівка потрапила під потяг, є постраждалі
Европейская правда
2024-11-26T14:09:25Z
Дружина "купила" дитину, щоб чоловік виїхав за кордон: ДПСУ затримала порушника
TSN
2024-11-26T14:09:17Z
В Івано-Франківську винесли вирок рецидивісту за зберігання дитячої порнографії
InternetUA
2024-11-26T14:07:23Z
У Жмеринці затримали двох зловмисників, які пограбували військовослужбовця
Украина Криминальная
2024-11-26T14:03:09Z
На Чернігівщині викрили організатора нелегальної переправи ухилянтів через кордон
TSN
2024-11-26T14:00:20Z
Троє чоловіків загинули, бо Google Карти спрямували їх по зруйнованому мосту
24tv
2024-11-26T13:58:39Z
Гороскоп на завтра 27 листопада: Овнам - великий прибуток, Близнюкам - несподівана подія
GlavRed
2024-11-26T14:15:57Z
Як правильно носити термобілизну: секрети, які має знати кожен
GlavRed
2024-11-26T14:15:40Z
5 парфумів для жінок на зиму: аромати, які закохують в себе з перших нот
24tv
2024-11-26T14:12:17Z
Темні овечки в астрологічному колі: які знаки зодіаку мають свої підводні камені
GlavRed
2024-11-26T13:57:48Z
Не викидайте кавову гущу: 5 дивовижних способів її використання
24tv
2024-11-26T13:57:17Z
І перший "не комом": як приготувати ідеальні ажурні млинці на воді
24tv
2024-11-26T13:54:43Z
Пухкі японські оладки-суфле – справжній кулінарний хіт, який готується легко та швидко
TSN
2024-11-26T13:39:32Z
Як очистити пральну машинку від запаху і бруду в домашніх умовах: коли це потрібно зробити
TSN
2024-11-26T13:39:26Z
Ідеї різдвяних прикрас, які зроблять ваш дім святковим навіть без ялинки
24tv
2024-11-26T13:27:44Z
Noctua та Seasonic об’єдналися, щоб створити тихий блок живлення на 1600 Вт
ITC
2024-11-26T14:25:02Z
Apple попередила мільйони користувачів MacBook про нову загрозу
InternetUA
2024-11-26T14:16:01Z
Поширені проблеми смарт TV та способи їх вирішення
24tv
2024-11-26T14:09:28Z
iPhone 17 Pro і 17 Pro Max отримають новий дизайн
InternetUA
2024-11-26T14:01:11Z
Xiaomi планує випустити власний чіп для смартфонів
Portaltele
2024-11-26T13:58:47Z
Додаток Google для iOS тепер вставляє пошукові посилання безпосередньо на веб-сторінки
Portaltele
2024-11-26T13:58:17Z
Відома українська акторка, яка знімалась в серіалі "Школа", з'явилася у STALKER 2
24tv
2024-11-26T13:57:50Z
Огляд «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля». Ми чекали не дарма!
ITC
2024-11-26T13:46:33Z
Містичний сигнал з космосу: вчені розгадали таємницю пульсара
TSN
2024-11-26T13:39:48Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z
У Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:06:14Z
"Формула-1" поповнилася новою командою – вперше за 10 років
Комсомольская правда
2024-11-26T14:04:32Z
Перший пішов: у ДТП розбили новітній BMW M5
AutoCentre
2024-11-26T13:42:52Z
JAC та Huawei презентували розкішного конкурента Rolls-Royce і Maybach
Фокус
2024-11-26T13:36:42Z
Представлений новий Hyundai Tucson L
Portaltele
2024-11-26T12:58:07Z
ТОП-7 помилок під час сезонної заміни шин: як їх виправити
AutoGeek
2024-11-26T12:45:05Z
Альтернатива кросоверам: названо кращі сімейні авто з пробігом
Фокус
2024-11-26T12:27:45Z
Квадроцикл CFORCE 450L EPS від CFMOTO – ідеальний вибір для екстремального катання
AutoCentre
2024-11-26T11:37:21Z