MY.UAНовини
Як РФ заміщує населення окупованих територій
Як РФ заміщує населення окупованих територій

Як РФ заміщує населення окупованих територій

Алгоритм, у принципі, відпрацьований на Кримському півострові.

Думаю, вираз "батогом і пряником" відомий багатьом. У політиці, якщо коректно, це називається системою стимулів і примусу. І це використовує РФ для корекції у вигідному для себе ключі демографічної картини на окупованих територіях України.

Алгоритм, у принципі, відпрацьований на Кримському півострові. Ще на початку 2017 року я відзначав тенденції і називав задіяні програми. У 2023 році він почав працювати по окупованих регіонах материкової частини України.

Як це працює?

Місцевих жителів активно "паспортизують" і переоформляють нерухомість уже за російськими законами. Теоретично, видані державними органами України документи діятимуть (виходячи з прийнятих норм для цих територій) до 2028 року. На практиці окупаційна влада поспішає, намагаючись завершити процес набагато швидше.

Паралельно з цим частину жителів окупованих регіонів російська влада прагне вивезти на територію РФ і поселити там. Активно працюють програми "переселення" громадян України. Серед основних можна вказати

- програми "розміщення українських біженців". Це документування, дозвіл на тимчасове проживання. Але зазвичай у регіонах Сибіру, Далекого Сходу. До речі, дозвіл на тимчасове проживання в "безквотному" режимі з 2024 року поширюють на "всіх українців" (але це окрема тема аналізу).

- держпрограма переселення співвітчизників, за якою вихідці з країни колишнього СРСР могли переселитися в РФ з отриманням "підйомних" (з другої половини 2024 року не діє для громадян України з окупованих областей, які РФ оголосила своїми)

- З 2023 року для жителів регіонів, які РФ оголосила "своїми", запрацювала програма підвищення трудової мобільності, що стимулює переселення фахівців до 18 Суб'єктів Федерації (де склалася складна демографічна ситуація). Насамперед це райони Сибіру і Далекого Сходу (ну і Магадан з Камчаткою - куди ж без них). Але є і депресивні регіони європейської частини. Наприклад, Псковська, Тамбовська, Калузька області. Залежно від регіону так само пропонується фінансовий стимул до переїзду.

- Окремо варто згадати програми "вимивання мізків". Це програми росспівробітництва і прикордонного співробітництва, які фінансують навчання, зокрема, українських дітей у російських вишах. Запущені були в 2015, в 2019 і в 2020-му був збільшений поріг (кількість можливих учасників). У 2022-23 окремий фокус на вихідцях з України та Білорусі.

Таким чином, частину жителів різними способами виманюють, переселяють у досить віддалені регіони РФ. Частину, як наприклад, унікальних фахівців, переселяють із застосуванням примусу. Де фінансові виплати застосовуються як альтернатива тиску на людину в місці проживання: "поїдеш, не буде проблем, та й грошей отримаєш".

На перший погляд, створюється парадоксальна ситуація - з і без того не найбільш населених (з урахуванням біженців) регіонів Кремль намагається виселити досить велику кількість людей. Йдеться про обсяги, не менше 10-15% від населення, що залишилося під окупацією.

Але на місце вивезених і, значною мірою біженців, які втекли від "русского мира", завозяться "нові громадяни". Для яких, насамперед, використовується механізм фінансового стимулювання. Йдеться про кілька різних за своїм складом і характеристиками потоків.

1. Управлінці - найбільш нечисленна група, з якою, в принципі, все зрозуміло. Це жителі РФ, які заради майбутнього кар'єрного зростання деякий час працюють на окупованих територіях. Йдеться не тільки про органи влади, але, наприклад, про податкові органи, поліцію. Більшість із них приїжджає тимчасово, тому вони нас цікавлять меншою мірою.

2. Молоді фахівці та фахівці для цивільної інфраструктури. А ось тут цікавіше. Йдеться про вчителів, медиків, інженерів комунальних підприємств. Для цих людей, залежно від спеціальності, передбачені так звані "підйомні" (разові виплати), доплати за умови роботи (примітно, що місцеві фахівці - українці часто таких не отримують), доступ до пільгових іпотечних програм (про це трохи нижче).

3. Пенсіонери з районів Крайньої Півночі. Ця програма у 2015-17 роках дала досить потужний потік переселенців до Криму. З 2018 до 2023 року квоти (фінанси) виділялися на мізерному рівні. У 2024-му є підстави вважати, що квоти будуть, але значна їх частина - в окуповані Росією українські регіони. І люди поїдуть, тому що навіть поствоєнний прифронтовий регіон за якістю життя (не кажу вже про клімат) заздалегідь кращий за умовні Магадан або Воркуту.

4. Силовики. Йдеться насамперед про офіцерів і контрактників ЗС РФ і Росгвардії, а також їхні сім'ї. Для цих категорій працює будується службове житло. А ті, хто вирішив залишитися, мають можливості стати учасниками "військової іпотеки" - отримати іпотечний кредит під 8% річних (максимум). Військові пенсіонери так само входять до цієї категорії і є "найбільш бажаним" міграційним ресурсом для Кремля.

Але крім програм, власне, спрямованих на переселення, є фінансові програми, які "купують лояльність" місцевих мешканців і, паралельно, так само стимулюють міграційні потоки.

Ключовою такою програмою є пільгова іпотека під 2% річних, яка поширюється якраз на окуповані території. З одного боку це ніби як "для місцевих жителів", які встигли отримати російське громадянство. Але схема коли за офіцером умовної "Росгвардіі" приїжджає сім'я і вже дружина оформляє ту саму "іпотеку під 2%" цілком реальна. Як реальна реклама програми і для молодих фахівців, яких РФ перетягує на окуповані території. На жаль, реально і для частини громадян України, які поспішають отримати "російський паспорт" для доступу до цього ресурсу поліпшення своїх житлових умов.

Велике будівництво і переділ власності

Виникає питання: а де ж селити всіх цих понаїхавших. І тут є два основні механізми.

1. велике будівництво. Дійсно в низці міст Росія починає масштабне будівництво. Йдеться як про об'єкти інфраструктури, так і про житло. Нові "квадратні метри" частково надаються тим, хто втратив житло під час боїв. Це на камеру, щоб показати "турботу". А ось більша частина йде або як "службове" (тобто орендне) житло, або як квадратні метри, доступні до продажу. Фінанси - з перерахованих вище програм. І якщо пільгова іпотека навряд чи є "прибутковою" з точки зору фінансів (вона вигідна для Кремля в розрізі зміни демографічної картини), то освоєння грошей за програмами переселення з районів крайньої півночі цілком дає змогу "заробити тут і тепер".

2. Переділ власності. На початку тексту я згадував переоформлення власності. Ще раз нагадаю, що формально процес триває до 2028 року. У реальності окупаційна влада поспішає. Зокрема, щоб швидко запустити ринок вторинного житла. З одного боку, це викуп квартир у тих, хто "виїжджає" і, відповідно, тим уже нікуди повертатися. З іншого - націоналізація "нічийного житла" - тобто житлоплощі, яка належить українцям, які виїхали подалі від "русского мира". З 2024 року додатковим стимулювальним фактором стало розширення програми "іпотеки під 2%" на вторинний ринок житла на окупованих територіях. Тобто нові переселенці можуть шукати собі житло, не чекаючи результатів "великого будівництва".

Висновки та можливі цілі РФ

З урахуванням політики заміщення населення в Криму, реалізованої Кремлем, можна спрогнозувати, що РФ розраховує:

- Замістити 10-15% населення (що залишилося під окупацією) на вихідців з інших Суб'єктів Федерації до 2025-26 років. Поправка. Йдеться про молоде і відносно молоде покоління, морально готове до мобільності. А так само про ту категорію, думки і життєві установки якої легше змінити. Замість них приїдуть "ідеологічно заряджені" жителі РФ, зокрема військові та пенсіонери.

- Уже 2025 року (а, можливо, і 2024-го) показати "зростання населення" за рахунок міграційних потоків. (Це буде використано пропагандою на внутрішньому полі як демонстрацію "бурхливого розвитку територій під російським управлінням"). А до 2026-27 років отримати щонайменше 20-25% населення, які переїхали в регіон, що вже перебуває під окупацією.

У такому разі Кремль під час проведення, наприклад, переговорів про припинення вогню може навіть "погодитися" на проведення референдумів у майбутньому. На яких голосуватимуть "жителі регіонів".

Для України основним завданням є не допустити помилок "кримського кейсу". Нагадаю, що ми вкрай мало звертали уваги на процеси переселення. Хоча це могло стати однією з основних тез комунікації щодо Криму. Нам необхідно якомога швидше:

а) Розробити й опублікувати контури програми з відновлення майнових прав після деокупації регіонів. Сьогодні є низка розробок аналітичних центрів, але немає затверджених на державному рівні алгоритмів. Таке можна пробачити, якщо війна триває менше 2-х років. Якщо більше, то накопичуються проблеми, які вже не вирішити без спеціальної державної політики. Особливо, якщо врахувати, що ми, на відміну від РФ, обмежені (в силу прагнення до вступу в ЄС) рамками законності та поваги до прав людини.

б) Регулярно відстежувати і публікувати як якісні (які програми працюють), так і кількісні (скільки людей задіяно) показники російської політики щодо заміщення населення. Це необхідно не тільки на пост-війну. Але навіть на моменті можливих переговорів про припинення вогню і політичні механізми повернення території. Ми маємо знати скільки людей виїхало, кого привезли замість них, скільки привезли. І це, до речі, теж один із пунктів майбутніх політичних претензій до РФ.

в) І, нарешті, пам'ятати, що одним із чинників, які впливають на динаміку міграційних процесів є стан фронту. А це вже питання підтримки Сил Оборони України, зокрема громадянами країни. Надії на те, що наші проблеми вирішуватимуться руками "сильних союзників" шкідливі. Партнери можуть допомогти фінансово, морально, трохи (в силу своїх інтересів) політично. Вирішувати наші проблеми повинні, насамперед, ми самі.

Хто такий Ігар Тишкевич

Білоруський аналітик, публіцист, блогер, експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" Українського інституту майбутнього. Автор аналітичних публікацій про білоруську та українську політику й економіку. Дослідницькі інтереси: еволюція політичних систем і політичних інститутів у країнах, що переживають трансформацію; суспільні відносини, можливості корекції системи відносин і впливу на неї; зв'язок економічних відносин і міжнародної політики, взаємний вплив; регіональна політика - Східна Європа і Причорномор'я. Розробив низку навчальних програм і тренінгів з комунікацій, політичних кампаній, пише uifuture.org.

Джерело

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Final Fantasy VII Rebirth взлетела на 3 место чарта продаж США после выхода ПК-версии — в декабре она была на 56 месте
GameMag
2025-02-21T15:04:13Z
Литий не нужен: ученые совершили прорыв в области натрий-ионных аккумуляторов
Фокус
2025-02-21T15:01:34Z
Microsoft совершила прорвы в создании квантовых компьютеров
GameMag
2025-02-21T14:57:07Z
Создатель The Last of Us разбил надежду фанатов игры: продолжения ждать не стоит
Знай
2025-02-21T14:51:58Z
Кампания Delta Force: Black Hawk Down стала бесплатной — разработчики выпустили трейлер
GameMag
2025-02-21T14:39:50Z
Эксперты рассказали, почему бюджетный iPhone все равно хуже недорогих Android-смартфонов
Фокус
2025-02-21T14:16:22Z
Выбор телевизора: что важно знать перед покупкой
Expres UA
2025-02-21T14:16:10Z
Создатель Alan Wake Сэм Лейк получит престижную награду за вклад в развитие игровой индустрии
GameMag
2025-02-21T14:09:20Z
В национальном парке впервые за 50 лет найден "мохнатый дьявол": его назвали в честь крошечной овцы
Фокус
2025-02-21T14:06:41Z
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
2025-02-21T15:00:34Z
Красивый городок в духе Италии: найдено прекрасное место для отдыха летом
Фокус
2025-02-21T13:21:57Z
Какое самое полезное мясо в мире: этот вид "обходит" даже курицу и индейку
TSN
2025-02-21T12:36:06Z
Прически с лифтинг-эффектом — как выбрать ту, что подходит вам
Marie Claire
2025-02-21T11:00:14Z
Путешествие в будущее: как выглядит один из самых роскошных в мире поездов
Фокус
2025-02-21T09:06:20Z
Лишь одна привычка увеличит ваш доход втрое: так всегда поступают миллионеры
TSN
2025-02-21T08:18:20Z
Сонник: новая обувь – значение сна для женщины и мужчины
Comments UA
2025-02-21T05:54:47Z
Интим с утра = выше зарплата в будущем? Почему это хороший способ не только проснуться, но и разбогатеть
Знай
2025-02-21T03:51:06Z
С морковью по-корейски и курицей: рецепт оригинального салата
Политека
2025-02-21T02:00:15Z
В Украине ликвидировали четыре "схемы для уклонистов"
Корреспондент
2025-02-21T14:39:21Z
С начала года на водоемах в Украине погибли 79 человек
Корреспондент
2025-02-21T14:33:59Z
Скандал в школе на Ровенщине: что говорят в полиции о поступке педагога
TSN
2025-02-21T14:30:19Z
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
2025-02-21T14:21:29Z
Распространял детское порно: в Хмельницком задержали 44-летнего мужчину
TSN
2025-02-21T14:06:40Z
В Днепре судья присвоил арендованную квартиру
Корреспондент
2025-02-21T13:36:59Z
"Прямо под моим крылом": пилот ВВС США сообщил о НЛО размером с футбольный мяч
Фокус
2025-02-21T11:45:56Z
В Ровенской области учитель ударил ребенка
Comments UA
2025-02-21T11:06:05Z
Оккупанты с беспилотника атаковали авто полицейских: что с ними
Comments UA
2025-02-21T10:48:19Z
Казус на велогонке в Португалии: участники проехали финишный поворот
Фокус
2025-02-21T12:06:45Z
Промоутер Баколе оценил его согласие на бой с Паркером
Корреспондент
2025-02-21T11:54:56Z
Дюбуа снялся с боя потенциальных соперников Усика: в чем причина и кто его заменит
TSN
2025-02-21T09:06:39Z
Канадский премьер Трюдо затроллил Трампа после победы над США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T09:01:19Z
Канада обыграла США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T08:31:14Z
Тренер Дюбуа уверен, что его боец в бое-реванше уложит Усика на ринг
Известия Киев
2025-02-21T08:28:59Z
Ему все равно: Менеджер оценил готовность Паркера к новому сопернику
Корреспондент
2025-02-21T05:33:15Z
Фьюри встретился с легендой своего любимого футбольного клуба
Корреспондент
2025-02-21T05:24:09Z
Мбаппе признан лучшим игроком недели в Лиге чемпионов
Корреспондент
2025-02-20T18:42:01Z
В Киеве впервые представили дальнобойную Трембиту
Корреспондент
2025-02-21T15:06:03Z
Стало известно, кто виноват в подрыве Оскольской дамбы
Comments UA
2025-02-21T14:39:37Z
Оккупанты захватили еще два населенных пункта
Comments UA
2025-02-21T14:36:41Z
Украинцы уже стали рабами для россиян: что известно
Comments UA
2025-02-21T14:33:09Z
Паника в Крыму небезосновательна: к чему следует готовиться оккупантам
Comments UA
2025-02-21T14:21:16Z
"Все просто рухнуло": жена и двое детей ждут военного ВСУ дома, 20 месяцев о нем никакого известия
Политека
2025-02-21T14:03:07Z
За деньги помогал уклонистам: ГБР разоблачило чиновника Хмельницкой РГА
Апостроф
2025-02-21T14:00:54Z
На Западе предупредили, что вскоре российские сапоги начнут топтать еще одну область Украины
Comments UA
2025-02-21T13:39:18Z
Семьи пленных бойцов ВСУ не получат выплаты: ТЦК разъяснили причины
Знай
2025-02-21T13:30:16Z
Николь Кидман рассказала, что ее напугало после родов
Фокус
2025-02-21T14:30:53Z
Организаторы Tokyo Game Show анонсировали выставку 2025 года
GameMag
2025-02-21T14:21:15Z
Харрисон Форд ворвался во вселенную Marvel в новой роли: фанаты обсуждают замены актеров
Знай
2025-02-21T13:51:43Z
Дочь Пола Маккартни стала жертвой своего коллеги
Фокус
2025-02-21T13:36:54Z
Интеллигентный клеш: почему bootcut — идеальные джинсы для фигуры plus size
Marie Claire
2025-02-21T13:00:36Z
Маша Ефросинина появилась на публике с мужем-военным: в сети заметили пикантный момент/Пара впервые за долгое время вышла в свет
Апостроф
2025-02-21T12:36:33Z
Маша Ефросинина показалась на публике с мужем-воином и рассказала об изменениях во время войны
TSN
2025-02-21T12:21:27Z
Рианна и ее муж готовятся к появлению третьего ребенка
GlavRed
2025-02-21T11:54:26Z
Дочь Бена Аффлека прекратила общение с Дженнифер Лопес
Фокус
2025-02-21T11:30:52Z
В Финляндию прибудут до 40 морпехов США
Корреспондент
2025-02-21T15:07:38Z
"К сожалению, он не вернулся": 61-летняя женщина воплотила мечту сына-военного после его потери
Политека
2025-02-21T15:03:22Z
Патрулирование Typhoon в Украине: британских летчиков готовят к миротоворческой миссии, — СМИ
Фокус
2025-02-21T14:57:55Z
Зарплаты учителей планируют значительно повысить: когда это произойдет
Фокус
2025-02-21T14:36:44Z
В украинских университетах нужно создать программу по исследованию РФ – эксперт
ZN UA
2025-02-21T14:31:26Z
Военным разрешили за госсредства заправлять и ремонтировать авто переданные от волонтеров
Лига
2025-02-21T14:31:24Z
США приложили руку: Украина не может получить первые истребители F-16 от Бельгии, — СМИ
Фокус
2025-02-21T14:27:33Z
Таких денег нигде не заработать: военный объяснил, почему контракты для молодежи – реальный шанс изменить жизнь
Знай
2025-02-21T14:12:23Z
Европе придется увеличить армию на 300 тысяч военных без поддержки США, — аналитики
Фокус
2025-02-21T14:00:20Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
TSN
2025-02-21T14:36:59Z
Плата за лекарства при ОРВИ и COVID: Минздрав призвал сообщать о нарушениях врачей
Фокус
2025-02-21T14:15:36Z
Как покрытие на сковороде может вредить вашему здоровью
Comments UA
2025-02-21T13:30:57Z
Декларации с семейными врачами могут аннулировать - кого это коснется
Корреспондент
2025-02-21T10:27:56Z
Назван салат из двух простых и доступных ингредиентов, который продлевает жизнь
TSN
2025-02-21T10:21:48Z
7 специй, которые необходимо употреблять для профилактики рака желудка и кишечника
Comments UA
2025-02-21T08:33:46Z
Минздрав показал список лекарств, которые подешевеют в аптеках с 1 марта
Знай
2025-02-21T08:30:49Z
Присмотритесь: эти признаки на ваших ступнях сигнализируют о серьезной болезни
Comments UA
2025-02-21T06:42:48Z
Народные средства от импотенции: что поможет вернуть "мужскую силу"
Comments UA
2025-02-21T03:21:08Z
Краснокнижные птицы из Украины начали перебираться в РФ: орнитолог назвал причины
Фокус
2025-02-21T15:06:14Z
Алексей Кущ рассказал об афере века в Украине: «Растворилось 5 млн гектаров государственной земли»
Знай
2025-02-21T14:48:02Z
Изменится ли стоимость доставки газа после зимы: "Газсети" сделали заявление
Знай
2025-02-21T14:30:23Z
Украина вошла в четверку лидеров Европы по уровню поддержки стартапов
Лига
2025-02-21T14:24:56Z
OpenAI с декабря увеличило количество пользователей на 33%, несмотря на появление DeepSeek
Лига
2025-02-21T14:24:49Z
5 "золотых" отраслей с высокими зарплатами: IT теряет позиции, неожиданно в тренде — электросварщики
TSN
2025-02-21T14:21:01Z
После ударов РФ Украина потеряла 40% добычи газа: есть ли запасы до конца весны, — Reuters
Фокус
2025-02-21T14:16:42Z
Маск ошибся на 8 миллиардов: найден ужасный ляп DOGE
Comments UA
2025-02-21T14:12:26Z
Из-за действий Трампа цена на золото растет. Можно ли на этом заработать
Корреспондент
2025-02-21T13:30:16Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
2025-02-20T08:45:14Z
Мигалки на дорогах: когда нужно уступать, а когда можно ехать дальше, памятка для водителей
Знай
2025-02-20T07:51:18Z
Дуда советует Зеленскому оставаться преданным курсу на конструктивное сотрудничество с Трампом
Европейская правда
2025-02-21T15:06:55Z
Лавров цинично заявил, куда лучше направить помощь, которую выделяют Украине
Comments UA
2025-02-21T15:03:05Z
Рейтинг поддержки Зеленского вырос до 63% на фоне заявлений Трампа
Комсомольская правда
2025-02-21T14:58:26Z
Китайские интернет-магазины предлагают "топить" Трампа в унитазе, чтобы снять стресс
Comments UA
2025-02-21T14:57:23Z
Россияне нанесли авиаудары по Константиновке: есть жертва и потерпевшие
Корреспондент
2025-02-21T14:54:51Z
Украина и США могут заключить соглашение о полезных ископаемых до конца недели – Bloomberg
ZN UA
2025-02-21T14:48:04Z
Дональд Трамп намерен возобновить соглашение о редкоземельных минералах с Украиной
Известия Киев
2025-02-21T14:45:29Z
Как Украине преодолеть атаки Трампа: журналист привел красноречивый пример
Апостроф
2025-02-21T14:42:30Z
Кто теперь не дает Зеленскому подписать мир с РФ: Лавров ошарашил заявлением
Comments UA
2025-02-21T14:39:48Z