MY.UAНовини
Як РФ заміщує населення окупованих територій
Як РФ заміщує населення окупованих територій

Як РФ заміщує населення окупованих територій

Алгоритм, у принципі, відпрацьований на Кримському півострові.

Думаю, вираз "батогом і пряником" відомий багатьом. У політиці, якщо коректно, це називається системою стимулів і примусу. І це використовує РФ для корекції у вигідному для себе ключі демографічної картини на окупованих територіях України.

Алгоритм, у принципі, відпрацьований на Кримському півострові. Ще на початку 2017 року я відзначав тенденції і називав задіяні програми. У 2023 році він почав працювати по окупованих регіонах материкової частини України.

Як це працює?

Місцевих жителів активно "паспортизують" і переоформляють нерухомість уже за російськими законами. Теоретично, видані державними органами України документи діятимуть (виходячи з прийнятих норм для цих територій) до 2028 року. На практиці окупаційна влада поспішає, намагаючись завершити процес набагато швидше.

Паралельно з цим частину жителів окупованих регіонів російська влада прагне вивезти на територію РФ і поселити там. Активно працюють програми "переселення" громадян України. Серед основних можна вказати

- програми "розміщення українських біженців". Це документування, дозвіл на тимчасове проживання. Але зазвичай у регіонах Сибіру, Далекого Сходу. До речі, дозвіл на тимчасове проживання в "безквотному" режимі з 2024 року поширюють на "всіх українців" (але це окрема тема аналізу).

- держпрограма переселення співвітчизників, за якою вихідці з країни колишнього СРСР могли переселитися в РФ з отриманням "підйомних" (з другої половини 2024 року не діє для громадян України з окупованих областей, які РФ оголосила своїми)

- З 2023 року для жителів регіонів, які РФ оголосила "своїми", запрацювала програма підвищення трудової мобільності, що стимулює переселення фахівців до 18 Суб'єктів Федерації (де склалася складна демографічна ситуація). Насамперед це райони Сибіру і Далекого Сходу (ну і Магадан з Камчаткою - куди ж без них). Але є і депресивні регіони європейської частини. Наприклад, Псковська, Тамбовська, Калузька області. Залежно від регіону так само пропонується фінансовий стимул до переїзду.

- Окремо варто згадати програми "вимивання мізків". Це програми росспівробітництва і прикордонного співробітництва, які фінансують навчання, зокрема, українських дітей у російських вишах. Запущені були в 2015, в 2019 і в 2020-му був збільшений поріг (кількість можливих учасників). У 2022-23 окремий фокус на вихідцях з України та Білорусі.

Таким чином, частину жителів різними способами виманюють, переселяють у досить віддалені регіони РФ. Частину, як наприклад, унікальних фахівців, переселяють із застосуванням примусу. Де фінансові виплати застосовуються як альтернатива тиску на людину в місці проживання: "поїдеш, не буде проблем, та й грошей отримаєш".

На перший погляд, створюється парадоксальна ситуація - з і без того не найбільш населених (з урахуванням біженців) регіонів Кремль намагається виселити досить велику кількість людей. Йдеться про обсяги, не менше 10-15% від населення, що залишилося під окупацією.

Але на місце вивезених і, значною мірою біженців, які втекли від "русского мира", завозяться "нові громадяни". Для яких, насамперед, використовується механізм фінансового стимулювання. Йдеться про кілька різних за своїм складом і характеристиками потоків.

1. Управлінці - найбільш нечисленна група, з якою, в принципі, все зрозуміло. Це жителі РФ, які заради майбутнього кар'єрного зростання деякий час працюють на окупованих територіях. Йдеться не тільки про органи влади, але, наприклад, про податкові органи, поліцію. Більшість із них приїжджає тимчасово, тому вони нас цікавлять меншою мірою.

2. Молоді фахівці та фахівці для цивільної інфраструктури. А ось тут цікавіше. Йдеться про вчителів, медиків, інженерів комунальних підприємств. Для цих людей, залежно від спеціальності, передбачені так звані "підйомні" (разові виплати), доплати за умови роботи (примітно, що місцеві фахівці - українці часто таких не отримують), доступ до пільгових іпотечних програм (про це трохи нижче).

3. Пенсіонери з районів Крайньої Півночі. Ця програма у 2015-17 роках дала досить потужний потік переселенців до Криму. З 2018 до 2023 року квоти (фінанси) виділялися на мізерному рівні. У 2024-му є підстави вважати, що квоти будуть, але значна їх частина - в окуповані Росією українські регіони. І люди поїдуть, тому що навіть поствоєнний прифронтовий регіон за якістю життя (не кажу вже про клімат) заздалегідь кращий за умовні Магадан або Воркуту.

4. Силовики. Йдеться насамперед про офіцерів і контрактників ЗС РФ і Росгвардії, а також їхні сім'ї. Для цих категорій працює будується службове житло. А ті, хто вирішив залишитися, мають можливості стати учасниками "військової іпотеки" - отримати іпотечний кредит під 8% річних (максимум). Військові пенсіонери так само входять до цієї категорії і є "найбільш бажаним" міграційним ресурсом для Кремля.

Але крім програм, власне, спрямованих на переселення, є фінансові програми, які "купують лояльність" місцевих мешканців і, паралельно, так само стимулюють міграційні потоки.

Ключовою такою програмою є пільгова іпотека під 2% річних, яка поширюється якраз на окуповані території. З одного боку це ніби як "для місцевих жителів", які встигли отримати російське громадянство. Але схема коли за офіцером умовної "Росгвардіі" приїжджає сім'я і вже дружина оформляє ту саму "іпотеку під 2%" цілком реальна. Як реальна реклама програми і для молодих фахівців, яких РФ перетягує на окуповані території. На жаль, реально і для частини громадян України, які поспішають отримати "російський паспорт" для доступу до цього ресурсу поліпшення своїх житлових умов.

Велике будівництво і переділ власності

Виникає питання: а де ж селити всіх цих понаїхавших. І тут є два основні механізми.

1. велике будівництво. Дійсно в низці міст Росія починає масштабне будівництво. Йдеться як про об'єкти інфраструктури, так і про житло. Нові "квадратні метри" частково надаються тим, хто втратив житло під час боїв. Це на камеру, щоб показати "турботу". А ось більша частина йде або як "службове" (тобто орендне) житло, або як квадратні метри, доступні до продажу. Фінанси - з перерахованих вище програм. І якщо пільгова іпотека навряд чи є "прибутковою" з точки зору фінансів (вона вигідна для Кремля в розрізі зміни демографічної картини), то освоєння грошей за програмами переселення з районів крайньої півночі цілком дає змогу "заробити тут і тепер".

2. Переділ власності. На початку тексту я згадував переоформлення власності. Ще раз нагадаю, що формально процес триває до 2028 року. У реальності окупаційна влада поспішає. Зокрема, щоб швидко запустити ринок вторинного житла. З одного боку, це викуп квартир у тих, хто "виїжджає" і, відповідно, тим уже нікуди повертатися. З іншого - націоналізація "нічийного житла" - тобто житлоплощі, яка належить українцям, які виїхали подалі від "русского мира". З 2024 року додатковим стимулювальним фактором стало розширення програми "іпотеки під 2%" на вторинний ринок житла на окупованих територіях. Тобто нові переселенці можуть шукати собі житло, не чекаючи результатів "великого будівництва".

Висновки та можливі цілі РФ

З урахуванням політики заміщення населення в Криму, реалізованої Кремлем, можна спрогнозувати, що РФ розраховує:

- Замістити 10-15% населення (що залишилося під окупацією) на вихідців з інших Суб'єктів Федерації до 2025-26 років. Поправка. Йдеться про молоде і відносно молоде покоління, морально готове до мобільності. А так само про ту категорію, думки і життєві установки якої легше змінити. Замість них приїдуть "ідеологічно заряджені" жителі РФ, зокрема військові та пенсіонери.

- Уже 2025 року (а, можливо, і 2024-го) показати "зростання населення" за рахунок міграційних потоків. (Це буде використано пропагандою на внутрішньому полі як демонстрацію "бурхливого розвитку територій під російським управлінням"). А до 2026-27 років отримати щонайменше 20-25% населення, які переїхали в регіон, що вже перебуває під окупацією.

У такому разі Кремль під час проведення, наприклад, переговорів про припинення вогню може навіть "погодитися" на проведення референдумів у майбутньому. На яких голосуватимуть "жителі регіонів".

Для України основним завданням є не допустити помилок "кримського кейсу". Нагадаю, що ми вкрай мало звертали уваги на процеси переселення. Хоча це могло стати однією з основних тез комунікації щодо Криму. Нам необхідно якомога швидше:

а) Розробити й опублікувати контури програми з відновлення майнових прав після деокупації регіонів. Сьогодні є низка розробок аналітичних центрів, але немає затверджених на державному рівні алгоритмів. Таке можна пробачити, якщо війна триває менше 2-х років. Якщо більше, то накопичуються проблеми, які вже не вирішити без спеціальної державної політики. Особливо, якщо врахувати, що ми, на відміну від РФ, обмежені (в силу прагнення до вступу в ЄС) рамками законності та поваги до прав людини.

б) Регулярно відстежувати і публікувати як якісні (які програми працюють), так і кількісні (скільки людей задіяно) показники російської політики щодо заміщення населення. Це необхідно не тільки на пост-війну. Але навіть на моменті можливих переговорів про припинення вогню і політичні механізми повернення території. Ми маємо знати скільки людей виїхало, кого привезли замість них, скільки привезли. І це, до речі, теж один із пунктів майбутніх політичних претензій до РФ.

в) І, нарешті, пам'ятати, що одним із чинників, які впливають на динаміку міграційних процесів є стан фронту. А це вже питання підтримки Сил Оборони України, зокрема громадянами країни. Надії на те, що наші проблеми вирішуватимуться руками "сильних союзників" шкідливі. Партнери можуть допомогти фінансово, морально, трохи (в силу своїх інтересів) політично. Вирішувати наші проблеми повинні, насамперед, ми самі.

Хто такий Ігар Тишкевич

Білоруський аналітик, публіцист, блогер, експерт програми "Міжнародна та внутрішня політика" Українського інституту майбутнього. Автор аналітичних публікацій про білоруську та українську політику й економіку. Дослідницькі інтереси: еволюція політичних систем і політичних інститутів у країнах, що переживають трансформацію; суспільні відносини, можливості корекції системи відносин і впливу на неї; зв'язок економічних відносин і міжнародної політики, взаємний вплив; регіональна політика - Східна Європа і Причорномор'я. Розробив низку навчальних програм і тренінгів з комунікацій, політичних кампаній, пише uifuture.org.

Джерело

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Daily Mail: В Німеччині поліція п’ять годин розслідувала «вбивство» секс-ляльки
Antikor
2025-04-02T08:21:57Z
Повітряні сили збили за ніч понад 40 ударних дронів РФ
Gazeta UA
2025-04-02T08:19:59Z
«Мізки» Оксена Лісового. Міністр освіти озброївся 30 радниками: хто вони?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:18:15Z
У Манчестері провели семінар про діяльність Організації українських жінок у Британії
УкраинФорм
2025-04-02T08:04:12Z
У Росії заявили про атаку понад 90 безпілотників
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:45Z
Маркетплейс дронів для армії: що таке DOT-Chain і як змінює ситуацію із забезпеченням у війську
24tv
2025-04-02T08:03:32Z
У застосунку «Армія+» з’явилися шість нових рапортів
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:27Z
Естонія закупить в Угорщини радари
Европейская правда
2025-04-02T08:01:37Z
У НАТО обрали рішення для боротьби з російськими КАБами
ZN UA
2025-04-02T07:57:41Z
Кілька ділянок, авто та мільйонні заощадження: син ексголови МСЕК Крупи подав декларацію
Фокус
2025-04-02T08:27:13Z
"НАТО буде в ступорі": несподіваний сценарій нової війни РФ у Європі
GlavRed
2025-04-02T08:27:13Z
Президентські рейтинги в Румунії: ультраправий кандидат лідирує, але програє у другому турі
Европейская правда
2025-04-02T08:24:34Z
Вашингтон закликає ЄС не обмежувати закупівлі американської зброї
iPress
2025-04-02T08:24:05Z
ЗМІ: США невдоволені намірами Європи купувати менше американської зброї
Европейская правда
2025-04-02T08:21:33Z
Вирок для Марін Ле Пен - чи відмовиться вона від боротьби за пост президента Франції
Комсомольская правда
2025-04-02T08:21:23Z
Угода про копалини перебуває на етапі юридичного погодження – Зеленський
Лига
2025-04-02T08:19:49Z
Трамп розчарований діями путіна
iPress
2025-04-02T08:19:09Z
В ОП обговорили безпекову ситуацію в Україні з головою федеральної землі Нижня Австрія
УкраинФорм
2025-04-02T08:19:03Z
Втрати росіян на покровському напрямку зросли втричі — 59 ОШБр
ZN UA
2025-04-02T08:27:53Z
Ремонти "Київавтодору": на чому зосереджені зусилля найбільшого замовника робіт
ZN UA
2025-04-02T08:09:01Z
Ексдепутат Одеської облради Бойченко і експрокурор Мараховський отримали 10 та 8 років за ґратами з конфіскацією всього майна
Antikor
2025-04-02T08:04:44Z
Війська РФ атакували з дрона Херсон, поранені двоє цивільних
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:25Z
В Україну йде суттєве похолодання, можливий навіть сніг
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:54:35Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 2 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-02T07:51:29Z
Ремонт київських доріг: скільки заробив "Київавтодор" останнім часом
ZN UA
2025-04-02T07:46:26Z
Французька радіостанція, яка веде мовлення в окупованому Донецьку, розірве договір з «Газпром-медиа»
Детектор М
2025-04-02T07:42:46Z
Ворог готує масштабний наступ: у ЗСУ назвали місяць, коли чекати удару
GlavRed
2025-04-02T07:39:18Z
В Україні можуть зрости ціни на газ: у чому причина
GlavRed
2025-04-02T08:27:44Z
Алкоголь і сигарети стануть розкішшю: що буде з цінами з 1 квітня 2025 року
GlavRed
2025-04-02T08:27:20Z
Не всім треба платити 20 000 грн для бронювання: які підприємства звільнені від цієї вимоги
Telegraf
2025-04-02T08:27:07Z
Уряд дозволив підприємствам критичної комунальної інфраструктури бронювати до 75% працівників
УкраинФорм
2025-04-02T08:24:32Z
Оренда однокімнатних квартир обходиться українцям щонайменше у 40% зарплати
Antikor
2025-04-02T08:24:31Z
Чи є валюти, які неможливо обміняти в банках та обмінниках
24tv
2025-04-02T08:24:16Z
Головою наглядової ради ДП «Ліси України» став Олексій Кучер
УкраинФорм
2025-04-02T08:19:24Z
Як перевірити борги за електроенергію і не наробити нових
Telegraf
2025-04-02T08:12:56Z
Споживачам повернуть майже мільйон гривень за порушення у тарифах на ЖКП
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:24Z
Буковина — Вікторія 2:1 Відео голів та огляд матчу Кубку України
Football.ua
2025-04-02T08:19:20Z
Українські параволейболістки - бронзові призерки Кубка чемпіонів
УкраинФорм
2025-04-02T08:12:57Z
Провал чи збіг обставин: в Іспанії оцінили гру Луніна, який пропустив 4 м'ячі в півфіналі Кубка
24tv
2025-04-02T08:09:25Z
"Якби Усик залишив": відомий боксер оцінив шанси Кличка стати чемпіоном світу
24tv
2025-04-02T08:09:18Z
Верес — Полісся. Напередодні
Football.ua
2025-04-02T08:06:45Z
Вероніка Подрез виграла стартовий матч основної сітки турніру ITF у Нанті
УкраинФорм
2025-04-02T08:04:16Z
Овчаренко поступився на старті турніру ATP в Італії
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:55Z
Аморім: МЮ заслуговував на більше, ніж програти Ноттінгему
Football.ua
2025-04-02T08:01:37Z
Бен-Єддер продовжить кар'єру в Ірані
Football.ua
2025-04-02T07:22:13Z
Помер Вел Кілмер – зірка фільмів « Бетмен назавжди» та «Кращий стрілець»
Комсомольская правда
2025-04-02T08:03:52Z
Анна Трінчер розповіла про нещодавній дзвінок від батька, з яким не спілкувалася 7 років
24tv
2025-04-02T07:57:08Z
6 романтичних фільмів: історії, що зачіпають за живе
Вива
2025-04-02T07:45:03Z
Алхім та Валеулін: дружина бізнесмена відреагувала на слова його коханки
Фокус
2025-04-02T07:36:08Z
Фанати "Бріджертонів" завмерли в очікуванні: у мережі з'явились приголомшливі фото 4 сезону
24tv
2025-04-02T07:33:43Z
Подруга Тетяни Овсієнко викрила співачку - що сталося
GlavRed
2025-04-02T07:27:42Z
"Завжди на відстані": внучка Ротару зробила заяву і вразила своїм виглядом
GlavRed
2025-04-02T07:27:01Z
Російський балет виступав у Швеції, вдаючи з себе українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T07:24:01Z
У віці 65 років через пневмонію помер відомий американський актор Вел Кілмер
Antikor
2025-04-02T07:21:31Z
Китайський гороскоп на завтра 3 квітня: Бикам - драма, Тиграм - ревнощі
GlavRed
2025-04-02T08:27:15Z
Виявилася однією з найуспішніших угод в історії. Що США отримали від придбання Аляски у Росії
Telegraf
2025-04-02T08:15:18Z
Нагадує зачарований ліс: який вигляд має столітній будинок, що стоїть посеред природи
24tv
2025-04-02T08:12:33Z
Усі зазиратимуть у ваш кошик: запікаємо ароматну шинку в медовій глазурі на Пасху
24tv
2025-04-02T07:54:28Z
Винуватиця нещасть і бід: ось як правильно позбутися старої сумки
24tv
2025-04-02T07:42:24Z
5 зодіаків, які є найкращими супутниками життя
GlavRed
2025-04-02T07:27:53Z
Є одне важливе правило: коли обрізати троянди для пишного цвітіння
Telegraf
2025-04-02T07:00:57Z
Смачнішої капусти вже не буде: як її приготувати на гарнір чи як основну страву
Telegraf
2025-04-02T07:00:34Z
Експерти назвали 8 речей вдома, яких треба позбутися перед Пасхою
24tv
2025-04-02T06:30:43Z
Двоє російських агентів готували теракт у Львові: що планували зробити
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:21:57Z
На Херсонщині через атаку дронів постраждали двоє поліцейських
УкраинФорм
2025-04-02T08:21:50Z
Судитимуть організаторку фіктивних шлюбів ухилянтів з жінками з інвалідністю
Украина Криминальная
2025-04-02T08:15:03Z
Вінничанина підозрюють у шахрайстві із земельною ділянкою вартістю майже ₴1 млн
Украина Криминальная
2025-04-02T08:06:10Z
На Харківщині у чоловіка в руках здетонував вибуховий пристрій
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:54Z
На Прикарпатті 44 дитини перейшли на дистанційне навчання через обвал будівлі гімназії
УкраинФорм
2025-04-02T08:03:11Z
У Києві старе дерево впало на автомобіль, який рухався
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T08:00:06Z
Ледь не вбив через сварку: у Польщі українець підпалив свого роботодавця
24tv
2025-04-02T07:54:06Z
В Україні повідомлено про підозру псевдоадвокатці, яка нашахраювала понад три мільйони гривень
InternetUA
2025-04-02T07:42:27Z
Грипозний сезон: за тиждень захворіли майже 157 тисяч українців
УкраинФорм
2025-04-02T08:19:43Z
Йога та схуднення: чи допоможуть регулярні заняття позбутися зайвої ваги
24tv
2025-04-02T08:12:21Z
Чехія інвестує €100 мільйонів на оновлення українських лікарень
УкраинФорм
2025-04-02T08:12:18Z
Рік з чипом у мозку: пацієнт Neuralink розповів, як почуває себе і чи має побічні ефекти
24tv
2025-04-02T08:09:08Z
Популярні ліки можуть викликати раптову зупинку серця
24tv
2025-04-02T07:33:55Z
Розчинна чи заварна: вчені визначили, яка кава є кориснішою
24tv
2025-04-02T07:18:23Z
В Угорщині зафіксували новий спалах небезпечної хвороби тварин
24tv
2025-04-02T07:06:49Z
Чи можуть мобілізувати з гіпертонією у 2025 році
24tv
2025-04-02T06:57:13Z
Котики і собачки переживають через війну: як розпізнати стрес у улюбленця та допомогти йому
Знай
2025-04-02T06:51:52Z
Породження незвичайних сил: як формується дощ, що заморожує все, чого торкається
Фокус
2025-04-02T08:27:10Z
Infinity Blade 2 отримала порт на ПК — покращена графіка та підтримка клавіатури
ITC
2025-04-02T08:21:53Z
Перші подробиці про iPad Pro на M6 розкрито відомим інсайдером
InternetUA
2025-04-02T08:19:52Z
Унікальний мозковий імплант повернув жінці голос без затримки
360ua.news
2025-04-02T08:12:36Z
Ксенія Мішина повідомила про шахраїв, які діють від її імені: "У мене немає слів"
24tv
2025-04-02T08:12:19Z
Нова магнітна буря вже чекає на Землю. Коли вона може зіпсувати настрій
Telegraf
2025-04-02T08:03:14Z
Новий космічний телескоп NASA за $488 млн зробив перші зображення Всесвіту
Фокус
2025-04-02T07:57:58Z
Atomfall набрав 1,5 млн гравців менш ніж за тиждень — найуспішніший запуск Rebellion
ITC
2025-04-02T07:52:02Z
У Малайзії знайдено небачений раніше "ліхтар фей": він може зникнути з лиця Землі через туристів
Фокус
2025-04-02T07:45:11Z
Більше електрифікації: розкрито подробиці нового Nissan X-Trail 2026
Фокус
2025-04-02T08:27:42Z
Електрокросовер Hyundai Inster перетворили на ефектний спорткар
AutoGeek
2025-04-02T08:21:22Z
Ford запатентував ручний перемикач передач для електромобілів
AutoCentre
2025-04-02T08:13:20Z
Американці масово крадуть кабелі Tesla Supercharger: з чим це пов’язано
InternetUA
2025-04-02T07:31:55Z
Дизель та плагін-гібрид: Nissan показав новий повнорозмірний пікап
AutoGeek
2025-04-02T07:27:48Z
Xiaomi готує стильний електричний спорткар
AutoCentre
2025-04-02T07:04:39Z
Citroen перетворив електричний паркетник у практичний фургон за 18 000 євро
ЗаРулем
2025-04-02T07:03:42Z
Запас ходу – 1250 км: в Європі з'явиться недорогий електрифікований кросовер Chery
Фокус
2025-04-02T06:45:27Z
Tesla втрачає ринок – французи та шведи відвертаються від бренду
24tv
2025-04-02T05:03:38Z