MY.UAНовини
Велика міграція по-російськи: як ворог замінює населення на окупованих територіях
Велика міграція по-російськи: як ворог замінює населення на окупованих територіях

Велика міграція по-російськи: як ворог замінює населення на окупованих територіях

Програми переселення по-російськи

Алгоритм відпрацьований на Кримському півострові. У 2023 році він почав працювати на окупованих регіонах материкової частини України.

Як це працює? Місцевих жителів активно "паспортизують" та переоформлюють нерухомість вже за російськими законами. Теоретично, видані державними органами України документи діятимуть (виходячи з ухвалених норм для цих територій) до 2028 року. На практиці окупаційна влада поспішає, намагаючись завершити процес набагато швидше.

Паралельно з цим частину жителів окупованих регіонів російська влада прагнутиме вивезти на територію Росії і поселити там. Активно працюють програми "переселення" громадян України.

Серед основних можна вказати наступні:

  • програми "розміщення українських біженців". Це документування, дозвіл на тимчасове проживання. Але зазвичай у регіонах Сибіру, Далекого Сходу. До речі, дозвіл на тимчасове проживання у "безквотному" режимі з 2024 року поширюють на "всіх українців";
  • держпрограма переселення за якою вихідці з країни колишнього СРСР могли переселитися до Росії з отриманням "підйомних" (з другої половини 2024 року не діє для громадян України з окупованих областей, які Росія оголосила своїми);
  • з 2023 року для жителів регіонів, які Росія незаконно оголосила "своїми", запрацювала програма підвищення трудової мобільності, яка стимулює переселення фахівців у 18 суб'єктах федерації. Насамперед це райони Сибіру та Далекого Сходу. Також є ще депресивні регіони європейської частини: Псковська, Тамбовська, Калузька області. Залежно від регіону також пропонується фінансовий стимул до переїзду;
  • окремо варто згадати програми "вимивання мозку". Це програми прикордонного співробітництва, які фінансують навчання, зокрема й українських дітей у російських вишах. Запущені були у 2015 році, у 2019 та у 2020-му збільшили кількість можливих учасників. У 2022 – 2023 роках встановили окремий фокус на вихідцях з України та Білорусі.

Частину жителів у різний спосіб виманюють, переселяють у досить віддалені регіони Росії. Частину, як, наприклад, унікальних фахівців, переселяють із застосуванням примусу. Фінансові виплати використовують як альтернативу тиску на людину в місці проживання: "Поїдеш, не буде проблем, та й гроші отримаєш".

На перший погляд, створюється парадоксальна ситуація – з негусто населених (з урахуванням біженців) регіонів Кремль намагається виселити чимало людей. Мовиться про обсяги у щонайменше 10 – 15% від населення, що залишилося під окупацією.

Кого росіяни звозять на окуповані території

Але на місце вивезених і людей, які втекли від "русского міра, завозять "нових громадян". Для яких, в першу чергу, використовують механізм фінансового стимулювання. Мовиться про кілька різних за своїм складом та характеристиками потоків.

1. Управлінці – найбільш нечисленна група, з якою, у принципі, все зрозуміло. Це жителі Росії, які заради майбутнього кар'єрного зростання деякий час працюють на окупованих територіях. Мовиться не лише про органи влади, а, наприклад, про податкові органи, поліцію. Більшість із них приїжджають тимчасово, тому вони нас цікавлять меншою мірою.

2. Молоді спеціалісти та фахівці для цивільної інфраструктури. А ось тут цікавіше. Мовиться про вчителів, медиків, інженерів комунальних підприємств. Для цих людей, залежно від спеціальності, передбачені так звані "підйомні" (разові виплати), доплати за умови роботи, доступ до пільгових іпотечних програм.

3. Пенсіонери з районів крайньої Півночі. Ця програма у 2015 – 2017 роках дала досить потужний потік переселенців до Криму. З 2018 до 2023 років квоти (фінанси) виділялися на мізерному рівні. 2024-го є підстави вважати, що квоти будуть, але значна їхня частина – в окуповані Росією українські регіони. Люди поїдуть, бо навіть прифронтовий регіон за якістю життя значно кращий за умовний Магадан.

4. Силовики. Мовиться в першу чергу про офіцерів і контрактників збройних сил Росії і Росгвардії і їхні сім'ї. Для цих категорій будують службове житло. А ті, хто вирішив залишитися, мають змогу стати учасниками "військової іпотеки" – отримати іпотечний кредит під 8% річних (максимум). Військові пенсіонери також входять до цієї категорії і є "найбажанішим" міграційним ресурсом для Кремля.

Але крім програм спрямованих на переселення, є фінансові програми, які "купують лояльність" місцевих жителів і паралельно також стимулюють міграційні потоки.

Ключовою такою програмою є пільгова іпотека під 2% річних, яка поширюється саме на окуповані території. З одного боку, це начебто для місцевих жителів, які встигли отримати російське громадянство. Але схема коли за офіцером умовної "Росгвардії" приїжджає сім'я і вже дружина оформлює ту саму "іпотеку під 2%" цілком реальна. Як реальна реклама програми й молодих фахівців, яких Росія перетягує на окуповані території. На жаль, реальна і для частини громадян України, які поспішають отримати російський паспорт для доступу до ресурсу поліпшення своїх житлових умов.

Велике будівництво та переділ власності

Виникає питання: а де ж селити всіх цих тих, що понаїхали? Тут є два основні механізми.

1. Велике будівництво. Справді, у низці міст Росія починає масштабне будівництво. Мовиться як про об'єкти інфраструктури, так і про житло. Нові квадратні метри частково надаються тим, хто втратив житло під час боїв. Це на камеру, щоб показати турботу. А ось більшість йде або як "службове житло" (тобто під оренду), або як квадратні метри, доступні для продажу. Фінанси з перерахованих вище програм.

Якщо пільгова іпотека навряд є прибутковою з погляду фінансів (вона вигідна для Кремля у розрізі зміни демографічної картини), то освоєння грошей за програмами переселення з районів крайньої півночі цілком дозволяє заробити тут і тепер.

2. Переділ власності. На початку тексту я згадував про переоформлення власності. Ще раз нагадаю, що формально процес триває до 2028 року. Насправді окупаційна влада поспішає. Вона хоче швидко запустити ринок вторинного житла.

З одного боку, це викуп квартир у тих, хто "їде" і, відповідно, тим вже нікуди повертатися. З іншого – націоналізація "нічийного житла", тобто житлоплощі, що належить українцям, які втекли від "русского міру".

З 2024 року додатковим стимулом стало розширення програми "іпотеки під 2%" на вторинний ринок житла на окупованих територіях. Тобто нові переселенці можуть шукати собі житло, не чекаючи результатів "великої забудови".

Висновки та можливі цілі Росії

З урахуванням політики заміщення населення в Криму, реалізованої Кремлем, можна спрогнозувати, що Росія розраховує:

  • замістити 10 – 15% населення (що залишилося під окупацією) на вихідців з інших регіонів до 2025 – 2026 років. Мовиться про молоде і відносно молоде покоління, морально готове до мобільності. А також про ту категорію, думки та життєві установки якої найлегше змінити. Натомість приїдуть "ідеологічно заряджені" жителі Росії, зокрема військові та пенсіонери;
  • уже в 2025 році показати "зростання населення" завдяки міграційним потокам. До 2026 – 2027 років одержати не менше 20 – 25% населення, яке переїхало в регіон, що вже перебуває під окупацією.

Для України основним завданням є недопущення помилок "кримського кейсу". Нагадаю, що ми дуже мало звертали увагу на процеси переселення. Хоча це могло стати однією з основних тез комунікації щодо Криму. Нам необхідно як можна скоріше здійснити нижче перелічені заходи.

1. Розробити та опублікувати контури програми з відновлення майнових прав після деокупації регіонів. Сьогодні є низка розробок аналітичних центрів, але немає затверджених на державному рівні алгоритмів. Таке можна пробачити, якщо війна триває менше як 2 роки. Якщо більше, то накопичуються проблеми, які вже не вирішити без спеціальної державної політики. Особливо, якщо врахувати, що ми, на відміну від Росії, обмежені рамками законності та поваги до прав людини.

2. Регулярно відстежувати та публікувати якісні та кількісні показники російської політики щодо заміщення населення. Це потрібно не лише на період після війни, але й навіть на моменті можливих переговорів про припинення вогню та політичні механізми повернення території. Ми повинні знати, скільки людей виїхали і кого привезли замість них. Це, до речі, теж один із пунктів майбутніх політичних претензій до Росії.

3. І, нарешті, треба пам'ятати, що серед чинників, які впливають на динаміку міграційних процесів, є ситуація на фронті. А це вже питання підтримки Сил Оборони України, зокрема громадянами країни. Надії на те, що наші проблеми вирішуватись руками "сильних союзників", шкідливі. Партнери можуть допомогти фінансово, морально, трохи політично. Вирішувати наші проблеми повинні насамперед ми самі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Не только индексация: пенсионерам дважды пересчитают выплаты, но придется подождать
Знай
2025-07-13T18:37:41Z
Проверьте квитанции: "Нафтогаз" готовит поощрение за отсутствие долгов и своевременную оплату
Знай
2025-07-13T18:21:20Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
Нацбанк выпустил новую монету номиналом 10 грн: в чем ее особенность
TSN
2025-07-06T16:06:24Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как предотвратить пищевое отравление летом и что делать, когда уже отравился: советы врача
Знай
2025-07-13T18:52:40Z
Пять продуктов и напитков, которые провоцируют появление отеков
Gazeta UA
2025-07-13T17:42:48Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Убийство полковника СБУ в Киеве: журналист раскрыл детали о Ворониче и его нападающих
TSN
2025-07-13T19:15:58Z
Имели паспорта Азербайджана, но связаны с криминалом РФ: журналист рассказал об убийцах Воронича
ZN UA
2025-07-13T19:07:40Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
В Одесской области выращивают хлопчатник для пороха: как "белое золото" может изменить Украину
TSN
2025-07-13T18:51:18Z
Российское наступление на Сумщине: как останавливают врага музейным оружием - репортаж
TSN
2025-07-13T18:51:07Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Когда закончится пенсия по инвалидности: в Пенсионном фонде дали разъяснение
Знай
2025-07-13T19:07:14Z
Что делать, если во время проверки не работает "Резерв+" - совет от Минобороны
TSN
2025-07-13T19:06:14Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Симпсоны предсказали Лабубу: почему тревожная теория заставляет владельцев сжигать вирусную игрушку
Фокус
2025-07-13T18:52:06Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Россияне атаковали Полтаву и Николаев, вспыхнули пожары
Telegraf
2025-07-13T18:37:00Z
В британском аэропорту "Саутенд" разбился небольшой самолет
Европейская правда
2025-07-13T18:28:17Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Сексолог указала, как добиться женщинам пика наслаждения
Gazeta UA
2025-07-13T19:07:31Z
Начинают искать это на стороне: пять вещей, которых не хватает мужчинам в браке
Gazeta UA
2025-07-13T17:57:39Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Китайская студентка на грани отчисления из-за связи с украинским геймером
TSN
2025-07-13T16:27:10Z
Четыре "золотые" правила ухода за электрическим чайником
Gazeta UA
2025-07-13T16:06:36Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z
Травмы не могут позволить полноценно служить футболу: Интер выгоняет игрока
Корреспондент
2025-07-13T15:21:51Z