MY.UAНовини
Велика міграція по-російськи: як ворог замінює населення на окупованих територіях
Велика міграція по-російськи: як ворог замінює населення на окупованих територіях

Велика міграція по-російськи: як ворог замінює населення на окупованих територіях

Програми переселення по-російськи

Алгоритм відпрацьований на Кримському півострові. У 2023 році він почав працювати на окупованих регіонах материкової частини України.

Як це працює? Місцевих жителів активно "паспортизують" та переоформлюють нерухомість вже за російськими законами. Теоретично, видані державними органами України документи діятимуть (виходячи з ухвалених норм для цих територій) до 2028 року. На практиці окупаційна влада поспішає, намагаючись завершити процес набагато швидше.

Паралельно з цим частину жителів окупованих регіонів російська влада прагнутиме вивезти на територію Росії і поселити там. Активно працюють програми "переселення" громадян України.

Серед основних можна вказати наступні:

  • програми "розміщення українських біженців". Це документування, дозвіл на тимчасове проживання. Але зазвичай у регіонах Сибіру, Далекого Сходу. До речі, дозвіл на тимчасове проживання у "безквотному" режимі з 2024 року поширюють на "всіх українців";
  • держпрограма переселення за якою вихідці з країни колишнього СРСР могли переселитися до Росії з отриманням "підйомних" (з другої половини 2024 року не діє для громадян України з окупованих областей, які Росія оголосила своїми);
  • з 2023 року для жителів регіонів, які Росія незаконно оголосила "своїми", запрацювала програма підвищення трудової мобільності, яка стимулює переселення фахівців у 18 суб'єктах федерації. Насамперед це райони Сибіру та Далекого Сходу. Також є ще депресивні регіони європейської частини: Псковська, Тамбовська, Калузька області. Залежно від регіону також пропонується фінансовий стимул до переїзду;
  • окремо варто згадати програми "вимивання мозку". Це програми прикордонного співробітництва, які фінансують навчання, зокрема й українських дітей у російських вишах. Запущені були у 2015 році, у 2019 та у 2020-му збільшили кількість можливих учасників. У 2022 – 2023 роках встановили окремий фокус на вихідцях з України та Білорусі.

Частину жителів у різний спосіб виманюють, переселяють у досить віддалені регіони Росії. Частину, як, наприклад, унікальних фахівців, переселяють із застосуванням примусу. Фінансові виплати використовують як альтернативу тиску на людину в місці проживання: "Поїдеш, не буде проблем, та й гроші отримаєш".

На перший погляд, створюється парадоксальна ситуація – з негусто населених (з урахуванням біженців) регіонів Кремль намагається виселити чимало людей. Мовиться про обсяги у щонайменше 10 – 15% від населення, що залишилося під окупацією.

Кого росіяни звозять на окуповані території

Але на місце вивезених і людей, які втекли від "русского міра, завозять "нових громадян". Для яких, в першу чергу, використовують механізм фінансового стимулювання. Мовиться про кілька різних за своїм складом та характеристиками потоків.

1. Управлінці – найбільш нечисленна група, з якою, у принципі, все зрозуміло. Це жителі Росії, які заради майбутнього кар'єрного зростання деякий час працюють на окупованих територіях. Мовиться не лише про органи влади, а, наприклад, про податкові органи, поліцію. Більшість із них приїжджають тимчасово, тому вони нас цікавлять меншою мірою.

2. Молоді спеціалісти та фахівці для цивільної інфраструктури. А ось тут цікавіше. Мовиться про вчителів, медиків, інженерів комунальних підприємств. Для цих людей, залежно від спеціальності, передбачені так звані "підйомні" (разові виплати), доплати за умови роботи, доступ до пільгових іпотечних програм.

3. Пенсіонери з районів крайньої Півночі. Ця програма у 2015 – 2017 роках дала досить потужний потік переселенців до Криму. З 2018 до 2023 років квоти (фінанси) виділялися на мізерному рівні. 2024-го є підстави вважати, що квоти будуть, але значна їхня частина – в окуповані Росією українські регіони. Люди поїдуть, бо навіть прифронтовий регіон за якістю життя значно кращий за умовний Магадан.

4. Силовики. Мовиться в першу чергу про офіцерів і контрактників збройних сил Росії і Росгвардії і їхні сім'ї. Для цих категорій будують службове житло. А ті, хто вирішив залишитися, мають змогу стати учасниками "військової іпотеки" – отримати іпотечний кредит під 8% річних (максимум). Військові пенсіонери також входять до цієї категорії і є "найбажанішим" міграційним ресурсом для Кремля.

Але крім програм спрямованих на переселення, є фінансові програми, які "купують лояльність" місцевих жителів і паралельно також стимулюють міграційні потоки.

Ключовою такою програмою є пільгова іпотека під 2% річних, яка поширюється саме на окуповані території. З одного боку, це начебто для місцевих жителів, які встигли отримати російське громадянство. Але схема коли за офіцером умовної "Росгвардії" приїжджає сім'я і вже дружина оформлює ту саму "іпотеку під 2%" цілком реальна. Як реальна реклама програми й молодих фахівців, яких Росія перетягує на окуповані території. На жаль, реальна і для частини громадян України, які поспішають отримати російський паспорт для доступу до ресурсу поліпшення своїх житлових умов.

Велике будівництво та переділ власності

Виникає питання: а де ж селити всіх цих тих, що понаїхали? Тут є два основні механізми.

1. Велике будівництво. Справді, у низці міст Росія починає масштабне будівництво. Мовиться як про об'єкти інфраструктури, так і про житло. Нові квадратні метри частково надаються тим, хто втратив житло під час боїв. Це на камеру, щоб показати турботу. А ось більшість йде або як "службове житло" (тобто під оренду), або як квадратні метри, доступні для продажу. Фінанси з перерахованих вище програм.

Якщо пільгова іпотека навряд є прибутковою з погляду фінансів (вона вигідна для Кремля у розрізі зміни демографічної картини), то освоєння грошей за програмами переселення з районів крайньої півночі цілком дозволяє заробити тут і тепер.

2. Переділ власності. На початку тексту я згадував про переоформлення власності. Ще раз нагадаю, що формально процес триває до 2028 року. Насправді окупаційна влада поспішає. Вона хоче швидко запустити ринок вторинного житла.

З одного боку, це викуп квартир у тих, хто "їде" і, відповідно, тим вже нікуди повертатися. З іншого – націоналізація "нічийного житла", тобто житлоплощі, що належить українцям, які втекли від "русского міру".

З 2024 року додатковим стимулом стало розширення програми "іпотеки під 2%" на вторинний ринок житла на окупованих територіях. Тобто нові переселенці можуть шукати собі житло, не чекаючи результатів "великої забудови".

Висновки та можливі цілі Росії

З урахуванням політики заміщення населення в Криму, реалізованої Кремлем, можна спрогнозувати, що Росія розраховує:

  • замістити 10 – 15% населення (що залишилося під окупацією) на вихідців з інших регіонів до 2025 – 2026 років. Мовиться про молоде і відносно молоде покоління, морально готове до мобільності. А також про ту категорію, думки та життєві установки якої найлегше змінити. Натомість приїдуть "ідеологічно заряджені" жителі Росії, зокрема військові та пенсіонери;
  • уже в 2025 році показати "зростання населення" завдяки міграційним потокам. До 2026 – 2027 років одержати не менше 20 – 25% населення, яке переїхало в регіон, що вже перебуває під окупацією.

Для України основним завданням є недопущення помилок "кримського кейсу". Нагадаю, що ми дуже мало звертали увагу на процеси переселення. Хоча це могло стати однією з основних тез комунікації щодо Криму. Нам необхідно як можна скоріше здійснити нижче перелічені заходи.

1. Розробити та опублікувати контури програми з відновлення майнових прав після деокупації регіонів. Сьогодні є низка розробок аналітичних центрів, але немає затверджених на державному рівні алгоритмів. Таке можна пробачити, якщо війна триває менше як 2 роки. Якщо більше, то накопичуються проблеми, які вже не вирішити без спеціальної державної політики. Особливо, якщо врахувати, що ми, на відміну від Росії, обмежені рамками законності та поваги до прав людини.

2. Регулярно відстежувати та публікувати якісні та кількісні показники російської політики щодо заміщення населення. Це потрібно не лише на період після війни, але й навіть на моменті можливих переговорів про припинення вогню та політичні механізми повернення території. Ми повинні знати, скільки людей виїхали і кого привезли замість них. Це, до речі, теж один із пунктів майбутніх політичних претензій до Росії.

3. І, нарешті, треба пам'ятати, що серед чинників, які впливають на динаміку міграційних процесів, є ситуація на фронті. А це вже питання підтримки Сил Оборони України, зокрема громадянами країни. Надії на те, що наші проблеми вирішуватись руками "сильних союзників", шкідливі. Партнери можуть допомогти фінансово, морально, трохи політично. Вирішувати наші проблеми повинні насамперед ми самі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Мерц сказал, когда будет новый пакет санкций ЕС
Корреспондент
2025-05-16T00:24:14Z
У Трампа родился одиннадцатый внук
Корреспондент
2025-05-15T23:54:09Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Вот так «прекрасно» заканчиваются вояжи Виткоффа в Москву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T18:33:36Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Евровидение: объявлены победители второго полуфинала
Корреспондент
2025-05-15T22:00:08Z
Илона Гвоздева после подачи заявления на развод неожиданно показалась с мужем
TSN
2025-05-15T14:34:39Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Япония оснастит авианосцы для истребителей пятого поколения
Корреспондент
2025-05-15T18:24:54Z
Армия РФ наступает на 10 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-15T13:42:56Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Почему рукола горчит: как вырастить нежный урожай
TSN
2025-05-15T14:33:20Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Ученые выяснили, связана ли вакцина от COVID-19 с риском выкидыша
TSN
2025-05-15T14:33:03Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Киеве женщина устроила погром на Аллее Героев
Корреспондент
2025-05-15T19:27:41Z
В Киеве раскрыли сеть сбыта психотропных веществ
Корреспондент
2025-05-15T17:27:23Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
ВСУ назвали длину линии активных боевых действий
Корреспондент
2025-05-15T18:33:55Z
Житель Киева ночью запустил салют из окна квартиры
Корреспондент
2025-05-15T17:09:39Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Десятки европейских сайтов подали иски против Google
Корреспондент
2025-05-15T18:27:43Z
Торговый дефицит Украины вырос до $8,5 млрд
Корреспондент
2025-05-15T17:09:05Z
Нацбанк снова снизил курсы доллара и евро
Корреспондент
2025-05-15T16:12:08Z
Запорожская АЭС уже неделю на грани блэкаута: в МАГАТЭ сделали заявление
Корреспондент
2025-05-15T14:35:24Z
В Украине резко изменились цены на сезонный овощ: что известно
TSN
2025-05-15T14:34:48Z
Реестр убытков начал принимать заявления о разрушенной нежилой недвижимости
Корреспондент
2025-05-15T14:03:52Z
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
UAToday
2025-05-15T14:03:35Z
Небрежность экс-руководителей обошлась Запорожьеоблэнерго в 730 млн
Корреспондент
2025-05-15T12:00:24Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
2025-05-15T16:45:02Z
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
2025-05-15T15:54:22Z
Как выглядеть ухоженной женщиной: секреты красоты от Шэрон Стоун
TSN
2025-05-15T14:34:53Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Зеленский рассказал о разговоре с президентом FIFA
Корреспондент
2025-05-16T00:57:29Z
Милан добавил в список кандидатов на пост тренера наставника Болоньи
Корреспондент
2025-05-15T21:03:05Z
Мюллер обсудил свои планы на будущее после ухода из Баварии
Корреспондент
2025-05-15T19:57:32Z
Без легенды Кака: Анчелотти определился со штабом в сборной Бразилии
Корреспондент
2025-05-15T19:45:37Z
Между Шакуром и Сепедой произошла битва взглядов
Корреспондент
2025-05-15T19:18:16Z
Трансферные амбиции Реала: прицел на трех топовых полузащитников
Корреспондент
2025-05-15T19:12:53Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
2025-05-15T17:03:24Z
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
2025-05-15T15:54:18Z
Первыми погибнут растения, а Земля станет похожа на Марс: когда это произойдет
TSN
2025-05-15T14:34:03Z
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
2025-05-15T10:45:18Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z