MY.UAНовини
Магадан вместо Донецка. Как работает политика изменения населения оккупированных территорий Украины
Магадан вместо Донецка. Как работает политика изменения населения оккупированных территорий Украины

Магадан вместо Донецка. Как работает политика изменения населения оккупированных территорий Украины

Действуя кнутом и пряником, российские оккупационные власти стараются изменить состав населения захваченных регионов Украины. Аналитик Игар Тышкевич перечисляет методы, которые при этом используются, и прогнозирует возможные последствия.

Як РФ заміщує населення окупованих територій

Думаю, вираз "батогом і пряником" відомий багатьом. У політиці, якщо коректно, це називається системою стимулів і примусу. І це використовує РФ для корекції у вигідному для себе ключі демографічної картини на окупованих територіях України.

Алгоритм у принципі відпрацьований на Кримському півострові. Ще на початку 2017 року я звертав увагу на тенденції та називав задіяні програми. У 2023 він почав працювати по окупованих регіонах материкової частини України.

Як це працює?

Місцевих жителів активно "паспортизують" і переоформляють нерухомість уже за російськими законами. Теоретично видані державними органами України документи діятимуть (виходячи з ухвалених норм для цих територій) до 2028 року. На практиці окупаційна влада поспішає, намагаючись завершити процес набагато швидше.

Паралельно з цим частину жителів окупованих регіонів російська влада прагне вивезти на територію РФ і поселити там. Активно працюють програми "переселення" громадян України. Серед основних можна вказати:

  • програми "розміщення українських біженців". Це документування, дозвіл на тимчасове проживання. Але зазвичай у регіонах Сибіру, Далекого Сходу. До речі, дозвіл на тимчасове проживання в "безквотному" режимі з 2024 року поширюють на "всіх українців" (але це окрема тема аналізу);
  • держпрограма переселення співвітчизників, за якою вихідці з країни колишнього СРСР могли переселитися в РФ із отриманням "підйомних" (із другої половини 2024 року не діє для громадян України з окупованих областей, які РФ оголосила своїми);
  • із 2023 року для жителів регіонів, які РФ оголосила "своїми", запрацювала програма підвищення трудової мобільності, що стимулює переселення фахівців у 18 суб'єктів Федерації (де склалася складна демографічна ситуація). Насамперед це райони Сибіру й Далекого Сходу (ну й Магадан із Камчаткою — куди ж без них). Але є й депресивні регіони європейської частини. Наприклад, Псковська, Тамбовська, Калузька області. Залежно від регіону також пропонується фінансовий стимул до переїзду;
  • окремо варто згадати програми "вимивання мізків". Це програми росспівробітництва та прикордонного співробітництва, які фінансують навчання, зокрема, українських дітей у російських вишах. Запущені були 2015-го, 2019-го та 2020-го було збільшено поріг (кількість можливих учасників). У 2022-23 — окремий фокус на вихідцях із України та Білорусі.

Так частину жителів різними способами виманюють, переселяють у досить віддалені регіони РФ. Частину, як, наприклад, унікальних фахівців, переселяють із застосуванням примусу. Там фінансові виплати застосовують як альтернативу тиску на людину в місці проживання: "Поїдеш — не буде проблем, та й грошей отримаєш".

На перший погляд, створюється парадоксальна ситуація — з і без того не найнаселеніших (із урахуванням біженців) регіонів Кремль намагається виселити досить велику кількість людей. Ідеться про обсяги не менше ніж 10-15% від населення, що залишилося під окупацією.

Але на місце вивезених і значною мірою біженців, які втекли від "русского мира", завозяться "нові громадяни". Для них насамперед використовується механізм фінансового стимулювання. Ідеться про кілька різних за своїм складом і характеристиками потоків.

  1. Управлінці — найбільш нечисленна група, із якою, в принципі, усе зрозуміло. Це жителі РФ, які заради майбутнього кар'єрного зростання деякий час працюють на окупованих територіях. Ідеться не тільки про органи влади, але, наприклад, про податкові органи, поліцію. Більшість із них приїжджає тимчасово, тому вони нас цікавлять менше.
  2. Молоді фахівці та фахівці для цивільної інфраструктури. А ось тут цікавіше. Ідеться про вчителів, медиків, інженерів комунальних підприємств. Для цих людей залежно від спеціальності передбачені так звані "підйомні" (разові виплати), доплати за умови роботи (примітно, що місцеві фахівці-українці часто таких не отримують), доступ до пільгових іпотечних програм (про це трохи нижче).
  3. Пенсіонери з районів Крайньої Півночі. Ця програма у 2015-17 роках дала досить потужний потік переселенців до Криму. Із 2018 до 2023 року квоти (фінанси) виділялися на мізерному рівні. У 2024-му є підстави вважати, що квоти будуть, але значна їх частина — в окуповані Росією українські регіони. І люди поїдуть, тому що навіть поствоєнний прифронтовий регіон за якістю життя (не кажу вже про клімат) точно кращий за умовні Магадан або Воркуту.
  4. Силовики. Ідеться насамперед про офіцерів і контрактників ЗС РФ і Росгвардії, а також їхні сім'ї. Для цих категорій будується службове житло. А ті, хто вирішив залишитися, мають можливості стати учасниками "військової іпотеки" — отримати іпотечний кредит під 8% річних (максимум). Військові пенсіонери також входять до цієї категорії та є "найбажанішим" міграційним ресурсом для Кремля.

Але, крім програм, власне спрямованих на переселення, є фінансові програми, які "купують лояльність" місцевих мешканців і паралельно також стимулюють міграційні потоки.

В окупованих містах населення вже зовсім не те, що було до війни
Фото: РИА Новости

Ключовою такою програмою є пільгова іпотека під 2% річних, яка поширюється якраз на окуповані території. З одного боку, це ніби як "для місцевих жителів", які встигли отримати російське громадянство. Але схема, коли за офіцером умовної "Росгвардії" приїжджає сім'я і вже дружина оформляє ту саму "іпотеку під 2%", цілком реальна. Як реальна реклама програми і для молодих фахівців, яких РФ перетягує на окуповані території. На жаль, реальна і для частини громадян України, які поспішають отримати російський паспорт для доступу до цього ресурсу поліпшення своїх житлових умов.

Велике будівництво та переділ власності

Виникає запитання: а де ж селити всіх цих понаїхавших? І тут є два основні механізми.

  1. Велике будівництво. Дійсно в низці міст Росія розпочинає масштабне будівництво. Ідеться як про об'єкти інфраструктури, так і про житло. Нові "квадратні метри" частково надаються тим, хто втратив житло під час боїв. Це на камеру, щоб показати "турботу". А ось більша частина йде або як "службове" (тобто орендне) житло, або як квадратні метри, доступні до продажу. Фінанси — із перерахованих вище програм. І якщо пільгова іпотека навряд чи є "прибутковою" з точки зору фінансів (вона вигідна для Кремля в розрізі зміни демографічної картини), то освоєння грошей за програмами переселення з районів Крайньої Півночі цілком дає змогу "заробити тут і тепер".
  2. Переділ власності. На початку тексту я згадував переоформлення власності. Ще раз нагадаю, що формально процес триває до 2028 року. В реальності окупаційна влада поспішає. Зокрема, щоб швидко запустити ринок вторинного житла. Із одного боку, це викуп квартир у тих, хто "виїжджає", і відповідно тим уже нікуди повертатися. Із іншого, націоналізація "нічийного житла" — тобто житлоплощі, яка належить українцям, які виїхали подалі від "русского мира". Із 2024 року додатковим стимулювальним фактором стало розширення програми "іпотека під 2%" на вторинний ринок житла на окупованих територіях. Тобто нові переселенці можуть шукати собі житло, не чекаючи на результати "великого будівництва".

Висновки та можливі цілі РФ

Із урахуванням політики заміщення населення в Криму, реалізованої Кремлем, можна спрогнозувати, що РФ розраховує:

  • замістити 10-15% населення (яке залишилося під окупацією) на вихідців із інших суб'єктів Федерації до 2025-26 років. Поправка. Ідеться про молоде й відносно молоде покоління, морально готове до мобільності. А також про ту категорію, думки та життєві установки якої легше змінити. Замість них приїдуть "ідеологічно заряджені" жителі РФ, зокрема військові та пенсіонери;
  • уже у 2025 році (а можливо, і у 2024-му) показати "зростання населення" за рахунок міграційних потоків. (Це буде використано пропагандою на внутрішньому полі як демонстрацію "бурхливого розвитку територій під російським управлінням"). А до 2026-27 років отримати щонайменше 20-25% населення, які переїхали в регіон, що вже перебуває під окупацією.

У такому разі Кремль під час проведення, наприклад, переговорів про припинення вогню може навіть "погодитися" на проведення референдумів у майбутньому, на яких голосуватимуть "жителі регіонів".

Для України основним завданням є не припуститися помилок "кримського кейсу". Нагадаю, що ми вкрай мало звертали уваги на процеси переселення. Хоча це могло стати однією з основних тез комунікації щодо Криму. Нам необхідно якомога швидше:

  • а) розробити й опублікувати контури програми з відновлення майнових прав після деокупації регіонів. Сьогодні є низка розробок аналітичних центрів, але немає затверджених на державному рівні алгоритмів. Таке можна пробачити, якщо війна триває менш ніж 2-х роки. Якщо більше, то накопичуються проблеми, які вже не вирішити без спеціальної державної політики. Особливо якщо врахувати, що ми, на відміну від РФ, обмежені (через прагнення до вступу в ЄС) межами законності й поваги до прав людини;
  • б) регулярно відстежувати й публікувати як якісні (які програми працюють), так і кількісні (скільки людей задіяно) показники російської політики із заміщення населення. Це необхідно не тільки на пост-війну, а й навіть на момент можливих переговорів про припинення вогню та політичні механізми повернення території. Ми маємо знати, скільки людей виїхало, кого привезли замість них, скільки привезли. І це, до речі, теж один із пунктів майбутніх політичних претензій до РФ;
  • в) і нарешті пам'ятати, що одним із чинників, які впливають на динаміку міграційних процесів, є стан фронту. А це вже питання підтримки Сил оборони України, зокрема громадянами країни. Надії на те, що наші проблеми вирішаться руками "сильних союзників", шкідливі. Партнери можуть допомогти фінансово, морально, трохи (через свої інтереси) політично. Розв'язувати наші проблеми повинні насамперед ми самі.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Навіщо Путіну весняний призов: як РФ збирається використати 150 тисяч строковиків
Теги за темою
окупація
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Росія вивела у Чорне море 6 ракетоносіїв із загальним залпом до 23 ракет
УкраинФорм
2024-11-23T04:33:40Z
Загарбники вже готують на ТОТ масовку для відзначення 80-річчя «перемоги у ВВВ» - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2024-11-23T04:17:14Z
Рибам варто прислухатися до мудрих порад, а Водоліям - захистити власні позиції: гороскоп за картами Таро на 23 листопада 2024 року
TSN
2024-11-23T04:03:27Z
Місцями мокрий сніг: прогноз погоди на 23 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T04:00:52Z
Окупанти просунулись у Торецьку, ворог вдарив по Запоріжжю та області: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T03:42:14Z
У Києві три дні не працюватиме система оповіщення повітряної тривоги: що сталось
Фокус
2024-11-23T02:57:59Z
На Чернігівщині закладам освіти та охорони здоров'я передали надпотужні системи енергозбереження - ОВА
УкраинФорм
2024-11-23T02:18:15Z
КМДА звинувачує поліцію у зриві строків відновлення роботи ТЕЦ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T02:09:32Z
Росіяни тиснуть на Донеччині, складна ситуація у Кураховому: огляд бойових дій від ISW
24tv
2024-11-23T01:51:39Z
"2025 рік буде поворотним": експерт назвав 4 сценарії закінчення війни в Україні
GlavRed
2024-11-23T04:27:42Z
Ордер на ареш Нетаньягу: що трапилось
GlavRed
2024-11-23T04:27:40Z
Таємна дочка Путіна: спливли нові дані про позашлюбну дитину диктатора РФ
GlavRed
2024-11-23T04:27:21Z
Трамп розглядає ексглаву розвідки Гренелла як спецпредставника щодо війни в Україні, – Reuters
24tv
2024-11-23T04:06:53Z
СБУ оголосила підозру жителю Херсонщини, який здавав загарбникам проукраїнських активістів
УкраинФорм
2024-11-23T03:24:28Z
Путін став заручником, – політтехнолог пояснив, хто нав'язує диктатору ризиковані рішення
24tv
2024-11-23T03:21:11Z
У ГУР розповіли про загрози для інших країн через участь КНДР у війні проти України
ZN UA
2024-11-23T03:16:23Z
НПУ повідомила про підозру понад 3,5 тисячі осіб щодо злочинів проти основ нацбезпеки
УкраинФорм
2024-11-23T02:06:16Z
Суддя у Нью-Йорку знову відклав оголошення міри покарання Трампу у справі про підкуп порнозірки
УкраинФорм
2024-11-23T01:18:05Z
У Києві до Дня вшанування пам’яті жертв Голодомору відбулася прем’єра фільму «Сімейний альбом»
УкраинФорм
2024-11-23T00:39:03Z
Усвідомити цінність життя: фільми, серіали та мультфільми про постапокаліпсис
ZN UA
2024-11-23T00:03:12Z
Фільм «Ваяна» / Moana — Двейн Джонсон у полінезійському «костюми» на багатьох фото зі знімального майданчика
ITC
2024-11-22T22:03:39Z
Драматична історія про справедливість і помсту: які серіали подивитись, якщо сподобався "Реванш"
24tv
2024-11-22T21:39:08Z
«Ля Палісіада», «Мирні люди» і три копродукційні фільми про війну в Україні увійшли до списків «Оскара»-2025
Детектор М
2024-11-22T21:12:31Z
Пісні Tember Blanche потрапили у тренди завдяки серіалу "Реванш"
24tv
2024-11-22T21:03:41Z
Скарлетт Йоганссон – 40 років: 4 найкращі фільми з королевою драми й номінанткою Оскара
24tv
2024-11-22T19:57:26Z
Відомий співак шокував розповіддю, як ледь не загинув під обстрілом: "Мама закрила собою мене"
24tv
2024-11-22T19:36:39Z
"Для чого все це": солістка А-студіо жорстко видала свою позицію і вилаяла колег за мовчання
GlavRed
2024-11-22T19:27:39Z
Гороскоп на завтра 24 листопада: Дівам - несподіваний дохід, Козерогам - велика удача
GlavRed
2024-11-23T04:27:10Z
На Херсонщині відкрили п’ять нових центрів телемедицини
УкраинФорм
2024-11-23T04:01:15Z
Головною лікаркою Америки стане медикиня з телеканалу Fox News
ZN UA
2024-11-23T03:07:34Z
У США вперше у світі провели подвійну трансплантацію легень за допомогою робота
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T02:42:56Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:42:27Z
За три роки Україна на 90% наблизилася до виконання європейського плану боротьби з інсультом - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-22T23:00:41Z
3 добавки, які не допомагають при випадінні волосся: що насправді треба пити
24tv
2024-11-22T22:18:06Z
Імбир ніколи не буде сохнути та псуватися: секрет його зберігання
24tv
2024-11-22T21:03:06Z
Наскільки небезпечні Е-добавки в їжі та напоях
24tv
2024-11-22T20:06:03Z
Кейн оновив ще один бомбардирський рекорд Бундесліги
Football.ua
2024-11-22T22:33:53Z
Хетафе вдома впорався з Вальядолідом
Football.ua
2024-11-22T22:07:29Z
Хет-трік Кейна приніс Баварії перемогу над Аугсбургом
Football.ua
2024-11-22T21:29:53Z
Контракт Маскерано з Інтер Маямі буде розраховано на три роки
Football.ua
2024-11-22T21:24:12Z
Боніфейс може пропустити залишок 2024 року через травму
Football.ua
2024-11-22T20:51:27Z
Компанія для Модрича: Реал планує повернути легенду клуба
24tv
2024-11-22T20:51:24Z
Хомченовський повернувся до загальної групи Кривбасу
Football.ua
2024-11-22T20:34:57Z
Відбулися кадрові зміни у Федерації хокею України
УкраинФорм
2024-11-22T20:34:42Z
Чемпіон ОІ та прихильник Путіна зажадав від МОК вибачитись перед росіянами
24tv
2024-11-22T19:42:54Z
Статки Ілона Маска сягнули майже $350 млрд після виборів президента США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T04:27:44Z
Європейський центробанк попередив про ризикованість акцій, пов’язаних зі штучним інтелектом
InternetUA
2024-11-23T04:17:30Z
Британська SafeLane Global Limited допоможе Україні у розмінуванні заповідників
УкраинФорм
2024-11-23T02:30:11Z
Гроші зникають, як у чорній дірі: як Росія нищить свою економіку
24tv
2024-11-23T02:30:05Z
Поради експертів "Нафтогазу": що робити, якщо відчули запах газу в будинку
Хвиля
2024-11-23T02:06:36Z
Чи довго ще будуть відключення світла: експерт з енергетики оцінив перспективи
24tv
2024-11-23T01:45:28Z
Долар подорожчав до нового максимуму за 52 тижні
24tv
2024-11-23T01:30:55Z
Ціни на нафту зафіксували черговий максимум на ринку
24tv
2024-11-23T01:00:05Z
Долар зростає як на дріжджах: яким буде курс валют з 25 листопада
GlavRed
2024-11-22T21:27:27Z
У школах запровадять здорове меню: які продукти включать в раціон
Знай
2024-11-23T04:36:50Z
Вайб травництва. Секспресо, Добранок та Чаюн-Баюн — чаї на кожен день
AgroPortal
2024-11-23T04:30:10Z
Яке сьогодні свято 23 листопада 2024 року: чому не можна вирушати у далеку дорогу
GlavRed
2024-11-23T04:27:01Z
Достроковий вихід на пенсію в Україні: хто тепер має право
Хвиля
2024-11-23T04:00:42Z
Сервісні центри МВС цьогоріч видали людям понад 180 тисяч посвідчень водія вперше
УкраинФорм
2024-11-23T03:51:21Z
У Вашингтоні показали, як виглядала їжа українців під час Голодомору
УкраинФорм
2024-11-23T03:34:46Z
Мобілізація в Україні: чи можна оформити відстрочку, якщо вручили повістку від ТЦК
Знай
2024-11-23T03:30:42Z
Уроки фізкультури переформатують: чим займатимуться школярі
Знай
2024-11-23T03:12:16Z
За тиждень в Армія+ опрацьовано 2 664 електронних рапорти про переведення між частинами - Черногоренко
УкраинФорм
2024-11-23T03:06:59Z
Як найкраще просити про підвищення зарплати: у Гарварді дали цікаві поради
24tv
2024-11-23T04:30:09Z
Міні штолени з сирного тіста: простий рецепт смачнющого печива
Политека
2024-11-23T04:02:25Z
Левам треба вийти з зони комфорту: гороскоп на 23 листопада
24tv
2024-11-23T03:06:41Z
Гороскоп на 23 листопада для всіх знаків Зодіаку: Близнюки рулюватимуть суботою, Скорпіонів все-таки виведуть із себе
Знай
2024-11-23T02:30:29Z
Деруни без картоплі: зірка "Мастер Шеф" дала оригінальний і дуже смачний рецепт
Политека
2024-11-23T02:01:37Z
Чим витирати пил, щоб він менше сідав: геніальний лайфхак для прибирання з TikTok
GlavRed
2024-11-23T01:27:33Z
Просто та ефективно: як очистити пригорілі каструлі – цікавий лайфхак
GlavRed
2024-11-23T00:27:36Z
Не лише посуд: що насправді можна мити у посудомийній машині
24tv
2024-11-22T23:45:10Z
Смажений рис із куркою та яйцем: простий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2024-11-22T23:30:42Z
На Сумщині правоохоронці викрили чорного археолога
УкраинФорм
2024-11-23T02:42:59Z
Нацполіція заблокувала 9 схем ухилення від призову та затримала організаторів
УкраинФорм
2024-11-22T23:42:52Z
У Києві суд виніс вирок жінці, яка викинула з вікна 8-поверху свого кота
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:27:58Z
У Києві в руках чоловіка здетонувала коробка - потерпілий загинув на місці
ZN UA
2024-11-22T22:48:52Z
Росіяни завдали два удари по Запорізькій області, попередньо - без жертв
УкраинФорм
2024-11-22T22:33:46Z
Домагався 12-річної дівчинки та зберігав дитячу порнографію: затримали мешканця Ізмаїльського району
InternetUA
2024-11-22T22:01:17Z
Україна під атакою "Шахедів": у яких областях пролунала тривога
24tv
2024-11-22T21:57:27Z
Затопило майже на метр: зграї бобрів "тероризують" село в Шотландії, а влада мовчить
Фокус
2024-11-22T21:45:43Z
Країна під атакою потужної магнітної бурі: коли "влупить" ще одна
GlavRed
2024-11-22T21:27:33Z
Треба знайти 6 відмінностей за 12 секунд: впорається лише людина із "зором орла"
GlavRed
2024-11-23T04:27:37Z
Кліматичні зміни пришвидшили урагани по всьому світу – Bild
ГЛАВКОМ NET
2024-11-23T04:15:30Z
Інсайдер розкрив плани Microsoft щодо майбутнього Call of Duty
InternetUA
2024-11-23T04:02:10Z
OpenAI випадково видалила потенційні докази за позовом про авторські права
InternetUA
2024-11-23T03:04:58Z
Android добавить функцію відновлення даних, аналогічну iOS
InternetUA
2024-11-23T02:01:27Z
Більше половини світових льодовиків може зникнути до 2100 року
Portaltele
2024-11-22T22:36:56Z
Samsung може збільшити ціну на Galaxy S25 Ultra
InternetUA
2024-11-22T22:12:42Z
«Новонароджена» планета все ще світиться від тепла свого формування
Portaltele
2024-11-22T21:36:51Z
Розробник претендента на "гру року" розповів, що він зробив гру, щоб убити час у відпустці
InternetUA
2024-11-22T21:31:25Z
Нью-Йорк запроваджує плату за в’їзд на Мангеттен на автомобілі
УкраинФорм
2024-11-23T00:06:28Z
Кабріолет Bugatti встановив світовий рекорд швидкості
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T23:00:51Z
Заощадите тисячі гривень на хімчистці: готуємо копійчаний засіб для прибирання салону авто
24tv
2024-11-22T21:42:00Z
Стартувало виробництво Mercedes-Benz eActros 600
AutoCentre
2024-11-22T19:04:37Z
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
24tv
2024-11-22T18:22:34Z
Ford подав до суду за модернізацію нових Bronco
AutoCentre
2024-11-22T18:03:04Z
"Тести будуть позитивні": пілоти "Формули 1" у Лас-Вегасі поскаржились на марихуану
Фокус
2024-11-22T17:12:25Z
Tata Daewoo презентувала електровантажівку із запасом ходу 480 км
AutoCentre
2024-11-22T17:07:34Z
Брутальний і потужний: презентовано новий позашляховий кросовер Honda
Фокус
2024-11-22T17:06:38Z