Хоча Земля і всі планети обертаються навколо Сонця, у галактичних масштабах усе набагато складніше.
Здається, що все в космосі обертається навколо чогось. Супутники обертаються навколо планет, планети — навколо зірок, а зірки — навколо центру галактики. Але чи обертаються галактики, і зокрема Чумацький Шлях, навколо чогось у космосі? Про це пише Live Science.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Для початку потрібно розібратися з тим, як працюють орбіти. Наприклад, є два об'єкти, які обертаються один навколо одного. Вони чинять один на одного гравітаційний вплив і таким чином система пов'язана. Об'єкти обертаються навколо спільного центру мас, тобто якби можна було стиснути систему, то центр мас виявився б точкою, де система збалансована.
Але Місяць менший за Землю, а Земля менша за Сонце, а це означає, що один з об'єктів системи набагато менший за інший. Таким чином центр опиняється всередині більшого об'єкта. Тому цей об'єкт не дуже сильно переміщається в космосі, тоді як менший об'єкт здійснює орбітальний рух навколо нього.
Але все набагато складніше, якщо йдеться про галактики. Чумацький Шлях входить до складу Місцевої групи галактик, де, крім нього, домінують ще й галактика Андромеди, і галактика Трикутника. Крім цих об'єктів у Місцевій групі галактик налічується ще приблизно понад 90 карликових галактик.
Все-таки найбільшими в цій групі є Чумацький Шлях і галактика Андромеди. За словами Сангмо Тоні Зона з Інституту досліджень космосу за допомогою космічного телескопа, США, маси двох галактик майже однакові, а значить загальний центр мас знаходиться між об'єктами. Поруч немає жодного великого об'єкта, тому дві галактики обертаються навколо одна одної.
Але орбіта Чумацького Шляху не кругла і не еліптична, як у планет Сонячної системи. Тому, за словами Зона, не можна говорити, що наша галактика обертається навколо чогось, адже більшої галактики поруч немає.
Як пояснює вчений, і Чумацький Шлях, і галактика Андромеди насправді перебувають здебільшого на радіальних орбітах. Тобто два об'єкти притягують один одного своєю гравітацією, але не здійснюють рухів, крім гравітаційного тяжіння. Тобто дві галактики рухаються по прямій лінії одна до одної.
Такі здебільшого радіальні орбіти означають, що наша галактика і галактика Андромеди в кінцевому підсумку зіткнуться через приблизно 4,5 млрд років. Але спочатку обидві галактики пройдуть крізь одна одну і тільки через сотні мільйонів років повністю зіллються в одну величезну галактику.
Учені вважають, що гравітаційна взаємодія між двома галактиками буде настільки сильною, що кінцевий продукт їхнього злиття стане еліптичною, а не спіральною галактикою. До останнього типу належать і Чумацький Шлях, і галактика Андромеди.
Також, за словами Зона, вважається, що Місцева група галактик також рухається, адже її притягує до себе скупчення Діви. Це велике скупчення галактик, що налічує кілька сотень таких об'єктів, яке віддалене від нас на відстань 65 млн світлових років.
За словами астронома, Місцева група галактик ніколи не добереться до скупчення Діви, адже його гравітаційне тяжіння слабкіше, ніж розширення Всесвіту, яке забирає галактики вдалину.
Як уже писав Фокус, сингулярність чорної діри порушує закони фізики, але вчені знайшли рішення загадки. Автори дослідження вважають, що чорні діри насправді є зовсім іншими об'єктами, ніж передбачається.
Також Фокус писав про те, що вчені прогнозують появу на Землі в найближчому майбутньому найсильнішої геомагнітної бурі, якої не виникало понад 150 років. Це пов'язано з підвищеною активністю Сонця.