MY.UAНовини
Названо 10 продуктів, які в Україні коштують дорожче, ніж в Європі
Названо 10 продуктів, які в Україні коштують дорожче, ніж в Європі

Названо 10 продуктів, які в Україні коштують дорожче, ніж в Європі

Суперечки щодо того, де продукти дешевше — в Україні чи в Європі — періодично викликають бурхливі дискусії. Адже ситуація, коли українці вимушені платити за продукти значно вищі ціни, ніж у європейських країнах, здається парадоксальною. Фокус порівняв ціни в супермаркетах п’яти країн та знайшов чимало продуктів, які в Європі дійсно продаються дешевше, ніж в Україні, пише agronews.ua.

Ціни на продукти є досить болючим питанням для українців, адже продуктові витрати в українських сімейних бюджетах складають половину. Експерти кажуть, що повномасштабна війна значно погіршила ситуацію і насправді частка витрат українських громадян на продукти ще більша. І це не дивно, адже ціни в Україні зашкалюють не тільки за власними відчуттями, але й у порівнянні з європейськими сусідами.

Для порівняння з цінами в Україні Фокус взяв чотири європейські країни — сусідні Польщу та Румунію, а також дві країни Балтії — Латвію та Естонію. Ми навмисно не обрали для порівняння найбагатші країни Європи, адже зрозуміло, що за мінімальної зарплати у 2500 євро, ціни у супермаркетах там будуть відповідними.

Для аналізу ми брали мінімальні ціни на продукти у місцевих супермаркетах, щоб з’ясувати, де вони справді мінімальні, а де тільки прикидаються такими. Якщо торгова мережа представляла продукт власної торгової марки за найнижчою ціною, ми брали цей продукт.

У Європі часто й досі зберігаються упаковки по 1 кг чи літру: шрінкфляція, тобто ситуація, коли виробники продуктів знижують розмір упаковки товару, але не змінюють ціни, тут не так поширена, як в Україні.

На європейських прилавках збереглися навіть 100-грамові шоколадки, про які давно забули українські споживачі. Водночас українські ціни, скажімо, на молоко (0,95 л) чи кефір (0,87 л) доводилося перераховувати.

Пачка вершкового масла 82% в українських супермаркетах продається за ціною від 76,80 грн за 180 г (це мінімальна ціна) до 168,10 грн за 200 г. Водночас у Польщі 200-грамову пачку масла можна купити за 6,25 злотих (62,27 грн), а за акцією — по 4,00 злотих (39,84 грн). В Естонії польське масло взагалі демпінгує: 0,92 євро (39,33 грн) за 200 г — тобто дешевше, ніж у самій Польщі.

Немає нічого дивного в тому, що у Польщі та країнах Балтії молочні продукти виявляються дешевшими, ніж в Україні, каже експертка Світового Банку Оксана Руженкова. Тваринництво там розвинене дуже добре, та й надої точно вищі, ніж в Україні.

“Польща не є сировинним ринком, 60% сільськогосподарської продукції, що виробляється, вона переробляє, — зазначила експертка у розмові з Фокусом. — А підприємства, які, до речі, Польща збудувала на грантові кошти від ЄС, є одними із найпотужніших виробників та експортерів молочки”.

Є пояснення й тому, чому польське масло в Естонії продається навіть дешевше, ніж у країні-виробнику. Справа в тому, каже Руженкова, що Польща отримала не лише субсидії на будівництво переробних підприємств, а й дотації з євробюджету для експортерів після втрати російського та білоруського ринків. Тому польська молочна продукція справді може продаватися за кордоном дешевше, ніж у Польщі.

“70% доходів європейського фермера — це дотації, — відзначив у коментарі Фокусу виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. — У ЄС дуже високий рівень дотацій на кожну одиницю виробленого продукту. Можна сказати, що Європейський Союз досяг у аграрному секторі “аграрного соціалізму”.

Система дотацій для аграріїв у різних країнах відрізняється залежно від ефективності аграрного лобі в урядах, а також від того, як уряд відстоює своїх аграріїв на європейському рівні, продовжує експерт. За його словами, найбільшого успіху в цьому досягли поляки — вони дуже активні борці за гроші з європейського бюджету. А ось країни Балтії набагато спокійніші.

Ціни на рис в Україні з представлених країн середні. В Польщі та Румунії рис коштує дещо дешевше, а в країнах Балтії — значно дорожче. Експерти нагадують, що раніше рис в Україні вирощували на півдні Херсонщини та в Криму.

Внаслідок анексії Криму імпорт рису стрімко виріс, а після підриву Каховської ГЕС рис в Україні більше не виробляється. Вже в перший рік повномасштабної війни Україна витратила на закупівлю рису за кордоном на 60% більше, ніж у 2021-му.

На думку Оксани Руженкової, головною причиною більш дешевого рису у Польщі та Румунії є той факт, що до України імпортний рис проходить транзитом саме через ці країни. Тож надлишки залишаються на польському та румунському ринках, що призводить до зниження цін.

“Рис – це товар, який не вирощується в жодній із представлених країн, тобто він весь на аналізованих ринках імпортний, – додав Олег Пендзин. — Тож, у кожному конкретному випадку потрібно дивитися, звідки рис потрапляє до країни та яким чином. По-перше, є довгострокові контракти, вони можуть бути укладені на більш або менш вигідних умовах. По-друге, що більше ринок, то дешевша одиниця товару. Ринок країн Балтії невеликий, та й рівень споживання рису в Латвії та Естонії невисокий, тому й ціни такі високі. Ринки Румунії та Польщі набагато більше, тож ціни там нижчі”.

Банани в Румунії коштують в півтора рази менше, ніж в Україні, а в Естонії — взагалі вдвічі.

“Якщо згадати про сьогоднішню логістику в Україні, рівень страхових зборів під час війни, про блокування кордонів, про те, скільки товарів згниває в чергах на польсько-українському кордоні, то питання про дорожнечу бананів в Україні відпаде саме собою, — вважає Олег Пендзин. — Усі ці “військові фактори” закладаються у ціну імпортного товару, яку ми бачимо в українському супермаркеті”.

Дешеві банани у деяких країнах можна пояснити виходом до портів та домовленостями про прямі поставки, припускає Оксана Руженкова. Причому банани до тієї ж Естонії можуть прибувати не лише з країн Океанії, а й, наприклад, з Іспанії, Італії, Греції, адже у ЄС для своїх країн тарифи на перевезення вантажів дуже лояльні.

Щодо яблук, то все ж їх виробником номер один у Євросоюзі є Польща. “Не думаю, що в Естонії працюють масштабні або супермайстерні садівники, — каже Руженкова. — Швидше, я пояснила б це збігом обставин: у конкретний день мінімальна ціна на яблука в Естонії виявилася дешевшою, ніж у Польщі”.

Польща також є одним з найсильніших виробників цибулі, тому відносно дешевші ціни на неї цілком зрозумілі. Щодо низьких цін на картоплю в Естонії та Румунії, експертка СБ вважає, що це може бути картопля білоруського виробництва. Крім того, враховуючи невелику чисельність населення Естонії, можна припустити, що більша частина для внутрішнього споживання вирощується в самій країні.

Поляки самі є виробниками картоплі та цибулі, погоджується Олег Пендзин. Крім того, в даному випадку питання не лише у тому, щоб зібрати, а й у тому, щоб зберегти врожай. У Європі та, зокрема, у поляків система зберігання дуже хороша, цей бізнес активно розвивається. Тому обсяги врожаю, який вдається зберегти до весни-літа, значно більші. Відповідно, і ціни нижчі.

Скільки б споживачі не казали про те, що м’ясо та птиця в Україні стали непомірно дорогими, дешевшою, ніж в Україні, курятина виявилася лише в Польщі. У Польщі курятину виробляють мікро- та малі фермери у величезних кількостях, каже Оксана Руженкова.

Плюс українське куряче м’ясо, причому як імпорт до ЄС, який у 2023-2024 роках став одним із чинників невдоволення європейських фермерів, так і українські заводи з виробництва курятини, які вже працюють у Європі.

Польські виробники курятини одержують дуже великі дотації, звідси й приємні для покупця ціни, впевнений Олег Пендзин. За його словами, дотації в Європі не лише великі, а й дуже різні: на гектар, на птаха, на яйце, на голову великої рогатої худоби.

“Поляків насамперед цікавлять дотації на тваринництво, та й взагалі особливістю ведення польського сільського господарства є тваринницький сектор, адже насправді в них мало що росте”, — зазначив експерт.

За його словами, головний секрет “ефективності” європейських та, зокрема, польських виробників — це дотації держави, без яких вони не протягли б і одного дня. А якщо врахувати не тільки дотації, але й чинники платоспроможності населення, рівня інфляції, курсових коливань, стає очевидним, що пряме порівняння цін на продукти в Україні та Європі – це дуже специфічна тема.



Перегляди: 0
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ворог уночі двічі обстріляв Сумщину
УкраинФорм
2024-11-24T06:33:16Z
Вночі над Києвом ППО знищила понад десяток безпілотників – КМВА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:30:52Z
Втрати ворога станом на 24 листопада 2024 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:15:02Z
Війська РФ атакували 11 населених пунктів Запорізької області
УкраинФорм
2024-11-24T06:09:43Z
Якою буде зима в Україні: чи чекати аномального тепла
24tv
2024-11-24T06:03:59Z
На Херсонщині минулої доби внаслідок ворожих обстрілів поранена одна людина
УкраинФорм
2024-11-24T06:01:50Z
Почім оренда у Києві: елітне житло за $8-10 тисяч - завжди зі світлом і метро поруч
Комсомольская правда
2024-11-24T06:01:49Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 24 листопада 2024 року
Фокус
2024-11-24T06:00:53Z
Економте на ремонті: що зробити перед відключенням світла, щоб техніка "вижила"
Знай
2024-11-24T05:36:21Z
Боррель: Країни ЄС не можуть обирати, чи арештовувати прем’єра Ізраїлю
Европейская правда
2024-11-24T06:34:00Z
У Румунії стартували президентські вибори
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:33:53Z
Головний щит урядового кварталу у Києві. І це не українське ППО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:27:49Z
РФ за 3 місяці виробляє стільки зброї, як ЄС за рік - Пісторіус
GlavRed
2024-11-24T06:27:27Z
Росії бракує грошей на війну: Путін доручив зменшити виплати солдатам
TSN
2024-11-24T06:24:49Z
Румунія обирає нового президента
Европейская правда
2024-11-24T06:22:16Z
Втрати РФ у війні проти України перетнули нову психологічну позначку
TSN
2024-11-24T06:09:26Z
Найважливіші вибори в Румунії за 20 років: хто може прийти до влади і чи є загроза для України
24tv
2024-11-24T06:03:56Z
Мир чи капітуляція: експерти розповіли, чим для України обернуться обіцянки Трампа про швидке завершення війни
Политека
2024-11-24T06:01:11Z
Пластичний хірург прокоментував пластичну операцію Mommy Makeover, яку робила співачка MamaRika
Фокус
2024-11-24T06:12:25Z
Бренд Chanel обрав для різдв’яного ролику «Щедрик» Леонтовича
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:00:02Z
"Хлопці завжди поруч...": Настя Каменських отримала романтичний подарунок, а Потап усе проспав
Знай
2024-11-23T20:51:56Z
Міс Всесвіт 2024 запалила Емпайр-стейт-білдинг
360ua.news
2024-11-23T19:21:49Z
GRISANA презентує нову пісню «Циклон»: перша лірична робота артистки
Storyboom
2024-11-23T19:03:05Z
Дівчатка, тримайтеся: Роберт Паттінсон може знову зіграти роль вампіра, але цього разу з 1920-х
Знай
2024-11-23T18:51:13Z
Андре Тан створив новорічну колекцію "Fenix": вбрання, яке закохує з першого погляду
24tv
2024-11-23T18:48:32Z
Прослухали понад 1 млрд слухачів: Spotify назвав найпопулярнішу пісню
Фокус
2024-11-23T17:45:53Z
16-річний син Потапа розкрив подробиці особистого життя: "Подобається дівчина"
TSN
2024-11-23T16:21:39Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Навіщо потрібно додавати чашку чаю під час смаження курки
TSN
2024-11-24T02:39:43Z
Зима наближається: 7 продуктів, які допоможуть не хворіти
ZN UA
2024-11-24T02:04:50Z
7 порад від Гарварду для успішних силових тренувань
24tv
2024-11-23T20:15:08Z
3 продукти, які можуть призвести до вісцерального жиру: їх краще не вживати
24tv
2024-11-23T19:30:56Z
Близькі люди обмінюються мікрофлорою більше, ніж вважалось: які наслідки
24tv
2024-11-23T19:24:35Z
Як зробити кислі мандарини солодкими: простий лайфхак
24tv
2024-11-23T16:12:58Z
Повторний огляд для людей з інвалідністю: у МОЗ розповіли, як це проходитиме
24tv
2024-11-23T15:36:32Z
Шахтар — Інгулець 6:0 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T06:33:35Z
Київ, Рівне та Львів у неділю прийматимуть матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-11-24T06:24:44Z
Сельта — Барселона 2:2 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2024-11-24T06:18:00Z
Наполі — Рома. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:16:19Z
Леганес — Реал Мадрид. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:09:14Z
Верес — Олександрія. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:06:47Z
Рух — Лівий Берег. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:06:30Z
Сімеоне встановив рекорд Ла Ліги
1News
2024-11-24T05:42:00Z
Сімеоне провів 700 матчів на чолі Атлетіко
Football.ua
2024-11-23T23:03:43Z
Податки в Україні: скільки доведеться сплачувати більшості українців
Политека
2024-11-24T06:27:10Z
Бронювання від мобілізації: аудит виявив зловживання у 5 відсотках підприємств
24tv
2024-11-24T06:21:05Z
Курс рубля впав до найнижчого рівня за два роки
24tv
2024-11-24T06:09:15Z
АЧС в Україні: дрібні господарства залишаються головною зоною ризику
Agravery
2024-11-24T06:06:52Z
Пільги на комуналку за спрощеною схемою: як це зробити
Знай
2024-11-24T06:06:51Z
Агротрейд модернізує елеватори з акцентом на енергозбереження
AgroPortal
2024-11-24T06:00:40Z
Імпорт врятував ціни на картоплю: українцям розповіли, скільки коштує кілограм
Политека
2024-11-24T05:31:11Z
Пенсія в Україні: у ПФУ розповіли, як забезпечити собі високі виплати в старості
Политека
2024-11-24T04:31:50Z
Nvidia повідомили, що продажі чіпів Blackwell нового покоління перевищать попередні прогнози
InternetUA
2024-11-24T00:43:29Z
ЗСУ втратили майже половину території в Курській області: що відомо
GlavRed
2024-11-24T06:33:50Z
25 листопада — яке церковне свято, що не слід робити, щоб цілу зиму не хворіти
TSN
2024-11-24T06:09:09Z
Росія вивела в Чорне море ракетоносії: який можливий залп «Калібрів»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T05:54:47Z
Букінгемський палац закриють на реконструкцію на три роки – The Times
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T05:30:16Z
У ТЦК пояснили, як відбувається рекрутинг до ЗСУ
24tv
2024-11-24T05:24:29Z
Астрологічний прогноз на 2025 рік: яким буде новий рік для українців
Фокус
2024-11-24T05:12:54Z
Яке сьогодні, 24 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-24T05:09:51Z
Допомога від ВПП ООН: хто може її отримати цього року
ZN UA
2024-11-24T05:04:50Z
Як сьогодні живе комік Ігор Ласточкін, який не спілкується з батьком і рідним братом
24tv
2024-11-24T05:03:44Z
Якщо набридли звичні деруни: як приготувати старовинну українську страву бандуряники
24tv
2024-11-24T06:21:27Z
Цей аромат зведе вас з розуму: рецепт осіннього заливного пирога з капусти
Знай
2024-11-24T05:51:19Z
Як отримати оргазм: 10 поз для жінок
CutInsight
2024-11-24T05:21:02Z
Чому важливо не ставити гаряче в холодильник: причину заборони знають не всі
GlavRed
2024-11-24T04:27:51Z
Як приготувати ідеальні курячі рулетики з сиром: смачний рецепт без проблем
Политека
2024-11-24T04:00:43Z
Найвірніші та найкращі друзі: які знаки зодіаку ніколи не зрадять - список
GlavRed
2024-11-24T01:27:25Z
Рецепт ідеальних курячих котлет: шеф-кухар поділився своїми секретами
Политека
2024-11-23T23:33:19Z
Як розморозити фарш за 20 хвилин: час цей лайфхак знати всім
24tv
2024-11-23T21:06:16Z
У Грузію кинулися тисячі російських туристів - зафіксовано рекордне збільшення турпотоку
ZN UA
2024-11-23T20:16:11Z
Заходили різними курсами: ворог атакував столицю та Київщину дронами, деталі
GlavRed
2024-11-24T06:33:40Z
Схеми обману: у поліції розповіли, як аферисти розводять українців на гроші в інтернеті
InternetUA
2024-11-24T06:27:22Z
З Куп’янського і Борівського напрямків евакуювали ще 38 людей
УкраинФорм
2024-11-24T06:24:36Z
Моторошна ДТП на Львівщині: пішохід потрапив під колеса трьох автомобілів
24tv
2024-11-24T06:24:28Z
Місце в гумовому човні за $10 тисяч: біля Тиси затримали чотирьох ухилянтів
УкраинФорм
2024-11-24T05:51:29Z
Стрілянина біля посольства Ізраїлю в Йорданії: троє поранених, нападник ліквідований
УкраинФорм
2024-11-24T04:51:33Z
«Білі янголи» евакуювали літню родину з прикордонної громади на Сумщині
УкраинФорм
2024-11-24T02:09:11Z
Україну атакують "Шахеди": у Київській та низці областей лунає тривога
24tv
2024-11-24T01:03:22Z
17-річний підліток став жертвою інтернет-шахраїв, втративши понад 19 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-23T22:31:43Z
Як прибрати функції, що дають змогу смартфону "шпигувати" за вами: прості налаштування
InternetUA
2024-11-24T06:33:18Z
Мемний робот із "Ріка і Морті" тепер продається в реальному житті: що він може
InternetUA
2024-11-24T06:01:45Z
Вчені знайшли абсолютно новий спосіб вимірювання часу
Portaltele
2024-11-24T05:46:52Z
iPhone 18 Pro отримає камеру з функцією, якої ще не було в iPhone
InternetUA
2024-11-24T05:01:18Z
MacBook Pro M5, ймовірно, буде простим і передбачуваним оновленням
InternetUA
2024-11-24T04:01:15Z
Новий алгоритм MIT підвищує ефективність ШІ у 50 разів, оптимізуючи навчання
InternetUA
2024-11-24T03:04:47Z
Вперше за межами США. Neuralink починає тестувати мозковий чип у Канаді
InternetUA
2024-11-24T02:01:04Z
Складна головоломка із захованою літерою: завдання потрібно вирішити за 11 секунд
GlavRed
2024-11-24T01:27:14Z
Дотисли. Apple інвестує в Індонезію обіцяні мільйони, щоб відновити продажі iPhone
InternetUA
2024-11-24T01:04:25Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z
Українці частіше купують вживані електромобілі
360ua.news
2024-11-23T15:06:16Z
Обман зору? Авто яких забарвлень найчастіше потрапляють в аварії в Україні
Знай
2024-11-23T14:52:40Z
Сміливо, суворо та брутально: київський майстер зробив із "Lanos" карету для бойовиків
Знай
2024-11-23T11:51:11Z
Автономери через Дію: які нові серії тепер доступні українцям
Хвиля
2024-11-23T11:30:18Z