MY.UAНовини
Названо 10 продуктів, які в Україні коштують дорожче, ніж в Європі
Названо 10 продуктів, які в Україні коштують дорожче, ніж в Європі

Названо 10 продуктів, які в Україні коштують дорожче, ніж в Європі

Суперечки щодо того, де продукти дешевше — в Україні чи в Європі — періодично викликають бурхливі дискусії. Адже ситуація, коли українці вимушені платити за продукти значно вищі ціни, ніж у європейських країнах, здається парадоксальною. Фокус порівняв ціни в супермаркетах п’яти країн та знайшов чимало продуктів, які в Європі дійсно продаються дешевше, ніж в Україні, пише agronews.ua.

Ціни на продукти є досить болючим питанням для українців, адже продуктові витрати в українських сімейних бюджетах складають половину. Експерти кажуть, що повномасштабна війна значно погіршила ситуацію і насправді частка витрат українських громадян на продукти ще більша. І це не дивно, адже ціни в Україні зашкалюють не тільки за власними відчуттями, але й у порівнянні з європейськими сусідами.

Для порівняння з цінами в Україні Фокус взяв чотири європейські країни — сусідні Польщу та Румунію, а також дві країни Балтії — Латвію та Естонію. Ми навмисно не обрали для порівняння найбагатші країни Європи, адже зрозуміло, що за мінімальної зарплати у 2500 євро, ціни у супермаркетах там будуть відповідними.

Для аналізу ми брали мінімальні ціни на продукти у місцевих супермаркетах, щоб з’ясувати, де вони справді мінімальні, а де тільки прикидаються такими. Якщо торгова мережа представляла продукт власної торгової марки за найнижчою ціною, ми брали цей продукт.

У Європі часто й досі зберігаються упаковки по 1 кг чи літру: шрінкфляція, тобто ситуація, коли виробники продуктів знижують розмір упаковки товару, але не змінюють ціни, тут не так поширена, як в Україні.

На європейських прилавках збереглися навіть 100-грамові шоколадки, про які давно забули українські споживачі. Водночас українські ціни, скажімо, на молоко (0,95 л) чи кефір (0,87 л) доводилося перераховувати.

Пачка вершкового масла 82% в українських супермаркетах продається за ціною від 76,80 грн за 180 г (це мінімальна ціна) до 168,10 грн за 200 г. Водночас у Польщі 200-грамову пачку масла можна купити за 6,25 злотих (62,27 грн), а за акцією — по 4,00 злотих (39,84 грн). В Естонії польське масло взагалі демпінгує: 0,92 євро (39,33 грн) за 200 г — тобто дешевше, ніж у самій Польщі.

Немає нічого дивного в тому, що у Польщі та країнах Балтії молочні продукти виявляються дешевшими, ніж в Україні, каже експертка Світового Банку Оксана Руженкова. Тваринництво там розвинене дуже добре, та й надої точно вищі, ніж в Україні.

“Польща не є сировинним ринком, 60% сільськогосподарської продукції, що виробляється, вона переробляє, — зазначила експертка у розмові з Фокусом. — А підприємства, які, до речі, Польща збудувала на грантові кошти від ЄС, є одними із найпотужніших виробників та експортерів молочки”.

Є пояснення й тому, чому польське масло в Естонії продається навіть дешевше, ніж у країні-виробнику. Справа в тому, каже Руженкова, що Польща отримала не лише субсидії на будівництво переробних підприємств, а й дотації з євробюджету для експортерів після втрати російського та білоруського ринків. Тому польська молочна продукція справді може продаватися за кордоном дешевше, ніж у Польщі.

“70% доходів європейського фермера — це дотації, — відзначив у коментарі Фокусу виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. — У ЄС дуже високий рівень дотацій на кожну одиницю виробленого продукту. Можна сказати, що Європейський Союз досяг у аграрному секторі “аграрного соціалізму”.

Система дотацій для аграріїв у різних країнах відрізняється залежно від ефективності аграрного лобі в урядах, а також від того, як уряд відстоює своїх аграріїв на європейському рівні, продовжує експерт. За його словами, найбільшого успіху в цьому досягли поляки — вони дуже активні борці за гроші з європейського бюджету. А ось країни Балтії набагато спокійніші.

Ціни на рис в Україні з представлених країн середні. В Польщі та Румунії рис коштує дещо дешевше, а в країнах Балтії — значно дорожче. Експерти нагадують, що раніше рис в Україні вирощували на півдні Херсонщини та в Криму.

Внаслідок анексії Криму імпорт рису стрімко виріс, а після підриву Каховської ГЕС рис в Україні більше не виробляється. Вже в перший рік повномасштабної війни Україна витратила на закупівлю рису за кордоном на 60% більше, ніж у 2021-му.

На думку Оксани Руженкової, головною причиною більш дешевого рису у Польщі та Румунії є той факт, що до України імпортний рис проходить транзитом саме через ці країни. Тож надлишки залишаються на польському та румунському ринках, що призводить до зниження цін.

“Рис – це товар, який не вирощується в жодній із представлених країн, тобто він весь на аналізованих ринках імпортний, – додав Олег Пендзин. — Тож, у кожному конкретному випадку потрібно дивитися, звідки рис потрапляє до країни та яким чином. По-перше, є довгострокові контракти, вони можуть бути укладені на більш або менш вигідних умовах. По-друге, що більше ринок, то дешевша одиниця товару. Ринок країн Балтії невеликий, та й рівень споживання рису в Латвії та Естонії невисокий, тому й ціни такі високі. Ринки Румунії та Польщі набагато більше, тож ціни там нижчі”.

Банани в Румунії коштують в півтора рази менше, ніж в Україні, а в Естонії — взагалі вдвічі.

“Якщо згадати про сьогоднішню логістику в Україні, рівень страхових зборів під час війни, про блокування кордонів, про те, скільки товарів згниває в чергах на польсько-українському кордоні, то питання про дорожнечу бананів в Україні відпаде саме собою, — вважає Олег Пендзин. — Усі ці “військові фактори” закладаються у ціну імпортного товару, яку ми бачимо в українському супермаркеті”.

Дешеві банани у деяких країнах можна пояснити виходом до портів та домовленостями про прямі поставки, припускає Оксана Руженкова. Причому банани до тієї ж Естонії можуть прибувати не лише з країн Океанії, а й, наприклад, з Іспанії, Італії, Греції, адже у ЄС для своїх країн тарифи на перевезення вантажів дуже лояльні.

Щодо яблук, то все ж їх виробником номер один у Євросоюзі є Польща. “Не думаю, що в Естонії працюють масштабні або супермайстерні садівники, — каже Руженкова. — Швидше, я пояснила б це збігом обставин: у конкретний день мінімальна ціна на яблука в Естонії виявилася дешевшою, ніж у Польщі”.

Польща також є одним з найсильніших виробників цибулі, тому відносно дешевші ціни на неї цілком зрозумілі. Щодо низьких цін на картоплю в Естонії та Румунії, експертка СБ вважає, що це може бути картопля білоруського виробництва. Крім того, враховуючи невелику чисельність населення Естонії, можна припустити, що більша частина для внутрішнього споживання вирощується в самій країні.

Поляки самі є виробниками картоплі та цибулі, погоджується Олег Пендзин. Крім того, в даному випадку питання не лише у тому, щоб зібрати, а й у тому, щоб зберегти врожай. У Європі та, зокрема, у поляків система зберігання дуже хороша, цей бізнес активно розвивається. Тому обсяги врожаю, який вдається зберегти до весни-літа, значно більші. Відповідно, і ціни нижчі.

Скільки б споживачі не казали про те, що м’ясо та птиця в Україні стали непомірно дорогими, дешевшою, ніж в Україні, курятина виявилася лише в Польщі. У Польщі курятину виробляють мікро- та малі фермери у величезних кількостях, каже Оксана Руженкова.

Плюс українське куряче м’ясо, причому як імпорт до ЄС, який у 2023-2024 роках став одним із чинників невдоволення європейських фермерів, так і українські заводи з виробництва курятини, які вже працюють у Європі.

Польські виробники курятини одержують дуже великі дотації, звідси й приємні для покупця ціни, впевнений Олег Пендзин. За його словами, дотації в Європі не лише великі, а й дуже різні: на гектар, на птаха, на яйце, на голову великої рогатої худоби.

“Поляків насамперед цікавлять дотації на тваринництво, та й взагалі особливістю ведення польського сільського господарства є тваринницький сектор, адже насправді в них мало що росте”, — зазначив експерт.

За його словами, головний секрет “ефективності” європейських та, зокрема, польських виробників — це дотації держави, без яких вони не протягли б і одного дня. А якщо врахувати не тільки дотації, але й чинники платоспроможності населення, рівня інфляції, курсових коливань, стає очевидним, що пряме порівняння цін на продукти в Україні та Європі – це дуже специфічна тема.



Перегляди: 0
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Магнитная буря 8 февраля: какая ее мощность
TSN
2025-02-08T05:18:14Z
Земля внезапно остановилась: ужасные последствия, которые мы не пережили бы, ученые раскрыли секрет
Знай
2025-02-08T03:51:17Z
Майкл Джексон живой: в сети завирусилось уникальное видео
Политека
2025-02-08T03:00:02Z
Таинственные радиационные кольца заметили вокруг Земли после мощной магнитной бури
Telegraf
2025-02-07T22:39:28Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 8-9 февраля
UAToday
2025-02-07T20:48:51Z
Grand Theft Auto V разошлась тиражом в 210 миллионов копий, Red Dead Redemption 2 — 70 миллионов копий
GameMag
2025-02-07T20:07:17Z
Ремейк Amerzone: The Explorer's Legacy выйдет 24 апреля — это первая игра создателя Syberia
GameMag
2025-02-07T20:00:20Z
Слух: На следующей неделе представят обновлённую Rainbow Six Siege
GameMag
2025-02-07T19:55:50Z
Сияли под лучами солнца: археологи нашли уникальное украшение из более 270 000 бусин
Фокус
2025-02-07T19:12:31Z
Золотистые и сочные: домашние мясные пирожки, которые захочется готовить снова и снова
Знай
2025-02-08T05:51:15Z
Худшие месяцы в 2025 году для Водолеев: когда жизнь пойдет кувырком
Comments UA
2025-02-08T00:33:05Z
Переложите одну спичку за 11 секунд, чтобы исправить равенство: интересная головоломка
TSN
2025-02-07T22:48:27Z
Пять знаков Зодиака, чьи прогнозы часто сбываются
Gazeta UA
2025-02-07T22:36:48Z
Спасаем дом: проверенные методы борьбы с муравьями
TSN
2025-02-07T22:06:34Z
Личинки в хлебе, твороге и макаронах? В ЕС разрешили новый источник белка в продуктах
Знай
2025-02-07T21:30:03Z
Как накормить всю семью на 70 гривен: роскошный рецепт, если у вас есть картофель и яйцо
Telegraf
2025-02-07T21:06:46Z
Дешево и красиво: топ-пять идей валентинок своими руками за "три копейки"
Telegraf
2025-02-07T20:33:54Z
Жить в Германии можно дешевле, но готовы ли вы к такому: реальные цифры и лайфхаки беженцам
Знай
2025-02-07T19:21:29Z
В Киеве подростки избили юношу цепью
Корреспондент
2025-02-08T05:48:58Z
Россияне в Сумах попали беспилотником в дом: детали
Comments UA
2025-02-08T05:48:48Z
На Хмельнитчине дважды с начала суток гремели взрывы
TSN
2025-02-08T05:18:20Z
ТЦК превратятся в крепости: что изменится после серии атак
Знай
2025-02-08T05:06:56Z
В РФ ночью прогремели многочисленные взрывы, что известно об атаке
Telegraf
2025-02-08T04:57:20Z
Ночью в Украине летали вражеские дроны: где раздались взрывы
TSN
2025-02-08T04:21:58Z
Горячая ночь в РФ: в Ростове-на-Дону прогремели взрывы
TSN
2025-02-08T00:21:04Z
Задержали еще 17 организаторов "схем" для уклонистов
Gazeta UA
2025-02-07T22:42:39Z
Насилие над ребенком во Львовской области: обвиняют полицейского
TSN
2025-02-07T21:36:01Z
Владимир Кличко объяснил, почему начал заниматься боксом
Корреспондент
2025-02-08T05:48:44Z
Вечный злодей-сердцеед и красавица с родословной: непростая история любви Андре Агасси и Штеффи Граф
Marie Claire
2025-02-07T19:01:18Z
Станкевич выиграл первую за три года медаль на этапе Кубка мира по фехтован
Корреспондент
2025-02-07T19:00:12Z
"Шахтер" оформил первый зимний трансфер
ZN UA
2025-02-07T18:25:44Z
Чисора - Валлин: букмекеры не верят в успех друга Усика
Telegraf
2025-02-07T15:33:19Z
Экс-игрока Милана уволили с должности тренера и восстановили в тот же день
Корреспондент
2025-02-07T15:21:49Z
Мужская сборная Украины по биатлону объявила состав на чемпионат мира-2025
TSN
2025-02-07T13:36:31Z
Наставник Ливерпуля высказался о шансах на исторический квадрупл
Корреспондент
2025-02-07T13:33:31Z
Легенда "Реала" и сборной Испании Серхио Рамос нашел новый клуб
TSN
2025-02-07T13:24:25Z
ТЦК приказали изменить поведение: за неуважение к военнообязанным обещают строго наказывать
Знай
2025-02-08T06:36:39Z
Как и чем ВСУ могли сбить КАБ: действительно ли россияне потеряли важный козырь в войне
Comments UA
2025-02-08T04:51:53Z
Показания счетчиков тепла и воды: как передать их жителям Киева
ZN UA
2025-02-08T03:35:19Z
На проезде можно сэкономить не только пенсионерам – кто может пользоваться метро по льготному тарифу
Знай
2025-02-08T03:12:40Z
Работает 125 лет: как выглядит старейший кондитерский магазин Харькова
Telegraf
2025-02-08T03:03:24Z
Гороскоп на 8 февраля: звезды знают, как выгнать стресс за двери и зарядиться на выходные
Знай
2025-02-08T02:30:26Z
В Киеве почти на год закроют мост на Дарнице: опубликована схема объезда
Новости Украины
2025-02-08T00:07:13Z
В Киеве были слышны взрывы: столицу попытался атаковать российский беспилотник
Telegraf
2025-02-07T23:15:59Z
Россияне в Покровске сбросили 7 КАБов на военный госпиталь, который проработал 10 лет: фото, видео
TSN
2025-02-07T22:21:48Z
"Разве что россияне присоединятся": Потап за границей рассмешил украинцев неожиданным кастингом в популярную группу
Telegraf
2025-02-08T06:12:41Z
Феномен Skims: как рискованный стартап Ким Кардашьян превратился в миллиардный бизнес
Marie Claire
2025-02-08T03:00:54Z
Почему Лили Коллинз вынуждена оправдываться за то, что ребенка ей родила суррогатная мать
Marie Claire
2025-02-07T23:00:30Z
Бывшая студентка обвинила Михаила Поплавского в сексуальных домогательствах
Апостроф
2025-02-07T20:06:09Z
Возрождение Баффи: что известно о перезапуске легенды и возможное участие Сары Мишель Геллар
Знай
2025-02-07T19:51:14Z
"Евровидение-2025": букмекеры назвали вероятного победителя нацотбора
TSN
2025-02-07T19:49:24Z
Минус 10 лет без уколов: стилист раскрыла секрет омолаживающей одежды для женщин 60+
Знай
2025-02-07T17:51:50Z
Русская песня "Сигма Бой" стала вирусной и в Украине. Почему ее лучше не слушать
Telegraf
2025-02-07T17:09:36Z
Победительница "Холостяка-13" ответила, сможет ли возобновить отношения с "Тереном"
Gazeta UA
2025-02-07T17:09:28Z
9 февраля — какой церковный праздник, почему достижения детей нельзя преуменьшать в этот день
TSN
2025-02-08T06:06:25Z
Пенсионеры получат доплаты до 1 тыс. гривен: какие условия
Фокус
2025-02-08T06:00:59Z
Украинцам подсказали, какую пенсию лучше выбрать - возрастную или за выслугу лет: что выгоднее
Знай
2025-02-08T05:36:15Z
Оставьте Залужного в покое. Он платит высокую цену за кратковременную народную любовь
Telegraf
2025-02-08T05:24:55Z
Зеленский раскрыл цифры: на сколько вперед продвинулись ВСУ в Курской области
Comments UA
2025-02-08T05:21:37Z
Жилищная субсидия: как ее оформить для ВПЛ
ZN UA
2025-02-08T05:04:46Z
Коммуналка оставит голыми и босыми: эксперт рассказал, какие услуги могут подорожать
Знай
2025-02-08T04:36:40Z
Выплата за первый контракт: какой ее размер
ZN UA
2025-02-08T04:04:01Z
Каждая минута украдет год молодости: что нельзя делать сегодня
Gazeta UA
2025-02-08T03:57:33Z
Топ видов рака, которые чаще всего возникают у женщин
Comments UA
2025-02-08T02:30:57Z
Опасные инфекции: как защититься от ВИЧ и гепатита во время медицинских и косметических процедур
ZN UA
2025-02-08T02:04:19Z
Салаты, которые помогут очистить организм от токсинов: топ рецептов
Comments UA
2025-02-08T01:39:03Z
Кого не мобилизуют из-за болезней желудка
Telegraf
2025-02-08T00:12:34Z
Большинство людей чистят зубы неправильно: к чему это приводит
Comments UA
2025-02-07T23:27:41Z
Не шоколад и не зефир: нутрициологи назвали самые полезные сладости, которые можно есть каждый день
TSN
2025-02-07T17:21:04Z
Повышают риск диабета в разы: ученые назвали напитки, приводящие к развитию болезни
Фокус
2025-02-07T15:51:32Z
Компрессионные гольфы - защита и здоровье ног
Gazeta UA
2025-02-07T15:24:25Z
Женщина ежедневно ест только мясо: как изменилось ее самочувствие и тело за это время
Фокус
2025-02-07T14:57:01Z
Украинцам поступают огромные доначисления за газ: за что могут обязать уплатить 400 тысяч гривен
Политека
2025-02-08T06:27:18Z
Попенко раскрыл реальную прибыльность тарифов на электроэнергию: что скрывают цифры
Хвиля
2025-02-08T06:15:08Z
Курс валют на выходные, 8-9 февраля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-02-08T06:06:16Z
Электроэнергия разорит: украинцев могут заставить платить по цене выше рыночной
Знай
2025-02-08T05:21:52Z
Кровавый СПГ: как выбить Россию с рынков ЕС
Знай
2025-02-08T05:03:51Z
Мошенники снова трясут пенсионеров: на какие схемы ведутся пожилые люди
Знай
2025-02-08T04:21:25Z
"Ощадбанк" навязывает кредитки, которые мигом "обчищают" мошенники: клиенты тонут в долгах
Знай
2025-02-08T04:06:32Z
Рекордный обвал: импорт автогаза упал до минимума с 2022 года
Хвиля
2025-02-08T03:15:21Z
Зеленский предлагает США использовать украинские газохранилища для американского СПГ
ZN UA
2025-02-07T21:54:41Z
Почему в Германии нельзя ездить на авто с полупустым баком: ответ удивит
GlavRed
2025-02-08T04:27:20Z
Зимой электромобили теряют до 37% заряда – но не все: какие кары не боятся холода
Знай
2025-02-07T20:51:16Z
Эксперты объяснили, что произойдет, если заправить машину бензином с высоким октановым числом
UAToday
2025-02-07T20:48:24Z
От создателя "Мивины": представлен дешевый электрокар с запасом хода 180 км
Фокус
2025-02-07T16:36:44Z
Необычный мотоцикл Honda в заводской коробке продали за $200 000
Фокус
2025-02-07T14:42:55Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
Шольц рассказал, какие разговоры по Украине он считает "неуместными"
Comments UA
2025-02-08T06:42:49Z
Нардеп Марьяна Безуглая пережила бурный роман/У политика были отношения с погибшим капитаном ВСУ
Апостроф
2025-02-08T06:33:20Z
У Трампа озвучили шансы возвращения Украине ядерного вооружения
Известия Киев
2025-02-08T06:31:13Z
Зеленский хочет опередить Путина, встретиться с Трампом первым: почему это важно
Comments UA
2025-02-08T06:27:53Z
Трамп встретился с премьером Японии: обсудили тарифы и пообещали противостоять "китайской агрессии"
ZN UA
2025-02-08T06:22:29Z
Россию массированно атаковали дроны: куда этой ночью попали
TSN
2025-02-08T06:21:35Z
Трюдо считает опасность аннексии Канады Трампом реальной - CNN
Корреспондент
2025-02-08T06:12:01Z
ISW: Кремль скрывает влияние войны на экономику РФ
Корреспондент
2025-02-08T06:06:25Z
"Сто сражений – сто поражений": как Россия бездарно проиграла "маленькую победоносную войну"
Telegraf
2025-02-08T06:00:46Z