Через 8 років після призначеної дати запуску NASA допоможе відправити на Червону планету продукт співпраці ЄКА і "Роскосмосу".
На сьогодні марсохід Rosalind Franklin мав уже 4 роки активно займатися дослідженнями на Марсі. Але спочатку запуску марсохода завадила пандемія COVID-19, а потім вторгнення Росії в Україну. Тепер же стало відомо, що марсохід, створений Європейським космічним агентством (ЄКА), все ж таки відправиться на Червону планету за допомогою NASA, щоб робити те, чого не можуть інші подібні апарати, пише Forbes.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Місія на Марс: Росія скасування, привіт NASA
Марсохід Rosalind Franklin мав вирушити на Марс у межах спільної місії "Роскомоса" і ЄКА під назвою ExoMars ще влітку 2020 року. Але почалася пандемія коронавірусу і політ перенесли на вересень 2022 року. Річ у тім, що стартове вікно для польотів на Червону планету відкривається кожні 26 місяців, коли Марс перебуває найближче до Землі. Але після того, як Росія почала повномасштабну війну в Україні, ЄКА в березні 2022 року скасувало цю місію.
Росія мала надати ракету-носій для запуску марсохода, а також підсочну платформу для його приземлення на Марсі. Тепер же стало відомо, що все це надасть ЄКА космічне агентство США, і згідно з новою угодою між NASA і ЄКА, запуск марсохода Rosalind Franklin відбудеться у 2028 році.
Особливість марсохода Rosalind Franklin
Основне завдання марсохода полягає в пошуках ознак стародавнього життя на Червоній планеті. Його ключовою особливістю є бур, який може досягати глибини 2 метри. Таким чином шестиколісний роботизований апарат зможе зробити найглибшу дірку в поверхні Марса, чого не можуть зробити марсоходи, які там знаходяться. Вчені планують зібрати на такій глибині зразки водяного льоду, що не зазнали сильного космічного і сонячного випромінювання, а також негативного впливу екстремальних температур на поверхні Марса.
Крім того, що марсохід зможе досягти великої глибини під поверхнею Червоної планети, він також буде оснащений унікальною бортовою лабораторією для дослідження отриманих зразків. Таким чином вчені сподіваються виявити докази існування стародавнього життя на Марсі.
Ще однією ключовою особливістю марсохода є наявність приладу для аналізу органічних молекул. За допомогою цього аналізатора апарат шукатиме будівельні блоки життя у зразках ґрунту на Марсі. NASA пообіцяло ЄКА надати ключові компоненти для цього приладу, який призначений для виявлення геохімічних ознак життя у зразках гірських порід.
Найкращий місяць для польоту на Марс
Марсохід приземлиться в регіоні Марса під назвою Oxia Planum, щоб знайти ознаки стародавнього життя в багатому глиною ґрунті.
Хоча точна дата запуску невідома, найближча відстань між Марсом і Землею буде в березні 2028 року, що робить цей місяць ідеальним часом для запуску марсохода Rosalind Franklin. Свою назву апарат отримав на честь британської вченої Розалінд Франклін, яка зробила значний внесок у відкриття структури ДНК.
Як уже писав Фокус, новий ядерний двигун допоможе найшвидше дістатися до Марса і навіть далі, ніж перебуває апарат "Вояджер-1". У NASA вважають, що розроблюваний двигун відкриє нову еру в освоєнні космосу.
Також Фокус писав про те, що, згідно із заявами вчених, марсохід Perseverance виявив каміння на Марсі, в якому могли зберегтися ознаки стародавнього мікробного життя. Щоб переконається в цьому, потрібно доставити їх на Землю.