MY.UAНовини
Демографічний удар. Скільки біженців з України вже готові отримати громадянство іншої країни
Демографічний удар. Скільки біженців з України вже готові отримати громадянство іншої країни

Демографічний удар. Скільки біженців з України вже готові отримати громадянство іншої країни

Внаслідок повномасштабної війни Україна зазнала потужного демографічного удару і в перспективі проблеми можуть тільки збільшуватися. Нове дослідження КМІС виявило задоволеність життям українських біженців за кордоном, умови їхнього повернення в Україну та бажання отримати паспорт іншої країни.

Нещодавно 7% респондентів Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) зізналися, що вже мають громадянство іншої країни, а кожний восьмий подав документи та чекає на рішення. 45% опитаних кажуть, що хоча і не подавали документи, але загалом хотіли би отримати громадянство іншої країни. Не подавали на громадянство та не планують цього робити лише третина респондентів.

Дослідження КМІС: дані відображають настрої

Більшість українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії (66%) найімовірніше або повністю задоволені своїми нинішніми умовами проживання в новій країні. З них повністю задоволені 28%, а 38% є найімовірніше, задоволеними. Незадоволений умовами життя кожен четвертий (26%).

Важливо Невтішні прогнози: додому повернеться третина біженців, на Україну чекатиме нова хвиля міграції

Такі результати показало опитування КМІС, що було проведене наприкінці квітня 2024-го на замовлення громадської організації Центр стратегічних комунікацій "Форум". Методом онлайн-інтерв’ю було опитано 801 респондента (дорослі громадяни у віці 18 років і старше), що виїхали з України після 24 лютого 2022 року і наразі мешкають у Німеччині, Польщі та Чехії.

"Формально за звичайних обставин теоретична статистична похибка такої вибірки з імовірністю 0,95 не перевищувала 3,5%, — запевняють автори опитування. — Водночас потрібно враховувати відсутність надійних статистичних даних про кількість і розселення українських біженців, відсутність даних про їх статево-вікову структуру, вкорінення окремих українських біженців і, як наслідок, менший інтерес до участі в українських опитуваннях".

Чимало українців знайшли себе за кордоном та цілком задоволені життям

Зазначені чинники впливають на похибку, тому фактична похибка буде дещо вищою. Водночас аналітики КМІС вважають, що отримані результати все одно зберігають значну репрезентативність та дають змогу аналізувати суспільні настрої українських біженців.

Інше громадянство: 7% вже отримали, 12% подали документи

Серед респондентів КМІС 7% стверджують, що вони вже мають громадянство іншої країни, а ще 12% подали документи та чекають на рішення. 45% опитуваних хоч і не подавали документи, але загалом хотіли б отримати громадянство іншої країни. Лише третина (34%) відповіли, що не подавали на громадянство та не планують цього робити.

Серед респондентів КМІС 7% вже мають громадянство іншої країни, 12% подали документи та чекають на рішення, а 45% опитуваних хоч і не подавали документи, загалом хотіли б отримати громадянство іншої країни

"Взагалі вважається, що не хотіти повертатися додому — це соціально несхвалювана поведінка, проте українське суспільство наразі настільки роздратоване та виснажене, що насправді в нас не схвалюються будь-які дії, — каже батько чотирьох неповнолітніх дітей Михайло, який рік назад повернувся до Києва. — Ми рік прожили у Польщі і минулого літа ухвалили рішення повернутися в Україну. Жоден з моїх друзів та знайомих не зрозумів цей крок. Максимум, у що могли повірити, то це в те, що в мене не склалося в Польщі з роботою, тому ми й повернулися. Проте з роботою в мене було все добре, і єдина причина, через яку ми повернулися, — це діти".

Батькам вже зараз доводиться визначатися, яке майбутнє вони обирають для своїх дітей — українське чи європейське
Фото: УНІАН

Це здається дуже дивним: у той час, як більшість заради дітей виїжджають з України, є люди, які заради дітей повертаються. Чи немає в цьому парадоксу?

"Річ у тім, що старша донька минулого року мала вступати до вишу, молодша мала піти в перший клас, а середні діти рік вчилися на дві країни, — пояснює Михайло. — І я зрозумів, що настав час визначитися, яке майбутнє ми обираємо для своїх дітей — українське чи польське. За рік діти майже асимілювалися в новому середовищі, і, якщо ми обирали повертатися, то "зараз або ніколи". Це було дуже складне рішення, але ми з дружиною вирішили, що хочемо, щоб наші діти жили в Україні".

Важливо Більше грошей: доходи українських біженців набагато вищі, ніж до війни

Тамара, яка вже третій рік живе в Естонії, каже, що її бажання щодо країни проживання не змінюються вже років 10.

"Я завжди мріяла жити на дві країни — пів року в Україні, пів року — у Європі, — зізнається жінка. — Дистанційна робота та безвіз дають змогу це зробити. До війни я пробувала жити по два–три місяці у різних країнах, але щоразу відчувала "щось не те" та не могла визначитися. Два роки в Естонії зробили цю країну для мене рідною. Після війни я житиму так, як мріяла до війни: пів року в Україні, пів року — в Естонії".

Ймовірно повернутися в Україну може половина респондентів, але це є оптимістичним сценарієм за поточних умов

Водночас Світлана, яка живе в Німеччині, каже, що поїде додому, як тільки перестане отримувати допомогу від країни. "Допомога та медична страховка — ось дві речі, що тримають мене в Німеччині, адже на початку війни я втратила роботу та в мене діагностували тяжке захворювання. Зараз лікування добігає кінця, тож, можливо, я повернуся додому навіть до закінчення війни".

Скільки повернуться: очікування песимістичніші за розрахунки

Одне з актуальних питань, яке не втомлюються обговорювати аналітики та експерти, — яка частка українських біженців зрештою повернеться в Україну. Зрозуміло, що поки тривають масштабні воєнні дії, будь-які оцінки є орієнтовними, але все ж таки ці оцінки є.

Точно повернутися до України планують лише чверть біженців
Фото: Getty Images

Відповіді респондентів ЦЕС щодо планів повернутися в Україну розподілилися так:

  • точно планую — 26,2%;
  • найімовірніше, планую — 26,3%;
  • найімовірніше, не планую — 15,8%;
  • точно не планую — 7,3%;
  • важко сказати — 24,4%.

Хоча, за цими даними ЦЕС, 52,5% біженців, які натепер перебувають за кордоном, планують повернутися до України, самі аналітики не впевнені, що всі вони насправді повернуться. Що довше триватиме війна, то більше українців адаптуються до життя за кордоном, кажуть експерти. Крім цього, деякі з опитаних ЦЕС (14,7%) зауважили, що перспективи для їхніх дітей є кращими за кордоном.

52,5% біженців, які натепер перебувають за кордоном, планують повернутися до України

Аналітики КМІС також проаналізували відповіді своїх респондентів та прийшли до аналогічного висновку: ймовірно повернутися в Україну може половина респондентів. Проте, так само як і колеги, експерти зауважили, що зазначена оцінка, найімовірніше, є оптимістичним сценарієм у поточних умовах.

"Ми всі маємо бути зацікавлені, щоб якнайбільше наших громадян повернулися в Україну після вимушеного від’їзду за кордон, — прокоментував результати дослідження виконавчий директор КМІС Антон Грушецький. — Попередні опитування КМІС показували, що абсолютна більшість тих, хто зараз проживає в Україні, нормально ставиться до українських біженців, які легально покинули Україну, хоча на тлі зростання психологічної напруженості і втоми можуть посилитися тенденції до критичного ставлення".

Важливо У 9 країнах ЄС зменшилася кількість біженців з України, — дослідження (інфографіка)

Що потрібно для повернення біженців: чи існує алгоритм дій

Щоб сприяти поверненню громадян та запобігти подальшій міграції, Україна має вирішувати три проблеми, які є дуже важливими, вважає президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. По-перше, це робота — не як фізична зайнятість, а як можливість заробляти гідні гроші. По-друге, це житло, бо якщо воно знищене, людям немає де жити, і вони обирають, де починати життя з чистого аркушу. По-третє, це інфраструктура, до якої, зокрема, входить і система освіти.

Прогнози експерта невтішні: на його думку, після закінчення війни з-за кордону не повернуться 60–70% українських біженців. Ба більше, коли відкриються кордони, посилиться трудова міграція, чоловіки поїдуть до жінок та дітей.

Коли відкриються кордони, посилиться трудова міграція, чоловіки поїдуть до жінок та дітей
Фото: Getty Images

"Вже зараз уряд має готувати нову міграційну стратегію нашої країни, — вважає Воскобойник. — Йдеться про створення гідних робочих місць, а також про нові програми активного залучення трудових мігрантів та талановитих фахівців з інших країн. Без цього відбудови країни просто не буде — на першому місці мають бути люди".

Економіст Андрій Мартинюк погоджується: щоб люди дійсно хотіли повертатися додому, потрібно відбудовувати постраждалі регіони, відновлювати житло, створювати робочі місця та розвивати економіку.

Василь Воскобойник: вже зараз уряд має готувати нову міграційну стратегію нашої країни

Ключові рекомендації для заохочення українців повертатися надали в ЦЕС. До них увійшли:

  • співпраця з країнами Євросоюзу щодо повернення українців після закінчення війни;
  • швидка післявоєнна відбудова постраждалих регіонів;
  • допомога людям з постраждалих та окупованих регіонів на час відбудови;
  • розвиток державно-приватного партнерства;
  • збільшення ресурсів на комунікацію зі співвітчизниками за кордоном через дипломатичні представництва;
  • спрощення реінтеграції дітей до навчання в українських школах та вступу українських випускників іноземних шкіл до українських вишів;
  • забезпечення українських біженцям можливості вільного переміщення та вибору місця проживання, аналогічно правам громадян ЄС.
Важливо Тепер біженцям є, що втрачати: чому українці не квапляться повертатися в Україну

Зрозуміло, що повністю весь алгоритм дій навряд чи може бути реалізований, але багато що Україні під силу зробити у партнерстві з урядами країн ЄС, США і Канади. Проте є ще одне питання, яке поки не має відповіді, а саме — чи будуть самі країни, де зараз перебуває більшість українських біженців, сприяти їхньому поверненню, або ж для економіки ЄС кращим варіантом буде сприяти повній асиміляції мігрантів з України задля збереження трудового ресурсу та нарощування свого ВВП.

Теги за темою
Діти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Контрнаступ ворога на Курщині провалюється: експерт описав ситуацію
TSN
2024-12-02T06:36:42Z
Армія РФ просунулася в Кураховому та ще трьох населених пунктах - DeepState
GlavRed
2024-12-02T06:33:51Z
Киян попередили про сильний туман у першій половині дня
Комсомольская правда
2024-12-02T06:33:30Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 02.12.2024
Украина Криминальная
2024-12-02T06:21:08Z
Генеральний штаб ЗСУ інформує про втрати ворога на 02.12.24
Украина Криминальная
2024-12-02T06:15:43Z
Росія вночі атакувала Київ та Дніпро
Комсомольская правда
2024-12-02T06:10:02Z
У Херсоні внаслідок російського обстрілу автобуса загинула волонтерка
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T06:03:06Z
Чи буде сніг і значний мороз на Миколая
24tv
2024-12-02T06:03:01Z
Чи чекати сильних опадів і де буде найтепліше: погода на 2 грудня
24tv
2024-12-02T05:54:57Z
Чому Південна Корея все ще боїться надавати зброю Україні?
ZN UA
2024-12-02T06:33:05Z
Ніч протестів у Грузії закінчилася масовими затриманнями демонстрантів
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T06:24:52Z
США, Британія, Німеччина та Франція відреагували на загострення в Сирії
Европейская правда
2024-12-02T06:19:27Z
Армія РФ минулої доби завдала 342 удари по Запорізькій області
УкраинФорм
2024-12-02T06:18:40Z
"Порожній звук": в ISW розповіли, яку правду Путін приховує про ракету "Орєшніком"
Хвиля
2024-12-02T06:15:36Z
"Польша помогает Киеву как в политическом, так и в военном плане, но поляки в Украине обделены вниманием"
Европейская правда
2024-12-02T06:04:58Z
Про що говорили в етері марафону «FreeДом» 30 листопада 2024 року
Детектор М
2024-12-02T05:58:17Z
Три країни заблокували угоду про боротьбу з пластиковим забрудненням на сесії ООН
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T05:51:02Z
Цієї ночі ворог атакував столицю десятками ударних "Шахедів" - КМВА
Khreschatyk
2024-12-02T05:42:57Z
За даними вчених, ця проста звичка може збільшити тривалість життя
Portaltele
2024-12-02T06:31:38Z
Їжте на здоровʼя: спростовуємо 4 міфи про гостру їжу, в які вірить більшість українців
24tv
2024-12-02T06:03:06Z
Смерть від сказу: чоловік помер через місяць після укусу кажана
24tv
2024-12-01T21:12:38Z
Чим посипати доріжки, крім піску та солі: найкращі способи боротьби з ожеледицею
GlavRed
2024-12-01T20:27:17Z
Розчинна кава: чи є вона корисною та які є ризики споживання
24tv
2024-12-01T20:21:39Z
Не тільки з корицею: 7 причин пити каву з куркумою для схуднення
Фокус
2024-12-01T20:18:03Z
Один із авторів медичної реформи пояснив, що пішло не так і чому багато громадян незадоволені
ГЛАВКОМ NET
2024-12-01T20:00:24Z
Виявити деменцію за 6 років до появи симптомів допоможе звичайний аналіз крові
24tv
2024-12-01T19:06:19Z
Всесвітній день боротьби зі СНІДом - кількість випадків та фільм Річарда Гіра про захворювання в Україні
ZN UA
2024-12-01T16:46:07Z
Новий "бойфренд" Анджеліни Джолі публічно заговорив про стосунки
GlavRed
2024-12-02T00:27:19Z
"Чому ви такі сліпі?": Різ Візерспун зганьбилася рекламою російської культури
GlavRed
2024-12-02T00:27:16Z
Зірка Вечірнього Кварталу одружився та вперше показав кохану
GlavRed
2024-12-01T20:27:46Z
Що їдять Бейонсе і Селена Гомес: улюблені ласощі зірок виявилися жахливими на смак
Фокус
2024-12-01T20:15:09Z
Анджеліна Джолі зізналася, чим є для неї материнство та родина
Фокус
2024-12-01T20:06:16Z
Ці 3 светри знадобляться вам, щоб бути найкраще одягненим чоловіком 2024 року
24tv
2024-12-01T19:57:16Z
Присвятив своє життя українській пісні: у вічність відійшов поет-пісняр Богдан Грицак
24tv
2024-12-01T19:42:47Z
Не за сценарієм, – учасниця "Холостяка" пояснила, чому цілувалась з Тереном на очах в іншої
24tv
2024-12-01T19:36:42Z
"Зааділа його его": Мішель Андраде вперше розкрила причину сварки з Потапом
GlavRed
2024-12-01T19:27:33Z
Австрія легко замінила російський газ енергією вітру
InternetUA
2024-12-02T06:31:34Z
Укрзалізниця попередила про зміну низки маршрутів через ремонтні роботи
УкраинФорм
2024-12-02T06:27:58Z
Заарештовані російські цистерни і напіввагони є найбільш задіяним парком в Україні - УЗ
Agravery
2024-12-02T06:25:58Z
Польша приваблює українців солідними пенсіями: можна жити не жебракуючи
Знай
2024-12-02T06:21:15Z
Озимі перейшли до неглибокого зимового спокою
AgroPortal
2024-12-02T06:00:06Z
Опубліковано тариф на газ для населення у грудні: скільки заплатять українці за кубометр
Хвиля
2024-12-02T05:30:29Z
Одне з найбільших картоплесховищ в Україні побудували на Житомирщині
Agravery
2024-12-02T05:12:59Z
Житлова субсидія: про які зміни потрібно повідомляти отримувачу
ZN UA
2024-12-02T05:05:55Z
В Україні подорожчали помідори
AgroNews
2024-12-02T05:05:28Z
Втрати росіян в Україні перетнули нову психологічну позначку
TSN
2024-12-02T06:24:16Z
Термін спливає: як не залишитися без субсидії
Знай
2024-12-02T06:06:14Z
Проходження відеоідентифікації: які документи потрібно мати
ZN UA
2024-12-02T06:03:38Z
Як вибрати ялинку та скільки вона коштуватиме на ялинкових базарах-2024
Комсомольская правда
2024-12-02T06:03:12Z
Розкриті технічні характеристики нового панцерника, що надійшов на озброєння ЗСУ
InternetUA
2024-12-02T06:02:46Z
Росіяни частіше використовують дрони на оптоволокні у Курській області ‒ військовий
ZN UA
2024-12-02T05:33:41Z
Віддали свої життя за Україну: на фронті загинули два уродженці Луцька
24tv
2024-12-02T05:12:11Z
Терор страхом: ворог розсилає листи з погрозами замінування та вибухів. Як реагувати
Комсомольская правда
2024-12-02T05:05:56Z
Як подати заяву на призначення субсидії онлайн: детальна інструкція
InternetUA
2024-12-02T05:05:35Z
Три історії про викрадення рашистами чоловіків на Харківщині: “Він заплатить за всіх атовців у селі”
Украина Криминальная
2024-12-02T06:33:16Z
Удар російського дрона викликав масштабну пожежу у тернопільській багатоповерхівці - у ДСНС показали наслідки удару та розповіли про жертви
ZN UA
2024-12-02T06:31:03Z
На схід Туреччини прийшли 25-градусні морози
УкраинФорм
2024-12-02T06:28:55Z
65-річна львів’янка везла в Україну незадекларовані iPhone на пів мільйона гривень
InternetUA
2024-12-02T06:27:04Z
На Херсонщині минулої доби через російські удари троє людей загинули, 13 були поранені
УкраинФорм
2024-12-02T06:15:47Z
Нічна атака дронів на Тернопільщину: рятувальники показали наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-12-02T06:06:03Z
В одному з районів столиці відбулась пожежа у багатоквартирному будинку
Khreschatyk
2024-12-02T06:03:11Z
Росіяни понад чотири години тероризували Київ: перші деталі
TSN
2024-12-02T05:36:10Z
У Тернополі дрон влучив у п'ятиповерхівку: є загиблі та тяжкопоранені
GlavRed
2024-12-02T05:27:18Z
Страва, яка працює ідеально та безвідмовно: готуємо ароматний смажений рис з овочами
24tv
2024-12-02T06:30:23Z
Пригнічені Раки, напружені Леви, похмурі Стрільці: чоловічий гороскоп на перший тиждень грудня
24tv
2024-12-02T04:42:43Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти пінгвіна
GlavRed
2024-12-02T04:27:54Z
Викидати не варто: що робити з яєчними жовтками – цікавий лайфхак
GlavRed
2024-12-02T04:27:21Z
Цей секрет знають тільки досвідчені кулінари: навіщо обсмажувати томатну пасту
24tv
2024-12-02T04:12:35Z
Астрологи назвали найнадійніших знаків Зодіаку: з ними можна щиро ділитися переживаннями
Политека
2024-12-02T02:00:44Z
Про це знають одиниці: як використовувати господарське мило в побуті
24tv
2024-12-01T23:00:16Z
Не уявляють щастя без набитого гаманця: ТОП-3 наймеркантильніших знаків зодіаку
GlavRed
2024-12-01T22:27:57Z
Класика завжди актуальна: рецепт омлету, який обожнюють в усьому світі
24tv
2024-12-01T21:57:45Z
Підгурський: Ми знали, що Шахтар виснажений після Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-12-02T06:33:39Z
Друга ракетка Туреччини переніс інсульт під час півфіналу турніру
24tv
2024-12-02T06:24:31Z
Дідик: Знав, що Сич може віддати таку передачу
Football.ua
2024-12-02T06:13:27Z
Пономарьов: Не кожна команда може змусити Шахтар грати на утримання рахунку
Football.ua
2024-12-02T05:58:10Z
Зоря — Карпати. Напередодні
Football.ua
2024-12-02T05:46:01Z
Під час знаменитого Сінгапурського марафону після завершення пробігу помер спортсмен
ZN UA
2024-12-02T00:16:33Z
Гвардіола про 0:2 з Ліверпулем: Вітаю із заслуженою перемогою
Football.ua
2024-12-01T22:36:52Z
Ліверпуль — Манчестер Сіті 2:0 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2024-12-01T22:33:18Z
Слот про 7 матчів Сіті без перемог: Не варто жаліти Гвардіолу
Football.ua
2024-12-01T22:18:03Z
Величезні вітряки відходять у минуле: вчені створили дрони-вітрогенератори
InternetUA
2024-12-02T06:21:36Z
Британець набрав кредити на $90 000 і віддав їх аферистам через фейк Ілона Маска
InternetUA
2024-12-02T05:46:04Z
Чим відрізняються 2 зображення: непросто буде відшукати відмінності за 15 секунд
GlavRed
2024-12-02T05:39:05Z
Microsoft розповіла, як встановити Windows 11 на ПК, що не відповідає вимогам
Portaltele
2024-12-02T05:30:51Z
Як підключитись до національного роумінгу безкоштовно: покрокова інструкція
Политека
2024-12-02T05:00:35Z
Маск просуває порядок денний для соцмережі Х – прем’єр Австралії
InternetUA
2024-12-02T04:31:02Z
Британські вчені створять штучний інтелект для захисту від ядерних загроз
InternetUA
2024-12-02T04:04:42Z
Важливі пристрої для дому при перебоях з електрикою: список експертів
Политека
2024-12-02T04:00:43Z
Google Pixel отримав функцію виявлення шахрайських дзвінків
InternetUA
2024-12-02T03:05:27Z
Несподівані штрафи для водіїв: чим оберенеться використання літніх шин взимку
Знай
2024-12-01T19:51:41Z
Як зрозуміти, що на СТО вас дурять: механік розповів про лайфхак з "хрестиком"
GlavRed
2024-12-01T19:27:53Z
Колишній охоронець Міхаеля Шумахера підозрюється у шантажі
360ua.news
2024-12-01T18:24:20Z
Яким був перший автомобіль марки Rover
AutoCentre
2024-12-01T17:31:17Z
До яких кнопок в авто краще не торкатися взимку: застереження для водіїв
GlavRed
2024-12-01T17:27:55Z
Porsche Taycan Turbo GT з’явився в Україні
360ua.news
2024-12-01T14:33:48Z
Пікапам Mazda Familia виповнилося 60 років
AutoCentre
2024-12-01T13:06:58Z
Підготовка автомобіля до зими без зайвих нервів
360ua.news
2024-12-01T08:42:10Z
В Україні виявили унікальний 28-річний Mercedes від Brabus майже без пробігу
AutoCentre
2024-12-01T08:15:59Z