MY.UAНовини
Демографічний удар. Скільки біженців з України вже готові отримати громадянство іншої країни
Демографічний удар. Скільки біженців з України вже готові отримати громадянство іншої країни

Демографічний удар. Скільки біженців з України вже готові отримати громадянство іншої країни

Внаслідок повномасштабної війни Україна зазнала потужного демографічного удару і в перспективі проблеми можуть тільки збільшуватися. Нове дослідження КМІС виявило задоволеність життям українських біженців за кордоном, умови їхнього повернення в Україну та бажання отримати паспорт іншої країни.

Нещодавно 7% респондентів Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) зізналися, що вже мають громадянство іншої країни, а кожний восьмий подав документи та чекає на рішення. 45% опитаних кажуть, що хоча і не подавали документи, але загалом хотіли би отримати громадянство іншої країни. Не подавали на громадянство та не планують цього робити лише третина респондентів.

Дослідження КМІС: дані відображають настрої

Більшість українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії (66%) найімовірніше або повністю задоволені своїми нинішніми умовами проживання в новій країні. З них повністю задоволені 28%, а 38% є найімовірніше, задоволеними. Незадоволений умовами життя кожен четвертий (26%).

Важливо Невтішні прогнози: додому повернеться третина біженців, на Україну чекатиме нова хвиля міграції

Такі результати показало опитування КМІС, що було проведене наприкінці квітня 2024-го на замовлення громадської організації Центр стратегічних комунікацій "Форум". Методом онлайн-інтерв’ю було опитано 801 респондента (дорослі громадяни у віці 18 років і старше), що виїхали з України після 24 лютого 2022 року і наразі мешкають у Німеччині, Польщі та Чехії.

"Формально за звичайних обставин теоретична статистична похибка такої вибірки з імовірністю 0,95 не перевищувала 3,5%, — запевняють автори опитування. — Водночас потрібно враховувати відсутність надійних статистичних даних про кількість і розселення українських біженців, відсутність даних про їх статево-вікову структуру, вкорінення окремих українських біженців і, як наслідок, менший інтерес до участі в українських опитуваннях".

Чимало українців знайшли себе за кордоном та цілком задоволені життям

Зазначені чинники впливають на похибку, тому фактична похибка буде дещо вищою. Водночас аналітики КМІС вважають, що отримані результати все одно зберігають значну репрезентативність та дають змогу аналізувати суспільні настрої українських біженців.

Інше громадянство: 7% вже отримали, 12% подали документи

Серед респондентів КМІС 7% стверджують, що вони вже мають громадянство іншої країни, а ще 12% подали документи та чекають на рішення. 45% опитуваних хоч і не подавали документи, але загалом хотіли б отримати громадянство іншої країни. Лише третина (34%) відповіли, що не подавали на громадянство та не планують цього робити.

Серед респондентів КМІС 7% вже мають громадянство іншої країни, 12% подали документи та чекають на рішення, а 45% опитуваних хоч і не подавали документи, загалом хотіли б отримати громадянство іншої країни

"Взагалі вважається, що не хотіти повертатися додому — це соціально несхвалювана поведінка, проте українське суспільство наразі настільки роздратоване та виснажене, що насправді в нас не схвалюються будь-які дії, — каже батько чотирьох неповнолітніх дітей Михайло, який рік назад повернувся до Києва. — Ми рік прожили у Польщі і минулого літа ухвалили рішення повернутися в Україну. Жоден з моїх друзів та знайомих не зрозумів цей крок. Максимум, у що могли повірити, то це в те, що в мене не склалося в Польщі з роботою, тому ми й повернулися. Проте з роботою в мене було все добре, і єдина причина, через яку ми повернулися, — це діти".

Батькам вже зараз доводиться визначатися, яке майбутнє вони обирають для своїх дітей — українське чи європейське
Фото: УНІАН

Це здається дуже дивним: у той час, як більшість заради дітей виїжджають з України, є люди, які заради дітей повертаються. Чи немає в цьому парадоксу?

"Річ у тім, що старша донька минулого року мала вступати до вишу, молодша мала піти в перший клас, а середні діти рік вчилися на дві країни, — пояснює Михайло. — І я зрозумів, що настав час визначитися, яке майбутнє ми обираємо для своїх дітей — українське чи польське. За рік діти майже асимілювалися в новому середовищі, і, якщо ми обирали повертатися, то "зараз або ніколи". Це було дуже складне рішення, але ми з дружиною вирішили, що хочемо, щоб наші діти жили в Україні".

Важливо Більше грошей: доходи українських біженців набагато вищі, ніж до війни

Тамара, яка вже третій рік живе в Естонії, каже, що її бажання щодо країни проживання не змінюються вже років 10.

"Я завжди мріяла жити на дві країни — пів року в Україні, пів року — у Європі, — зізнається жінка. — Дистанційна робота та безвіз дають змогу це зробити. До війни я пробувала жити по два–три місяці у різних країнах, але щоразу відчувала "щось не те" та не могла визначитися. Два роки в Естонії зробили цю країну для мене рідною. Після війни я житиму так, як мріяла до війни: пів року в Україні, пів року — в Естонії".

Ймовірно повернутися в Україну може половина респондентів, але це є оптимістичним сценарієм за поточних умов

Водночас Світлана, яка живе в Німеччині, каже, що поїде додому, як тільки перестане отримувати допомогу від країни. "Допомога та медична страховка — ось дві речі, що тримають мене в Німеччині, адже на початку війни я втратила роботу та в мене діагностували тяжке захворювання. Зараз лікування добігає кінця, тож, можливо, я повернуся додому навіть до закінчення війни".

Скільки повернуться: очікування песимістичніші за розрахунки

Одне з актуальних питань, яке не втомлюються обговорювати аналітики та експерти, — яка частка українських біженців зрештою повернеться в Україну. Зрозуміло, що поки тривають масштабні воєнні дії, будь-які оцінки є орієнтовними, але все ж таки ці оцінки є.

Точно повернутися до України планують лише чверть біженців
Фото: Getty Images

Відповіді респондентів ЦЕС щодо планів повернутися в Україну розподілилися так:

  • точно планую — 26,2%;
  • найімовірніше, планую — 26,3%;
  • найімовірніше, не планую — 15,8%;
  • точно не планую — 7,3%;
  • важко сказати — 24,4%.

Хоча, за цими даними ЦЕС, 52,5% біженців, які натепер перебувають за кордоном, планують повернутися до України, самі аналітики не впевнені, що всі вони насправді повернуться. Що довше триватиме війна, то більше українців адаптуються до життя за кордоном, кажуть експерти. Крім цього, деякі з опитаних ЦЕС (14,7%) зауважили, що перспективи для їхніх дітей є кращими за кордоном.

52,5% біженців, які натепер перебувають за кордоном, планують повернутися до України

Аналітики КМІС також проаналізували відповіді своїх респондентів та прийшли до аналогічного висновку: ймовірно повернутися в Україну може половина респондентів. Проте, так само як і колеги, експерти зауважили, що зазначена оцінка, найімовірніше, є оптимістичним сценарієм у поточних умовах.

"Ми всі маємо бути зацікавлені, щоб якнайбільше наших громадян повернулися в Україну після вимушеного від’їзду за кордон, — прокоментував результати дослідження виконавчий директор КМІС Антон Грушецький. — Попередні опитування КМІС показували, що абсолютна більшість тих, хто зараз проживає в Україні, нормально ставиться до українських біженців, які легально покинули Україну, хоча на тлі зростання психологічної напруженості і втоми можуть посилитися тенденції до критичного ставлення".

Важливо У 9 країнах ЄС зменшилася кількість біженців з України, — дослідження (інфографіка)

Що потрібно для повернення біженців: чи існує алгоритм дій

Щоб сприяти поверненню громадян та запобігти подальшій міграції, Україна має вирішувати три проблеми, які є дуже важливими, вважає президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. По-перше, це робота — не як фізична зайнятість, а як можливість заробляти гідні гроші. По-друге, це житло, бо якщо воно знищене, людям немає де жити, і вони обирають, де починати життя з чистого аркушу. По-третє, це інфраструктура, до якої, зокрема, входить і система освіти.

Прогнози експерта невтішні: на його думку, після закінчення війни з-за кордону не повернуться 60–70% українських біженців. Ба більше, коли відкриються кордони, посилиться трудова міграція, чоловіки поїдуть до жінок та дітей.

Коли відкриються кордони, посилиться трудова міграція, чоловіки поїдуть до жінок та дітей
Фото: Getty Images

"Вже зараз уряд має готувати нову міграційну стратегію нашої країни, — вважає Воскобойник. — Йдеться про створення гідних робочих місць, а також про нові програми активного залучення трудових мігрантів та талановитих фахівців з інших країн. Без цього відбудови країни просто не буде — на першому місці мають бути люди".

Економіст Андрій Мартинюк погоджується: щоб люди дійсно хотіли повертатися додому, потрібно відбудовувати постраждалі регіони, відновлювати житло, створювати робочі місця та розвивати економіку.

Василь Воскобойник: вже зараз уряд має готувати нову міграційну стратегію нашої країни

Ключові рекомендації для заохочення українців повертатися надали в ЦЕС. До них увійшли:

  • співпраця з країнами Євросоюзу щодо повернення українців після закінчення війни;
  • швидка післявоєнна відбудова постраждалих регіонів;
  • допомога людям з постраждалих та окупованих регіонів на час відбудови;
  • розвиток державно-приватного партнерства;
  • збільшення ресурсів на комунікацію зі співвітчизниками за кордоном через дипломатичні представництва;
  • спрощення реінтеграції дітей до навчання в українських школах та вступу українських випускників іноземних шкіл до українських вишів;
  • забезпечення українських біженцям можливості вільного переміщення та вибору місця проживання, аналогічно правам громадян ЄС.
Важливо Тепер біженцям є, що втрачати: чому українці не квапляться повертатися в Україну

Зрозуміло, що повністю весь алгоритм дій навряд чи може бути реалізований, але багато що Україні під силу зробити у партнерстві з урядами країн ЄС, США і Канади. Проте є ще одне питання, яке поки не має відповіді, а саме — чи будуть самі країни, де зараз перебуває більшість українських біженців, сприяти їхньому поверненню, або ж для економіки ЄС кращим варіантом буде сприяти повній асиміляції мігрантів з України задля збереження трудового ресурсу та нарощування свого ВВП.

Теги за темою
Діти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ілон Маск видалив акаунт USAID з мільйоном підписників із соцмережі X
InternetUA
2025-02-03T02:24:50Z
Нідерланди розпочали розслідування щодо збору даних чат-ботом DeepSeek
InternetUA
2025-02-03T02:01:41Z
Лише одна така родина на острові: полярники показали рідкісне сімейство пінгвінів
Фокус
2025-02-03T01:57:26Z
У квітні Apple Intelligence отримає підтримку дев'яти мов
InternetUA
2025-02-03T01:01:47Z
Телефон почав сильно грітися: основні причини та способи вирішення проблеми
Политека
2025-02-03T00:00:11Z
Археологи знайшли поховання вампіра
Gazeta UA
2025-02-02T23:36:18Z
На честь 25 років The Sims EA та Maxis перевипустили перші дві гри — вони отримали технічні проблеми
ITC
2025-02-02T22:40:34Z
Хто написав Біблію: вчені розкривають правду, яка може вас здивувати
TSN
2025-02-02T22:06:51Z
Колишній розробник Rockstar заявив, що GTA 6 уже можна повністю пройти
InternetUA
2025-02-02T21:46:22Z
Як дитячі травми можуть зробити з вас "інтроверта"
Знай
2025-02-03T00:30:27Z
Ніколи не робіть цього з шкарпетками: принесете бідність в дім
24tv
2025-02-02T19:54:15Z
Вони смачніші за звичайні котлети: готуємо знамениті гречаники по-харківськи
24tv
2025-02-02T19:21:56Z
Дівам – сюрпризи, Овнам – неприємні новини: гороскоп Таро на 3 лютого 2025 року
Telegraf
2025-02-02T18:48:33Z
Безсоння на 60 років: в'єтнамський фермер розповів, як живе без сну
TSN
2025-02-02T18:36:42Z
Гороскоп на тиждень з 3 до 9 лютого: Близнюкам - важкий вибір, Ракам - перемога
GlavRed
2025-02-02T18:06:05Z
Ці речі після покупки треба обов'язково дезінфікувати: повний список
24tv
2025-02-02T17:45:04Z
10 продуктів, які не треба купляти у великій кількості: вони швидко псуються
24tv
2025-02-02T17:00:43Z
Як приготувати пекінську капусту в духовці: рецепти смачної і поживної страви
TSN
2025-02-02T16:48:57Z
Одеська поліція розшукує зниклу неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2025-02-03T03:30:57Z
В Астраханській області дрони налетіли на газопереробний завод, почалася пожежа
24tv
2025-02-03T02:48:38Z
На Полтавщині засуджено військового, який заступився за дружину
Украина Криминальная
2025-02-03T01:45:32Z
Біля будівлі ТЦК у Павлограді стався вибух
Украина Криминальная
2025-02-03T01:24:36Z
У Волгограді сталися вибухи на НПЗ: у місті перебої зі світлом ‒ росЗМІ
ZN UA
2025-02-03T01:00:03Z
У Волгограді дрони атакували нафтопереробний завод
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T00:30:13Z
Нічний привіт від "добрих" дронів: Волгоград атакували БпЛА, є перебої зі світлом та зв'язком
24tv
2025-02-02T23:30:44Z
Удар РФ по Полтаві: ще одна родина з двома малими дітьми загинула під завалами
TSN
2025-02-02T23:21:59Z
Поліція веде перевірку щодо масової бійки підлітків у ТРЦ Харкова
УкраинФорм
2025-02-02T23:06:50Z
Перша Олімпійська чемпіонка України Оксана Баюл поспівчувала росіянам і спровокувала хейт у мережі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T01:09:28Z
"Рома" з Довбиком на останніх хвилинах уникла поразки від лідера чемпіонату Італії
TSN
2025-02-02T22:06:25Z
"Арсенал" без Зінченка знищив "Манчестер Сіті" в центральному матчі 24-го туру АПЛ
TSN
2025-02-02T21:33:40Z
Воїни ЗСУ ліквідували зрадника з Криму, який був чемпіоном України з карате
24tv
2025-02-02T20:57:52Z
Баскетбол. «Запоріжжя» постулося БК «Рівне», «Дніпро» та «Старий Луцьк» - не дограли
УкраинФорм
2025-02-02T20:33:00Z
Шевченко отримав нагороду члена Залу слави Мілана: як "Сан-Сіро" вітав легенду
24tv
2025-02-02T20:30:14Z
Дружина футболіста збірної України повторила пікантний кадр із "Основного інстинкту"
Telegraf
2025-02-02T20:09:10Z
Промоутер Джошуа назвав головну ціль британського супертяжа
24tv
2025-02-02T19:00:38Z
Сестрам Кіченок не підкорився парний титул на турнірі WTA в Австрії
УкраинФорм
2025-02-02T18:57:44Z
Підриви ТЦК в Україні: у РНБО відреагували на події
24tv
2025-02-03T03:45:15Z
Ріелтор дала підказку Кличку: У довгобудах столиці близько 50 тис. квартир, на яких буде попит
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T03:36:58Z
У Львові можна побачити справжню зиму: синоптики назвали дати
Telegraf
2025-02-03T03:36:30Z
Масова бійка підлітків сталася ввечері у торговельно-розважальному центрі в Харкові
Украина Криминальная
2025-02-03T03:24:20Z
Овни будуть дуже критичними: гороскоп на 3 лютого
24tv
2025-02-03T03:03:31Z
Перед будівництвом цього магазину знесли житлові будинки: як виглядав "Лотос" у Дніпрі та що там продавали
Telegraf
2025-02-03T03:03:20Z
Краще озброєні, але без шоломів: як солдати із КНДР воювали проти України ‒ Newsweek
ZN UA
2025-02-03T02:24:23Z
На Донеччині росіяни просунулися у селі, яке від адмінкордону з Дніпропетровщиною відділяє близько п’яти кілометрів
ZN UA
2025-02-03T02:13:13Z
Обстріли Сумщини: за добу у прикордонні пролунало 210 вибухів
УкраинФорм
2025-02-03T02:03:39Z
Юний і привабливий: який вигляд має єдиний син Клаудії Шиффер
GlavRed
2025-02-03T00:27:35Z
"Показати, а не розповісти": король Чарльз III зніметься в кіно
GlavRed
2025-02-03T00:27:17Z
"Я просто втратив все": шоумен-воїн Салем розповів про долю свого бізнесу
GlavRed
2025-02-02T22:27:59Z
Сумська розповіла, як цілувалася з Козловським "по-справжньому": "Було приємно"
GlavRed
2025-02-02T21:27:27Z
"Біль не стане менше": донька Скрябіна відвідала могилу батька у 10-ті роковини його загибелі
24tv
2025-02-02T21:24:33Z
Жадан презентував альбом «Семафори» на станції харківського метро
УкраинФорм
2025-02-02T20:48:54Z
3 останні українські фільми, які можна подивитися на Netflix просто зараз
24tv
2025-02-02T20:48:23Z
Klavdia Petrivna показала пісню, з якою хотіла піти на Євробачення-2025
24tv
2025-02-02T20:12:18Z
Померла зірка серіалу "Гра в кальмара" Лі Джу-Сіль: відома причина
TSN
2025-02-02T19:06:28Z
3 лютого: сьогодні День золотистого ретрівера - чого не варто робити
Комсомольская правда
2025-02-03T03:34:29Z
Мобілізація стане зручнішою: ТЦК більше не прив’язуватимуть
Знай
2025-02-03T03:30:36Z
Не лише пенсіонери: хто в Україні має право на безкоштовний проїзд у транспорті
Хвиля
2025-02-03T03:30:03Z
Пенсіонери можуть отримати майже 1 тис. грн доплати у лютому: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T03:21:46Z
Яке сьогодні свято 3 лютого 2025 року: чому сьогодні не можна одягати чорні речі
GlavRed
2025-02-03T03:06:35Z
Як пройти ВЛК за електронним направленням? Пояснення Міноборони
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T03:03:53Z
Окупанти примушують жителів Генічеська підписувати військові контракти з армією РФ
Gazeta UA
2025-02-03T02:42:19Z
В'єтнамський фермер живе без сну 60 років
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T02:24:23Z
Воїни ЗСУ у Британії відпрацьовують бойові навички з норвезькими інструкторами
УкраинФорм
2025-02-03T01:45:01Z
Заварку чи кип'яток: що першим потрібно класти до чашки - остаточна відповідь
GlavRed
2025-02-03T02:06:08Z
Українці в Польщі можуть втратити безкоштовну медицину: що готують для біженців
Хвиля
2025-02-03T02:00:51Z
Припиніть думати про те, як швидко заснути: як це все працює
24tv
2025-02-02T19:42:27Z
Який колір освітлення кімнати найгірше впливає на сон
Gazeta UA
2025-02-02T19:21:28Z
Людське тіло оновлюється кожні 7 років – чи так це
24tv
2025-02-02T17:06:08Z
Витікатимуть гроші з гаманця й покидатиме здоров’я: чому ще не можна носити діряві шкарпетки
TSN
2025-02-02T16:06:37Z
Які пільги отримають ветерани праці у 2025 році
24tv
2025-02-02T16:03:43Z
Що відбувається з організмом після 40
360ua.news
2025-02-02T16:00:52Z
Виявили рак порожнини рота заздалегідь: учені відкрили ранні сигнали організму про хворобу
Фокус
2025-02-02T15:12:15Z
Реальні витрати на навчання DeepSeek у 400 разів вищі за заявлені
InternetUA
2025-02-03T03:03:19Z
В київських супермаркетах знайшли помідори майже за 700 гривень
Telegraf
2025-02-03T02:27:07Z
У оновленому Інфляційному звіті Нацбанку окреслено стриманий, але не песимістичний сценарій
ZN UA
2025-02-02T21:24:42Z
Відмова відкрити рахунок у банку: чому установа може не захотіти з вами співпрацювати
Политека
2025-02-02T20:27:37Z
Україна з газом до весни: експерт пояснив, чого чекати наступного сезону
Политека
2025-02-02T20:00:44Z
Від зарплати до податків: як зміняться вимоги до підприємств щодо бронювання після 28 лютого
Хвиля
2025-02-02T19:45:34Z
Німеччина та Угорщина хочуть повернути російський газ до Європи: експерт розповів про що намагаються домовитись у ЄС
Политека
2025-02-02T19:42:25Z
Вартість сала, яєць та хліба: супермаркети переписали цінники
Политека
2025-02-02T19:00:40Z
Чому українці скуповують валюту?
360ua.news
2025-02-02T18:03:38Z
Його помічають не всі водії: що означає дорожній знак із "зеленою квіткою"
GlavRed
2025-02-03T01:36:37Z
Вдвічі збільшить ресурс двигуна: механік назвав секретну кнопку в автомобілі
GlavRed
2025-02-03T01:27:30Z
Мали тільки обрані? В Україні продають раритетну педальну машинку з СРСР за 150 тис. грн
Telegraf
2025-02-02T20:57:38Z
Ремінь чи подушка безпеки: поліція розвінчала популярний серед водіїв міф
Хвиля
2025-02-02T20:30:33Z
Новий електрокросовер Xiaomi YU7 з потужністю до 680 кінських сил
360ua.news
2025-02-02T19:39:33Z
Lincoln Continental 1989 року: реставрація розкішного седана після 10 років на вулиці
360ua.news
2025-02-02T17:03:07Z
7 ознак, що пралка віджила свій термін і скоро зламається
24tv
2025-02-02T16:27:42Z
Як легендарні вантажівки Mercedes-Benz підкорили «Дакар»
AutoCentre
2025-02-02T13:51:08Z
Чи припинить Jeep використання назви Cherokee?
360ua.news
2025-02-02T11:03:26Z
Хоче допомогти "боротися з Путіним": британський ексдепутат служить у лавах ЗСУ
Фокус
2025-02-03T03:36:52Z
Трамп анонсував зустрічі та переговори з Україною і Росією
ГЛАВКОМ NET
2025-02-03T03:36:49Z
Кім Чен Ин від цього не відмовиться: Тимочко припустив причину зникнення військ КНДР з Курщини
24tv
2025-02-03T03:33:23Z
Міносвіти США відправило у відпустку працівників, які відвідували курси інклюзивності - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-03T03:06:23Z
Мобілізація в Україні: хто втратить відстрочку після 28 лютого
Политека
2025-02-03T03:03:14Z
Зеленський розвіяв міф про сотні мільярдів доларів американської допомоги Україні
Хвиля
2025-02-03T02:45:12Z
Келлог заявив, що у США є "гарний та надійний план" завершення війни, але є нюанс
24tv
2025-02-03T02:36:49Z
Владна коаліція Румунії затвердила єдиного кандидата на вибори президента
УкраинФорм
2025-02-03T02:24:14Z
Стармер на зустрічі з Шольцом: Слід забезпечити Україні якомога сильнішу позицію до переговорів
УкраинФорм
2025-02-03T02:18:18Z