MY.UAНовини
Демографічний удар. Скільки біженців з України вже готові отримати громадянство іншої країни
Демографічний удар. Скільки біженців з України вже готові отримати громадянство іншої країни

Демографічний удар. Скільки біженців з України вже готові отримати громадянство іншої країни

Внаслідок повномасштабної війни Україна зазнала потужного демографічного удару і в перспективі проблеми можуть тільки збільшуватися. Нове дослідження КМІС виявило задоволеність життям українських біженців за кордоном, умови їхнього повернення в Україну та бажання отримати паспорт іншої країни.

Нещодавно 7% респондентів Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) зізналися, що вже мають громадянство іншої країни, а кожний восьмий подав документи та чекає на рішення. 45% опитаних кажуть, що хоча і не подавали документи, але загалом хотіли би отримати громадянство іншої країни. Не подавали на громадянство та не планують цього робити лише третина респондентів.

Дослідження КМІС: дані відображають настрої

Більшість українських біженців у Німеччині, Польщі та Чехії (66%) найімовірніше або повністю задоволені своїми нинішніми умовами проживання в новій країні. З них повністю задоволені 28%, а 38% є найімовірніше, задоволеними. Незадоволений умовами життя кожен четвертий (26%).

Важливо Невтішні прогнози: додому повернеться третина біженців, на Україну чекатиме нова хвиля міграції

Такі результати показало опитування КМІС, що було проведене наприкінці квітня 2024-го на замовлення громадської організації Центр стратегічних комунікацій "Форум". Методом онлайн-інтерв’ю було опитано 801 респондента (дорослі громадяни у віці 18 років і старше), що виїхали з України після 24 лютого 2022 року і наразі мешкають у Німеччині, Польщі та Чехії.

"Формально за звичайних обставин теоретична статистична похибка такої вибірки з імовірністю 0,95 не перевищувала 3,5%, — запевняють автори опитування. — Водночас потрібно враховувати відсутність надійних статистичних даних про кількість і розселення українських біженців, відсутність даних про їх статево-вікову структуру, вкорінення окремих українських біженців і, як наслідок, менший інтерес до участі в українських опитуваннях".

Чимало українців знайшли себе за кордоном та цілком задоволені життям

Зазначені чинники впливають на похибку, тому фактична похибка буде дещо вищою. Водночас аналітики КМІС вважають, що отримані результати все одно зберігають значну репрезентативність та дають змогу аналізувати суспільні настрої українських біженців.

Інше громадянство: 7% вже отримали, 12% подали документи

Серед респондентів КМІС 7% стверджують, що вони вже мають громадянство іншої країни, а ще 12% подали документи та чекають на рішення. 45% опитуваних хоч і не подавали документи, але загалом хотіли б отримати громадянство іншої країни. Лише третина (34%) відповіли, що не подавали на громадянство та не планують цього робити.

Серед респондентів КМІС 7% вже мають громадянство іншої країни, 12% подали документи та чекають на рішення, а 45% опитуваних хоч і не подавали документи, загалом хотіли б отримати громадянство іншої країни

"Взагалі вважається, що не хотіти повертатися додому — це соціально несхвалювана поведінка, проте українське суспільство наразі настільки роздратоване та виснажене, що насправді в нас не схвалюються будь-які дії, — каже батько чотирьох неповнолітніх дітей Михайло, який рік назад повернувся до Києва. — Ми рік прожили у Польщі і минулого літа ухвалили рішення повернутися в Україну. Жоден з моїх друзів та знайомих не зрозумів цей крок. Максимум, у що могли повірити, то це в те, що в мене не склалося в Польщі з роботою, тому ми й повернулися. Проте з роботою в мене було все добре, і єдина причина, через яку ми повернулися, — це діти".

Батькам вже зараз доводиться визначатися, яке майбутнє вони обирають для своїх дітей — українське чи європейське
Фото: УНІАН

Це здається дуже дивним: у той час, як більшість заради дітей виїжджають з України, є люди, які заради дітей повертаються. Чи немає в цьому парадоксу?

"Річ у тім, що старша донька минулого року мала вступати до вишу, молодша мала піти в перший клас, а середні діти рік вчилися на дві країни, — пояснює Михайло. — І я зрозумів, що настав час визначитися, яке майбутнє ми обираємо для своїх дітей — українське чи польське. За рік діти майже асимілювалися в новому середовищі, і, якщо ми обирали повертатися, то "зараз або ніколи". Це було дуже складне рішення, але ми з дружиною вирішили, що хочемо, щоб наші діти жили в Україні".

Важливо Більше грошей: доходи українських біженців набагато вищі, ніж до війни

Тамара, яка вже третій рік живе в Естонії, каже, що її бажання щодо країни проживання не змінюються вже років 10.

"Я завжди мріяла жити на дві країни — пів року в Україні, пів року — у Європі, — зізнається жінка. — Дистанційна робота та безвіз дають змогу це зробити. До війни я пробувала жити по два–три місяці у різних країнах, але щоразу відчувала "щось не те" та не могла визначитися. Два роки в Естонії зробили цю країну для мене рідною. Після війни я житиму так, як мріяла до війни: пів року в Україні, пів року — в Естонії".

Ймовірно повернутися в Україну може половина респондентів, але це є оптимістичним сценарієм за поточних умов

Водночас Світлана, яка живе в Німеччині, каже, що поїде додому, як тільки перестане отримувати допомогу від країни. "Допомога та медична страховка — ось дві речі, що тримають мене в Німеччині, адже на початку війни я втратила роботу та в мене діагностували тяжке захворювання. Зараз лікування добігає кінця, тож, можливо, я повернуся додому навіть до закінчення війни".

Скільки повернуться: очікування песимістичніші за розрахунки

Одне з актуальних питань, яке не втомлюються обговорювати аналітики та експерти, — яка частка українських біженців зрештою повернеться в Україну. Зрозуміло, що поки тривають масштабні воєнні дії, будь-які оцінки є орієнтовними, але все ж таки ці оцінки є.

Точно повернутися до України планують лише чверть біженців
Фото: Getty Images

Відповіді респондентів ЦЕС щодо планів повернутися в Україну розподілилися так:

  • точно планую — 26,2%;
  • найімовірніше, планую — 26,3%;
  • найімовірніше, не планую — 15,8%;
  • точно не планую — 7,3%;
  • важко сказати — 24,4%.

Хоча, за цими даними ЦЕС, 52,5% біженців, які натепер перебувають за кордоном, планують повернутися до України, самі аналітики не впевнені, що всі вони насправді повернуться. Що довше триватиме війна, то більше українців адаптуються до життя за кордоном, кажуть експерти. Крім цього, деякі з опитаних ЦЕС (14,7%) зауважили, що перспективи для їхніх дітей є кращими за кордоном.

52,5% біженців, які натепер перебувають за кордоном, планують повернутися до України

Аналітики КМІС також проаналізували відповіді своїх респондентів та прийшли до аналогічного висновку: ймовірно повернутися в Україну може половина респондентів. Проте, так само як і колеги, експерти зауважили, що зазначена оцінка, найімовірніше, є оптимістичним сценарієм у поточних умовах.

"Ми всі маємо бути зацікавлені, щоб якнайбільше наших громадян повернулися в Україну після вимушеного від’їзду за кордон, — прокоментував результати дослідження виконавчий директор КМІС Антон Грушецький. — Попередні опитування КМІС показували, що абсолютна більшість тих, хто зараз проживає в Україні, нормально ставиться до українських біженців, які легально покинули Україну, хоча на тлі зростання психологічної напруженості і втоми можуть посилитися тенденції до критичного ставлення".

Важливо У 9 країнах ЄС зменшилася кількість біженців з України, — дослідження (інфографіка)

Що потрібно для повернення біженців: чи існує алгоритм дій

Щоб сприяти поверненню громадян та запобігти подальшій міграції, Україна має вирішувати три проблеми, які є дуже важливими, вважає президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. По-перше, це робота — не як фізична зайнятість, а як можливість заробляти гідні гроші. По-друге, це житло, бо якщо воно знищене, людям немає де жити, і вони обирають, де починати життя з чистого аркушу. По-третє, це інфраструктура, до якої, зокрема, входить і система освіти.

Прогнози експерта невтішні: на його думку, після закінчення війни з-за кордону не повернуться 60–70% українських біженців. Ба більше, коли відкриються кордони, посилиться трудова міграція, чоловіки поїдуть до жінок та дітей.

Коли відкриються кордони, посилиться трудова міграція, чоловіки поїдуть до жінок та дітей
Фото: Getty Images

"Вже зараз уряд має готувати нову міграційну стратегію нашої країни, — вважає Воскобойник. — Йдеться про створення гідних робочих місць, а також про нові програми активного залучення трудових мігрантів та талановитих фахівців з інших країн. Без цього відбудови країни просто не буде — на першому місці мають бути люди".

Економіст Андрій Мартинюк погоджується: щоб люди дійсно хотіли повертатися додому, потрібно відбудовувати постраждалі регіони, відновлювати житло, створювати робочі місця та розвивати економіку.

Василь Воскобойник: вже зараз уряд має готувати нову міграційну стратегію нашої країни

Ключові рекомендації для заохочення українців повертатися надали в ЦЕС. До них увійшли:

  • співпраця з країнами Євросоюзу щодо повернення українців після закінчення війни;
  • швидка післявоєнна відбудова постраждалих регіонів;
  • допомога людям з постраждалих та окупованих регіонів на час відбудови;
  • розвиток державно-приватного партнерства;
  • збільшення ресурсів на комунікацію зі співвітчизниками за кордоном через дипломатичні представництва;
  • спрощення реінтеграції дітей до навчання в українських школах та вступу українських випускників іноземних шкіл до українських вишів;
  • забезпечення українських біженцям можливості вільного переміщення та вибору місця проживання, аналогічно правам громадян ЄС.
Важливо Тепер біженцям є, що втрачати: чому українці не квапляться повертатися в Україну

Зрозуміло, що повністю весь алгоритм дій навряд чи може бути реалізований, але багато що Україні під силу зробити у партнерстві з урядами країн ЄС, США і Канади. Проте є ще одне питання, яке поки не має відповіді, а саме — чи будуть самі країни, де зараз перебуває більшість українських біженців, сприяти їхньому поверненню, або ж для економіки ЄС кращим варіантом буде сприяти повній асиміляції мігрантів з України задля збереження трудового ресурсу та нарощування свого ВВП.

Теги за темою
Дети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Сок для здоровья сердца: ученые назвали самый лучший напиток для женщин после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-05T14:06:48Z
Ночные кошмары и деменция: те, кто часто видит плохие сны, под угрозой
Знай
2025-07-05T15:51:27Z
Чем полезен крыжовник: почему его нужно включить в ежедневный рацион
TSN
2025-07-05T14:51:38Z
После 50 лет вы в группе риска: болезнь, незаметно лишающая зрения
Знай
2025-07-05T13:51:31Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Аренда жилья в Украине: как защитить себя и не потерять деньги
TSN
2025-07-05T16:09:12Z
Bloomberg: OPEC+ значительно увеличил добычу, что повлияет на цены на нефть
Хвиля
2025-07-05T14:18:47Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Бизнес исправился: разительно сократилось количество заблокированных накладных и рисковых компаний
ZN UA
2025-07-04T05:39:04Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Массированный удар РФ по Киеву: возросло количество погибших
ZN UA
2025-07-05T09:21:32Z
Начал о чем-то догадываться: Трамп сделал новое заявление о войне в Украине
Telegraf
2025-07-05T16:39:55Z
Россия расширяет военное присутствие в Армении на фоне конфликта с Азербайджаном — ГУР
Апостроф
2025-07-05T16:39:48Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Эксперты рассказали, что нужно вылить внутрь микроволновки, чтобы избавиться от неприятного запаха
TSN
2025-07-05T14:36:52Z
Готовим кабачки по-новому: идеальная закуска появится на столе через 20 минут
Telegraf
2025-07-05T14:36:18Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Отсрочка не поможет: ТЦК могут отправить на ВЛК даже с "бронью" - кого это коснется
Знай
2025-07-05T16:36:39Z
Украинцев могут бросать за решетку за интимные фото партнеру: снимок – уже изготовление порнографии
Знай
2025-07-05T16:21:59Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Генштаб: украинцы поразили в РФ предприятие по производству компонентов для "Шахедов" и "Искандеров"
Апостроф
2025-07-05T15:36:28Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
РФ сбросила УАБы на прифронтовое село Харьковской области
Корреспондент
2025-07-05T16:36:20Z
Як виростити помідори без тріщин
AgroNews
2025-07-05T16:18:23Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Юрий Никитин показал свою 94-летнюю маму и раскрыл их трогательное обещание
TSN
2025-07-05T16:09:08Z
Британская фотомодель подтвердила участие в Resident Evil Requiem — поклонники серии заинтригованы
GameMag
2025-07-05T15:51:02Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Атака РФ: в Чугуеве большой пожар, 11 раненых
Корреспондент
2025-07-05T07:03:42Z
В России на трассе сгорела колонна военных машин. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T22:51:19Z
Во время взрыва на Житомирщине погиб юный спортсмен
Фокус
2025-07-05T16:00:32Z
Россияне не останавливаются: удар по прифронтовому поселку в Харьковской области - горят дома. ФОТО
Новости Украины
2025-07-05T15:54:19Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
В Днепре и Кривом Роге произошли взрывы: что известно о последствиях атаки
TSN
2025-07-04T09:30:58Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Талантливый защитник отклонил предложение клуба Серии А
Корреспондент
2025-07-05T16:15:22Z
Интер проявляет интерес к защитнику Барселоны
Корреспондент
2025-07-05T15:51:17Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Реал – Боруссия Дортмунд: в преддверии матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-05T15:24:17Z
Бразильский форвард переходит в сенсационный клуб АПЛ
Корреспондент
2025-07-05T15:09:15Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Новий спосіб вирощування салату: як збільшити його врожайність
AgroNews
2025-07-05T15:39:04Z
Покинуть Солнечную систему: какие сложности скрывает эта задача
Фокус
2025-07-05T15:15:32Z
В Україні почало роботу Держагенство з управління резервами
AgroNews
2025-07-05T14:10:28Z
Археологи нашли уникальные 2000-летние огромные ботинки: кто их носил
TSN
2025-07-05T13:36:31Z
В Україні 35% врожаю овочів не доїжджає до споживача
AgroNews
2025-07-05T13:18:42Z
AMD совместно с Playstation создадут совместный ИИ-проект, который расширит границы графики в играх
Знай
2025-07-05T12:51:06Z
Во время ремонта дома был обнаружен вход в подземный город, способный вместить до 20 тысяч человек
TSN
2025-07-05T11:48:04Z