MY.UAНовини
«Ми на Заході думали, що свобода — це процес. Ми забули, що це завжди боротьба»
«Ми на Заході думали, що свобода — це процес. Ми забули, що це завжди боротьба»

«Ми на Заході думали, що свобода — це процес. Ми забули, що це завжди боротьба»

Британський історик Тімоті Ґартон Еш вважає, що багато людей на Заході досі не розуміють, що ми перебуваємо в новому періоді європейської історії.

У межах десятогоLviv Media Forum  відбулася дискусія «Спільна мова для спільного блага: про що мають домовитися Україна та світ для досягнення перемоги», учасниками якої були британський історик Тімоті Ґартон Еш та директор Інституту фронтиру Євген Глібовицький. «Детектор медіа» публікує головне з дискусії.

Розпочав розмову Євген Глібовицький, розповівши, що він книгоман, і похваливши видання Еша «Рідні землі. Історія Європи через особисте сприйняття»:

«Я отримав цю книгу вчора. Її автором є наш шановний гість Тімоті Ґартон Еш. Я заснув о четвертій годині ранку, десь на 300-й сторінці тексту. Ця книга — як вода для спраглої людини. Я закликаю вас купити та прочитати її. Крім того, Тімоті Ґартон Еш передав усі кошти від продажу книги українській армії».

Євген Глібовицький та Тімоті Ґартон Еш

Після похвал на адресу книги й автора Глібовицький спитав в історика, чого ми, українці, не розуміємо у своїх європейських партнерах і чому не можемо зрозуміло донести свою позицію?

«У книзі я стверджую, що є період, який я називаю періодом після “Стіни”, періодом, який починається з падіння Берлінської стіни 9 листопада 1989 року і закінчується 24 лютого 2022 року. І що він приблизно розділений на дві половини. Перша половина — це період надзвичайного розквіту свободи та демократії, розширення ЄС і НАТО навіть до країн Балтії — щось абсолютно немислиме на початку 1989 року.

Але потім, починаючи з 2008 року, після глобальної фінансової кризи та захоплення Путіним двох регіонів Грузії у 2008 році, ми отримали те, що я називаю поворотом вниз. Ми бачимо каскад криз, який тягнеться аж до 24 лютого 2022 року та початку найбільшої війни в Європі з 1945 року», — розповів історик.

  • Читайте також: На LMF відбулося обговорення «Репортажі з фронту» про досвід взаємодії між воєнкорами та пресофіцерами

«Я не впевнений, що ви багато що не розумієте про західних партнерів. Я думаю, що варто ставити запитання про те, чого не розуміють вони. Багато людей на Заході досі не розуміють, що ми перебуваємо в новому періоді європейської історії. Повоєнний час закінчився», — сказав також він.

Ґартон Еш каже, що половина партнерів України, включно з урядами США та Німеччини, не розуміють, що Україні потрібно досягти перемоги:

«Занадто багато наших лідерів, включаючи адміністрацію Байдена та уряд Шольца в Німеччині, досі перебувають у позиції “Ми хочемо, щоб Росія не виграла, а Україна не програла”, але не говорять чітко: “Нам потрібна перемога України”.

Не програти — означає програти. Я не знаю жодної футбольної команди, яка б вийшла на гру зі словами: “Наша мета в цій грі — не програти”, а потім перемогла».

Що ж заважає Байдену та Шольцу прийняти ідею поразки Росії та перемоги України

«Формувальним досвідом Джо Байдена була Холодна війна. Від самого початку його послання Джейку Саллівану було таким: не втягуйте мене в Третю світову війну. Тому, я думаю, в його випадку це страх перед ескалацією, головним чином, перед війною з Росією.

Із Шольцом складніше. Формувальним досвідом Шольца стала велика мирна демонстрація в Бонні проти розгортання крилатих і “першингових” ракет, ракет НАТО на початку 1980-х років. Отже, його сформувало певне соціал-демократичне уявлення про мир і рух за мир. У 1987 році він виступив із промовою у Східній Німеччині, заявивши, що мир більше не можна забезпечити військовими засобами. І, звісно, він хлопець економіки та фінансів. Отже, взагалі ніщо не підготувало його до того, щоб стати лідером у воєнний час».

Тімоті Ґартон Еш також назвав цікавим порівняння Зеленського та Шольца:

«Зеленський не був блискучим президентом мирного часу, але він став фантастичним лідером воєнного часу, зокрема у спілкуванні з Заходом. Шольц був би цілком хорошим канцлером у мирний час, можливо, навіть непоганим, але він абсолютно безнадійний під час війни, тому що просто не розуміє цього. Він просто не розуміє, що на війні треба діяти швидше, рішучіше, треба бути сміливішим, треба говорити інакше.

Я наведу вам маленький приклад. На Мюнхенській конференції з питань безпеки в лютому вони виступали один за одним, гадаю, спочатку Шольц, а потім Зеленський. У розмові з Крістіан Аманпур Шольц сказав: “Ми справді захоплюємося тим, як українські солдати виконують свою діяльність”. Задумайтесь лише. Як діти в таборі, які займаються своїми справами. Він не міг змусити себе вимовити слово “боротьба”».

Для Ґартона Еша словом десятиліття є українське слово «воля», яке поєднує в собі свободу і волю до боротьби за свободу: «Це те, про що ми на Заході забули. Ми думали, що свобода — це процес. Ми забули, що це завжди боротьба».

Євген Глібовицький запитав Тімоті Ґартона Еша про те, як зараз європейці сприймають українців, адже від цього залежить наше майбутнє і членство в Європейському Союзі та НАТО, зокрема.

Ґартон Еш відповів, що зараз усі знають і поважають Україну як європейську націю. Ніхто не плекає ілюзій, що це частина Росії чи Російської імперії. Але, звісно, ми ще маємо виграти війну. Здобути таке визнання саме по собі недостатньо, сказав він.

«Захід мусить визнати, що Україна має право завдавати ударів по цілях у Росії, — вважає Ґартон Еш. — Ви не можете виграти бій однією рукою, зв’язаною за спиною. Саме на цьому ми повинні зосередити свою увагу».

Під час дискусії Глібовицький сказав, що останніми роками з нього багато разів сміялися, коли він починав говорити про можливий розпад Росії. Серед аналітиків, політичних експертів і політиків заперечення того, що це може статися, дуже схоже на заперечення того, що Радянський Союз може розвалитися, в 1989, 1990 і навіть у 1991 році. Якщо ми не підготуємося до цього, на нас чекає страшенний безлад, пояснив Євген.

Тімоті Ґартон Еш говорить, що на розпад Росії розраховувати не слід, але ми повинні зрозуміти, що такі режими, як путінський, дуже сильні, але також дуже крихкі. Вони не гнучкі. Демократії гнучкі.

За словами Еша, люди на Заході гадають, що Росія непереможна та її неможливо здолати. У цьому контексті історик згадує Кримську війну, російсько-японську війну, вторгнення в Афганістан і Холодну війну, в яких Росія програла. Навіть у Другій світовій війні українці та військові інших держав, які входили до складу Радянського Союзу, зробили великий внесок у перемогу, а не сама Росія. Тому Росія може програти, і це цілком ймовірно.

На думку Еша, важливо донести до Заходу, гаслом якого після 1945 року було «Ніколи знову», скільки українських захисників загинуло в цій війні та скільки могил з’явилося на цвинтарях. Моральні, історичні та правові аргументи дуже важливі. Як і аргументи щодо безпеки самої Європи. Адже Путін не зупиниться на Україні, якщо захопить її.

Третій аргумент стосується решти світу. Однією великою відмінністю між цим новим періодом і всіма попередніми є те, що решта світу зараз сильніша. Китай, Індія, Туреччина, Бразилія, Південна Африка. Нещодавно Путін був у Пекіні. Ось чому російська економіка так добре виживає. В очах решти світу, каже Тімоті Ґартон Еш, це не війна між Росією та Україною. Це війна між Росією і Заходом. Меседж, який ми повинні донести до Заходу, полягає в тому, що ця війна також стосується репутації Заходу.

Євген Глібовицький також торкнувся питання вступу України до ЄС. На цьому етапі переговорна позиція України слабка, тому що ми перебуваємо у стані війни та залежні від наших європейських партнерів. Чи є ризик, що Україна залишиться дитиною, яку не люблять?

Вступ до Європейського Союзу — неприємний процес для будь-якої країни, пояснює Тімоті Ґартон Еш. Це дуже важко. «У вас у Києві є прекрасна посолка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, словачка. Вона знає цей процес з обох сторін. Це завжди важко, але це точно не найбільша проблема для України зараз», — каже історик.

Говорячи про Володимира Зеленського, Ґартон Еш пояснює, що його популярність за кордоном вища, ніж в Україні. Історик цитує Вільяма Блейка як попередження, яке сподівається Еш, усе ж не справдиться: «Найсильніша отрута, яка коли-небудь була відома, походить із лаврової корони Цезаря».

Відповідаючи на запитання присутніх у залі про те, чому Велика Британія першою підписала угоду про стратегічне партнерство з Україною, Тімоті Ґартон Еш сказав таке:

«Фундаментальна відповідь — це Черчилль у 1939 році. Для нас абсолютно інстинктивно, що, якщо країна, яка зазнала знущань з боку нового Гітлера, сміливо бореться, то й нам потрібно брати участь у цій боротьбі».

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон і колишній президент США Дональд Трамп під час зустрічі у Флориді обговорювали можливість укладення мирної угоди між Україною та Росією. Євген Глібовицький запитав Тімоті Ґартона Еша, чи може це стати реальністю, якщо Трамп переможе на виборах.

«Є величезний ризик такого сценарію, і я б сказав, що Путін робить на нього ставку. Путін чекає 5 листопада. Він чекає перемоги Трампа. Я розмовляв із кількома людьми в Києві, міністрами. Гадаю, тут люди намагаються трохи заспокоїти себе, згадуючи перший термін Трампа, тому що під час першого терміну Трампа, звичайно, він був першим, хто надіслав летальну зброю в Україну, джавеліни.

Другий термін Трампа буде зовсім інакшим. Він буде більш непередбачуваним та ізоляціоністом, а люди навколо нього будуть більш зосереджені на Китаї. Тому я вважаю, що ви повинні, ми всі повинні бути надзвичайно стурбовані цим моментом, тому Європа повинна зробити більше вже зараз», — вважає Ґартон Еш.

Тімоті Ґартон Еш розповів про найнебезпечніший аргумент проти підтримки України на Заході:

«Все не йде добре. Ми багато віддали. Це триває вже більш як два роки. Ми маємо ще ситуацію в Газі. У нас багато інших проблем. Нам потрібно переосмислити перемогу. І нам потрібно дійти до миру, приблизно на умовах нинішнього територіального поділу. І тоді Україна буде як Західна Німеччина під час холодної війни. І ви станете безпечною, квітучою європейською демократією. І буде Східна Україна, як була Східна Німеччина. А потім, через кілька десятиліть, все зміниться, і ви возз’єднаєтеся».

На думку історика, це повна ілюзія: «Це гірше, ніж Північна Корея, тому що Північна Корея принаймні залишається Кореєю. Східна Німеччина все ще була Німеччиною. Ви всі знаєте, що відбувається на окупованих територіях: терор і систематична русифікація. Тому це повна ілюзія — думати, що Східна Україна буде як Східна Німеччина».

Говорячи про заборону певних пропагандистських медіа, Ґартон Еш сказав, що ми повинні боротися за допомогою аргументів, якісних медіа та хороших репортажів, а не намагатися заборонити інші ресурси. Проте головну роль у поширенні російської дезінформації нині відіграють соціальні мережі. Тому історик вважає, що великі платформи, «фейсбуки, гугли й твіттери», справді мають нести відповідальність за встановлення необхідних стандартів у соціальних мережах.

Фото: Lviv Media Forum

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
МВС пояснило, як відбувається розшук зниклих безвісти і куди звертатися родичам
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:24:42Z
Їх часто можна почути в Україні: 11 прізвищ, які мають польське походження
24tv
2025-04-25T11:21:54Z
Американський «тюнінг» для радянської ракети: чим PSRL завоював довіру українського десанту
InternetUA
2025-04-25T11:16:39Z
Шашлики посмажити не вдасться: де не можна розпалювати вогонь
24tv
2025-04-25T11:15:11Z
У Брянську ліквідували провідного інженера, що модернізував російські РЕБи
Telegraf
2025-04-25T11:09:43Z
Реєстр лудоманів торік поповнила рекордна кількість українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:06:55Z
Міша Крупін розповів, де проходить службу після завершення навчань
Комсомольская правда
2025-04-25T11:00:19Z
​Естонія має намір довести оборонні видатки вище плану - до 5,4% ВВП
iPress
2025-04-25T10:51:51Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Розізлився на США і поїхав до Москви: на війні в Україні загинув син посадовиці ЦРУ
Фокус
2025-04-25T11:21:44Z
Шанс на мир: експерт розповів, чи зустрінуться Трамп та Зеленський на похороні Папи Римського
Знай
2025-04-25T11:21:27Z
У парламентах шести країн звернулися до Трампа із закликом протистояти Росії
Европейская правда
2025-04-25T11:16:05Z
Компанія родини Авакова посилює контроль над «Знаменською БЕСС», що займається системами накопичення енергії — рішення АМКУ
AIN
2025-04-25T11:12:51Z
Сікорський спростував чутки: Рубіо не вимагав від України відмови від Криму
Gazeta UA
2025-04-25T11:06:04Z
TikTok найефективніше співпрацює з Україною щодо блокування російської пропаганди,— Коваленко
Детектор М
2025-04-25T11:03:45Z
«Зеленський це розуміє». Трамп заявив, що Крим «залишиться у складі РФ»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:03:17Z
Білоголовий орлан у бинтах: The Economist оприлюднив красномовну обкладинку про США
24tv
2025-04-25T11:00:37Z
«Тінь богів» Джона Ґвінна: темне скандинавське фентезі без прикрас. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-04-25T11:07:43Z
Відкрито прийом заявок на міжнародний кінофестиваль TOFIFEST
Детектор М
2025-04-25T11:03:37Z
Куди сходити у Києві на вихідні 26-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T11:03:02Z
3 фільми, які претендували на найвищу кінонагороду у світі: які стрічки не отримали Оскара
24tv
2025-04-25T10:48:06Z
Літо 2025: головні тренди сезону від Андре Тана
Фокус
2025-04-25T10:45:08Z
Актуально, як ніколи: дивіться фільм «Битва за світло» у вільному доступі
Детектор М
2025-04-25T10:24:40Z
Учасниця "Супер топмодель по-українськи" Олександра Литвин вийшла заміж у США
24tv
2025-04-25T10:24:33Z
Лінда Євангеліста знялась для глянцю у вишуканих образах: дивіться фото
Gazeta UA
2025-04-25T10:03:56Z
«Дивні дива» отримають спіноф на Netflix — у стилі ранкових суботніх мультфільмів
ITC
2025-04-25T09:52:01Z
СБУ затримала агентку ФСБ, яка встановлювала «відеопастки» для корегування ударів по Київщині
Украина Криминальная
2025-04-25T11:18:16Z
Біля Москви вибухнуло авто з російським генералом, він не вижив - ЗМІ
Gazeta UA
2025-04-25T11:15:09Z
Ким був 17-річний хлопець, який загинув унаслідок ракетного обстрілу Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:54:52Z
Вибух авто під Москвою: повідомляють про загибель генерала Генштабу РФ Ярослава Москалика
Факти ICTV
2025-04-25T10:54:43Z
У передмісті Москви вибухнув автомобіль, було вбито генерал російського міноборони
Украина Криминальная
2025-04-25T10:48:57Z
Взято під варту миколаївця, який жорстоко вбив свою матір
Украина Криминальная
2025-04-25T10:36:09Z
На Закарпатті судитимуть шахрая, який ошукав 81-річну пенсіонерку більше ніж на ₴150 тисяч
Украина Криминальная
2025-04-25T10:27:59Z
Судитимуть адвоката, який сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби без законних підстав
Украина Криминальная
2025-04-25T10:15:05Z
Ворожий дрон атакував село неподалік Запоріжжя, загинув чоловік
УкраинФорм
2025-04-25T10:04:35Z
АМКУ оштрафував два спиртзаводи
AgroPortal
2025-04-25T11:00:41Z
Подорожчання картоплі у Дніпрі: наскільки більше доведеться заплатити за базовий продукт
Политека
2025-04-25T11:00:41Z
Скільки податків доведеться сплатити із зарплати у 2025 році: деталі
Фокус
2025-04-25T11:00:22Z
Ціна впала майже удвічі: в Україні різко дешевшає популярний овоч
Фокус
2025-04-25T10:57:51Z
Перевищить "психологічну" позначку: у МВФ спрогнозували зріст держборгу України
24tv
2025-04-25T10:57:50Z
Шахраї дзвонять від імені «ПриватБанку» і просять скасувати «перекази»
Комсомольская правда
2025-04-25T10:48:32Z
Apple проти ЄС: компанія оскаржить рекордний штраф
Факти ICTV
2025-04-25T10:42:52Z
Відновлення України: в Польщі стартувала програма пільгового кредитування бізнесу
ZN UA
2025-04-25T10:37:11Z
Аграрії розповіли, скільки економлять з технологією verti-till
AgroPortal
2025-04-25T10:30:29Z
Як працює підземний шпиталь ЗСУ від «Метінвесту» на лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:15:31Z
З ампутованим серцем. Але все ще живі
ZN UA
2025-04-25T10:04:42Z
У людських клітин є «вуха»? Вчені кажуть, вони нас чують і це допоможе скинути зайвий жир
ITC
2025-04-25T08:22:06Z
Інфекції в дитинстві можуть бути пов'язані з раннім раком кишківника
24tv
2025-04-25T08:15:44Z
В якому віці починають проявлятися наслідки від шкідливих звичок
24tv
2025-04-25T07:39:04Z
Маргарин – корисний чи шкідливий: з чого його роблять і як не нашкодити здоров’ю
GlavRed
2025-04-25T07:25:44Z
У Британії у вагітної вийняли матку, щоб видалити ракові клітини, а потім повернули назад
Факти ICTV
2025-04-25T06:01:47Z
Яку каву обирає покоління зумерів? Виробники помітили новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:15:39Z
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Комсомольская правда
2025-04-25T05:04:43Z
У Криму був приліт в будинок заступника голови Чечні, це наслідки роботи ППО, – "Атеш"
24tv
2025-04-25T11:09:19Z
Було лише 7 років, коли прийшли окупанти: 18-річна дівчина втекла з Макіївки до України
24tv
2025-04-25T10:48:36Z
У яких областях України знову будуть заморозки
24tv
2025-04-25T10:36:14Z
Заморозки -6 градусів вдарять в Україні: синоптик назвав дату найхолоднішої погоди
GlavRed
2025-04-25T10:33:59Z
Весна з характером: теплий старт у суботу та прохолодна неділя із заморозками
Лига
2025-04-25T10:33:37Z
Україну накриє потужна спека: синоптик розповів про різку зміну погоди у травні
GlavRed
2025-04-25T10:27:30Z
У Києві на три тижні обмежать рух вулицею Богатирською - мінятимуть покриття
УкраинФорм
2025-04-25T10:27:22Z
Заморозки та грози: синоптики зробили несподіваний прогноз на травень
Gazeta UA
2025-04-25T10:27:19Z
До 1 вересня в Харкові побудують ще три підземні школи
Мій Харків
2025-04-25T10:13:14Z
Для чого потрібен вазелін: 12 способів його застосування, які здивують
GlavRed
2025-04-25T11:15:11Z
Ліниві ватрушки за 20 хвилин: якщо вдома є тільки хліб і сир, а солодкого хочеться
24tv
2025-04-25T11:15:03Z
Нізащо не робіть цього опівночі: пустите у життя бідність та негаразди
24tv
2025-04-25T11:00:18Z
Літній манікюр 2025: трендові кольори і техніки, які варто спробувати
Вива
2025-04-25T10:51:59Z
Штучний інтелект і домашні справи: 4 яскраві приклади, як він може полегшити ваш побут і розваги
24tv
2025-04-25T10:48:57Z
Найвищий міст у світі відкриють у Китаї вже цього літа: від цих кадрів кров застигає в жилах
24tv
2025-04-25T10:42:33Z
Парфуми, які закохують з перших хвилин: вони пахнуть шоколадом
24tv
2025-04-25T10:15:10Z
Огірки та помідори ростимуть вдвічі швидше: рецепт підживлення з дріжджів
24tv
2025-04-25T09:48:52Z
Освіжає та хрумтить: цей салат ідеальний для барбекю
24tv
2025-04-25T09:33:48Z
Ціни шокують уболівальників: рейтинг найдорожчих футболістів світу
24tv
2025-04-25T11:21:53Z
Відомий промоутер знищив повернення кривдника Ломаченка у ринг
24tv
2025-04-25T11:15:23Z
Бій Усик – Дюбуа перенесли: коли відбудеться поєдинок за титул абсолютного чемпіона
Факти ICTV
2025-04-25T10:51:49Z
Майка Браянта, в якій він дебютував за «Лейкерс», була продана за $7 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:27:16Z
Реал пропонує Арду Гюлера та €40 млн за Енцо Фернандеса
Football.ua
2025-04-25T10:19:30Z
Я очікував, – Коваленко висловився про дебютний гол у сезоні
24tv
2025-04-25T10:15:34Z
Букмекери зробили прогноз на матч "Шахтар" – "Динамо" в УПЛ
ZN UA
2025-04-25T10:04:04Z
Влахович пропустить матч з Монцею
Football.ua
2025-04-25T09:55:09Z
Шевченко: Ми повністю довіряємо Реброву
Football.ua
2025-04-25T09:52:10Z
Дешевше $20 000: у США показали доступний електричний пікап
AutoGeek
2025-04-25T11:09:07Z
Great Wall представив свій перший V8 та всюдихід Tank 300 Hooke
AutoCentre
2025-04-25T11:06:41Z
Новий Jeep Cherokee демонструє свої 5-пак АВС та стильну панель у стилі Wagoneer S
Топ Жир
2025-04-25T11:00:11Z
ТОП-5 найкращих брендів виробників запчастин на Opel
iPress
2025-04-25T10:51:19Z
Назвали найпопулярніші автомобілі Європи у березні
Gazeta UA
2025-04-25T10:45:33Z
Найкращі універсали з пробігом: експерти назвали 10 моделей, які варті уваги
GlavRed
2025-04-25T10:39:00Z
Енергетики Прикарпаття отримали нові автовишки Dasan
AutoCentre
2025-04-25T10:37:32Z
Як покращити паливо: переваги та застосування комплексних паливних присадок
AutoCentre
2025-04-25T10:37:22Z
Для усіх моделей: Hyundai представив гібридну систему майбутнього
AutoGeek
2025-04-25T10:03:08Z
Перші кадри геймплею Subnautica 2 — підводний виживач вийде в ранньому доступі у 2025 році
ITC
2025-04-25T11:21:41Z
Найкрихітніший тату-салон у світі: вчені навіщось покрили тіла тихоходок справжніми малюнками
Фокус
2025-04-25T11:12:25Z
З усіх соцмереж TikTok найефективніше блокує роспропаганду
Комсомольская правда
2025-04-25T11:01:30Z
Як звільнити пам'ять на смартфоні: шість простих кроків
InternetUA
2025-04-25T11:01:06Z
Соцмережа Threads стала відкритою для всіх рекламодавців
InternetUA
2025-04-25T10:46:09Z
Найбільший у світі сонячний телескоп показав Сонце в деталях — з плямою-гігантом, що перевищує площу Землі
ITC
2025-04-25T10:40:32Z
Археологи в Перу виявили 5000-річні останки аристократки з унікальними артефактами
Telegraf
2025-04-25T10:36:43Z
Єгиптолог знайшов на обеліску в Парижі секретні повідомлення, які не помічали 200 років
24tv
2025-04-25T10:33:56Z
ШІ навчили створювати нові аромати: людині потрібно лише вказати бажані запахи
InternetUA
2025-04-25T10:31:34Z