MY.UAНовини
Перша Конвенція Ради Європи про штучний інтелект. Чому це важливо і що це означає?
Перша Конвенція Ради Європи про штучний інтелект. Чому це важливо і що це означає?

Перша Конвенція Ради Європи про штучний інтелект. Чому це важливо і що це означає?

Перша Конвенція Ради Європи про штучний інтелект. Чому це важливо і що це означає?

У п’ятницю Рада Європи погодила Конвенціюпро штучний інтелект (ШІ), яка стала першим прикладом міжнародно-правого документа, що має обов’язковий характер.

Раптовий і бурхливий розвиток штучного інтелекту й особливо — з кінця 2022 року — так званого генеративного штучного інтелекту супроводжується активним розвитком правового регулювання цього надзвичайно корисного та водночас потенційно небезпечного винаходу інженерної думки.

Цього року ZN.UA вже неодноразово писало про активну роботу урядів багатьох країн у регулюванні ШІ. Нагадаємо, що лише документів рівня стратегій і політик на 1 січня 2024 року було ухвалено близько тисячі. В десятках країн у 2020–2024 роках парламенти ухвалили чимало законів та інших нормативних актів, які регулюють різні аспекти створення інструментів ШІ та пом’якшення ризиків їх застосування. Це стосується, зокрема, охорони здоров’я та військової сфери.

На жаль, Україна, незважаючи на бурхливий розвиток інструментів ШІ, досі істотно відстає в регулюванні цієї революційної технології.

Хоча Міністерство цифрової трансформації презентувало Дорожню карту розвитку штучного інтелекту в Україні, це не можна назвати навіть початком, якщо порівнювати не тільки з більшістю країн Європи, США, Китаєм, а й із багатьма країнами Азії й Латинської Америки. Експертно-консультаційний комітет з питань розвитку сфери ШІ в Україні, створений при Міністерстві цифрової трансформації України ще 21 грудня 2019 року, для регулювання ШІ не виглядає активним (відповідальний — Тимофій Милованов). Якщо звернути увагу на вебсторінку Комітету, то, крім новини про Дорожню карту, там можна прочитати лише про запровадження безоплатного курсу зі ШІ для освітян. Серйозно? Це найсвіжіші новини, й вони — за 2023 рік. Інша інформація — це вдалі чорно-білі фото більш як 60 чинних, а також чомусь колишніх членів Комітету.

Саме для випадків, коли в національному законодавстві є пробіли в регулюванні важливих відносин, й існує міжнародне право, яке є надважливим інструментом установлення однакових правил поведінки для держав та міжнародних організацій.

Рівні регулювання ШІ за допомогою міжнародних норм

За останні два роки вже склалося декілька рівнів регулювання. Зокрема під час багатосторонніх міжурядових форумів було підписано кілька документів політичного характеру.

В переліку прикладів таких політичних домовленостей слід наприклад, назвати заяву лідерів G7 від 30 жовтня 2023 року щодо Хірошімського процесу, якою було затверджено Керівні принципи та Кодекс поведінки щодо ШІ. Підсумком британського саміту з питань безпеки ШІ стала декларація Блетчлі із закликом до міжнародної співпраці для управління ризиками штучного інтелекту.

Наступний рівень впливу міжнародних норм рекомендаційного характеру спостерігається в межах універсальних і регіональних міжурядових організацій. Наприклад, у січні 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) видала нові рекомендації щодо етики й управління великими мультимодальними моделями (LMM) — типом швидкозростаючої технології генеративного штучного інтелекту (ШІ) із застосуванням у всій системі охорони здоров’я.

А наприкінці березня 2024 року навіть неповоротка Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію, спрямовану на просування надійного ШІ.

Текст, який було ухвалено без голосування, закликає членів ООН просувати «безпечні, захищені та надійні» системи штучного інтелекту й не використовувати систем, які можуть «становити надмірний ризик для здійснення прав людини».

Кілька років поспіль низка міжнародних організацій прагматично працює в напрямі використання ШІ в міжнародному кримінальному правосудді, боротьбі з кіберзлочинністю, дезінформацією в Інтернеті тощо.

Революційні ініціативи Ради Європи

Рада Європи (РЄ), членом якої Україна є з 1995 року, — один з лідерів у регулюванні ШІ.

Розроблена в РЄ Конвенція про ШІ з’явилася не на порожньому місці. Зокрема така робота вже давно ведеться у спеціалізованих структурних підрозділах РЄ і, що найцікавіше, вона здійснюється для розвитку судових систем у країнах-членах РЄ. Так, іще в грудні 2018 року Європейська комісія з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) Ради Європи ухвалила перший європейський документ, що встановлює етичні принципи, пов’язані з використанням ШІ в судових системах.

1 грудня 2023 року Консультативна рада європейських судів (КРЄС) ухвалила рекомендаційний документ №26 (2023) «Рухаючись уперед: використання асистивних технологій у судочинстві». КРЄС є органом при Комітеті міністрів РЄ (до його складу входять чинні судді), який розробляє висновки, що безпосередньо стосуються питань незалежності та неупередженості суддів.

Отже, можна сказати, що в регулюванні ШІ принаймні в судових системах Україна є впливовим учасником процесів розроблення нормативних актів «м’якого» міжнародного права.

Зрештою, можна стверджувати, що з огляду на попередній досвід розроблення нормативних актів «м’якого» міжнародного права РЄ досить швидко (як для міжнародних документів такого рівня) розробила проєкт документу, який стане джерелом міжнародного права — обов’язковим до виконання.

Суть Рамкової конвенції

Повна назва документу«Рамкова конвенція Ради Європи про штучний інтелект і права людини, демократію та верховенство права». Текст складається з 36 статей.

Конвенція встановлює правову базу, яка охоплює діяльність у межах життєвого циклу систем ШІ, що потенційно може втручатися в права людини, демократію та верховенство права.

Кожна сторона застосовує цю Конвенцію до діяльності в межах життєвого циклу систем ШІ, яку провадять органи державної влади або приватні особи, котрі діють від їх імені.

Сторони також розглядають ризики й наслідки, пов’язані з діяльністю приватних суб’єктів протягом життєвого циклу систем ШІ в спосіб, який відповідає об’єкту та меті цієї Конвенції.

«Цей перший свого роду глобальний юридично зобов’язувальний документ створено для того, щоб ШІ дотримувався загальних стандартів прав людини, демократії та верховенства права й було мінімізовано ризик їх порушення», — заявила генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич.

Учасники Конвенції вживають або підтримують заходи для виявлення, оцінки, запобігання та пом’якшення ризиків, створених системами ШІ, з урахуванням фактичного та потенційного впливу на права людини, демократію та верховенство права.

Такі заходи мають:

  • належним чином враховувати серйозність і ймовірність потенційних впливів ШІ;
  • розглядати у відповідних випадках точки зору зацікавлених сторін, зокрема осіб, права яких можуть бути порушені;
  • вживатися протягом усього життєвого циклу системи ШІ;
  • включати моніторинг ризиків і негативного впливу на права людини, демократію та верховенство права;
  • включати документацію про ризики, фактичний і потенційний вплив, а також підхід до управління ризиками;
  • вимагати у відповідних випадках тестування систем ШІ перед тим, як зробити їх доступними для першого використання, й коли вони суттєво модифіковані.

Учасники Конвенції вживають або підтримують заходи, спрямовані на те, щоб відповідним чином розглядати негативний вплив систем ШІ на права людини, демократію та верховенство права. Такий несприятливий вплив і заходи щодо його усунення мають бути задокументовані, також має бути інформація про відповідні заходи з управління ризиками.

Нагадуємо: декілька тижнів тому Європейський Союз погодив Акт про штучний інтелект, який має бути частково введений у дію вже цього року. Але РЄ і ЄС — це різні міжнародно-правові суб’єкти з різним складом учасників.

На відміну від Акту ЄС, до Конвенції вже зараз можуть приєднатися країни, що не є членами ЄС. Близько одинадцяти держав, які не є членами Ради, брали участь у розробленні проєкту Конвенції.

Проблеми розроблення Конвенції

Незадовго до укладення документу чимало громадських організацій разом із окремими громадянами, науковцями, експертами з цифрових технологій та інвесторами в спільній заяві висловили занепокоєння тим, що держави-учасниці переговорів (включно з країнами, які не є членами Ради Європи, такими як США) обговорювали варіанти тексту, який міг дати змогу державам обмежити застосовність договору щодо державних органів, тобто виділити винятки для приватних компаній. На переконання цих організацій, «відповідь на всі заклики щодо регулювання штучного інтелекту, яке надає вільний доступ приватним компаніям і прихильникам жорсткої лінії безпеки, не виглядає ефективним захистом наших прав».

У спільному відкритому листі громадянське суспільство закликало країни-учасниць переговорів переконатися, що Конвенція про ШІ не робить винятків ні для приватних компаній, ні для випадків використання ШІ в інтересах «національної безпеки».

Цей лист було адресовано всім сторонам переговорів. Він об’єднує дві схожі ініціативи, спрямовані до уряду США та делегації ЄС.

Саме ухвалення Рамкової конвенції Ради Європи дає змогу Україні надолужити відставання в регулюванні ШІ. Для цього потрібно ратифікувати Конвенцію згідно з національними процедурами, визначеними Законом «Про міжнародні договори України».

Врешті-решт Конвенція стала успішним результатом дворічної роботи міжурядового органу РЄ — Комітету зі штучного інтелекту (CAI), який зібрав для розроблення проєкту договору 46 держав-членів Ради Європи, Європейський Союз і 11 держав, що не є членами (Аргентину, Австралію, Канаду, Коста-Ріку, Святий Престол, Ізраїль, Японію, Мексику, Перу, Сполучені Штати Америки та Уругвай), а також представників приватного сектору, громадянського суспільства та наукових кіл, які брали участь як спостерігачі.

В офіційній інформації на сайті РЄ зазначено: «Договір охоплює використання систем штучного інтелекту в державному секторі, включно з компаніями, що діють від його імені, й у приватному секторі. Конвенція пропонує сторонам два способи дотримання її принципів і зобов’язань під час регулювання приватного сектору: сторони можуть обрати пряме зобов’язання згідно з відповідними положеннями конвенції або як альтернативу вжити інших заходів для виконання положень угоди, повністю дотримуючись своїх міжнародних зобов’язань щодо прав людини, демократії та верховенства права. Такий підхід необхідний через відмінності правових систем у всьому світі».

В цій самій інформації наголошується на тому, що учасники Конвенції не будуть зобов’язані застосовувати її положення щодо діяльності, пов’язаної із захистом інтересів національної безпеки, але будуть зобов’язані забезпечити, щоб ця діяльність поважала міжнародне право й демократичні інститути та процеси. Конвенція не поширюватиметься на питання національної оборони, а також на дослідницьку й дослідно-конструкторську діяльність, за винятком випадків, коли тестування систем ШІ може потенційно втручатися в права людини, демократію чи верховенство права.

Конвенцію буде відкрито для підписання 5 вересня 2024 року в Литві.

Статтю підготовлено за підтримки програми Cara’s Fellowship Program

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Сэм Рэйми представляет: Netflix показал трейлер хоррора "Не двигайся"
GameMag
2024-09-21T03:13:12Z
Смертельный снегопад: Netflix показал первый трейлер сериала "Этернавт"
GameMag
2024-09-21T03:01:41Z
Девушка Роналдо в бикини похвасталась сочными формами
GlavRed
2024-09-07T21:27:17Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Звезда "Лиги смеха" Розовый высмеял окупантов, которые внесли его в российский аналог "Миротворца"
TSN
2024-09-13T09:39:17Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Диванные приключения: история вашего любимого места в доме
Взгляд
2024-09-21T03:36:36Z
"Ахиллесова пята" по знаку Зодиака: какие представители астрологического круга чаще всего проявляют слабость
Знай
2024-09-21T02:51:59Z
Гороскоп на 21 сентября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-09-20T15:33:00Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Эксглава УЕФА Платини предлагает уменьшить количество футболистов на поле
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:03:38Z
Футболист "Шахтера" попал в команду недели Лиги чемпионов
ZN UA
2024-09-20T19:03:15Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
На камеру попало, что делал на трибуне Мудрик после пропущенного гола от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T17:23:03Z
"Вот почему это происходит". Ребров не сдержался в эфире после поражения сборной Украины от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T06:52:52Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Карьера Андрея Деркача в Москве — сигнал молодым агентам Кремля в Украине
Фокус
2024-09-19T07:30:12Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Россияне заявили об сбитии "Паляницы" возле Курска: аналитики оценили, правда ли это
ZN UA
2024-09-21T04:27:58Z
СМИ узнали, почему появление в Украине F-16 не стало болезненным для РФ
Comments UA
2024-09-21T04:00:11Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
"Послам приготовиться?": Безуглая перешла в комитет Рады по внешней политике
Фокус
2024-09-17T20:06:18Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
На фронте погиб сын Главного раввина Украины
Comments UA
2024-09-11T16:03:25Z
Почему нельзя переезжать 9 сентября и кому запрещено шить сегодня: приметы и запреты на Анны
Знай
2024-09-09T02:04:14Z
Помощь на $375 млн: США передадут Украине управляемые бомбы для F-16, — СМИ
Фокус
2024-09-21T04:27:24Z
Итоги 20.09: Зимний план и пилоты из Франции
Корреспондент
2024-09-21T04:24:22Z
Какой праздник отмечают 9 сентября: каким был день в истории
Обозреватель
2024-09-09T01:05:07Z
В Латвии придумали способ обеспечить ВСУ автомобилями: подробности
Хвиля
2024-09-08T14:45:29Z
Вторая годовщина смерти Елизаветы ІІ: пять интересных фактов о покойной королеве
Фокус
2024-09-08T08:06:29Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
В РФ взорвался второй за ночь склад боеприпасов
Корреспондент
2024-09-21T04:27:42Z
В харьковской больнице на момент удара находились сотни человек
Корреспондент
2024-09-20T21:18:00Z
Удар по Харькову: стало известно о последствиях
Корреспондент
2024-09-09T01:57:50Z
На складе в Воронежской области двое суток детонируют боеприпасы после попадания БПЛА
ZN UA
2024-09-09T01:50:11Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Три утренние привычки, которые сделают ваш день ярче, а жизнь — проще
Marie Claire
2024-09-21T03:00:28Z
Пособие по беременности и родам: могут ли получить ФЛП
ZN UA
2024-09-21T02:03:01Z
Три знака Зодиака, которым нужно быть осторожнее на выходных 21-22 сентября 2024 года
Фокус
2024-09-20T20:21:50Z
Следуют за нами везде: ученые узнали причину, незаметно подрывающую нашу продуктивность
Фокус
2024-09-20T18:51:27Z
Хочу есть: 6 причин, по которым вы постоянно чувствуете голод
Фокус
2024-09-20T17:06:00Z
Найден эпицентр распространения COVID-19: ученые назвали всех подозреваемых в распространении. ВИДЕО
Новости Украины
2024-09-20T15:36:45Z
Опасные симптомы, предупреждающие о развитии онкозаболевания
Comments UA
2024-09-20T15:30:07Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
У россиян снова есть продвижение: DeepState обновил карту
Comments UA
2024-09-21T04:27:53Z
Россияне ночью атаковали Украину ракетами и дронами: где прозвучали взрывы
TSN
2024-09-21T03:36:37Z
Стало известно, сколько людей сейчас проживает в Харькове
Корреспондент
2024-09-13T11:30:36Z
Вражеские БПЛА атакуют Киев: что известно
Корреспондент
2024-09-08T23:09:39Z
Украинцев призвали запасать еду и воду: как готовиться к возможным масштабным отключениям электроэнергии
Обозреватель
2024-09-08T22:46:35Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
В Украине работает шеринг автогражданки для водителей, сообщил hotline finance
Корреспондент
2024-09-20T13:15:09Z
Заброшенные раритеты: в Украине обнаружили коллекцию винтажных Mercedes и Cadillac
Фокус
2024-09-20T13:06:15Z
Харьковские рекордсмены: история уникальных украинских спорткаров ХАДИ
Фокус
2024-09-20T12:06:18Z
Британская армия впервые представила новый основной боевой танк Challenger 3
Хвиля
2024-09-20T11:27:35Z
Цена $10750 и запас хода 510 км: дебютировал новый электрокроссовер от General Motors
Фокус
2024-09-20T10:36:28Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
120 кг за килограмм: за популярную сезонную ягоду заплатим больше, чем прошлой осенью – цены подскочили почти вполовину
Знай
2024-09-21T03:06:42Z
Отключение света: что ждет украинцев зимой
ZN UA
2024-09-21T02:34:41Z
Р2Р-трейдинг криптовалют: что нужно знать о нем
Comments UA
2024-09-13T11:23:28Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Во время пауз: YouTube вводит новый вид рекламы
Корреспондент
2024-09-21T04:00:09Z
Российским ученым закроют доступ к адронному коллайдеру
Корреспондент
2024-09-21T04:00:06Z
Рука Роскомнадзора: В России начал сбоить Discord
GameMag
2024-09-21T03:23:25Z
Жуткие звуки, доносящиеся из Марианской впадины, получили объяснение спустя 10 лет
UAToday
2024-09-21T02:24:56Z
Сахара зеленеет, ураганы утихают: как глобальное потепление влияет на Африку
UAToday
2024-09-21T02:24:51Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 21-22 сентября
UAToday
2024-09-21T02:24:00Z