Дослідники виявили незвичайну скам'янілість морського паразита в бурштині, але ніхто не знає, як йому вдалося опинитися в цій пастці.
Історія нашої планети налічує понад 4,5 мільярда років і за цей час вона встигла стати домівкою для безлічі тварин. Деякі з них давно померли й ми можемо дізнатися про їхнє життя, лише вивчивши викопні останки цих істот. Але часом, вони настільки химерні, що ставлять вчених у глухий кут, пише IFLScience.
Одним із таких прикладів є викопний морський паразит, якого вчені виявили в деревній смолі. Припускають, що рештки належать класу цестод, відомому як стрічкові черв'яки, який з'явився на планеті 99 мільйонів років тому.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Останки стрічкового черв'яка були знайдені в бурштині Качин у М'янмі й датуються середнім крейдяним періодом. Зазначимо, що цестоди — широко поширений клас, який може заразити, зокрема, і людей. Представники цього класу зустрічаються буквально в кожній екосистемі, зокрема і в морському середовищі.
За словами провідного автора дослідження Ван Бо, знайдені рештки належать до загону Trypanorhyncha — як правило, ці паразити живуть у тілах акул і скатів. Оскільки їхній життєвий цикл вельми складний, раніше вченим вдавалося знаходити скам'янілості цього виду лише у вигляді яєць у копроліті акул.
Тепер учені вперше змогли отримати скам'янілість тіла дорослого черв'яка, хай і не повну. Завдяки деревній смолі скам'янілість збереглася винятково добре: скам'янілість тонка й довга, має зовнішні та внутрішні особливості вздовж щупалець і порожнисті гачки без коренів. За словами першого автора дослідження Луо Ціхана, фактично їм вдалося знайти найбільш переконливу скам'янілість тіла плоского черв'яка.
У бурштині, крім паразита, вчені також виявили залишки папороті та комах, що ще раз доводить — у момент поховання в бурштині стрічковий черв'як перебував на суші. У бурштині також було виявлено піщинки. Вчені не знають, як саме стрічковий черв'як був замкнений у бурштині, але припускають, що він опинився на березі в кишківнику ската або акули. Ймовірно, господар паразита зазнав нападу хижака, унаслідок чого його вирвали з кишківника, а потім він застряг у прилеглій смолі.
Раніше Фокус писав про те, що вчені розкрили таємницю найбільшої квітки в бурштині віком у майже 40 млн років.