Корів у США не вакцинують від пташиного грипу, незважаючи на спалах: немає дозволу на виробництво вакцини
На фермах США – спалах пташиного грипу серед корів. Поки залишається незрозумілим, чи дозволить Міністерство сільського господарства США (USDA) вакцинувати велику рогату худобу від інфекції H5N1, близько десяти компаній вже зацікавлені в розробці та виробництві таких вакцин, пише Science.
Серед таких компаній – Ceva Animal Health, яка 15 років продавала вакцини, що захищають курей від H5N1, а нещодавно представила нову вакцину, яка використовується для лікування качок і, теоретично, підходить будь-якому виду птахів. Щоб з'ясувати, чи спрацює на коровах препарат, заснований на РНК, яка кодує ген гемаглютиніну, дослідження обіцяють розпочати протягом кількох тижнів. У разі успішних тестів Ceva могла б швидко виробляти велику кількість вакцини.
Компанія Medgene вже виробляє вакцину для захисту великої рогатої худоби від грипу типу D, менш небезпечного штаму, виявленого у корів у 2013 році, а також може почати виробництво вакцини проти H5N1 паралельно, каже співзасновник Алан Янг, імунолог із Університету штату Південна Дакота. Medgene використовує бакуловірус, який зазвичай заражає комах, як «платформу», до якої можна «підключити та використовувати» різні гени грипу для виробництва вакцин проти конкретних вірусів.
Проте тестування вакцин буде непростим завданням. Уряд США класифікує H5N1 як «обраного агента» (select agent), групу небезпечних патогенів, які потребують додаткових запобіжних заходів при транспортуванні та використанні. Стандартні способи демонстрації ефективності вакцини, такі як зараження вакцинованих тварин вірусом, повинні здійснюватися в лабораторіях рівня біологічної безпеки 3 (BSL-3). Небагато таких лабораторій у США можуть працювати з великою рогатою худобою.
Економічний фактор також може перешкодити схваленню вакцини. Міжнародні торгові партнери часто побоюються, що вакцинація проти грипу може "замаскувати" інфекцію у тварини, хоча існують тести, що дозволяють відрізнити вакцинацію від інфекції. Вони також можуть турбуватися про молочні продукти, такі як сир та сухе молоко, хоча ризик вмісту життєздатного вірусу в них незначний, оскільки вони виготовлені з пастеризованого молока.
Згідно з нещодавнім опитуванням 187 вчених у галузі охорони здоров'я, більшість із них вважає, що причиною наступної пандемії може стати новий штам вірусу грипу.