MY.UAНовини
Точка опори: як працює ринок пального у 2024 році
Точка опори: як працює ринок пального у 2024 році

Точка опори: як працює ринок пального у 2024 році

Точка опори: як працює ринок пального у 2024 році

За перші чотири місяці 2024 року українські імпортери привезли 2,3 млн тонн бензину та дизпального. Це на 7% менше, ніж за аналогічний період минулого року, але на 9% більше, ніж довоєнного 2021-го. Це означає, що нова система постачань пального з Європи і надалі успішно функціонує, руйнуючи колишній міф про неможливість життя без Росії та Білорусі. Понад те, ця нова система продовжує вдосконалюватися, напрямки конкурують між собою, змінюють логістику та інфраструктуру. Насамперед ідеться про протистояння Польщі й Румунії, які йдуть ніздря в ніздрю. Разом з тим деякі джерела постачання зникають, якісь з’являються. Так сталося із Грецією — наразі одним із найпотужніших напрямків імпорту дизелю. Ми бачимо роботу нового цікавого механізму, який точно кращий за попередній.

Порівняння початку поточного року з минулорічним виявляє певні особливості. 2023 року імпорт пального бив усі рекорди через очікування європейського ембарго на російські нафтопродукти, що набуло чинності з 5 лютого. До ажіотажних постачань тоді доклав руку й уряд, який на той час ще не отямився від кризи навесні 2022-го, а тому наполегливо рекомендував трейдерам створювати запаси. Є інформація й про те, що урядовці транслювали хвилювання Європи й США, які теж побоювалися можливих проблем. Воно й не дивно, адже 2021 року на російське дизпальне припадало 54% європейського ринку. В результаті і європейці, й українці навезли стільки, що розпродували його до літа. Це створило високу базу порівняння та враження зменшення ринку. Насправді 2024 рік є просто більш стабільним, у тому числі й через спокійне проходження зими. Не менш цікавим і показовим є порівняння з довоєнним 2021 роком (див. рис. 1).

Бензин: гра на двох

Обсяги імпорту бензину за січень—квітень 2024 року зменшилися на 15% порівняно з аналогічним періодом 2021-го, що дає розуміння впливу великої війни на споживання.

Якщо тоді імпортні обсяги ділили між собою Білорусь і Литва, то зараз основними джерелами постачань є Румунія (91,6 тис. тонн), Польща (84,3 тис.) і Литва (39,8 тис. тонн).

Однак повністю спокійним 2024-й назвати не можна. Форс-мажором стало блокування українсько-польського кордону, яке тривало з 9 лютого по 22 квітня. Це призвело до втрат обсягу автомобільних партій із Польщі на 84% і на 55% із Литви.

Та це був би не український ринок, якби не знайшов виходу. Втрачені обсяги було компенсовано «залізничним» ресурсом: імпорт бензину залізницею збільшився більш як удвічі.

Цей момент дуже важливий у контексті гучних заяв про можливу дестабілізацію ринку пального внаслідок посилення мобілізації, зокрема, і водіїв бензовозів, що везуть пальне з Європи. Об’єктивних підстав для таких прогнозів немає, адже на автомобільний імпорт бензину й ДП припадає не більш як 15%, що з легкістю можна замістити залізничним транспортом. Тим паче що про 100% випадання автообсягів не йдеться, оскільки окремі нафтотрейдери займалися бронюванням водіїв і тепер збережуть імпорт без змін.

Другим напрямком постачання бензину є Румунія — основний конкурент поляків і литовців (див. рис. 2). Тут відбувається справжнє змагання між західним і південним напрямками імпорту, яке стає дедалі цікавішим. Будь-яка помилка або проблема на заході одразу знаходить відповідь із півдня.

Якщо торік польських і румунських постачальників бензину налічувалося зо два десятки, то поточного року спостерігаємо фактично за суперництвом двох компаній — PKN Orlen і OMV Petrom.

Загалом географія імпорту бензину звужується. Якщо на початку 2023-го Україна отримувала бензин із 17 країн, то зараз — із 11 (див. рис. 3). З дистанції зійшли зокрема Угорщина, Грузія, Хорватія, Естонія і далекі Нідерланди. Очевидно, маємо еволюційні процеси, коли найбільш віддалені (читай — дорогі) ресурси залишають ринок разом з ажіотажем.

А що залишається незмінним, то це трійка лідерів-імпортерів бензину (див. рис. 4). Попереду ОККО, яка розподілила обсяги між Румунією й Польщею приблизно 50 на 50. Відповідно, мережа співпрацює зі згаданими OMV Petrom і PKN Orlen.

Друге місце посідає WOG, який, окрім згаданих «слонів», має контракт з Orlen Lietuva. Як і ОККО, цього року мережа позбулася постачань із Греції, яка останнім часом виступає як постачальник останньої надії.

Замикає трійку UPG, яка, здається, остаточно зосередилася на імпорті бензину з німецького заводу PCK Schwedt (на нього припадає 90% закупок компанії).

Загалом кількість імпортерів бензину за звітний період 2024-го знизилася порівняно з минулим роком у півтора разу — на 49 компаній, до 92, що також пояснюється стабілізацією ринку.

Дизпальне: більше, ніж треба

Основна конкурентна боротьба точиться на ринку саме дизпального — наймасовішої позиції у споживанні України. За чотири місяці 2024 року було імпортовано 2,03 млн тонн. Що характерно, це більше не тільки за показники минулого року (на 2%), а й за імпорт 2021-го — майже на 14%.

Це свідчить про те, що, на відміну від бензину та скрапленого газу, споживання якого впало після 24 лютого 2022 року, дизпальне тримає позиції. Відбувається це насамперед через активізацію автомобільних вантажних перевезень, на які перейшов як імпорт, так і експорт широкої номенклатури товарів.

Невідомо, звідки виник стереотип, що багато споживає армія, але це не так. За нашими оцінками, її потреби лежать у діапазоні 5–10% від національного споживання. Відповідно, закрити ці потреби ринку досить легко.

Головним же є те, що зростаюча потреба у пальному забезпечується з абсолютно нових джерел. Якщо на Білорусь і Росію 2021 року припадало 79% від загального імпорту ДП, то зараз ринок успішно працює на нових напрямках і не має жодних проблем. Є впевненість у тому, що нова система імпорту та наявні транспортні можливості здатні забезпечити обсяги імпорту у півтора разу більші за поточні у разі виникнення такої потреби.

На дизельному «фронті» маємо все те ж протистояння між Польщею (502,4 тис. тонн, на 19% більше, ніж торік) і Румунією (496,3 тис. тонн, +8%). Як і по бензину, ці двоє йдуть в абсолютному паритеті (див. рис. 5).

На тлі фермерських протестів зберегти обсяги з Польщі вдалося за рахунок знов-таки збільшення постачань залізницею. Вони зросли у 1,5 разу (467 тис. тонн), тоді як автоімпорт упав у три рази (до 35,4 тис. тонн).

Зокрема, наростив відвантаження залізницею PKN Orlen (на 22%). І майже повністю перейшов на рейки найбільший приватний польський трейдер Unimot: тільки 9% обсягів експорту він доправив в Україну бензовозами, тоді як 2022-го це було 96%. Для компанії проблема полягає також у тому, що 2023 року вона інвестувала у створення потужного наливного терміналу у місті Ясло, який був націлений саме на автомобільні відвантаження в Україну.

Була змушена піти аналогічним шляхом UPG. Вона збільшила залізничні відправлення з Польщі на 59%, замістивши майже 75% обсягів, які раніше їхали у машинах. Це стало можливим унаслідок модернізації естакади на терміналі компанії у Щецині, а також закупівлі додаткових євроцистерн.

Південь диктує ціни

Південний, або румунський, напрямок постачань можна назвати центром ціноутворення пального, бо саме тут точиться найзапекліша конкурента боротьба між трейдерами. Основний потік іде з порту Констанца, куди своєю чергою пальне надходить з усіх куточків світу, включно з далекою Індією.

Обсяги за рік майже не змінились, а от у логістиці зміни очевидні, причому протилежні польським. Так, постачання бензовозами зросло на 78%, а залізницею впало на 40%.

Крах року — Болгарія. Зниження у 13 разів, до жалюгідних 11,6 тис. тонн. У жовтні 2023 року СБУ віднесла найбільші болгарські термінали до санкційних напрямків через занадто відчутний «руській дух».

Потрапив туди й молдовський термінал Джурджулешти, і як результат — втрата обсягів теж у 13 разів, до мізерних 7,5 тис. тонн.

Понад 16% втратила Литва, за що має дякувати польським страйкарям. Імпорт автомобільним транспортом  зменшився на 33%, трошки надолужити вдалося завдяки збільшенню відвантажень залізницею.

Географія імпорту зменшилася за рахунок Албанії, Франції, Хорватії, Естонії та Північної Македонії. Водночас додалися Ізраїль і Австрія (див. рис. 6).

Безумовним проривом цього року стала Греція, імпорт звідки збільшився в 11 разів і становив 464,7 тис. тонн. Перемогу тут кували двоє міжнародних трейдерів — AGTG SA та Eco Fuel Trading, на частку яких припало до 75% імпорту з цього напрямку. Такий розворот відбувся внаслідок потрапляння під санкції Туреччини (найбільшого імпортера російського ДП у світі) і вже згаданих болгар і молдаван. Фактично Греція стала найближчим джерелом неросійських обсягів дизпального у регіоні.

Щодо Туреччини, яка була фаворитом торік, то імпорт звідти зменшився в 3,4 разу, до 82,9 тис. тонн. За фактом залишився єдиний постачальник — НПЗ Star, що належить SOCAR. Але хмари збираються й тут: наприкінці 2023 року стало відомо про поновлення великих постачань на цей завод нафти російського «Лукойлу».

Рейтинг найпотужніших імпортерів дизпального має відмінності від рейтингу імпортерів бензину. Це ОККО, UPG та оптовий трейдер «Альянс Енерго Трейд».

ОККО поставляє 95% дизелю з Польщі і Румунії. UPG цього року зорієнтувалася на постачанні американського ДП через свій морський термінал у Польщі. Найбільшу динаміку показав «Альянс Енерго Трейд», наростивши обсяги вдвічі (до 181,6 тис. тонн) і побудувавши диверсифіковану систему постачань.

Відчутні зміни й у кількості імпортерів дизпального — вона впала з понад 350 до 221. Для довідки: 2021 року їх було 96.

У цьому контексті показові й зміни у логістиці. Імпорт автотранспортом цього року скоротився в 2,4 разу (295 тис. тонн), тоді як залізницею зріс на 8%, до 714,7 тис. тонн. Імпорт бензовозами — це справа невеликих трейдерів, які заробили на ажіотажі 2022 року та мріють про повернення тих солодких часів. Але, як бачимо, ці очікування поступово сходять нанівець. По ринку постійно ходять розмови про банкрутство одних імпортерів за іншими. Це підтверджують і розрахунки, які показують збитковість оптових постачань цього року через перманентний профіцит дизелю на ринку.

***

За два роки українським імпортерам вдалося забути про Білорусь і Росію та побудувати нову структуру постачань світлих нафтопродуктів. Вона не тільки більш диверсифікована, а ще й достатньо потужна та здатна забезпечити набагато більші обсяги імпорту. Це дуже важлива перемога, яка знижує до мінімуму ймовірність нестачі пального. На тлі проблем в енергетичному секторі така надійна система набуває особливого значення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Влада і журналісти: як на National Media Talk шукали конструктивні розв’язання проблем
Детектор М
2024-09-25T05:00:51Z
Сили ППО вночі збили 28 ударних БпЛА та чотири керовані авіаційні ракети
Комсомольская правда
2024-09-25T04:57:44Z
Москва відреагувала на заяви Зеленського про завершення війни
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T04:57:06Z
"Безпервний кошмар поглине все": в ООН видали серйозну заяву про ситуацію у світі
GlavRed
2024-09-25T04:45:34Z
Хто в першу чергу отримає повістки
Знай
2024-09-25T04:36:46Z
Сікорський вщент розніс брехню Небензі в Радбезі
24tv
2024-09-25T04:36:32Z
"Росію можна лише примусити до миру": Зеленський виступив на засіданні Радбезу ООН
GlavRed
2024-09-25T04:27:53Z
Чеський президент пояснив свої слова, що частина території України може залишитися під окупацією РФ
ZN UA
2024-09-25T04:24:37Z
Володимира Кличко названо найкращим суперважком XXI століття, Усик - на другому місці
Комсомольская правда
2024-09-25T05:07:56Z
Челсі — Барроу 5:0 Відео голів та огляд матчу Кубка Англії
Football.ua
2024-09-25T05:00:56Z
«Динамо» – «Лаціо»: де і коли дивитись перший матч киян у Лізі Європи
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T03:03:41Z
Кубок Італії: Сассуоло і Кальярі пройшли далі, Торіно — вилетів
Football.ua
2024-09-24T21:58:12Z
Мудрик відзначився першою результативною дією за "Челсі" у новому сезоні
ZN UA
2024-09-24T21:07:22Z
Реал ледь не втратив перемогу над Алавесом
Football.ua
2024-09-24T21:01:17Z
Комо здобув першу перемогу в Серії А, обігравши Аталанту
Football.ua
2024-09-24T20:55:53Z
Пас-цукерка Мудрика допоміг Челсі вийти в наступний раунд Кубка ліги
24tv
2024-09-24T20:51:39Z
Подіяла магія прізвища: Шевченко зупинив спробу повернути Росію до турнірів УЄФА
24tv
2024-09-24T20:18:51Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Настя Каменських показала своє чесне фото без макіяжу і звернулася до шанувальників
GlavRed
2024-09-25T05:06:39Z
Майклу Дугласу – 80: який вигляд актор мав у молодості, тяжка хвороба та всі його жінки
TSN
2024-09-25T05:06:04Z
Де сьогодні сестри Завальські з гурту "Алібі", які покинули Україну на початку війни
24tv
2024-09-25T04:06:46Z
Новий малюнок – руки у молитві: Девід Бекхем наблизився до 100 татуювань на своєму тілі
24tv
2024-09-25T03:36:39Z
"Чудеса": Альбіна Джанабаєва показала доньку від Валерія Меладзе
GlavRed
2024-09-25T03:27:01Z
Перші українські твори із застосуванням ШІ отримали авторське право
InternetUA
2024-09-25T03:03:46Z
У Києво-Печерській лаврі відбудеться виставка, присвячена історії Маріуполя
УкраинФорм
2024-09-25T02:18:40Z
МОЗ підрахувало, скільки медустанов зруйнували чи пошкодили терористи Путіна
Хвиля
2024-09-25T04:42:31Z
Більшість не здогадується: що означають цифри на яйцях
GlavRed
2024-09-25T03:27:33Z
Відновлення волосся після пологів: головні правила
Знай
2024-09-25T02:51:38Z
Україною шириться небезпечна африканська інфекція: у Хмельницьку померла пацієнтка
TSN
2024-09-25T00:51:40Z
Як правильно посадити часник восени, щоб отримати гарний врожай: поради фермерів
Политека
2024-09-24T20:31:20Z
Від СOVID-19 померла 4-річна дитина: агресивний вірус набирає обертів
TSN
2024-09-24T20:09:41Z
Коли треба промивати макарони: для цього існує лише одна причина
24tv
2024-09-24T19:51:28Z
Ви робили цей коктейль неправильно: експерт радить додати один несподіваний інгредієнт
24tv
2024-09-24T19:51:02Z
Сила морських водоростей: зміцнювальна сироватка Pro-Collagen Future Restore Serum від Elemis
Вива
2024-09-24T17:30:06Z
Як вирощувати зелень на підвіконні та отримати щедрий врожай: головні правила господинь
Политека
2024-09-25T04:33:35Z
Таких смачних дерунів ви ще не їли: переможниця "Мастер Шеф" дала покращений рецепт
Политека
2024-09-25T04:01:04Z
Кохання застане зненацька: 4 знаки, які зустрінуть споріднену душу в жовтні
GlavRed
2024-09-25T03:27:00Z
Як виростити великий врожай гороху на підвіконні: корисні лайфхаки від городників
Политека
2024-09-25T03:22:22Z
Про цей рецепт вже забули: як наші бабусі робили найпишніші оладки
24tv
2024-09-25T03:21:16Z
Туреччина відкриває для туристів новий курорт
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T03:03:05Z
Французька шарлотка з яблуками: найпростіший рецепт від судді "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-25T01:00:05Z
Швидкорослі овочі для посадки восени: господині дали поради для гарного врожаю
Политека
2024-09-25T00:01:46Z
Мексиканське тако: простий рецепт смачної закуски від зірки "Мастер Шеф" Тетяни Литвинової
Политека
2024-09-24T23:01:38Z
Робокоп - сучасна реальність: поліційний робот затримав злочинця
InternetUA
2024-09-25T05:01:21Z
У Москві горів склад запчастин: була масштабна пожежа
24tv
2024-09-25T04:42:47Z
На Київщині вночі працювала ППО
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T04:03:35Z
Росія вдарила по Запоріжжю ракетою, постраждали 7 людей
Комсомольская правда
2024-09-25T04:02:44Z
На Запоріжжі знешкодили нездетоновану російську бомбу ФАБ-500
УкраинФорм
2024-09-25T03:42:06Z
Країна під атакою потужної бурі: увірвався майже 6-бальний шторм
GlavRed
2024-09-25T03:27:37Z
У Черкасах лікарі врятували чоловіка, в організмі якого було шість гайкових ключів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T01:00:46Z
У Харкові було чутно вибухи — Терехов
TSN
2024-09-25T00:00:02Z
Унаслідок російського удару по Запоріжжю поранені шестеро людей
УкраинФорм
2024-09-24T23:12:30Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
26 вересня — яке церковне свято, чому мандрівників обов'язково пригощають домашнім пирогом
TSN
2024-09-25T05:06:02Z
Пенсії зможуть отримати не всі: українцям приготували спеціальну виплату, названо розмір
Политека
2024-09-25T05:03:01Z
ЗСУ продовжують наступати в Курській області: подробиці від ISW
TSN
2024-09-25T04:42:02Z
В ОК "Захід" прокоментували СЗЧ військового 56 бригади: на нього вже відкрили кримінальну справу
ZN UA
2024-09-25T04:34:56Z
Майже мільйон повісток, стоп "бусифікації" і призовний вік: якою буде мобілізація у жовтні
24tv
2024-09-25T04:06:48Z
25 вересня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна лінуватися
24tv
2024-09-25T04:06:31Z
Став пасткою для росіян: Forbes пояснило, чим важливе звільнення агрегатного заводу у Вовчанську
Фокус
2024-09-25T04:06:27Z
Коли хтось самовільно залишає частину, він підставляє своїх. Пропаганда таких вчинків – це зло
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T05:03:54Z
Як довго ще триватиме метеорологічне літо: коли почнеться справжня осінь
24tv
2024-09-25T05:03:19Z
У лікарні помер чоловік, поранений під час ворожої ракетної атаки на Кривий Ріг
ZN UA
2024-09-25T05:03:05Z
Ворог за добу завдав 397 ударів по Запорізькій області - один загиблий, семеро поранені
УкраинФорм
2024-09-25T04:39:40Z
"Оточення ніхто не допустить": ЗСУ з боями залишатимуть Вугледар, — експерт
Фокус
2024-09-25T04:36:42Z
Циклон Brigitta накриє частину України: чого чекати від погоди 25 вересня
Хвиля
2024-09-25T04:36:26Z
Чернігів отримав від Швейцарії партію пасажирських автобусів
УкраинФорм
2024-09-25T04:33:36Z
Герой України пояснив, чому Курська операція пішла на користь ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T04:30:58Z
Луганська ОВА передала на передову шість комплексів РЕБ та розвідки
УкраинФорм
2024-09-25T04:30:14Z
Stellar Blade отримає кросовер з Nier: Automata цього року
ITC
2024-09-25T04:46:11Z
Потрібно знайти "Джип" серед "Фордів": на вирішення головоломки є лише 8 секунд
GlavRed
2024-09-25T00:27:45Z
Легендарному лондонському автобусу Routemaster виповнилося 70 років
AutoCentre
2024-09-24T19:06:29Z
Рестомод Saoutchik 300GTC Roadster представлений офіційно
AutoCentre
2024-09-24T18:07:35Z
Іграшковий суперкар Ferrari продають за ціною справжнього авто: як він виглядає
24tv
2024-09-24T17:15:23Z
На шасі IVECO T-Way в Україні зробили універсальну машину для комунальників
AutoCentre
2024-09-24T16:51:05Z
Ferrari 12 Cilindri в масштабі 1:8 оцінили, як Dacia Sandero
AutoCentre
2024-09-24T16:34:19Z
Салон вашого майбутнього автомобіля може бути зроблений з грибів і бамбуку
24tv
2024-09-24T15:33:34Z
755-сильний карбоновий "боєць": перший кросовер Ferrari отримав екстремальну версію
Фокус
2024-09-24T15:12:06Z
Промислова інфляція: де зафіксовано найшвидше зростання цін в Україні
24tv
2024-09-25T05:03:12Z
Озвучено оновлені ціни на ячмінь в Україні
AgroNews
2024-09-25T05:00:23Z
У ЄС знову погіршили прогноз урожайності кукурудзи та соняшнику
AgroPortal
2024-09-25T05:00:07Z
Корпорація Cisco вдруге за рік оголосила про скорочення штату
InternetUA
2024-09-25T04:31:28Z
Через посуху вирішили збільшити площі під озимою пшеницею, - «Агрейн»
Agravery
2024-09-25T04:12:57Z
В Україні зросли ціни на капусту
AgroNews
2024-09-25T04:06:30Z
За шкідливі звички доведеться дорого платити: цигарки та вейпи коштуватимуть, як півзарплати
Знай
2024-09-25T04:06:27Z
Виробники сталі в ЄС просять захисту від різкого зростання експорту з Китаю
Хвиля
2024-09-25T04:03:43Z
Volkswagen звільняє сотні співробітників заводу у Китаї
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T04:03:37Z
Monster Hunter Wilds — новий трейлер та дата виходу
ITC
2024-09-25T05:07:15Z
Космічна битва розжарюється: Homeworld 3 отримає всі оновлення в одному великому пакеті
Знай
2024-09-25T04:51:36Z
Представлений найбільший телевізор Huawei
Portaltele
2024-09-25T04:45:25Z
Мегацунамі змусило Землю вібрувати протягом 9 днів
Portaltele
2024-09-25T04:45:19Z
Google Maps приготував сюрприз для любителів супутникових знімків
InternetUA
2024-09-25T04:01:45Z
Найближчим часом людство зіткнеться з надрозумом: творець ChatGPT зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T02:15:54Z
Додаток Shazam тепер підтримує тактильні відчуття музики в iOS 18
InternetUA
2024-09-25T00:01:29Z
Вчені виростили вимерле дерево з насіння віком 1000 років: його цілющі властивості згадані у Біблії
TSN
2024-09-25T00:00:21Z
Над Землею пролетить рідкісна комета, яку можна побачити раз на 80 тис. років
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T23:15:10Z