MY.UAНовини
У Києві презентовано виставку про ненасильницький спротив українців в окупації
У Києві презентовано виставку про ненасильницький спротив українців в окупації

У Києві презентовано виставку про ненасильницький спротив українців в окупації

Як зазначають організатори експозиції, ненасильницький опір не дорівнює пацифізму - це ще один метод боротьби, інструменти якого майже безмежні.

У Києві презентовано виставку «Небачена сила» про ненасильницький спротив українців на тимчасово окупованих територіях. Відкриття було приурочено до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, 80-х роковин депортації, та виставка виходить поза межі Криму й охоплює всі тимчасово окуповані території України.  

Головний фокус експозиції  на людях. Через людські історії хоробрості, непокори, вигадливі способи протистояння окупаційному режиму та збереження власної ідентичності, через діяльність рухів опору кураторки, учасники та учасниці виставки нагадують світові, що українці це ті, хто передусім має те, що дає Україна і забирає РФ — вибір.  

Як зазначають організатори експозиції, ненасильницький опір не дорівнює пацифізму - це ще один метод боротьби, інструменти якого майже безмежні: публічні прояви української ідентичності, шельмування російських чиновників, відмова від співпраці у незаконних політичних процесах, введення в оману російських солдатів опір підриває військові та політичні операції РФ, де тільки можливо.  

У кураторських екскурсіях говорилося про те, що російська влада докладає зусиль, аби протидіяти цьому опору:  попереджає російських солдатів про небезпеки гостинності “Злих Мавок”; агенти ФСБ розслідують справи активістів “Жовтої стрічки”; російські пропагандисти вигадують історії для дискредитації опору; російські чиновники змушені переїжджати через викриття їхніх персональних даних. Опір підриває військові та політичні операції РФ, де тільки можливо. Головне, що для цього не потрібні зброя чи військові уміння лише віра, відвага та трішки уяви.

 

На церемонії відкриття Постійна Представниця Президента України  в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева сказала:   

«Коли ми говоримо, що деокупуємо всі наші території, маємо на увазі, що ми повертаємо не лише наші землі, а насамперед повертаємо наших людей. На  тимчасово окупованих територіях проживають наші люди, ми маємо за них боротися.  Сьогодні сотні наших громадян та громадянок, що проживають в окупованому Криму, надихають своїм спротивом весь світ. Попри тиск, ймовірність бути затриманим, погрози та залякування — вони демонструють свою вірність та підтримку Україні» 

Таміла Ташева

А заступник голови Дипломатичної місії Канади в Україні Шон Бойд у своєму виступі зазначив:  

«Військові дії України та фізична боротьба за територію висвітлюються багато. Та водночас відбувається й інша війна: наративів, історії, ідей, символів, реальності проти ілюзій та пропаганди. І цю війну ведуть звичайні люди, зокрема ті, хто знаходиться на окупованих територіях. Ненасильницький спротив може здатися не таким ефектним, як  збройна боротьба, але подивіться на експозицію виставки й представлене різноманіття заходів. Ненасильницькі дії, як і збройна боротьба, є методом конфронтації. Ненасильницький опір доповнює військову кампанію та партизанський рух.  

Перевага ненасильницького опору над збройним протистоянням полягає в кількості людей, що можуть бути залучені. Будь-хто може чинити опір: це не потребує зброї чи спеціальної підготовки. Молоді, старі, чоловіки, жінки – їхні голоси, особливо жіночі, представлені на виставці. 

Цифри є ключовими: чим більше людей бере участь, тим більший головний біль для Росії. Ось чому ця виставка така важлива: щоб ми зрозуміли, що таке ненасильницький опір; зрозуміли, на які ризики йдуть люди заради України; заохочували виявляти з ними солідарність, щоб вони продовжували чинити опір. Їхні дії спрямовані не лише на збереження власної ідентичності та автономії, але й збереження України». 

На відкритті виставки були присутні представники швейцарської амбасади в Україні, британського, австрійського, канадського, німецького посольств, представники USAID  та Фонду «Партнерство за сильну Україну», співробітники Human Rights Watch, Міжнародної організації CIVIC, Centre for humanitarian dialogue, Національного демократичного інституту (NDI).  

Кураторка виставки Ольга Муха сказала у своїй промові, що тригерами для виставки слугували дві історії.  

«Перша – це розмова з європейською кураторкою, яка запитала, в чому наша проблема з російською окупацією: це ж просто жити під іншим прапором і платити податки іншій державі. І це запитала людина, яка щиро цікавиться і по-своєму вболіває. Відтоді я збагнула, як мало люди уявляють реальність окупації й наскільки різниться наша, українська реальність  

Друга – проєкти «Втрачене дитинство» та «Непочуті» в музеї «Територія терору»: коли ми записували інтерв'ю людей літнього віку, які ділилися своїми історіями депортації, насилля, переслідування, залякування уперше в житті, а до того були непочутими. Наша історія вийшла на нове пекельне коло – я упізнаю слова й наративи із майже сотні років тому. Та тепер –  у найкраще задокументованій у світі війні – ми не маємо права допустити, аби ці нові герої нашої реальності стали непочутими. Хотілося би розказати ці історії не лише в Україні, а й винести на міжнародний рівень, щоб люди розуміли, що окупація – це не просто гірко-іронічне «поміняти прапор». Щоб усвідомлювали ціну збереження себе, своєї ідентичності й власного права вибору та допомагали нам боротися за визволення від російського агресора». 

  

Виставка включає в себе як документальну  частину відео з проєкту Ukrainer «Деокупація», щоденники учасниць руху «Зла Мавка», створеного 2023 року в  Мелітополі, відео та VR-розповідь про зруйновані  та пошкоджені росіянами культурні об’єкти в Охтирці і Тростянці, які задокументували Музейний кризовий центр і Музей «Територія терору», свідчення про акції руху «Жовта стрічка», щит громадського діяча і воїна Романа Ратушного з Майдану 2014 року, так і мистецькі твори – фотографії, інсталяції, живопис, відео, плакати.  

Плакати жіночого руху опору «Зла Мавка»

У мистецькій експозиції «Ломикамінь. 2.0» кураторка цієї секції Тетяна Філевська зібрала роботи художниць, які працювали в умовах окупації  або які говорять про спротив окупації у своїх творах Марії Куліковської, Алевтини Кахідзе, Лії Достлєвої, Юлії По, Еміне Зіятдінової, Діани Берг та Віри Процких (платформа Тю), Юлії Данилевської, Яни Голуб'ятникової, Олени Маляренко, наголосивши на важливості жіночих голосів у ненасильницькому спротиві. 

«Спроможність українців до спротиву, зокрема й на окупованих територіях, виникла не з вакууму, а зі звички висловлювати свою позицію через протести. Наші майдани, регулярні протести, а перед тим українські повстанці, дисиденти, кримськотатарські рухи спротиву все це зміцнювало українок та українців кількох поколінь у боротьбі за свою свободу. Жінки зазвичай менш видимі у цій боротьбі, проте не менш активні. Жіночий спротив має різні прояви: від збереження ідентичності у депортації до продовження мистецької практики в умовах окупації. Виставка «Небачена сила», зокрема секція жіночого мистецького спротиву «Ломикамінь 2.0» розповідає історії, які мають бути розказані та почуті. Це історії, що надихають і підтримують, адже якщо змогли вони, зможу і я», - наголосила у свої промові Тетяна Філевська. 

Одним із виставкових секторів став уперше експонований щит Романа Ратушного із фондів Національного музею історії України у Другій світовій війні. Письменниця Світлана Поваляєва, мати Романа Ратушного, який загинув у 2022 році, захищаючи Україну,  розповіла про щит свого сина, що тепер є експонатом Національного музею історії України у Другій світовій війні:  

«Фактично на цьому щиті весь десятирічний шлях спротиву Романа. Починаючи від Майдану, де він з перших годин брав активну участь, побував у багатьох бійках, судився з «беркутами» і виграв суд ЄСПЛ. Хоч  щит був віджатий у «беркутівців», а  Роман починав свою активістську діяльність  ще задовго до того, коли брав участь у боротьбі за Гостинний двір, за Пейзажку  та Десятинну,  відповідно, символ «Чеширський кіт» Роман домалював на Майдані та назвав себе «Чеширською сотнею». Потім з’явився напис  «А.C.A.B»   тоді, в умовах Майдану, інакше їх назвати просто неможливо. Напис «Гонор» з’явився під час боротьби за Протасів Яр, тому що Гонор на чолі з Сергієм Філімоновим дуже допомагав нам у боротьбі з «корбанівськими тітушками». Напис «Воля або смерть»напис писала я, вночі, коли нічого не було під руками, знайшла абияку фарбу. І після трьох днів на Майдані, замість того, щоб спати,  діти сказали «Мать, намалюй що-небудь на щиті», того мама сиділа і малювала «Волю або смерть» якимось таким напівкельтським шрифтом» 

Щит Романа Ратушного

На відкритті виставки художниця Алевтина Кахідзе провела перформанс-гру «Конструювання політичної правди, яка  полягала у тому, що на одне політичне запитання треба відповісти з різних позицій: туриста, медіатора, борця і садівника. Відвідувачі виставки, які ставали учасниками перформансу, відповідали на питання “Хто такий пацифіст?”,  “ Чому українці не бояться ядерної зброї?”, “Чому українці не погоджуються на окупацію, можна ж стільки життів зберегти?”, “Ви ж жінка, чому не виїдете за кордон?”. 

Крім того, про свої роботи розповіли художники Сергій Захаров, Діана Берг, Марія Куліковська, Юлія По, Алевтина Кахідзе. 

Виставка “Небачена сила” триває до 2 червня в Українському домі (5 поверх). 

Більше коментарів, відео та інформації в соцмережах Instagram, Facebook, Twitter та на сайті  https://www.unseen-force.com 

 Фото надані організаторами виставки

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
окупація
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Російське видання "Медуза" використало кадри війни в Україні для реклами "преси в еміграції"
24tv
2025-02-01T21:36:06Z
Як розблокувати телефон, якщо забув пароль: поради від програмістів
Политека
2025-02-01T21:27:36Z
Учені придумали робота, який літає без батарейок: як працює дивний пристрій
InternetUA
2025-02-01T21:07:36Z
Астрономи помилково прийняли останки запущеного в космос електрокара Tesla за астероїд
Portaltele
2025-02-01T20:04:34Z
На Марсі виявили небачену раніше породу: фото
TSN
2025-02-01T18:51:18Z
Як зарядка до 100% впливає на ваш смартфон: розкрито всі недоліки
InternetUA
2025-02-01T18:48:28Z
Повернуті NASA зразки астероїдів містять інгредієнти життя з водного світу
Portaltele
2025-02-01T18:04:38Z
Чому небо на Землі блакитне, але іноді забарвлюється в інші кольори
24tv
2025-02-01T18:03:57Z
Багато хто навіть не знає: ці три прилади «пожирають» енергію та гроші
InternetUA
2025-02-01T18:01:29Z
Не біжіть в магазин по випічку — приготуйте цю смакоту: найпростіший рецепт
Telegraf
2025-02-01T20:30:39Z
Неймовірно рельєфне тіло у 49 років: як Девід Бекхем тренувався для кампанії BOSS
24tv
2025-02-01T20:00:18Z
Справжня окраса будь-якого дому: ці 5 рослин мають велике листя
24tv
2025-02-01T19:36:14Z
Швидко, легко та завжди смачно: рецепт популярного салату з сардини
24tv
2025-02-01T19:24:53Z
Призведе до розлучення: що не можна дарувати чоловікам
24tv
2025-02-01T18:45:13Z
Точно помилкові рішення: 6 речей, які не треба зберігати на відкритих полицях
24tv
2025-02-01T17:33:17Z
Дім можна прибрати лише за один день: погодинний графік від А до Я
24tv
2025-02-01T17:24:13Z
Дешеву рибку можна приготувати фантастично смачно: простий рецепт на кожен день
Telegraf
2025-02-01T16:51:46Z
Чому у хрущовках дуже маленькі кухні: відповідь вас здивує
24tv
2025-02-01T16:33:27Z
Росіяни вдарили по інтернату в Суджі, 95 людей під завалами – військова комендатура
24tv
2025-02-01T21:48:02Z
Суд засудив банду до 76 років в’язниці за вимагання $124 000 у криптоінвестора
InternetUA
2025-02-01T21:43:56Z
На Запоріжжі батько замовив викрадення сина-криптовалютника: правоохоронці запобігли злочину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T21:03:55Z
Удар РФ по інтернату в Суджі: четверо загиблих, з-під завалів урятували 84 особи
УкраинФорм
2025-02-01T20:57:05Z
В авіакатастрофі у Філадельфії загинули дитина, її матір та ще п’ятеро людей: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T20:36:00Z
У Мексиці вбили журналіста Алехандро Гальєгоса
InternetUA
2025-02-01T20:28:21Z
Загинули усі: чоловік втратив родину внаслідок ворожого удару по Полтаві
GlavRed
2025-02-01T20:27:04Z
Вбивство військовослужбовця ТЦК на Полтавщині: з'явилися нові деталі про загиблого
24tv
2025-02-01T20:24:17Z
Жінка хотіла отримати допомогу, а натомість втратила кошти
InternetUA
2025-02-01T20:22:17Z
Полісся підписало вихованця Спортинга, який виступав грав за юнацьку збірну Португалії
24tv
2025-02-01T21:18:31Z
Артем Довбик спробує зупинити лідера Серії А: чого чекати від матчу Рома – Наполі
24tv
2025-02-01T20:24:14Z
Приголомшлива Білодід поділилась загадковими фото у яскравому купальнику
24tv
2025-02-01T19:51:58Z
"Нокаутую у шостому раунді": відомий боксер зробив гучну заяву у бік Усика
24tv
2025-02-01T19:18:02Z
Ще одні інсайдери повідомили про повернення Володимира Кличка на ринг у 2025 році
ZN UA
2025-02-01T19:04:51Z
"Спробую з'ясувати": скандальний блогер вирішив взяти участь у Олімпіаді-2028
24tv
2025-02-01T19:03:32Z
Букмекери визначили фаворита бою Денис Берінчик - Кейшон Девіс
Gazeta UA
2025-02-01T19:00:21Z
Гол на 10-й секунді та асист воротаря: "Евертон" з Миколенком здобув розгромну перемогу в АПЛ
TSN
2025-02-01T18:48:10Z
Динамо може втратити лідера
360ua.news
2025-02-01T18:12:20Z
Ворог атакує біля Куп'янська, активно штурмує у напрямку Покровська: яка ситуація на фронті
24tv
2025-02-01T21:42:32Z
На Львівщині виявили 38 мертвих лебедів у заплавах річки: оголошено карантин
TSN
2025-02-01T21:33:59Z
Росіяни припинили штурми на Покровському напрямку: речник ОСУВ “Хортиця” назвав причину
TSN
2025-02-01T21:18:05Z
Під ракетний удар в Одесі потрапив колишній музей Пушкіна: фото руйнувань
24tv
2025-02-01T20:51:37Z
У DeepState оцінили темпи наступу росіян у січні
1News
2025-02-01T20:30:48Z
У річці на Львівщині знайшли 38 загиблих лебедів: там встановили буферну зону
24tv
2025-02-01T20:06:28Z
У Києві кілька років не можуть прибрати кинуту машину: скарги не допомогли
Telegraf
2025-02-01T20:03:59Z
В піхоту його, – військова "Азову" відверто сказала, як ставиться до ухилянтів
24tv
2025-02-01T19:57:20Z
Бійці бригади "Гарт" уразили позиції і фортифікації ворога: знешкоджені 28 окупантів
24tv
2025-02-01T19:45:02Z
Модель назвала одяг, в якому не варто йти на побачення: сексу гарантовано не буде
24tv
2025-02-01T21:21:35Z
Король Чарльз III зніметься в новому фільмі
Фокус
2025-02-01T20:51:34Z
Іспанія скерує ще €200 тисяч євро на розвиток українського кіно
УкраинФорм
2025-02-01T20:48:47Z
Подружжя з Умані відкрило музей дзеркальних ілюзій: він став першим в Україні
24tv
2025-02-01T20:21:04Z
Найсексуальніші фільми та серіали 2024-2025
CutInsight
2025-02-01T19:48:01Z
Ліндсі Лохан уперше показала сина через півтора року після пологів
Фокус
2025-02-01T19:45:42Z
Білл Гейтс порадив книгу про ШІ, яку має прочитати кожен
InternetUA
2025-02-01T19:34:36Z
На українській виставці в Польщі відтворять звуки снарядів та зброї
УкраинФорм
2025-02-01T19:30:46Z
Знову в грі: Девід Бекхем роздягнувся у новій рекламі спідньої білизни
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T19:24:29Z
Волонтерка Марія Берлінська закликала до найжорсткішої реакції на вбивство працівника ТЦК
ZN UA
2025-02-01T21:45:17Z
У сербському місті Нові Сад почався масштабний протест через трагедію на залізничному вокзалі
24tv
2025-02-01T21:24:22Z
Біля Пекіна будують "бункер Судного дня": він займає 600 гектарів
Telegraf
2025-02-01T21:00:32Z
Фейкові листи від податкової: у ДПС розповіли, як розпізнати шахраїв
Политека
2025-02-01T21:00:20Z
Військова "Азову" чесно відповіла, чи потрібна мобілізація 18-річних
24tv
2025-02-01T20:57:01Z
Які території Україна поверне останніми: мольфар шокував прогнозом про війну
TSN
2025-02-01T20:51:32Z
Українцям "уріжуть" подачу тепла через аномальну погоду: у яких містах батареї будуть холодними
Знай
2025-02-01T20:30:59Z
Як військовий може потрапити у кабінет Сирського: офіцер ЗСУ розповів
TSN
2025-02-01T20:18:15Z
У США випробували робота, який може глушити безпілотники за багато кілометрів
InternetUA
2025-02-01T20:16:00Z
Календар стрижок на лютий 2025: названо сприятливі та невдалі дні
Политека
2025-02-01T18:42:03Z
Спершу з'явився сильний свербіж: в Індії облисіли жителі 12 сіл, навіть діти
24tv
2025-02-01T16:24:16Z
Тренування, які спалюють найбільше калорій
24tv
2025-02-01T12:06:13Z
Вчені спростували популярний міф про ранкову каву
24tv
2025-02-01T10:27:45Z
ТЦК та лікарів ВЛК чекає кримінальна відповідальність: як каратимуть за примусову мобілізацію
Знай
2025-02-01T08:36:39Z
«Кохання на виживання»: як покращити токсичні стосунки за допомогою «Атоксілу»
Детектор М
2025-02-01T08:00:08Z
Не намагайтеся повторити: 54-річний чоловік потрапив до лікарні після небезпечного експерименту із пінцетом
Знай
2025-02-01T04:51:15Z
2 прості кроки, і проблема зникне: як прибрати роздратування після гоління
GlavRed
2025-02-01T04:27:55Z
Гороскоп на завтра 2 лютого: Тельцям - грандіозний прибуток, Рибам - успіх
GlavRed
2025-02-01T04:27:26Z
Не тільки з Китаю: як Росії вдалось отримати верстати для ВПК на 18 мільярдів доларів
24tv
2025-02-01T21:36:48Z
Придністров’я отримує газ із Молдови
360ua.news
2025-02-01T21:15:03Z
"Очікування не виправдались": експертка розповіла, коли в Україні подорожчає гречка
Политека
2025-02-01T20:27:57Z
Українська авіакомпанія SkyUp відкриває нові європейські маршрути
360ua.news
2025-02-01T20:12:59Z
Які способи переукладання договору оренди землі існують
24tv
2025-02-01T20:03:50Z
Накопичувальна пенсія в Україні: експерти розповіли, чи справді реформа є вимогою МВФ
Политека
2025-02-01T20:00:15Z
Майже на 20 гривень: українцям показали, як змінилися ціни на часник, перець, цибулю та картоплю на початку лютого
Хвиля
2025-02-01T19:45:15Z
Найбільший проєкт зеленої енергії з 350 тис. дзеркалами закривають: причини
InternetUA
2025-02-01T19:27:35Z
Бензин знову виріс в ціні: стало відомо, скільки доведеться заплатити за повний бак
Политека
2025-02-01T19:27:21Z
Небезпечний вибір: чому не варто купувати автомобілі старше 15 років
Хвиля
2025-02-01T20:30:05Z
Tesla готує бюджетні електромобілі та тестує безпілотний сервіс
360ua.news
2025-02-01T19:21:35Z
Дорожній знак "гриб та дві блискавки": де можна зустріти та про яку небезпеку він попереджає
ТСН
2025-02-01T18:33:51Z
Справжній ексклюзив: раритетний Mercedes 1954 року пішов із молотка за $53 мільйони
Фокус
2025-02-01T16:27:33Z
Як українці купували нові авто у 2024 році
360ua.news
2025-02-01T15:30:00Z
Новий електрокар продемонстрував рекордно швидку зарядку
ГЛАВКОМ NET
2025-02-01T13:12:50Z
У Києві врятували знаковий автомобіль Lincoln Сontinental
AutoCentre
2025-02-01T11:57:24Z
Парковка в аеропорту обійшлася чоловікові у 200 тисяч доларів: як таке можливо
24tv
2025-02-01T10:48:12Z
Українці відновлюють попит на нові авто: що частіше купують
ТСН
2025-02-01T09:51:34Z
Армія США завдала ударів по бойовиках ІДІЛ у Сомалі за наказом Трампа
УкраинФорм
2025-02-01T21:33:36Z
Трамп похвалив Венесуелу за згоду прийняти мігрантів, яких депортують зі США
УкраинФорм
2025-02-01T21:27:06Z
Аналітик розкрив справжні мотиви Путіна щодо переговорів із Трампом
Хвиля
2025-02-01T21:15:12Z
Для Ківалова працюють інші закони: як у екснардепа пояснили великий розмір його пенсії
24tv
2025-02-01T21:09:21Z
"Трамп починає нагинати Путіна": експерт розповів, як у США готуються завершити війну в Україні
Политека
2025-02-01T20:42:10Z
Армія РФ використовує проти своїх цивільних ті самі методи, що й проти українців - Зеленський
УкраинФорм
2025-02-01T20:39:39Z
Ракетний удар РФ по Одесі пошкодив 19 будівель у зоні охорони ЮНЕСКО
УкраинФорм
2025-02-01T20:24:15Z
Це серйозна перешкода: чому росіяни можуть опинитися у вогняному мішку у Великій Новосілці
24tv
2025-02-01T20:21:50Z
Зеленський: Санкції мають бути настільки сильними, щоб Росія не могла їх обходити
УкраинФорм
2025-02-01T20:21:43Z