MY.UAНовини
«Журналіст не може заповнити втрату, важливо не поглиблювати її». Як висвітлювати історії військових
«Журналіст не може заповнити втрату, важливо не поглиблювати її». Як висвітлювати історії військових

«Журналіст не може заповнити втрату, важливо не поглиблювати її». Як висвітлювати історії військових

Образ незламного кіборга, шкідливі питання та інші помилки журналістів.

За час повномасштабної війни з російського полону вдалося звільнити 3135 українців. Водночас, за підрахунками «Медійної ініціативи за права людини», в неволі на території окупанта перебувають ще понад десять тисяч військових. Українські медіа висвітлюють тему полону та іншого травматичного досвіду військових та цивільних з 2014 року — з першого дня російської агресії в Україні. Та чи навчилися журналісти робити це так, аби не посилити біль героїв своїх матеріалів? 

Медіаменеджерка Тетяна Трощинська і військовослужбовиця, авторка книги «Полон» Валерія «Нава» Суботіна спробували відповісти на це питання під час Х Львівського медіафоруму. В рамках дискусії «Як обговорювати поляризаційний досвід, щоб зблизити нас, а не розлучити» спікерки розказали, чи варто в медіа називати імена полонених, чого краще не питати у військових під час інтерв’ю, чи допомагає психотерапія та чому повага військовим потрібна більше, ніж співчуття.

Валерія «Нава» Суботіна з початком великої війни мобілізувалася до полку «Азов» та захищала Маріуполь. У полоні опинилася 17 травня 2022 року, коли за наказом верховного головнокомандувача разом з іншими захисниками залишила «Азовсталь». Була звільнена з полону майже через рік — 10 квітня 2023 року, написала книгу та стала директоркою простору YOUkraine.hub. Цей хаб, за її словами, власне і створився, бо в Україні не було жодної спільноти для колишніх військовополонених.

«Коли ми вийшли з полону, за нами ходили натовпи психологів, які постійно позиціонували себе як люди, що можуть дати нам відповіді на якісь питання, пояснити як правильно жити далі, що взагалі робити. Але постійно хотілося сказати їм, що вони спершу мають навчитися спілкуватися з колишніми військовополоненими і з нинішніми військовослужбовцями, покращувати свої навички, тому що ні в кого у світі немає чіткого алгоритму, як з нами працювати. І ми це прекрасно розуміємо, але важливо, щоб це розуміли вони», — говорить Валерія.

Вона розповіла, що займалася військовою журналістикою з 2014 року, але з початком великої війни почався зовсім інший тип ведення військових дій і їй довелося вчитися всьому абсолютно наново. Тому потрібно, щоб і психологи, і журналісти теж оновлювали знання відповідно до обставин. Поки що Валерія разом з побратимами та посестрами прийшли до висновку, що краще за терапію їм допомагає проста розмова один з одним.

Валерія «Нава» Суботіна

«Єдиного формату спілкування з колишніми військовополоненими не існує. Ми всі абсолютно різні, всіх накриває по-різному. Хтось не хоче спілкуватися взагалі, а хтось хоче говорити багато. Але основна задача журналіста і психолога зараз — це підлаштовуватися під людину. Ви не пережили такий самий досвід, тому повністю зрозуміти ви її не можете, але ви можете бути емпатичними, спробувати зробити ваш матеріал більш глибоким», — вважає Валерія.

На її думку, якщо співбесідник розуміє, що журналісту цікаво його вислухати та розповісти про його долю, він без проблем буде з ним говорити. Але у більшості випадків медійники намагаються підлаштувати співбесідника під формат розмови і показати те, що сподобається аудиторії. Це неправильно, бо тоді аудиторія не бачить справжніх колишніх військовополонених та не розуміє ситуації на фронті. «Цей образ тільки збільшує розкол між військовими і цивільними. Навіть військовослужбовець, який дивиться потім сюжет, себе не впізнає. Який сенс тоді давати знову інтерв'ю, якщо те, що ми хочемо донести, ніхто не хоче бачити», — розповідає військова.

Аудиторія цінує історії про те, як після полону у військових покращилося життя, але, як каже Валерія, це трапляється не з усіма. Багато військових повернулися, але залишилися без житла і речей, з відчуттям абсолютної непотрібності. Проте говорити про ці проблеми нормально і необхідно, гірше — замовчувати критичні проблеми. На думку військової, медіа подекуди транслюють фальш, створюючи образ незламних кіборгів. Натомість треба перш за все  робити все, щоб питання тих, хто зараз в полоні, не сходило з екранів. Спонукати ходити на акції в підтримку військовополонених і продовжувати підтримувати тих, хто вийшов з полону, показуючи їхні реальні життя.

«Журналісти постійно запитують: де ти береш сили, щоб жити далі? Але відповідь їм не подобається — я живу, тому що в мене немає вибору, — розповідає Валерія. — Які у мене є альтернативи? Я не можу здатися, тому що так вийшло. Так вирішила наша країна, Координаційний штаб, так склалися зірки, що саме я потрапила на обмін. Чи маю право я тепер здатися і не боротися за тих, хто в полоні? Звичайно, що не маю. Але це не означає, що людина не зламалася, що людині не боляче або що її треба постійно питати лише про те, де вона знаходить сили. Людина просто обрала продовжувати боротися. І чим більше ми говоримо правди в медіа, тим легше моїм побратимам на фронті зрозуміти, що ми пам’ятаємо про полонених. Чим більше правди в іноземних медіа, тим легше нашим партнерам бачити нашу боротьбу».

Досвід втрати і боротьби Тетяни Трощинської інший — у 2023 році її 18-річний син Тарас Федорів помер від онкозахворювання. Наприкінці лютого цього рокужурналістка випустила подкаст на радіо «Радіо Культура» «Любов не минає» про життя з втратою близької людини і з порадами фахівців. Хоч трагедія Тетяни не була пов’язана з війною, чимало речей з книги Валерії Суботіної їй відгукнулися. «Там є фраза, що я відчуваю себе "кладовищем надій, мрій і думок про майбутнє". І це про той стереотип, про уявлення людини, яка пережила втрату. Я доволі часто ввечері або протягом дня під час роботи, під час якихось важливих подій, можу відчути себе кладовищем надій і мрій. Але це кладовище може виглядати по-різному: в вишиванці, з зачіскою, на сцені, де завгодно. Немає правильного зовнішнього вигляду, правильного переживання цього, а ми доволі часто його шукаємо», — говорить Тетяна.

Тетяна Трощинська

Те, як людина переживає травматичний досвід, залежить від її внутрішніх ресурсів, середовища і чи є кому її підтримувати. Тому виглядати і поводитись вона може по-різному. В іноземних медіа серед частих питань до наших військових Тетяна Трощинська часто бачить питання щодо їхнього «адекватного» сприйняття реальності. На її думку, більшість людей все ж здатні до рефлексії і можуть відділити злочини Росії та порушення міжнародного права від емоцій і те, що спосіб нашого переживання ніяк не впливає на те, що Росія здійснює злочини.

«У журналістів часто є відчуття, що під час інтерв’ю ми повинні стати психотерапевкою чи психотерапевтом людині, яка має травматичний досвід. Це дуже велика ілюзія, що всі дуже хочуть виговоритися. Виговоритися люди хочуть перед тим, кому довіряють, у нас зовсім інше завдання як у журналістів — зробити так, щоб людина довірила нам свою історію. І дуже важливо розуміти, що це історія цієї людини, а не наша для клікбейтності. Ми думаємо, що зараз як поставимо круті запитання і щось круте отримуємо внаслідок. Насправді, ні. Дуже важливо, щоб була сама по собі розмова. Якщо вона плине, значить довіра є», — каже Тетяна.

На її думку, журналісти не мають шукати в собі месіанства. Люди, які живуть з травматичним досвідом, приходять на інтерв’ю в напрузі і підуть з напругою. Втрата не заповнюється однією розмовою з журналістом чи журналісткою. Перед медіа немає задачі зняти біль, важливо просто не поглиблювати його.

Ще однією помилкою журналістів Валерія Суботіна вважає запрошувати на інтерв’ю одних і тих самих людей. Знайти нових спікерів, за її словами, можна на акціях у підтримку військовополонених, куди приходять чимало їхніх побратимів, колишніх військовополонених та їхніх родичів.

«У мене є багато побратимів, які втратили кінцівки. І виявляється, що багато людей досі сприймають це як щось нове і не знають, як з ними спілкуватися. Хоча вже третій рік повномасштабної війни і треба до всіх цих моментів ставитися нормально. Також я чую від побратимів, що від суспільства є багато жалості, але дуже мало гордості. Більшість з них пішли на війну ще у 2014 році. І ті, хто доєднався у 2022-му — це було їхнє рішення. І шкодувати, жаліти людину за її рішення — дивно, як мінімум, і викликає дискомфорт. Якби вони не втратили кінцівки, вони б продовжили воювати. Ті, хто мають більш низькі ампутації, залишаються на фронті. Це все є їхнім вибором, і хочеться, щоб суспільство їх підтримувало та пишалося. Коли ти чуєш, що похід на фронт — це похід в один бік, або про те, що "ми підтримуємо хлопців та дівчат, але своїх не відпустимо" — оце все дуже сильно злить, тригерить і відштовхує», — каже Валерія.

Окрім цього, за її словами, військовим у медіа резонують теми домовленостей з Росією, адже вони віддали дуже багато заради перемоги України і здати ворогу Маріуполь чи Донецьк те саме, якби ворог за домовленості попросив Львів чи Київ. Також деякі медіа підхоплюють ворожі наративи щодо жителів сходу, яким нібито байдуже на війну. «На жаль, до повномасштабного вторгнення було багато жителів центру та заходу країни, які не звертали увагу на події на сході. Водночас у Маріуполі була велика кількість людей, готових захищати своє місто. Тому не можна орієнтуватися на погані приклади», — вважає Валерія.

Щодо ризиків називати імена військовополонених, військовослужбовиця впевнена, що робити їхні імена публічними треба: «Коли ми перебували на "Азосталі" і медіа говорили, що там 2,5 тисячі військовослужбовців ще живі і знаходяться на території заводу, більшості це було не цікаво. Я впевнена, що цікавіше було, коли ви дізналися, що є конкретні люди: Пташка, яка співала, є Орест — хлопець з променем, він вже начальник пресслужби полку «Азов», Хасан — лікар, який рятує життя. В нас виходило це органічно, ніхто навмисно не формував імідж цих особистостей». Саме Валерія запропонувала Оресту заспівати «Стефанію» після перемоги пісні на Євробаченні. Він заспівав її для своєї мами, адже був впевнений, що вони не вийдуть з «Азовсталі» живими.

«Людям ніколи не цікава статистика, їм цікаві історії конкретних людей. Моїх кровних родичів живих не залишилося, є лише батьки мого загиблого чоловіка. Саме вони приймали рішення, чи говорити про мене відкрито. При тому, що вони не знали, яку історію для себе я обрала в полоні. Вони обрали правильну стратегію — говорили про мене не як про воїна або якогось відомого суперзовця, а як про доньку, невістку, яка є єдиною надією для них. Коли батьки військовослужбовців, які перебувають в полоні, дають інтерв'ю, їм не слід звичайно розповідати зайву інформацію про те, якими воїнами є їхні діти. Але медіа можуть зробити цікавий сюжет з особистою історією», — радить військова.

 

Detector Media · «Війна в прямому ефірі». Чи треба суспільству знати про події на фронті все?

Тетяна Трощинська нагадала про співзасновника «Громадського радіо» Максима Буткевича, який перебуває у полоні вже два роки: «Ми дотримувались усіх вимог та намагалися не пошкодити йому, але злочинний вирок стосовно нього все одно є. На "Громадському радіо" є програма "Звільніть наших рідних", яку ми почали робити ще у 2015 році. Тоді ми ще називали військовополонених кремлівськими бранцями. Тепер зрозуміло, що слово "Кремль" треба розширити на всю територію Росії».

Валерія Суботіна каже, що серед останніх обмінених військовослужбовців є дуже багато бажаючих розказати свої історії, але поки що  вони не медійні. Вони були довше у полоні і готові говорити про тортури і приниження, зокрема сексуальне насилля. Журналістам залишається лише звернути на них увагу.  

Фото: Lviv Media Forum

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
В министерстве юстиции Германии рассмотрят возможность запрета партии AfD
Корреспондент
2025-05-22T23:51:50Z
На Курщине сообщают о прилете по скоплению техники
Корреспондент
2025-05-22T23:24:25Z
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
2025-05-21T18:18:37Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Совет ЕС 27 мая обсудит лишение Венгрии права голоса в Евросоюзе
Европейская правда
2025-05-22T16:00:45Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Валерий Харчишин признался, общается ли с бывшими и что им оставил: "Ушел в носках"
TSN
2025-05-22T17:03:14Z
Алла Пугачева неожиданно обратилась к Юрию Рыбчинскому в его юбилей
TSN
2025-05-22T16:49:19Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Шишка под кожей: когда это опасно?
UAToday
2025-05-22T16:39:04Z
Малоподвижный образ жизни может уменьшать мозг - исследование
Корреспондент
2025-05-21T19:51:12Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Гороскоп на пятницу 23 мая 2025 года
UAToday
2025-05-22T16:39:43Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Тельцам следует показывать свои преимущества, а Скорпионам следует позволить себе радоваться: астрологический прогноз на рунах на 19 мая 2025 года
TSN
2025-05-19T00:48:36Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
2025-05-20T08:54:29Z
Гарвардскому университету запретили принимать иностранцев
Корреспондент
2025-05-22T19:33:42Z
Будущее страны под угрозой: украинские подростки думают об эмиграции, - исследование
UAToday
2025-05-22T17:06:20Z
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
2025-05-19T17:51:03Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
Генштаб: На фронте с начала суток 101 боестолкновение
Корреспондент
2025-05-22T22:42:05Z
На Волыни раскрыли схему переправки уклонистов
UAToday
2025-05-22T21:21:25Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Россияне атаковали дроном женщину на Запорожье
Корреспондент
2025-05-22T19:09:47Z
Мужчина получил повестку и с 2023 года скрывался от мобилизации: как это закончилось
TSN
2025-05-22T16:49:02Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
Подростки вульгарно надругались над могилой на сельском кладбище
TSN
2025-05-22T16:48:26Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
В Украине стремительно дорожают яблоки
Корреспондент
2025-05-22T18:48:26Z
"Рынок ЕС остается открыт для украинских товаров": Стефанишина о договоренности с Брюсселем
Европейская правда
2025-05-22T17:19:46Z
Как аграрий из Киевской области спас свой бизнес после российского наступления
TSN
2025-05-22T17:18:44Z
В Украине цены на популярную ягоду бьют рекорды: эксперт объяснила, что будет со стоимостью дальше
TSN
2025-05-22T16:52:42Z
Украина готовит официальное обращение к ЕС об исключении из CBAM – торговый представитель Украины
TSN
2025-05-22T16:49:33Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
Xiaomi представила свой самый большой флагманский планшет
Корреспондент
2025-05-22T20:21:19Z
AMD представила новую бюджетную игровую видеокарту
Корреспондент
2025-05-22T19:21:41Z
Ученые обнаружили мощную силу, которая изнутри разрывает целый континент
UAToday
2025-05-22T16:54:37Z
Фермер выкопал на собственном поле 150 тонн золота, но не получил ничего — что произошло
TSN
2025-05-22T16:49:56Z
"Ядерная зима" в случае войны России и США: ученые просчитали сценарий
TSN
2025-05-22T16:49:37Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
2025-05-20T19:09:19Z
Tesla начала принимать Cybertruck на обмен
Корреспондент
2025-05-20T16:45:14Z
Mazda представила в Китае спортивный седан для молодежи
Корреспондент
2025-05-19T16:09:30Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Стала известна причина, почему Модрич уходит из Реала
Корреспондент
2025-05-22T19:09:01Z
Фуркад взял рекорд по золоту олимпиад благодаря дисквалификации россиянина
Корреспондент
2025-05-22T18:03:35Z
"Габаритный, большой расп***яй": Бриедис - о том, почему Усик победил Фьюри
Корреспондент
2025-05-22T16:48:05Z
Удачи тебе: Чисора оценил реванш Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-05-22T15:15:06Z
Последний матч: обладатель Золотого мяча 2018 прощается с Реалом
Корреспондент
2025-05-22T14:51:54Z