MY.UAНовини
«Журналіст не може заповнити втрату, важливо не поглиблювати її». Як висвітлювати історії військових
«Журналіст не може заповнити втрату, важливо не поглиблювати її». Як висвітлювати історії військових

«Журналіст не може заповнити втрату, важливо не поглиблювати її». Як висвітлювати історії військових

Образ незламного кіборга, шкідливі питання та інші помилки журналістів.

За час повномасштабної війни з російського полону вдалося звільнити 3135 українців. Водночас, за підрахунками «Медійної ініціативи за права людини», в неволі на території окупанта перебувають ще понад десять тисяч військових. Українські медіа висвітлюють тему полону та іншого травматичного досвіду військових та цивільних з 2014 року — з першого дня російської агресії в Україні. Та чи навчилися журналісти робити це так, аби не посилити біль героїв своїх матеріалів? 

Медіаменеджерка Тетяна Трощинська і військовослужбовиця, авторка книги «Полон» Валерія «Нава» Суботіна спробували відповісти на це питання під час Х Львівського медіафоруму. В рамках дискусії «Як обговорювати поляризаційний досвід, щоб зблизити нас, а не розлучити» спікерки розказали, чи варто в медіа називати імена полонених, чого краще не питати у військових під час інтерв’ю, чи допомагає психотерапія та чому повага військовим потрібна більше, ніж співчуття.

Валерія «Нава» Суботіна з початком великої війни мобілізувалася до полку «Азов» та захищала Маріуполь. У полоні опинилася 17 травня 2022 року, коли за наказом верховного головнокомандувача разом з іншими захисниками залишила «Азовсталь». Була звільнена з полону майже через рік — 10 квітня 2023 року, написала книгу та стала директоркою простору YOUkraine.hub. Цей хаб, за її словами, власне і створився, бо в Україні не було жодної спільноти для колишніх військовополонених.

«Коли ми вийшли з полону, за нами ходили натовпи психологів, які постійно позиціонували себе як люди, що можуть дати нам відповіді на якісь питання, пояснити як правильно жити далі, що взагалі робити. Але постійно хотілося сказати їм, що вони спершу мають навчитися спілкуватися з колишніми військовополоненими і з нинішніми військовослужбовцями, покращувати свої навички, тому що ні в кого у світі немає чіткого алгоритму, як з нами працювати. І ми це прекрасно розуміємо, але важливо, щоб це розуміли вони», — говорить Валерія.

Вона розповіла, що займалася військовою журналістикою з 2014 року, але з початком великої війни почався зовсім інший тип ведення військових дій і їй довелося вчитися всьому абсолютно наново. Тому потрібно, щоб і психологи, і журналісти теж оновлювали знання відповідно до обставин. Поки що Валерія разом з побратимами та посестрами прийшли до висновку, що краще за терапію їм допомагає проста розмова один з одним.

Валерія «Нава» Суботіна

«Єдиного формату спілкування з колишніми військовополоненими не існує. Ми всі абсолютно різні, всіх накриває по-різному. Хтось не хоче спілкуватися взагалі, а хтось хоче говорити багато. Але основна задача журналіста і психолога зараз — це підлаштовуватися під людину. Ви не пережили такий самий досвід, тому повністю зрозуміти ви її не можете, але ви можете бути емпатичними, спробувати зробити ваш матеріал більш глибоким», — вважає Валерія.

На її думку, якщо співбесідник розуміє, що журналісту цікаво його вислухати та розповісти про його долю, він без проблем буде з ним говорити. Але у більшості випадків медійники намагаються підлаштувати співбесідника під формат розмови і показати те, що сподобається аудиторії. Це неправильно, бо тоді аудиторія не бачить справжніх колишніх військовополонених та не розуміє ситуації на фронті. «Цей образ тільки збільшує розкол між військовими і цивільними. Навіть військовослужбовець, який дивиться потім сюжет, себе не впізнає. Який сенс тоді давати знову інтерв'ю, якщо те, що ми хочемо донести, ніхто не хоче бачити», — розповідає військова.

Аудиторія цінує історії про те, як після полону у військових покращилося життя, але, як каже Валерія, це трапляється не з усіма. Багато військових повернулися, але залишилися без житла і речей, з відчуттям абсолютної непотрібності. Проте говорити про ці проблеми нормально і необхідно, гірше — замовчувати критичні проблеми. На думку військової, медіа подекуди транслюють фальш, створюючи образ незламних кіборгів. Натомість треба перш за все  робити все, щоб питання тих, хто зараз в полоні, не сходило з екранів. Спонукати ходити на акції в підтримку військовополонених і продовжувати підтримувати тих, хто вийшов з полону, показуючи їхні реальні життя.

«Журналісти постійно запитують: де ти береш сили, щоб жити далі? Але відповідь їм не подобається — я живу, тому що в мене немає вибору, — розповідає Валерія. — Які у мене є альтернативи? Я не можу здатися, тому що так вийшло. Так вирішила наша країна, Координаційний штаб, так склалися зірки, що саме я потрапила на обмін. Чи маю право я тепер здатися і не боротися за тих, хто в полоні? Звичайно, що не маю. Але це не означає, що людина не зламалася, що людині не боляче або що її треба постійно питати лише про те, де вона знаходить сили. Людина просто обрала продовжувати боротися. І чим більше ми говоримо правди в медіа, тим легше моїм побратимам на фронті зрозуміти, що ми пам’ятаємо про полонених. Чим більше правди в іноземних медіа, тим легше нашим партнерам бачити нашу боротьбу».

Досвід втрати і боротьби Тетяни Трощинської інший — у 2023 році її 18-річний син Тарас Федорів помер від онкозахворювання. Наприкінці лютого цього рокужурналістка випустила подкаст на радіо «Радіо Культура» «Любов не минає» про життя з втратою близької людини і з порадами фахівців. Хоч трагедія Тетяни не була пов’язана з війною, чимало речей з книги Валерії Суботіної їй відгукнулися. «Там є фраза, що я відчуваю себе "кладовищем надій, мрій і думок про майбутнє". І це про той стереотип, про уявлення людини, яка пережила втрату. Я доволі часто ввечері або протягом дня під час роботи, під час якихось важливих подій, можу відчути себе кладовищем надій і мрій. Але це кладовище може виглядати по-різному: в вишиванці, з зачіскою, на сцені, де завгодно. Немає правильного зовнішнього вигляду, правильного переживання цього, а ми доволі часто його шукаємо», — говорить Тетяна.

Тетяна Трощинська

Те, як людина переживає травматичний досвід, залежить від її внутрішніх ресурсів, середовища і чи є кому її підтримувати. Тому виглядати і поводитись вона може по-різному. В іноземних медіа серед частих питань до наших військових Тетяна Трощинська часто бачить питання щодо їхнього «адекватного» сприйняття реальності. На її думку, більшість людей все ж здатні до рефлексії і можуть відділити злочини Росії та порушення міжнародного права від емоцій і те, що спосіб нашого переживання ніяк не впливає на те, що Росія здійснює злочини.

«У журналістів часто є відчуття, що під час інтерв’ю ми повинні стати психотерапевкою чи психотерапевтом людині, яка має травматичний досвід. Це дуже велика ілюзія, що всі дуже хочуть виговоритися. Виговоритися люди хочуть перед тим, кому довіряють, у нас зовсім інше завдання як у журналістів — зробити так, щоб людина довірила нам свою історію. І дуже важливо розуміти, що це історія цієї людини, а не наша для клікбейтності. Ми думаємо, що зараз як поставимо круті запитання і щось круте отримуємо внаслідок. Насправді, ні. Дуже важливо, щоб була сама по собі розмова. Якщо вона плине, значить довіра є», — каже Тетяна.

На її думку, журналісти не мають шукати в собі месіанства. Люди, які живуть з травматичним досвідом, приходять на інтерв’ю в напрузі і підуть з напругою. Втрата не заповнюється однією розмовою з журналістом чи журналісткою. Перед медіа немає задачі зняти біль, важливо просто не поглиблювати його.

Ще однією помилкою журналістів Валерія Суботіна вважає запрошувати на інтерв’ю одних і тих самих людей. Знайти нових спікерів, за її словами, можна на акціях у підтримку військовополонених, куди приходять чимало їхніх побратимів, колишніх військовополонених та їхніх родичів.

«У мене є багато побратимів, які втратили кінцівки. І виявляється, що багато людей досі сприймають це як щось нове і не знають, як з ними спілкуватися. Хоча вже третій рік повномасштабної війни і треба до всіх цих моментів ставитися нормально. Також я чую від побратимів, що від суспільства є багато жалості, але дуже мало гордості. Більшість з них пішли на війну ще у 2014 році. І ті, хто доєднався у 2022-му — це було їхнє рішення. І шкодувати, жаліти людину за її рішення — дивно, як мінімум, і викликає дискомфорт. Якби вони не втратили кінцівки, вони б продовжили воювати. Ті, хто мають більш низькі ампутації, залишаються на фронті. Це все є їхнім вибором, і хочеться, щоб суспільство їх підтримувало та пишалося. Коли ти чуєш, що похід на фронт — це похід в один бік, або про те, що "ми підтримуємо хлопців та дівчат, але своїх не відпустимо" — оце все дуже сильно злить, тригерить і відштовхує», — каже Валерія.

Окрім цього, за її словами, військовим у медіа резонують теми домовленостей з Росією, адже вони віддали дуже багато заради перемоги України і здати ворогу Маріуполь чи Донецьк те саме, якби ворог за домовленості попросив Львів чи Київ. Також деякі медіа підхоплюють ворожі наративи щодо жителів сходу, яким нібито байдуже на війну. «На жаль, до повномасштабного вторгнення було багато жителів центру та заходу країни, які не звертали увагу на події на сході. Водночас у Маріуполі була велика кількість людей, готових захищати своє місто. Тому не можна орієнтуватися на погані приклади», — вважає Валерія.

Щодо ризиків називати імена військовополонених, військовослужбовиця впевнена, що робити їхні імена публічними треба: «Коли ми перебували на "Азосталі" і медіа говорили, що там 2,5 тисячі військовослужбовців ще живі і знаходяться на території заводу, більшості це було не цікаво. Я впевнена, що цікавіше було, коли ви дізналися, що є конкретні люди: Пташка, яка співала, є Орест — хлопець з променем, він вже начальник пресслужби полку «Азов», Хасан — лікар, який рятує життя. В нас виходило це органічно, ніхто навмисно не формував імідж цих особистостей». Саме Валерія запропонувала Оресту заспівати «Стефанію» після перемоги пісні на Євробаченні. Він заспівав її для своєї мами, адже був впевнений, що вони не вийдуть з «Азовсталі» живими.

«Людям ніколи не цікава статистика, їм цікаві історії конкретних людей. Моїх кровних родичів живих не залишилося, є лише батьки мого загиблого чоловіка. Саме вони приймали рішення, чи говорити про мене відкрито. При тому, що вони не знали, яку історію для себе я обрала в полоні. Вони обрали правильну стратегію — говорили про мене не як про воїна або якогось відомого суперзовця, а як про доньку, невістку, яка є єдиною надією для них. Коли батьки військовослужбовців, які перебувають в полоні, дають інтерв'ю, їм не слід звичайно розповідати зайву інформацію про те, якими воїнами є їхні діти. Але медіа можуть зробити цікавий сюжет з особистою історією», — радить військова.

 

Detector Media · «Війна в прямому ефірі». Чи треба суспільству знати про події на фронті все?

Тетяна Трощинська нагадала про співзасновника «Громадського радіо» Максима Буткевича, який перебуває у полоні вже два роки: «Ми дотримувались усіх вимог та намагалися не пошкодити йому, але злочинний вирок стосовно нього все одно є. На "Громадському радіо" є програма "Звільніть наших рідних", яку ми почали робити ще у 2015 році. Тоді ми ще називали військовополонених кремлівськими бранцями. Тепер зрозуміло, що слово "Кремль" треба розширити на всю територію Росії».

Валерія Суботіна каже, що серед останніх обмінених військовослужбовців є дуже багато бажаючих розказати свої історії, але поки що  вони не медійні. Вони були довше у полоні і готові говорити про тортури і приниження, зокрема сексуальне насилля. Журналістам залишається лише звернути на них увагу.  

Фото: Lviv Media Forum

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Найбільший у світі айсберг розпадається на шматки
24tv
2025-02-08T12:06:50Z
Рух — Штурм: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-02-08T11:58:03Z
У Панамі мешканці острова змушені кидати житло та переїжджати через глобальне потепління
Фокус
2025-02-08T11:51:14Z
У «Резерв+» стався технічний збій: що відомо
Vlasti
2025-02-08T11:39:52Z
В Україні створили конкурента Telegram і WhatsApp, який працює навіть з поганим Інтернетом
InternetUA
2025-02-08T11:31:32Z
Геймер порівняв замок з Kingdom Come: Deliverance 2 зі своїм реальним фото
24tv
2025-02-08T11:00:46Z
Google анонсує перехід до ШІ-помічника: що відомо
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:03:28Z
Розкриті технічні характеристики австралійського бойового дрона MQ-4C Triton
InternetUA
2025-02-08T10:01:42Z
Економити заряд батареї смартфонів потрібно буде по-іншому: нові правила
Фокус
2025-02-08T10:00:16Z
Креативні ідеї подарунків хлопцю на День святого Валентина
24tv
2025-02-08T12:24:48Z
Яка робота – найнудніша у світі: британські вчені склали рейтинг
24tv
2025-02-08T12:18:05Z
Як виростити фісташку з горіха й отримати врожай
GlavRed
2025-02-08T11:48:51Z
Секрети догляду за орхідеями: як забезпечити тривале цвітіння
TSN
2025-02-08T11:36:19Z
Чи можна ставити теплу їжу в холодильник: знають не всі
24tv
2025-02-08T11:30:21Z
Як розвантажити кухонні полиці і не обділити увагою улюблені чашки: хитрий трюк з TikTok
24tv
2025-02-08T10:30:26Z
Китайський гороскоп на завтра 9 лютого: Півням - конфлікти, Собакам - проблеми
GlavRed
2025-02-08T10:27:52Z
Що потрібно садити на розсаду в лютому: список овочів і квітів
GlavRed
2025-02-08T10:27:37Z
Ці 5 фраз про гроші заважають розбагатіти: ніколи так не кажіть
24tv
2025-02-08T10:00:46Z
У Запорізький області через удар КАБом постраждала родина з дітьми
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T12:18:30Z
На Одещині чоловік намагався об’їхати овець та збив дитину: що вирішив суд
Telegraf
2025-02-08T12:15:05Z
Смерть чоловіка у ТЦК Чернівців: у МОЗ назвали причину
TSN
2025-02-08T12:06:51Z
На Полтавщині маршрутка зіткнулася з вантажівкою, є загиблий
УкраинФорм
2025-02-08T12:03:40Z
На Львівщині зловмисник убив знайомого 10-ма ударами ножа
Украина Криминальная
2025-02-08T12:00:00Z
Трагедія на Кіровоградщині: у пожежі загинула дитина, є постраждалі
TSN
2025-02-08T11:48:10Z
На Київщині уламки БпЛА пошкодили два приватні будинки та утворили пожежу на полі
Khreschatyk
2025-02-08T11:36:22Z
Рюкзак врятував життя лижника, якого накрила лавина: неймовірне відео
24tv
2025-02-08T11:30:05Z
В Чорноморську жінка загинула, випавши з вікна 9-го поверху
Украина Криминальная
2025-02-08T11:24:27Z
Дмитро Котовський виграв «срібло» Кубка світу з лижної акробатики у Дір-Веллі
УкраинФорм
2025-02-08T12:22:58Z
ФІФА оголосила про рекорд з витрат клубів у зимове трансферне вікно
Football.ua
2025-02-08T12:19:44Z
Баварія — Вердер 3:0 Відео голів та огляд матчу Бундесліги
Football.ua
2025-02-08T12:07:40Z
Як частіше забивати зі штрафних ударів в EA FC 25 – покроковий спосіб
24tv
2025-02-08T12:06:29Z
Піке: Димові інформаційні завіси — це дуже в стилі Реала
Football.ua
2025-02-08T11:49:39Z
Хокей. Юнацька збірна України переграла словаків у контрольному матчі
УкраинФорм
2025-02-08T11:48:59Z
"Він вразив його": промоутер Ф'юрі про можливий бій Усика і Дюбуа
24tv
2025-02-08T11:39:16Z
ПСЖ — Монако 4:1 Відео голів та огляд матчу Ліги 1
Football.ua
2025-02-08T11:36:31Z
Мудрика можуть дискваліфікувати навіть за негативну пробу B
360ua.news
2025-02-08T11:33:24Z
Морози посиляться: де в Україні вдарить -14 градусів
GlavRed
2025-02-08T12:18:53Z
У неділю Україні прогнозують від 11° морозу до 8° тепла
УкраинФорм
2025-02-08T12:15:43Z
"Загинуло багато офіцерів": Зеленський розповів про потужний удар ЗСУ на Курщині
GlavRed
2025-02-08T12:15:03Z
На Сумщині зафіксували випадок пташиного грипу - оголошений карантин
УкраинФорм
2025-02-08T12:06:57Z
ЗСУ пішли в новий наступ на Курщині: експерт пояснив, як це вдалося
TSN
2025-02-08T12:06:22Z
“Куди виїжджати з пенсією 3 тисячі?”: як сьогодні під обстрілами живе розбитий Миколаїв
TSN
2025-02-08T12:06:18Z
Ворожа техніка перетворилася на згарище: бійці СБС знищили рідкісний ТОС-1А "Сонцепьок"
24tv
2025-02-08T12:00:19Z
Мати не цікавилася: що із п'ятьма дітьми з Рівненщини, які жили у халабуді у лісосмузі Тернополя
24tv
2025-02-08T11:45:20Z
На Донеччині енергетики завершили ремонт електромереж, пошкоджених під час обстрілів РФ
УкраинФорм
2025-02-08T11:39:06Z
Співак Парфенюк шокував подробицями стосунків з екснареченою: збирала компромат та шантажувала
TSN
2025-02-08T12:15:20Z
Рецензія на фільм «Тиша» / The Silent Hour
ITC
2025-02-08T12:07:07Z
Нацвідбір на Євробачення 2025: онлайн-трансляція шоу
GlavRed
2025-02-08T12:03:50Z
Вперше після зупинки серця: Лесик з гурту DZIDZIO виступив на сцені
Gazeta UA
2025-02-08T12:03:47Z
Netflix назвав найпопулярніший фільм тижня
Фокус
2025-02-08T12:00:02Z
На аукціоні у США продали трьохсотрічну скрипку Страдіварі за $11 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-08T11:52:24Z
Каньє Вест планує випустити футболку зі свастикою
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:39:35Z
Садиба Мурашка має шанси стати унікальним столичним культурно-мистецьким простором
Khreschatyk
2025-02-08T11:27:10Z
5 beauty-секретів Кейт Мосс, які варто додати в свою щоденну рутину
24tv
2025-02-08T10:18:42Z
В аеропорту Софії затримували рейси через невідомий дрон
Европейская правда
2025-02-08T12:16:35Z
Річка в Аргентині стала криваво-червоною
360ua.news
2025-02-08T12:03:40Z
Жінки "тр*х*лися" з ним, – колишня студентка КНУКіМ звинуватила Поплавського в домаганнях
24tv
2025-02-08T12:03:38Z
Розкриті технічні характеристики американських корабельних гармат Mk 45
InternetUA
2025-02-08T12:01:50Z
Для тих, кому 18-24, готують спеціальну контрактну пропозицію - Президент
УкраинФорм
2025-02-08T11:51:44Z
ЗСУ пішли у стрімкий наступ в Курській області: деталі Forbes про новий прорив
TSN
2025-02-08T11:42:49Z
Розкриті технічні характеристики норвезьких бойових модулів Crows
InternetUA
2025-02-08T11:01:51Z
«Ні, не туди я пішов. Виріжемо». Марічка Падалко поговорила з Тереном про «Холостяка» та цькування після нього
Детектор М
2025-02-08T11:01:46Z
В Україні залучать до ЗСУ молодих людей віком від 18 до 24 років: відомі деталі, що анонсували
Политека
2025-02-08T11:00:25Z
Шукаємо альтернативу: як урятувати проєкти для ветеранів без USAID
ZN UA
2025-02-08T11:04:27Z
Це має значення: як правильно різати м'ясо для смаження – вздовж чи поперек
24tv
2025-02-08T10:57:49Z
Супермодель Міранда Керр розкрила свої 11 секретів молодості
Вива
2025-02-08T08:00:07Z
Популярний кисломолочний продукт продовжує тривалість життя
24tv
2025-02-08T07:21:34Z
Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців
ZN UA
2025-02-08T06:34:34Z
Як правильно почистити клавіатуру MacBook і повернути їй ідеальний стан: поради щодо догляду
InternetUA
2025-02-08T06:01:44Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Ринок соняшника залишається напруженим
AgroNews
2025-02-08T12:03:42Z
Зеленський: Вартість корисних копалин на окупованих територіях України оцінюється у трильйони доларів
УкраинФорм
2025-02-08T12:01:53Z
Якою буде пенсія, якщо нема стажу роботи: названа сума
Политека
2025-02-08T11:45:42Z
Власник "Трухи" виділив мільйон грн на підтримку медіа в Україні
Telegraf
2025-02-08T11:42:12Z
Зміна ширини залізничної колії коштуватиме Україні десятки мільярдів євро
AgroPortal
2025-02-08T11:30:37Z
Вікові надбавки до пенсії: нові розміри доплат та умови отримання
Хвиля
2025-02-08T11:30:27Z
Ціни на тепличні огірки зросли майже на чверть - EastFruit
УкраинФорм
2025-02-08T11:27:33Z
Молочка здорожчала удвічі: які ціни на сир, сметану та молоко платять українці
Политека
2025-02-08T11:27:26Z
Доведеться економити: на що вистачить електроенергії, яку може покрити субсидія
Telegraf
2025-02-08T11:03:59Z
У Volvo анонсували нові моделі електрокарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:18:38Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Кулеба назвав головну "переговорну помилку" команди Трампа, яка "дорого обійдеться" Україні
24tv
2025-02-08T12:21:56Z
Прем'єра Вірменії прийняли у Білому домі і це роздратувало Москву
Gazeta UA
2025-02-08T12:21:44Z
"Заморожування" війни та миротворці не призведуть до миру. Британський генерал назвав причини
Telegraf
2025-02-08T12:21:22Z
Генпрокурори 19 штатів США подали позов до суду на Трампа: в чому причина
24tv
2025-02-08T12:21:06Z
Зеленський пояснив, якою бачить співпрацю зі США в розробці корисних копалин в Україні
TSN
2025-02-08T12:18:36Z
Зеленський пояснив, чому росіяни хочуть забрати Донеччину і Запоріжжя
TSN
2025-02-08T12:18:05Z
Клімкін пояснив, чому Україна важлива для США
Лига
2025-02-08T12:09:38Z
Сьогодні найбільший об'єм титану в Європі саме в Україні – Зеленський
TSN
2025-02-08T12:06:01Z
Пекін висловив шкоду через намір Панами вийти з китайської ініціативи
360ua.news
2025-02-08T12:00:47Z