MY.UAНовини
«Журналіст не може заповнити втрату, важливо не поглиблювати її». Як висвітлювати історії військових
«Журналіст не може заповнити втрату, важливо не поглиблювати її». Як висвітлювати історії військових

«Журналіст не може заповнити втрату, важливо не поглиблювати її». Як висвітлювати історії військових

Образ незламного кіборга, шкідливі питання та інші помилки журналістів.

За час повномасштабної війни з російського полону вдалося звільнити 3135 українців. Водночас, за підрахунками «Медійної ініціативи за права людини», в неволі на території окупанта перебувають ще понад десять тисяч військових. Українські медіа висвітлюють тему полону та іншого травматичного досвіду військових та цивільних з 2014 року — з першого дня російської агресії в Україні. Та чи навчилися журналісти робити це так, аби не посилити біль героїв своїх матеріалів? 

Медіаменеджерка Тетяна Трощинська і військовослужбовиця, авторка книги «Полон» Валерія «Нава» Суботіна спробували відповісти на це питання під час Х Львівського медіафоруму. В рамках дискусії «Як обговорювати поляризаційний досвід, щоб зблизити нас, а не розлучити» спікерки розказали, чи варто в медіа називати імена полонених, чого краще не питати у військових під час інтерв’ю, чи допомагає психотерапія та чому повага військовим потрібна більше, ніж співчуття.

Валерія «Нава» Суботіна з початком великої війни мобілізувалася до полку «Азов» та захищала Маріуполь. У полоні опинилася 17 травня 2022 року, коли за наказом верховного головнокомандувача разом з іншими захисниками залишила «Азовсталь». Була звільнена з полону майже через рік — 10 квітня 2023 року, написала книгу та стала директоркою простору YOUkraine.hub. Цей хаб, за її словами, власне і створився, бо в Україні не було жодної спільноти для колишніх військовополонених.

«Коли ми вийшли з полону, за нами ходили натовпи психологів, які постійно позиціонували себе як люди, що можуть дати нам відповіді на якісь питання, пояснити як правильно жити далі, що взагалі робити. Але постійно хотілося сказати їм, що вони спершу мають навчитися спілкуватися з колишніми військовополоненими і з нинішніми військовослужбовцями, покращувати свої навички, тому що ні в кого у світі немає чіткого алгоритму, як з нами працювати. І ми це прекрасно розуміємо, але важливо, щоб це розуміли вони», — говорить Валерія.

Вона розповіла, що займалася військовою журналістикою з 2014 року, але з початком великої війни почався зовсім інший тип ведення військових дій і їй довелося вчитися всьому абсолютно наново. Тому потрібно, щоб і психологи, і журналісти теж оновлювали знання відповідно до обставин. Поки що Валерія разом з побратимами та посестрами прийшли до висновку, що краще за терапію їм допомагає проста розмова один з одним.

Валерія «Нава» Суботіна

«Єдиного формату спілкування з колишніми військовополоненими не існує. Ми всі абсолютно різні, всіх накриває по-різному. Хтось не хоче спілкуватися взагалі, а хтось хоче говорити багато. Але основна задача журналіста і психолога зараз — це підлаштовуватися під людину. Ви не пережили такий самий досвід, тому повністю зрозуміти ви її не можете, але ви можете бути емпатичними, спробувати зробити ваш матеріал більш глибоким», — вважає Валерія.

На її думку, якщо співбесідник розуміє, що журналісту цікаво його вислухати та розповісти про його долю, він без проблем буде з ним говорити. Але у більшості випадків медійники намагаються підлаштувати співбесідника під формат розмови і показати те, що сподобається аудиторії. Це неправильно, бо тоді аудиторія не бачить справжніх колишніх військовополонених та не розуміє ситуації на фронті. «Цей образ тільки збільшує розкол між військовими і цивільними. Навіть військовослужбовець, який дивиться потім сюжет, себе не впізнає. Який сенс тоді давати знову інтерв'ю, якщо те, що ми хочемо донести, ніхто не хоче бачити», — розповідає військова.

Аудиторія цінує історії про те, як після полону у військових покращилося життя, але, як каже Валерія, це трапляється не з усіма. Багато військових повернулися, але залишилися без житла і речей, з відчуттям абсолютної непотрібності. Проте говорити про ці проблеми нормально і необхідно, гірше — замовчувати критичні проблеми. На думку військової, медіа подекуди транслюють фальш, створюючи образ незламних кіборгів. Натомість треба перш за все  робити все, щоб питання тих, хто зараз в полоні, не сходило з екранів. Спонукати ходити на акції в підтримку військовополонених і продовжувати підтримувати тих, хто вийшов з полону, показуючи їхні реальні життя.

«Журналісти постійно запитують: де ти береш сили, щоб жити далі? Але відповідь їм не подобається — я живу, тому що в мене немає вибору, — розповідає Валерія. — Які у мене є альтернативи? Я не можу здатися, тому що так вийшло. Так вирішила наша країна, Координаційний штаб, так склалися зірки, що саме я потрапила на обмін. Чи маю право я тепер здатися і не боротися за тих, хто в полоні? Звичайно, що не маю. Але це не означає, що людина не зламалася, що людині не боляче або що її треба постійно питати лише про те, де вона знаходить сили. Людина просто обрала продовжувати боротися. І чим більше ми говоримо правди в медіа, тим легше моїм побратимам на фронті зрозуміти, що ми пам’ятаємо про полонених. Чим більше правди в іноземних медіа, тим легше нашим партнерам бачити нашу боротьбу».

Досвід втрати і боротьби Тетяни Трощинської інший — у 2023 році її 18-річний син Тарас Федорів помер від онкозахворювання. Наприкінці лютого цього рокужурналістка випустила подкаст на радіо «Радіо Культура» «Любов не минає» про життя з втратою близької людини і з порадами фахівців. Хоч трагедія Тетяни не була пов’язана з війною, чимало речей з книги Валерії Суботіної їй відгукнулися. «Там є фраза, що я відчуваю себе "кладовищем надій, мрій і думок про майбутнє". І це про той стереотип, про уявлення людини, яка пережила втрату. Я доволі часто ввечері або протягом дня під час роботи, під час якихось важливих подій, можу відчути себе кладовищем надій і мрій. Але це кладовище може виглядати по-різному: в вишиванці, з зачіскою, на сцені, де завгодно. Немає правильного зовнішнього вигляду, правильного переживання цього, а ми доволі часто його шукаємо», — говорить Тетяна.

Тетяна Трощинська

Те, як людина переживає травматичний досвід, залежить від її внутрішніх ресурсів, середовища і чи є кому її підтримувати. Тому виглядати і поводитись вона може по-різному. В іноземних медіа серед частих питань до наших військових Тетяна Трощинська часто бачить питання щодо їхнього «адекватного» сприйняття реальності. На її думку, більшість людей все ж здатні до рефлексії і можуть відділити злочини Росії та порушення міжнародного права від емоцій і те, що спосіб нашого переживання ніяк не впливає на те, що Росія здійснює злочини.

«У журналістів часто є відчуття, що під час інтерв’ю ми повинні стати психотерапевкою чи психотерапевтом людині, яка має травматичний досвід. Це дуже велика ілюзія, що всі дуже хочуть виговоритися. Виговоритися люди хочуть перед тим, кому довіряють, у нас зовсім інше завдання як у журналістів — зробити так, щоб людина довірила нам свою історію. І дуже важливо розуміти, що це історія цієї людини, а не наша для клікбейтності. Ми думаємо, що зараз як поставимо круті запитання і щось круте отримуємо внаслідок. Насправді, ні. Дуже важливо, щоб була сама по собі розмова. Якщо вона плине, значить довіра є», — каже Тетяна.

На її думку, журналісти не мають шукати в собі месіанства. Люди, які живуть з травматичним досвідом, приходять на інтерв’ю в напрузі і підуть з напругою. Втрата не заповнюється однією розмовою з журналістом чи журналісткою. Перед медіа немає задачі зняти біль, важливо просто не поглиблювати його.

Ще однією помилкою журналістів Валерія Суботіна вважає запрошувати на інтерв’ю одних і тих самих людей. Знайти нових спікерів, за її словами, можна на акціях у підтримку військовополонених, куди приходять чимало їхніх побратимів, колишніх військовополонених та їхніх родичів.

«У мене є багато побратимів, які втратили кінцівки. І виявляється, що багато людей досі сприймають це як щось нове і не знають, як з ними спілкуватися. Хоча вже третій рік повномасштабної війни і треба до всіх цих моментів ставитися нормально. Також я чую від побратимів, що від суспільства є багато жалості, але дуже мало гордості. Більшість з них пішли на війну ще у 2014 році. І ті, хто доєднався у 2022-му — це було їхнє рішення. І шкодувати, жаліти людину за її рішення — дивно, як мінімум, і викликає дискомфорт. Якби вони не втратили кінцівки, вони б продовжили воювати. Ті, хто мають більш низькі ампутації, залишаються на фронті. Це все є їхнім вибором, і хочеться, щоб суспільство їх підтримувало та пишалося. Коли ти чуєш, що похід на фронт — це похід в один бік, або про те, що "ми підтримуємо хлопців та дівчат, але своїх не відпустимо" — оце все дуже сильно злить, тригерить і відштовхує», — каже Валерія.

Окрім цього, за її словами, військовим у медіа резонують теми домовленостей з Росією, адже вони віддали дуже багато заради перемоги України і здати ворогу Маріуполь чи Донецьк те саме, якби ворог за домовленості попросив Львів чи Київ. Також деякі медіа підхоплюють ворожі наративи щодо жителів сходу, яким нібито байдуже на війну. «На жаль, до повномасштабного вторгнення було багато жителів центру та заходу країни, які не звертали увагу на події на сході. Водночас у Маріуполі була велика кількість людей, готових захищати своє місто. Тому не можна орієнтуватися на погані приклади», — вважає Валерія.

Щодо ризиків називати імена військовополонених, військовослужбовиця впевнена, що робити їхні імена публічними треба: «Коли ми перебували на "Азосталі" і медіа говорили, що там 2,5 тисячі військовослужбовців ще живі і знаходяться на території заводу, більшості це було не цікаво. Я впевнена, що цікавіше було, коли ви дізналися, що є конкретні люди: Пташка, яка співала, є Орест — хлопець з променем, він вже начальник пресслужби полку «Азов», Хасан — лікар, який рятує життя. В нас виходило це органічно, ніхто навмисно не формував імідж цих особистостей». Саме Валерія запропонувала Оресту заспівати «Стефанію» після перемоги пісні на Євробаченні. Він заспівав її для своєї мами, адже був впевнений, що вони не вийдуть з «Азовсталі» живими.

«Людям ніколи не цікава статистика, їм цікаві історії конкретних людей. Моїх кровних родичів живих не залишилося, є лише батьки мого загиблого чоловіка. Саме вони приймали рішення, чи говорити про мене відкрито. При тому, що вони не знали, яку історію для себе я обрала в полоні. Вони обрали правильну стратегію — говорили про мене не як про воїна або якогось відомого суперзовця, а як про доньку, невістку, яка є єдиною надією для них. Коли батьки військовослужбовців, які перебувають в полоні, дають інтерв'ю, їм не слід звичайно розповідати зайву інформацію про те, якими воїнами є їхні діти. Але медіа можуть зробити цікавий сюжет з особистою історією», — радить військова.

 

Detector Media · «Війна в прямому ефірі». Чи треба суспільству знати про події на фронті все?

Тетяна Трощинська нагадала про співзасновника «Громадського радіо» Максима Буткевича, який перебуває у полоні вже два роки: «Ми дотримувались усіх вимог та намагалися не пошкодити йому, але злочинний вирок стосовно нього все одно є. На "Громадському радіо" є програма "Звільніть наших рідних", яку ми почали робити ще у 2015 році. Тоді ми ще називали військовополонених кремлівськими бранцями. Тепер зрозуміло, що слово "Кремль" треба розширити на всю територію Росії».

Валерія Суботіна каже, що серед останніх обмінених військовослужбовців є дуже багато бажаючих розказати свої історії, але поки що  вони не медійні. Вони були довше у полоні і готові говорити про тортури і приниження, зокрема сексуальне насилля. Журналістам залишається лише звернути на них увагу.  

Фото: Lviv Media Forum

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
В останній день прощання з Папою Римським у Ватикані - небувалі черги
Комсомольская правда
2025-04-25T10:46:39Z
Британка змінила 18 будинків, аж поки не поселилася у фургоні: які в неї витрати
24tv
2025-04-25T10:45:26Z
Міністерство освіти анонсувало скорочення бюджетних місць на аспірантурі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:40:29Z
Людмила Конозенко: «Якщо медіа маленькі - це не означає, що вони не важливі»
Детектор М
2025-04-25T10:37:04Z
У Брянську ліквідували провідного інженера, що модернізував російські РЕБи
Telegraf
2025-04-25T10:36:46Z
Коли в Україні буде День Петра та Павла у 2025 році: відома точна дата
24tv
2025-04-25T10:30:04Z
Коли школярі у Хмельницькому підуть на літні канікули
24tv
2025-04-25T10:18:58Z
Реєстр лудоманів торік поповнила рекордна кількість українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:06:58Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Путін заявив, що Росія має використати можливості торговельної війни для зміцнення економіки
24tv
2025-04-25T10:45:26Z
Чому Трампу так потрібна згода Зеленського, щоби визнати "російський" Крим
Европейская правда
2025-04-25T10:45:24Z
«Vladimir, STOP!»: експерт розповів, чи почав нарешті Трамп тиснути на путіна
Знай
2025-04-25T10:42:37Z
У МЗС кажуть, що мета таблички на могилі воїнів УПА – перешкодити діалогу з Польщею
Европейская правда
2025-04-25T10:40:31Z
Стармер не підтримує плани США щодо визнання Криму російським
Факти ICTV
2025-04-25T10:37:54Z
США зрозуміють, що потрібно вести переговори з Китаєм про те, як ділити РФ - експерт
GlavRed
2025-04-25T10:36:46Z
Які ядерні арсенали мають Індія та Пакистан, і якою катастрофою може обернутися конфлікт
Telegraf
2025-04-25T10:33:54Z
Ціна "світу" від Трампа: чому Європа категорично відкинула американський план щодо України
Хвиля
2025-04-25T10:33:32Z
3 фільми, які претендували на найвищу кінонагороду у світі: які стрічки не отримали Оскара
24tv
2025-04-25T10:48:06Z
Літо 2025: головні тренди сезону від Андре Тана
Фокус
2025-04-25T10:45:08Z
Актуально, як ніколи: дивіться фільм «Битва за світло» у вільному доступі
Детектор М
2025-04-25T10:24:40Z
Учасниця "Супер топмодель по-українськи" Олександра Литвин вийшла заміж у США
24tv
2025-04-25T10:24:33Z
Лінда Євангеліста знялась для глянцю у вишуканих образах: дивіться фото
Gazeta UA
2025-04-25T10:03:56Z
«Дивні дива» отримають спіноф на Netflix — у стилі ранкових суботніх мультфільмів
ITC
2025-04-25T09:52:01Z
У Києві пройде фестиваль історичних авто Old Car Land 2025
Топ Жир
2025-04-25T09:42:34Z
"Має неповагу до жінки" - вагітна СолоХа потрапила до лікарні й звинуватила свого колегу-актора
Gazeta UA
2025-04-25T09:25:49Z
Наймодніші сонцезахисні окуляри на літо: вони сподобаються всім
24tv
2025-04-25T09:18:39Z
СБУ затримала агентку ФСБ, яка встановлювала «відеопастки» для корегування ударів по Київщині
Украина Криминальная
2025-04-25T10:42:18Z
Взято під варту миколаївця, який жорстоко вбив свою матір
Украина Криминальная
2025-04-25T10:36:09Z
На Закарпатті судитимуть шахрая, який ошукав 81-річну пенсіонерку більше ніж на ₴150 тисяч
Украина Криминальная
2025-04-25T10:27:59Z
Судитимуть адвоката, який сприяв військовослужбовцям у звільненні зі служби без законних підстав
Украина Криминальная
2025-04-25T10:15:05Z
Ворожий дрон атакував село неподалік Запоріжжя, загинув чоловік
УкраинФорм
2025-04-25T10:04:35Z
У Московській області вибухнуло авто - соцмережі повідомляють про загибель генерала армії РФ
УкраинФорм
2025-04-25T10:04:17Z
Житель міста Надвірна обікрав помешкання, яке раніше винаймав
Украина Криминальная
2025-04-25T10:03:06Z
Кількість постраждалих внаслідок атаки РФ на Павлоград зросла до 14, серед них - діти
Gazeta UA
2025-04-25T09:57:04Z
На Прикарпатті судитимуть водія, який п’яним учинив ДТП з двома загиблими
Украина Криминальная
2025-04-25T09:51:22Z
Apple проти ЄС: компанія оскаржить рекордний штраф
Факти ICTV
2025-04-25T10:42:52Z
Відновлення України: в Польщі стартувала програма пільгового кредитування бізнесу
ZN UA
2025-04-25T10:37:11Z
Аграрії розповіли, скільки економлять з технологією verti-till
AgroPortal
2025-04-25T10:30:29Z
Всі iPhone для США збиратимуть в Індії — Apple змінює стратегію
24tv
2025-04-25T10:30:28Z
На об’єктах «Київводоканалу» втретє за місяць провоходять обшуки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:30:26Z
Чи варто позбуватися валюти: прогноз, що буде з доларом, гривнею і євро
GlavRed
2025-04-25T10:27:07Z
Apple залишає Китай: компанія перенесе збирання всіх iPhone для США в Індію
InternetUA
2025-04-25T10:16:20Z
Реєстр рахунків українців: юристи назвали, чим це загрожує громадянам
Фокус
2025-04-25T10:15:51Z
Економіка США може суттєво сповільнитись у 2025 році
24tv
2025-04-25T10:15:30Z
Як працює підземний шпиталь ЗСУ від «Метінвесту» на лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:15:31Z
З ампутованим серцем. Але все ще живі
ZN UA
2025-04-25T10:04:42Z
У людських клітин є «вуха»? Вчені кажуть, вони нас чують і це допоможе скинути зайвий жир
ITC
2025-04-25T08:22:06Z
Інфекції в дитинстві можуть бути пов'язані з раннім раком кишківника
24tv
2025-04-25T08:15:44Z
В якому віці починають проявлятися наслідки від шкідливих звичок
24tv
2025-04-25T07:39:04Z
Маргарин – корисний чи шкідливий: з чого його роблять і як не нашкодити здоров’ю
GlavRed
2025-04-25T07:25:44Z
У Британії у вагітної вийняли матку, щоб видалити ракові клітини, а потім повернули назад
Факти ICTV
2025-04-25T06:01:47Z
Яку каву обирає покоління зумерів? Виробники помітили новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T05:15:39Z
Реформа МСЕК, перші підсумки: корупцію придушили, але «економлять» на групах інвалідності
Комсомольская правда
2025-04-25T05:04:43Z
Було лише 7 років, коли прийшли окупанти: 18-річна дівчина втекла з Макіївки до України
24tv
2025-04-25T10:48:36Z
У яких областях України знову будуть заморозки
24tv
2025-04-25T10:36:14Z
Заморозки -6 градусів вдарять в Україні: синоптик назвав дату найхолоднішої погоди
GlavRed
2025-04-25T10:33:59Z
Весна з характером: теплий старт у суботу та прохолодна неділя із заморозками
Лига
2025-04-25T10:33:37Z
У Криму був приліт в будинок заступника голови Чечні, це наслідки роботи ППО, – "Атеш"
24tv
2025-04-25T10:33:29Z
Україну накриє потужна спека: синоптик розповів про різку зміну погоди у травні
GlavRed
2025-04-25T10:27:30Z
У Києві на три тижні обмежать рух вулицею Богатирською - мінятимуть покриття
УкраинФорм
2025-04-25T10:27:22Z
Заморозки та грози: синоптики зробили несподіваний прогноз на травень
Gazeta UA
2025-04-25T10:27:19Z
До 1 вересня в Харкові побудують ще три підземні школи
Мій Харків
2025-04-25T10:13:14Z
Штучний інтелект і домашні справи: 4 яскраві приклади, як він може полегшити ваш побут і розваги
24tv
2025-04-25T10:48:57Z
Найвищий міст у світі відкриють у Китаї вже цього літа: від цих кадрів кров застигає в жилах
24tv
2025-04-25T10:42:33Z
Парфуми, які закохують з перших хвилин: вони пахнуть шоколадом
24tv
2025-04-25T10:15:10Z
Огірки та помідори ростимуть вдвічі швидше: рецепт підживлення з дріжджів
24tv
2025-04-25T09:48:52Z
Освіжає та хрумтить: цей салат ідеальний для барбекю
24tv
2025-04-25T09:33:48Z
Європейські вина приховують загрозу у вигляді надстійких хімікатів
24tv
2025-04-25T09:03:07Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 25 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-25T09:00:50Z
Барвінок біля дому: що символізує квітка і чи варто її садити
Gazeta UA
2025-04-25T09:00:30Z
Китайський гороскоп на завтра 26 квітня: Тиграм - скорбота, Півням - розчарування
GlavRed
2025-04-25T08:28:36Z
Майка Браянта, в якій він дебютував за «Лейкерс», була продана за $7 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T10:27:16Z
Реал пропонує Арду Гюлера та €40 млн за Енцо Фернандеса
Football.ua
2025-04-25T10:19:30Z
Я очікував, – Коваленко висловився про дебютний гол у сезоні
24tv
2025-04-25T10:15:34Z
Букмекери зробили прогноз на матч "Шахтар" – "Динамо" в УПЛ
ZN UA
2025-04-25T10:04:04Z
Влахович пропустить матч з Монцею
Football.ua
2025-04-25T09:55:09Z
Шевченко: Ми повністю довіряємо Реброву
Football.ua
2025-04-25T09:52:10Z
"У нього фантастичне мислення": тренер клубу АПЛ високо оцінив прогрес гравця збірної України
24tv
2025-04-25T09:51:20Z
Повернення легендарного боксера скасовується: робота над наступним боєм призупинена
24tv
2025-04-25T09:48:37Z
Що їсть Кріштіану Роналду, аби виглядати на 25 у свої 40: улюблена страва легенди футболу
24tv
2025-04-25T09:33:20Z
Назвали найпопулярніші автомобілі Європи у березні
Gazeta UA
2025-04-25T10:45:33Z
Найкращі універсали з пробігом: експерти назвали 10 моделей, які варті уваги
GlavRed
2025-04-25T10:39:00Z
Енергетики Прикарпаття отримали нові автовишки Dasan
AutoCentre
2025-04-25T10:37:32Z
Як покращити паливо: переваги та застосування комплексних паливних присадок
AutoCentre
2025-04-25T10:37:22Z
Для усіх моделей: Hyundai представив гібридну систему майбутнього
AutoGeek
2025-04-25T10:03:08Z
Genesis планує додати розкішний позашляховик до своєї лінійки SUV
Топ Жир
2025-04-25T09:30:09Z
Продаватиметься по всьому світу: представлено перший гідридний пікап Nissan
ЗаРулем
2025-04-25T09:25:19Z
BYD представив стильний суперкар на електротязі
AutoGeek
2025-04-25T09:12:57Z
Chery представила новий бренд Himla для пікапів
AutoCentre
2025-04-25T09:03:47Z
Соцмережа Threads стала відкритою для всіх рекламодавців
InternetUA
2025-04-25T10:46:09Z
Найбільший у світі сонячний телескоп показав Сонце в деталях — з плямою-гігантом, що перевищує площу Землі
ITC
2025-04-25T10:40:32Z
Археологи в Перу виявили 5000-річні останки аристократки з унікальними артефактами
Telegraf
2025-04-25T10:36:43Z
Єгиптолог знайшов на обеліску в Парижі секретні повідомлення, які не помічали 200 років
24tv
2025-04-25T10:33:56Z
ШІ навчили створювати нові аромати: людині потрібно лише вказати бажані запахи
InternetUA
2025-04-25T10:31:34Z
Microsoft платить «неефективним» працівникам за добровільний відхід з компанії
ITC
2025-04-25T10:31:26Z
Привіт, Емі: найбільші морські хижаки несподівано заговорили людською мовою
Фокус
2025-04-25T10:30:58Z
Марс був схожим на Землю і з неба планети падало дещо несподіване: що з'ясували вчені
Фокус
2025-04-25T10:21:42Z
Анонсовано Frostpunk 1886, переосмислений і розширений ремейк оригіналу
24tv
2025-04-25T10:15:41Z