MY.UAНовини
Документальний фільм «Тиха депортація»: монологи кримців про дім, російські злочини та зраду
Документальний фільм «Тиха депортація»: монологи кримців про дім, російські злочини та зраду

Документальний фільм «Тиха депортація»: монологи кримців про дім, російські злочини та зраду

Проєкт про переслідування кримських татар Росією показує, як подолати прірву між «материком» і «півостровом» після деокупації.

У День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу канал «Суспільне Культура» повторив документальний фільм «Тиха депортація», і я нарешті змогла його подивитися. Прем’єра в Україні відбулася ще торік у грудні, але у вільному доступі фільму не було — він подорожує світом. Місяць тому проєкт отримав у США золоту нагороду телекінопремії New York Festivals 2024 у номінації «Права людини». А останній на сьогодні офіційний показ за кордоном відбувся 18 травня в Празі.

За 10 років окупації півострова, зокрема й після повномасштабного вторгнення, ми побачили чимало важливих проєктів, присвячених Криму. Вони досліджували історію півострова, насамперед трагедію депортації кримських татар, відтворювали події 2014 року, вивчали передумови російської окупації та її наслідки переважно за допомогою архівів та експертів

«Тиха депортація», яку створила команда проєкту «Крим.Реалії», розповідає про долю кримських татар після російської окупації вустами самих місцевих жителів. Усі вони, за одним винятком, через тиск окупаційної влади були змушені покинути півострів. Розповіді героїв украй важливі для збереження справжньої історії кримців, фіксації чергових злочинів Росії та пошуків шляхів допомоги політв’язням і біженцям із Криму. А назагал — для взаєморозуміння українців і кримців.

 Сейран Салієв під час оголошення вироку

Фільм побудований на монологах сімох кримців, що перемежаються архівними кадрами з Криму за минуле десятиріччя. Команда «Крим. Реалії» зібрала відео, зокрема приватні й раніше невідомі, де зафіксовані події напередодні захоплення Ради Криму росіянами, обшуки в домах кримських татар після анексії, затримання та суди над активістами. Герої та героїні розповідають свої історії в студії, вдома чи на роботі. Зйомки велися в п’яти країнах, де вони зараз перебувають — у Польщі, Німеччині, Бельгії, Туреччині та Україні. Зокрема і в окупованому Бахчисараї, де живе правозахисниця та журналістка Муміне Салієва, дружина політв’язня Сейрана Салієва. 2017 року Сейрана разом із п’ятьма товаришами заарештували через підозру в тероризмі. Згодом його засудили на 15 років позбавлення волі.

«Те, що сьогодні відбувається, — це класичні політичні репресії. Це така невидима депортація, тільки в інших, гібридних методах», — каже вона. Інша героїня фільму, лікарка Аліє Читакова, називає цей процес «Тихою депортацією». Її слова дали назву фільму.

  Муміне Салієва

Немає родин кримських татар, яких би не торкнулася радянська депортація 1944 року. Як розповів Акім Галімов у новій серії проєкту «Реальна історія», що також вийшла до роковин трагедії, після 18 травня 1944 року на півострові залишилася одна-єдина представниця кримськотатарського народу. Вона була у шлюбі з представником іншої національності, тому отримала дозвіл залишитися. Через вигадане звинувачення у зраді в Узбекистан було депортовано приблизно 207 тисяч людей — це жінки, діти та старі, які залишалися на півострові, та військові, які поверталися з фронтів Другої світової вже не додому, а у вигнання. За оцінками істориків, через голод, хвороби та жахливі побутові умови в перші роки загинуло близько 50 тисяч кримців, тобто чверть усього народу.

Треба розуміти, що за межами Криму кримські татари не жили. Можливість вільно повернутися до батьківщини корінний народ отримав лише за 50 років після депортації. А за 20 років прийшла Росія і почала нову хвилю переслідувань. За даними «Крим. Реалії», з 2014 року з півострова поїхало щонайменше 30 тисяч кримців.

Аліє Читакова тікала прямо з робочого місця — дитячої інфекційної лікарні, куди ФСБ прийшло з обшуком. Тепер Аліє живе в Анкарі та допомагає українцям, зокрема військовослужбовцям, отримати медичну допомогу в Туреччині.

Аліє Читакова

Ернест Сулейманов поїхав майже відразу після захоплення Криму, адже окупанти оголосили його в розшук через участь у проукраїнських мітингах. Зараз він мешкає у Варшаві, де відкрив ресторан національної кухні «Крим». Заклад, прикрашений прапорами кримських татар, України та Польщі, розташований акурат навпроти посольства Росії. «Це наш спосіб боротьби, щоб вони знали та бачили кожного дня. Що Крим не їхній, ніколи не буде їхній. Що Крим ніколи не погодиться з окупацією. Ми будемо боротися, бо Крим — земля кримських татар і Крим є Україна», — каже він.

 Заклад Ернеста Сулейманова

Асан Ісенаджиєв, на той час студент-медик, теж поїхав ще навесні 2014-го після участі у проукраїнських мітингах. Він пішов служити в прикордонну службу України, а у 2018 році вступив до лав «Азова». Повномасштабне вторгнення Ісенаджиєв зустрів у Маріуполі в складі медичної роти, а потім опинився на «Азовсталі». Саме він записав відоме відеозвернення до президента Туреччини Реджепа Ердогана, яке врешті-решт призвело до виходу азовців з оточеного заводу. Асан Ісенаджиєв був у Оленівці, коли окупанти підірвали барак із полоненими. Отримав поранення, але вижив. Після цього він ще майже 100 днів піддавався тортурам в СІЗО Таганрога, і лише після цього потрапив на обмін. Зараз Асан Ісенаджиєв — інструктор із тактичної медицини.

 Асан Ісенаджиєв

Рінат Параламов залишався в Криму до 2017 року, поки його без жодних офіційних звинувачень не викрали співробітники ФСБ. Побиттям, ударами струмом і погрозами ґвалтування вони змусили його підписати доноси на товаришів. Після цього Параламов утік із Криму та публічно розповів про катування й сфальсифіковані справи. Зараз він із дружиною та чотирма дітьми мешкає в Німеччині.

 Архівний кадр із пресконференції Ріната Параламова

  Рінат Параламов сьогодні

Сейдамет Мустафаєв, колишній викладач Кримського інженерно-педагогічного університету, протримався майже до кінця 2021 року. З вишу він пішов ще у 2014-му, адже на нього почали писати доноси. «Я не вважав за потрібне замовчувати свої думки перед студентами. Ви прийшли здобувати вищу освіту, вмикайте критичне мислення», — згадує він. Свій дім у Криму Мустафаєв покинув за декілька місяців до вторгнення, адже через посилений тиск напередодні повномасштабної війни арешт виглядав уже неминучим. Зараз Сейдамет Мустафаєв живе в Бельгії. Він мешкає в гуртожитку та відвідує психотерапевта.  «Жодний кримський татарин без дому нормально не почувається», — пояснює Сейдамет Мустафаєв.

Про свою тугу за домом говорять усі герої. Шукрі Рустем заради можливості залишитися на півострові був готовий миритися з окупаційною владою. «Працював на будівництві, взагалі нікуди не вплутувався, бо був категорично проти виїзду. Мене все влаштовувало. В сенсі, що я жив на батьківщині», — каже Рустем. Так було не завжди: у 2014-му герой мав проукраїнську позицію, але анексію Криму сприйняв як зраду України. «Вчора ми з козаками билися під Радою, а тут прокинулися — і ми нікому не потрібні. Чесно скажу, для багатьох кримських татар 2014 рік завершився зрадою нашого народу. Нас залишили сам на сам. Я з украй політизованої людини став аполітичним. Мені було байдуже, хто та як. Аби мою сім’ю не чіпали», — говорить він. Герой поїхав лише у 2022 році, коли призов до російської армії став неминучим. Тепер він із родиною живе в Бельгії та очікує на повернення після звільнення Криму.

  Архівний кадр сімферопольського залізничного вокзалу в 2014 році

Недарма Шукрі Рустем став останнім героєм проєкту. Його суперечливі слова показали, яка прірва може розверзнутися між «материком» і «півостровом» після деокупації. Йдеться не про ідейних «кримнашистів», хоча і про їхню долю фільм розмірковує. «Я питаю себе: чи повернуся я до Криму? Чи зможу я жити там? З людьми, які не хотіли прийняти мене, коли я повернувся до Криму. Які зрадили Україну, які сприяли окупації. Чи зможу я жити з ними? Чи маю я право їх виганяти?» — розмірковує Ернест Сулейманов. У розповіді Рустема йдеться про тих, хто прийняв окупаційну владу заради дому.

Фільм «Тиха депортація» добре пояснює, що для кримських татар означає дім. Після варварської радянської депортації повернення на півострів стало національною ідеєю кримців. А вже в цьому питанні ми можемо зрозуміти один одного як ніхто інший і разом визначитися, що насправді є зрадою у цій війні.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський «перетрусив» Ставку і вивів звідти ексзаступника Умєрова
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:03:29Z
Зеленський та Ердоган обговорили зустріч у Стамбулі: мають однакове бачення
ТСН
2025-05-12T19:57:37Z
Орбан придумав нову "страшилку", щоб перешкодити вступу України до Євросоюзу
ТСН
2025-05-12T19:51:52Z
Речника КМВА, який погрожував журналісту, звільнено з посади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:42:13Z
Чи загрожує безпеці Україні створення демілітаризованої зони: військовий експерт розповів
ТСН
2025-05-12T19:36:18Z
Катастрофа MH17. Міжнародна організація цивільної авіації назвала винних
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:43Z
Розмова Ердогана з Зеленським і Путіним: стало відомо, про що говорили лідери
ТСН
2025-05-12T18:36:39Z
Світ досі не отримав ясної відповіді з Росії щодо припинення вогню – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:36:29Z
Арктичну раду очолила глава МЗС Гренландії - острова, який хоче забрати Трамп
Европейская правда
2025-05-12T18:19:56Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
ЕксAlyosha майстерно поставила на місце критиків її зовнішності: "Всі на одне обличчя"
TSN
2025-05-12T17:23:55Z
Катерина Кухар на рідкісних фото показалася з 10-річною донькою — копією чоловіка Стоянова
TSN
2025-05-12T17:23:06Z
Гучний скандал на "Євробаченні-2025": представниця Ізраїлю подала скаргу до поліції
TSN
2025-05-12T17:22:51Z
Закон «про заборону РПЦ в Україні» запрацює. Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T17:48:43Z
Нацгвардія спростувала, що командувача Півненка було звільнено
Лига
2025-05-12T17:33:34Z
Великий наступ на правобережжя Херсонщини: в ЗСУ відповіли, чи влаштує ворог форсування
ТСН
2025-05-12T17:26:49Z
Лев XIV не вірив до останнього, що виберуть його: ЗМІ поспілкувалися з рідним братом Папи
ТСН
2025-05-12T17:26:45Z
Ракети РФ готові до запуску за 30 секунд: полковник оцінив справність "Орешніка"
ТСН
2025-05-12T17:25:55Z
Як проходили вибори Папи і яким буде новий понтифік для України: ексклюзив з Ватикану
ТСН
2025-05-12T17:25:46Z
Український кардинал зустрівся із новим Папою Римським: він відверто розповів про розмову
ТСН
2025-05-12T17:25:33Z
Зеленський на День матері звернувся до найріднішої
ТСН
2025-05-12T17:25:21Z
“Із цим все погано”: Чмут шокував проблемами із підготовкою мобілізованих в Україні
TSN
2025-05-12T17:25:13Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Чому вії після нарощення випадають: основні причини, які треба знати
24tv
2025-05-12T13:36:40Z
США і Китай уклали торговельну угоду: що відомо
TSN
2025-05-12T17:25:01Z
Росія використовує порт Індонезії для обходу західних санкцій — розвідка
ТСН
2025-05-12T17:25:00Z
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-12T17:24:48Z
Курс валют в Україні: українці прощаються з доларом – продавати чи зачекати
TSN
2025-05-12T17:23:47Z
В Україні банки знизять ліміти на перекази за картками
TSN
2025-05-12T17:22:04Z
В Україні хочуть підвищити "мінімалку": коли та наскільки
TSN
2025-05-12T17:21:53Z
Вчені виявили в Україні унікальний камінь з рідкісними властивостями
ТСН
2025-05-12T17:21:32Z
Українцям виплатили рекордний кешбек: як отримувати гроші за купівлі
ТСН
2025-05-12T17:21:31Z
У Миколаєві буде краща якість питної води: там будують новий водогін зі сталі Метінвесту Ахметова
ТСН
2025-05-12T17:20:20Z
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:57:17Z
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
2025-05-12T19:51:56Z
"Просто хотів підзаробити": 76-річний німець зізнався в контрабанді наркотиків
Европейская правда
2025-05-12T19:13:08Z
На Рівненщині агенти РФ намагалися підірвати наряд поліції: деталі від СБУ
ТСН
2025-05-12T17:23:49Z
У Києві під час гасіння пожежі у квартирі врятовано кота та собаку: з’явилися щемливі фото
ТСН
2025-05-12T17:22:32Z
У Києві поліція знайшла п’ятьох блогерів, які хизувалися незареєстрованою зброєю під час стриму: фото
ТСН
2025-05-12T17:22:10Z
На Чернігівщині чоловік жорстоко вбив жінку через гроші
TSN
2025-05-12T17:21:56Z
У Хмельницькому хлопця вдарило струмом на даху вантажного потяга: з’явилося відео
TSN
2025-05-12T17:21:37Z
Знімали, як тоне, але не допомогли: поліція розшукує підлітків-авторів відео загибелі чоловіка в Дніпрі
ТСН
2025-05-12T17:20:41Z
Чи зможе Україна знищити Кримський міст німецькими Taurus: експерт дав неочікувану відповідь
TSN
2025-05-12T20:33:21Z
Лінія фронту станом на 12 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:18:34Z
Карпатський регіон засипало снігом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:33:15Z
Загарбники «полюють» на українських операторів БпЛА через високу ефективність їх роботи — волонтер
ТСН
2025-05-12T17:25:39Z
Ворог атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2025-05-12T17:25:38Z
У Рильську на Курщині знищили місце дислокації окупантів
TSN
2025-05-12T17:25:34Z
Пострілом з гранатомета: медсестра знищила окупантів і врятувала підрозділ від оточення
ТСН
2025-05-12T17:25:24Z
Небезпечна погода: метеорологи попередили про заморозки і не тільки
ТСН
2025-05-12T17:25:21Z
Синоптики оновили прогноз погоди на 12 травня
ТСН
2025-05-12T17:24:24Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Квіткова повня 12 травня: найпопулярніші прикмети та забобони
TSN
2025-05-12T17:22:22Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
"Шахтар" - "Динамо": де дивитися матч і які коефіцієнти
Gazeta UA
2025-05-12T13:37:43Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z
Вчені назвали дату "смерті" Всесвіту
ТСН
2025-05-12T17:18:57Z
"Згідний" чи "згодний": мовознавець роз’яснив вживання схожих слів
ТСН
2025-05-12T17:17:49Z