MY.UAНовини
Кремль провокує НАТО. Які кордони в Балтійському морі хоче переглянути Росія та чому
Кремль провокує НАТО. Які кордони в Балтійському морі хоче переглянути Росія та чому

Кремль провокує НАТО. Які кордони в Балтійському морі хоче переглянути Росія та чому

В Міноборони РФ заявили про наміри в одноосібному порядку змінити морські кордони у Балтійському морі поблизу країн-членів НАТО: Естонії, Литви та Фінляндії. Навіщо Кремль провокує і якою може бути відповідь з боку Альянсу, з’ясовував Фокус.

Те, що влада РФ прагне в односторонньому порядку змінити морські кордони країни з Литвою і Фінляндією в Балтійському морі, витікає з відповідного проєкту постанови російського уряду, опублікованої на порталі правових актів.

В документі, зокрема, йдеться про те, що росМіноборони пропонує оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії на сході Фінської затоки, а також поблизу міст Балтійськ і Зеленоградськ у Калінінградській області.

Для цього у відомстві Бєлоусова пропонують змінити географічні координати точок, що визначають положення вихідних ліній, від яких, власне, відміряють ширину територіального моря РФ, а також прилеглої зони біля узбережжя та островів.

Отже, як випливає з постанови російського Кабміну, на кордоні з Фінляндією влада РФ має намір скоригувати координати в зоні островів Йяхі, Соммерс, Голланд, Родшер, Малий Тютерс, Вігрунд, а також поблизу північного вхідного мису річки Нарва.

На кордоні ж з Литвою під перегляд потрапили зони Куршської коси в Гданській затоці, мису Таран, а також Віслинської коси.

РФ прагне в односторонньому порядку змінити морські кордони країни з Литвою і Фінляндією в Балтійському морі
Фото: Фокус

Як передає опозиційне видання Moskow Times, яке першим звернуло увагу на відповідну урядову постанову, російська влада пропонує в одноосібному порядку визнати чинні географічні координати, встановлені постановою Радміну СРСР від 1985 року такими, що "не повною мірою відповідають сучасній географічній обстановці".

У Гельсінкі та Вільнюсі вже відреагували на ініціативи Москви. Зокрема, міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен, зазначивши, що її відомство наразі своїми каналами уточнює усі деталі, додала: "Конвенція ООН з морського права містить положення про визначення морських зон прибережних держав, зокрема їх перегляд. Ми сподіваємося, що Росія, як учасниця конвенції, діятиме відповідно. Втім, слід пам’ятати, що внесення різних непорозумінь — це також гібридний вплив, але Фінляндія не буде введена в оману".

Важливо Без Балтики та Чорного моря. Як НАТО обмежує вплив російського флоту

Своєю чергою Міністерство закордонних справ Литви, назвавши плани Міноборони РФ залякуванням, наголосило, що "це ще один зайвий доказ того, що агресивна та ревізіоністська політика Росії становить загрозу безпеці сусідніх держав та всієї Європи".

"Здається, Путін вирішив "взять за живоє" НАТО на Балтиці. Але ж Швеція з Фінляндією вже члени НАТО. І Балтика — це море НАТО і ЄС. А через Балтику йде жирний потік російської нафти і нафтопродуктів. Можна ж і закоркувати це горлечко для руху нафтових танкерів в ім’я чистого і зеленого сьогодення та майбутнього Балтики. А ще можна діяти у той же спосіб, як Росія діяла на Чорному морі, оголошуючи великі акваторії закритими для судноплавства під приводом ніби-то військових навчань", — зазначає президент центру глобальних стратегій "Strategy XXI" Михайло Гончар.

Він також пропонує "уважно стежити відтепер за діями Альянсу, де, як відомо, практикують "антиескалаційну модель" поведінки щодо Російської Федерації.

Експерти ж, з якими поспілкувався Фокус, не лише змоделювали ймовірні варіанти реакції НАТО на морські зазіхання РФ, а й проаналізували під різними кутами, чим зумовлена нинішня тактика Росії у Балтійському морі.

Битва Росії за Балтійське море

"Після того, як Швеція і Фінляндія стали членами НАТО, Балтійське море перетворилося на внутрішнє море Альянсу: з одного боку — Швеція, з іншого боку — Литва, і в результаті прохід через затоку, де розташований Балтійський флот РФ, було фактично заблоковано. Таким чином, Росія залишилася фактично без Балтійського флоту, хоча ніяких дій з боку НАТО не відбувалося. Росія у ситуації, що склалася, нічого зробити не може, оскільки йдеться про міжнародне право і морське право, і якщо вона почне його відкрито порушувати, то заблокують усі її кораблі, зокрема й торговельні", — зауважує у розмові з Фокусом політолог Олександр Кочетков.

Наголосивши на тому, що в Кремлі чудово розуміють усі ризики, експерт додав: "Росіяни в результаті у своїй манері почали гадити, а саме — вони почали вмикати потужний РЕБ, який впливає на приймачі, GPS супутникових координацій. І в зоні цих РЕБів опинялися траси пасажирських літаків. Це, звісно, не трагедія, оскільки літак може летіти і без GPS координат, але, тим не менш, це — позаштатна ситуація і ризик, під який потрапили пасажири багатьох рейсів з Балтики, Європи і т.д. Власне, після цього почалися серйозні кулуарні розмови на урядовому рівні, що РФ потрібно блокувати в натівському морі, бо вона порушує безпеку повітряного простору".

Саме з тим, щоб уникнути повного блокування у морі РФ, на переконання Олександра Кочеткова, хоче в односторонньому порядку поміняти прибережні зони, назвавши частину з них власними, щоб мати свій морський прохід.

"Росія розраховує, що нічого їй за це не буде. Так само вона вважала, що забере Крим, Донбас, зрештою всю Україну і їй нічого за це не буде. І сьогодні саме в цьому алгоритмі РФ продовжує діяти", — наголошує політолог.

За його прогнозом, це загострення в Балтійському морі може в результаті призвести "до боротьби за коридор по суходолу до Калінінградської області і так далі".

"Тобто цілком очевидно, що сьогодні створюється чергова точка напруженості, пов’язана з Росією", — підсумовує Олександр Кочетков.

Реакція НАТО має бути жорсткою і оперативною

В тому, що нинішня історія з Балтійським морем — це спроба активізувати гібридну війну, яку Росія давно веде проти НАТО, переконаний політолог Ігор Рейтерович.

"У даному випадку РФ намагається спровокувати НАТО на певну відповідь. Таким чином Росія хоче показати, що вона протистоїть НАТО і воює безпосередньо з цим блоком, в тому числі відстоюючи якісь там свої території в морях", — підкреслює експерт у розмові з Фокусом.

Важливо Привіт "російському кораблю". Що буде, коли Балтійське море стане "озером НАТО"

НАТО, на переконання Ігоря Рейтеровича, може на це відреагувати двома способами, які водночас повинні бути паралельними: "Перший спосіб — НАТО може подати до якогось міжнародного суду з приводу одностороннього розірвання договору або його змін, що робить РФ. Про це потрібно говорити гучно і публічно, що так робити не можна, має бути створена якась спецкомісія і т.д. Другий спосіб, якщо Росія не зупиниться (а вона не зупиниться), в цю акваторію мають бути введені кораблі НАТО. Тим більше, що Балтійське море фактично на сьогоднішній день є внутрішнім морем Альянсу. Тому НАТО повинно там регулярно патрулювати, не даючи змоги туди заходити російським кораблям".

На його думку, такі реакційні дії Альянсу можуть призвести до певної ескалації, проте "якщо так не відреагувати, то Росія далі й далі розширюватиме ці морські території, вважаючи, що вона вправі це робити".

Верф у Гданську. Гданська затока теж потрапила під перегляд
Фото: Pexels

"Тому реакція НАТО повинна бути. І реакція ця має бути достатньо жорстка та оперативна. Країни, які знаходяться в цьому регіоні, повинні вимагати від Альянсу в цілому максимальної підтримки як на політичному, так і на військовому рівні", — наголошує експерт.

Зауваживши, що Швеція, Норвегія, Фінляндія, Литва достатньо активні в захисті своїх територій і вони, на відміну від багатьох інших країн НАТО, "дуже добре знають, що таке Росія", Ігор Рейтерович констатував наступне: "Думаю, на рівні НАТО з точки зору загальної підтримки у них проблем не буде. Навіть Угорщина не зможе такі рішення якимось чином заблокувати, оскільки мова йде фактично про порушення кордонів і попередніх домовленостей між НАТО і Російською Федерацією, як спадкоємицею Радянського Союзу".

Прогнозуючи, що консенсус в НАТО по цьому кейсу буде, політолог підсумував: "Але головне питання полягає в тому, щоб Альянс це зробив, по-перше, оперативно, по-друге, гранично жорстко, а не так, що ми, мовляв, закликаємо Росію утриматися від таких-то і таких кроків. Реакція має бути суто фактичною — направлення кораблів, проведення навчань і так далі. Ось це буде правильна реакція на те, що витворяє наразі Росія".

Боротьба за Балтійське море — крок відчаю Путіна

"На мою думку, Росія, заявляючи про наміри в односторонньому порядку змінити морські кордони, робить це чітко і свідомо напередодні Глобального саміту миру у Швейцарії. Ми бачимо, що Індія вже погодилася брати участь у цьому заході, а це — ключова країна Глобального Півдня, а РФ дуже сподівалася, що зможе контролювати позицію цих країн у питанні війни з Украною", — наголошує у розмові з Фокусом політолог Костянтин Матвієнко.

За його словами, не в останню чергу через те, що ЗСУ вдалося зупинити наступ на Харківщині, перспективи збільшення країн-учасниць саміту стали кращими, "тому Росія підвищує ставки".

Експерт: "Реакція НАТО має бути суто фактичною — направлення кораблів, проведення навчань"

На переконання експерта, РФ у такий спосіб намагається більше лякати Захід, претендуючи вже на простір безпосередньо країн НАТО.

"Але нічого у Росії не вийде. Згадаймо, як Путін кричав до НАТО, мовляв, забирайте свої манатки на лінії 97 року, а в результаті, розв’язавши війну проти України, він отримав діаметрально протилежний результат і Швеція та Фінляндія стали повноправними членами Альянсу. Тому історія з морем, я сказав би, є кроком відчаю Путіна. Але якщо Росія таким чином поводиться, то це має стимулювати західні країни до розширення санкцій проти неї з усіма наслідками, що з цього витікають", — резюмує Костянтин Матвієнко.

А тим часом головнокомандувач Збройних сил Швеції заявляє, що Путін хоче захопити шведський острів Готланд. Цей острів має стратегічне значення, адже той, хто контролює його — фактично контролює і Балтійське море. Тому Швеція зараз перекидає туди війська.

Наголосивши, що Балтійське море не повинно стати ігровим майданчиком Путіна, "де він наводить жах на членів НАТО", пан Бюден додав, що якщо РФ вторгнеться в Готланд, "це означатиме кінець миру і стабільності в Північних країнах і Балтійському регіоні".

Важливо Припливли. Балтійське море стало внутрішнім морем НАТО. Що буде з Балтійським флотом РФ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Рада ЄС обговорить позбавлення Угорщини права голосу: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:51:39Z
Адміністрація Трампа заборонила Гарварду приймати інозмених студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T21:39:26Z
Ультраправий Сіміон засудив "державний переворот" у рідній Румунії з Польщі
Европейская правда
2025-05-22T19:13:14Z
Лідер республіканців у Сенаті підтримує примус Росії до миру санкціями
Европейская правда
2025-05-22T19:07:07Z
Путін забувся, що вже оголошував створення буферної зони вісім разів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T19:06:22Z
ЗМІ: в ЄС обговорюють план упокорення "підарештного" Додіка
Европейская правда
2025-05-22T18:49:26Z
Що робив Портнов незадовго до смерті? Дані El País
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T18:48:50Z
Слабкість Трампа перед Путіним зіграла на руку Зеленському
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T18:39:02Z
Продюсер Бардаш отримав 10 років вʼязниці за підтримку російської агресії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T18:36:39Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-22T21:10:55Z
Народна артистка України Тіна Кароль відсвяткувала День незалежності Ізраїлю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:54:58Z
Макаревич поскаржився на "українського журналіста" поліції Ізраїлю
ТСН
2025-05-22T17:30:01Z
Фільму "Трансформери" – 18 років: як змінилися герої культової франшизи
ТСН
2025-05-22T16:57:28Z
Лілія Подкопаєва похвалилася 17-річною донькою-випускницею і показала, яким було свято в США
TSN
2025-05-22T16:54:53Z
Юрію Рибчинському — 80: Зібров розсекретив подарунок другові на ювілей і як вони святкуватимуть
TSN
2025-05-22T16:53:52Z
Яна Глущенко вперше зізналася, чому Максим Неліпа пішов з "Дизель Шоу"
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-05-22T16:52:29Z
П’ять найкращих ферментованих продуктів для здоров’я кишківника
ТСН
2025-05-22T16:51:39Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Експерти з феншую назвали 4 місця в оселі, де краще не вішати дзеркало
ТСН
2025-05-22T16:51:21Z
3 ложки в горщик — і навіть квола герань випустить свої квіти: рецепт корисного підживлення
ТСН
2025-05-22T16:51:18Z
Чому не можна знищувати чистотіл на своєму городі та яка його користь: про це ніхто не знає
TSN
2025-05-22T16:50:07Z
Колишній директор «Києво-Печерської Лаври» Остапенко не очистив заповідник від впливу РФ – міністр культури
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:24:43Z
Безпілотники атакували завод в Тулі, який виготовляє авіаційні ракети
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T22:06:38Z
135-метровий контейнеровоз ледь не вʼїхав у будинок норвежця
Европейская правда
2025-05-22T19:37:25Z
Дрони уразили завод з виробництва ракет та снарядів у Тулі: друге влучання за місяць
TSN
2025-05-22T17:51:01Z
Безпілотник атакував масштабний військово-патріотичний комплекс у Підмосковʼї
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:36:59Z
МАУП — лідер серед приватних університетів України, згідно з рейтингом Scopus 2025
ТСН
2025-05-22T17:31:12Z
Україна пропонує Євросоюзу долучитися до фінансування ЗСУ в наступному році
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:21:49Z
"Не довіряти заявам Ширшина не варто": ексречник Генштабу про скандал із бригадою "Маґура"
TSN
2025-05-22T16:57:50Z
Валерій Харчишин розсекретив, ким його син служить у ЗСУ і чому вони рідко спілкуються
ТСН
2025-05-22T16:56:29Z
Лінія фронту станом на 22 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:06:11Z
В одній з областей посилюють мобілізацію: що відомо
TSN
2025-05-22T17:06:37Z
Наступ РФ на всій лінії фронту: Зеленський про те, де найгарячіші бої
TSN
2025-05-22T16:56:58Z
РФ каже про вихід на кордон Дніпропетровщини: яка ситуація насправді
ТСН
2025-05-22T16:56:53Z
Загроза обвалу фронту: військовий про ситуацію на Покровському напрямку
ТСН
2025-05-22T16:56:38Z
Росіяни стратили українських бійців: "Командира в полон і вбийте всіх інших"
TSN
2025-05-22T16:56:10Z
У Києві та низці областей оголошено повітряну тривогу
ТСН
2025-05-22T16:55:49Z
Синоптики оновили прогноз погоди на сьогодні, 22 травня
ТСН
2025-05-22T16:55:46Z
Нічна атака дронами на Харків: стали відомі наслідки. Оновлено
ТСН
2025-05-22T16:55:44Z
У Карпатах загинув чоловік зі Львівщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:36:44Z
Австралію накрила потужна повінь: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T19:06:46Z
На горі Піп Іван виявили тіло чоловіка: хто він і звідки
ТСН
2025-05-22T17:33:08Z
Пожежу на ТЕЦ у Білій Церкві ліквідували: в ДСНС розповіли про наслідки для довкілля
TSN
2025-05-22T16:56:24Z
Стрілянина у Вашингтоні: вбито двох співробітників посольства Ізраїлю
TSN
2025-05-22T16:55:53Z
Нічні вибухи над російською Тулою: мешканці повідомляють про атаку дронів
TSN
2025-05-22T16:55:48Z
У Києві лунають вибухи через атаку дронами
ТСН
2025-05-22T16:55:45Z
Вибухи у Росії та атака на Харків: головні новини ночі 22 травня 2025 року
TSN
2025-05-22T16:55:42Z
У Києві уламки дрона впали на території школи: влада про атаку РФ
TSN
2025-05-22T16:55:28Z
Куди інвестувати після війни: експерт назвав перспективний регіон України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:30:58Z
Зеленський назвав три ключові економічні пріоритети України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:09:36Z
Чи відключатимуть світло влітку: експерт попередив про блекаути через спеку
ТСН
2025-05-22T16:56:15Z
Підвищення пенсії: кому збільшать виплати у червні
TSN
2025-05-22T16:54:34Z
Яким буде курс долара у найближчі три роки: прогноз Мінекономіки
ТСН
2025-05-22T16:53:57Z
Мінімальна зарплата в Україні зросте до 10 тисяч гривень: Мінфін назвав дату
TSN
2025-05-22T16:53:41Z
Київстар збудував понад 800 нових базових станцій у першому кварталі 2025 року
ТСН
2025-05-22T16:52:06Z
«Перший столичний хлібозавод» запускає нову лінію з виробництва тостового хліба з інноваційною технологією
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
В Україні ціни на популярну ягоду б’ють рекорди: експертка пояснила, що буде з вартістю далі
ТСН
2025-05-22T16:51:26Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Захищаючи Україну, загинув чемпіон з марафонського бігу Петро Шукалович
TSN
2025-05-22T16:53:55Z
Титулована 25-річна спортсменка померла від раку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:36:15Z
Україна здобула золото на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T16:18:26Z
ЗСУ ліквідували кандидата у майстри спорту з лижних перегонів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:39:00Z
Українські теніситки дізналися суперниць у першому колі «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T13:15:56Z
Українські паралімпійці здобули 63 нагороди на чемпіонаті світу з шашок-64
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:42:09Z
Суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру Canadian Shield
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T12:33:06Z
Дрейк програв $1 млн: на що ставив репер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:48:22Z
Росія остаточно втратила перемогу у медальному заліку Олімпіади-2014
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:27:09Z