MY.UAНовини
Реформа профільної середньої освіти: репетитори будуть не потрібні, кількість предметів зменшать
Реформа профільної середньої освіти: репетитори будуть не потрібні, кількість предметів зменшать

Реформа профільної середньої освіти: репетитори будуть не потрібні, кількість предметів зменшать

Учні завдяки реформі зможуть обирати окремий профіль та, відповідно, – предмети, які їм цікаві для вивчення. У Міністерстві освіти і науки України також сподіваються, що така освітня система дасть можливість старшокласникам готуватися до ЗНО без репетиторів. Заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків розповів Освіті 24 про основні зміни, цілі, шляхи та дати впровадження цієї реформи.

Школа завдяки реформі допомагатиме учням обирати професію

У МОН зазначали, що учні в Україні практично не мають впливу на те, що вивчати. За гуманітарними профілями здобувають освіту приблизно 70% учнів. Школам не вистачає матеріально-технічних ресурсів, щоб підвищити якість освіти за природничими та IT-профілями.

Натомість школи повинні допомагати молодим людям робити вибір майбутньої професії. Ринок праці при цьому змінюється, тому країна не може у час війни вкладати кошти в освіту людей, які в майбутньому не працюватимуть за спеціальністю.

Держава має формувати запит на спеціальності, необхідні для відбудови країни. І насамкінець: 11-річний термін навчання не відповідає практиці країн ЄС, частиною якого планує стати Україна.

Учні вивчатимуть більше предметів, які їм цікаві

У 2027 році учні, які підуть у 10 клас, матимуть новий тип закладів освіти – академічні ліцеї та професійні коледжі. У цих закладах вони здобуватимуть освіту за новими стандартами.

Стандарт, який затвердить найближчим часом Кабмін, передбачатиме нові підходи до організації освітнього процесу. Тобто старша профільна школа матиме профіль – це окремо визначені навчальні програми, які матимуть ядро, базовий компонент і поглиблене вивчення окремих предметів, а також – певну кількість годин на вибір, коли учень взагалі зможе вибирати сам ті предмети, які він хоче вивчати,
– каже Андрій Сташків.

Це одна особливість. Друга – це те, що у нас з'являється додатковий рік, це – 10 клас, адаптаційний рік. Учні навчатимуться вже 12 років, а не 11, що в принципі й відбувається у багатьох країнах ЄС та світу, де середню освіту здобувають не 10 – 11 років, а 12, а то й більше.


Андрій Сташків розповідає представникам громад про реформу / Фото Марія Волошин, 24 Канал

Мережу закладів освіти поділять на ліцеї та коледжі

Отже, ця профільна середня освіта матиме два спрямування.

  • академічне: з поглибленим вивченням предметів (курсів) і підготовкою до здобуття вищої освіти;
  • професійне: орієнтоване на ринок праці та на порівняно швидкий процес здобуття професії.

Учні зможуть обирати профіль навчання, предмети й курси для поглибленого вивчення – і так готуватися до опанування професії ще в школі. У цьому допомагатиме і профорієнтація, яка почнеться в базовій школі. У МОН передбачають, що академічні ліцеї працюватимуть окремо від початкових шкіл і гімназій. Також мають оновити матеріальну базу, підвищити кваліфікацію учителів, розробити нові навчальні програми та матеріали.

На паралелі має навчатися не менше сотні учнів, аби організувати вибір профілів і предметів/курсів. Це мають бути або багатопрофільні заклади, або кілька ліцеїв із різними профілями на одній території. Що більший ліцей, то легше забезпечити профільність та вибір курсів/предметів:

  • 30 учнів на паралелі: 2 групи (відсутність вибору);
  • 60 учнів на паралелі: 3 групи;
  • 100 учнів на паралелі: 5 груп;
  • 160 учнів на паралелі: 8 груп.

Зміни мережі закладів освіти повинні відповідати демографічній ситуації. До 1 вересня 2024 року в Україні мають затвердити плани формування мережі закладів освіти. Враховуватимуть наближеність закладів освіти до місць проживання учнів. Експерти пропонують такі показники: 30 кілометрів до ліцею для підвезення дітей і проживання при ньому, 10 кілометрів – для щоденного добирання.

У МОН також наголошують, що важливо, щоб більше учнів після 9 класу мали бажання здобувати професійну освіту, що відповідає потребам ринку праці. Стратегічно важливо розділити профільну середню освіту від базової. Профтехи та коледжі повинні стати місцями, де престижно здобувати високооплачувані та затребувані професії. Натомість на сьогодні приблизно 35% випускників 9 класу в Україні обирають професійну освіту, тоді як у Швейцарії, Німеччині та Австрії ця частка доходить до 70%.

Кількість предметів у старших класах зменшиться

Зараз є понад 15 предметів, які учні вивчають в 10 – 11 класах. Реформа профільної середньої освіти передбачає зменшення кількості цих предметів.

Буде ядро, коли тільки окремі предмети, вони можуть бути інтегрованими (до прикладу, українська мова та українська література, об'єднані в один предмет), будуть обов'язковими для всіх. І буде профіль – поглиблене вивчення предметів, до прикладу, математики, алгебри – залежно від того, який профіль. І що найважливіше – буде досить багато предметів на вибір,
– продовжує посадовець.

Так, учень зможе сам планувати свою освітню траєкторію – і не так, як зараз, наймати репетиторів і готуватися до НМТ, а вибирати ті предмети, які йому цікаві.

Предмети можна буде обирати у кожному класі

Скільки можна буде обрати предметів, залежатиме від конкретного закладу освіти та профілю, у межах якого навчатиметься учень.

Якщо говорити в загальному про стандарт і типовий навчальний план, який є у 10 класі, – це 33% від загальної кількості на вибір, а в 12 класі – це вже 66% від загальної кількості годин,
– додає заступник міністра.

Так, учень обирає профіль, коли йде навчатися в академічний ліцей, до прикладу, а предмети на вибір може обирати щороку. При цьому ми хочемо зробити так, щоб це були окремі курси, наприклад, умовно, курси поглибленого вивчення англійської мови. Їх школяр зможе обирати навіть в 12 класі, якщо він захоче ще додатково вивчити англійську мову, зокрема якісь її особливості, наприклад, англійську для фізиків.


Андрій Сташків розповідає представникам громад про реформу / Фото DECIDE

Обраний профіль можна буде змінити

10 клас – це швидше адаптаційний клас, коли профіль не має великого значення. Тут учні більше надолужуватимуть освітні розриви, які є після 9 класу. І під час формування своєї освітньої траєкторії в 11 класі його можна змінити.

Старшокласники зможуть готуватися до складання ЗНО чи НМТ без репетиторів

Одне з завдань цієї реформи – зробити так, щоб учні не наймали репетиторів, а здобували саме ті знання, які їм потрібні для подальшого навчання у закладах вищої освіти. МОН над цим працює.

Реформа має допомогти подолати навчальні прогалини/розриви

Результати дослідження PISA демонструють різницю у рівні знань учнів різних шкіл – і це не завжди сільська/міська школа – це більше про соціально-економічний статус учнів, які навчаються у цих закладах освіти. І одним із завдань профільної освіти є вирівнювання цієї нерівності та надання доступу до якісної освіти усім учням – незалежно від того, де вони мешкають. Саме для цього формують мережу академічних ліцеїв, у яких ці школярі навчатимуться.

"Якщо ми говоримо про сільські території – мовиться про меншу кількість академічних ліцеїв, ніж зараз є звичайних шкіл, у яких учні навчаються до 11 класу. І це передусім пов'язано з тим, що нам потрібні будуть великі заклади освіти, де навчатиметься більша кількість учнів, аби можна було втілити у життя цю ідею профілів. Коли є учні, які виберуть один профіль, є учні, які виберуть інший, і будуть предмети, які будуть вибирати з різних профілів ті самі учні, й треба буде утворювати вже міжкласні групи", – уточнює заступник Лісового.

Апробація майбутньої реформи уже триває

У старшій профільній школі пілотний проєкт триватиме два роки – протягом 2025 – 2026 років. Ми вже почали підготовку й обрали 25 закладів освіти, які розпочнуть передпілот по всій території України. А у 2025 році вже 100 – 150 закладів освіти стануть учасниками пілотного проєкту.

Результати від пілотного проєкту й самої реформи різнитимуться

Результати пілотування – тобто оцінка змістового наповнення навчальних програм – будуть у 2026 – 2027 роках. Якщо говорити про результати масового провадження цієї реформи, то перші учні, які закінчать навчання в академічних ліцеях або професійних коледжах, закінчать його у 2030 році. Саме тоді ми й отримаємо практичні результати реформи.

У регіонах мають погодити перспективну мережу ліцеїв

До 1 вересня 2024 року у кожній області має бути погоджена перспективна мережа академічних та професійних ліцеїв. Надалі з 2027 року ця мережа має запрацювати. Тому ми розмовляємо з громадами та керівництвом області та пояснюємо суть цієї реформи.

Кількість учнів стрімко знижуватиметься

У 2029 – 2030 навчальному році, коли в ліцеях вперше одночасно навчатимуться 10, 11 і 12 класи, контингент учнів становитиме приблизно 1,2 млн осіб (нинішні 4 – 6 класи). У планах на ці роки – 45% учнів підуть навчатися в ЗП(ПТ або ФП)О. Далі кількість учнів стрімко знижуватиметься відповідно до демографічного прогнозу. 2032 року контингент профільної середньої освіти становитиме 874,2 тисячі осіб (або ще менше, через те що частина учнів може не повернуться з-за кордону).

Так, плани у Міносвіти амбітні. А от як триватиме підготовка до впровадження вищезгаданої реформи та які зміни відбудуться де-факто, – про це розповідатимемо вам надалі.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
У Латвії кажуть, що планують й далі судитись з телеканалом "Дождь"
Европейская правда
2025-07-24T17:22:36Z
Переговори у Стамбулі – театр для одного глядача
Gazeta UA
2025-07-24T17:21:49Z
В Ізраїлі жінці висунули обвинувачення у тероризмі через ймовірне планування вбивства Нетаньягу
УкраинФорм
2025-07-24T17:21:24Z
Стефанчук запросив спікера Палати представників США Джонсона відвідати Київ
УкраинФорм
2025-07-24T17:16:11Z
Кадиров тонув: що сталося з главою Чечні в Туреччині
GlavRed
2025-07-24T17:15:56Z
Молдова направила Греції офіційний запит про екстрадицію олігарха Плахотнюка
Европейская правда
2025-07-24T17:12:47Z
Німеччина має намір використовувати «тарганів-шпигунів» у можливій війні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T17:06:35Z
Сатаністи, секти й таємна війна Трампа: як теорії змов роз'їдають Америку зсередини
24tv
2025-07-24T17:03:33Z
Сина Іво Бобула зупинили працівники ТЦК: співак гостро прокоментував інцидент
TSN
2025-07-24T17:18:37Z
Як сьогодні живе Юрій Горбунов, який дебютував на телебаченні у 1999 році
24tv
2025-07-24T17:18:25Z
Помер легенда рестлінгу та актор Халк Хоган
GlavRed
2025-07-24T17:15:43Z
Не схоже на могилу видатного режисера: місце поховання Леоніда Осики виглядає занедбаним
Telegraf
2025-07-24T17:06:10Z
10 фільмів, які українці найчастіше дивляться на Netflix
24tv
2025-07-24T16:18:57Z
Шерон Осборн виконала останнє бажання чоловіка незадовго до його смерті
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T16:18:33Z
Помер американський рестлер та актор Халк Хоган: що каже родина
Фокус
2025-07-24T16:06:54Z
На телеканалі «2+2» відбудеться прем’єра документального фільму «Вогонь трибун»
Детектор М
2025-07-24T15:48:27Z
Смерть Яніса Тімми: батьки колишнього чоловіка Сєдокової звинувачують її у його самогубстві
Фокус
2025-07-24T15:42:00Z
Поганий запах з дивана зникне миттєво: потрібен засіб за копійки
24tv
2025-07-24T16:54:02Z
Це найкраща новинка, яку ви спробуєте цього літа: ягідні вареники на вишневому тісті
24tv
2025-07-24T16:39:01Z
Чи корисна кава без кофеїну, що буде, якщо споживати її щодня
TSN
2025-07-24T16:33:07Z
Не Харків та не Одеса: які області найбільше заробляють на туристах
24tv
2025-07-24T16:15:16Z
Можуть не витримати: рослини, які не можна ділити
24tv
2025-07-24T15:57:01Z
Чому не можна садити тую біля дому: про цю прикмету знають не всі
24tv
2025-07-24T15:39:44Z
Щоб не зіпсувати інтер'єр: 3 помилки при виборі дивана
24tv
2025-07-24T15:12:33Z
Сезон відпусток стартував: через які КПП на кордоні їхати, щоб не стояти у черзі
Telegraf
2025-07-24T15:03:13Z
Одержимий молодістю мільярдер заснував релігію зі щоденними "практиками безсмертя"
Фокус
2025-07-24T14:57:48Z
Ідеальний час для співбесіди: коли шанси отримати роботу найвищі
24tv
2025-07-24T17:18:19Z
Масове чипування: Neuralink хоче вживляти імпланти в мозок 20 тисяч людей щороку
24tv
2025-07-24T17:03:50Z
В Україні зростає загроза малярії: біолог пояснив, чим небезпечні тропічні комарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T16:45:44Z
Вершинна гниль на томатах: городник розкрив простий метод боротьби з хворобою
GlavRed
2025-07-24T16:27:50Z
Харчування, яке продовжує життя: тип дієти, що знижує ризик смерті до 23%
24tv
2025-07-24T16:24:38Z
Від України до Британії: небезпечна рослина продовжує тероризувати світ
24tv
2025-07-24T15:27:06Z
Скільки треба ходити, щоб зменшити ризик передчасної смерті
24tv
2025-07-24T15:27:02Z
Ці дерева потрібно обрізати до кінця липня: урожай збільшиться в рази
24tv
2025-07-24T14:06:52Z
Чому аналіз крові здають зранку і обов’язково натщесерце
24tv
2025-07-24T14:06:06Z
Міносвіти розпочало конкурс на посаду президента Київського авіаінституту
360ua.news
2025-07-24T17:12:47Z
Молдова просить Україну допомогти стабілізувати рівень води в Дністрі
Европейская правда
2025-07-24T17:09:20Z
Графік відключення світла в Запорізькій області з 25 по 28 липня: кому варто підготуватися
Политека
2025-07-24T17:00:28Z
Спека трохи відступить: на яку погоду чекати мешканцям Київщини
Хвиля
2025-07-24T16:45:52Z
Графік відключення води у Чернігові з 25 по 31 липня: де будуть незручності
Политека
2025-07-24T16:30:19Z
В Україну повертається сильна негода: синоптики оголосили штормове попередження
GlavRed
2025-07-24T16:27:57Z
Не лише Крим - в Україні була ще одна автономна республіка, де вона знаходилась
GlavRed
2025-07-24T16:27:17Z
Ворог протягом дня атакував два райони Дніпропетровщини - четверо поранених
УкраинФорм
2025-07-24T16:15:55Z
Нашестя сарани у кількох областях: як оцінюють ситуацію у Держпродспоживслужбі
24tv
2025-07-24T16:15:44Z
Турецькі розробники представили новітній зенітно-ракетний комплекс Göktan
InternetUA
2025-07-24T17:16:26Z
Бабуся стала "королевою кокаїну", створивши наркоімперію у $100 млн
TSN
2025-07-24T17:15:27Z
Дедлайн наближається: ТЦК попередили 17-річних українців – як стати на військовий облік
Хвиля
2025-07-24T17:12:38Z
Стартували вступні іспити в коледжах для випускників 11 класу
24tv
2025-07-24T17:12:30Z
Дарія Зарівна підтвердила своє звільнення
Детектор М
2025-07-24T17:12:19Z
На тілі Рощиної знаходять нові ушкодження, але причину смерті досі не вдалося встановити. Чому?
ZN UA
2025-07-24T17:09:51Z
Україна офіційно впровадить Європейську гарантію для дітей - Зеленська
УкраинФорм
2025-07-24T17:09:10Z
Продаж незвичайного котеджу в Британії з однією особливою умовою
24tv
2025-07-24T17:03:20Z
"Армія РФ уже б відступала": Жданов назвав ключ до перемоги України
GlavRed
2025-07-24T16:54:20Z
Масований удар по центру Одеси: відомо про одного загиблого
TSN
2025-07-24T17:03:52Z
На Закарпатті четверо підлітків зґвалтували та пограбували перехожу
1News
2025-07-24T16:57:57Z
В Одесі з-під завалів багатоповерхівки дістали тіло чоловіка
УкраинФорм
2025-07-24T16:39:47Z
Глава Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк намагається уникнути кримінальної відповідальності за корупцію
360ua.news
2025-07-24T16:36:24Z
Жінка втратила понад 85 тисяч гривень через “легкий заробіток” у Telegram
InternetUA
2025-07-24T16:31:15Z
Правоохоронці завершили справу щодо розкрадання мільярдів Укрнафти
360ua.news
2025-07-24T16:30:43Z
Кадри, знайдені на висоті 5800 метрів, розкрили таємницю смерті альпіністів
Фокус
2025-07-24T16:12:25Z
10 років атакував США і Європу: в Києві поліція затримала творця хакерського форуму
Фокус
2025-07-24T16:12:01Z
Російський порт Усть-Луга наказав перевіряти судна після низки вибухів - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-24T16:00:21Z
Друзі Усика втрачають домівки й гинуть: Чісора, який їздив у Москву, згадав про війну в Україні
24tv
2025-07-24T17:18:41Z
О’Браєн залишив Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-07-24T17:18:39Z
Очеретько та Егіналду гратимуть із перших хвилин проти Бешикташа
Football.ua
2025-07-24T17:13:25Z
Ексчемпіон світу припустив, чи зміг би Усик перемогти легендарних Алі або Льюїса
24tv
2025-07-24T17:03:46Z
Юніон підписав голкіпера Брайтона
Football.ua
2025-07-24T17:00:28Z
Ньюкасл націлився на Шешко — словенець може замінити Ісака
Football.ua
2025-07-24T16:51:01Z
Фламенго працює над трансфером Самуеля Ліно
Football.ua
2025-07-24T16:49:18Z
Сарагоса відмовився переходити у Фенербахче через Моурінью
Football.ua
2025-07-24T16:42:57Z
Фолоруншо перейшов з Наполі до Кальярі на правах оренди з можливістю викупу
Football.ua
2025-07-24T16:37:08Z
Російський ГАЗ скорочує робочий тиждень через обвал авторинку
1News
2025-07-24T17:21:19Z
В Україні миттєво вигадали бізнес на сарані: що відомо
TSN
2025-07-24T17:18:53Z
«Укрзалізниця» посилює перевірку документів перед посадкою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T17:16:17Z
ФРУ закликала НКРЕКП не підвищувати граничні ціни на електроенергію без аналізу наслідків для промисловості
Telegraf
2025-07-24T17:03:04Z
Пасажиропотік через пункти пропуску Львівщини зріс на 40%: де найбільші черги
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T16:24:17Z
У світі рекордний попит на вугілля: до чого тут США
24tv
2025-07-24T16:12:33Z
АМКУ наклав штрафів на мільярд гривень, а отримав лише 59 мільйонів
Украина Криминальная
2025-07-24T16:12:29Z
Сербія сховає все своє золото всередині країни: заради безпеки — Bloomberg
TSN
2025-07-24T16:03:28Z
МВФ планує обговорити з українською владою потреби країни на наступні роки
УкраинФорм
2025-07-24T15:51:01Z
Сканер безпеки в аеропорту може спрацювати на піт: у чому причина
24tv
2025-07-24T17:03:56Z
За кулісами авіації: пілот розкрив справжню причину не увікненого "режим польоту"
GlavRed
2025-07-24T17:03:49Z
9 налаштувань безпеки на Android, які варто увімкнути просто зараз
InternetUA
2025-07-24T16:52:05Z
Штучний інтелект знищить цілі категорії професій: дізнайтесь, чи є ваша серед них
Фокус
2025-07-24T16:51:57Z
На скільки осіб вистачить водонагрівач об’ємом 50 літрів?
CutInsight
2025-07-24T16:39:37Z
Корисні функції iOS 26: як використати iPhone на повну
InternetUA
2025-07-24T16:28:54Z
Маск знову дивує сміливими заявами про безпілотні таксі
Топ Жир
2025-07-24T16:18:06Z
Чому зараз саме час переходити на Windows 11 з підтримкою ШІ
InternetUA
2025-07-24T16:04:31Z
Невідомі показали порно на онлайн-засіданні міської ради в Німеччині
Европейская правда
2025-07-24T15:58:58Z
Найнезвичніший Ford, про який ви й не здогадувалися, нагадує авто з “Родина Джетсонів”
Топ Жир
2025-07-24T17:03:09Z
Китайські автовиробники завойовують Європу — вже попереду Ford, майже наздогнали Mercedes
ITC
2025-07-24T16:58:37Z
Китайці планують презентувати вбивцю Ferrari до кінця 2025 року
Топ Жир
2025-07-24T16:54:36Z
MG представить бюджетний електрокар MG2 за €20 000
Gazeta UA
2025-07-24T16:33:57Z
На вантажівках Mercedes-Benz з’явилася нова система інтелектуального рульового керування
AutoCentre
2025-07-24T16:30:21Z
Мільйон без капремонту: які авто можуть пережити своїх власників
Топ Жир
2025-07-24T15:42:30Z
Маск міняє авто на роботаксі: інвестори шоковані, акції падають
Фокус
2025-07-24T15:36:49Z
Концепт Corvette C10 закінчив паливо, але розпалив мрії про гіперкар
Топ Жир
2025-07-24T15:33:24Z
Tesla Cybertruck перетворили у незвичайний будинок на колесах для бездоріжжя
Топ Жир
2025-07-24T15:27:48Z