Те, за що люди прозвали тварин потворними, дає їм перевагу під час пошуку партнерок для розмноження.
Хоботні мавпи — одні з найдивніших істот у тваринному світі. Самки цього виду вирізняються загостреними носами, тоді як у самців великі носи фалічної форми. Саме за цю рису люди й прозвали їх "найпотворнішими у світі", пише Daily Mail.
У новому дослідженні команда з Австралійського національного університету зосередилася на тому, щоб зрозуміти, яку роль великі носи відіграють у житті самців хоботних мавп. Автори дослідження вважають, що великі носи насправді відіграють важливу роль у житті самців, ба більше, вони, ймовірно, дають їм деякі переваги серед родичів.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Мавпи-хоботки мешкають на Борнео і відомі в усьому світі завдяки своїм непривабливим носам. У новому дослідженні вчені використовували 3D-сканування черепів мавп, щоб зрозуміти розміри та форму внутрішньої структури їхньої носової порожнини. Результати показують, що форма їхньої носової порожнини змінилася, що дало змогу самцям видавати гучніші й глибші звуки та ревіння.
За словами головного автора дослідження, доктора Кетрін Балолія, вони з колегами виявили, що у самців носові порожнини значно більші, ніж у самок. Їхні носові порожнини також мають форму, відмінну від самок.
Водночас можливість видавати глибші та гучніші звуки допомагає самцям стверджувати своє здоров'я та домінування. А це, своєю чергою, дає їм перевагу для залучення самок, коли йдеться про вибір партнера та розмноження. Гучніші та глибші звуки також допомагають самцям відлякувати суперників.
Простими словами, що більший ніс у самця, то більше самок він зможе привернути, а отже, його шанси народити потомство значно зростають. Доктор Балолія також зазначає, що середовище проживання також могло вплинути на те, чому у самців під час еволюції розвинулися настільки великі носи.
Мавпи-хоботки мешкають у прибережних мангрових заростях і лісових масивах, а тому часто просто не здатні помітити одна одну серед рослинності. Великі носи допомагають їм спілкуватися між собою, особливо це стосується самців.
Результати сканування також показали, що м'ясиста тканина носа самців, ймовірно, лише з часом стала більшою. Це поліпшило їхню здатність видавати звуки. Раніше вчені виявили, що під час криків самці жорстко випрямляють свої носи. Результати також вказують на те, що з віком носи самців лише збільшуються.
Припускають, що під час еволюції самки, ймовірно, почали знаходити великі носи візуально привабливими для вибору партнера, оскільки гучний звук є сигналом про здоров'я і домінування.
Раніше Фокус писав про те, що вчені створили мавпу з двома наборами ДНК, яка "світиться".