MY.UAНовини
Три питання до НБУ, на які кожен має знати відповідь
Три питання до НБУ, на які кожен має знати відповідь

Три питання до НБУ, на які кожен має знати відповідь

Три питання до НБУ, на які кожен має знати відповідь

Повномасштабна війна посилила проблеми монетарної політики, ба більше, зараз ситуація в економіці та фінансах не залишає права на помилки. Вони можуть стати фатальними для фінансової та економічної стабільності в країні, що воює. Фінансова дестабілізація може суттєво погіршити економічну та воєнну ситуацію, а воєнні успіхи неможливі без стійкої банківської системи та надійних фінансів.

Почнемо з головних цілей політики Національного банку України, яких треба досягнути. Ці цілі чітко сформульовані в статті 6 закону про НБУ. Тому закон також розставляє пріоритети, де досягнення цінової стабільності є основною метою Національного банку. Другою за значенням метою є забезпечення фінансової стабільності та, нарешті, третьою — підтримка економічного зростання, якщо вона не суперечить першим двом цілям.

Оскільки досягнути всіх цілей одночасно важко або взагалі неможливо, треба вибирати оптимальний компромісний сценарій між основними цілями політики.

Враховуючи це, розглянемо основні напрями критики поточної монетарної політики Національного банку України та проаналізуємо, чому ця критика часто є хибною.

Критики закидають, що політика високих реальних процентних ставок стримує відновлення економіки.

Тут треба розглядати дві концепції, на яких НБУ ґрунтує власні рішення: аналіз політики ex-ante та асиметричного ризику. Перша концепція полягає в тому, що будь-який аналітик, чи то початківець або ж академік, який, наприклад, вважає, що НБУ в минулому підняв облікову ставку занадто високо або встановив рівень курсу, який не відповідає поточним умовам, аналізує ситуацію ex-post. Тобто він уже знає всі події, що відбулися. З іншого боку, центральний банк приймає рішення ex-ante, в умовах високої невизначеності, спираючись на власні оцінки майбутнього економічного розвитку.

Друга концепція асиметричного ризику полягає у тому, що центральний банк має приймати таке рішення, яке може призвести до певних втрат, але не спричинить цілковитого фінансового фіаско. Навіть якщо ймовірність супернегативного сценарію є відносно невеликою при цьому виборі, Національний банк не має права на похибку, тому і повинен приймати консервативніше рішення «з певним запасом міцності».

Наприклад, рішення щодо значного підвищення ставки збереже цінову стабільність і запобігатиме девальвації, хоча зменшить кредитну активність. З іншого боку, недостатня жорсткість може призвести до обвалу курсу, вилучення депозитів із банківської системи та фінансової дестабілізації. І в результаті не буде ні кредитної активності, ні фінансової стабільності. Тому центробанк повинен приймати рішення, яке де-юре відповідає закону про НБУ і де-факто зменшує ризик фінансової дестабілізації, хоча певною мірою зменшує кредитну активність та ex-post може виглядати надмірно консервативним.

Різке зниження облікової ставки за поточних умов мало б обмежений ефект на кредитні ставки та водночас підважило б довіру до політики та її націленості на забезпечення цінової стабільності. На противагу цьому позитивні реальні процентні ставки дають можливість стримувати інфляційні та девальваційні очікування, забезпечувати курсову стійкість, сприяти забезпеченню цінової та фінансової стабільності. Збереження контрольованої ситуації на валютному ринку та помірної інфляції створюватиме передумови для подальших кроків зі зниження облікової ставки та пом'якшення валютних обмежень, що поступово підтримають розвиток кредитування та відновлення економіки.

Основними ж перешкодами кредитуванню, згідно з опитуванням банків, є такі: невизначеність щодо економічної ситуації та бізнес-клімату, слабкий споживчий попит і значні обсяги накопичених ресурсів на рахунках компаній (див. рис. 1). Непрозорість бізнесу також ускладнює роботу банків у сфері AML.

Другий напрям критики такий: перехід до керованої гнучкості валютного ринку спричинив надмірні витрати валютних резервів і розбалансування валютних очікувань.

Щонайменше немає підстав стверджувати про погіршення ситуації з продажем валюти НБУ після переходу до режиму керованої гнучкості курсу (див. рис. 2).

Як свідчить світовий досвід, а також багаторічний досвід НБУ до 2016 року, продовження тривалої фіксації обмінного курсу могло би мати значні негативні наслідки, насамперед у вигляді збільшення обсягів продажу НБУ валюти із власного резерву для підтримки такого режиму курсу або різкої девальвації національної валюти.

Треба відзначити і позитивні структурні зрушення, які відбулися на валютному ринку. Зокрема, зростала його глибина — обсяги операцій банків без участі НБУ в квітні були більш як утричі вищими, ніж напередодні переходу до керованої гнучкості, а різниця між готівковим та офіційним курсом залишається на низькому рівні. Обидва ці чинники свідчать про посилення стійкості валютного ринку до ситуативних чинників.

І, нарешті, третій — недостатня точність прогнозів НБУ. Точність прогнозів варто оцінювати, враховуючи високий рівень невизначеності в умовах повномасштабного вторгнення. В умовах великої війни, значної невизначеності, зокрема, щодо її тривалості та інтенсивності, а також щодо обсягів міжнародної допомоги та її регулярності забезпечити високу точність прогнозування інфляції об'єктивно неможливо.

Про це свідчать оцінки точності прогнозів інших організацій: стрімке зниження інфляції було неочікуваним для переважної більшості прогнозистів, і НБУ тут не виняток (див. рис. 3).

Тому критика щодо недосконалості модельного апарату НБУ без розуміння сутності складних сучасних моделей і методів прогнозування не є коректною.

Треба зауважити, що прогноз є не точковим, а віяловим, тобто НБУ рахує, з якою ймовірністю, скажімо, інфляція потрапить у той чи інший діапазон. Звичайно, що вужчий цей діапазон, то менша ймовірність потрапляння в нього інфляції (див. рис. 4). Тому ймовірність точного збігу прогнозної та фактичної інфляції є дуже малою.

В умовах суттєвої невизначеності НБУ дотримується більш консервативного сценарію в прогнозах, щоб рішення з монетарної політики не призвели до цінової та фінансової дестабілізації. Тому прогнози, на яких базувалися рішення НБУ, були традиційно неоптимістичними, але й не надто песимістичними, натомість достатньо зваженими з урахуванням наявної інформації на момент формування прогнозу.

Що ж стосується значного відхилення фактичної інфляції в 2023 році від прогнозу НБУ у січні 2023-го, то це пов’язано насамперед із тимчасовими та малопрогнозованими чинниками. Передусім це були:

  • надзвичайно сприятливі погодні умови (неодноразово були зафіксовані температурні рекорди), що зумовило збільшення пропозиції овочів, деяких фруктів та урожаю зернових значно вище за показники попереднього року;
  • логістичні та торговельні обмеження для експорту, які було складно спрогнозувати, але які утримували внутрішні ціни на продовольство в Україні істотно нижче світових рівнів;
  • значно кращий, ніж очікувався більшістю прогнозистів на початку року, рівень міжнародної фінансової підтримки нашої країни. У січні НБУ закладав у прогноз відносно консервативні оцінки щодо обсягів допомоги з огляду на відсутність чітких планів урядів окремих країн і меншу кількість донорів (38,6 млрд дол. 2023 року та 20 млрд дол. 2024-го). Фактично 2023 року було отримано 42,9 млрд дол. Це сприяло значному поліпшенню інфляційних і курсових очікувань, а також можливості профінансувати зростаючий дефіцит бюджету з неемісійних джерел;
  • менший дефіцит електроенергії в енергосистемі. Через масовані атаки інфраструктури та труднощі із заміною обладнання на тлі обмежених можливостей систем протиповітряної та протиракетної оборони дефіцит електроенергії очікувався на рівні 16%. Однак фактичний енергодефіцит був несуттєвим і не впливав на ціноутворення.

Загалом починаючи з квітня 2023 року, незважаючи на консервативні припущення, НБУ був оптимістичнішим за консенсусні оцінки відносно темпів сповільнення інфляції. А 2024 року, попри збереження позитивної ситуації з боку цін на продовольство, прогнози НБУ, насамперед базової інфляції, залишаються досить влучними.

Зрештою, важко не погодитися з тим, що результативність монетарної політики НБУ у 2022–2024 роках на гідному рівні. Після сплеску інфляції 2022 року вона поступово знизилась і перебуває у межах однозначних чисел. Валютні резерви утримуються на достатньо безпечному рівні і становлять 42,4 млрд дол. США, або 5,5 місяця майбутнього імпорту. З початку вторгнення стабільний курс гривні до долара виконував роль номінального якоря. Це протидіяло відпливу депозитів, утримувало інфляційні очікування й дозволяло тримати інфляційні процеси під контролем. Поступовий перехід до більш гнучкого курсоутворення зараз протидіє зменшенню цінової конкурентоспроможності, є стабілізатором від можливих валютних шоків і сприяє підтриманню рівня резервів. Разом з тим інфляційні очікування суттєво не змінилися і інфляція становить лише 3,2%. Була забезпечена стабільність фінансової системи та дієвість платіжної системи в умовах війни. Всі банки продовжували надавати банківські послуги населенню та бізнесу в повному обсязі, а платіжна система працювала практично без збоїв і забезпечувала платежі у воюючій країні. Інституційна стійкість центрального банку залишається на високому рівні. Незважаючи на частковий перехід роботи в online-формат і значні кадрові зміни, Національний банк повною мірою виконував свої функції із забезпечення цінової та фінансової стабільності. Залучення фінансування від МВФ і співпраця з іншими центральними банками (угоди своп) підтримали фінансову стійкість протягом війни.

Тож головним завданням НБУ, як і раніше, є подальше вдосконалення прогнозного апарату і, відповідно, збереження довіри до своїх прогнозів. А учасники ринку мають врахувати такі прогнози у своїй діяльності.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Сійярто: Поставки зброї Україні не допомогли закінчити війну
1News
2024-09-25T01:30:35Z
Євросоюз буде підтримувати Україну незалежно від дій США - Боррель
УкраинФорм
2024-09-25T01:27:27Z
Чеський президент пояснив свої слова, що частина території України може залишитися під окупацією РФ
ZN UA
2024-09-25T01:13:59Z
Президент Естонії: Генасамблеї ООН потрібне право долати вето постійного члена Радбезу
УкраинФорм
2024-09-25T01:00:44Z
До РФ завозять елітні європейські автомобілі попри санкції - Sky News
УкраинФорм
2024-09-25T00:54:48Z
Він не визнає своїх помилок: чи погодиться Путін на переговори з Україною
24tv
2024-09-25T00:45:45Z
Сійярто на Радбезі ООН повторив тезу про необхідність «мирних переговорів» з Росією
УкраинФорм
2024-09-25T00:36:42Z
Білорусь готується до війни? Лукашенко зробив нову заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T00:12:51Z
Кубок Італії: Сассуоло і Кальярі пройшли далі, Торіно — вилетів
Football.ua
2024-09-24T21:58:12Z
Мудрик відзначився першою результативною дією за "Челсі" у новому сезоні
ZN UA
2024-09-24T21:07:22Z
Реал ледь не втратив перемогу над Алавесом
Football.ua
2024-09-24T21:01:17Z
Комо здобув першу перемогу в Серії А, обігравши Аталанту
Football.ua
2024-09-24T20:55:53Z
Пас-цукерка Мудрика допоміг Челсі вийти в наступний раунд Кубка ліги
24tv
2024-09-24T20:51:39Z
Подіяла магія прізвища: Шевченко зупинив спробу повернути Росію до турнірів УЄФА
24tv
2024-09-24T20:18:51Z
Шовковський: Лаціо — команда, що представляє одну з найсильніших ліг Європи
Football.ua
2024-09-24T20:12:54Z
Ла Ліга: Севілья здолала Вальядолід, Валенсія та Осасуна зіграли внічию
Football.ua
2024-09-24T19:35:36Z
Усик чи Кличко: хто став найкращим суперважковаговиком XXI століття
24tv
2024-09-24T19:21:46Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
"Чудеса": Альбіна Джанабаєва показала доньку від Валерія Меладзе
GlavRed
2024-09-25T01:06:02Z
“Завтра будуємо своє, завтра ми ставимо за мету, саме тому ми тут”. Це слова реп-пісні «Завтра», яку написав Тур — Артур Лаб’як. Культурний Десант.
FM-TV
2024-09-24T21:09:49Z
Фітнес-модель у крихітному бікіні зачарувала мережу гарячими кадрами з Греції
24tv
2024-09-24T20:48:44Z
Наташа Корольова зганьбила свою беззубу невістку - що сталося
GlavRed
2024-09-24T20:27:46Z
MamaRika відповіла, як її часті сварки з чоловіком вплинули на їхнього 3-річного сина: "Це травма"
TSN
2024-09-24T20:09:24Z
Дружина Павліка різко відповіла на хейт, що її син "інвалід", і пояснила вплив діагнозу на нього
TSN
2024-09-24T20:09:23Z
«Ти мій єдиний»: СолоХа презентує нову пісню про палке кохання
Storyboom
2024-09-24T19:43:17Z
Французька шарлотка з яблуками: найпростіший рецепт від судді "Мастер Шеф"
Политека
2024-09-25T01:00:05Z
Кохання застане зненацька: 4 знаки, які зустрінуть споріднену душу в жовтні
GlavRed
2024-09-25T00:33:54Z
Швидкорослі овочі для посадки восени: господині дали поради для гарного врожаю
Политека
2024-09-25T00:01:46Z
Мексиканське тако: простий рецепт смачної закуски від зірки "Мастер Шеф" Тетяни Литвинової
Политека
2024-09-24T23:01:38Z
День ангела 25 вересня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-09-24T22:45:27Z
Як вирощувати руколу восени для щедрого врожаю: господині поділились хитрощами
Политека
2024-09-24T22:03:42Z
Різниця є: в яку воду потрібно кидати картоплю при варінні
24tv
2024-09-24T20:57:55Z
Які овочі та зелень посадити на городі восени: урожай буде вже на початку весни
24tv
2024-09-24T20:51:36Z
Квашена капуста "Пелюстка": суддя "Мастер Шеф" поділилася сімейним рецептом
Политека
2024-09-24T20:45:34Z
Більшість не здогадується: що означають цифри на яйцях
GlavRed
2024-09-25T01:33:43Z
Україною шириться небезпечна африканська інфекція: у Хмельницьку померла пацієнтка
TSN
2024-09-25T00:51:40Z
Як правильно посадити часник восени, щоб отримати гарний врожай: поради фермерів
Политека
2024-09-24T20:31:20Z
Від СOVID-19 померла 4-річна дитина: агресивний вірус набирає обертів
TSN
2024-09-24T20:09:41Z
Коли треба промивати макарони: для цього існує лише одна причина
24tv
2024-09-24T19:51:28Z
Ви робили цей коктейль неправильно: експерт радить додати один несподіваний інгредієнт
24tv
2024-09-24T19:51:02Z
Сила морських водоростей: зміцнювальна сироватка Pro-Collagen Future Restore Serum від Elemis
Вива
2024-09-24T17:30:06Z
У Хмельницькому зафіксували першу смерть від лихоманки Західного Нілу
УкраинФорм
2024-09-24T16:39:02Z
Знайшли новий негативний вплив коронавірусу, який може тривати понад рік після одужання
24tv
2024-09-24T16:15:24Z
У Черкасах лікарі врятували чоловіка, в організмі якого було шість гайкових ключів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T01:00:46Z
У Харкові було чутно вибухи — Терехов
TSN
2024-09-25T00:00:02Z
Унаслідок російського удару по Запоріжжю поранені шестеро людей
УкраинФорм
2024-09-24T23:12:30Z
Частину України охопила повітряна тривога: де небезпечно
TSN
2024-09-24T22:45:28Z
Атака на Запоріжжя: очільник ОВА повідомив про наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T22:45:19Z
Харківська прокуратура показала відео наслідків удару РФ по багатоповерхівці
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T22:03:09Z
У Запоріжжі зросла кількість постраждали від російського обстрілу
УкраинФорм
2024-09-24T21:42:40Z
У Запоріжжі вже відомо про перших постраждалих від удару КАБами
ZN UA
2024-09-24T21:02:10Z
Горить у двох точках: у Бєлгороді чули вибухи, губернатор підтвердив пожежі та руйнування
Фокус
2024-09-24T20:36:09Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Ресторан української кухні вперше в історії увійшов до найпрестижнішого рейтингу Michelin Guide
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T01:21:04Z
Прокуратура відкрила кримінальне провадження через СЗЧ військового Гнезділова
Фокус
2024-09-25T01:06:17Z
Підрозділи ГУР отримали 14 ударно-розвідувальних комплексів «Сич»
УкраинФорм
2024-09-24T23:33:04Z
Американський кіт пройшов 1500 км, аби дістатись домівки
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T23:00:15Z
Російська армія технологічніша?: Верес з К2 розповів про переваги ворога
TSN
2024-09-24T22:45:29Z
25 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T21:06:16Z
60% запчастин у російській зброї постачає Китай
InternetUA
2024-09-24T20:58:10Z
Б'є по планах росіян: боєць сказав, як ЗСУ завдають серйозної шкоди ворогу
24tv
2024-09-25T01:33:24Z
Контроль над важливою трасою на Харківщині можна вважати втраченим – комбат 3 штурмової бригади
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T00:06:25Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-09-25T00:00:48Z
Нові вагони замість російських: Європейський банк допоможе Києву оновити поїзди в метро
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T23:09:36Z
Правоохоронці встановили дані окупантів, які знущалися з військових ЗСУ на Харківщині
ZN UA
2024-09-24T23:06:00Z
ЗСУ показали ефектні кадри зачистки села на Донеччині
TSN
2024-09-24T22:45:23Z
Прикордонники знищили ворожий склад боєприпасів на Харківщині
УкраинФорм
2024-09-24T22:24:33Z
Військовий ЗСУ пояснив, чому росіяни намагаються окупувати якнайбільше територій до зими
Хвиля
2024-09-24T22:12:35Z
"Шахеди" в небі України: куди летять та де найбільша загроза
24tv
2024-09-24T21:27:45Z
Потрібно знайти "Джип" серед "Фордів": на вирішення головоломки є лише 8 секунд
GlavRed
2024-09-25T00:27:45Z
Легендарному лондонському автобусу Routemaster виповнилося 70 років
AutoCentre
2024-09-24T19:06:29Z
Рестомод Saoutchik 300GTC Roadster представлений офіційно
AutoCentre
2024-09-24T18:07:35Z
Іграшковий суперкар Ferrari продають за ціною справжнього авто: як він виглядає
24tv
2024-09-24T17:15:23Z
На шасі IVECO T-Way в Україні зробили універсальну машину для комунальників
AutoCentre
2024-09-24T16:51:05Z
Ferrari 12 Cilindri в масштабі 1:8 оцінили, як Dacia Sandero
AutoCentre
2024-09-24T16:34:19Z
Салон вашого майбутнього автомобіля може бути зроблений з грибів і бамбуку
24tv
2024-09-24T15:33:34Z
755-сильний карбоновий "боєць": перший кросовер Ferrari отримав екстремальну версію
Фокус
2024-09-24T15:12:06Z
З запасом ходу понад 1100 км: стильний BYD Denza Z9 GT розкрив ціни та технічні характеристики
AutoGeek
2024-09-24T15:09:58Z
Угода на 8 млрд євро. Єврокомісія схвалила Swisscom придбання Vodafone Italia
InternetUA
2024-09-25T01:01:29Z
Реформа "Укроборонпрому": на базі трьох держпідприємств створять товариства з обмеженою відповідальністю
Хвиля
2024-09-24T21:42:06Z
"Цинічні удари": Росія битиме взимку по українських АЕС, — Зеленський
Фокус
2024-09-24T20:57:27Z
Справу про ₴716 мільйонів збитків Укренерго передали до суду
УкраинФорм
2024-09-24T20:21:51Z
Цієї осені Росія підготувалася цілити по трьом українським АЕС – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T20:12:23Z
В Україні від 1 жовтня зросте ціна на електрику для однієї категорії споживачів
TSN
2024-09-24T20:09:38Z
Огляд цін: де найдорожча та найдешевша оренда квартир в Україні
Хвиля
2024-09-24T19:21:16Z
Жорстка інфляція та зменшення доходів: експерт розповів, до чого готуватися українцям у 2025 році
Политека
2024-09-24T18:31:06Z
Оборудки з копалинами на ₴370 мільйонів: справу посадовців Полтавського ГЗК передали до суду
УкраинФорм
2024-09-24T18:23:59Z
Додаток Shazam тепер підтримує тактильні відчуття музики в iOS 18
InternetUA
2024-09-25T00:01:29Z
Вчені виростили вимерле дерево з насіння віком 1000 років: його цілющі властивості згадані у Біблії
TSN
2024-09-25T00:00:21Z
Над Землею пролетить рідкісна комета, яку можна побачити раз на 80 тис. років
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T23:15:10Z
Покращить клімат і допоможе в космосі. Сем Альтман розповів, яким бачить майбутнє ШІ
InternetUA
2024-09-24T23:01:53Z
Мінцифри запустило безоплатне навчання з користування штучним інтелектом
ГЛАВКОМ NET
2024-09-24T22:36:37Z
Знайти жолудь за 11 секунд: можуть справитись лише люди з зором яструба
GlavRed
2024-09-24T22:27:36Z
Перспективна річ. Учені розробили модель ШІ для контролю чистоти води
InternetUA
2024-09-24T22:01:37Z
Творіть своє хоббітське життя: дата релізу та шматочок геймплею Tales of the Shire
Знай
2024-09-24T20:51:10Z
Представлена ​​недорога розкладачка Motorola Razr 50s
InternetUA
2024-09-24T20:37:54Z