MY.UAНовини
Коли заборонять УПЦ МП: чому спеціальний закон — не "магічна таблетка"
Коли заборонять УПЦ МП: чому спеціальний закон — не "магічна таблетка"

Коли заборонять УПЦ МП: чому спеціальний закон — не "магічна таблетка"

Народні депутати намагаються заборонити діяльність релігійних громад, які можуть мати центр впливу з Москви. На заваді ухвалення остаточного рішення стоять то ризики неотримання американської фінансової допомоги, то можлива резонансна реакція противників такої політики. Фокус розбирався, які норми містить законопроєкт, чому його не виносять у зал та коли це може статися.

На днях представники окремих фракцій вирішили блокувати парламентську трибуну, вимагаючи поставити на розгляд урядовий законопроєкт № 8371 "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій", який і називають скорочено "про заборону діяльності Московского патріархату". Його проголосувалиу першому читанні ще 19 жовтня минулого року, а 5 березня 2024 року Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики фіналізував документ та підготував його до другого читання, змінивши його назву. Тепер його пропонують розглядати як Закон "Про захист національної й громадської безпеки, прав і свобод людини у сфері діяльності релігійних організацій". Вперше рішення підтримали 267 народних обранців. Нині у залі знову збирають голоси, аби не було провального голосування.

Закон пропонує внести зміни до низки законів України, аби унеможливити діяльність в Україні релігійних організацій, які управляються з країн, що здійснюють збройну агресію проти України та поширюють ворожу пропаганду. Йдеться не тільки про РФ, а й, можливо, інші держави. Наприклад, Білорусь, яка брала участь у полномасштабному наступі. Автори документу наголошують: реалізація сприятиме зміцненню національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій.

І хоча у законопроєкті насправді не йдеться про заборонення чи то навіть обмеження однієї церкви, всі розуміють, що впорядкувати держава дійсно прагне діяльність саме Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП). У такий спосіб або спонукають священнослужителів перейти до Православної церкви України, або утворити нову, без впливів з Москви.

Від толерування до обмежень

Про обмеження діяльності УПЦ МП в Україні говорять не перший рік. Щоправда, до конкретних дій не доходило. З різних причин. Але найголовніша — не бажання дратувати тих, хто підтримував близькі зв’язки з Російською православною церквою, її окремими представниками, та міг би впливати на громадську думку в Україні.

Натомість і сама церква не хотіла трансформуватися. Після початку війни Росії проти України священнослужителі не розірвали зв’язки з російською церквою, а з початку нової хвилі агресії УПЦ МП не виступила із засудженням. Як реакція на тишу пролунали звинувачення щодо підтримки агресії. І лише у травні 2022 року зібрався собор УПЦ МП, на якому було нібито змінено статут та заявлено про повну незалежність та самостійність від Російської православної церкви (РПЦ). Документи про таке рішення довгий час не оприлюднюються, а РПЦ і надалі вважає УПЦ МП своєю частиною, підтримуючи тісні зв’язки з парафіями в Україні.

І результати такої підтримки демонструють у СБУ. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні і до лютого 2024 року було відкрито понад 70 проваджень проти "священнослужителів" УПЦ МП. Їх обвинувачують у посяганні на територіальну цілісність та недоторканість України, пропаганду війни або колабораційну діяльність. Вже винесено 22 вироки стосовно цих осіб. Окрім того,запроваджено санкції щодо функціонерів УПЦ МП та керівників РПЦ, зокрема, патріарха Кирила (Михайла Гундяєва) та митрополита псковського Тихона. Останні також оголошені у розшук.

Паралельно з обмежувальною роботою СБУ працювали й народні депутати. Одразу після повномасштабного вторгнення у березні 2022-го у парламенті з'явилося кілька ініціатив щодо заборони діяльності представників російської церкви в Україні. Серед пропозицій була і заборона Московського патріархату на території України, і заборона РПЦ в Україні та релігійних організацій, що входять до її складу.

Патріарха Кирила (Михайла Гундяєва) оголошено в розшук
Фото: EPA

Проте всі вони не давали ефективного рішення. Річ у тім, що в Україні неможливо заборонити на законодавчому рівні релігійне об'єднання, адже вони не є юридичними особами. У церкви юридична особа — кожна окрема парафія. Тобто якщо й забороняти, то треба кожну з них. Як варіант — можна було б визнати всю ідеологію так званого "російського світу" ворожою Україні, криміналізувати її підтримку, визначити організації, які опікуються пропагандою.

Немає єдиного рішення про заборону російської церкви

І частково держава вирішила піти таким шляхом. Проєкт закону передбачає, навіть якщо у статуті релігійної громади немає і слова про зв’язок країною-агресоркою, але у їх діях є такі ознаки, будь-який громадяни зможуть звертатися до Державної служби України з етнополітики та свободи совісті із заявою. Її преставники будуть уповноважені винести припис. І у разі, якщо діяльність не припиняється впродовж 30 днів, — звернутися до суду, щоб заборонити таку діяльність. Цей шлях може бути довгим, адже судовий процес може тривати роками, а до реальної заборони від моменту ухвалення закону можуть минути роки.

Голова Держслужби Віктор Єленський повторює: закон не спрямований на заборону УПЦ МП, як пропонував дехто з депутатів та як це комунікується у медіа. Йдеться лише про те, щоб Україна хоче не дозволити релігійним організаціям бути в підпорядкуванні центрів, які ведуть війну проти України.

"Від УПЦ МП не вимагають змінювати доктрину, канонічне право, календар, літургійну мову чи ставати частиною іншої церкви. Їм лише кажуть, що вони не повинні бути частиною церкви, яка веде війну проти України", — зазначає він. Ті ж, хто протестує, фактично визнають, що мають керівний центр у Москві.

За даними КМІС, 63% українців підтримують повну заборону УПЦ МП у країні

В УПЦ МП виступили проти законопроєкту. На думку представників церкви, дії парламенту — порушенням прав людини та переслідуванням церкви. Керівництво цієї церкви наполягає, що ще з травня 2022 року церква справді є незалежною від Москви і пообіцяла оскаржити закон, якщо його ухвалять.

Крім того, у парламенті також є противники ухвалення законопроєкту. Не підтримують заборону нардепи колишньої ОПЗЖ і частина "Слуг народу", заявляючи, що закон порушує Європейську конвенцію з прав людини та Конституцію. Серед них: Сергій Льовочкін, Максим Бужанський, Артем Дмитрук та ще кілька десятків парламентарів. Так наприкінці минулого року з ініціативи нардепа від провладної фракції "Слуга народу", одного з найбільших прихильників УПЦ МП, Артема Культенка, заступник голови провладної фракції Андрій Мотовиловець звернувся до спікера Руслана Стефанчука із вимогою відправити урядовий проєкт на Венеціанську комісію. Але згодом Мотовиловець відкликав свій підпис, сказавши, що хотів би залишатися нейтральним у вирішенні цього питання.

"Ми виходимо з того, що Венеційська комісія не є парламентським ГНЕУ (Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради України) чи головним юридичним управлінням, що ми туди повинні надсилати все. Ми використовуємо цей механізм, коли є справді складні законопроєкти", — тоді сказав Мотовиловець.

"Завдання з зірочкою": зібрати 226 голосів

"Перше читання восени проходило дуже важко, спікер сказав, що голосів немає. І для того, аби переломити хід подій, народний депутат від "Слуги народу" Олександр Аліксійчук та заступниця голови фракції Юлія Клименко збирали мокрі підписи — 226 автографів, аби публічно довести голові Верховній Раді, що це не так, — говорить Фокусу лідерка громадської ініціативи "Голка", яка моніторить діяльність парламента, Ірина Федорів. — Ми думали, що до другого читання все буде підготовлено швидше. Але ні".

Федорів зауважує, що спочатку була задумка "патріотичне голосування" до 24 лютого. "Мовляв, бабах — ми це заборонили. Але бабах не вийшов, тому що комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики, який очолює Микита Потураєв, опрацьовував усі правки. Зокрема, враховувались норми альтернативного законопроєкту Миколи Княжицького, який входить до профільного комітету", — додає вона.

Зрештою на початку квітня 2024 року комітет вийшов з підтримкою № 8371, розглянувши 1256 пропозицій та правок загалом. У результаті законопроєкт зазнав змін. Яких — понад місяць довідатися не вдавалось, адже документ не з'явився на сайті парламенту. Також через це його не можна було виносити для розгляду у зал.

В Апараті ВР пояснювали неоприлюднення тривалими процедурами узгодження. Зрештою після запитів представників профільного комітету він був опублікований. "Як нам пояснили, чекали, поки Конгрес США ухвалить пакет допомоги для України. У республіканців ж є своє бачення, яке сформовано частково ФСБ у рясах — вони ж не сплять, організовують за чималі гроші лобізм навіть в США", — говорить Ірина Федорів.

Важливо "Зробити їхнє життя нестерпним". Як заборонити УПЦ (МП) та навіщо СБУ перевіряє церкви

Справді, у березні 2024 року Верховна Рада отримала кілька листів із попередженням про можливе введення санкцій у разі ухвалення законопроєкту. Один з них від міжнародних адвокатів УПЦ МП компанії Amsterdam & Partners LLP, яка є її юридичним радником. Вона ж є захисником українського бізнесмена Вадима Новінського, який усіляко підтримує УПЦ МП.

У парламенті ці листи розцінили як безпрецедентне втручання у внутрішні справи України і тиск на народних депутатів України, керівництво Верховної Ради України, як зазначає депутат Микита Потураєв. Він переконаний: законопроєкт має бути винесений в зал.

Проте із залом знову не так все просто. "Все залежить від голови фракції "Слуга народу" Давида Арахамії та його заступника Андрія Мотовиловця. У цей час дуже складно зібрати 226 голосів за будь-який законопроєкт. А їм необхідно їх збирати для десятків ініціатив, зокрема, президентських щодо євроінтеграції, національної безпеки. Зібрати 226 зараз — це не ті, що були у них на старті парламенту цього скликання. Це щоразу тепер завдання з зірочкою. І чим далі — тим складніше. І № 8371 — лише один з документів, далеко не першочерговий", — пояснює експертка.

Саме тому у парламенті вдруге розпочався збір підписів — планують знайти щонайменше 240, аби спонукати керівництво ВР винести документ на голосування у другому читанні. Регламент не вимагає такого кроку, але до нього вирішили вдатися, аби впевнитися, що голосів не забракне і буде запас.

"Суспільна вага цього законопроєкту є великою. Парламент не має права ні на холостий постріл при прийнятті цього законопроєкту, ні на порушення регламентних норм", — зазначив голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук на брифінгу.

Нині голоси готові давати представники різних груп та фракцій. Вже пролунали заяви про готовність голосувати від "Слуг народа", "Європейської солідарності", "Батьківщини", груп "Довіри" та "За майбутнє".

У відповідь на суспільний запит

Наразі заступниця Голови Комітет гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук зазначає, що законопроєкт № 8371 уже готовий до розгляду в другому читанні. "До нього внесли 1300 правок, тож на розгляд цього документа Верховній Раді доведеться витратити день–два, якщо парламентарії будуть ставити свої правки на врахування", — уточнює вона. Тож аби проголосувати законопроєкт, необхідно знайти правильний час, щоб винести документ у сесійну залу, адже тоді треба відкласти інші важливі ініціативи, зокрема євроінтеграційні. "Тобто все повинно бути правильно сплановано, щоб було результативне голосування й законопроєкт у другому читанні набрав більш як 226 голосів", — пояснила Кравчук.

Нагальність заборони можна пояснити на прикладах численних обвинувачень та підозр з боку СБУ щодо представників УПЦ МП

Федорів зауважує, що рішення парламенту буде у будь-якому разі радше політичне, аби показати державі, громадянам, у яких є запит на обмеження російської церкви, що центральний орган влади — парламент — вбачає проблему та готовий її вирішувати.

"Але закон не буде магічною таблеткою, яка вирішить це питання. Це інструмент для довго шляху та боротьби. Внутрішньої боротьби, бо рішення забороняти подібні структури — дуже складні, їх мають ухвалювати в окремих випадках. Але це точно справа не міжнародного рівня, а внутрішньо українська, національної безпеки. Тому ні про які висновки Венеціанської комісії не може йтися, щоб собі не намріяли окремі депутати", — додає Ірина.

Експерти говорять, що під час підготовки до першого читання, нагальність можна було пояснити і на прикладах численних обвинувачень та підозр з боку СБУ на адресу представників УПЦ МП. Нині держава вирішила виконати рішення про знесення незаконного МАФу у Києві. Після можна було подивитися, як реагує суспільство — більшість підтримувало такі дії, не засуджувало. Резонанс спонукає народних депутатів діяти.

За даними опитування КМІС, результати якого було оприлюднено у травні 2024 року, 83% українців переконані, що держава тією чи іншою мірою має втрутитися у діяльність УПЦ МП (у грудні 2022 року таких було 78%, у травні 2023 року — 85%). Водночас 63% українців, за даними КМІС, підтримують повну заборону Української православної церкви Московського патріархату у країні. У грудні 2022 року таке рішення підтримували 54% українців, а у травні 2023 року — 66%.

Наразі за прогнозами закон "про заборону УПЦ МП" можуть розглянути на наступному пленарному тижні. А він — на початку червня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Сибіга про припинення поставок "Газпрому" Австрії: РФ використовує енергоносії як зброю
Европейская правда
2024-11-16T06:21:04Z
Міністр закордонних справ Японії прибув до України з неоголошеним візитом
УкраинФорм
2024-11-16T06:18:55Z
Про культ особистості Трампа
GlavRed
2024-11-16T06:15:51Z
РФ використовує невизначеність позиції США щодо України для тиску на Європу – ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T06:12:25Z
Президент Румунії затвердив закон про закупівлю F–35
InternetUA
2024-11-16T05:46:45Z
Українська громада готова активно говорити з новообраним Конгресом США - президент УККА
УкраинФорм
2024-11-16T05:46:15Z
Атака БпЛА на Київ, до України прибув глава МЗС Японії: головні новини ночі 16 листопада 2024 року
TSN
2024-11-16T05:39:29Z
Сибіга відвідає Нью-Йорк, де виступить на Радбезі ООН
УкраинФорм
2024-11-16T05:39:28Z
"Вони самі хочуть стати Путіним": чому Навальна не співчуває українцям і що відомо про опозицію в Росії
TSN
2024-11-16T05:39:23Z
Як виглядати стильно та елегантно: 6 трендів взуття на зиму 2024/2025
GlavRed
2024-11-16T05:27:16Z
От чому ми любимо вдягатися саме так: чоловічий стиль моди за знаком Зодіаку
24tv
2024-11-16T04:51:26Z
EuroTier 2024: світові прем'єри у тваринництві. Чим здивували виробники
AgroPortal
2024-11-16T04:30:58Z
Як виглядати стильно взимку: Андре Тан назвав найтрендовіші аксесуари
GlavRed
2024-11-16T01:27:51Z
5 атмосферних новорічних фільмів, які не набридає переглядати
24tv
2024-11-15T21:33:47Z
Принцеса померла: в Японії не стало 101-річної Юріко
GlavRed
2024-11-15T20:27:45Z
Королева екранів у 90-х: 4 найкращі фільми з Шерон Стоун
24tv
2024-11-15T20:21:19Z
Довів до істерики: чоловік Тодоренко публічно зганьбив її під час шоу
GlavRed
2024-11-15T19:27:26Z
Інтимні листування і романтичні побачення: Єфросиніна розповіла про стосунки з чоловіком-воїном
24tv
2024-11-15T19:06:36Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Як правильно обрати косметолога, щоб не боятися померти у нього в кріслі
Фокус
2024-11-16T06:12:50Z
Сьогодні 70% кластерних лікарень створили реабілітаційні відділення - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-16T00:54:18Z
Як приготувати м’яку печінку без вимочування: варіант з яблуками та цибулею
24tv
2024-11-15T21:57:37Z
Топ 5 заспокійливих напоїв, які допоможуть розслабитися після напруженого дня
Фокус
2024-11-15T21:12:03Z
Уряд підтримав проєкт закону про реформування соціального страхування
ZN UA
2024-11-15T21:01:02Z
Українські лікарні можуть знову потрапити до лап бюрократії: зарплати затримаються, купівля обладнання відкладеться
Знай
2024-11-15T20:12:48Z
Як часто потрібно насправді замінювати губку для посуду: відповідь точно здивує
24tv
2024-11-15T20:12:28Z
Реформа МСЕК: уряд змінив систему призначення інвалідності
24tv
2024-11-15T20:06:56Z
При переході на індивідуальні котли українцям пообіцяли 50 000 грн "зверху"
Знай
2024-11-16T06:21:32Z
Військовий блогер привласнив гроші зі збору для ЗСУ
1News
2024-11-16T06:09:46Z
17 листопада — яке церковне свято, що вважається найбільшим гріхом цього дня
TSN
2024-11-16T06:06:21Z
Ірландській бібліотеці повернули книгу через понад пів століття
УкраинФорм
2024-11-16T06:00:48Z
У Японії померла 101-річна принцеса Мікаса
TSN
2024-11-16T05:51:00Z
Велика загроза для українців: окупанти почали бити новою балістикою, у чому головна небезпека
Политека
2024-11-16T05:03:54Z
16 листопада – День євангеліста й апостола Матвія: що не можна робити
24tv
2024-11-16T05:03:32Z
У Японії померла 101-річна прицеса, яка була невісткою імператора Хірохіто
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T04:36:31Z
З Днем ангела Матвія 2024: теплі привітання у картинках і словах
24tv
2024-11-16T04:33:28Z
Заблокували картку ПриватБанку замість шахрайського платежу: що робити
Хвиля
2024-11-16T06:15:33Z
Українці почали отримувати нові платіжки за газ: що про це відомо
TSN
2024-11-16T06:06:20Z
Стало відомо, які продукти найбільше подорожчають до кінця осені
AgroNews
2024-11-16T06:03:13Z
Прибуток з гектара часнику в Україні рівноцінний прибутку з 40 гектар кукурудзи
24tv
2024-11-16T06:03:05Z
Пенсії в Україні: у ПФУ розповіли, де найбільші виплати
Политека
2024-11-16T05:30:06Z
«Газпром». Час розплати настав
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T05:18:45Z
Подвійні платіжки за газ: що насправді відбувається з рахунками у Приват24
Хвиля
2024-11-16T04:45:10Z
Це буде перша українська компанія: «Київстар» може вийти на ІРО в США
InternetUA
2024-11-16T04:03:41Z
Пенсіонерам відкрили "часове вікно": як збільшити виплати за старими документами
Хвиля
2024-11-16T04:00:25Z
Найкращі туристичні села світу: до переліку ООН вперше увійшли два українських
УкраинФорм
2024-11-16T05:24:53Z
Як прикрасити ялинку у 2025 році: найкращі ідеї підготовки до свята
GlavRed
2024-11-16T04:27:52Z
"Помаранчевий" чи "оранжевий" – як правильно: не усім відомо, як насправді варто казати
GlavRed
2024-11-16T04:27:41Z
Як приготувати печиво мигдальне без складнощів: доступний рецепт від Глинської
Политека
2024-11-16T04:00:16Z
Впевнена чи творча: що про людину може розповісти порода її собаки
GlavRed
2024-11-16T01:27:15Z
Гороскоп на 16 листопада для всіх знаків Зодіаку: хто вирішить усі проблеми в цей день
Политека
2024-11-16T01:03:31Z
Медова пахлава з горіхами: східний десерт у вашій оселі від "Мастер Шефа" Глинської
Политека
2024-11-15T23:36:15Z
Смак, відомий з дитинства: рибні котлети по-одеськи
24tv
2024-11-15T20:33:25Z
Ви самі знімете захист із себе та всієї родини: які речі ніколи не можна викидати
GlavRed
2024-11-15T20:27:45Z
Віддав шану "Залізному Майку": Пол вклонився перед Тайсоном на останніх секундах бою – відео
24tv
2024-11-16T06:18:59Z
Виїхав на красивій машині: відео ефектного виходу Джейка Пола у ринг
24tv
2024-11-16T06:09:30Z
Де ла Фуенте: Нічого такого, чого б Іспанія не очікувала, на полі не було
Football.ua
2024-11-16T06:03:14Z
Джейк Пол переміг Майка Тайсона: як проходив бій
Фокус
2024-11-16T05:51:37Z
Головні матчі вікенду: надважлива гра України в Батумі та класичне протистояння італійців з французами
Football.ua
2024-11-16T05:36:04Z
Роналду запалив у Лізі націй: божевільний Кріштіану декласував Польщу суперголом через себе
24tv
2024-11-16T05:33:31Z
Грузія — Україна. Напередодні
Football.ua
2024-11-16T05:22:30Z
Футболісти збірної Косово залишили поле у матчі Ліги націй через сербський прапор
ZN UA
2024-11-16T00:06:50Z
Португалія — Польща 5:1 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-15T23:27:16Z
Росіяни минулої доби вбили трьох та поранили одного жителя Донеччини
УкраинФорм
2024-11-16T06:18:39Z
Втрати ворога станом на 16 листопада 2024 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T06:15:58Z
Чи буде цього року рання зима
24tv
2024-11-16T06:03:04Z
Атака дронів: у Запоріжському районі пошкоджений обʼєкт критичної інфраструктури
УкраинФорм
2024-11-16T05:57:36Z
Ворог атакував "Шахедами", великі втрати росіян: хронологія 997 дня війни
24tv
2024-11-16T05:54:10Z
Внаслідок атаки ворожих БПЛА є пошкодження житлового будинку в Києві
УкраинФорм
2024-11-16T05:51:31Z
Безкоштовний обід, а за сніданок – плати: що відбувається з харчуванням у школах Києва
TSN
2024-11-16T05:51:31Z
Міста майже немає, деякі підрозділи в оточенні: журналістка про ситуацію в Кураховому
TSN
2024-11-16T05:51:20Z
Загроза котла: військові блогери про небезпеку оточення ЗСУ на Курахівському напрямку
TSN
2024-11-16T05:39:33Z
Рівненські поліцейські видворили з України 25-річну громадянку РФ
TSN
2024-11-16T06:21:13Z
РФ надранок атакувала Запоріжжя "Шахедами" – деталі атаки
TSN
2024-11-16T06:06:18Z
Дрони атакували нафтобазу у Калузькій області Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T06:03:31Z
На Дніпропетровщині підполковник змушував підлеглих зводити будинки для матері і тещі - ДБР
УкраинФорм
2024-11-16T05:30:07Z
Затримали громадянина Грузії, який намагався налагодити канал переправлення до Польщі ухилянтів
УкраинФорм
2024-11-16T05:27:24Z
Гроші за “лайки”: шахраї видурили у чоловіка понад 330 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-16T04:36:46Z
З липня вважався зниклим безвісти: на Запоріжжі загинув захисник з Івано-Франківщини
24tv
2024-11-16T04:36:14Z
Країна під атакою потужної бурі: влупив майже 7-бальний шторм
GlavRed
2024-11-16T04:27:12Z
Суд взяв під варту учасників зібрання кримінальників у виправній колонії на Черкащині
УкраинФорм
2024-11-16T04:09:50Z
Як використання буфера обміну Windows підвищить продуктивність роботи на ПК
InternetUA
2024-11-16T06:01:16Z
Паї безкоштовно роздають? Новий симулятор фермера, після виходу в Steam, встановив рекорд
Знай
2024-11-16T05:51:17Z
iPhone XS Max тепер є частиною історії Apple
Portaltele
2024-11-16T05:48:59Z
Де три помилки на картинці: загадку потрібно розгадати за 11 секунд
GlavRed
2024-11-16T05:36:16Z
Просто хотів співати: за що Apple часів Джобса була готова засудити 9-річного хлопчика
24tv
2024-11-16T05:12:51Z
Дослідники прогнозують, що штучний інтелект матиме вирішальне значення у війнах майбутнього
InternetUA
2024-11-16T05:03:34Z
Віцеканцлер Німеччини висунув обвинувачення за образи в інтернеті
InternetUA
2024-11-16T04:33:18Z
Забудьте Silent Hill 2: "страшилка" про П'ятачка з Вінні-Пуха 2003 року підірвала ринок хорорів
Знай
2024-11-16T04:06:54Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 листопада: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-11-16T03:36:00Z
Навіть у Монако такого не бачили: українець одягнув "Запорожець" у золото
Знай
2024-11-16T04:51:06Z
В Україні Renault Master оснастили «розумним» гідробортом
AutoCentre
2024-11-15T20:36:43Z
Автопарк Укрпошта оновився місткими фургонами
AutoCentre
2024-11-15T18:18:10Z
Яким чудом Nissan X-Trail прискорюється 0-100 за 7 секунд
AutoCentre
2024-11-15T17:15:52Z
Відбувся перший публічний показ автобусів VDL Van Hool
AutoCentre
2024-11-15T16:16:03Z
Зимовий омивач в авто: як обрати не підробку
Взгляд
2024-11-15T15:42:58Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T13:18:35Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z