Парламентська асамблея НАТО заявила, що союзники повинні прискорити постачання найважливішої зброї, яка потрібна Україні для перемоги в агресивній війні Росії. Вони також мають зняти обмеження, які забороняють його використання проти військових цілей усередині Росії, заявила у понеділок Парламентська асамблея Альянсу.
Про це повідомила прес-служба НАТО. "Україна має бути забезпечена всім, що їй потрібно, якнайшвидше і на стільки, скільки потрібно для її перемоги", – йдеться у декларації, ухваленій Парламентською асамблеєю НАТО за підсумками її весняної сесії в Софії.
Альянс також закликав уряди країн НАТО "підтримати Україну в її міжнародному праві на самооборону, знявши деякі обмеження на використання зброї, наданої союзниками по НАТО, для завдання ударів по законних цілях у Росії".
Жорстка декларація була схвалена переважною більшістю з більш ніж 200 законодавців з 32 країн Альянсу на пленарному засіданні, на якому були присутні генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і прем'єр-міністр Болгарії Дімітар Главчев.
Міхал Щерба, президент ПА НАТО, наголосив на важливості доставки в Україну систем ППО та інших життєво важливих озброєнь швидко і без обмежень.
"Їм потрібна наша допомога. Не за два роки. Не за два місяці. Навіть не за два тижні. Їм це потрібно зараз. Ми маємо прискоритися та активізуватися. Дайте Україні все, що їй потрібне. Україна зможе захистити себе лише у тому випадку, якщо вона зможе атакувати російські лінії постачання та російські оперативні бази. Настав час визнати цю реальність і дозволити Україні робити те, що вона має. НАТО буде значно ослаблене і втратить довіру, якщо ми продовжимо надавати допомогу напівзаходами", – наголосив він.
Делегація України повідомила Асамблеї, що обмеження, які не дозволяють Києву завдавати ударів по військових об'єктах за кордоном, перешкоджають її зусиллям щодо запобігання останньому наступу Москви на Харківську область та суботнього авіаудару, внаслідок якого в торговому центрі загинули щонайменше 16 людей.
"Російський терор має бути зупинено. Для цього нам потрібна ваша рішучість. Нам потрібно більше зенітної зброї, більше можливостей далекої дії наших солдатів. Прошу вас максимально сприяти ухваленню цих рішень", – заявив Асамблеї у відеозверненні міністр оборони України Рустем Умеров.
Столтенберг погодився з необхідністю зняття обмежень застосування зброї.
"Право на самооборону включає поразку законних цілей за межами України", – сказав він.
У декларації ПА НАТО наголошується, що нинішніх зусиль з військової допомоги "недостатньо для перемоги України", і йдеться про те, що союзники мають вийти за рамки поетапних кроків і перейти до стратегії, яка надасть Україні "все, що їй потрібно, якнайшвидше і на стільки, скільки потрібно, щоб вона перемогла".
Асамблея підтвердила, що "ніколи не визнає жодної з незаконних та насильницьких спроб Росії анексувати українську територію", і зазначила, що "не може бути міцного миру в Європі без України як невід'ємної частини європейської та євроатлантичної родини".
Союзники також наголосили, що саміт НАТО "має надіслати чіткий сигнал про те, що союзники підтримуватимуть Україну до перемоги і повинні зробити конкретний крок уперед до членства України в НАТО".
Крім того, Асамблея закликала уряди країн НАТО "підготувати довгострокову стратегію та активні заходи сучасного стримування Росії, щоб протистояти російській загрозі у всіх її вимірах, активно захищати демократію та міжнародний порядок".
Раніше ЗМІ розповіли про очікувану неформальну зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО, до якої має приєднатися держсекретар США Ентоні Блінкен. Він у ці дні вирушив у турне європейськими країнами, зокрема, має намір відвідати Молдову та Чехію. Наголошувалося, що головними темами переговорів стане не лише підготовка до саміту, а й ситуація на фронті в Україні та підтримка української держави.
Як повідомляв OBOZ.UA, президент Володимир Зеленський припустив, що на саміті НАТО партнери можуть оголосити рішення щодо додаткових ЗРК Patriot для Сил оборони. Він закликав союзників надати більше винищувачів F-16 та систем ППО.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!