MY.UAНовини
Перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров: «Повернути перевірки Держлікслужби було б доцільно»
Перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров: «Повернути перевірки Держлікслужби було б доцільно»

Перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров: «Повернути перевірки Держлікслужби було б доцільно»

Перший заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров: «Повернути перевірки Держлікслужби було б доцільно»

Недавно мені розповіли історію. Пацієнтка вживала ліки так, як прописав лікар. Однак їй не кращало. Навпаки, всі показники тільки погіршувалися. Лікар дивувався, адже раніше ці ліки жінці допомагали, а потім попросив купити інший препарат. Згодом стан пацієнтки поліпшився. На жаль, сьогодні на запитання, якою є якість ліків у нашій країні, можна відповісти коротко: невідомо.

Загроза закриття прайс-агрегаторів  — надзвичайно зручного сервісу, що дає змогу населенню знайти та забронювати потрібні ліки й лікарські засоби в найближчій аптеці за найнижчою ціною, а потім їх там викупити, — наробила чимало галасу. Варто згадати, що на початку повномасштабної війни, коли чимало аптек зачинилися, прайс-агрегатори стали для людей незамінними помічниками. З одного боку, їх блокування призведе до ще більшої монополізації ринку великими мережами, а відповідно — й до зростання ціни для споживача. З іншого — в останньому звіті Рахункова палата зазначала, що наразі Держслужба не контролює належним чином ані виконання ліцензійних умов аптеками, дистриб’юторами та виробниками, ані справжності та якості ліків. І це — ризик придбання українцями неякісних, прострочених чи фальсифікованих лікарських засобів.

На жаль, як це часто буває, держава вирішила піти найпростішим шляхом заборон, а не спроб створити чіткі й контрольовані правила гри. Між прайс-агрегаторами та МОЗ відбуваються перемовини, формуються пропозиції, як розрулити конкретне питання. Та чи вплине це на ситуацію глобально? Чи можуть українці бути впевненими, що купляють в аптеці або отримують у лікарні справжні, якісні ліки? Який контроль вони проходять? Адже фактично у здійсненні функцій контролю щодо учасників аптечного сегменту Держлікслужба обмежена від початку повномасштабної війни. І навіть раніше — ще з часів ковіду.

Про все це, а також про перспективи відновлення повноцінного контролю над якістю лікарських засобів ZN.UA говорило з першим заступником міністра охорони здоров’я Сергієм Дубровим.

 — Сергію Олександровичу, недавно відбулася нарада за вашою участю представників Держлікслужби та маркетплейсів і прайс-агрегаторів. Таблетки.ua написали, що МОЗ від ліцензійних умов не відмовилося, але готове ще обговорювати. Що саме ви готові обговорювати? І які аргументи наводили сторони?

— Жодна притомна людина не говоритиме, що агрегатори — це зло. І я, і моя родина, і всі знайомі користуються послугами агрегаторів. Це зручно, класно. Ти можеш обрати найближчу аптеку, ту, де є потрібний тобі найдешевший лікарський засіб, і забронювати його. Така послуга є в країнах Європейського Союзу, і в принципі ми не можемо і не маємо відмовлятися від неї. Але слід розрізняти продаж лікарських засобів і можливість доставки і надання інформаційних послуг, а також можливість бронювати в аптечній мережі лікарський засіб. Тобто продаж і інформаційні послуги — це різні речі.

Дійсно, Законом «Про лікарські засоби», постановою Кабміну №929 у принципі врегульовано питання ліцензування суб'єктів, які здійснюють торгівлю. Але ми бачимо на практиці, що в низці випадків компанії, які позиціонують себе як агрегаторів, тобто надають інформаційні послуги і дозволяють бронювати препарати в поточній мережі, займаються і продажем, і доставкою лікарських засобів, не маючи на те ліцензії.

Просто під час наради народний депутат України, голова підкомітету з питань фармації та фармацевтичної діяльності комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Сергій Кузьміних замовив по телефону рецептурний препарат — антибіотик «Цефтріаксон» із доставкою на МОЗ і сплатив за нього. Так точно не може бути, і ми маємо це врегулювати. Керівники агрегаторів, які були присутні на нараді, з цим погодилися.

Крім того, є певні вимоги щодо транспортування і зберігання лікарських засобів. І коли препарат, який має зберігатися при температурі +2 – +8, тобі привозять в одній коробці з пиріжками, то це абсолютно неправильно, і такого не має бути.

Справді, якщо не помиляюся, примітка 1 статті 159 є досить суперечливою. Я погоджуюся з представниками агрегаторів, що юридично її можна трактувати по-різному, і за певного трактування можна причепитися до будь-кого. Цього не має бути.

Я абсолютно погоджуюся, що ми маємо переглянути і розвести окремо надання інформаційних послуг, можливість бронювати лікарські засоби і торгівлю лікарськими засобами, що визначається ліцензійними умовами. Ми домовилися з колегами, що за сім-десять днів агрегатори сформують свої пропозиції на запропоновані Держлікслужбою зміни, і ми знову зустрінемось. Якщо пропозиції нас влаштовують, ми їх приймаємо і погоджуємо постанову Держлікслужби. Якщо будуть якісь заперечення, то знову зустрічаємося, відпрацьовуємо і приймаємо рішення. Або приймаємо інший нормативний проєкт, який просто не дозволить компаніям без ліцензії здійснювати оптову чи роздрібну торгівлю лікарськими засобами.

— Я бачу велику плутанину з тим, що є маркетплейсом, а що — прайс-агрегатором. Навіть «Пацієнти України» називають прайс-агрегатор Таблетки.юа маркетплейсом. Мені здається, якби це було прописано чітко, то вже відсіяло б якусь частину порушників.

А що з доставкою ліків? Наскільки мені відомо, в Європі її немає, але, на відміну від нас, там добре працюють соціальні служби, які можуть допомогти з цим людині похилого віку або з інвалідністю.

— Доставка залишається. На сьогодні запустилась і поки що непогано працює у прифронтових областях доставка «Укрпоштою». Плануємо поширити цю практику на всю територію України.

Є зацікавленість у доставці «Новою поштою». Є можливість доставки лікарських засобів кур'єрами аптечної мережі. Це допускається в Україні на сьогодні. Але потрібно отримати ліцензію на доставку лікарських засобів.

— Найслабше місце як щодо ліцензійних умов, так і в цілому щодо якості та безпечності ліків — це Держлікслужба в її нинішньому вигляді. Зв’язку з Державною податковою службою, Держмитслужбою та правоохоронними органами немає. З початком повномасштабної війни постановою Кабміну №303 Держлікслужбі заборонено здійснювати планові та позапланові перевірки. Між тим на якість ліків є чимало нарікань — що вони, наприклад, не діють так, як мали б. Або, що ще гірше, є шкідливими.

— Дійсно, є обмеження на проведення перевірок. Ми проаналізували ситуацію. І наше бажання — все-таки їх поновити. На сьогодні перевірки можуть проводитися виключно за письмовим зверненням-заявою. Такі позапланові перевірки ми дозволяємо наказом МОЗ. Хочу сказати, що коли перевірки не були заборонені, то в середньому на рік порушень виявляли менше, ніж зараз. Я так думаю, що ліцензіати розслабилися, не дотримуються вимог. Тому мені здається, що повернути перевірки було б доцільно. Це дисциплінує і стимулює ліцензіатів дотримуватися ліцензійних формул.

— Хто сьогодні в лікарнях гарантує якість ліків, ввезених як гуманітарна допомога?

— Вони проходять контроль Держлікслужби на вході в Україну. У такий спосіб підтверджується їхня ефективність, справжність. Хоча ми розуміємо, що кількість фальсифікованих ліків також є досить великою на фармацевтичному ринку. Складно сказати, скільки, але фальсифікат у тому числі виявляють. Тут, я думаю, допоможе 2D-кодування (система верифікації, яка дасть можливість відстежувати весь ланцюжок постачання лікарських засобів — від виробництва чи імпорту до продажу в аптеці. — А.К.), яке, сподіваюся, скоро запуститься. Його запровадження однозначно дозволить уникнути фальсифікації. Законом «Про лікарські засоби» це передбачено. Правда, через 30 місяців після закінчення дії воєнного стану. Хотілося б швидше. Навіть українські виробники в спілкуванні висловлюють готовність запускати цей процес швидше.

— Ви розглядаєте можливість зробити чинними деякі положення закону раніше, ніж через 30 місяців після завершення дії воєнного стану?

— Так, із фармбізнесом, з нашими міжнародними партнерами ми маємо консолідовану позицію щодо того, що справді деякі положення потребують швидшого запровадження, ніж це передбачено законом.

— Держлікслужба і перевірки входять до цього переліку?

— Держлікслужбу ми взагалі плануємо розформувати і за досвідом Європейського Союзу утворити єдиний орган державного контролю. Зараз вивчаємо досвід різних країн, щоб обрати найбільш оптимальну для України модель. Глобальні вимоги начебто одні для всіх країн ЄС, але різні країни з різною кількістю населення мають різні практики. Сподіваюся, що протягом максимум двох років ми зможемо реформувати Держлікслужбу.

— Але це ще дуже не скоро. Що зараз? Плануєте якісь конкретні заходи?

— Зараз функції контролю якості лікарських засобів покладено на Держлікслужбу, і вона їх виконує.

— Держлікслужба не може проводити перевірки. Вона затвердила річний план перевірок на 2024 рік, але виглядає це дуже сумнівно. Та й на перших місцях під високим ризиком тільки те, що пов’язане з канабісом.

— Є вісім чи дев’ять лабораторій, які оцінюють справжність і якість лікарських засобів. Але дійсно це не якісь контрольні закупівлі, як це мало би бути, на мій погляд. А за зверненням споживачів.

— Контроль за дотриманням ліцензійних умов теж покладений на Держлікслужбу. Але чи має вона для цього спроможності?

— Вони виконують цю роботу. Думаю, за подробицями треба звернутися безпосередньо до Держлікслужби. Це окремий центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабміном через міністра охорони здоров’я.

— А чи є якісь плани щодо того, коли українські виробники зможуть безперешкодно поставляти ліки в ЄС?

— Активно над цим працюємо з Єврокомісією, з нашими міжнародними партнерами. Деякі лікарські засоби сьогодні вже поставляються в країни ЄС відповідно до їхніх сертифікатів. На жаль, поки що таких препаратів небагато. Будучи в Брюсселі і спілкуючись із колегами, я особисто висловлював пропозицію, щоб українська фарма була залучена до створення запасу лікарських засобів для ЄС на випадок надзвичайних ситуацій. Наразі не глобально, але відповідь позитивна. При відповідності якості наших препаратів вони готові закуповувати їх для свого ринку.

— Коли заборонять ліки, що їх постачають іноземні виробники, які продовжують працювати в РФ і Білорусі? Закон було прийнято ще в червні 2022-го.

— Працюємо. Наразі кілька десятків компаній продовжують роботу в РФ або Білорусі. Щодо однієї компанії в нас було засідання. З 47 препаратів десь 14 (якщо не помиляюся) підпали під ці критерії. Компанію було повідомлено, що протягом року вона має вийти з ринків РФ і Білорусі. Якщо ні, тоді вже буде прийнято рішення щодо скасування реєстраційного посвідчення.

Державний експертний центр проводить дослідження значущості впливів, якщо ми скасуємо реєстраційні посвідчення на ці препарати. Це величезна робота.

Ми комунікуємо з компаніями про вихід із ринку РФ, хоча розуміємо, що питання досить складне. Фармбізнес — це бізнес. І потенційний ринок у РФ і Білорусі, на жаль, є набагато більшим, ніж в Україні. Але, звичайно, наші вимоги побудовані таким чином, щоб український споживач не постраждав від прийняття рішень щодо скасування реєстраційних посвідчень. У законі чітко прописані критерії, посвідчення на які препарати можуть бути скасовані, на які — ні. Якщо препарат не має достатньої кількості генериків на ринку України, то він, звичайно, не може бути скасований.

У цієї компанії, про яку я згадував, через рік, якщо вона не вийде з російського та білоруського ринків, із 47 скасуванню підлягає менш як третина препаратів.

***

Процес реформування системи державного контролю над ліками, м’яко кажучи, дещо затягнувся. Й дедалі частіше з’являється відчуття, що на шляху до європейської інтеграції ми більше сконцентрувалися на процесі. Ми ставимо перед собою політичні цілі й забуваємо про те, для кого власне все це має робитись.

Протягом останніх п’яти років саме громадянин України не має гарантій якості, ефективності та безпечності лікарських засобів. За ці роки змінювалися міністри, їхні заступники. І кожен новий починав усе спочатку. Знов і знов ми чуємо про створення єдиного регуляторного органу, про імплементацію норм нового закону, про 2D-кодування. Однак хура й досі там. Можна скільки завгодно вносити зміни до ліцензійних умов. Та проблема в тому, що ліцензійні вимоги аптек, дистриб’юторів і виробників не перевіряють. Так само, як не перевіряють на відповідність і якість лікарські засоби. Наразі ми навіть не можемо сказати, хорошої чи поганої якості зараз ліки в Україні. Такої інформації просто немає. 

Лікарські засоби, які заходять в Україну, зокрема як гуманітарна допомога, по суті оминають державний контроль. Вхідний лабораторний контроль наразі становить 8–10% від обсягу лікарських засобів, які ввозять на територію нашої країни. Переважно йдеться про індійські препарати. Та й вони проходять лабораторний контроль не за всіма показниками. Решта заходить в Україну виключно на підставі візуального контролю пакування з іноземним маркуванням. Але сказати, яке походження мають ці ліки, часто неможливо.

Роль держави в гарантуванні якості, ефективності та безпеки наразі зводиться майже до нуля. Наскільки це впливає на здоров’я населення, ми також не можемо сказати. Оскільки і з медичною статистикою не все гаразд. Ми не знаємо, хто і як довго має ті чи ті захворювання, якими є результати лікування після застосування тих чи тих препаратів. Хоча насправді ця проблема є не менш серйозною, ніж ті, що стосуються нашої обороноздатності. Вона так само зачіпає кожного українця.

Що потрібно було б зробити насамперед?

  1. Поновити перевірки — контрольні закупки препаратів у аптеках, передусім рецептурних. Уже за пів року стало б зрозуміло, якою наразі є якість лікарських засобів на українському ринку, яким є обсяг сфальсифікованих ліків.
  2. Посилити перевірку ліцензійних умов, зокрема на наявність фармацевтів із відповідною освітою в кожній аптеці.

На жаль, пояснити, чому цього досі не було зроблено, можна хіба що злочинною недбалістю або лобіюванням частини фармацевтичного ринку, якій це невигідно. Адже податкові перевірки рік тому було поновлено одним рядком у постанові уряду. Чекати 30 місяців після завершення війни, яка незрозуміло коли закінчиться, не можна. Йдеться про здоров’я українців.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Графіки відключення світла в Києві та області на 5 квітня: чого чекати на тлі погіршення погоди
Политека
2025-04-04T14:46:38Z
Сніг та заморозки: у Києві та області різко зміниться погода
TSN
2025-04-04T14:32:26Z
Які українські міста під загрозою: військовий експерт розповів, де Росія може піти у наступ
TSN
2025-04-04T14:32:05Z
Прогноз погоди у Львові на 5 квітня: синоптики попередили про сніг та хуртовину
Политека
2025-04-04T14:31:25Z
Росіяни вдарили дроном по Харкову: що відомо про наслідки
TSN
2025-04-04T14:31:00Z
Ворог атакує Харків — є загиблий і багато поранених
TSN
2025-04-04T14:30:52Z
Третю ніч поспіль Харків зазнає масованих обстрілів
TSN
2025-04-04T14:29:58Z
Леви можуть просунутися вперед, а Ракам потрібно почати себе любити: гороскоп за картами Таро на 4 квітня 2025 року
TSN
2025-04-04T14:29:58Z
Удари дронів по Харкову, Запоріжжі та Дніпру: головні новини ночі 4 квітня 2025 року
TSN
2025-04-04T14:29:58Z
Що має бути в кошику на Великдень: перелік дозволених продуктів
Факти ICTV
2025-04-04T14:46:59Z
Кабмін погодив законопроєкт, який змінює правила відстрочки для студентів і педагогів
24tv
2025-04-04T14:45:44Z
Контракт 18-24 набирає обертів: як готують новобранців
GlavRed
2025-04-04T14:45:06Z
В Україні за рік мережу університетів скоротили на 10 закладів - Міносвіти
УкраинФорм
2025-04-04T14:39:56Z
Кого можуть мобілізувати з 18 років: у Міноборони дали відповідь
24tv
2025-04-04T14:39:30Z
Робота мрії для студентів: як заробляти від 12 000 грн, не виходячи з дому
Telegraf
2025-04-04T14:39:12Z
Українці другий день штурмують McDonald's заради колекційних фігурок Minecraft
Telegraf
2025-04-04T14:39:11Z
Цей рідкісний хижак міг би рятувати екосистеми України, але опинився у Червоній книзі
Telegraf
2025-04-04T14:39:11Z
Батьку Святослава Вакарчука встановили незвичний памʼятник: як він виглядає і що відомо
Telegraf
2025-04-04T14:36:05Z
Польща планує інформкампанію у 7 країнах, щоб зупиняти нелегальних мігрантів
Европейская правда
2025-04-04T14:49:41Z
У Чехії скептично ставляться до підходу РФ до переговорів щодо припинення вогню
Европейская правда
2025-04-04T14:49:35Z
Справа про провал оборони Харківщини: суд відпустив під домашній арешт полковника Лапіна
Лига
2025-04-04T14:46:05Z
У Білорусі журналіста Анатолія Санаценка засудили до 15 діб адмінарешту
Детектор М
2025-04-04T14:42:32Z
Генсек НАТО підтвердив, що шлях України до членства – незворотній
Европейская правда
2025-04-04T14:42:03Z
РФ може піти в новий наступ: у Трампа зробили важливу заяву
GlavRed
2025-04-04T14:39:38Z
Федеральний суддя дозволив продовжити позов EFF проти DOGE та Ілона Маска
InternetUA
2025-04-04T14:37:52Z
Ближче до Трампа: Марк Цукерберг купив будинок за $23 млн у Вашингтоні
Фокус
2025-04-04T14:36:35Z
Трамп попався на брехні про потребу у митах: аналіз WP
TSN
2025-04-04T14:32:13Z
Наслідки провалу «Білосніжки»: Disney зупинив роботу над рімейком «Рапунцель»
ITC
2025-04-04T14:46:07Z
Ще у 2022 році: Олег Винник вийшов на зв'язок і приголомшив своїм рішенням
GlavRed
2025-04-04T14:45:45Z
Дмитро Волканов розсекретив свої стосунки та прокоментував чутки про роман з Данилком
TSN
2025-04-04T14:32:09Z
Дмитро Волканов розсекретив, яку зарплату йому платив Данилко і як "витягнув його зі смітника"
TSN
2025-04-04T14:31:32Z
Відома українська акторка шокувала втратою зв'язку із сестрою в Маріуполі: "Не знаю, що з нею"
TSN
2025-04-04T14:27:23Z
Катерина Осадча здивувала, яку операцію їй нав'язували під час роботи в моделінгу
TSN
2025-04-04T14:27:07Z
Дженніфер Лопес зачарувала появою на публіці з 17-річною донькою й підкорила образом
TSN
2025-04-04T14:26:23Z
Наталія Холоденко вперше розкрила свою невиліковну хворобу і як полегшувала симптоми
TSN
2025-04-04T14:26:22Z
Зірка фільму "Веном" Мішель Вільямс вчетверте стала мамою
Комсомольская правда
2025-04-04T14:26:17Z
Вокер — про аренду в Мілані: Я можу повернутися в Манчестер Сіті
Football.ua
2025-04-04T14:42:28Z
Шевченко: Через політичні аспекти Україну та мене особисто не хочуть бачити в керівному органі УЄФА
Football.ua
2025-04-04T14:28:47Z
Георгій Бущан оцінив рівень футболу в Саудівській Аравії
360ua.news
2025-04-04T14:24:22Z
Величезна історична подія: Дюбуа назвав місяць, коли може відбутися бій з Усиком
Факти ICTV
2025-04-04T14:21:48Z
Бурук — про конфлікт з Моурінью: Варто очікувати, що тренери поводитимуться більш адекватно
Football.ua
2025-04-04T14:19:55Z
Уряд змінив порядок перевезення і використання спортивної зброї
УкраинФорм
2025-04-04T14:19:51Z
Україна U-19 отримала технічну поразку 0:3 за пропуск матчу відбору на дівоче Євро
Football.ua
2025-04-04T13:54:31Z
У Де Дзербі серйозний конфлікт із гравцями Марселя — GFFN
Football.ua
2025-04-04T13:54:03Z
Чемпіон Європи заговорив про втрату пояса для Усика, применшивши ажіотаж навколо реваншу з Дюбуа
24tv
2025-04-04T13:48:58Z
Верховний Суд України підтвердив право власності британської компанії Premiorri на 100% корпоративних прав української дочірньої компанії
Gazeta UA
2025-04-04T14:48:46Z
Як забезпечити деревиною бізнес і зберегти екологію: на Рівненщині обговорили проблеми галузі з першим віцеспікером Ради
Знай
2025-04-04T14:46:49Z
Дещо буде вигідне для України: мита від США можуть мати неочікувані наслідки
24tv
2025-04-04T14:45:48Z
Долар пішов у круте піке: НБУ обвалив курс до найнижчого рівня за пів року
GlavRed
2025-04-04T14:45:35Z
Банки отримують рекордні прибутки завдяки НБУ: але хто саме — таємниця. Що тут не так?
Telegraf
2025-04-04T14:45:24Z
У Росії впали продажі техніки через високі кредитні ставки
24tv
2025-04-04T14:33:06Z
Тарифи на електроенергію для українців: що зміниться після 30 квітня
Знай
2025-04-04T14:30:30Z
Після кількох рекодних обвалів: що відбувається з доларом США на ринку
24tv
2025-04-04T14:30:20Z
Китай ввів мита на імпорт із США: соя та кукурудза на біржах пішли вниз
AgroPortal
2025-04-04T14:30:05Z
Кожен знайде той самий для себе: 3 салати на Великдень, які в тренді у 2025-му
24tv
2025-04-04T14:39:25Z
Коли садити полуницю навесні: точна дата для найкращого урожаю
24tv
2025-04-04T14:39:21Z
Турист з українським корінням залишив кока-колу для найізольованішого племені: його заарештували
TSN
2025-04-04T14:32:56Z
Як виростити соковиту редиску без теплиці за три тижні: детальна інструкція
TSN
2025-04-04T14:32:26Z
Кулінари назвали три помилки під час приготування котлет, які роблять 80% господинь
TSN
2025-04-04T14:31:14Z
День ангела 4 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-04T14:29:58Z
Астрологи назвали жінок за знаком зодіаку, які ніколи не програють
TSN
2025-04-04T14:28:05Z
Сім фатальних помилок, які перетворюють плов на звичайнісіньку кашу
TSN
2025-04-04T14:27:42Z
Які 4 рослини потрібно обрізати у квітні: до літа будуть бурхливо цвісти
GlavRed
2025-04-04T14:27:05Z
Вибух на столичному ринку "Юність": в поліції назвали причину
TSN
2025-04-04T14:32:51Z
У Буковелі чоловік жорстоко бив коня: що відомо про інцидент
TSN
2025-04-04T14:32:00Z
Хтиву пару заскочили за сексом просто на могилі — фото
TSN
2025-04-04T14:31:49Z
Секс-рабство під виглядом роботи: в Одесі затримали вербувальника
TSN
2025-04-04T14:31:41Z
У метро Києва пасажир потрапив під потяг: відео
TSN
2025-04-04T14:31:15Z
На Хмельниччині мобілізований побив працівника ТЦК стільцем: деталі історії
TSN
2025-04-04T14:31:04Z
У Запоріжжі лунають вибухи в різних районах міста: що відомо
TSN
2025-04-04T14:30:54Z
У Буковелі відреагували на побиття коня: шоковані та обурені
TSN
2025-04-04T14:30:50Z
У Києві та низці областей знову лунає повітряна тривога: що летить
TSN
2025-04-04T14:30:08Z
Наскільки шкідливий загальний наркоз для здоровʼя
24tv
2025-04-04T14:45:32Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T14:32:01Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T14:30:59Z
Простіше, ніж здається: як прибрати зайву сіль із супу
GlavRed
2025-04-04T14:27:55Z
Що їсти, щоб не було зморшок: дієтологиня назвала ягоду №1 для здоров’я та еластичності шкіри
TSN
2025-04-04T14:27:47Z
Прибирання до Великодня: що потрібно зробити, помилки, яких потрібно уникати
TSN
2025-04-04T14:27:44Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T14:27:40Z
Що робити, якщо навесні жовтіє часник: яке підживлення найкраще для вирішення проблеми
TSN
2025-04-04T14:26:55Z
В жодному разі не їжте цю рибу зі шкіркою: в ній міститься найбільше ртуті
TSN
2025-04-04T14:25:30Z
Білл Гейтс показав «найкрутіший код», який він створив для Microsoft
ITC
2025-04-04T14:46:39Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T14:43:32Z
Яка земна форма життя здатна вижити на Марсі: відповідь науковців
TSN
2025-04-04T14:32:18Z
Як повернути квитки, які були втрачені після кібератаки: план дій від "Укрзалізниці"
TSN
2025-04-04T14:31:47Z
TikTok загрожує штраф у 500 мільйонів євро
24tv
2025-04-04T14:30:27Z
Миші побували у космосі і допомогли ученим зробити важливе відкриття
TSN
2025-04-04T14:30:17Z
Держкомтелерадіо у березні запобіг продажу понад 369 видань з Росії та Білорусі
Детектор М
2025-04-04T14:15:36Z
Bitcoin: індекс страху, жадібності та віри
ZN UA
2025-04-04T14:03:31Z
Хакери масовано атакували пенсійний фонд Австралії: деталі
InternetUA
2025-04-04T13:46:59Z
Можуть пробратися й туди: як захистити свій автомобіль від мишей
24tv
2025-04-04T14:33:08Z
Mercedes оновлює 2026 S-Class із великими змінами для автопілоту
Топ Жир
2025-04-04T14:00:45Z
За $449 000: класичний Ford Bronco перетворили на швидкісний електромобіль
AutoGeek
2025-04-04T13:54:49Z
Нову Toyota Corolla 2026 на 300 сил показали до презентації
Фокус
2025-04-04T13:36:41Z
Найекстремальніший суперкар Ferrari з V6 вже представлено 29 квітня
Топ Жир
2025-04-04T13:15:18Z
Поблизу України: гібридний кросовер Jeep Avenger 4xe надійшов у виробництво
AutoGeek
2025-04-04T13:12:55Z
Хилиться у віражах: у Нідерландах створили незвичний гібрид електрокара і мотоцикла
Фокус
2025-04-04T12:51:19Z
Передсерійний Mercedes-Benz eIntouro виїхав на регулярний маршрут
AutoCentre
2025-04-04T12:42:46Z
Пілот Альпін потрапив в аварію на Гран-прі в Японії: моторошне відео
24tv
2025-04-04T12:24:43Z