MY.UAНовини
Роман Безсмертний: "Саміт миру" має стати ультиматумом Москві через агресію в Україні
Роман Безсмертний: "Саміт миру" має стати ультиматумом Москві через агресію в Україні

Роман Безсмертний: "Саміт миру" має стати ультиматумом Москві через агресію в Україні

До Глобального саміту миру, який відбудеться в Швейцарії, залишилось трохи більше двох тижнів (15-16 червня). Українці, та й загалом світ, покладають на нього великі надії. Мета заходу - створити форум для діалогу на високому рівні про шляхи досягнення миру для України. На нього Україна та Швейцарія запросили понад 160 делегацій, проте наразі свою участь підтвердили лише 90. Поки що невідомо про участь президента США Байдена, а також чи будуть представники Китаю.

Про перспективи саміту та загалом про реалістичність "Формули миру", оприлюдненої президентом Володимиром Зеленським у 2022 році, Коротко про розповів український політик, дипломат, державний діяч, кандидат політичних наук Роман Безсмертний.

Позиція світу має бути твердою

- Чого ми можемо очікувати від "Ссаміту миру", який відбудеться вже менше ніж через місяць у Швейцарії?

- Має бути висловлений ультиматум як позиція всього цивілізованого світу відносно російської агресії в Україні. Власне, оце, скажемо так, максимальний результат. Я б його навіть назвав так - ультиматум Москві через агресію в Україні. А що вже вийде - будемо бачити.

- Тобто, на вашу думку, саміт дійсно допоможе зупинити війну в Україні?

- Я вам скажу так: позиція світу - це вже важливо. А якщо під нею підпишеться сотня держав світу, це дуже важливо. Якщо ця позиція буде носити серйозний текст, а я б навіть сказав - ультимативний текст, то це набагато сильніше. Але чим м'якший цей текст буде, тим буде більш зрозуміло, що позиція світу дуже слабка по відношенню до цієї агресії РФ. Проте який би документ не ухвалив саміт, Путін не буде його виконувати. Я переконаний, що слова вже закінчились. Світу потрібно діяти, Кремль зрозуміє тільки одну мову - силу.

- Зі 160 країн, яких очікують на саміті, наразі підтвердили свою участь лише 90. Чому зволікають інші? Чи це нормальне явище, адже ще є час?

- Зазвичай все стане зрозуміло орієнтовно за два тижні до початку саміту. Це перше. Тому зараз не треба реагувати на кількість учасників, яка відома на сьогодні. Друге - більшість країн були представлені лідерами, але ж в цьому разі можуть бути не лише лідери - ще можуть бути глави держав, делегації, які очолюють певні посадові особи. Тобто глави держав уповноважують певних посадових осіб на такі заходи. Тому ще рано говорити про результати - хто буде, кого не буде.

"Формула миру" має носити жорсткий ультимативний характер"

- Під час візиту у Китай Путін заговорив про перемовини з Україною. Як ви вважаєте, чому саме зараз, напередодні саміту?

- Якщо подивитися ті тексти заяв, які є з Пекіна, то там Путін нічого не говорив. Інтерв'ю записане на спільній зустрічі з пресою в Пекіні, і говорив не він, а Сі Цзіньпін. А в статті в газеті Global Times є абзац, де написано, що "обидві сторони досягли розуміння того, що єдиним способом розв'язання української кризи є політико-дипломатичний". Але якщо цей комплекс проаналізувати і аналізувати цю статтю не абзацом, а системно, то з неї виходить, що це єдиний спосіб - так, але коли цей спосіб запропонував Пекін і особисто диктатор Сі Цзіньпін, то Україна відмовилася.

- "Формула миру" Зеленського реально може спрацювати? Маю на увазі, чи дійсно можна змусити Путіна вивести війська і повернути усі території України, які були у нас станом на 1991 рік?

- У цій ситуації важливо, що "Формула миру" як пропозиція зробила чималу роботу. Частина цієї "Формули", тобто ті 10 пунктів, які були виголошені у 2022 році президентом Зеленським, вже увійшла в резолюцію Генеральної асамблеї ООН. Якщо ці пункти увійдуть в документ, який буде прийнятий самітом миру, це теж дуже добре, тому що це означає, що Україна конструктивна в цьому плані. Вона приймає компроміси з цивілізованим світом, це досить сильний крок. Як це може вплинути на дії московського фюрера? Якщо цей документ буде всеохоплюючий, з погляду глобальної безпеки, і він буде носити жорсткий ультимативний характер, реакцію на нього можна очікувати. Якщо він буде декларативним з висловлюванням позицій - це теж непогано, але навряд чи на нього, окрім інформаційної, буде якась реакція Кремля. Якщо він буде зовсім м'який, то даруйте, його можуть і не помітити, розуміючи, що таке Кремль.

Поділ України - неможливий

- Чи не може так статися, що війна взагалі закінчиться поділом України, як Друга світова закінчилася поділом Європи?

- Ситуація, про яку ви зараз сказали, сьогодні неможлива з точки зору принципу, якого дотримується більшість членів ООН. На що я спираюся? Принцип територіальної цілісності і суверенітету є всеохоплюючим принципом. Війна може закінчитися у тій ситуації, коли ворожі сторони зникнуть як такі, але цей принцип ніхто не поламає на сьогодні. Тобто очевидно і зрозуміло, що ніякого визнання статусу-кво, який сьогодні є, з точки зору лінії фронту, не буде ніколи. Це принципово неможливо. Як тільки рух почнеться в цьому плані, це означає що наступного дня делегації покинуть ООН.

І тут є один нюанс, на який зверніть увагу: факти можуть залишатися фактом - тобто лінія фронту, перестрілки і т.д., але визнання цього факту не буде. Більше того, його не буде визнано навіть невеликою кількістю держав, бо унікальність ситуації російсько-української війни полягає в тому, що це не локальна, не двостороння війна. Це війна, яка зачіпає інтереси фактично всіх держав світу. І робити оцей крок - це означає просто зруйнувати світовий порядок. Тому ніхто його робити не буде.

Навіть коли ви подивитеся у спільній заяві фюрера і диктатора в Пекіні, там є такі слова, що "обидві сторони визнають необхідність - єдиний спосіб розв'язання питання політико-адміністративний, при цьому основою для цього має бути статут ООН і його принципи територіальної цілісності і суверенітету, а також інтереси безпеки неділимості і цілісності безпеки усіх учасників цього процесу".

Тобто, що зробили китайці? У Парижі Сі Цзіньпін оголосив тільки першу частину, з огляду на принцип суверенітету і територіальної цілісності. А вже підписуючи з фюрером московським заяву, він добавив тему - принцип неділимості безпеки. По суті, оцей абзац, який виписано в цій заяві, - це тупик. Той, хто це читає і розуміє східну філософію, той абсолютно чітко скаже: це отой принцип, коли сісти на березі і чекати поки пропливе у річці труп твого ворога. Там немає вирішення. Це буде ще одна тристороння контактна група.

"У словах Путіна немає навіть натяку, що він готовий дотримуватися норм міжнародного права"

- До речі, чому Сі Цзіньпін обрав саме Емануеля Макрона під час свого візиту до Європи (Сербію та Угорщину не беремо до уваги)? Можливо, це пов'язано з тим, що перед цим були заяви французького президента про можливість введення військ в Україну? Китайський лідер намагається стати однозначним лідером політики континенту чи це такі ігри?

- Цей візит був запланований давно, ще минулого року, коли Макрон відвідував Пекін. Це співпадіння. Чому це співпадіння так грає зараз? Після виходу Великої Британії зі складу Євросоюзу тема Франції як лідера звучить дуже сильно. Тому що від Робера Шумана Європейський союз починався, через де Голля, який пропонував конституцію ЄС, він продовжувався, і сьогодні - Макрон як лідер європейської політики у питаннях безпеки.

У цій заяві Сі Цзіньпіна, про яку ми говоримо, третє речення звучить так: "Пекін покладає надію, що невдовзі війна в Європі припиниться". Тобто там поєднані три речі - принципи суверенітету територіальної цілісності, принцип неділимості безпеки і позиція стосовно того, що в Європі припиниться війна. А це досить такі хитрі речі, які потребують розкриття. У цій заяві Сі Цзіньпін посилає сигнали Макрону. Чому? Бо він від Макрона почув фразу, озвучену на спільній пресконференції, про те, що ми домовилися продовжити консультації після розмов, які проведе Сі Цзіньпін в Пекіні, маючи на увазі зустріч із Путіним.

- На відміну від Фіцо та Орбана президент Чехії Петер Павел був завжди однозначно на нашій стороні. Але в останньому інтерв'ю від нього прозвучали сумніви щодо реалізації плану миру Зеленського. Тобто політична еліта Європи почала трохи вагатися?

- Це єдине і перше тлумачення і розуміння Петером Павелом ініціатив Зеленського. Бо якщо брати цей план Зеленського, то він сьогодні вже став частиною того, що буде прийнято на форумі миру. Важко, з точки зору тих десяти пунктів, представлених Зеленським на "великій сімці", говорити про те, що вони будуть реалізовані. Насправді їх ніхто в механізм цей не включав. Їх озвучили, частина увійшла в резолюцію, зараз допрацьовують нове. Але якщо ви мене запитаєте, чи бачив я сьогоднішню редакцію пунктів Зеленського, то я їх не бачив.

Тепер про що говорить Петер Павел? Він як президент говорить про принципи підходу, озвучені президентом України у нинішній ситуації. Я теж під цим підпишусь. Але в нинішній ситуації це просто неможливо, тому що Путін просто не буде вести жодних переговорів. Усі ті розмови, які велися в Пекіні, усе це розмови, далекі від того, що таке дипломатія. Ніде Путін не сказав, що він готовий до якогось діалогу. Тим більше, зважаючи на слова, озвучені Сі Цзіньпіном. Про це треба говорити просто як про інформацію. І кардинально відрізняти інформацію і дії. У словах Путіна немає навіть натяку, що він готовий дотримуватися норм міжнародного права. Тож Петер Павел абсолютно правий.

- Участь Байдена у саміті наразі не підтверджена. Але відомо, що без США такі речі не вирішуються. Можливо, через цю невизначеність і було в Зеленського якась роздратування після приїзду Блінкена? Про це пишуть багато ЗМІ. Очевидно, він очікував більшого?

- Під час приїзду держсекретаря обговорювалося декілька дуже важливих питань. По-перше, це, скажімо так, бачення саміту НАТО. Друге - це питання стратегії і тактики постачання в Україну озброєння, бронетехніки, боєприпасів. А третя позиція - так звані угоди про гарантію безпеки, які обговорюються. І четверте - питання "Саміту миру". Тож тут є на що роздратуватися. Але ці питання треба обговорювати, бо коли відбуватимуться ці події і ухвалюватимуться рішення, то якщо вони за змістом будуть не такі, що влаштовували б усі сторони, то хоч б інформаційно це було забезпечено.

Теги за темою
Швейцарія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зіркові втрати 2025 року: хто з відомих українських і світових знаменитостей помер цього року
TSN
2025-12-03T10:33:47Z
У Франківську презентували книгу «Авторські листівки Заливахи»
УкраинФорм
2025-12-03T10:30:20Z
"Усе робить по справі": Андрій Ісаєнко назвав найкращого актора в Україні
GlavRed
2025-12-03T10:27:10Z
Вийшли офіційний трейлер і постер романтичної комедії «Випробувальний термін»
Вива
2025-12-03T10:06:35Z
Відомий український актор розкрив свої щомісячні витрати на родину й заговорив про плани на бізнес
TSN
2025-12-03T10:06:22Z
Майже 20% пісень з Росії: Apple Music назвав найпопулярніші треки, які слухали українці
Фокус
2025-12-03T10:06:18Z
Зірки легендарного "Гаррі Поттера" возз'єднались вперше за більш ніж десятиліття
24tv
2025-12-03T09:51:44Z
Суспільне заперечило інформацію про «злив» лонглиста нацвідбору на «Євробачення» до офіційної публікації
Детектор М
2025-12-03T09:49:38Z
Тарантіно "по пам'яті" назвав десять найкращих фільмів XXI століття
Комсомольская правда
2025-12-03T09:45:44Z
Ціна вища ніж очікувалось: як змінилась вартість золота 3 грудня
24tv
2025-12-03T10:33:54Z
Вже варто запасатись: улюблений новорічний напій українців скоро подорожчає
GlavRed
2025-12-03T10:29:30Z
Топ порад для покупки штучної ялинки: на що звертати увагу
TSN
2025-12-03T10:06:52Z
ВВП України перевищить російський у 10 разів: Рубіо назвав умову
ГЛАВКОМ NET
2025-12-03T10:03:50Z
"Легенди" йдуть: чи вдасться замінити керівників JPMorgan, Apple та легендарного Баффета
24tv
2025-12-03T10:03:43Z
Українці за годину розібрали тисячу безкоштовних квитків від Укрзалізниці
УкраинФорм
2025-12-03T10:03:39Z
Мінюст спростував інформацію про запровадження з 1 січня 2026 року нових правил купівлі нерухомості
Известия Киев
2025-12-03T09:36:20Z
Одна країна запустила "божевільний" проект зі збору сонячної енергії, і це не Китай
Фокус
2025-12-03T09:30:59Z
Обігнали навіть Apple і Samsung: які гаджети стали найпопулярнішими у 2025 році
Фокус
2025-12-03T09:30:58Z
У МЗС Фінляндії прокоментували заяву Путіна про готовність до війни з Європою
УкраинФорм
2025-12-03T10:33:29Z
Путін змусив представників Трампа чекати на себе: "фюрер" переграв американців і показав, що поступок не буде
TSN
2025-12-03T10:33:00Z
У Польщі запідозрили у шпигунстві двох українців, які розпитували за харчування міністерки
Европейская правда
2025-12-03T10:30:16Z
Умєров доповів Зеленському про підготовку до переговорів з радниками європейських лідерів
УкраинФорм
2025-12-03T10:29:55Z
Китай вважає, що використання заморожених активів РФ для України не сприятиме завершенню війни
УкраинФорм
2025-12-03T10:24:23Z
Україна розповість європейцям про контакти США з РФ, готує нову зустріч з командою Трампа
Европейская правда
2025-12-03T10:22:43Z
"Відведення військ — це злочин": майор Кухарчук заявив, що Україна може "зникнути"
Фокус
2025-12-03T10:21:34Z
Глава МЗС Нідерландів: Заяви Путіна про готовність воювати з Європою треба сприймати серйозно
УкраинФорм
2025-12-03T10:18:55Z
У Кремлі відповіли, чи відхилив Путін мирний план
TSN
2025-12-03T10:15:51Z
У Росії підірвали нафтопровід «Дружба» - джерело
УкраинФорм
2025-12-03T10:33:33Z
Усе про вбивство сина заммера Харкова у Відні: спалене авто, мотив та затримання підозрюваних
TSN
2025-12-03T10:33:11Z
Замість півмільйона кримінальна справа: як поліція врятувала киянку
InternetUA
2025-12-03T10:29:36Z
Вбивство 21-річного українця у Відні: одеський суд арештував двох підозрюваних
УкраинФорм
2025-12-03T10:24:21Z
На столичній Оболоні при пожежі у багатоповерхівці загинув чоловік
ГЛАВКОМ NET
2025-12-03T10:09:25Z
Чоловік хотів заробити на криптобіржі, а втратив понад 820 тисяч гривень
InternetUA
2025-12-03T09:27:58Z
Росіяни вдарили по Тернівці на Дніпропетровщині – убили 2 і поранили 3 людей
Украинская правда
2025-12-03T09:27:21Z
У Ворзелі потяг смертельно травмував 50-річного чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-12-03T09:27:13Z
На Вінниччині судитимуть чоловіка за сексуальне насильство щодо малолітніх падчерок
УкраинФорм
2025-12-03T09:12:10Z
«Ніби перенеслася в часі років на 15». Українка розповіла про недоліки життя в Ірландії
ГЛАВКОМ NET
2025-12-03T10:15:38Z
В естонському Сілламяе відбувся український «Миколай-Фест»
УкраинФорм
2025-12-03T10:12:58Z
Китайські розробники представили нові гіперзвукові протикорабельні ракети класу YJ
InternetUA
2025-12-03T10:03:25Z
Про це рідко говорять, – відверте інтерв'ю жінки про стосунки на війні та загибель чоловіка
24tv
2025-12-03T10:03:24Z
Мобілізація в Україні: хто може отримати бронь у грудні 2025 року за новими правилами
Фокус
2025-12-03T10:00:54Z
Нідерланди розгорнули комплекси Patriot та NASAMS у Польщі
InternetUA
2025-12-03T09:58:06Z
Таргани, щури й сморід: українка розкритикувала популярну країну в Європі
24tv
2025-12-03T09:51:42Z
Розкриті технічні характеристики нового китайського ударного дрона WJ-700 Falcon
InternetUA
2025-12-03T09:49:17Z
Пара купила італійський особняк, навіть не глянувши на нього: далі все пішло не за планом
Фокус
2025-12-03T09:45:52Z
Вакцин проти грипу цьогоріч на ринку менше, ніж зазвичай - у МОЗ назвали причини
УкраинФорм
2025-12-03T10:24:23Z
Львівські лікарі пересадили 7-річному хлопчику нирку від тата, а печінку - від мами
Комсомольская правда
2025-12-03T10:06:49Z
Грипозний сезон: у МОЗ прогнозують пік захворюваності на січень-лютий
УкраинФорм
2025-12-03T09:33:09Z
Три несподівані способи використовувати харчову соду для краси: цікаві трюки
24tv
2025-12-03T08:21:34Z
Як зігрітися взимку: експерти назвали несподіваний лайфгак
TSN
2025-12-03T04:36:26Z
У Дубліні Зеленський нагородив медиків, які з українцями впроваджують новітні методики допомоги на фронті
УкраинФорм
2025-12-03T01:54:12Z
Що робити з пересушеним волоссям узимку: поради, які реально діють
TSN
2025-12-02T15:36:10Z
ChatGPT не завжди помічає ризиковану поведінку людей із психічними розладами
InternetUA
2025-12-02T13:03:15Z
Дикі свині в Каліфорнії стали "неоново-блакитними": дослідження викрило небезпечну причину
24tv
2025-12-02T12:18:21Z
Ford готує для Європи зменшений Bronco з економічним двигуном
AutoCentre
2025-12-03T10:09:48Z
Kia анонсувала випуск компактного електромобіля за 30 000 євро
AutoCentre
2025-12-03T09:58:26Z
Компактний електрокросовер Kia EV2 показали на офіційних фото
AutoGeek
2025-12-03T09:57:41Z
Новий вигляд та інша назва для оновленої моделі Nissan Kicks
Топ Жир
2025-12-03T09:57:12Z
Японський Hummer: на аукціон виставили найбільший позашляховик Toyota
Фокус
2025-12-03T09:27:40Z
У Німеччині назвали найменш надійні електромобілі
AutoGeek
2025-12-03T09:18:42Z
Представлено новий Ford Mondeo: що змінилося у популярному бізнес-седані
ЗаРулем
2025-12-03T08:54:53Z
Не оцінили новий концепт: дизайнера Jaguar звільнили
AutoGeek
2025-12-03T08:30:33Z
Кінець епохи: чому Ford відмовилась від виробництва культового Focus після майже 30 років
24tv
2025-12-03T08:27:49Z
Сили оборони організовують додаткові логістичні шляхи до Покровська і Мирнограда - військові
УкраинФорм
2025-12-03T10:06:38Z
Нова система оплати проїзду в Запоріжжі: що відомо про нововведення
Политека
2025-12-03T10:00:48Z
У Херсоні внаслідок обстрілу загинула науковиця Тетяна Асаулюк
УкраинФорм
2025-12-03T09:57:44Z
Подарунки від Святого Миколая. Скільки коштують солодощі та святкові набори у супермаркетах Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-12-03T09:45:18Z
Гатили з артилерії півтори години: війська РФ обстріляли тролейбусне депо у Херсоні
УкраинФорм
2025-12-03T09:39:25Z
«Путін надувається як кулька»: в РНБО заявили про нову реальність на фронті
GlavRed
2025-12-03T09:33:59Z
У чотирьох областях є знеструмлення через нічні атаки РФ - Укренерго
УкраинФорм
2025-12-03T09:33:22Z
Графіки відключення світла в Житомирській області на 4 грудня: кого торкнуться багатогодинні обмеження
Политека
2025-12-03T09:30:20Z
Росія посилила авіаційний тиск: понад 2 тисячі дронів і 3 тисячі обстрілів
360ua.news
2025-12-03T09:27:51Z
Може стати магнітом для грошей або сварок: коли наряджати ялинку в грудні 2026
GlavRed
2025-12-03T09:27:45Z
Як замаскувати сивину на світлому і темному волоссі: головні поради від колористів
24tv
2025-12-03T09:06:09Z
Кума проситиме рецепт: яким має бути ідеальний кляр для риби
24tv
2025-12-03T08:57:13Z
Китайський гороскоп на завтра 4 грудня: Бикам - сварки, Зміям - занепокоєння
GlavRed
2025-12-03T08:45:30Z
Любовний гороскоп на грудень: настане переломний момент в житті 2 знаків зодіаку
24tv
2025-12-03T08:30:19Z
Коли цвіль у ванній знову повертається: як її позбутися раз і назавжди
Знай
2025-12-03T07:51:58Z
Гороскоп Таро на завтра 2 грудня: Тельцям - великі кроки, Дівам - цілі
GlavRed
2025-12-03T07:24:25Z
Найшикарніше місто Європи: чим тут зайнятися, якщо у вас нема багато грошей
24tv
2025-12-03T07:15:09Z
Яка ялинка довго стоїть: як продовжити життя дерева в кімнаті
24tv
2025-12-03T07:06:09Z
Як заживити Wi-Fi роутер від павербанка і користуватися інтернетом в блекаут
InternetUA
2025-12-03T10:33:49Z
Більшість пасажирів літака навіть не підозрюють, що робить ця таємнича кнопка — натисніть і побачите, що станеться
TSN
2025-12-03T10:33:41Z
Російський шпигун у космосі: космонавта підозрюють у шпигунстві проти SpaceX
InternetUA
2025-12-03T10:29:50Z
До нього жили без відключень світла: як вчений з Огайо змінив світ
Фокус
2025-12-03T10:29:28Z
Чому люди масово відмовляються від сонячних панелей? Відповідь експертів приголомшила
Фокус
2025-12-03T10:29:20Z
Онлайн-медіа «Віледж» стало частиною Fozzy Group
Детектор М
2025-12-03T10:21:49Z
Неймовірна деталізація: гігантське цунамі вперше в історії зафіксували з космосу
Фокус
2025-12-03T10:12:09Z
Останній супермісяць 2025 року: коли відбудеться рідкісна подія
Фокус
2025-12-03T10:06:44Z
У Apple новий керівник з AI: напрям очолить топ із Microsoft та Google
24tv
2025-12-03T09:51:53Z
Не хотіли повторити досвід Шахтаря: чому Суркіс відмовився запрошувати в Динамо екстренера Реала
24tv
2025-12-03T10:33:09Z
Маліновський не потрапив у заявку Дженоа на матч Кубку Італії
Football.ua
2025-12-03T10:24:12Z
Підручний пропустить першу особисту гонку сезону Кубка світу з біатлону
УкраинФорм
2025-12-03T10:21:24Z
Жіноча збірна України з баскетболу 3х3 другий рік поспіль зіграє на чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-12-03T10:21:00Z
Ольмо вибув до кінця року через травму
Football.ua
2025-12-03T10:12:21Z
Український плавець Микита Шеремет встановив юніорський світовий рекорд
УкраинФорм
2025-12-03T10:03:45Z
Вальверде: На кону більше, ніж просто три очки
Football.ua
2025-12-03T09:51:23Z
Усик назвав людину, яка змінила його кар'єру
24tv
2025-12-03T09:51:03Z
Спортдир Марселя підтвердив перемовини щодо Де Брюйне та Фофана
Football.ua
2025-12-03T09:49:37Z