Дослідники показали фото приголомшливої спіралі цвітіння в Балтійському морі, яку видно на планеті навіть із космосу.
У 2018 році супутники зробили неймовірне фото дивної спіралі, виявленої в Балтійському морі. Пізніше стало зрозуміло, що вир, зафіксований із космосу, насправді є спіраллю цвітіння ціанобактерій — обертова маса мікробів фактично створила величезну"мертву зону" в Балтійському морі, яка позбавила це місце кисню, пише Live Science.
Відомо, що спіраль виникла в Балтійському морі внаслідок масового цвітіння водоростей у 2018 році. Попри те, що спіраль має приголомшливий вигляд із космосу, вчені попереджають, що вона є неймовірно небезпечною, оскільки, по суті, створює величезну токсичну "мертву зону".
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Дані Земної обсерваторії NASA свідчать про те, що діаметр спіралі становить близько 25 кілометрів і що вона з'явилася у Фінській затоці — рукаві Балтійського моря, що розташований між Фінляндією, Естонією та Росією. Науковці зазначають, що гігантська спіраль здебільшого складалася з крихітних морських бактерій, що фотосинтезують, також відомих як ціанобактерії, а також невеликої кількості планктону зі скляною бронею, відомого як діатомові водорості.
Через вир мікроскопічні істоти опинилися в пастці, створеній двома протилежними потоками, що стикаються. Зазначимо, що течії в океані часто забирають водорості, створюючи неймовірні морські пейзажі, проте надзвичайно рідко можна помітити настільки ідеально сформовані спіралі.
Дослідники зазначають, що кожного літа водорості природним шляхом цвітуть у цьому районі, коли вертикальне перемішування океану приносить на поверхню велику кількість поживних речовин. Однак в останні десятиліття це цвітіння різко зросло за розміром і частотою, оскільки у воду потрапили додаткові поживні речовини внаслідок діяльності людини
Результати дослідження показують, що в період з 2003 по 2020 рік середній розмір цвітіння водоростей у всьому світі збільшився на 13%. За даними Океанографічного інституту Вудс-Холс, попри те, що цвітіння водоростей може мати дивовижний вигляд із космосу, воно є дуже небезпечним. Унаслідок цвітіння в нижніх водах зменшується кількість кисню, що утворює своєрідну "зону смерті".
Дані вчених свідчать, що під час утворення цієї спіралі у 2018 році "мертва зона" у Фінській затоці становила неймовірні 70 000 кілометрів. На жаль, мертві зони не тільки стають більшими, а й стають дедалі смертоноснішими.
Раніше Фокус писав про те, що ставши мамами, восьминоги буквально божеволіють: вчені розгадали таємницю "спіралі смерті".