Аграрні підприємства лідирують серед компаній, ліквідованих за час повномасштабного військового вторгнення. Це можна пояснити і тим, що в Україні загалом багато сільськогосподарських компаній, і тим що вони суттєво постраждали через військові дії та обмеження можливостей збуту продукції.
Згідно з данними дослідження YouControl, з 2022 року по перший квартал 2024 року включно закрилася 1261 аграрна компанія. Загалом за 2022 рік збанкрутіли 3,6 тис. підприємств, а за 2023-ий – 4,1 тис. За кількістю ліквідацій лідирують такі галузі:
- сільське господарство;
- оптова торгівля;
- операції з нерухомістю;
- будівництво.
Порівняно з останнім довоєнним роком, коли закрилося 8,5 тис. компаній, кількість закритих підприємств у 2023-му знизилася більш ніж удвічі. Але і нових компаній під час війни реєстрували значно менше – 26,7 тис. у 2023 проти 42,1 тис. у 2021.
Втім найбільше збільшилася інтенсивність ліквідацій юридичних компаній. Якщо до війни на цей сектор припадало 2,3% загальної кількості припиненої бізнес-діяльності, то з початком повномасштабної війни ця частка зросла до 4,7%.
Водночас компанії, що займаються водопостачанням, деревообробкою, роздрібною та оптовою торгівлею почали закриватися менш активно. Ці галузі належать до критичної інфраструктури, тобто необхідність їхнього функціонування у воєнний час набула нової ваги. Серед регіонів лідерами за кількістю ліквідованих підприємств у 2023 році виявилися:
- Київ – 650 (16%);
- Дніпропетровщина – 297 (7,3%);
- Львівщина – 292 (7,2%);
- Київщина – 242 (6%).
Крім того, с 2021 року у Одеській, Запорізькій та Київській області найбільше зросла динаміка закриття бізнесу. Це свідчить про те, що саме в цих регіонах війна найсильніше вплинула на підприємництво.
Водночас на Херсонщині, Харківщині та Донеччині спостерігалося суттєве зниження закриттів бізнесу. Втім, це пояснюється аж ніяк не покращенням умов ведення бізнесу, а окупацією частини цих регіонів.
"Чим менше підприємств лишається у правовому полі регіону, тим пропорційно меншою буде кількість банкрутств та припинення діяльності в порівнянні з періодом до окупації", – пояснив фінансовий аналітик YouControl Роман Корнилюк.
Разом з тим OBOZ.UA повідомляв про закриття понад 23% новостворених ФОПів у перші чотири місяці 2024 року. Найбільше закриттів відбулось у Києві, на Харківщині та Дніпропетровщині, причому найчастіше припиняли діяльність підприємства у роздрібній торгівлі.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!