У черепі зі Стародавнього Єгипту виявили сліди складної хірургічної операції
У 4-тисячолітньому черепі зі Стародавнього Єгипту вчені виявили сліди операції з видалення ракової пухлини, що, за їхніми словами, є «важливою віхою в історії медицини», передає CNN.
Череп належав чоловіку, якому на час смерті було від 30 до 35 років. Він знаходиться в колекції Кембриджського університету (Велика Британія) за номером 236.
Із середини 19-го століття вчені досліджували деформації в черепі, які, ймовірно, виникли через злоякісні пухлини. Археологи вважають цей череп одним із найстаріших прикладів злоякісного новоутворення в стародавньому світі, що датується періодом між 2,686 і 2,345 роками до нашої ери.
У ході нового дослідження вчені уважніше вивчили пухлинні шрами за допомогою цифрового мікроскопа та мікрокомп'ютерної томографії (КТ) та виявили сліди порізів навколо пухлин, що дозволяє припустити, що для видалення наростів використовувалися гострі металеві інструменти.
"Це був перший раз, коли людство хірургічним шляхом впоралося з тим, що ми сьогодні називаємо раком", – сказав історик Едгард Камарос з Університету Сантьяго-де-Компостела (Іспанія).
При цьому поки невідомо, чи намагалися цілителі видалити пухлини, поки пацієнт був ще живий, чи пухлини видалили після смерті для аналізу.
«Якщо ці порізи були зроблені на живій людині, ми говоримо про якесь лікування, безпосередньо пов'язане з раком. Але якщо порізи були зроблені посмертно, це означає, що це медичний розтин щодо цього раку. У будь-якому разі дивно думати, що вони провели хірургічне втручання. Але насправді ми не можемо відрізнити лікування від розтину», – сказав Камарос.
У 2017 році вчені також виявили рак у 2000-річної мумії шляхом комп'ютерної томографії.