MY.UAНовини
Диференціація по-нашому. Як зростуть тарифи на енергетику
Диференціація по-нашому. Як зростуть тарифи на енергетику

Диференціація по-нашому. Як зростуть тарифи на енергетику

Диференціація по-нашому. Як зростуть тарифи на енергетику

«Усі заяви з цього приводу є фейком, спрямованим на дестабілізацію настроїв суспільства», — так палко обурювалося Міненерго 1 березня ц. р. через обговорення в соціумі ймовірності підвищення тарифу на електрику. Невідомо, чи зносив Герман Галущенко ті туфлі, в яких підписував процитований прес-реліз (приміром, королева Гертруда йшла за гробом чоловіка й на нове весілля в тому самому взутті), аж днями міністр «ошелешив» громадськість новиною — 1 червня це станеться!

Для пильного спостерігача це не стало несподіванкою, навпаки — було очевидно від дня ухвалення Державного бюджету України на 2024 рік, у якому кошти на житлові субсидії зросли проти 2023 року на 25% — до 50 млрд грн. Оскільки тарифи на тепло та газ були «заморожені» законодавчо, єдиною можливістю використати ці додаткові мільярди було зростання тарифу на електрику, й ми про це писали. Однак по-справжньому лякає тут не підвищення як таке, а те, в який спосіб влада збирається це зробити.

Час для підвищення тарифів згаяно

Нинішня владна команда, як і багато попередніх, дбає про свій імідж, тобто зі шкіри пнеться, щоби подобатися «піплу». Тому всіх розмов про неприємні процедури ретельно уникає. Цього разу владі дуже пощастило, на відміну від «піплу», який сидітиме без світла, вороги знищили половину електроенергетики країни, тож є мотив для виправдання.

Насправді фахові енергетики вас запевнять, що жодне підвищення тарифів не покриє витрат на відбудову, — капітальні вкладення ніколи не фінансуються з поточних надходжень. В основі справді нагальної потреби підвищити тарифи на електроенергію геть інші причини. Про них влада знає, але мовчить, а дарма: аби «піпл» став народом, треба формувати політику, а не потурати нікчемним інстинктам натовпу; лікувальні процедури бувають болючими, але вони необхідні.

Якими ж є підстави для підвищення тарифів, а точніше — доведення їх до економічно виправданого рівня? Перша — існування різних тарифів для бізнесу та населення, так зване перехресне субсидіювання. Це не що інше, як економічне обдурювання — бізнес однаково перекладе свої високі тарифи на споживача. З 1 червня НКРЕКП підняла максимальні граничні ціни для бізнесу на ринках електроенергії на 20%, в окремі години вони доходитимуть до 9 грн за кВт·год. Якщо до цього додати передачу, розподіл та маржу постачальника, то для виробника продукції чи послуг кіловат коштуватиме 15–18 грн! Не порівняти з 2,64 грн, правда ж?

Друга підстава — тарифи, нижчі за економічно доцільні, поступово знищують виробника, погіршують якість продукції чи послуги, не дають змоги розвиватися. Можна припустити, що якби тарифи на електрику поступово підвищувалися протягом останніх років, то сьогодні в пошкоджених ТЕЦ і ТЕС був би фінансовий резерв для відновлення, хтозна… Рік тому уряд підвищував тарифи, проте насправді, якщо взяти ринкову вартість електроенергії 2022 року, додати тариф на транспортування, розподіл та постачання для населення, то вийде, що собівартість 1 кВт·год — в інтервалі 5,50–6,00 грн. Нині ця величина має бути ще більшою. Отже ціна, за якою отримує кіловати населення, набагато нижча за реальні витрати на їх виробництво.

Третя — компенсації на здешевлення тарифу б’ють не лише по тих, хто компенсує, а й по державному бюджету, тобто по всіх. НАЕК «Енергоатом», яку влада примушує продавати свою електрику задешево (державному підприємству «Гарантований покупець», яке потім продає її населенню через посередників), така «доброчинність» щороку обходиться в 300 млрд грн. Зрозуміло, що з цих неотриманих доходів утрачено й податки, такі необхідні держбюджету під час війни.

Четверта підстава, ймовірно, найболючіша, — соціальна несправедливість, яку породжують низькі тарифи для всіх — і заможних, і незаможних. Цивілізований світ давно це зрозумів і випрацював механізми соціального захисту останніх від високих цін через системи субсидій — на житло, харчі, комунальні послуги (в різних країнах — по-різному). Звісно, наша влада хоче бути добрим дядечком і для тих, і для тих, але для цього треба бути ще й багатим і розумним, а тут, вочевидь, нема ні першого, ні другого… Крім того, владі не хочеться втрачати такий зручний налигач, який тримає субсидіянтів у стані електоральної вдячності за отримані субсидії, й не треба мучитися питаннями підвищення зарплат і пенсій до гідного рівня. Про ці проблеми ми неодноразово писали, однак цього разу влада може наступити на ті граблі, на які ще не наступала.

Диференціація: по-новому чи по-старому?

Минулої п’ятниці у Верховній Раді міністр Герман Галущенко заявив: «Ми наразі розглядаємо диференційований підхід. Я не думаю, що буде просто один тариф змінено на інший, — буде диференціація залежно від обсягів споживання електроенергії».

В ринковій економіці диференціація за ціною здійснюється у відомий усім спосіб: більше купуєш менша ціна, як на базарі. На ринку це виправдано тим, що товар продається за ціною, вищою за собівартість, тому можна трохи втратити в маржі, але виграти завдяки збільшенню обсягів продажів.

Досвід українського тарифоутворення в енергетиці прямо протилежний: що більше споживаєш, то більше платиш. Зовсім недавно було по 90 коп. за перші 100 кВт, а далі — дорожче. Тобто народ спонукали «заощаджувати», а якщо відверто — заганяли в «енергетичну бідність». У Франції, Німеччині та країнах ЄС загалом середнє споживання населенням електроенергії вдвічі вище, ніж в Україні, в США — майже вчетверо. Дослідження урбаністами нічної картини різних міст із космосу показують, що рівень освітленості територій прямо пропорційний рівню освіти городян, числу винахідницьких патентів, магістерських дипломів та інших показників розвитку й загалом ВВП.

Зрозуміло, що українська енергетична бідність напряму пов’язана зі звичайною українською бідністю, а не з виробництвом електроенергії. З одного боку, Україна посідає високе 18-те місце в світі за останнім показником на душу населення, а з іншого — за довоєнною статистикою, українці витрачали на 1 мегават 15% своєї середньої зарплати, а німці, в яких електрика в декілька разів дорожча, — лише 7%.

Але нині в країні війна. В умовах, коли половину потужностей електроенергетики знищив ворог, не може бути й мови про здешевлення ціни електрики, якщо буде збільшено споживання. Підвищення тарифу саме собою спонукатиме людей заощаджувати, однак має зберігатися справедливість — усі мають економити однаково. Натомість уряд, як видно з усього, збирається поділити людей за ознакою споживання, приміром, їжі: мало їси — для тебе продукти в магазині дешевші, більше їси — дорожчі, а для деяких людей, великих чи товстих, які дуже багато їдять, поставимо супер-ціни! Уряд збирається запровадити таку систему щодо споживання електрики, не враховуючи, що потреби в ній, як і в їжі, можуть бути різними для різних домогосподарств. Першими на думку спадають ті ж «щасливі» власники електроплит, з яких мало хто може вкластися в 100 кВт.

Довідка: З 1 червня формулу оплати населенням послуги за електроенергію буде змінено і тариф при споживанні понад 100 кВт зросте майже на 80%.

Рішення Кабмін планує ухвалити вже сьогодні.

«З 1 червня за споживання до 100 кВт планується залишити колишнім — 2,64 гривень, на все, що більше буде новий тариф — 4,8 гривень», — каже співрозмовник РБК.

Таким чином, якщо споживання буде 200 кВт, то сума збільшиться до 744 грн (при чинному тарифі 528 грн). При споживанні 300 кВт платіж буде 1224 грн (при чинному тарифі 792 грн).

Чим небезпечні ці «нові граблі»?

В Україні навколо великих і середніх міст уже сформувалися агломераційні зони із сіл і котеджних містечок. Там централізованого водопостачання, гарячої води, централізованого опалення просто немає — все життєзабезпечення тримається виключно (або переважно) на електриці. Звісно, її споживання в таких домогосподарствах у рази вище, ніж у містах, де є повний набір житлово-комунальних послуг. Тому підвищення тарифів для таких родин може боляче вдарити по сімейних бюджетах.

Якщо придивитися до структури населення приміських територій, то її склад за останні десятиліття змінився кардинально. Раніше в селах жили переважно аграрії та працівники нижчого рівня, які їздили до міста на роботу. До початку великої війни до Києва щодня приїздило 560 тисяч таких людей. Натомість нині в агломераційній зоні мешкають переважно представники середнього класу — висококваліфіковані спеціалісти, підприємці, програмісти та інші, на яких тримається бізнес і сфера дорогих послуг.

Окрему когорту становлять пенсіонери, які влітку, або навіть цілий рік, живуть за містом і займаються садами та городами, оскільки іншої роботи знайти вже не можуть. Також до сільських громад приїхало багато переселенців. Для них будь-яке зростання вартості електрики буде вбивчим, адже з 10,5 мільйона українських пенсіонерів половина отримує пенсії менш як 4 тис. грн (що говорить само за себе). Отже, уряд і Міненерго можуть одним легким, але невірним порухом руки викинути їх назад у міста та позбавити вагомого джерела продуктів харчування. Й тут жодні відсилки на підвищення пенсій не врятують: усі індексації, що відбувалися останніми роками, були нижчими, ніж зростання інфляції. Так само не врятують їх і субсидії, оскільки, звертаючись по них, більшість підпаде під формальні заборони: відсутність прописки в селі, неоформлене домоволодіння, споживання електрики за нормативами, в рази меншими за реальні потреби, тощо.

Зрештою кричущі випадки свавілля електропостачальних компаній, які ставляться до мешканців приміських сільських територій як до власних кріпаків, можуть створити високе напруження не лише в електричних мережах, а й в українському соціумі, що вкрай небажано, ба більше — небезпечно під час цієї війни на виживання України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
Палочки вверх: скончалась легендарная актриса из "Гарри Поттера"
Знай
2024-09-27T18:06:56Z
Катастрофически тяжело: вдова Виталия Билоножко рассказала о жизни после смерти мужа/Они прожили вместе более 40 лет
Апостроф
2024-09-23T14:15:10Z
Джиджи Хадид вышла на подиум, обмотанная скотчем
Фокус
2024-09-28T15:42:02Z
THR: В разработке находится фильм про Бэйна и Дефстроука от сценариста "Лунного рыцаря"
GameMag
2024-09-28T15:01:17Z
«Мегалополис» Копполы: поймут только патриции
Комсомольская правда
2024-09-28T09:02:43Z
Российская певица после развода рассказала правду о своем "идеальном браке"
Comments UA
2024-09-24T19:36:35Z
Прямые брови возвращаются в моду и подходят практически всем: в чем секрет
Обозреватель
2024-09-16T16:08:08Z
Украины больше нет: Трамп шокировал новым заявлением о войне
Comments UA
2024-09-26T07:31:07Z
США волнует не наш план победы, а как выглядит поражение России
ГЛАВКОМ NET
2024-09-26T17:15:07Z
"Война станет глубже и тяжелее в 2025-2026 годах": неутешительный прогноз Британии
GlavRed
2024-09-22T17:30:30Z
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Еще одна европейская страна поддержала "мирный план" Китая-Бразилии
Comments UA
2024-09-28T17:21:19Z
The Hill: Двухпартийный комитет в США призывает к пересмотру стратегии по России
Хвиля
2024-09-28T17:12:40Z
Спикер Палаты представителей требует увольнения посла Украины в США
ZN UA
2024-09-25T20:22:50Z
Против РФ сыграл придуманный ею миф. Почему враг недооценил наступление на Курщину
Comments UA
2024-09-26T17:42:31Z
Война может стать вечной: The Times о заблуждениях Запада
Новости Украины
2024-09-22T15:18:11Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Как сохранить урожай свежих помидоров к зиме: основные правила
Политека
2024-09-28T03:22:28Z
6 признаков того, что ваш антивозрастной крем вреден для кожи
Marie Claire
2024-09-28T03:00:49Z
Простой тест, который поможет определить деменцию на ранней стадии
Marie Claire
2024-09-28T00:00:50Z
Радужные сны или адские боли: медик рассказал, что же видят люди перед смертью
Фокус
2024-09-28T15:36:14Z
Вредящий загар: ученые выяснили, что меланин влияет на точность показаний медицинских приборов
Фокус
2024-09-28T15:06:51Z
Как сохранить урожай овощей без холодильника: полезные советы для украинцев
Политека
2024-09-27T19:31:53Z
В каком возрасте на теле увеличивается количество родинок
Comments UA
2024-09-23T08:51:01Z
Куриный бульон: три лучших рецепта, которые уберегут от простуды
Marie Claire
2024-09-28T13:45:25Z
Улицы Степана Бандеры и полка «Азов»: в Харькове требуют новых переименований
Comments UA
2024-09-23T14:06:55Z
Митинги против ВСУ в Покровской громаде: правда ли это
Comments UA
2024-09-23T15:30:29Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
В Угледаре ВСУ рассматривают два сценария развития событий – генерал
ZN UA
2024-09-28T04:18:23Z
Киевские мосты Патона и Метро держатся на честном слове: могут рухнуть в любой момент
Знай
2024-09-28T17:22:18Z
"Лучше сдернуть и подальше": боевой медик РФ рассказал, когда ВСУ пойдут в масштабное наступление
Фокус
2024-09-28T16:51:52Z
"Город еще не захвачен": в Угледар пытаются прорваться российские ДРГ, — ОВА
Фокус
2024-09-25T15:27:55Z
Как происходит оборона Селидового – в бригаде "Кара-Даг" рассказали о наступлении россиян
ZN UA
2024-09-28T02:21:07Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
В Киеве похитили и пытали гражданина Турции
Апостроф
2024-09-26T17:12:43Z
В Нежине полицейский на авто сбил насмерть военного
Корреспондент
2024-09-27T15:27:55Z
Пытался убить владельца овощной базы: в Киеве суд вынес приговор фигуранту резонансного дела. Фото
Обозреватель
2024-09-18T17:30:46Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
На Днепропетровщине от ранения во время разминирования умер боец ​​ГСЧС
Корреспондент
2024-09-28T16:27:18Z
В Харьковской области из-за атаки российского дрона погиб судья ВС
Корреспондент
2024-09-28T14:57:34Z
Вез гумпомощь: в Харьковской области от удара FPV-дрона погиб судья Верховного суда
Фокус
2024-09-28T14:57:03Z
Атака по медучреждению Сум: число погибших и раненых выросло
Апостроф
2024-09-28T14:42:30Z
В Пакистане рухнул вертолет с россиянами на борту: что известно
Фокус
2024-09-28T13:51:56Z
Средиземноморская сказка: самая красивая принцесса Греции выходит замуж — первые фото
Marie Claire
2024-09-28T09:36:23Z
Зачем нужно готовить из капусты 25 сентября и как защитить себя от порчи: приметы, обряды и запреты на Сергея
Знай
2024-09-25T02:03:35Z
Китай впервые вывел в море все свои авианосцы – СМИ
Корреспондент
2024-09-25T02:15:37Z
США объявили новый пакет военной помощи Украине: что в него вошло
ZN UA
2024-09-26T07:49:58Z
Украинцев может ожидать популярный осенью штраф: взыскать могут до 153 тысяч гривен
Политека
2024-09-28T16:40:21Z
Украина вернула из оккупации и РФ девять подростков и 20-летнего юношу
Корреспондент
2024-09-28T16:13:50Z
Умеров рассказал, как возросли темпы мобилизации в Украине
Хвиля
2024-09-23T17:30:59Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
"Моя королева": Александр Усик поздравил жену с годовщиной свадьбы
Фокус
2024-09-25T12:15:54Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Полісся здолало Карпати в запальній дуелі
Football.ua
2024-09-28T17:05:23Z
Покер Палмера приніс Челсі перемогу у результативному матчі з Брайтоном
Football.ua
2024-09-28T16:12:58Z
УЕФА признал судейскую ошибку, которая повлияла на определение победителя Евро-2024
ZN UA
2024-09-23T15:19:34Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Сборная Украины со счетом 1:7 проиграла на старте чемпионата мира по футзалу. Видео
Обозреватель
2024-09-15T16:46:35Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
В чем встречать Новый 2025 год Зеленой Деревянной Змеи: рекомендации по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-09-26T18:00:52Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Прекрасная идея для осеннего ужина: рецепт фаршированной тыквы с мясом и овощами
Политека
2024-09-28T17:01:31Z
Розы зацветут пышно, как никогда: что обязательно нужно сделать в октябре
GlavRed
2024-09-28T16:36:56Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Гороскоп на 21 сентября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-09-20T15:33:00Z
Как отсутствие отца в детстве влияет на мужчину: 7 последствий
Marie Claire
2024-09-20T07:01:59Z
У украинцев хотят отобрать льготы, придумали новую причину: появился законопроект
Политека
2024-09-26T18:04:35Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Нефтяные доходы РФ упали до минимума за восемь месяцев
Корреспондент
2024-09-24T17:12:58Z
В воскресенье отключать свет по графикам не будут, но украинцев просят экономить
Комсомольская правда
2024-09-28T16:40:33Z
Без проблем пока только до ноября: зимние отключения под вопросом
Знай
2024-09-28T16:36:29Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Сколько стоит iPhone 16 в Украине и Америке: почему украинцы платят больше
Знай
2024-09-28T15:07:12Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Паркинг с суперкарами: в Киеве на стоянке супермаркета заметили эксклюзивные авто
Фокус
2024-09-25T07:21:56Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Штраф за ремонт авто: с водителей сдирают солидные суммы за распространенное нарушение
Знай
2024-09-27T20:12:31Z
Без тормозов, "мертвые" замки и подушки: в Украине появился Xiaomi SU7, без проблем не обошлось
Знай
2024-09-27T18:51:42Z
Savage Arms выпустила новое ружье с рычажным затвором: что известно о модели REVEL
Фокус
2024-09-27T16:43:20Z
В Норвегии установлен новый мировой рекорд по объемам продажи электромобилей
Известия Киев
2024-09-27T15:29:42Z
Mercedes-Benz презентовал спортивный дом на колесах на базе V-Class
Фокус
2024-09-27T15:00:04Z
Спортивный собрат VW ID.4: возрожденный Ford Capri возвращается на рынок
Фокус
2024-09-27T14:15:30Z
Мощный взрыв навсегда изменил Землю: ученые рассказали, что произошло
ZN UA
2024-09-28T10:49:04Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Нельзя оставлять: эксперт назвал электрические приборы, которые "высасывают" деньги
Фокус
2024-09-28T16:30:32Z
Графический монстр: Инсайдер раскрыл характеристики видеокарты GeForce RTX 5090 от NVIDIA
GameMag
2024-09-28T16:04:51Z
Готовы к хаосу? Diablo IV: Vessel of Hatred получил дату выхода
Знай
2024-09-28T15:51:46Z
Патч для Stellar Blade улучшил физику юбок и груди главной героини
GameMag
2024-09-28T15:35:50Z
Земля могла «украсть» Луну, захватив из космоса – ученые
ZN UA
2024-09-28T14:14:57Z