MY.UAНовини
Не нашкодити героям своїх сюжетів — саме це має бути головним принципом при роботі журналістів із дітьми
Не нашкодити героям своїх сюжетів — саме це має бути головним принципом при роботі журналістів із дітьми

Не нашкодити героям своїх сюжетів — саме це має бути головним принципом при роботі журналістів із дітьми

Як етично спілкуватися з дітьми, які постраждали внаслідок воєнних дій, як не порушити їхні права під час інтерв’ю та втримати баланс між цікавим матеріалом й інтересами дитини.

Олена Розвадовська, голова благодійного фонду «Голоси дітей»

Сюжети та репортажі з дітьми, які повернулися після депортації з Росії, привертають увагу суспільства до воєнних злочинів і збирають багато переглядів. Проте у таких матеріалів є зворотний бік — ризик нашкодити дитині, яку журналіст залучає до інтерв’ю. Пригадуючи пережите, діти відчувають стрес, а це призводить до серйозних наслідків для їхнього психічного здоров’я. Крім цього, подекуди публічний розголос історії обертається й фізичною небезпекою для дитини та її родини.

Спробуйте взагалі не залучати дітей

Будь-яке спілкування з журналістами не є позитивним досвідом для дитини, яка повернулася після депортації, що постраждала або була свідком воєнних злочинів. Відповідаючи на запитання репортерів, вона знову переживатиме травматичні спогади. Через це можуть посилитися відчуття страху, тривоги та безпорадності, які були у той момент. Позаяк дитяча психіка не є зрілою, це часто призводить до психоемоційного виснаження та погіршення психічного стану в цілому.

Водночас ситуації, у яких діти змушені публічно обговорювати свої почуття, можуть порушити їхнє право на приватність і відчуття безпеки. А загострена увага саме до травматичного досвіду дитини формує її ставлення до себе як до жертви, що також негативно позначається на поведінці дитини у майбутньому.

Здавалося б, публічне обговорення досвіду, пов’язаного з воєнними злочинами, важливе, щоб притягнути винних до відповідальності. Але це не так. Якщо запитання журналістів мають характер навідних, тобто впливають на потенційну відповідь, то і всі наступні опитування дитини, зокрема у суді, можуть бути визнані неналежними свідченнями / доказами. Якщо запитання переконують дитину, що щось сталося, свідчення більше не можуть сприйматися як незалежні докази. Докладніше про це ми розповідаємо ось тут.

Отже, будь-яке публічне висвітлення історії дитини містить більше ризиків і загроз, ніж користі. Лише в окремих випадках контакт з інтерв’юером може відповідати найкращим інтересам дитини. Наприклад, якщо вона сама бажає реалізувати своє право на те, щоб її думку почули, або коли публічні свідчення є частиною програми психосоціальної реабілітації. За інших умов краще залучити до інтерв’ю законних представників дитини: батьків, опікунів або психологів.

Розкажіть дитині про її права

Завдання журналіста перед розмовою — упевнитися, що дитина вже пройшла психологічну реабілітацію, та отримати згоду її законного представника. Але обговорити формат і наслідки проведеного інтерв’ю потрібно не лише з дорослим, а і безпосередньо з дитиною.

Запитайте, чи готова дитина публічно називати своє ім’я та прізвище, чи погоджується на поширення своїх фотографій. Якщо матеріал публікуватиметься в інтернеті, зазначте, що люди зможуть побачити його і за 5 чи 10 років. Якщо у дитини є сумніви щодо наслідків такої публічності, поважайте її право на інкогніто. Такий крок допомагає мінімізувати можливі негативні наслідки інтерв’ю: наприклад, стигматизацію у колі однолітків, таврування її як жертву.

Обов’язково повідомте дитині, що вона має право відмовитися відповідати на всі або окремі питання. Поясніть, що немає неправильних відповідей, на дитину ніхто не тиснутиме й не сваритиме її за будь-які слова.

Я кілька разів стикалася з ситуаціями, коли журналісти маніпулювали дитиною: «Ми так довго до тебе їхали, а ти не хочеш говорити». Така поведінка неприпустима. Дитина не має відчувати себе заручницею ситуації, а жоден дорослий не може примушувати її до розмови.

Зробіть інтерв’ю комфортним і невимушеним

Спілкування з дитиною має бути максимально дружнім і приязним. Пам’ятайте, що дитина не зобов’язана давати вам інтерв’ю, тому завдання журналіста — зацікавити її та створити про себе хороше враження.

Розпочніть спілкування з неформального знайомства. Розкажіть, хто ви, який матеріал готуєте, яка його цінність і мета, де він буде розповсюджений. Познайомте дитину з іншими членами знімальної групи: фотографом, відеооператором. Важливо, щоб навіть маленька дитина розуміла, що з нею зараз відбувається.

Не плануйте довготривалу розмову, адже діти швидко втомлюються. Двогодинні зйомки для дітей віком 6–7 років — занадто виснажливі. Тому краще обмежитися 2–3 запитаннями: зазвичай цього достатньо, щоб уточнити у дитини необхідні деталі. Все інше розповість законний представник.

Формулювання запитань підлаштуйте під вік вашого співрозмовника. Що менша дитина, то простішою має бути ваша мова. Не вживайте складні звороти та речення, щоб не заплутати дитину й не збити її з пантелику.

Уникайте «жовтих» подробиць

Не слід робити надбанням публіки надмірні деталі травматичного досвіду дитини, зокрема принизливого поводження або інших страждань. Обговорення таких подробиць викликає у дитини стрес. До того ж і для висвітлення подій вони, швидше за все, не є обов’язковими, а слугують лише для «жовтих» заголовків.

Наприклад, немає сенсу запитувати дитину, чи було їй страшно у Росії — очевидно, що було. Або що дитина відчувала, коли її вдарили чи примусили щось зробити — очевидно, що відчуття були неприємними. Ці запитання доречні для психолога, який працює з дитиною, але не для журналістів, які є для дитини сторонніми малознайомими людьми й жодним чином не допоможуть упоратися з наслідками цих емоцій.

Щоб не запитати зайвого, поставте себе на місце жертви злочину та подумайте, які питання були б неприємні особисто вам. Імовірно, ті ж самі питання будуть недоречні й для дитини. При цьому враховуйте, що дитяча психіка є набагато вразливішою, ніж доросла.

Detector Media · Мультсеріал «Україна. Нескорені міста» розповідає дітям про війну та російські фейки

Дбайте про інтереси дитини

Зазвичай журналісти не люблять давати своїм героям матеріал на попереднє погодження до публікації. Проте у випадку з дитиною, яка постраждала від воєнних дій, варто зробити виняток, адже ця тема є чутливою. Дайте дитині та її представникам можливість передивитися текст чи відеосюжет і внести правки, якщо це необхідно.

Крім цього, дитина має право у будь-який момент заборонити оприлюднення матеріалу повністю або частково. У нас у «Голосах дітей» був випадок, коли мама з дитиною виїхали з окупації та погодилися на зйомки. Вони самі проявляли ініціативу, хотіли розповісти про свій досвід. Але щойно вийшов відеоролик, мама подзвонила у сльозах і попросила його видалити. Вона не очікувала, що його подивляться їхні знайомі, що досі живуть на окупованих територіях, і злякалася щодо безпеки своїх родичів. Звісно, ми виконали її прохання. Після цього намагаємося взагалі уникати оприлюднення історій дітей, у яких залишилися близькі люди в окупації.

Інший приклад: ми робили відеоінтерв’ю з 17-річною дівчинкою, яка повернулася з Росії. Їй не сподобалося, як вона виглядає в кадрі, тож ми виклали лише звукову доріжку — у такий спосіб підтримали дитину.

Завдання дорослих — піклуватися про дотримання найкращих інтересів дитини. Тому варто пам’ятати, що мета розповісти про події не може виправдовувати засоби, зокрема не повинна призводити до будь-яких негативних наслідків для дитини. Намагайтеся не нашкодити героям своїх сюжетів — саме це має бути головним принципом при роботі з дітьми.

Ілюстративне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Війна, день 1010. Зеленський допустив припинення війни в обмін на вступ до НАТО
Football.ua
2024-11-29T23:01:27Z
В окупованому Криму оштрафували чоловіка, який 5 років тому вилаявся на адресу Путіна у соцмережі
Детектор М
2024-11-29T22:57:04Z
Незначні морози, снігопади та тумани: якою буде погода в Україні у грудні 2024 року
Фокус
2024-11-29T22:30:17Z
Карта бойових дій в Україні станом на 30 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T22:24:24Z
На фронті загинув український поет Мирослав Герасимович
Комсомольская правда
2024-11-29T22:00:03Z
На фронті - 172 зіткнення, ворог втратив майже 500 осіб на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-11-29T21:30:35Z
Наступ Росії на Дніпропетровську область: військовий експерт розповів про вирішальні чинники
Политека
2024-11-29T21:27:50Z
Якщо є поважна причина: у 3-й ОШБр розповіли, як приймають назад бійців із СЗЧ
Фокус
2024-11-29T21:01:48Z
ЗСУ відбили понад 170 штурмів з початку доби
1News
2024-11-29T21:00:21Z
Протести в Грузії спалахнули з новою силою: поліція застосовує силу
GlavRed
2024-11-29T23:27:36Z
Євродепутат - про ядерні погрози Путіна: Маємо зважено підходити до оцінок
УкраинФорм
2024-11-29T23:18:10Z
Зеленський оновив склад Ставки верховного головнокомандувача
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T23:07:36Z
Мир в Україні може настати у 2025 році: Зеленський назвав умови
24tv
2024-11-29T23:00:50Z
Японське інформагентство KYODO NEWS активніше висвітлюватиме події в Україні, - Мінкульт
Детектор М
2024-11-29T22:57:20Z
Мріяв жити в Москві: у Польщі затримали скандального тіктокера з України
TSN
2024-11-29T22:51:07Z
Трамп може завадити Росії та КНДР поглиблювати взаємодію - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-29T22:45:19Z
РФ "атакує немислимо": німецький генерал прогнозує втрату Покровська до 2025 року
GlavRed
2024-11-29T22:27:58Z
У Грузії 300 співробітників Будинку юстиції дистанціювалися від рішення влади про заморожування відносин з ЄС
ZN UA
2024-11-29T22:22:15Z
Ферменти від переїдання: чи допомагають і які препарати не варто приймати
24tv
2024-11-29T20:03:47Z
Міцелярна вода замість сухого шампуню: перукар попередила про небезпеку
GlavRed
2024-11-29T19:27:46Z
Довго не міг номально їсти та дихати: в Києві військовому провели унікальну операцію
Фокус
2024-11-29T18:15:25Z
Вчені знайшли просту добавку, яка змушує клітини раку самознищуватися
Portaltele
2024-11-29T17:16:45Z
Новий біомаркер мозку дає надію на раннє виявлення психозу
Portaltele
2024-11-29T17:16:08Z
Які кімнатні квіти не лише очищають повітря, а й захищають від вірусів
TSN
2024-11-29T16:09:08Z
Лікарі розповіли, чому варто відмовитися від ковбаси та сосисок
TSN
2024-11-29T15:39:28Z
Це допоможе вам не заразитись: 8 найпоширеніших міфів про герпес
24tv
2024-11-29T15:30:59Z
7 способів почати худнути у животі всього за 10 дів: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-11-29T14:42:53Z
BAM BAM: що відомо про новий трек, який завірусився у мережі
24tv
2024-11-29T23:00:43Z
Вірусний тренд у TikTok: пісня Бруно Марса та виконавиці Розе опинилась у топі
24tv
2024-11-29T22:00:59Z
"Холостяк" 13 сезон 5 випуск: хто з дівчат покинув проєкт
24tv
2024-11-29T22:00:09Z
Шоуранер «Хлопців» / The Boys: «Ми не відтворювали реальність — світ змінився, щоб відобразити шоу»
ITC
2024-11-29T21:35:58Z
Рідкісне фото Брюса Вілліса: доньки поділилися зворушливим кадром
GlavRed
2024-11-29T21:27:44Z
Що дивитися взимку: 3 різдвяні серіали, які подарують святкову атмосферу
24tv
2024-11-29T21:09:49Z
"Завжди обирає себе": Оля Цибульська заговорила про проблеми у шлюбі
GlavRed
2024-11-29T20:27:23Z
Неприємно і боляче, – учасниця "Холостяка" зізналася, як реагувала на поцілунки Терена з іншими
24tv
2024-11-29T19:48:36Z
"Прямо нерозуміння": Женя Кот і його дружина чесно зізналися про труднощі
GlavRed
2024-11-29T19:27:38Z
У Мінцифри нагадали: бронювання з 1 грудня - лише через «Дію»
УкраинФорм
2024-11-29T23:30:46Z
Побили 7-річний рекорд: в Україні рвонули вгору ціни на популярний овоч
GlavRed
2024-11-29T21:36:57Z
У Фінляндії почнуть виробляти дрони для України
Хвиля
2024-11-29T21:36:02Z
Кабмін пояснив, які податки підвищаться з грудня, а які з січня
ZN UA
2024-11-29T21:27:25Z
Автолюбителям спрогнозували вдалий грудень: на пальне очікуються знижки
Знай
2024-11-29T21:12:33Z
У США вилучають з продажу сире молоко через спалах пташиного грипу
iPress
2024-11-29T21:06:35Z
"Укрзалізниця" незабаром представить концепцію зміни тарифу
Хвиля
2024-11-29T21:06:14Z
Для росіян погана перспектива: куди котиться рубль
24tv
2024-11-29T20:45:16Z
Українці платитимуть більше за цигарки: нардеп заявила, що в грудні ціни "злетять"
GlavRed
2024-11-29T20:27:02Z
Німецький генерал прогнозує втрату Україною Покровська до початку 2025-го
Европейская правда
2024-11-29T23:30:31Z
Командувач Сухопутних військ Михайло Драпатий: що про нього думають самі ж військові
GlavRed
2024-11-29T23:27:17Z
У чому потрібно бути одягненим на хрещення дитини: що потрібно знати
GlavRed
2024-11-29T23:27:07Z
Може летіти 24 години: у Повітряних силах здивували заявою про Шахеди
GlavRed
2024-11-29T23:24:35Z
Пункти пропуску на кордоні з Румунією та Молдовою призупинили роботу
УкраинФорм
2024-11-29T23:09:19Z
Росіяни запустили ударні дрони з півдня та півночі
УкраинФорм
2024-11-29T22:30:46Z
30 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T22:06:55Z
Неіснуючі слова починають і виграють
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T21:57:32Z
Суд залишив під вартою до 15 січня військового Гнезділова, підозрюваного в дезертирстві
УкраинФорм
2024-11-29T21:57:31Z
На Львівщині сержанта засудили до 14,5 років позбавлення волі: деталі злочину
Политека
2024-11-29T21:01:46Z
Росіяни обстріляли Ківшарівку на Харківщині, загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-29T20:39:55Z
Одружився із троюрідною сестрою, щоб виїхати за кордон: прикордонники викрили псевдоподружжя
TSN
2024-11-29T20:36:13Z
22-річний чоловік втратив 10 000 гривень через телефонних шахраїв
InternetUA
2024-11-29T20:27:29Z
Чоловік купив старовинну пляшку із запискою: що було всередині
GlavRed
2024-11-29T20:27:15Z
Пожежа на нафтобазі в Ростовській області: військовий експерт розповів про втрати ворога
Политека
2024-11-29T19:42:52Z
Тримали в секреті 5 років: вперше показали паризький Нотр-Дам всередині після пожежі
24tv
2024-11-29T19:39:03Z
На Вінниччині затримали виробників порно з дітьми
InternetUA
2024-11-29T19:27:15Z
Українські дрони намагались перекинути наркотики через Гібралтар: подробиці неочікуваного затримання
TSN
2024-11-29T19:09:10Z
Саутгемптон відібрав очки у Брайтона
Football.ua
2024-11-29T22:30:31Z
Валенсія поступилась Мальорці
Football.ua
2024-11-29T22:24:40Z
Українські гандболістки стартували на Євро-2024
УкраинФорм
2024-11-29T22:12:15Z
Гол Пікколі допоміг Кальярі виграти у Верони
Football.ua
2024-11-29T22:01:18Z
Санкт-Паулі впевнено переграв Гольштайн
Football.ua
2024-11-29T21:46:01Z
Шахтар вивісив новий цінник на Судакова: українцем зацікавився топ-клуб з Іспанії
24tv
2024-11-29T21:30:28Z
Визначився склад українських змішаних естафет стартового етапу Кубка світу з біатлону
УкраинФорм
2024-11-29T21:18:43Z
Максимов – після поразки Інгульцю: Сьогодні був не наш день
Football.ua
2024-11-29T21:15:09Z
Ван Ністелрой: Всі, з ким я розмовляю про футбольний клуб Лестер Сіті, сповнені ентузіазму
Football.ua
2024-11-29T20:33:24Z
Швидкий рецепт імбирного печива: завжди виходить смачним і ароматним
Политека
2024-11-29T23:30:20Z
Закарпатські кіфлики: старовинна випічка на Різдво
24tv
2024-11-29T23:27:21Z
Орхідея почне цвісти на очах: як стимулювати ріст рослини корицею
24tv
2024-11-29T23:15:29Z
Де не можна ставити ялинку на Новий рік: важливі поради від експертів
24tv
2024-11-29T22:57:13Z
Неймовірно смачно і вишукано: рецепт салату з руколи
24tv
2024-11-29T22:42:54Z
Що приготувати на Андрія: старовинний рецепт калити
24tv
2024-11-29T21:15:42Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: ідеальні дні для візиту до перукаря
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T20:06:43Z
Ніколи не викидайте лушпиння картоплі: ось способи його використання
24tv
2024-11-29T20:03:10Z
Як круто одягнутись на свята за 60 секунд: гайд для кожного чоловіка
24tv
2024-11-29T20:00:56Z
Роскомнагляд заборонив понад 300 відео про VPN та вимагає видалити їх з YouTube
УкраинФорм
2024-11-29T23:18:38Z
Таємницю Лох-Неського чудовиська розкрито: дослідник пояснив "горби" на воді
GlavRed
2024-11-29T22:27:39Z
Як неандертальці стали майстрами виготовлення клею та стрічок
Portaltele
2024-11-29T22:18:10Z
Чому здувається акумулятор смартфона: 6 головних факторів
InternetUA
2024-11-29T22:07:28Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала перший патч — містить понад 650 виправлень
ITC
2024-11-29T21:01:39Z
Анонсовані MSI Claw 8 AI+ та 7 AI+ — перші портативні консолі з Intel Lunar Lake
ITC
2024-11-29T20:49:48Z
Що робити, якщо мікрофон не працює на смартфоні Android: 6 простих кроків
InternetUA
2024-11-29T20:13:55Z
Створено першу у світі пральну машину для людей: який вона має вигляд і як працює
InternetUA
2024-11-29T19:31:57Z
X працює над лейблами для пародійних акаунтів
Portaltele
2024-11-29T19:18:33Z
Топ-5 найлегших авто у світі: гараж для них можна облаштувати і на балконі
Знай
2024-11-29T21:51:54Z
Покладіть це під килимок, щоб більше ніколи не мерзнути за кермом
24tv
2024-11-29T21:24:38Z
Як перевірити якість роботи після заміни стартера на СТО?
AutoCentre
2024-11-29T19:04:55Z
Постачання шкільних автобусів ЗАЗ продовжується
AutoCentre
2024-11-29T18:03:01Z
Denza показала інтер’єр свого флагманського кросовера
AutoCentre
2024-11-29T18:01:55Z
Точність збиття "Шахедів" підвищиться завдяки спеціальному причепу для пікапів
InternetUA
2024-11-29T18:01:15Z
Chevrolet Equinox в реальних тестах випереджає Tesla Model Y за дальністю ходу, а коштує менше
ITC
2024-11-29T17:47:24Z
Mercedes-Benz відзначає 40-річчя кемпера Marco Polo
AutoCentre
2024-11-29T16:10:17Z
Як правильно розморозити автомобіль взимку: звичайний метод може завдати шкоди
GlavRed
2024-11-29T15:27:13Z