MY.UAНовини
Пил із Сахари може повернутися: синоптики пояснили, чи можна називати явище пиловою бурею
Пил із Сахари може повернутися: синоптики пояснили, чи можна називати явище пиловою бурею

Пил із Сахари може повернутися: синоптики пояснили, чи можна називати явище пиловою бурею

Таке природне явище відбувається не вперше, та все ж багатьом воно не зрозуміло. В Україні 1 квітня пил накрив одразу декілька регіонів: спершу Південь, потім Центр, а згодом і Захід. Мережу сповнили мальовничі, а часом моторошні фото.

Чи можна назвати пил із Сахари піщаною бурею

Звісно ж, усіх цікавило, наскільки безпечно кілька днів дихати пилом. Водночас синоптики не спішили називати пил із Сахари саме бурею. І це також викликало запитання в пересічних людей.

Згідно з інформацією ДСНС України, упродовж 31 березня – 1 квітня 2024 року в атмосфері на висоті 1-2 кілометри над Україною спостерігалися південно-західні потоки, які переносили дуже тепле і запилене повітря з північних районів Африки.

В цей же період на території України метеорологічні станції фіксували імлу (скупчення завислих у приземному шарі атмосфери твердих частинок пилу, диму та згару, що спричиняє погіршення видимості), метеорологічна дальність видимості була 10 кілометрів.

Еколог Владислав Михайленко, з яким поспілкувався The Ukrainian Review, пояснив: є різні підходи до визначення бурі.

Наприклад, визначення, яке дає Всесвітня метеорологічна організація, має такий вигляд: A dust storm is an ensemble of particles ofdust or sand energetically lifted to great heights by a strong andturbulent wind (WMO, 2017).

"Погодьтеся, це досить розмите поняття. У той самий час як синоптики Українського гідрометцентру зауважують, що для пилової бурі швидкість вітру має бути вищою за 12 метрів на секунду, а тривати це має 3 години й більше", – пояснює еколог.

Натомість The United Nations Office for Disaster RiskReduction (UNDRR) надає класифікацію пилових бур, виходячи з двох основних критеріїв: видимість та вузли (knots, kt).

Українцям зрозуміліші не вузли, а метри на секунду.

Класифікація пилових бур:

  • light піщана або пилова буря – тут видимість сягає менше 3000 метрів, а пориви вітру більші або дорівнюють 10 метрам на секунду;
  • moderate піщана або пилова буря – видимість менше 1500 метрів, а пориви вітру більші або дорівнюють 15 метрам на секунду;
  • heavy піщана або пилова буря – видимість менше 500 метрів, пориви вітру більші або дорівнюють 20 метрам на секунду.

Тож, якщо виходити з цього визначення, в Україні не було саме бурі.

У Києві 2 квітня були швидкості вітру 15-20 метрів на секунду – це, на мою думку, коректно назвати пиловою бурею. Натомість в Одесі вітер був спокійний, і пил просто літав у повітрі й осідав на землю, авто тощо. Тут більше пасує термін "пилова хмара" або "запилення",
– додає еколог Владислав Михайленко.

У Міністерстві захисту довкілля, куди The Ukrainian Review відправив запит, говорять, що стихійне явище – сильна пилова буря – метеостанціями не фіксувалося.

2-3 квітня 2024 року переміщення холодного атмосферного фронту з заходу на схід країни обумовило небезпечні пориви вітру 15-22 метрів на секунду. Перед фронтом в приземному шарі висотою 10-20 метрів пориви вітру короткочасно здіймали пил та пісок вже на території України, погіршувалась видимість.

В Україні радше була імла, а не буря

Синоптикиня Укргідрометцентру Анжеліка Ганчук в ефірі "Радіо Культура" пояснювала: явище, яке спостерігалося в Україні, коректніше називати імлою, а не пиловою чи піщаною бурею. Зокрема тому, що переважна більшість пилу в повітрі над Україною була місцевого походження.

Піщана буря спостерігалася саме в Сахарі, у період з 21 по 25 квітня. Вона характеризувалася винесенням в атмосферу значної кількості піску. Пориви вітру переміщувалися з тих широт через Середземне море на Центральну Європу і тоді вже в Україну. А Європу накрила вже пилова буря – тобто в атмосфері залишилися найдрібніші піщані частинки.

"Коли ми спостерігали піщану бурю над Сахарою, то за 5 днів в атмосферу поступово здійнялася дуже велика кількість частинок піску. І навіть коли вітер проходив над Середземним морем, частина піску осідала. Але пил все одно потрапив у Європу, ще й настільки інтенсивно, що піднявся до тих широт, де знаходиться Скандинавія", – розповіла синоптикиня.

Варто додати, що пил із Сахари розносився Європою майже до кінця місяця. Наприклад, 24 квітня він дістався Греції, й там спостерігалася характерна імла помаранчевого забарвлення.

Як пил дістається аж до України

Це аномальне явище, але воно не є унікальним. Адже щороку із Сахари виноситься від 60 до 200 мільйонів тонн мінерального пилу. Пісок швидко падає назад на Землю, бо його частинки більші. А от пил, що є найменшими частинками, іноді може подорожувати на тисячі кілометрів. У 2020 році Сполучені Штати пережили наймасштабнішу в історії Сахари пилову бурю, яку експерти назвали "Годзіла".

Це природне явище діє як противага потеплінню від парникових газів, демонструючи, як пустельний пил може впливати на глобальну температуру.

Цьогоріч пил із Сахари дійшов до Європи та Північної Америки, що глибоко вплинуло на глобальні екологічні системи. Трансконтинентальні подорожі пилу впливають на клімат, біологію океану та екосистеми далеко від свого джерела, кажуть у Міністерстві захисту довкілля.

Але щоб пил із Сахари дійшов до України, мають збігтися декілька умов. Щоб пилова хмара високо піднялася, має бути висока інтенсивність вітру. І мають бути синоптичні умови, щоби пил міг помандрувати.

За словами синоптикині Анжеліки Ганчук, навесні найбільш сухо та вітряно, тож такі явища фіксують саме в ці місяці.

Найсприятливіша умова для пилових і піщаних бур – це сухість. І навіть без пилу з Сахари, в Україні періодично фіксують пилові бурі в посушливих регіонах, тобто на Сході та Півдні. В умовах сухого клімату сильні пориви вітру здіймають пилові частинки в атмосферу.

Наскільки небезпечною є пилова буря для людей

Для того, щоб становити реальну загрозу для населення, буря має тривати понад три години. Найнебезпечніша буря там, де вона утворилася, найчастіше мова про пустелю. Там може бути настільки сильний вітер, що вириває дерева з корінням.

На щастя, для України не було загрози, бо до нас пил дістався значно пізніше і в повітрі було менше домішок. А еколог Владислав Михайленко і поготів зауважує: небезпека від бурі є, але її не треба перебільшувати. Вітер із Сахари не становить глобальної загрози, а пил небезпечний для людей із респіраторними захворюваннями. Утім, і пил за сприятливих умов достатньо швидко осідає, тому якість повітря відновлюється.

Проте погіршення видимості під час пилової бурі може спричиняти порушення в роботі транспортної та авіаційної систем.

Візьмімо для прикладу суперпилову бурю 2021 року у Східній Азії: у Монголії було зареєстровано 10 смертей, 12 провінцій на півночі Китаю постраждали, тисячі авіарейсів були припинені, а системи громадського транспорту зупинені. Крім того, пилові бурі можуть знищити верхній шар ґрунту, завдати шкоди посівам, затримати транспортування, порушити торгівлю та зменшити рекреаційну цінність ландшафтів. Але для цього треба умови саме пилової бурі,
– пояснює експерт.

Моніторинг стану забруднення атмосферного повітря на мережі гідрометеорологічних організацій проводиться згідно з методичними вказівками у 35 містах України. За даними моніторингу радіаційного фону, що здійснюється стаціонарними постами спостереження 4 рази на добу, по всій території України відхилень від нормативних значень після зазначеного метеорологічного явища не зафіксовано.

Державною установою "Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України" були надані рекомендації територіальним закладам системи громадського здоров’я щодо моніторингу атмосферного повітря по території всієї України.

За даними проведеного моніторингу запиленості атмосферного повітря, показники на піку ситуації перевищували нормативний у 2-3 рази в окремих точках.

"Разом з тим слід зазначити, що ситуація була короткостроковою і значного впливу на стан громадського здоров'я не встановлено, окрім можливих деяких проявів загострень хронічних легеневих хвороб в окремих осіб", – пояснюють у Міністерстві захисту довкілля.

Загалом пориви вітру, що супроводжуються здійманням піску в атмосферу, є характерним для пустельних регіонів. Аномальним у цьому контексті є дальність занесення пилу. Адже, якщо на території Африканського континенту такі явища можуть спостерігатися досить часто, то на територію Європи чи Американського континенту вони поширюються раз на кілька років.

Тому говорити про якусь суттєву шкоду від таких бур не можна. Експерти запевняють, що суттєвої шкоди запилення може завдати, якщо триває кілька годин поспіль. А оскільки європейський клімат більш вологий і помірний, наслідки не будуть відчутні.

Наявність пилу не означає, що поріг забруднення атмосферного повітря буде перевищений. В Україні за цим можна слідкувати на офіційних ресурсах, як-от "Екозагроза", а також на офіційних ресурсах Укргідрометцентру та ДСНС України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На українсько-румунському кордоні для пасажирських перевізників з’явилися нові можливості
AutoCentre
2025-07-11T16:21:11Z
До €600 мільйонів для бізнесу: ПриватБанк підписав найбільшу на українському ринку угоду з ЄБРР
УкраинФорм
2025-07-11T16:18:10Z
Агенція оборонних закупівель оголосила перші тендери на придбання FPV-дронів
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:26Z
Податкова нагадала про збільшення з серпня штрафів за касові апарати
AgroPortal
2025-07-11T16:00:37Z
Буде скандал: чим займаються росіяни на Запорізький АЕС
24tv
2025-07-11T15:57:15Z
Україна та ЄС запускають фонд для оборонних стартапів, — Федоров
InternetUA
2025-07-11T15:52:33Z
Ціни на тепличні помідори в Україні продовжують знижуватися - аналітики
Gazeta UA
2025-07-11T15:45:39Z
На Харківщині “шахеди” знищили УКПГ «Журавлина», але компанія «ЕСКО-ПІВНІЧ» вирішила її відновити
ZN UA
2025-07-11T15:36:05Z
Чи піднімуть пенсії ще раз у 2025 році: у Мінсоцполітики відповіли неочікувано
GlavRed
2025-07-11T15:33:36Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Корейські вчені створили сенсор, що виявляє рак за 20 хвилин
360ua.news
2025-07-11T15:01:56Z
Найтривожніший день тижня: вчені виявили, коли зростає ризик тривалого стресу
TSN
2025-07-11T14:48:49Z
Хто з українських пенсіонерів може отримати безоплатні путівки в санаторій 2025 року
TSN
2025-07-11T14:48:23Z
Як захистити дім від комарів без хімії: простий засіб із кухонних інгредієнтів
TSN
2025-07-11T14:34:37Z
Як перевірити родимки: основні способи діагностики
24tv
2025-07-11T14:28:36Z
Як адаптувати європейські підходи до відповідальної гри: результати круглого столу
Политека
2025-07-11T14:22:39Z
Дозволила мочити манту і ходити в поліклініку без бахіл: куди зникла ексглава МОЗ Уляна Супрун
Telegraf
2025-07-11T14:01:13Z
Спікерка парламенту Швейцарії розповіла, як в Україні ховалась від російських дронів
Европейская правда
2025-07-11T16:21:56Z
МЗС: заява Будапешта про нібито смертельне побиття угорця в ТЦК – це маніпуляція
Европейская правда
2025-07-11T16:21:38Z
Паритет похитнувся: "зневірений" Путін може вдарити по Україні ядерною зброєю, — The Telegraph
Фокус
2025-07-11T16:21:05Z
Літній наступ Росії та руйнівні атаки дронами по містах: що на Заході пишуть про Україну
24tv
2025-07-11T16:03:49Z
The Verge: Генпрокурор штату Міссурі розслідує, чому чатботи не люблять Трампа
InternetUA
2025-07-11T16:01:13Z
Путін опинився на межі: як диктатор припустився фатальної помилки щодо Трампа
24tv
2025-07-11T15:57:55Z
Які країни неможливо завоювати: блогерка здивувала відповіддю
GlavRed
2025-07-11T15:57:26Z
Йому до д*пи, що гинуть українці, – Кондратюк жорстко висловився про Данилка і пісні російською
24tv
2025-07-11T15:54:32Z
Республіканці в Конгресі хочуть глибше розглянути «самодіяльність» Гегсета щодо України - The Hill
УкраинФорм
2025-07-11T15:51:36Z
Війська Росії хочуть увійти вглиб Дніпропетровської області на 10 кілометрів, – Буданов
24tv
2025-07-11T16:07:53Z
Негода у кількох областях: де і коли будуть грози, шквали та град
24tv
2025-07-11T16:03:42Z
Дніпропетровщину накрила негода: у Павлограді вирувала гроза з градом
24tv
2025-07-11T15:54:03Z
Рух транспорту та пішоходів на вулиці Університетській тимчасово обмежений
Мій Харків
2025-07-11T15:42:28Z
На вулиці Благовіщенській буде тимчасово заборонений рух транспорту
Мій Харків
2025-07-11T15:40:37Z
Низка трамваїв і тролейбусів у суботу змінить маршрути
Мій Харків
2025-07-11T15:37:34Z
Печерський суд відправив екссекретаря Київради Бондаренка під домашній арешт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T15:36:36Z
У Львові повінь принесла до супермаркету російський дрон
Фокус
2025-07-11T15:27:22Z
У Мелітополі ліквідовано п’ятеро окупантів та російську станцію управління військами
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T15:22:05Z
Мама попросила про допомогу сина: нині "цьому" більше не вчать у школі
Фокус
2025-07-11T16:21:46Z
"Гепарди", літаки, перехоплювачі: як захистити українське небо від зграй "шахедів"
Фокус
2025-07-11T16:21:36Z
Улюблена страва королеви Камілли коштує всього 65 грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T16:18:56Z
Росія обрала нову тактику для ударів по Україні дронами
GlavRed
2025-07-11T16:15:07Z
Ще одного українського підлітка врятували з тимчасової окупації
УкраинФорм
2025-07-11T16:15:03Z
У Литві планують створити мобільні вогневі групи для захисту інфраструктури
УкраинФорм
2025-07-11T16:13:05Z
"Це все були реальні запитання": блогерка обурилася міфам про Україну, в які вірять європейці
24tv
2025-07-11T16:09:40Z
У США є значні запаси застарілих ракет, які можна передати Україні, – Залужний
24tv
2025-07-11T16:09:13Z
Україна готує технології боротьби з реактивними дронами – Мінцифри
iPress
2025-07-11T16:01:23Z
Літературний фестиваль «Фронтера» презентував програму заходів
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:51Z
Це вже не модно: 4 застарілих тренди у підлогових покриттях
24tv
2025-07-11T16:03:05Z
"Фундація" повернулась із новим сезоном і новими героями
Gazeta UA
2025-07-11T15:30:30Z
Що читає, слухає та дивиться солістка відомого рок-гурту Vivienne Mort
24tv
2025-07-11T15:24:41Z
Леся Нікітюк показала свою фігуру через місяць пологів і як минуло її перше тренування у залі
TSN
2025-07-11T15:15:49Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T15:13:28Z
Об'єднає митців із усієї Східної Європи: Ужгород прийме четвертий фестиваль "Кіно сусідів"
24tv
2025-07-11T14:58:05Z
Декстер, Супермен і найкраща екранізація Кінга: що дивитися у ліпні в кіно та вдома
Фокус
2025-07-11T14:31:00Z
«Видавництво Старого Лева» друкуватиме на замовлення читачів книги, тираж яких закінчився
Детектор М
2025-07-11T14:16:41Z
Щоб не чекати осені: чи можна висаджувати троянди влітку
24tv
2025-07-11T16:18:07Z
Найвищий в Україні, а у світі таких лише кілька: що це за міст і де він знаходиться
Telegraf
2025-07-11T16:15:41Z
Секрет щедрого врожаю: коли та як обривати листя у томатів
24tv
2025-07-11T15:48:22Z
Не повторюють за пасажирами: пілоти розповіли про правила поведінки на борту
Фокус
2025-07-11T15:36:20Z
Чи варто брати купувати липневі кавуни: не всі знають про важливий момент
24tv
2025-07-11T15:27:49Z
Чим замінити джинси в спеку: модні та зручні варіанти
24tv
2025-07-11T15:27:13Z
Мільйони — перебільшення: який дохід дає лаванда
AgroPortal
2025-07-11T15:01:26Z
Астрологи назвали 2 знаки зодіаку, для яких серпень стане місяцем змін
24tv
2025-07-11T14:30:53Z
У хід йшло все: сучасні діти і не знають, як в СРСР зберігали продукти у спеку
Telegraf
2025-07-11T14:28:57Z
На Київщині поліція жорстко затримала ветерана з протезом: що сталося
TSN
2025-07-11T16:18:47Z
Обстріл Києва: що сьогодні відбувається на місці російської атаки
TSN
2025-07-11T16:03:36Z
У Києві зіткнулися маршрутка і вантажівка, дев’ятеро постраждалих
УкраинФорм
2025-07-11T16:03:16Z
Ворог атакував Дніпропетровщину дронами та артилерією, поранені двоє людей
УкраинФорм
2025-07-11T15:57:14Z
"Шахед" розлетівся на шматки: кадри знищення безпілотника дроном-перехоплювачем
GlavRed
2025-07-11T15:39:30Z
Правоохоронці викрили схему фальшивих довідок для ухилянтів
1News
2025-07-11T15:18:01Z
У Харкові викрили масштабний схрон зброї: російські спецслужби намагалися приховати цей арсенал для своїх диверсійних груп
Мій Харків
2025-07-11T15:12:39Z
В РФ загорівся завод з виробництва деталей РСЗВ
1News
2025-07-11T15:12:29Z
На Херсонщині упродовж дня загинули двоє цивільних, ще четверо - поранені
УкраинФорм
2025-07-11T15:10:03Z
Hyundai показала заряджений IONIQ 6 N: 641 к.с., 3,2 секунди до сотні й імітація звуку ДВЗ
ITC
2025-07-11T16:04:12Z
Maserati може несподівано повернути восьмициліндрові двигуни
Топ Жир
2025-07-11T16:03:34Z
Покупці готові переплачувати за модель Volvo, яку бренд припинив поставляти в США
Топ Жир
2025-07-11T15:33:56Z
24 світові рекорди: електрогіперкар Rimac Nevera R за €2,3 млн демонструє потенціал EV
ITC
2025-07-11T15:04:30Z
Оновлення Suzuki Jimny в дорозі, але зміни будуть малопомітними
Топ Жир
2025-07-11T14:48:48Z
Електромобіль Lucid Air Grand Touring встановив світовий рекорд: 1200 км без підзарядки
Топ Жир
2025-07-11T14:04:54Z
Гібрид замість “електрички”: новий кросовер Lamborghini Urus кардинально змінить концепцію
AutoGeek
2025-07-11T14:04:27Z
IVECO Bus презентує компактні автобуси на біометані та електротязі
AutoCentre
2025-07-11T13:25:06Z
Заряджений електромобіль Hyundai Ioniq 6 N показали офіційно
AutoGeek
2025-07-11T13:22:49Z
Apple використовує дисплеї BOE в iPhone 17 Pro для Китаю
InternetUA
2025-07-11T16:19:32Z
Розгадано загадку гри Battletoads, яка мучила геймерів майже 35 років
24tv
2025-07-11T16:18:08Z
Анекдоти та меми тижня: Grok проти росіян, сакральний портрет Стефанішиної та чергова атака дронів
Комсомольская правда
2025-07-11T16:07:27Z
Цвіркуни в тарілці, як комахи можуть нагодувати людство?
360ua.news
2025-07-11T16:03:49Z
Міжзоряна комета, яку виявили на початку липня, може бути старшою за Сонячну систему
УкраинФорм
2025-07-11T16:00:55Z
В океані виявили незвичного хижака на глибині 8000 метрів: який вигляд має
TSN
2025-07-11T15:48:22Z
Між інкубатором та акселератором: коли стартапу час рухатись далі — колонка
AIN
2025-07-11T15:30:12Z
Дослідники виявили шкідливий код у застосунку для Ethereum-розробників
InternetUA
2025-07-11T15:28:46Z
Свіжість буде триматися тижнями: як зробити освіжувач для унітазу своїми руками
GlavRed
2025-07-11T15:27:34Z
Вімблдон-2025. Визначився перший фіналіст Вімблдонського турніру-2025
УкраинФорм
2025-07-11T16:18:23Z
Барселона готова "піти ва-банк" заради підписання Рашфорда — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-11T16:01:25Z
"Динамо" зіграло внічию з англійцями на зборі в Австрії
ZN UA
2025-07-11T15:49:52Z
ЮКСА уклала угоду з військовим, який захищав Маріуполь
24tv
2025-07-11T15:42:23Z
Українські баскетболістки поступилися Болгарії на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-11T15:30:33Z
Дьокереш відмовився повертатися до табору Спортінга та наполягає на переході в Арсенал
Football.ua
2025-07-11T15:19:45Z
Левандовський радикально змінив зачіску перед стартом сезону: відео з магічним перевтіленням
24tv
2025-07-11T15:13:49Z
Динамо та Вест Бромвіч розійшлися миром в рамках спарингу
1News
2025-07-11T15:12:55Z
У боротьбі за Кубок Європи ФІБА візьме участь український Дніпро
1News
2025-07-11T15:12:16Z