MY.UAНовини
Пил із Сахари може повернутися: синоптики пояснили, чи можна називати явище пиловою бурею
Пил із Сахари може повернутися: синоптики пояснили, чи можна називати явище пиловою бурею

Пил із Сахари може повернутися: синоптики пояснили, чи можна називати явище пиловою бурею

Таке природне явище відбувається не вперше, та все ж багатьом воно не зрозуміло. В Україні 1 квітня пил накрив одразу декілька регіонів: спершу Південь, потім Центр, а згодом і Захід. Мережу сповнили мальовничі, а часом моторошні фото.

Чи можна назвати пил із Сахари піщаною бурею

Звісно ж, усіх цікавило, наскільки безпечно кілька днів дихати пилом. Водночас синоптики не спішили називати пил із Сахари саме бурею. І це також викликало запитання в пересічних людей.

Згідно з інформацією ДСНС України, упродовж 31 березня – 1 квітня 2024 року в атмосфері на висоті 1-2 кілометри над Україною спостерігалися південно-західні потоки, які переносили дуже тепле і запилене повітря з північних районів Африки.

В цей же період на території України метеорологічні станції фіксували імлу (скупчення завислих у приземному шарі атмосфери твердих частинок пилу, диму та згару, що спричиняє погіршення видимості), метеорологічна дальність видимості була 10 кілометрів.

Еколог Владислав Михайленко, з яким поспілкувався The Ukrainian Review, пояснив: є різні підходи до визначення бурі.

Наприклад, визначення, яке дає Всесвітня метеорологічна організація, має такий вигляд: A dust storm is an ensemble of particles ofdust or sand energetically lifted to great heights by a strong andturbulent wind (WMO, 2017).

"Погодьтеся, це досить розмите поняття. У той самий час як синоптики Українського гідрометцентру зауважують, що для пилової бурі швидкість вітру має бути вищою за 12 метрів на секунду, а тривати це має 3 години й більше", – пояснює еколог.

Натомість The United Nations Office for Disaster RiskReduction (UNDRR) надає класифікацію пилових бур, виходячи з двох основних критеріїв: видимість та вузли (knots, kt).

Українцям зрозуміліші не вузли, а метри на секунду.

Класифікація пилових бур:

  • light піщана або пилова буря – тут видимість сягає менше 3000 метрів, а пориви вітру більші або дорівнюють 10 метрам на секунду;
  • moderate піщана або пилова буря – видимість менше 1500 метрів, а пориви вітру більші або дорівнюють 15 метрам на секунду;
  • heavy піщана або пилова буря – видимість менше 500 метрів, пориви вітру більші або дорівнюють 20 метрам на секунду.

Тож, якщо виходити з цього визначення, в Україні не було саме бурі.

У Києві 2 квітня були швидкості вітру 15-20 метрів на секунду – це, на мою думку, коректно назвати пиловою бурею. Натомість в Одесі вітер був спокійний, і пил просто літав у повітрі й осідав на землю, авто тощо. Тут більше пасує термін "пилова хмара" або "запилення",
– додає еколог Владислав Михайленко.

У Міністерстві захисту довкілля, куди The Ukrainian Review відправив запит, говорять, що стихійне явище – сильна пилова буря – метеостанціями не фіксувалося.

2-3 квітня 2024 року переміщення холодного атмосферного фронту з заходу на схід країни обумовило небезпечні пориви вітру 15-22 метрів на секунду. Перед фронтом в приземному шарі висотою 10-20 метрів пориви вітру короткочасно здіймали пил та пісок вже на території України, погіршувалась видимість.

В Україні радше була імла, а не буря

Синоптикиня Укргідрометцентру Анжеліка Ганчук в ефірі "Радіо Культура" пояснювала: явище, яке спостерігалося в Україні, коректніше називати імлою, а не пиловою чи піщаною бурею. Зокрема тому, що переважна більшість пилу в повітрі над Україною була місцевого походження.

Піщана буря спостерігалася саме в Сахарі, у період з 21 по 25 квітня. Вона характеризувалася винесенням в атмосферу значної кількості піску. Пориви вітру переміщувалися з тих широт через Середземне море на Центральну Європу і тоді вже в Україну. А Європу накрила вже пилова буря – тобто в атмосфері залишилися найдрібніші піщані частинки.

"Коли ми спостерігали піщану бурю над Сахарою, то за 5 днів в атмосферу поступово здійнялася дуже велика кількість частинок піску. І навіть коли вітер проходив над Середземним морем, частина піску осідала. Але пил все одно потрапив у Європу, ще й настільки інтенсивно, що піднявся до тих широт, де знаходиться Скандинавія", – розповіла синоптикиня.

Варто додати, що пил із Сахари розносився Європою майже до кінця місяця. Наприклад, 24 квітня він дістався Греції, й там спостерігалася характерна імла помаранчевого забарвлення.

Як пил дістається аж до України

Це аномальне явище, але воно не є унікальним. Адже щороку із Сахари виноситься від 60 до 200 мільйонів тонн мінерального пилу. Пісок швидко падає назад на Землю, бо його частинки більші. А от пил, що є найменшими частинками, іноді може подорожувати на тисячі кілометрів. У 2020 році Сполучені Штати пережили наймасштабнішу в історії Сахари пилову бурю, яку експерти назвали "Годзіла".

Це природне явище діє як противага потеплінню від парникових газів, демонструючи, як пустельний пил може впливати на глобальну температуру.

Цьогоріч пил із Сахари дійшов до Європи та Північної Америки, що глибоко вплинуло на глобальні екологічні системи. Трансконтинентальні подорожі пилу впливають на клімат, біологію океану та екосистеми далеко від свого джерела, кажуть у Міністерстві захисту довкілля.

Але щоб пил із Сахари дійшов до України, мають збігтися декілька умов. Щоб пилова хмара високо піднялася, має бути висока інтенсивність вітру. І мають бути синоптичні умови, щоби пил міг помандрувати.

За словами синоптикині Анжеліки Ганчук, навесні найбільш сухо та вітряно, тож такі явища фіксують саме в ці місяці.

Найсприятливіша умова для пилових і піщаних бур – це сухість. І навіть без пилу з Сахари, в Україні періодично фіксують пилові бурі в посушливих регіонах, тобто на Сході та Півдні. В умовах сухого клімату сильні пориви вітру здіймають пилові частинки в атмосферу.

Наскільки небезпечною є пилова буря для людей

Для того, щоб становити реальну загрозу для населення, буря має тривати понад три години. Найнебезпечніша буря там, де вона утворилася, найчастіше мова про пустелю. Там може бути настільки сильний вітер, що вириває дерева з корінням.

На щастя, для України не було загрози, бо до нас пил дістався значно пізніше і в повітрі було менше домішок. А еколог Владислав Михайленко і поготів зауважує: небезпека від бурі є, але її не треба перебільшувати. Вітер із Сахари не становить глобальної загрози, а пил небезпечний для людей із респіраторними захворюваннями. Утім, і пил за сприятливих умов достатньо швидко осідає, тому якість повітря відновлюється.

Проте погіршення видимості під час пилової бурі може спричиняти порушення в роботі транспортної та авіаційної систем.

Візьмімо для прикладу суперпилову бурю 2021 року у Східній Азії: у Монголії було зареєстровано 10 смертей, 12 провінцій на півночі Китаю постраждали, тисячі авіарейсів були припинені, а системи громадського транспорту зупинені. Крім того, пилові бурі можуть знищити верхній шар ґрунту, завдати шкоди посівам, затримати транспортування, порушити торгівлю та зменшити рекреаційну цінність ландшафтів. Але для цього треба умови саме пилової бурі,
– пояснює експерт.

Моніторинг стану забруднення атмосферного повітря на мережі гідрометеорологічних організацій проводиться згідно з методичними вказівками у 35 містах України. За даними моніторингу радіаційного фону, що здійснюється стаціонарними постами спостереження 4 рази на добу, по всій території України відхилень від нормативних значень після зазначеного метеорологічного явища не зафіксовано.

Державною установою "Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України" були надані рекомендації територіальним закладам системи громадського здоров’я щодо моніторингу атмосферного повітря по території всієї України.

За даними проведеного моніторингу запиленості атмосферного повітря, показники на піку ситуації перевищували нормативний у 2-3 рази в окремих точках.

"Разом з тим слід зазначити, що ситуація була короткостроковою і значного впливу на стан громадського здоров'я не встановлено, окрім можливих деяких проявів загострень хронічних легеневих хвороб в окремих осіб", – пояснюють у Міністерстві захисту довкілля.

Загалом пориви вітру, що супроводжуються здійманням піску в атмосферу, є характерним для пустельних регіонів. Аномальним у цьому контексті є дальність занесення пилу. Адже, якщо на території Африканського континенту такі явища можуть спостерігатися досить часто, то на територію Європи чи Американського континенту вони поширюються раз на кілька років.

Тому говорити про якусь суттєву шкоду від таких бур не можна. Експерти запевняють, що суттєвої шкоди запилення може завдати, якщо триває кілька годин поспіль. А оскільки європейський клімат більш вологий і помірний, наслідки не будуть відчутні.

Наявність пилу не означає, що поріг забруднення атмосферного повітря буде перевищений. В Україні за цим можна слідкувати на офіційних ресурсах, як-от "Екозагроза", а також на офіційних ресурсах Укргідрометцентру та ДСНС України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Подорожчання овочів у Харкові: що найбільше виросло в ціні
Политека
2025-07-11T14:31:57Z
Валюти перед вихідними ростуть: НБУ підвищив долар та євро
24tv
2025-07-11T14:30:43Z
У Росії вибухнув трубопровід, що забезпечує російський ВПК - джерело
УкраинФорм
2025-07-11T14:28:22Z
Великі штрафи: ФОП в Україні з 1 серпня отримають нові обмеження щодо РРО
Фокус
2025-07-11T14:25:47Z
Італія прийде на допомогу: Світлана Гринчук повідомила про мільйони євро та новітні технології для відновлення української води та повітря
Знай
2025-07-11T14:25:13Z
Над Києвом пролетів літак: коли ще цивільна авіація літала над Україною з початку вторгнення
Telegraf
2025-07-11T14:16:02Z
Зарплати зростуть, але не всюди: хто отримає надбавки у 2025 році
24tv
2025-07-11T14:10:25Z
ДТЕК одним з перших став учасником "Хартії стійкості людського капіталу" України та ЄБРР
TSN
2025-07-11T14:04:13Z
Китай посилює контроль над павербанками після низки інцидентів
360ua.news
2025-07-11T14:01:22Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як захистити дім від комарів без хімії: простий засіб із кухонних інгредієнтів
TSN
2025-07-11T14:33:24Z
Як перевірити родимки: основні способи діагностики
24tv
2025-07-11T14:28:36Z
Як адаптувати європейські підходи до відповідальної гри: результати круглого столу
Политека
2025-07-11T14:22:39Z
Дозволила мочити манту і ходити в поліклініку без бахіл: куди зникла ексглава МОЗ Уляна Супрун
Telegraf
2025-07-11T14:01:13Z
Стан мозку може передбачити тривалість життя
Portaltele
2025-07-11T13:40:37Z
В Україні з 2026 року безкоштовно вакцинуватимуть дівчат 12-13 років від ВПЛ
VGorode
2025-07-11T12:40:26Z
Регенерація без хірургії, нова технологія може змінити лікування печінки
360ua.news
2025-07-11T12:04:52Z
Норвегія хоче посилити вимоги до російських кораблів у своїх водах
Европейская правда
2025-07-11T14:31:50Z
Спецпосланець Трампа Кіт Келлог приїде до України на цілий тиждень - що відомо
GlavRed
2025-07-11T14:25:59Z
Бріжит Макрон втратила близьку людину перед візитом до Лондона
360ua.news
2025-07-11T14:25:47Z
ЄС шкодує, що США наклали санкції на експертку ООН, яка їх критикувала
Европейская правда
2025-07-11T14:25:22Z
Росія закриває генконсульство Польщі в Калінінграді
Европейская правда
2025-07-11T14:24:20Z
Сьогодні й наступного тижня: у МЗС анонсували багато зустрічей між Україною і США на різних рівнях
УкраинФорм
2025-07-11T14:22:56Z
"Шахеди", диверсії, кібератаки: як РФ планує нападати на Польщу і чому там не буде повторення України
Фокус
2025-07-11T14:22:09Z
Росія визначилася з головним ворогом у Європі — Le Figaro
TSN
2025-07-11T14:21:25Z
Точицький розповів італійській пресі про втрати, яких зазнає культурна спадщина через агресію РФ
УкраинФорм
2025-07-11T14:19:10Z
Війська Росії хочуть увійти вглиб Дніпропетровської області на 10 кілометрів, – Буданов
24tv
2025-07-11T14:31:17Z
Печерський суд відправив екссекретаря Київради Бондаренка під домашній арешт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T14:28:54Z
"Подарунок" із Росії: у двох областях України повітря прогріється вище 40°C
Telegraf
2025-07-11T14:10:30Z
Російські війська захопили Ялту в Донецькій області
Gazeta UA
2025-07-11T14:07:45Z
Гороскоп на 12 липня: Тельцям - сюрпризи, Терезам - зміни в особистому житті
Telegraf
2025-07-11T14:04:14Z
Обмеження руху транспорту в Києві: українців чекають зміни, термінове попередження
Политека
2025-07-11T13:46:05Z
Кличко назвав «абсурдом і театральщиною» підозри екссекретарю Київради та очільнику транспортного департаменту
Украина Криминальная
2025-07-11T13:42:58Z
Робота для пенсіонерів у Миколаєві: найактуальніші вакансії з середньою зарплатою у 30 тисяч
Политека
2025-07-11T13:31:24Z
Частину України накриють дощі, а в іншій буде спека: прогноз погоди на 12 липня
24tv
2025-07-11T13:30:27Z
Сили оборони уразили в Росії авіазавод та підприємство з виготовлення ракет для ППО
Лига
2025-07-11T14:33:43Z
У Харківському екопарку вирощують двох білих тигренят: кадри з малюками
24tv
2025-07-11T14:30:12Z
"Конфлікти всередині суспільства виснажують і створюють відчуття загрози й небезпеки"
Gazeta UA
2025-07-11T14:28:42Z
Чи можна брати дрова з кладовища: священник здивував відповіддю
GlavRed
2025-07-11T14:25:26Z
Тільки не бомж: як назвати бездомного українською мовою
Telegraf
2025-07-11T14:25:12Z
Подарує молодість і здоров'я: чим потрібно вмитися 12 липня, прикмети
GlavRed
2025-07-11T14:25:12Z
Світовий банк виділив $30 мільйонів на трансформацію дошкільної освіти в Україні
УкраинФорм
2025-07-11T14:25:02Z
В Україні мають створити новий реєстр професій: як він допоможе в пошках роботи
ZN UA
2025-07-11T14:19:39Z
New York Post розмістило на обкладинці фото вбитого росіянами в Україні однорічного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-11T14:15:38Z
Декстер, Супермен і найкраща екранізація Кінга: що дивитися у ліпні в кіно та вдома
Фокус
2025-07-11T14:31:00Z
Сумку Birkin придбали на аукціоні за рекордні 10,1 мільйона доларів
Комсомольская правда
2025-07-11T14:28:18Z
«Видавництво Старого Лева» друкуватиме на замовлення читачів книги, тираж яких закінчився
Детектор М
2025-07-11T14:16:41Z
43-річний зірка "Астерікса і Обелікса" трагічно загинув через впущений телефон: що сталося
TSN
2025-07-11T14:16:06Z
Стефанчук, Зібров, Кудлай. Хто прийшов на похорон Поклада
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T13:34:02Z
3 найновіші кримінальні серіали, які тримають в напрузі та не дозволяють розслабитись до кінця
24tv
2025-07-11T13:10:34Z
У Києві попрощалися з композитором Ігорем Покладом
УкраинФорм
2025-07-11T12:40:58Z
Її досі знає кожен: якою була найпопулярніша українська пісня у 2005 році
24tv
2025-07-11T12:28:30Z
Новий директор Молодого театру заявив про підставу з боку Білоуса, якого звільнили через скандал
Фокус
2025-07-11T12:22:38Z
Астрологи назвали 2 знаки зодіаку, для яких серпень стане місяцем змін
24tv
2025-07-11T14:30:53Z
У хід йшло все: сучасні діти і не знають, як в СРСР зберігали продукти у спеку
Telegraf
2025-07-11T14:28:57Z
Як запобігти накопиченню пилу в домі: дієві поради для чистоти й здоров’я
24tv
2025-07-11T14:28:14Z
Як прибрати черв'яків з черешні: перевірений метод
GlavRed
2025-07-11T14:25:22Z
Її неможливо не любити: найкраща сирна запіканка без борошна та манки
24tv
2025-07-11T13:52:30Z
Не додавайте хліб у фарш: замініть цей продукт і котлети вийдуть нереально соковитими
Telegraf
2025-07-11T13:37:26Z
Йому близько 1000 років. Де в Україні росте дуб-велетень, неподалік якого стратили одного з найвидатніших князів Русі
Telegraf
2025-07-11T13:25:23Z
Як зрозуміти, що час копати молоду картоплю: просте правило
24tv
2025-07-11T13:18:44Z
Вапняний наліт з крана зникне за 5 хвилин: потрібен фрукт з холодильника
24tv
2025-07-11T13:18:32Z
Російський удар по Одесі зруйнував конюшню - загинула кобила, ще одна поранена
Комсомольская правда
2025-07-11T14:19:31Z
У Кам’янському за вбивство знайомої поліцейські затримали 59-річного чоловіка
Украина Криминальная
2025-07-11T14:16:52Z
Правоохоронці викрили схему фальшивих довідок для ухилянтів
1News
2025-07-11T14:16:31Z
В РФ загорівся завод з виробництва деталей РСЗВ
1News
2025-07-11T14:13:24Z
У Харкові викрили масштабний схрон зброї: російські спецслужби намагалися приховати цей арсенал для своїх диверсійних груп
Мій Харків
2025-07-11T14:07:37Z
Погоня завершилася, коли Prius перекинув G-Wagen у повітрі, як дитячу іграшку
Топ Жир
2025-07-11T14:04:47Z
Приміщення у центрі столиці приватизували зі збитком ₴2,7 млн – повідомлено про підозру посадовцю КМДА
Украина Криминальная
2025-07-11T13:58:43Z
Удар дронами по Одесі: у місті зросла кількість постраждалих внаслідок атаки
Фокус
2025-07-11T13:46:35Z
Викрито шахраїв, які ошукали родини військових, що зникли безвісти чи потрапили в полон на суму понад ₴4 млн
Украина Криминальная
2025-07-11T13:46:02Z
Електромобіль Lucid Air Grand Touring встановив світовий рекорд: 1200 км без підзарядки
Топ Жир
2025-07-11T14:04:54Z
Гібрид замість “електрички”: новий кросовер Lamborghini Urus кардинально змінить концепцію
AutoGeek
2025-07-11T14:04:27Z
IVECO Bus презентує компактні автобуси на біометані та електротязі
AutoCentre
2025-07-11T13:25:06Z
Заряджений електромобіль Hyundai Ioniq 6 N показали офіційно
AutoGeek
2025-07-11T13:22:49Z
Подушки безпеки Toyota GR Corolla спрацьовують без аварії, але виробник стверджує, що це нормально
Топ Жир
2025-07-11T13:18:42Z
Maserati презентувала у Гудвуді новий суперкар MCPura
AutoCentre
2025-07-11T13:07:49Z
Тепер Nissan Ariya можна орендувати дешевше, ніж базову версію Leaf
Топ Жир
2025-07-11T13:04:07Z
Найпопулярніші електрокари в Україні: які автомобілі найчастіше обирають українці в різних регіонах
Фокус
2025-07-11T12:46:23Z
Новий MITSUBISHI L200: дизайн і комплектації в офіційного дилера
AutoGeek
2025-07-11T12:31:51Z
В Україні стали доступними інструмент для створення фільмів з ШІ та новий план передплати AI Ultra від Google
Детектор М
2025-07-11T14:31:27Z
Без грама майонезу та з трьох інгредієнтів: рецепт смачного та ситного салату
GlavRed
2025-07-11T14:25:16Z
iOS 26 додасть два нові додатки на iPhone. Навіщо вони потрібні і як працюють
InternetUA
2025-07-11T14:22:19Z
Чи вартий iPhone 14 уваги в 2025 році: доступна альтернатива останнім флагманам
Детектор М
2025-07-11T14:19:06Z
БПЛА, які бачать і вбивають самі: чи реальна загроза від дронів з ШІ, про які говорить Берлінська
Фокус
2025-07-11T14:01:16Z
1,02 петабіт в секунду: в Японії встановили новий рекорд швидкості інтернету
InternetUA
2025-07-11T14:01:12Z
Chrome на Android тепер попереджає про небезпечні сайти
Portaltele
2025-07-11T13:40:43Z
Батареї електромобілів запрацюють "як скажені": яку загадку розгадали вчені
Фокус
2025-07-11T13:37:40Z
ШІ на чотирьох лапах: вчені створили робота, який адаптує ходу до незнайомої місцевості
ZN UA
2025-07-11T13:28:34Z
Луїс Енріке: ПСЖ та Реал Алонсо не можна порівнювати
Football.ua
2025-07-11T14:31:18Z
Одіозний гімнаст Ковтун офіційно змінив українське громадянство на хорватське
ГЛАВКОМ NET
2025-07-11T14:30:18Z
Футболіст Шахтаря Єгор Назарина вперше став батьком
24tv
2025-07-11T14:28:49Z
Окупили літні трансфери: скільки заробив Реал за Клубний чемпіонат світу-2025
24tv
2025-07-11T14:06:50Z
У боротьбі за Кубок Європи ФІБА візьме участь український Дніпро
1News
2025-07-11T13:55:55Z
Мілан може підписати Джексона – Романо
Football.ua
2025-07-11T13:52:04Z
Англійський клуб зацікавився лідером збірної України: раніше там грав легенда Динамо
24tv
2025-07-11T13:46:25Z
Воротар Атлетіка перебрався до Валенсії
Football.ua
2025-07-11T13:43:15Z
Марсель запропонував контракт Обамеянгу — Скіра
Football.ua
2025-07-11T13:34:45Z