Сі Цзіньпін заявив про готовність працювати з арабськими країнами над вирішенням проблем у “гарячих точках”
Пекін хоче співпрацювати з арабськими країнами для вирішення проблем у “гарячих точках” таким чином, щоб забезпечити справедливість, а також досягнення довгострокового миру й стабільності, заявив китайський лідер Сі Цзіньпін у четвер, 30 травня. Про це повідомляє Reuters.
“Китай прагне зміцнити свої відносини з арабськими країнами як модель підтримки миру і стабільності у світі”, - цитують Сі державні китайські ЗМІ.
Він виступив на форумі співробітництва між Пекіном та арабськими країнами.
Коментуючи ситуацію в Секторі Гази, Сі заявив, що війна не може тривати нескінченно і “рішення про дві держави” має бути твердо підтримане.
“На тлі неспокійного світу взаємна повага — це спосіб жити в гармонії, а чесність і справедливість — основа міцної безпеки”, - сказав він.
Сі звертався до лідерів Бахрейну, Єгипту, Об'єднаних Арабських Еміратів і Тунісу, а також до міністрів закордонних справ інших країн-членів Ліги арабських держав.
Сі також закликав до проведення мирної конференції щодо війни між Ізраїлем і палестинським бойовим угрупуванням ХАМАС. За словами лідера Китаю, його країна підтримує широку мирну конференцію для врегулювання конфлікту, повідомляє Euractiv.
Пекін неодноразово закликав до вирішення палестинського питання на основі принципу двох держав, а також до негайного припинення вогню і членства Палестини в Організації Об'єднаних Націй — такі погляди тісно пов'язані з позиціями арабських країн.
Війна в Секторі Гази загрожує підштовхнути регіон до ширшого конфлікту.
Китай продовжуватиме підтримувати пом'якшення гуманітарної кризи та післявоєнну відбудову в анклаві, заявив Сі, пообіцявши надати ще 500 мільйонів юанів (69 мільйонів доларів США) як надзвичайну гуманітарну допомогу.
Китай також пожертвує три мільйони доларів Агентству ООН для допомоги палестинським біженцям і організації робіт на Близькому Сході.
Сі заявив, що Пекін і надалі співпрацюватиме з арабськими країнами на кількох напрямках, зокрема, у сфері нафтових і газових родовищ, а також щодо масштабних інвестицій.
Він пообіцяв підтримку китайським енергетичним компаніям і фінансовим установам для участі в проектах з відновлюваної енергетики.
Китай є великим покупцем енергоносіїв з країн Перської затоки, і в 2023 році двостороння торгівля між Пекіном і державами регіону становила 286,9 мільярда доларів, згідно з даними китайської митниці. На Саудівську Аравію припадало майже 40% цієї торгівлі.
Сі також сказав, що його країна прийме другий китайсько-арабський саміт у 2026 році.
Пекін дедалі більше розширює дипломатичний вплив у регіоні: нещодавно, у квітні, в Китаї відбулися переговори між палестинськими угрупованнями ХАМАС і ФАТХ, що ворогують між собою протягом тривалого часу. Минулого року Пекін також виступив посередником у знаковій угоді про стабілізацію відносин між Іраном і Саудівською Аравією.
Аналітики кажуть, що Китай намагається використати момент для зміцнення своїх позицій у регіоні, протиставляючи свої зусилля з припинення війни в Секторі Гази “бездіяльності” США. Пекін розглядає цю війну як можливість критикувати “подвійні стандарти” Заходу на міжнародній арені та закликати до альтернативного світового порядку.
Про стратегічні цілі Пекіна на Близькому Сході розмірковував Віктор Константинов у статті "Між США і Китаєм розгортається холодна війна: де зараз головний фронт".