MY.UAНовини
Ситуація в ІТ-сфері критична, – CEO Львівського IT Кластера про бронювання айтівців
Ситуація в ІТ-сфері критична, – CEO Львівського IT Кластера про бронювання айтівців

Ситуація в ІТ-сфері критична, – CEO Львівського IT Кластера про бронювання айтівців

В Україні триває мобілізація. 18 травня набув чинності новий закон, згідно з яким військовозобов'язані чоловіки мають упродовж 60 днів оновити свої облікові дані та переміщуватися лише з військово-обліковими документами.

Водночас передбачено процедуру бронювання, за якою працівник підприємства, визначеного критичним, матиме відтермінування. Але процей отримання бронювання наразі не налаштований.

24 Канал поспілкувався зі CEO Львівського IT Кластера Степаном Веселовським про критичну ситуацію в галузі IT, проблеми мобілізації та бронювання та перспективи ринку в Україні.

Бронювання айтівців: ситуація в галузі критична

Яка ситуація з бронюванням айтівців в Україні? Які обсяги бронювання та як вони впливають на роботу галузі?

Загалом ситуація з бронюванням в індустрії критична. Усього в Україні близько 700 000 заброньованих працівників, в нашій індустрії – трохи менше 4 050. Це не дає можливість зберегти галузь, зберегти валютні надходження і податки, які індустрія давала державі. У 2023 році експортна виручка IT-послуг склала 6,7 мільярда доларів.

IT – це галузь людського капіталу, вся цінність створюється інтелектуальною працею. Внесок працівника у додану вартість порівняно з іншими індустріями є в рази вищим. Це вимірюється відсотком винагороди працівника у створенні продукту чи сервісу. До того ж, компанія, найнявши одного IT-фахівця, створює та зберігає 2,7 робочих місця. Таким чином навіть під час повномасштабної війни 608 – 615 тисяч робочих місць прямої та непрямої зайнятості було збережено індустрією.

Водночас у галузі дуже мало бронювань – це поодинокі випадки на всю індустрію. В Україні, за даними IT Research Ukraine, є 2150 IT-компаній й, виходить, це менше двох заброньованих працівників на компанію. Про збереження економіки не може йти мови.

В чому ж проблема бронювання?

Проблема малої кількості бронювань – у його механізмі. Якщо ми говоримо про випадок зі скасуванням бронювання окремих компаній – то це чи не єдина така історія. Звісно, вона розійшлася по штабквартирах великих компаній і має вплив на імідж держави, як зручного місця для ведення бізнесу. Адже серед того списку компаній, яким скасували бронювання, були великі та відомі техкомпанії. До їхньої репутації точно немає питань, тим більше це міжнародні компанії.

Шлях бронювання непростий, він бюрократизований, залежить від людей, які підписують ті чи інші документи, якась кількість бронювань не видається через людський фактор. Але найбільша кількість проблем саме в тому, як побудована система бронювання.

Перша і основна проблема – це обмеження у 50% заброньованих військовозобов'язаних, яке ставить держава і це є вимогою Генерального штабу. Це обмеження в результаті призводить до того, що ми маємо одиночні броні в індустрії.

Натомість, якщо подивитися на інші індустрії, там, де немає цих 50%, то вони не нарікають на проблеми з бронюванням. А для нас це критична проблема. Адже витрати на винагороди фахівцям складають понад 70% у структурі витрат компанії. Для порівняння, згідно з даними Держстату, в агросекторі та будівництві цей показник близько 7%, у роздрібній торгівлі – 25 – 34%.

Незаброньований ключовий фахівець з великим досвідом – це велика втрата для індустрії і, загалом, для економіки, виражена пізніше в податках. Більше того, виключення такого працівника з робочого процесу означає не тільки втрату певного відсотку податку. Це може бути ключовий працівник, від якого залежить робота команди. У випадку його мобілізації замовник, який працює з цією українською компанією, просто перемістить своє замовлення в іншу країну або попросить ту ж саму компанію побудувати команду за межами України. Тоді втратять роботу інші фахівці, які працювали на цьому проєкті.


Степан Веселовський / Фото надане Львівським IT Кластером

Є й кілька інших проблем:

  • дефіцитні військово-облікові спеціальності, які не підпадають під бронювання. Здебільшого ВОС є доволі застарілими і не завжди означають відповідний цінний військовий досвід та знання в окремої людини. Однак, забронювати таких фахівців неможливо, навіть якщо без них ефективна діяльність компанії буде під ризиком;
  • необхідність актуалізувати військово-облікові дані перед бронюванням. Адже новий порядок, визначений постановою КМУ, передбачає отримання мобілізаційного розпорядження у всіх випадках, якщо особа визнана придатною, крім випадків оформлення відстрочки. Це означає, що підприємства не встигають здійснити бронювання критично важливих працівників.

Рішенням останнього питання могло б бути тимчасове бронювання на період оновлення працівником своїх даних.

Загалом проблемний підхід до бронювання тягнеться з радянської планової економіки, коли всі підприємства були державними, приватної власності не було. Це тоталітарна система, що не працює в ринкових умовах.

Економічне бронювання: шлях вирішення проблеми

Що може зарадити цій проблемі? Економічне бронювання?

Так, ініціатива економічного бронювання висококваліфікованих спеціалістів, що була озвучена в грудні минулого року, отримала досить позитивний відгук у бізнесі – її побудовано насамперед на основах ринкової економіки. Мета цього – збереження економіки, адже довга війна – це війна економік зокрема. Тож держава має дбати і про мобілізацію, забезпечення Сил оборони, так і про економічне зростання.

За попередніми підрахунками, запровадження такого підходу дозволить отримати 165 мільярдів гривень на рік прямих надходжень до бюджетів різних рівнів без підвищення податків. Це б стало додатковим стимулом для багатьох підприємців з інших галузей наймати працівників офіційно. Згідно з попередньою оцінкою економістів, потенціал детінізації економіки може скласти понад 350 мільярдів гривень за рік.

Чим, на вашу думку, може загрожувати неправильний підхід до бронювання та мобілізації?

Старий підхід з планової економіки не задовольняє бізнес, економіка погіршується, люди сидять вдома, не ходять, не витрачають гроші, внутрішньої економіки майже немає, офлайн-економіки майже немає. Бронювання не працює. Будівництво незабаром зупиниться, офлайн- ритейл зупиниться, сфера послуг зупиниться, HoReCa зупиниться, і так далі.

Але важливо, щоб бізнес продовжував працювати і міг забезпечити сталі надходження податків до бюджетів різних рівнів, які необхідні для всебічного забезпечення Сил оборони України.

IT-експорт: падіння триває

Яка ситуація загалом з IT-експортом? Є стабілізація чи експорт надалі падає?

Загалом нічого доброго ми не очікуємо. Зростання невелике, але це дуже скромна динаміка. Вперше за роки незалежності ІТ-галузь не показала росту в порівнянні з минулим роком. У 2023 році експортна виручка IT-послуг зменшилася на 8,5%.

На перший погляд ми спостерігаємо обережне зростання обсягу експортної виручки два місяці поспіль, але динаміка є значно скромнішою, ніж у першому кварталі 2023: +2% у лютому до показників січня (у 2023 було +3,6%) та +9,1% у березні до показників лютого (+9,7% у 2023 відповідно).

Кожен місяць поточного року все ж є гіршим, аніж аналогічний період минулого року. Загалом, за перший квартал 2024 року сукупна експортна виручка ІТ-послуг становить майже 1,59 мільярда доларів. Це на 5% менше ніж в аналогічний період в 2023. Ця різниця у доларовому еквіваленті складає 84 мільйони доларів.

На фоні падіння експортної виручки та спаду найму спостерігається менша активність щодо нових проєктв з-за кордону. У 58% компаній були випадки розірвання контрактів з початком повномасштабного вторгнення.

Це впливає і на рівень безробіття. В ІТ зростає рівень безробіття через нестачу проєктів. 6% IT-фахівців на момент нашого дослідження були без роботи. Навіть у травні 2022 року цей відсоток був меншим – 4,8%.

Україна може втратити конкурентні переваги перед іншими країнами у сфері інноваційних технологій.

Водночас IT залишається однією з ключових в українській економіці та забезпечує значний обсяг валютних надходжень – близько 40% загального обсягу експорту послуг. Це найбільша частка серед всього експорту послуг.

Які причини падіння експорту?

Причин маса – як внутрішніх, так і зовнішніх. Мобілізація, зовнішні економічні фактори: рецесія в США, економічні кризи, війна в Ізраїлі. Але здебільшого це те, що ми позбавлені інструментів конкурентоспроможності у порівнянні з іншими країнами.

Це стихійна мобілізація, закриті кордони – ми не можемо їздити та продавати свої сервіси і продукти, ми не можемо конкурувати з поляками, румунами та іншими сусідами.

Тому ми очікуємо цьогоріч додаткового падіння від 5% до 10% в галузі. Це буде достатньо відчутно для української економіки. Це буде видно і в податках, і в зменшенні робочих місць, як в технологічній, так і в інших індустріях.

Що далі? Існують прогнози щодо майбутнього IT?

Я поки не зустрічав жодної техкомпанії в Україні, в якої в середньостроковій стратегії розвитку був сценарій, що повномасштабна війна закінчилась. Ніхто з експертів не може спрогнозувати, коли війна закінчиться, і як це станеться. Якими будуть міграційні настрої, яку ми матимемо підтримку західних партнерів, безпекову ситуацію.

Незважаючи на те, що українські IT-компанії знаходять способи частково адаптуватися до ситуації (наприклад, відправляючи у відрядження жінок або співробітників, які не підлягають мобілізації або військовій службі), існує потреба у вдосконаленні механізму відряджень IT-фахівців за кордон під час воєнного стану для забезпечення розвитку технологічної індустрії.

Зараз важливо думати про те, як нам зберегти конкурентну здатність, і як нам конкурувати з іншими країнами на світовому ринку. Мають бути вирішені проблеми з бронюванням та короткочасними відрядженнями за кордон. Це все можна вирішити кількома постановами Кабінету Міністрів.

Це дозволить відновити зростання української ІТ-галузі в тих же умовах. Це будуть сигнали, які заспокоять закордонних клієнтів, дадуть їм розуміння, що працювати з Україною можна, що навіть попри війну українці можуть виконувати свою роботу, надавати сервіси, чи розробляти продукти.

Теги за темою
Бізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Перші зрадники": відома співачка приголомшила зізнанням про Козловського
GlavRed
2025-11-14T07:42:39Z
Пласт в Аргентині представив український скаутський рух на Ночі музеїв у Буенос-Айресі
УкраинФорм
2025-11-14T07:42:26Z
Не всі стали зірками шоубізнесу: де зараз переможці усіх сезонів "Фабрики зірок"
24tv
2025-11-14T04:36:52Z
Мурата Налчаджиоглу звинувачують у мільйонному шахрайстві - подробиці
GlavRed
2025-11-14T04:27:32Z
Наукою доведено: названо найкрасивішу жінку у світі
GlavRed
2025-11-14T00:27:28Z
Де зараз Олексій Горбунов, який відмовився від кар'єри в Росії ще у 2014 році
24tv
2025-11-13T22:45:23Z
Олена Мозгова несподівано заговорила про драму: "Головне - не зависати"
GlavRed
2025-11-13T22:27:57Z
Після розриву з Соколовою: Харчишин відповів, чи закоханий
24tv
2025-11-13T21:54:01Z
Нелегально втекла з України: куди зникла Зі Фамелу, яка раніше була Борисом Апрєлем
24tv
2025-11-13T21:09:18Z
Секрет розкрито: навіщо в поїздах стукають по колесах і хто це робить
GlavRed
2025-11-14T08:09:02Z
Фермери у Польщі вийшли на протести: серед вимог — агропродукція з України
AgroPortal
2025-11-14T08:06:58Z
Американська компанія вивчає можливості придбання закордонних активів «Лукойлу» - Reuters
УкраинФорм
2025-11-14T07:48:29Z
Курси долара та євро на 14 листопада
УкраинФорм
2025-11-14T07:30:46Z
Долар проти євро: що буде з курсом до кінця року
Комсомольская правда
2025-11-14T05:04:32Z
Кава, банани та яловичина: США збираються знизити тарифи на деякі товари з країн Латинської Америки
УкраинФорм
2025-11-14T05:00:54Z
Світло вимикають, а платіжка не зменшується: чому неможливо зекономити під час відключень
Знай
2025-11-14T04:36:32Z
Дефіцит продуктів в Одеській області: як втрата врожаю впливає на українців
Политека
2025-11-14T04:00:58Z
Темрява насувається: Україну чекає найважча зима за всі роки, енергетики готують сценарій великого блекауту
Знай
2025-11-14T03:33:53Z
Влада України готує людей та економіку до "вічної війни" з РФ - Reuters
GlavRed
2025-11-14T08:09:11Z
Міністр оборони Німеччини збирає в Берліні союзників по НАТО, війна в Україні – одна з тем
Европейская правда
2025-11-14T08:06:19Z
У США розпочалась операція «Південний Спис»
Комсомольская правда
2025-11-14T08:03:21Z
Зеленський обговорив зі Стуббом атаку росіян і закликав посилити тиск на агресора
УкраинФорм
2025-11-14T08:00:26Z
Не лише ЄС: ще дві країни розглядають "репараційні кредити" для України
24tv
2025-11-14T07:54:46Z
"Міндічгейт" не змінює головного: підтримувати армію і тиснути на владу
Лига
2025-11-14T07:48:36Z
Сибіга після комбінованої атаки РФ закликав G7 швидко виконати рішення щодо посилення тиску на Росію
УкраинФорм
2025-11-14T07:48:18Z
Україна тримає Конгрес США в курсі розслідування щодо корупції в енергетиці — Стефанішина
ZN UA
2025-11-14T07:45:39Z
Росіяни масовано атакували Черкащину: які наслідки
24tv
2025-11-14T07:42:58Z
Суми затягнуло димом після атаки РФ: влада звернулася до місцевих
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T07:51:55Z
Під час обстрілу Києва плита впала на ліжко і вбила літню пару
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T07:48:55Z
У Києві знову зросла кількість загиблих через нічну атаку
TSN
2025-11-14T07:33:56Z
Росіяни масовано атакували Київ, серед постраждалих дитина та вагітна жінка
Комсомольская правда
2025-11-14T04:45:33Z
В Африці зафіксували найбільший спалах холери за 25 років
УкраинФорм
2025-11-14T04:33:02Z
Ворог масовано атакував Київ: є влучання та постраждалі
Хвиля
2025-11-14T04:15:03Z
Інтернет-шахраї видурили у двох українців понад 60 тисяч гривень
InternetUA
2025-11-14T04:12:06Z
У Києві загинула людина, щонайменше 15 травмовані внаслідок атаки РФ
УкраинФорм
2025-11-14T04:03:31Z
У Києві через обстріл РФ загинула людина: кадри та наслідки від ДСНС
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T03:57:29Z
"Кинджали", "Калібри", "Циркон" і "Шахедів": вночі РФ запустила по Україні сотні ракет і дронів
TSN
2025-11-14T08:06:56Z
Сьогодні – Запусти перед Різдвяним постом 2025: головні традиції цього дня
24tv
2025-11-14T08:03:40Z
Для ЗСУ — безкоштовно. Як розробленій у Стенфорді ШІ-асистент допомагає українським військовим ремонтувати техніку під вогнем
InternetUA
2025-11-14T07:39:19Z
Скільки українці готові витрачати на подарунок — нове дослідження Kantar Ukraine та bodo
Детектор М
2025-11-14T07:33:39Z
«Люди не хочуть приймати факт війни». Речник Полтавського ТЦК прокоментував напади на військових
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T05:12:56Z
Помер найстаріший тюлень у неволі: скільки років було тварині
TSN
2025-11-14T05:06:55Z
Морська ППО знову показала переконливий результат при полюванні на російських дронів
ZN UA
2025-11-14T05:04:27Z
Одесу щогодинно атакують дронами не лише вночі, а й удень: що собою являє нова тактика росіян і як вона виснажує ППО
24tv
2025-11-14T05:03:56Z
Рівненський коледж — єдиний в Україні, де навчають крафтових пивоварів
AgroPortal
2025-11-14T05:00:31Z
Одна дешева спеція рятує від болю в горлі та навіть ангіни: хімік здивував порадою
GlavRed
2025-11-13T22:27:20Z
WP: Білий дім розглядає відмову у візах людям з ожирінням, раком та діабетом
ГЛАВКОМ NET
2025-11-13T21:45:32Z
Які сковороди не можна чистити содою та оцтом
24tv
2025-11-13T21:39:40Z
З серпня медзаклади прифронтових громад додатково отримали понад ₴280 мільйонів - Ляшко
УкраинФорм
2025-11-13T21:09:03Z
Секрети довголіття: 5 простих щоденних звичок, які зменшують біологічний вік
TSN
2025-11-13T17:48:11Z
Новий препарат проти малярії демонструє ефективність понад 97% у клінічних випробуваннях
360ua.news
2025-11-13T17:36:35Z
Серед яких знаків зодіаку найбільше довгожителів розповіли астрологи
TSN
2025-11-13T16:36:18Z
Секрет зцілення: як "гормон любові" та обійми пришвидшують загоєння ран
TSN
2025-11-13T14:51:31Z
Гіпертонія серед дітей у світі різко зросла за останні два десятиліття: вчені назвали причини
ГЛАВКОМ NET
2025-11-13T14:03:40Z
Toyota відкрила великий завод з виробництва батарей
AutoGeek
2025-11-14T07:36:40Z
У грудні стартує пілот проєкту «Гроші ходять за вчителем» - МОН 
УкраинФорм
2025-11-14T04:45:49Z
Цей кастомний Жук у стилі Ruf демонструє, що навіть наймиліший автомобіль Volkswagen може стати справді грізним
Топ Жир
2025-11-14T02:54:35Z
Наступні гібридні моделі Porsche можуть отримати інноваційний електродвигун
Топ Жир
2025-11-14T00:42:25Z
Китайський автовиробник спробував повторити вірусне підняття сходами Land Rover, і це закінчилося невдачею
Топ Жир
2025-11-13T23:57:09Z
Corvette ZR1 ледь не позбавив електромобілів, що руйнують усі норми, їхнього лідерства
Топ Жир
2025-11-13T23:18:36Z
Люди намагалися виконувати роботу роботів, і тепер General Motors за це платить
Топ Жир
2025-11-13T22:27:34Z
Може пошкодити лак і фарбу за кілька мийок: яким засобом не можна мити авто
GlavRed
2025-11-13T21:27:07Z
Ціни на Tacoma знову зростають, але Toyota намагається пом’якшити удар
Топ Жир
2025-11-13T21:12:12Z
Відключення світла та проблеми з теплом у Києві: деталі від Кличка
TSN
2025-11-14T08:03:50Z
Мерщій на побачення: 2 знаки зодіаку, які закохаються у листопаді
24tv
2025-11-14T08:03:04Z
Минулої доби росіяни 22 рази атакували позиції Сил оборони на Харківщині – Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-11-14T08:00:58Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 14 листопада
Мій Харків
2025-11-14T07:57:30Z
Суми атакував російський безпілотник, є влучання в промзоні
УкраинФорм
2025-11-14T07:51:43Z
У Києві після нічної атаки РФ перекрили рух низкою вулиць: список
Фокус
2025-11-14T07:51:02Z
Коли в Україну прийдуть похолодання та мокрий сніг? Прогноз синоптикині
ГЛАВКОМ NET
2025-11-14T07:36:15Z
Сили оборони України вбили або поранили ще 1 040 російських окупантів – Генштаб
Украинская правда
2025-11-14T05:09:16Z
Комбінований обстріл Києва, США розпочали масштабну військову операцію: головні новини ночі 14 листопада 2025 року
TSN
2025-11-14T05:06:35Z
Домашнє куряче рагу, від якого не залишиться ні шматочка: ароматне, соковите та з яскравим смаком овочів
Знай
2025-11-14T07:51:35Z
Гороскоп на 14 листопада для всіх знаків зодіаку: у кого настане момент істини?
Вива
2025-11-14T05:00:30Z
Гороскоп на завтра 15 листопада: Терезам - нове знайомство, Близнюкам - труднощі
GlavRed
2025-11-14T04:27:57Z
Починає стресувати: науковці з’ясували, на скільки можна залишати кота самого
GlavRed
2025-11-14T04:27:53Z
Щоб підняти настрій: теплі та щирі побажання для близьких і рідних на кожен день
TSN
2025-11-14T04:06:10Z
Де розташоване чарівне село, у якому народилась та сама "Червона рута"
24tv
2025-11-14T03:21:53Z
День ангела 14 листопада: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-11-13T22:21:25Z
Що ніколи не слід класти в мультиварку: є цілий перелік продуктів
24tv
2025-11-13T21:57:16Z
Що треба знати про Мальдіви, щоб не зіпсувати відпочинок на островах
24tv
2025-11-13T21:12:19Z
У снігу насправді є запах: сніжинки у місті та арктичній глушині пахнуть по-різному
Фокус
2025-11-14T08:00:39Z
Ілон Маск випадково зіпсував перемикання ключа безпеки, заблокувавши користувачів Х
InternetUA
2025-11-14T08:00:03Z
Сонячні панелі застаріли: скляна куля збирає енергію Сонця і навіть Місяця
Фокус
2025-11-14T07:57:59Z
Ракета Джеффа Безоса провела знакове випробування і тепер може полетіти до Марса
24tv
2025-11-14T07:54:50Z
iPhone 16e продається гірше очікуваного, але Apple вже готує 17e
InternetUA
2025-11-14T07:54:46Z
Anthropic оголошує про план будівництва в США центру обробки даних на суму 50 мільярдів доларів
InternetUA
2025-11-14T07:45:17Z
В піраміді Менкаура дослідники виявили дві “аномалії”: можливий прихований вхід
ZN UA
2025-11-14T07:33:19Z
Apple запускає цифрове посвідчення особи – спосіб носити паспорт США із собою в телефоні
InternetUA
2025-11-14T07:33:08Z
Операція Endgame: Євросоюз заявив про знищення міжнародної мережі кіберзлочинців
InternetUA
2025-11-14T05:12:42Z
Гра з Францією мало що вирішує: що сказав Ребров після провалу України в матчі відбору ЧС-2026
24tv
2025-11-14T08:03:58Z
Александер-Арнольд розчарований ігровою практикою в Реалі
Football.ua
2025-11-14T07:57:04Z
Михавко: Для мене це день мрії, можна так сказати, яка втілилася
Football.ua
2025-11-14T07:45:34Z
Челсі зберігає віру в Мудрика: скорочення покарання та можлива оренда
Football.ua
2025-11-14T07:42:12Z
Українські дзюдоїсти розпочинають виступ на хорватському етапі серії Гран-прі
УкраинФорм
2025-11-14T07:39:23Z
Обороняв Київ і був на передку: хто з українських футболістів та тренерів воював
24tv
2025-11-14T07:36:36Z
Еск-тренер львівського Руху може знову стати керівником тираспольського Шерифа
Известия Киев
2025-11-14T07:33:25Z
Вордлі зізнався, чи реальний його бій проти Усика
24tv
2025-11-14T05:09:27Z
Збірна України назвала склад на матч із Францією у кваліфікації ЧС-2026
ZN UA
2025-11-14T00:15:03Z