MY.UAНовини
«Fюрер 2.0»: Як загубити життєствердні історії українців та оживити вагнерівця Уткіна державним коштом
«Fюрер 2.0»: Як загубити життєствердні історії українців та оживити вагнерівця Уткіна державним коштом

«Fюрер 2.0»: Як загубити життєствердні історії українців та оживити вагнерівця Уткіна державним коштом

У мистецькому конкурсі МПІУ переміг один проєкт, а фінансування отримав зовсім інший.

До Дня пам’яті та перемоги над нацизмом канал «Дім» показав трисерійний документальний фільм «Fюрер 2.0». Проєкт проводить паралелі між Третім Рейхом і сучасною Росією, між Путіним і Гітлером зокрема.

 

Фільм справив гнітюче враження. З одного боку це моя глядацька реакція на персонажів і їхнє середовище, адже проєкт доволі яскраво показав огидне нутро гітлерівської Німеччини та путінської Росії. З іншого, професійна реакція на сумнівні прийоми, які використали творці. Спекуляції та маніпуляції — це завжди спекуляції та маніпуляції, навіть якщо йдеться про найгірших тиранів в історії.

Головна ідея фільму зрозуміла: гітлерівська Німеччина та путінська Росія — суть одне й те саме, а їхні диктатори — з дитинства травмовані люди, одержимі помстою та ресентиментом. Нічого нового в цій думці нема, але повторення — мати навчання, не завадить. Точніше, не завадило б, якби творці порівнювали лише ідеологію, пропаганду, «людожерську» зовнішню політику диктатур тощо. Але ж автори взялися шукати подібність між постатями. І ось тут почалося натягування сови на глобус.

 Путін малює кота

«Володя якось намалював кота. Кота спиною до всіх. Він, як цей кіт, хотів бути спиною до всіх. Ховати свої таємниці. Адольф теж малював. Якщо Путін — це мистецтво мінімалізму, то Гітлер був пейзажистом», — каже закадровий голос.

Або інший приклад. «Служба в КДБ подарувала Путіну ще одну велику перевагу. Він був звільнений від армії. Гітлер також довго був ухилянтом, прикриваючись прізвищем дідуся Шикльгрубер», — продовжує диктор.

Ну і ще один уривок, для переконливості. «Після невдалого державного перевороту, який увійшов в історію як Пивний путч, Гітлера відправили у в’язницю. Прихопивши папір і ручку, Гітлер там написав “Майн Кампф”. Путін теж гіпотетично міг потрапити у в’язницю», — каже голос.

Detector Media · Усі відтінки рашизму за півтори години

Один з експертів програми, радник голови ОП Михайло Подоляк, протитрований у проєкті як політтехнолог та антикризовий менеджер, прямо каже, що Гітлер і Путін — різні люди. «“Майн Кампф” була книжкою про внутрішній світ людини, яка щиро в це вірить. Путін — копіїст. Він не має внутрішньо нічого. Сіра людина», — говорить він. Ця  думка про очевидну різницію між цими двомя диктаторами просто повисає в повітрі. І далі диктор продовжує проводити паралелі того ж ступеня достовірності.

Спекуляціями грішить не лише закадровий текст, а й відеоряд. Загалом це наче документальний фільм, побудований на відеокоментарях експертів та архівних відео- та фотокадрах. Але поміж ними у великих кількостях вставлені згенеровані штучним інтелектом картинки. Деякі з них майже реалістичні, як от наведена раніше спільна світлина Гітлера та Путіна. Інші виглядають як наркотична маячня.

 

 

Мерехтіння потворних кадрів створює ефект фільму жахів, — як на мене, занадто дешевий прийом впливу на глядача.

Вишенькою в цьому коктейлі стали діти-актори в ролі Гітлера та Путіна. Хлопці років 12, загримовані під диктаторів, з’являлися в коротких сценах-замальовках. Маленький Гітлер зігує та вишкіряється в екран, маленький Путін копирсається в купі доларів і грає в шахи, що символізують геополітичні ігри правителя. Цей художній прийом узагалі за межами добра та зла, бо робить те, в чому творці весь фільм звинувачують диктаторів — маніпулює емоціями та вимикає критичне мислення.

 

 

Є у фільмі «Fuhrer 2.0» і зовсім дивні речі. Наприклад, у третій серії згадується воєнне угруповання «Вагнер» і його засновник Дмитро Уткін, що загинув разом з іншим ватажком Євгеном Пригожиним 23 серпня минулого року в авіатрощі.  Але й Уткін, і його підлеглі, з якими Путін швидко розібрався після невдалого перевороту, фігурують у фільмі в теперішньому часі.

«Ось так по-звірячому вагнерівці, яких нині називають елітою російської армії, розправляються з мирним населенням. Цікаво, що перший командир “Вагнера”, Дмитрій Уткін — затятий нацист. Має татуювання у вигляді свастики», — каже диктор. Тему продовжує військово-політичний аналітик Сергій Кузан, який теж розмірковує про підгорілого вагнерівця як про живого. Виглядає так, наче весь цей уривок — текст диктора (якого за концепцією взагалі нема, нагадую) та коментар експерта — були записані та змонтовані до 23 серпня 2023 року, коли літак збили. А потім творці або забули виправити текст, або вирішили, що і так згодиться.

За всіма цими паралелями рівня жовтої преси, хворобливими фантазіями штучного інтелекту та живими мерцями губляться важливі посили, яких у фільмі насправді вдосталь. Проєкт багато розповідає про методи роботи пропаганди, геноцид і викрадення дітей, а також розмірковує про причини жахливого насильства, до якого вдавалися російські окупанти, і про колективну відповідальність росіян. Серед експертів фільму є науковці, які кажуть дуже притомні та виважені речі. Якби не історія створення фільму, я б врешті решт дійшла висновку, що автори перегнули палку в гонитві за спецефектами, але зовсім безнадійним «Fюрер 2.0» не є.

  Історикіня Лариса Якубова

Утім, на жаль, суперечливий контент — не найбільша проблема фільму. Цей проєкт презентований як переможець мистецького конкурсу на виробництво серіалів і фільмів сучасної тематики від державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» (ДП МПІУ) у 2023 році. Але по факту «Fюрер 2.0», на виготовлення якого з держбюджету пішло трохи більш ніж 3,8 мільйона гривень, цього конкурсу не вигравав. То як він отримав фінансування та потрапив в ефір?

За даними пресслужби каналу «Дім», трисерійний документальний фільм «Fюрер 2.0» виробництва ТОВ «Ми — Україна» переміг у конкурсі під робочою назвою «Тут живуть люди». Згідно з протоколом розкриття тендерних пропозицій на Prozorro, «Тут живуть люди» — це життєствердні, емоційні історії про долі незламних українців, котрі вистояли під час російської окупації та здобули свої маленькі перемоги над ворогом, тобто, у кожній історії — позитивний фінал». Там же зазначається, що «головна відмінність проєкту — цілковита відсутність дикторського закадрового тексту, лише спогади, роздуми, розповіді головних героїв, родичів, сусідів та очевидців, котрі фільмуються на місцях безпосередніх подій». Наприкінці в документі написано, що «у ході індивідуальних переговорів, з метою фіналізації складових проєкту та укладення договору було змінено робочу назву на “Fюрер 2.0”».

 Фрагмент протоколу розкриття тендерних пропозицій

Це не перший випадок, коли проєкт-переможець змінює назву під час виробництва. Так було, наприклад, із серіалами «Тільки живи» (виграв як «Операція “Добрий вечір”») і «Новорічна шкереберть» (висувалася на конкурс як «Санаторій “Незабудка”»). Але «Fюрер 2.0» змінив не лише назву, а й зміст.

У проєкті, що врешті решт показав канал «Дім», немає жодних життєствердних історій від незламних українців. Цей фільм розповідає біографії Гітлера та Путіна й історію становлення Третього Рейху та путінської Росії у супроводі коментарів різноманітних експертів. Поєднує окремі часточки пазла, задає настрій і розставляє наголоси — тут барабанний дріб — той самий дикторський закадровий текст, відсутність якого названо особливістю проєкту-переможця.

До цього випадку я лише раз стикалася з принциповими змінами змісту проєктів, що перемогли в якомусь творчому конкурсі. Так трапилося з учасниками третього сезону конкурсу грантів на виробництво соціально вагомого аудіовізуального контенту PITCHUA у 2021 році. Через повномасштабне вторгнення деякі їхні задуми втратили актуальність. Наприклад, ТОВ «Прокіно» виграло за темою «Об’єднуючи Україну: єдність у різноманітності» з розважальним проєктом «Сусіди», але натомість зняло документальний фільм «Мадонна. Життя триває» про жінок, які народжували дітей під обстрілами, в окупації та полоні. Також довелося терміново змінювати формат ютуб-проєкту «Жовті кеди з Юлією Бориско», що до великої війни розповідав про реформи в Україні та їхній вплив на звичайне життя. Повномасштабне вторгнення — це очевидний форс-мажор, і такі зміни цілком виправдані. Але що спонукало переможців державного конкурсу повністю змінити ідею проєкту на початку літа 2023 року?

«Попередня концепція проєкту “Тут живуть люди” передбачала кілька тематичних складових. У ході індивідуальних переговорів, з метою фіналізації складових проєкту та укладання договору на послуги з виробництва (створення) аудіовізуального твору сторони дійшли висновку, що реалізувати проєкт “Тут живуть люди”, який був поданий на конкурс, у повному обсязі та в терміни, які залишалися на виробництво після укладення договору і до завершення 2023 року, буде неможливо. Задля оптимізації витрат державного бюджету були обговорені та застосовані рішення щодо видозмінення концепції, а саме — виробництва тієї тематичної частини, що сконцентрована на порівняльному аналізі Путіна та Гітлера... Відповідно були обговорені та застосовані рішення щодо зменшення кількості випусків і загального хронометражу проєкту та зменшення його бюджету», — повідомило ДП МПІУ у відповідь на запит «Детектора медіа».

 Відповідь ДП МПІУ «Детектор медіа»

Виявляється, що порівняння Гітлера та Путіна замислювалися як органічна частка позитивних історій про долю незламних українців з окупованих територій. Ну добре, фантазія деяких творців не має меж. Мені так не пощастило, тому уявити собі цю комбінацію я не можу. Але і з сухою математикою теж не складається.

По-перше, незрозуміло, в чому полягає «оптимізація витрат держбюджету». Заявлений на конкурс варіант «Тут живуть люди» мав загальний хронометраж 375 хвилин, вартість яких була оцінена у 8 мільйонів 397 тисяч гривень. «Fюрер 2.0» має хронометраж близько 137 хвилин та бюджет 3 мільйони 810 тисяч і 44 гривні. В першому варіанті вартість хвилини виходить близько 22, 4 тисячі гривень, у другому — 27,8 тисячі. «Оптимізація» склала плюс 5 тисяч гривень за хвилину. З іншого боку, через скорочення хронометражу та перегляд концепції проєкт справді подешевшав на декілька мільйонів. Але за такою логікою можна взагалі нічого не знімати, й економія буде разюча.

Звісно, можна було б пояснити умовне подорожчання (бо ніхто, ж напевне, не рахує фільми вартістю за хвилину) тим, що, наприклад, зйомки були складнішими, ніж у попередньому варіанті, або потребували якихось додаткових відряджень чи додаткової кількості співробітників. Але, здається, багатосерійний фільм із купою героїв, які розповідають про своє життя, виглядає трохи складнішим у виробництві, ніж набір картинок, згенерованих ШІ, з коментарями експертів та архівними кадрами. Попри це, виходить, що «Фюрер» обійшовся за серію дорожче, ніж первинний документальний серіал.

По-друге, не можу розібратися з часовими розрахунками самих виробників і замовників. Конкурс був оголошений 3 травня 2023 року, прийом заявок тривав до 22 травня включно. Далі комісія у два етапи оцінювала переможців. На перший етап, згідно з Положенням про організацію та проведення мистецьких конкурсів ДП МПІУ, було закладено 7 днів з уточненням, що цей термін може бути продовжений до 30 днів — залежно від кількості учасників. Таким чином учасники конкурсу на момент подачі своїх заявок були свідомі, що лише перший етап законно міг тривати приблизно до 22 червня. Для проведення другого етапу й оголошення результатів також передбачено кілька днів, що впевнено переводить прогнозовані терміни підписання договору на виробництво на початок липня. ТОВ «Ми — Україна», обираючи проєкт на конкурс, повинні були все це врахувати. Ба більше, згідно з правилами, конкурсант обов’язково надає довідку про орієнтовний календарний план виробництва.

При наявності плану ймовірність того, що «караул, не встигаємо» почали кричати не виконавці, а замовники, наближається до нуля. Інакше конкурсна комісія просто не вибере проєкт, що заздалегідь непридатний до виконання у поставлені терміни.

У реальності переможців обрали 7 червня. Договір про «Закупівлю послуги з виробництва (створення) аудіовізуального твору — серіалу під робочою назвою “Fuhrer 2.0”, що включає в себе: написання / адаптацію сценаріїв та передбачає частковий технологічний цикл виробництва» був підписаний 13 липня, що вкладається в теоретичні прогнози. До речі, ТОВ «Ми — Україна» з двома своїми проєктами-переможцями (другий — документальний фільм «Цілі») опинилося серед, хто уклав договір. На той момент у черзі стояв ще 31 проєкт із 53, що виграли мистецький конкурс.

 

Є ще один цікавий момент, який не можу обійти увагою. Якщо загуглити назву «Тут живуть люди» — одне з перших посилань виводить на портал сучасної української драматургії Ukrdramahub.org.ua. 4 квітня 2023 року, за місяць до оголошення мистецького конкурсу ДП МПІУ, на ньому була опублікована п’єса «Тут живуть люди» драматургині Тетяни Киценко.

П’єса Кіценко заснована на реальних інтерв’ю з жителями Броварського району Київської області, що були в окупації, і герої твору підозріло нагадують героїв проєкту ТОВ «Ми — Україна». Вони так само «незламні», «вистояли під час російської окупації», «здобули свої маленькі перемоги над ворогом» — і у кожній історії, само собою, позитивний фінал. 22 травня 2023 року ця п’єса ввійшла до лонглиста драматургічного конкурсу «Драма.UA». Нагадаю, що мистецький конкурс ДП МПІУ в цей день лише завершив прийом заявок.

 П’єса Тетяни Киценко на порталі сучасної української драматургії

До живих мерців, галюцинацій ШІ та дивної зміни сюжету додамо ще й фантастичний збіг. На два різних творчих конкурси з різницею в місяць подаються проєкти з однаковою назвою та, головне, однаковою концепцією. І за дивним збігом обставин, до повномасштабного вторгнення Тетяна Кіценко працювала сценаристкою, як повідомляє портал DzygaMDB, в проєкті «Історія одного злочину», що виходив на каналі «Україна». Тобто Кіценко — не стороння людина команді ТОВ «Ми — Україна», яку заснували колишні працівники медіагрупи «Україна» Ріната Ахметова.

І звісно, можна уявити собі, що Кіценко просто подала два проєкти на різні конкурси у вигляді сценарію та п’єси, а потім, коли п’єса виграла, довелося терміново шукати новий сюжет — і так з’явився «Fuhrer 2.0». Але є одне але: згідно з протоколом розкриття тендерних пропозицій, сценаристом «Тут живуть люди» ТОВ «Ми — Україна» названий Володимир Шегеда. До речі, в «Fuhrer 2.0» узагалі нема титрів з іменами творчої групи, тому дізнатися ім’я сценариста звичним для глядача шляхом неможливо. Отже, концепції схожі, назви однакові, але автори різні.

Навіть не знаю, як це пояснити.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У «Резерв+» стався технічний збій: що відомо
Vlasti
2025-02-08T11:39:52Z
В Україні створили конкурента Telegram і WhatsApp, який працює навіть з поганим Інтернетом
InternetUA
2025-02-08T11:31:32Z
Геймер порівняв замок з Kingdom Come: Deliverance 2 зі своїм реальним фото
24tv
2025-02-08T11:00:46Z
Google анонсує перехід до ШІ-помічника: що відомо
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:03:28Z
Розкриті технічні характеристики австралійського бойового дрона MQ-4C Triton
InternetUA
2025-02-08T10:01:42Z
Економити заряд батареї смартфонів потрібно буде по-іншому: нові правила
Фокус
2025-02-08T10:00:16Z
Microsoft блокує безкоштовну програму для обходу системних вимог Windows 11 24H2
Portaltele
2025-02-08T09:49:09Z
Непотрібні функції, які роблять смартфони дорожчими
InternetUA
2025-02-08T09:31:27Z
У США користувачі Android зможуть завантажити TikTok з офіційного сайту
Детектор М
2025-02-08T09:27:31Z
Як виростити фісташку з горіха й отримати врожай
GlavRed
2025-02-08T11:48:51Z
Секрети догляду за орхідеями: як забезпечити тривале цвітіння
TSN
2025-02-08T11:36:19Z
Чи можна ставити теплу їжу в холодильник: знають не всі
24tv
2025-02-08T11:30:21Z
Як розвантажити кухонні полиці і не обділити увагою улюблені чашки: хитрий трюк з TikTok
24tv
2025-02-08T10:30:26Z
Китайський гороскоп на завтра 9 лютого: Півням - конфлікти, Собакам - проблеми
GlavRed
2025-02-08T10:27:52Z
Що потрібно садити на розсаду в лютому: список овочів і квітів
GlavRed
2025-02-08T10:27:37Z
Ці 5 фраз про гроші заважають розбагатіти: ніколи так не кажіть
24tv
2025-02-08T10:00:46Z
Коли в коморі не залишилось: як приготувати мариновані огірки за 10 хвилин
24tv
2025-02-08T09:39:16Z
Як правильно тримати келих із шампанським, вином або коньяком: правила етикету
GlavRed
2025-02-08T09:27:41Z
Смерть чоловіка у ТЦК Чернівців: у МОЗ назвали причину
TSN
2025-02-08T11:48:39Z
Трагедія на Кіровоградщині: у пожежі загинула дитина, є постраждалі
TSN
2025-02-08T11:48:10Z
На Київщині уламки БпЛА пошкодили два приватні будинки та утворили пожежу на полі
Khreschatyk
2025-02-08T11:36:22Z
Рюкзак врятував життя лижника, якого накрила лавина: неймовірне відео
24tv
2025-02-08T11:30:05Z
В Чорноморську жінка загинула, випавши з вікна 9-го поверху
Украина Криминальная
2025-02-08T11:24:27Z
Досвяткувались: 20-річний іменинник порубав своїх гостей сокирою на Тернопільщині
Telegraf
2025-02-08T11:21:14Z
Люди не знають, що робити: ціле селище в Каліфорнії може опинитися в океані
24tv
2025-02-08T10:39:48Z
На Алясці знайшли зниклий пасажирський літак: усі, хто був на борту, загинули
24tv
2025-02-08T10:36:27Z
На Дніпропетровщині чоловік продав автівку знайомої без її відома
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:24:11Z
Піке: Димові інформаційні завіси — це дуже в стилі Реала
Football.ua
2025-02-08T11:49:39Z
Хокей. Юнацька збірна України переграла словаків у контрольному матчі
УкраинФорм
2025-02-08T11:48:59Z
"Він вразив його": промоутер Ф'юрі про можливий бій Усика і Дюбуа
24tv
2025-02-08T11:39:16Z
ПСЖ — Монако 4:1 Відео голів та огляд матчу Ліги 1
Football.ua
2025-02-08T11:36:31Z
Мудрика можуть дискваліфікувати навіть за негативну пробу B
360ua.news
2025-02-08T11:33:24Z
Адеємі розпочав партнерство з агенцією ROOF — ван Дейк, Гаверц та тер Штеген серед її клієнтів
Football.ua
2025-02-08T11:27:45Z
Боявся суду: Майк Тайсон зізнався, чому наважився на бій із Полом після десяти переливань крові
24tv
2025-02-08T11:15:54Z
Ювентус готовий продати Влаховича наприкінці сезону — Скіра
Football.ua
2025-02-08T11:07:09Z
Гвардіола: Не згоден, що Манчестер Сіті багато витратив у це зимове трансферне вікно
Football.ua
2025-02-08T10:55:03Z
Мати не цікавилася: що із п'ятьма дітьми з Рівненщини, які жили у халабуді у лісосмузі Тернополя
24tv
2025-02-08T11:45:20Z
На Донеччині енергетики завершили ремонт електромереж, пошкоджених під час обстрілів РФ
УкраинФорм
2025-02-08T11:39:06Z
ЗСУ пішли в новий наступ на Курщині: експерт пояснив, як це вдалося
TSN
2025-02-08T11:33:47Z
Чоловіка знайшли мертвим та замкненим разом з двома доберманами в Києві
Telegraf
2025-02-08T11:33:14Z
Наблизились до паритету: український танкіст порівняв російську техніку та техніку ЗСУ
24tv
2025-02-08T11:30:37Z
РФ заявляє про окупацію Торецька, натомість в ОСУВ "Хортиця" повідомляють про бої в місті
ZN UA
2025-02-08T11:28:50Z
Терористи-смертники. Росіяни перейшли до нової тактики
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:27:06Z
Було місто, а став – великий цвинтар: який вигляд має зруйнований Торецьк
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:57:55Z
В Одесі дівчата поїли в ресторані на понад 25 тисяч та розбурхали мережу
Telegraf
2025-02-08T10:54:36Z
На аукціоні у США продали трьохсотрічну скрипку Страдіварі за $11 мільйонів
УкраинФорм
2025-02-08T11:49:19Z
Каньє Вест планує випустити футболку зі свастикою
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:39:35Z
Співак Парфенюк шокував подробицями стосунків з екснареченою: збирала компромат та шантажувала
TSN
2025-02-08T11:36:36Z
Садиба Мурашка має шанси стати унікальним столичним культурно-мистецьким простором
Khreschatyk
2025-02-08T11:27:10Z
5 beauty-секретів Кейт Мосс, які варто додати в свою щоденну рутину
24tv
2025-02-08T10:18:42Z
Катерина Тишкевич у річницю шлюбу з чоловіком Томусяком показала, яким було їхнє весілля
TSN
2025-02-08T10:18:40Z
Переможниця "Холостяка-13" Інна Бєлєнь взяла участь у популярному TikTok-тренді "норм чи стрьом"
24tv
2025-02-08T10:15:52Z
Фіналісти Нацвідбору Євробачення. Fiїnka: гуцульська автентика та звинувачення у плагіаті
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T10:00:48Z
Вбрання зірок на Critics Choice Awards: Демі Мур у Schiaparelli, Анджеліна Джолі у Elie Saab
Комсомольская правда
2025-02-08T09:55:24Z
ЗСУ пішли у стрімкий наступ в Курській області: деталі Forbes про новий прорив
TSN
2025-02-08T11:42:49Z
Річка в Аргентині стала криваво-червоною
360ua.news
2025-02-08T11:03:50Z
Розкриті технічні характеристики норвезьких бойових модулів Crows
InternetUA
2025-02-08T11:01:51Z
«Ні, не туди я пішов. Виріжемо». Марічка Падалко поговорила з Тереном про «Холостяка» та цькування після нього
Детектор М
2025-02-08T11:01:46Z
В Україні залучать до ЗСУ молодих людей віком від 18 до 24 років: відомі деталі, що анонсували
Политека
2025-02-08T11:00:25Z
Не просто флірт. Як українською цікаво назвати кокетство
Telegraf
2025-02-08T10:45:15Z
Там розташовані важливі військові об'єкти, – Коваленко про потужну нічну атаку на Ростов
24tv
2025-02-08T10:36:47Z
Американські розробники представили систему ППО M-SHORAD, що знищує дрони, гелікоптери і крилаті ракети
InternetUA
2025-02-08T10:31:30Z
Які пільги можна отримати родичам загиблого військового за сірим посвідченням
24tv
2025-02-08T10:18:55Z
Шукаємо альтернативу: як урятувати проєкти для ветеранів без USAID
ZN UA
2025-02-08T11:04:27Z
Це має значення: як правильно різати м'ясо для смаження – вздовж чи поперек
24tv
2025-02-08T10:57:49Z
Супермодель Міранда Керр розкрила свої 11 секретів молодості
Вива
2025-02-08T08:00:07Z
Популярний кисломолочний продукт продовжує тривалість життя
24tv
2025-02-08T07:21:34Z
Бронювання медиків чи допомога фронту: дилема мобілізації фахівців
ZN UA
2025-02-08T06:34:34Z
Як правильно почистити клавіатуру MacBook і повернути їй ідеальний стан: поради щодо догляду
InternetUA
2025-02-08T06:01:44Z
Тренажери в спортзалі можуть мати більше бактерій, ніж туалет: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T03:06:57Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Якою буде пенсія, якщо нема стажу роботи: названа сума
Политека
2025-02-08T11:45:42Z
Власник "Трухи" виділив мільйон грн на підтримку медіа в Україні
Telegraf
2025-02-08T11:42:12Z
Зміна ширини залізничної колії коштуватиме Україні десятки мільярдів євро
AgroPortal
2025-02-08T11:30:37Z
Вікові надбавки до пенсії: нові розміри доплат та умови отримання
Хвиля
2025-02-08T11:30:27Z
Ціни на тепличні огірки зросли майже на чверть - EastFruit
УкраинФорм
2025-02-08T11:27:33Z
Молочка здорожчала удвічі: які ціни на сир, сметану та молоко платять українці
Политека
2025-02-08T11:27:26Z
Доведеться економити: на що вистачить електроенергії, яку може покрити субсидія
Telegraf
2025-02-08T11:03:59Z
Для деяких українців знову зростуть тарифи на воду, люди розлючені
Telegraf
2025-02-08T11:00:32Z
В Україні відновлюватимуть родючість ґрунтів за допомогою нанобульбашок
AgroNews
2025-02-08T10:55:50Z
У Volvo анонсували нові моделі електрокарів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:18:38Z
Як у США з’явилася «вантажівка завтрашнього дня»
AutoCentre
2025-02-08T10:04:56Z
Електричний Jaguar Type 00 вперше помічено на дорожніх тестах
AutoCentre
2025-02-08T08:09:27Z
В Україні розкуповують електрокари: названо найпопулярніші американські авто
Хвиля
2025-02-08T07:45:21Z
Водії зможуть перереєструвати авто онлайн: AUTO.RIA запустив послугу через "Дію"
Хвиля
2025-02-08T05:30:33Z
Чому в Німеччині не можна їздити на авто з напівпорожнім баком: відповідь здивує
GlavRed
2025-02-08T01:06:48Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
"Варіанти Трампа" - хто має найбільший вплив на президента США? ВИСНОВКИ.
FM-TV
2025-02-08T11:49:23Z
Сьогодні найбільший об'єм титану в Європі саме в Україні – Зеленський
TSN
2025-02-08T11:48:13Z
Майже половина рідкоземельних металів України – під Путіним: Зеленський зробив нову заяву
24tv
2025-02-08T11:36:27Z
Депутата Київради Михайла Терентьєва заарештували
Новости Украины
2025-02-08T11:30:55Z
Пентагон удвічі збільшив кількість ЗМІ, які мають звільнити офісні приміщення
Детектор М
2025-02-08T11:27:48Z
ЗМІ: До списку санкцій Трампа потрапив прокурор МКС, який видав ордер на арешт Путіна
Европейская правда
2025-02-08T11:27:06Z
Суд у США частково зупинив ліквідацію USAID, співробітникам дозволили повернутися на роботу
24tv
2025-02-08T11:18:14Z
У РФ після підриву помер командир, причетний до масової загибелі людей у селі Гроза
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T11:15:28Z
Безпекові гарантії, як Японії чи Швеції: німецький експерт назвав альтернативи вступу до НАТО для України
УкраинФорм
2025-02-08T11:15:15Z