Дрони, придушені засобами РЕБ, часто залишаються неушкодженими, тому українські військові евакуюють їх із важкодоступних місць за допомогою інших БПЛА.
Останнім часом Сили оборони України досягли успіху в рятувальних операціях за допомогою дронів, зокрема забираючи з поля бою власні та трофейні безпілотні апарати. Про це йдеться в матеріалі Forbes від 31 травня.
Повідомляється, що основною причиною втрати дронів на війні в Україні є перешкоди засобів радіолокаційної боротьби (РЕБ). Квадрокоптери, які втрачають зв'язок з оператором, зазвичай намагаються повернутися в місце, де він востаннє підключався. Якщо ж це неможливо, то апарат здійснює м'яку посадку. Пригнічені засобами РЕБ дрони часто залишаються неушкодженими, але опиняються у важкодоступних місцях, наприклад, в оточенні мінних полів.
Як зазначають у виданні, українські оператори БПЛА знайшли спосіб повертати свої квадрокоптери. Так, ще в грудні 2022 року в Мережі з'явилося відео "Порятунок рядового Мавіка", на якому було зафіксовано евакуацію дрона. Відтоді військові провели ще кілька таких операцій.
Бійці підрозділу БПЛА 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади в інтерв'ю Euromaidan Press зазначили, що їм ніколи не буває достатньо дронів, тому кожен апарат має значення. У зв'язку з цим було ухвалено рішення евакуювати виявлені впалі дрони.
"Вивезення дронів пішки неможливе, бо це суперечить їхній меті — збереженню життів. Тому ми вирішили знайти спосіб евакуації наших дронів", — пояснив командир підрозділу.
Військовослужбовець зазначив, що спершу евакуювати БПЛА дронами не вдавалося через проблеми зі спусковим механізмом. Після вдосконалення технології бійці змогли підібрати безпілотник посеред мінного поля за 500 метрів від своєї позиції. Пізніше в підрозділі почали збирати дані про всі відомі втрати БПЛА в тому районі. Загалом військовим вдалося врятувати 16 дронів, 10 з яких досі працюють, а решта 6 — відправлені на ремонт.
За даними видання, крім власних БПЛА українці також збирають за допомогою дронів трофеї. На відео, оприлюднених у Мережі, можна побачити, як безпілотники ЗСУ підбирають російські квадрокоптери, що впали. Крім того, минулого року український БПЛА типу "Баба Яга" підняв дорогий розвідувальний безпілотник ЗС РФ "Орлан-10".
У матеріалі BBC, присвяченому підрозділу дронів "Гострі картузи", сказано, що подібна евакуація — це хобі для операторів дронів, коли їм більше нічого робити. Так, одного разу оператор БПЛА за допомогою гака автомат АК-12 ліквідованого окупанта.
"Цей тип війни дронів все ще розвивається. Очевидно, що дрони тепер можуть не тільки кидати несподівані предмети, наприклад шипасті шипи, щоб проколоти шини, а й підбирати їх", — підсумували у виданні.
Нагадаємо, важкі гексакоптери-бомбардувальники Сил оборони України не тільки скидають вибухівку на позиції і техніку Збройних сил Російської Федерації, а й доставляють гуманітарні вантажі з товарами першої необхідності українським військовим у районі Часового Яру.
Крім того, військовослужбовці роти ударних безпілотників "Злі Сапсани" 30-ї окремої механізованої бригади ЗСУ використовують дрони українського виробництва Vampire для дистанційного мінування.