Колишній президент США, а нині — кандидат на цю посаду Дональд Трамп заявив, що розбомбив би Москву та Пекін, якби Росія і Китай повномасштабно вторглися б в Україну і Тайвань відповідно в час його перебування у Білому домі. Про що може свідчити така незвичайна риторика одного із лідерів виборчих перегонів у Сполучених Штатах, з’ясовував Фокус.
Заяву про готовність розбомбити російську і китайську столиці Дональд Трамп озвучив під час нещодавньої зустрічі з донорами в рамках передвиборчих перегонів, повідомляє The Washington Post. Видання не наводить жодних додаткових подробиць щодо слів Трампа, але, посилаючись на своє джерело, яке було присутнє на вказаній зустрічі, констатує, що екс-президент "здивував деяких донорів" такими висловлюваннями. Газета також акцентує, що на заходах зі збору коштів Трамп "дуже часто говорить про зовнішню політику".
Слід зауважити, що Дональд Трамп неодноразово говорив, що зможе завершити російсько-українську війну за 24 годинипісля вступу на посаду президента. Володимир Зеленський пропонував пану Трампу приїхати в Україну, щоб під час особистої зустрічі пояснити, чому це неможливо, однак колишній президент США відмовився.
Експерти, з якими поспілкувався Фокус, по-різному оцінюють нинішню тактику Трампа і, зокрема, його заяву стосовно готовності розбомбити Москву і Пекін.
Хоче перехопити ініціативу у Байдена
Політолог Віктор Небоженко, коментуючи Фокусу заяву Трампа щодо його готовності вдарити по Москві, зауважує наступне: "Це, знаєте, такий пекучий-пекучий популізм, пов’язаний з виборчою кампанією. Тобто, людина не несе відповідальності не те, що за свої слова, а й навіть за літери, з яких складається ця його заява. Але тут є один дуже важливий нюанс. Річ у тім, що заграючи з нафтовиками, обіцяючи знизити їм податки, а саме під час зустрічі з ними і пролунала ця заява, Трамп одночасно дружить з Ілоном Маском, який є лютим ворогом автомобілів, що їздять на бензині. Тобто, в цьому сенсі Трамп намагається надурити всіх: і Маска, і нафтовиків".
Підкресливши, що "хтось таки дав Трампу санкцію на заяви про бомбування", політолог констатував: "Не думаю, що це журналісти, як і не думаю, що він сам таке вигадав. Але очевидно, що Трамп, попри те, що з його рота вилітають такі страшні речі, чомусь не боїться ані різкої реакції російської мафії, яка просто може його вбити, ані того, що китайська мафія забере гроші з його виборчої кампанії".
Віктор Небоженко зазначає, що Трамп навряд чи здатен віддати наказ бомбити Москву чи Пекін, оскільки "це все ж таки привілей генералів, а не президентів".
"Говорячи про готовність бомбити РФ та Китай, Трамп намагається перехопити ініціативу у Байдена, який повсякчас заявляє, що захищає Україну, Ізраїль і бореться з Китаєм. Ось він і хоче забрати собі частину миролюбних виборців-демократів. Йому неважливо, де, коли і з якими заявами виступати. Головне для нього — перемогти Байдена. Ну, а той спокій, з яким Москва і Пекін сприйняли цю заяву, свідчить про те, що вони не вірять, що за такими словами можуть бути реальні справи".
Трамп не буде приємним союзником для РФ
"Думаю, Трамп зовсім невипадково зробив заяву щодо бомбування Москви. Він грає на контрасті: рішучий, вибуховий Трамп проти слабкого і нерішучого Байдена. Ось в чому ключовий, на мій погляд, сенс цієї заяви", — зазначає у розмові з Фокусом політолог Володимир Фесенко.
"Сказано це було не для Росії чи Китаю, а, передусім, для американського виборця. Це, перше, що слід розуміти. Друге: сказати — не значить зробити. Тобто, завжди потрібно робити поправку на стиль і риторику Трампа. Трамп на виборах каже одне, а Трамп, коли був в президентському кріслі, робив зовсім інше. Так, певні речі він справді намагався реалізувати. Зокрема, Трамп був щирий у прагненні домовитися з Путіним. Намагався, але не вийшло, тому що Путін не пішов на жодні поступки, в той час як Трамп був готовий до таких кроків. Власне, після цього відносини між РФ і США не тільки не поліпшилися, а навпаки — погіршилися", — констатує Володимир Фесенко.
Наголосивши на тому, що у нас не має бути ілюзій щодо готовності Трампа бомбити Москву, політолог додав: "Трамп — не дурний і він чудово розуміє, що на будь-яку спробу розбомбити Москву чи Пекін, будуть бомбити Вашингтон, Нью-Йорк, Лос-Анджелес і так далі. Тому я би до цієї риторики ставився, скажімо так, стримано. Але очевидно, що за такими заявами стоїть, в тому числі, сигнал для Москви, що, мовляв, він не буде грати за її правилами і не піде на мир на умовах Росії. Словом, Трамп може бути різним і, як дуже добре колись сказав наш екс-міністр закордонних справ Павло Клімкін, він може психанути і діяти зовсім не так, як очікують в Кремлі. Тому, бомбити він не буде, але приємним і прийнятним партнером для Російської Федерації не буде теж".
Заява Трампа змушує Байдена бути більш рішучим
Особливо наголосивши на тому, що заява Трампа про бомбування Москви і Пекіну пролунала на зустрічі зі спонсорами за зачиненими дверима, політолог Максим Джигун у розмові з Фокусом зауважив наступне: "Зазвичай, Дональд Трамп для того, аби отримати додаткову підтримку, готовий говорити те, що ніколи б не сказав у іншій ситуації. Між тим, у цій його заяві закладений ключовий поведінковий наратив, а саме — готовність Трампа до різкої зміни своєї позиції, коли щось йде не так, як він планував. Це, до речі, спостерігалося і під час його президентства, коли він міг в один рік вийти з кліматичної угоди, погрожувати виходом з НАТО і подібними речами".
Акцентувавши на тому, що намірів бомбити Москву у Трампа "не має і не було", політолог додав: "У разі, якщо Трамп переміг би на прийдешніх президентських виборах і марно, (бо Кремль не пішов би на поступки) намагався б домовитися з Путіним про завершення війни, він з доброзичливця, який готовий вирішити все за 24 години, перейшов би до значно радикальніших методів по відношенню до Росії. Це відбулося б тому, що з позиції Трампа світ і політика мають бути саме такими, якими їх хоче бачити саме він".
Між тим, слова Дональда Трампа про бомбування Москви та Пекіну, на переконання Максима Джигуна, "насправді переводять політичну дискусію у Сполучених Штатах на якісно новий рівень, змушуючи Адміністрацію Байдена більш рішуче говорити на тему підтримки України".
"Республіканці наразі роблять все, щоб продемонструвати, наскільки неуспішною була зовнішня політика демократів протягом чотирьох років президентства Байдена з війною в Україні та на Близькому Сході, посиленням Ірану, Китаю і т.п. Тому реагувати на такі речі, про які заявив Трамп, Байден буде змушений якщо не гострими заявами, то активнішими діями, можливо, включно з дозволами Україні бити американською зброєю по території Російської Федерації", — підсумовує політолог.
Республіканці гуртуються навколо Трампа
Тим часом безпосередньо у США наразі обговорюють наслідки нещодавнього рішення екс-постпреда країни при ООН Ніккі Гейлі, яка довго й завзято боролася за голоси республіканських виборців, підтримати Дональда Трампа.
Заява пані Гейлі сплутала карти передвиборчому штабу Джо Байдена: там, як повідомляє The Hill, сподівалися переманити на свій бік хоча б частину нелояльного до Трампа республіканського електорату. Причому, як стверджує CNN, штаб президента не залишив цих зусиль і після того, як Ніккі Гейлі заявила про плани проголосувати за Трампа.
Як зазначає The New York Times, у розгубленості після заяви пані Гейлі перебувають не лише її виборці, а й спонсори, які теж переглядають стратегію. Багато хто з них, повідомляє видання, "каже, що виступає проти економічної та імміграційної політики Байдена і стривожений критикою Білого дому на адресу Ізраїлю".
"Такий стан справ дуже доречний для кандидата-республіканця. І хоча Дональд Трамп загалом поступається Джо Байдену у збиранні коштів на президентську виборчу кампанію, за підсумками квітня він значно перевершив чинного президента, а деякі видні донори Кремнієвої долини несподівано змістилися вправо. Причому саме великі інвестори та інститути США були одним із головних джерел фінансування та опорою передвиборчих перегонів Ніккі Гейлі", — констатує NYT.
Вельми показово, що наразі допомогу Дональду Трампу надає не лише Ніккі Гейлі, а й інший колись активний опонент із президентських перегонів — губернатор Флориди, республіканець Рон Десантіс.
"Тепер Десантіс, якому від екс-президента нещодавно теж діставалося чимало образливих кличок, разом із Трампом сигналізують республіканським донорам, що залишили своє суперництво позаду", — повідомляє AP.
Зазначається також, що губернатор Флориди нещодавно зібрав своїх союзників у Форт-Лодердейлі, закликаючи їх надавати підтримку екс-президенту. За даними агентства, Трамп вийшов з учасниками зборів на гучний зв’язок та подякував за роботу. Троє співрозмовників AP заявили, що це була "вельми тепла та люб’язна" розмова. Дональд Трамп окремо похвалив і колишнього суперника: "Роне, я безмежно радий, що ти повернувся!".
Цілком очевидно, що консолідація топ-республіканців — дуже і дуже гарна новина для Трампа, оскільки його перевага над діючим американським лідером поки що достатньо крихка. За даними видання The Hill, яке проаналізувало результати 167 опитувань громадської думки, Дональд Трамп випереджає Джо Байдена лише на один процентний пункт, тож до залізної гарантії перемоги йому поки що досить далеко.
Поряд з тим, все ще може змінитися, оскільки електорат обох партій досить рухливий. Зокрема, як свідчать свіжі дані Quinnipiac University, наразі кожен п’ятий виборець США готовий змінити своє рішення щодо того, за кого голосувати на осінніх виборах глави держави.