MY.UAНовини
По Кремлю бити не можна, а куди можна: які заборони на свою зброю залишають США
По Кремлю бити не можна, а куди можна: які заборони на свою зброю залишають США

По Кремлю бити не можна, а куди можна: які заборони на свою зброю залишають США

Очільники Європейського Союзу та НАТО, окремі глави держав кілька тижнів чинили політичний тиск на США, аби Білий дім дозволив використовувати надані Україні американські зразки зброї по військовим об’єктам у РФ. Допоки існувала негласна, але сувора заборона. Чому українські аргументи на користь більшої свободи дій українських військових не чула країна-виробник, та чи посилювала це розбіжності щодо війни в Україні, дізнавався Фокус.

Заборона США посилить розбіжності між союзниками

"Якщо хтось вважає, що ми маємо бути в позиції, в слабкій позиції — сидіти й чекати, доки смерть прийде за нами, то не дочекаєтесь ні нашої смерті, ні нашої слабкості. І краще бути на боці України. Тому що чим більше зможемо знищити військових цілей на території РФ, тим швидше закінчиться ця війна перемогою України", — нещодавно заявив очільник міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба.

Цю ж думку обґрунтовує й президент Володимир Зеленський. Під час усіх зустрічей він наголошує: заборони на використання західної зброї для ударів по території Росії не має бути, оскільки йдеться про захист України.

Американське видання The Wall Street Journal недавно зазначало, Україна звернулася до Білого дому із запитом дозволити бити американською зброєю по військових цілях в РФ. Та там заявили про незмінність позиції: озброєння зі США використовувати тільки для оборони, а також у межах України. За словами речника Ради національної безпеки США Джона Кірбі, на цей час "у політиці США немає жодних змін"

Британська The Times стверджує, заборона США Києву бити по об’єктах у РФ посилить розбіжності між союзниками.

Від початку існування вето

Поставки зброї великої дальності від іноземних партнерів від початку супроводжують політичні обмеження, окреслені кордонами України. І перш за все з боку США. Збройні сили України не можуть завдавати ударів американськими зразками по військових об'єктах на території РФ, навіть якщо це цілі несуть загрозу цивільному населенню та використовуються для руйнації критичної інфраструктури.

Ця проблема стала більш очевидною у зв’язку з наступом армії РФ на Харківському напрямку. Перш ніж починати військові дії, РФ накопичує сили на кордоні. Саме вони б могли б стати мішенню для українських сил, аби запобігти новим нападам. А також центри прийняття рішень, логістичні центри та склади паливно-мастильних матеріалів. "Тож йдеться не про наступ, а про захист", — прокоментував Володимир Зеленський.

Важливо Може психанути? Про що свідчить заява Трампа щодо готовності бомбити Москву та Пекін

"Усі розуміють, що наступ російських військ на територію Харківської області став можливим через заборони й обмеження, — говорить Фокусу політолог Петро Олещук. — Завдяки цьому Росія може збирати в будь-якій точці кордону свої війська. Таким чином ця заборона замість того, щоб обмежувати ескалацію — навпаки сприяє Росії проводити свої агресивні дії. Більшість держав це розуміють".

Харків розташований поряд з кордоном з РФ, місто регулярно обстрілюється ракетами та КАБами. Вильоти авіації здійснюються з аеродромів та інших військових об’єктів на території Бєлгородської та Курської областей. Зрозуміло, що як тільки Україна отримає дозвіл — буде систематично знищувати ці майданчики, і ситуація зміниться".

Експерти говорять, перш за все Збройним силам України необхідно взяти під вогневий контроль прикордонні регіони РФ — Бєлгородську, Брянську, Курську області, де можуть накопичуватися війська. Тобто просити дозвіл на використання ракет з радіусом 50-70 км. І це міг бути певний компромісний варіант, адже на тих територіях РФ вже не живуть цивільні мешканці — була проведена евакуація.

"Ведуться торги. Ситуація пластилінова, її можна намагатись викрутити так, як треба. Останнім часом розмірковували, у якій зоні можна використовувати цю зброю. Не просто по Кремлю чи Червоній площі. А саме по конкретних локаціях. Але такі погодження є конфіденційними", — зазначає у розмові з Фокусом експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Погодження від партнерів

Дискусія про надання дозволів Україні у частині ударів по території РФ велась на найвищому політичному рівні як Європейського Союзу, так і Північноатлантичного альянсу.

Спочатку генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав країни-члени скасувати обмеження на використання їхньої зброї на території РФ, а згодом і парламентська асамблея Північноатлантичного альянсу закликала уряди всіх держав-членів НАТО дозволити Україні бити західною зброєю по території Росії.

Паралельно низка країн, серед яких Швеція, Латвія, Литва, Нідерланди, Естонія, Чехія, Польща та Фінляндія висловились на підтримку такого дозволу. Канада заявила, що надаючи Києву зброю, вона не ставила жодних умов щодо її застосування.

Окрім того, Великобританія сказала, що не має заперечень проти використання своєї зброї на ширшій території, аніж кордони України. "Україна має таке право. Так само як Росія завдає ударів всередині України…" — уточнив ще 2 травня міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон.

Важливо Кремль провокує НАТО. Які кордони в Балтійському морі хоче переглянути Росія та чому (карта)

Нагадаємо, Лондон поставив Україні ракети далекого радіусу дії Storm Shadow, які вже були використані по цілях в окупованому Криму, а також на території РФ.

Далі очільники Франції та Німеччини також підтримали ідею. "Як пояснити Україні, що потрібно захищати свої міста, але що вони не мають права атакувати туди, звідки летять ракети? Це ніби ми говоримо їм: "Ми даємо вам зброю, але ви не можете використовувати її, щоб захистити себе", — заявив президент Франції Еммануель Макрон. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який донедавна був одним із найбільш стриманих західних лідерів у цьому питанні, також сказав, що Україна має повне право "відповідно до міжнародного права" вражати цілі в Росії, щоб захистити себе.

Проти скасування заборони виступили Італія та Іспанія.

Головна мета — тиск на США

Більшість коментарів європейських лідерів та експертів були спрямовані у бік адміністрації президента США Джо Байдена, оскільки США публічно відмовляються змінювати заборону Україні бити по цілях в Росії.

"Вашингтон, який надав основну частину вогневої потужності Києву, не хотів схвалити використання своїх ракет за межами міжнародно визнаних кордонів України через побоювання, що НАТО може бути втягнуто у прямий конфлікт з РФ, найбільшою ядерною наддержавою світу. Однак це дозволило Україні використовувати свої потужні балістичні ракети наземного базування ATACMS, щоб вразити військові об’єкти в Криму та інші об’єкти на полі бою в охопленій війною Україні", — йдеться у згаданому матеріалі The Times.

"По-перше, США, дійсно, зважає, що у РФ є ядерна зброя, 6 000 ядерних боєголовок, з яких частина активні. По-друге, США залишаються в такій концепції, що "краще мати поганий зв’язок, ніж не мати його взагалі". Тобто підтримувати контакти з РФ, аби зв'язувати її з західною цивілізацією тоненькою стрічкою. І не в останню чергу, аби контролювати кроки РФ у бік Ірану та Північної Кореї, щоб не утворювались нові осередки напруги. Вони бояться порушувати той принцип та хиткий баланс, який ще залишається", — говорить Іван Ступак.

Це логіка "червоних ліній", від якої США не хотіла відмовлятися тривалий час. Про це говорить політолог Олещук. "Вона полягає в тому, що можна стримувати так звану ескалацію, неконтрольоване використання зброї під час військового конфлікту, якщо задавати правила ведення цієї війни, — пояснює він. — З погляду США, Україна б’є американською зброєю по території України — це вважається самооборона, якщо ж по території РФ — можна тлумачити по-іншому, наприклад, як акт агресії з боку США. І, очевидно, Вашингтон саме про це неодноразово заявляв по дипломатичним каналам. Це цілком вписується в ті задачі, які були сформульовані президентом Байденом раніше — не допустити втягнення США у пряме військове зіткнення з Росією. Зважаючи на червоні лінії, вони уникають такого ризику. Але у цих умовах Україна як держава, яка зазнала агресії, і мала від початку менше ресурсів, ніж РФ, зазнає невиправданих обмежень, тож перемога для неї є нездійсненною задачею".

Саме про перемогу, а не про стримування останнім часом почали говорити світові лідери — партнери України.

До того ж концепція "червоних ліній", очевидно, не діє. Останнім часом Україна завдає ефективні удари по території РФ, не лише по нафтопереробним заводам, але й по військовим об’єктам, зокрема, стратегічним, таким як загоризонтні радіолокаційні станції. І Кремль реагує лише гнівними заявами.

І ці заяви часто політично на руку Кремлю. "Ми бачимо, що в західному таборі немає консенсусу з цього питання", — прокоментував дискусію між американськими та європейськими політиками прессекретар правителя РФ Путіна Дмитро Пєсков.

Рішення Білого дому

"Ефект натовпу мав спрацювати. Коли сторін, які погоджуються на ці удари, більше ніж тих, що не погоджуються. Це чисто психологічна реакція. Згадайте як в школі — один залишився на уроці, а всі йдуть, ти починаєш сумніватись. Блінкен вже казав заплутано та по дипломатичному "ми не в захваті, але що ми можемо зробити". Пентагон двічі заперечив, але остання заява була млява та непевна", — зауважує Ступак.

Дійсно, напередодні рішення про дозвіл Україні використовувати американську зброю говорив держсекретар США Ентоні Блінкен, який після повернення з Києва обґрунтовував ймовірність перегляду заборони. Також все частіше голоса на підтримку звучали з Конгресу, зокрема, у рядах демократів. Підтримував зняття обмежень для ЗСУ і спікер Палати представників, конгресмен-республіканець Майк Джонсон. "Ми повинні дозволити Україні вести війну так, як вона вважає за потрібне. Вони повинні мати змогу дати відсіч. І я вважаю, що намагання контролювати зусилля на мікрорівні — це не дуже хороша політика для нас", — зазначив він в коментарі для "Голосу Америки".

І ось у пресслужбі Білого дому повідомили, що США дозволить Україні використовувати зброю, вироблену в США, для ударів по військових об’єктах у Росії, які використовуються для нападу на Харківщину.

"Адміністрація Байдена таємно дала Україні дозвіл завдати удару по території Росії — виключно в районі Харкова — використовуючи надану США зброю. Про це заявили в четвер троє офіційних осіб США та двоє інших людей, знайомих із цим кроком, що є серйозною зміною, яка допоможе Україні краще захистити друге за величиною місто", – повідомило видання Politico.

Іншими словами Україна зможе використовувати надану США зброю, аби збивати запущені російські ракети, що прямують у бік Харкова, застосовуючи їх по військам, які скупчені біля російського кордону поблизу міста, або російські бомбардувальники, які запускають бомби в бік української території.

Водночас політика США щодо заборони далекобійних ударів вглиб Росії не змінилася. Один з американських чиновників зазначив, що Україна не може використовувати цю зброю для ураження цивільної інфраструктури або запуску ракет великої дальності навіть для ураження військових цілей у глибині Росії.

Теги за темою
РоссияМоскваКремль
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Плоскостопость, деформации пальцев и проблемы со спиной: чем опасны детские ходунцы
Знай
2025-07-06T16:51:25Z
Как "оживить" поджелудочную с помощью каши: простой рецепт для здоровья и энергии
Знай
2025-07-06T15:12:03Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Сок для здоровья сердца: ученые назвали самый лучший напиток для женщин после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-05T14:06:48Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Нацбанк выпустил новую монету номиналом 10 грн: в чем ее особенность
TSN
2025-07-06T16:06:24Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Выращивай и продавай: как на грибах сделать прибыльный бизнес
Telegraf
2025-07-06T16:09:56Z
Цена шокирует: килограмм популярного продукта уже почти 600 гривен
Знай
2025-07-06T16:00:07Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
В июне пытались устранить Буданова, но он сохранил должность - The Economist
TSN
2025-07-06T16:06:49Z
Убийство "героя РФ" и провал Трампа в переговорах с Путиным: о чем пишут мировые СМИ
Gazeta UA
2025-07-06T08:39:28Z
Путин не боится Трампа: диктатор верит, что президент США никогда не пойдет на этот шаг
Comments UA
2025-07-06T16:42:57Z
"Такого еще нет нигде в мире": победительница "Битвы экстрасенсов" предвидела неожиданный переворот в войне
Знай
2025-07-06T16:12:04Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
В МИД ответили на одно из ключевых требований России: согласна ли Украина
Comments UA
2025-07-06T10:21:45Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
Гороскоп на неделю: эти знаки получат интересные предложения и много денег
Gazeta UA
2025-07-06T16:45:46Z
Синоптик назвал даты, когда жара ударит сильнее всего — обещает до +39
Telegraf
2025-07-06T16:39:43Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Дипломы теряют значение: на рынке труда – новые критерии, кого возьмут на работу в первую очередь
Знай
2025-07-06T16:30:52Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Даже есть – уже роскошь: уровень бедности в Украине зашкаливает
Знай
2025-07-06T15:42:45Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Повестку больше не принесут: в июле освободят от мобилизации еще три категории мужчин
Знай
2025-07-06T16:42:42Z
Остался ли в Украине военно-морской флот: Сырский рассказал
TSN
2025-07-06T16:42:20Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Коммуналка станет бесплатной: кому из украинцев спишут все начисления за услуги ЖКХ
Знай
2025-07-06T09:30:49Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Киш Лорен на ужин: записывайте пошаговый классический рецепт французского блюда
Gazeta UA
2025-07-06T16:18:00Z
Планируете отпуск "все включено": эти 9 ошибок могут испортить вам отдых
Comments UA
2025-07-06T16:00:25Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ксения Мишина свозила маму в Карпаты и рассекретила, как они отдыхали в горах
TSN
2025-07-06T12:33:56Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Барабанщик группы "Жадан и Собаки" мобилизовался в ряды Нацгвардии
TSN
2025-07-06T16:42:53Z
Брэд Питт требует допроса Джоли из-за продажи доли их бизнеса россиянину: новые подробности скандала
TSN
2025-07-06T16:21:01Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россияне опубликовали видео, на котором атакуют авто ГСЧС в Херсоне
Апостроф
2025-07-06T16:12:14Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
ОВА показала последствия удара по Николаеву
Корреспондент
2025-07-06T11:00:22Z
Россия атаковала Сумскую область: один человек погиб, десятки домов разрушены
Новости Украины
2025-07-06T16:45:07Z
Авария под Киевом: полицейское авто после удара оказалось на крыше
Новости Украины
2025-07-06T16:03:29Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Ударили по голове вместо предоставления документов: Ровенский ТЦК об инциденте с нападением на военного
TSN
2025-07-06T12:21:25Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Для чего водители держат в бардачке автомобиля лак для ногтей: многие не догадываются
Gazeta UA
2025-07-06T11:15:55Z
Штраф за автомобильный видеорегистратор: кому грозит и что делать
Знай
2025-07-06T07:21:39Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Долгожданный гол: форвард Динамо забил впервые за почти пять лет
Корреспондент
2025-07-06T16:27:03Z
Тайсон Фьюри опубликовал в соцсетях новость с Путиным
ZN UA
2025-07-06T16:18:55Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
На войне погиб украинский спортсмен "Джин"
Telegraf
2025-07-06T16:15:46Z
Середняк Серии А хочет подписать игрока Реала
Корреспондент
2025-07-06T15:30:18Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Впервые зафиксирован двойной взрыв белого карлика: что осталось после гибели звезды
TSN
2025-07-06T16:06:51Z
СМИ узнали, куда Microsoft направит сэкономленные на тысячах уволенных сотрудников Xbox средства
GameMag
2025-07-06T16:04:45Z
Разработчик: Графические возможности Nintendo Switch 2 и Xbox Series S в целом сопоставимы
GameMag
2025-07-06T15:24:08Z
"Ничем хорошим это не закончится": Основатель Arkane Studios Рафаэль Колантонио раскритиковал Xbox Game Pass
GameMag
2025-07-06T14:48:13Z
Основные ошибки, "убивающие" батарею смартфона: этого делать не стоит
Gazeta UA
2025-07-06T13:57:57Z
Китай представил микродрон, похожий на комара: зачем его могут использовать
TSN
2025-07-06T13:51:46Z