MY.UAНовини
По Кремлю бити не можна, а куди можна: які заборони на свою зброю залишають США
По Кремлю бити не можна, а куди можна: які заборони на свою зброю залишають США

По Кремлю бити не можна, а куди можна: які заборони на свою зброю залишають США

Очільники Європейського Союзу та НАТО, окремі глави держав кілька тижнів чинили політичний тиск на США, аби Білий дім дозволив використовувати надані Україні американські зразки зброї по військовим об’єктам у РФ. Допоки існувала негласна, але сувора заборона. Чому українські аргументи на користь більшої свободи дій українських військових не чула країна-виробник, та чи посилювала це розбіжності щодо війни в Україні, дізнавався Фокус.

Заборона США посилить розбіжності між союзниками

"Якщо хтось вважає, що ми маємо бути в позиції, в слабкій позиції — сидіти й чекати, доки смерть прийде за нами, то не дочекаєтесь ні нашої смерті, ні нашої слабкості. І краще бути на боці України. Тому що чим більше зможемо знищити військових цілей на території РФ, тим швидше закінчиться ця війна перемогою України", — нещодавно заявив очільник міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба.

Цю ж думку обґрунтовує й президент Володимир Зеленський. Під час усіх зустрічей він наголошує: заборони на використання західної зброї для ударів по території Росії не має бути, оскільки йдеться про захист України.

Американське видання The Wall Street Journal недавно зазначало, Україна звернулася до Білого дому із запитом дозволити бити американською зброєю по військових цілях в РФ. Та там заявили про незмінність позиції: озброєння зі США використовувати тільки для оборони, а також у межах України. За словами речника Ради національної безпеки США Джона Кірбі, на цей час "у політиці США немає жодних змін"

Британська The Times стверджує, заборона США Києву бити по об’єктах у РФ посилить розбіжності між союзниками.

Від початку існування вето

Поставки зброї великої дальності від іноземних партнерів від початку супроводжують політичні обмеження, окреслені кордонами України. І перш за все з боку США. Збройні сили України не можуть завдавати ударів американськими зразками по військових об'єктах на території РФ, навіть якщо це цілі несуть загрозу цивільному населенню та використовуються для руйнації критичної інфраструктури.

Ця проблема стала більш очевидною у зв’язку з наступом армії РФ на Харківському напрямку. Перш ніж починати військові дії, РФ накопичує сили на кордоні. Саме вони б могли б стати мішенню для українських сил, аби запобігти новим нападам. А також центри прийняття рішень, логістичні центри та склади паливно-мастильних матеріалів. "Тож йдеться не про наступ, а про захист", — прокоментував Володимир Зеленський.

Важливо Може психанути? Про що свідчить заява Трампа щодо готовності бомбити Москву та Пекін

"Усі розуміють, що наступ російських військ на територію Харківської області став можливим через заборони й обмеження, — говорить Фокусу політолог Петро Олещук. — Завдяки цьому Росія може збирати в будь-якій точці кордону свої війська. Таким чином ця заборона замість того, щоб обмежувати ескалацію — навпаки сприяє Росії проводити свої агресивні дії. Більшість держав це розуміють".

Харків розташований поряд з кордоном з РФ, місто регулярно обстрілюється ракетами та КАБами. Вильоти авіації здійснюються з аеродромів та інших військових об’єктів на території Бєлгородської та Курської областей. Зрозуміло, що як тільки Україна отримає дозвіл — буде систематично знищувати ці майданчики, і ситуація зміниться".

Експерти говорять, перш за все Збройним силам України необхідно взяти під вогневий контроль прикордонні регіони РФ — Бєлгородську, Брянську, Курську області, де можуть накопичуватися війська. Тобто просити дозвіл на використання ракет з радіусом 50-70 км. І це міг бути певний компромісний варіант, адже на тих територіях РФ вже не живуть цивільні мешканці — була проведена евакуація.

"Ведуться торги. Ситуація пластилінова, її можна намагатись викрутити так, як треба. Останнім часом розмірковували, у якій зоні можна використовувати цю зброю. Не просто по Кремлю чи Червоній площі. А саме по конкретних локаціях. Але такі погодження є конфіденційними", — зазначає у розмові з Фокусом експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Погодження від партнерів

Дискусія про надання дозволів Україні у частині ударів по території РФ велась на найвищому політичному рівні як Європейського Союзу, так і Північноатлантичного альянсу.

Спочатку генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав країни-члени скасувати обмеження на використання їхньої зброї на території РФ, а згодом і парламентська асамблея Північноатлантичного альянсу закликала уряди всіх держав-членів НАТО дозволити Україні бити західною зброєю по території Росії.

Паралельно низка країн, серед яких Швеція, Латвія, Литва, Нідерланди, Естонія, Чехія, Польща та Фінляндія висловились на підтримку такого дозволу. Канада заявила, що надаючи Києву зброю, вона не ставила жодних умов щодо її застосування.

Окрім того, Великобританія сказала, що не має заперечень проти використання своєї зброї на ширшій території, аніж кордони України. "Україна має таке право. Так само як Росія завдає ударів всередині України…" — уточнив ще 2 травня міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон.

Важливо Кремль провокує НАТО. Які кордони в Балтійському морі хоче переглянути Росія та чому (карта)

Нагадаємо, Лондон поставив Україні ракети далекого радіусу дії Storm Shadow, які вже були використані по цілях в окупованому Криму, а також на території РФ.

Далі очільники Франції та Німеччини також підтримали ідею. "Як пояснити Україні, що потрібно захищати свої міста, але що вони не мають права атакувати туди, звідки летять ракети? Це ніби ми говоримо їм: "Ми даємо вам зброю, але ви не можете використовувати її, щоб захистити себе", — заявив президент Франції Еммануель Макрон. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який донедавна був одним із найбільш стриманих західних лідерів у цьому питанні, також сказав, що Україна має повне право "відповідно до міжнародного права" вражати цілі в Росії, щоб захистити себе.

Проти скасування заборони виступили Італія та Іспанія.

Головна мета — тиск на США

Більшість коментарів європейських лідерів та експертів були спрямовані у бік адміністрації президента США Джо Байдена, оскільки США публічно відмовляються змінювати заборону Україні бити по цілях в Росії.

"Вашингтон, який надав основну частину вогневої потужності Києву, не хотів схвалити використання своїх ракет за межами міжнародно визнаних кордонів України через побоювання, що НАТО може бути втягнуто у прямий конфлікт з РФ, найбільшою ядерною наддержавою світу. Однак це дозволило Україні використовувати свої потужні балістичні ракети наземного базування ATACMS, щоб вразити військові об’єкти в Криму та інші об’єкти на полі бою в охопленій війною Україні", — йдеться у згаданому матеріалі The Times.

"По-перше, США, дійсно, зважає, що у РФ є ядерна зброя, 6 000 ядерних боєголовок, з яких частина активні. По-друге, США залишаються в такій концепції, що "краще мати поганий зв’язок, ніж не мати його взагалі". Тобто підтримувати контакти з РФ, аби зв'язувати її з західною цивілізацією тоненькою стрічкою. І не в останню чергу, аби контролювати кроки РФ у бік Ірану та Північної Кореї, щоб не утворювались нові осередки напруги. Вони бояться порушувати той принцип та хиткий баланс, який ще залишається", — говорить Іван Ступак.

Це логіка "червоних ліній", від якої США не хотіла відмовлятися тривалий час. Про це говорить політолог Олещук. "Вона полягає в тому, що можна стримувати так звану ескалацію, неконтрольоване використання зброї під час військового конфлікту, якщо задавати правила ведення цієї війни, — пояснює він. — З погляду США, Україна б’є американською зброєю по території України — це вважається самооборона, якщо ж по території РФ — можна тлумачити по-іншому, наприклад, як акт агресії з боку США. І, очевидно, Вашингтон саме про це неодноразово заявляв по дипломатичним каналам. Це цілком вписується в ті задачі, які були сформульовані президентом Байденом раніше — не допустити втягнення США у пряме військове зіткнення з Росією. Зважаючи на червоні лінії, вони уникають такого ризику. Але у цих умовах Україна як держава, яка зазнала агресії, і мала від початку менше ресурсів, ніж РФ, зазнає невиправданих обмежень, тож перемога для неї є нездійсненною задачею".

Саме про перемогу, а не про стримування останнім часом почали говорити світові лідери — партнери України.

До того ж концепція "червоних ліній", очевидно, не діє. Останнім часом Україна завдає ефективні удари по території РФ, не лише по нафтопереробним заводам, але й по військовим об’єктам, зокрема, стратегічним, таким як загоризонтні радіолокаційні станції. І Кремль реагує лише гнівними заявами.

І ці заяви часто політично на руку Кремлю. "Ми бачимо, що в західному таборі немає консенсусу з цього питання", — прокоментував дискусію між американськими та європейськими політиками прессекретар правителя РФ Путіна Дмитро Пєсков.

Рішення Білого дому

"Ефект натовпу мав спрацювати. Коли сторін, які погоджуються на ці удари, більше ніж тих, що не погоджуються. Це чисто психологічна реакція. Згадайте як в школі — один залишився на уроці, а всі йдуть, ти починаєш сумніватись. Блінкен вже казав заплутано та по дипломатичному "ми не в захваті, але що ми можемо зробити". Пентагон двічі заперечив, але остання заява була млява та непевна", — зауважує Ступак.

Дійсно, напередодні рішення про дозвіл Україні використовувати американську зброю говорив держсекретар США Ентоні Блінкен, який після повернення з Києва обґрунтовував ймовірність перегляду заборони. Також все частіше голоса на підтримку звучали з Конгресу, зокрема, у рядах демократів. Підтримував зняття обмежень для ЗСУ і спікер Палати представників, конгресмен-республіканець Майк Джонсон. "Ми повинні дозволити Україні вести війну так, як вона вважає за потрібне. Вони повинні мати змогу дати відсіч. І я вважаю, що намагання контролювати зусилля на мікрорівні — це не дуже хороша політика для нас", — зазначив він в коментарі для "Голосу Америки".

І ось у пресслужбі Білого дому повідомили, що США дозволить Україні використовувати зброю, вироблену в США, для ударів по військових об’єктах у Росії, які використовуються для нападу на Харківщину.

"Адміністрація Байдена таємно дала Україні дозвіл завдати удару по території Росії — виключно в районі Харкова — використовуючи надану США зброю. Про це заявили в четвер троє офіційних осіб США та двоє інших людей, знайомих із цим кроком, що є серйозною зміною, яка допоможе Україні краще захистити друге за величиною місто", – повідомило видання Politico.

Іншими словами Україна зможе використовувати надану США зброю, аби збивати запущені російські ракети, що прямують у бік Харкова, застосовуючи їх по військам, які скупчені біля російського кордону поблизу міста, або російські бомбардувальники, які запускають бомби в бік української території.

Водночас політика США щодо заборони далекобійних ударів вглиб Росії не змінилася. Один з американських чиновників зазначив, що Україна не може використовувати цю зброю для ураження цивільної інфраструктури або запуску ракет великої дальності навіть для ураження військових цілей у глибині Росії.

Теги за темою
РосіяМоскваКремль
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Денежная помощь для пенсионеров в Днепре: что будет с выплатами от ООН с 1 мая
Политека
2025-04-28T17:01:37Z
Новая финансовая помощь: кто может получить выплаты просто позвонив
Знай
2025-04-28T16:51:23Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Киев готовит "план Б" на случай провала мирного соглашения с Кремлем, - BILD
UAToday
2025-04-28T17:27:51Z
Дуда объявил о расширении Триморья на саммите в Варшаве
Корреспондент
2025-04-28T17:24:54Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
В Украине появились новые 500 гривен: как выглядит купюра
Хвиля
2025-04-28T17:24:41Z
"Без графиков от ДТЭК": украинцы создают мемы о крупнейшем блекауте в Европе
Telegraf
2025-04-28T17:24:38Z
Звонок "из банка" обернется потерей 34 600 гривен: клиентов Приватбанка предупредили
Знай
2025-04-21T20:10:23Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Иван Охлобыстин в «Простоквашино»: Первый трейлер фильма с героями Эдуарда Успенского
GameMag
2025-04-28T16:58:17Z
Камалия поссорилась с известным певцом из-за премии YUNA: "Начал высказывать претензии"
TSN
2025-04-28T15:27:30Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Тизер сериала «Чужой: Земля» показал беременную «ксеноморфиню» и 4-х новых монстров
ITC
2025-04-28T08:25:18Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Киеве спасатели обнаружили остатки ракеты в Верблюжьей затоке
Корреспондент
2025-04-28T16:54:51Z
В Румынии туристка погибла, убегая от медведя
Корреспондент
2025-04-28T16:42:09Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Первая помощь при укусе клеща: что категорически запрещено делать
Comments UA
2025-04-28T16:54:18Z
Ультраобработанные продукты стали причиной более 124 тысяч смертей в США
Корреспондент
2025-04-28T16:13:38Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Женщины годами страдают молча: врач раскрыл правду об игнорируемом недуге
Comments UA
2025-04-28T15:18:09Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Стало відомо, чим корисна редиска для організму
AgroNews
2025-04-28T16:25:30Z
Российские оккупанты признались, что бросают тела на поле боя: новый перехват ГУР
Апостроф
2025-04-28T16:18:37Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Почему коты спят в разных частях дома: пять неожиданных причин
Gazeta UA
2025-04-28T16:57:33Z
Как навести порядок перед сном: четыре простые вечерние привычки, которые создают уют
Gazeta UA
2025-04-28T16:42:05Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Этим знакам Зодиака очень повезет в мае
Comments UA
2025-04-28T16:09:44Z
Будут мягкими, как мамины объятья: с чем постирать полотенца, чтобы вернуть им уют
Telegraf
2025-04-28T13:51:58Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Манчестер Юнайтед возьмет форварда из Вулверхэмптона
Корреспондент
2025-04-28T17:24:18Z
Чувствую, верю, знаю: Усик предвкушает победу в бою с Дюбуа
Корреспондент
2025-04-28T16:42:22Z
Усик считает, что завершить карьеру после реванша с Фьюри было бы упущением
Корреспондент
2025-04-28T16:12:05Z
Ведущие футбольные клубы Испании и Англии интересуются форвардом Аталанты
Корреспондент
2025-04-28T15:45:27Z
Звезда ПСЖ поделился мыслями о полуфинале Лиги чемпионов против Арсенала
Корреспондент
2025-04-28T15:31:29Z
Костюк пошутила о графиках отключений света из-за блэкаута в Европе
Комсомольская правда
2025-04-28T15:21:36Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Владелец брошенного BMW, для которого в Польше оставили "островок" на стройке, нашёлся
Европейская правда
2025-04-28T17:18:10Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z
Мощность — 1000 сил: конкурента Porsche Taycan от Mercedes показали до премьеры
Фокус
2025-04-28T07:45:03Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z
Забудьте про C9: концепт Chevrolet Corvette повертає ретро славу
Топ Жир
2025-04-27T17:45:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
GigaIO выпустила первый в мире ИИ-суперкомпьютер "в чемодане"
Корреспондент
2025-04-28T17:27:50Z
В Україні впадуть ціни на брухт після обвалу на світових ринках
AgroNews
2025-04-28T17:16:13Z
Ученые нашли жидкость на крупнейшем спутнике Сатурна Титане, но кое-что их смущает
TSN
2025-04-28T14:51:31Z
Май начнется с новой магнитной бури: эксперты опубликовали график
Апостроф
2025-04-28T14:27:55Z
Топ-5 скрытых, но полезных функций смартфонов, которые вы, вероятно, пропустили
Фокус
2025-04-28T14:21:10Z
Нидерландская Team Liquid защитила титул на турнире по Dota 2 в Бухаресте
Корреспондент
2025-04-28T14:09:09Z
Сохранились кожа и волосы: в Перу нашли могилу элитной женщины каралов
Апостроф
2025-04-28T14:06:52Z