MY.UAНовини
По Кремлю бити не можна, а куди можна: які заборони на свою зброю залишають США
По Кремлю бити не можна, а куди можна: які заборони на свою зброю залишають США

По Кремлю бити не можна, а куди можна: які заборони на свою зброю залишають США

Очільники Європейського Союзу та НАТО, окремі глави держав кілька тижнів чинили політичний тиск на США, аби Білий дім дозволив використовувати надані Україні американські зразки зброї по військовим об’єктам у РФ. Допоки існувала негласна, але сувора заборона. Чому українські аргументи на користь більшої свободи дій українських військових не чула країна-виробник, та чи посилювала це розбіжності щодо війни в Україні, дізнавався Фокус.

Заборона США посилить розбіжності між союзниками

"Якщо хтось вважає, що ми маємо бути в позиції, в слабкій позиції — сидіти й чекати, доки смерть прийде за нами, то не дочекаєтесь ні нашої смерті, ні нашої слабкості. І краще бути на боці України. Тому що чим більше зможемо знищити військових цілей на території РФ, тим швидше закінчиться ця війна перемогою України", — нещодавно заявив очільник міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба.

Цю ж думку обґрунтовує й президент Володимир Зеленський. Під час усіх зустрічей він наголошує: заборони на використання західної зброї для ударів по території Росії не має бути, оскільки йдеться про захист України.

Американське видання The Wall Street Journal недавно зазначало, Україна звернулася до Білого дому із запитом дозволити бити американською зброєю по військових цілях в РФ. Та там заявили про незмінність позиції: озброєння зі США використовувати тільки для оборони, а також у межах України. За словами речника Ради національної безпеки США Джона Кірбі, на цей час "у політиці США немає жодних змін"

Британська The Times стверджує, заборона США Києву бити по об’єктах у РФ посилить розбіжності між союзниками.

Від початку існування вето

Поставки зброї великої дальності від іноземних партнерів від початку супроводжують політичні обмеження, окреслені кордонами України. І перш за все з боку США. Збройні сили України не можуть завдавати ударів американськими зразками по військових об'єктах на території РФ, навіть якщо це цілі несуть загрозу цивільному населенню та використовуються для руйнації критичної інфраструктури.

Ця проблема стала більш очевидною у зв’язку з наступом армії РФ на Харківському напрямку. Перш ніж починати військові дії, РФ накопичує сили на кордоні. Саме вони б могли б стати мішенню для українських сил, аби запобігти новим нападам. А також центри прийняття рішень, логістичні центри та склади паливно-мастильних матеріалів. "Тож йдеться не про наступ, а про захист", — прокоментував Володимир Зеленський.

Важливо Може психанути? Про що свідчить заява Трампа щодо готовності бомбити Москву та Пекін

"Усі розуміють, що наступ російських військ на територію Харківської області став можливим через заборони й обмеження, — говорить Фокусу політолог Петро Олещук. — Завдяки цьому Росія може збирати в будь-якій точці кордону свої війська. Таким чином ця заборона замість того, щоб обмежувати ескалацію — навпаки сприяє Росії проводити свої агресивні дії. Більшість держав це розуміють".

Харків розташований поряд з кордоном з РФ, місто регулярно обстрілюється ракетами та КАБами. Вильоти авіації здійснюються з аеродромів та інших військових об’єктів на території Бєлгородської та Курської областей. Зрозуміло, що як тільки Україна отримає дозвіл — буде систематично знищувати ці майданчики, і ситуація зміниться".

Експерти говорять, перш за все Збройним силам України необхідно взяти під вогневий контроль прикордонні регіони РФ — Бєлгородську, Брянську, Курську області, де можуть накопичуватися війська. Тобто просити дозвіл на використання ракет з радіусом 50-70 км. І це міг бути певний компромісний варіант, адже на тих територіях РФ вже не живуть цивільні мешканці — була проведена евакуація.

"Ведуться торги. Ситуація пластилінова, її можна намагатись викрутити так, як треба. Останнім часом розмірковували, у якій зоні можна використовувати цю зброю. Не просто по Кремлю чи Червоній площі. А саме по конкретних локаціях. Але такі погодження є конфіденційними", — зазначає у розмові з Фокусом експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

Погодження від партнерів

Дискусія про надання дозволів Україні у частині ударів по території РФ велась на найвищому політичному рівні як Європейського Союзу, так і Північноатлантичного альянсу.

Спочатку генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав країни-члени скасувати обмеження на використання їхньої зброї на території РФ, а згодом і парламентська асамблея Північноатлантичного альянсу закликала уряди всіх держав-членів НАТО дозволити Україні бити західною зброєю по території Росії.

Паралельно низка країн, серед яких Швеція, Латвія, Литва, Нідерланди, Естонія, Чехія, Польща та Фінляндія висловились на підтримку такого дозволу. Канада заявила, що надаючи Києву зброю, вона не ставила жодних умов щодо її застосування.

Окрім того, Великобританія сказала, що не має заперечень проти використання своєї зброї на ширшій території, аніж кордони України. "Україна має таке право. Так само як Росія завдає ударів всередині України…" — уточнив ще 2 травня міністр закордонних справ Великобританії Девід Кемерон.

Важливо Кремль провокує НАТО. Які кордони в Балтійському морі хоче переглянути Росія та чому (карта)

Нагадаємо, Лондон поставив Україні ракети далекого радіусу дії Storm Shadow, які вже були використані по цілях в окупованому Криму, а також на території РФ.

Далі очільники Франції та Німеччини також підтримали ідею. "Як пояснити Україні, що потрібно захищати свої міста, але що вони не мають права атакувати туди, звідки летять ракети? Це ніби ми говоримо їм: "Ми даємо вам зброю, але ви не можете використовувати її, щоб захистити себе", — заявив президент Франції Еммануель Макрон. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який донедавна був одним із найбільш стриманих західних лідерів у цьому питанні, також сказав, що Україна має повне право "відповідно до міжнародного права" вражати цілі в Росії, щоб захистити себе.

Проти скасування заборони виступили Італія та Іспанія.

Головна мета — тиск на США

Більшість коментарів європейських лідерів та експертів були спрямовані у бік адміністрації президента США Джо Байдена, оскільки США публічно відмовляються змінювати заборону Україні бити по цілях в Росії.

"Вашингтон, який надав основну частину вогневої потужності Києву, не хотів схвалити використання своїх ракет за межами міжнародно визнаних кордонів України через побоювання, що НАТО може бути втягнуто у прямий конфлікт з РФ, найбільшою ядерною наддержавою світу. Однак це дозволило Україні використовувати свої потужні балістичні ракети наземного базування ATACMS, щоб вразити військові об’єкти в Криму та інші об’єкти на полі бою в охопленій війною Україні", — йдеться у згаданому матеріалі The Times.

"По-перше, США, дійсно, зважає, що у РФ є ядерна зброя, 6 000 ядерних боєголовок, з яких частина активні. По-друге, США залишаються в такій концепції, що "краще мати поганий зв’язок, ніж не мати його взагалі". Тобто підтримувати контакти з РФ, аби зв'язувати її з західною цивілізацією тоненькою стрічкою. І не в останню чергу, аби контролювати кроки РФ у бік Ірану та Північної Кореї, щоб не утворювались нові осередки напруги. Вони бояться порушувати той принцип та хиткий баланс, який ще залишається", — говорить Іван Ступак.

Це логіка "червоних ліній", від якої США не хотіла відмовлятися тривалий час. Про це говорить політолог Олещук. "Вона полягає в тому, що можна стримувати так звану ескалацію, неконтрольоване використання зброї під час військового конфлікту, якщо задавати правила ведення цієї війни, — пояснює він. — З погляду США, Україна б’є американською зброєю по території України — це вважається самооборона, якщо ж по території РФ — можна тлумачити по-іншому, наприклад, як акт агресії з боку США. І, очевидно, Вашингтон саме про це неодноразово заявляв по дипломатичним каналам. Це цілком вписується в ті задачі, які були сформульовані президентом Байденом раніше — не допустити втягнення США у пряме військове зіткнення з Росією. Зважаючи на червоні лінії, вони уникають такого ризику. Але у цих умовах Україна як держава, яка зазнала агресії, і мала від початку менше ресурсів, ніж РФ, зазнає невиправданих обмежень, тож перемога для неї є нездійсненною задачею".

Саме про перемогу, а не про стримування останнім часом почали говорити світові лідери — партнери України.

До того ж концепція "червоних ліній", очевидно, не діє. Останнім часом Україна завдає ефективні удари по території РФ, не лише по нафтопереробним заводам, але й по військовим об’єктам, зокрема, стратегічним, таким як загоризонтні радіолокаційні станції. І Кремль реагує лише гнівними заявами.

І ці заяви часто політично на руку Кремлю. "Ми бачимо, що в західному таборі немає консенсусу з цього питання", — прокоментував дискусію між американськими та європейськими політиками прессекретар правителя РФ Путіна Дмитро Пєсков.

Рішення Білого дому

"Ефект натовпу мав спрацювати. Коли сторін, які погоджуються на ці удари, більше ніж тих, що не погоджуються. Це чисто психологічна реакція. Згадайте як в школі — один залишився на уроці, а всі йдуть, ти починаєш сумніватись. Блінкен вже казав заплутано та по дипломатичному "ми не в захваті, але що ми можемо зробити". Пентагон двічі заперечив, але остання заява була млява та непевна", — зауважує Ступак.

Дійсно, напередодні рішення про дозвіл Україні використовувати американську зброю говорив держсекретар США Ентоні Блінкен, який після повернення з Києва обґрунтовував ймовірність перегляду заборони. Також все частіше голоса на підтримку звучали з Конгресу, зокрема, у рядах демократів. Підтримував зняття обмежень для ЗСУ і спікер Палати представників, конгресмен-республіканець Майк Джонсон. "Ми повинні дозволити Україні вести війну так, як вона вважає за потрібне. Вони повинні мати змогу дати відсіч. І я вважаю, що намагання контролювати зусилля на мікрорівні — це не дуже хороша політика для нас", — зазначив він в коментарі для "Голосу Америки".

І ось у пресслужбі Білого дому повідомили, що США дозволить Україні використовувати зброю, вироблену в США, для ударів по військових об’єктах у Росії, які використовуються для нападу на Харківщину.

"Адміністрація Байдена таємно дала Україні дозвіл завдати удару по території Росії — виключно в районі Харкова — використовуючи надану США зброю. Про це заявили в четвер троє офіційних осіб США та двоє інших людей, знайомих із цим кроком, що є серйозною зміною, яка допоможе Україні краще захистити друге за величиною місто", – повідомило видання Politico.

Іншими словами Україна зможе використовувати надану США зброю, аби збивати запущені російські ракети, що прямують у бік Харкова, застосовуючи їх по військам, які скупчені біля російського кордону поблизу міста, або російські бомбардувальники, які запускають бомби в бік української території.

Водночас політика США щодо заборони далекобійних ударів вглиб Росії не змінилася. Один з американських чиновників зазначив, що Україна не може використовувати цю зброю для ураження цивільної інфраструктури або запуску ракет великої дальності навіть для ураження військових цілей у глибині Росії.

Теги за темою
РосіяМоскваКремль
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Договорняк" и "слив" Донбасса: кто виноват в обвале украинского фронта
Comments UA
2024-11-29T13:15:32Z
Огромная дыра: как выглядит Ан-2, который россияне перепутали с украинским БПЛА
Фокус
2024-11-29T14:15:56Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Стали известны шесть городов, которые стремятся захватить россияне в первую очередь
Comments UA
2024-11-29T16:21:39Z
Оккупанты нанесли авиаудар по Харьковщине: есть погибшие
Апостроф
2024-11-29T16:15:51Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Россия полностью контролирует решение Запада: как это произошло
Comments UA
2024-11-29T16:12:23Z
ФСБ привлекли его пророссийские сообщения: украинец стал агетом кремля, СБУ сообщила о преступлениях
Политека
2024-11-29T16:04:49Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Дональд Трамп может помешать общим планам Ким Чен Ына и Владимира Путина — Bloomberg
ZN UA
2024-11-29T13:32:03Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Украина срочно должна мобилизовать медиков, - Foreign Polic
Новости Украины
2024-11-29T16:21:28Z
Таких только 14%: ученые выяснили, в какой позе спят богатые люди
Фокус
2024-11-29T12:36:22Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Рэпер Yarmak рассказал, когда решил стать в ряды ВСУ
Корреспондент
2024-11-29T14:03:08Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Британский рэпер отреагировал на слухи о его романе с 49-летней Анджелиной Джоли
UAToday
2024-11-29T16:12:51Z
Раскрыт статус фильма во вселенной Cyberpunk 2077
GameMag
2024-11-29T16:02:53Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Известная украинская актриса впервые рассказала о муже-военном и брате, который пропал без вести
TSN
2024-11-27T15:06:43Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
Пока вы не видите этого, счета за воду уже растут
Знай
2024-11-29T13:30:20Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
"Будем считать это ошибкой": Налоги вырастут все-таки в декабре
UAToday
2024-11-29T16:12:41Z
Налоги выросли. Новый закон вступил в силу: сколько придется платить украинцам
UAToday
2024-11-29T16:12:08Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Зеленого света теперь не будет: в Украине появятся необычные светофоры
Политека
2024-11-29T16:21:33Z
Эти две молитвы обязательно нужно прочесть 30 ноября: как обратиться к Андрею Первозванному
Знай
2024-11-29T16:12:38Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
РФ может готовить удар по Украине стратегической ракетой РС-26 "Рубеж", — соцсети
Фокус
2024-11-20T18:06:37Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Суд вынес приговор закарпатцу, перевозившему рекордное количество уклонистов
Комсомольская правда
2024-11-29T15:15:15Z
Помог незаконно забронировать более 450 работников - подозревают экс-работника госпредприятия
Апостроф
2024-11-29T11:45:31Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Израиле террористы расстреляли пассажирский автобус
Апостроф
2024-11-29T11:12:41Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
FIFA объявила претендентов на премию The Best
UAToday
2024-11-29T16:12:11Z
Кобин в шоке – Ингулец забил фантастический гол Ворскли на 19-й секунде
Корреспондент
2024-11-29T14:48:35Z
Два украинца вошли в список претендентов на попадание в команду года по версии ФИФА
ZN UA
2024-11-29T14:37:49Z
Забарный - о песне в его честь: Не мог поверить, я начинал играть без фанатов
Корреспондент
2024-11-29T14:21:22Z
"Кто поддерживает Мбаппе, имеет IQ, как у мухи": фанаты Реала жгут футболки форварда
Корреспондент
2024-11-29T13:45:44Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Лучшая уличная еда мира: попали ли украинские блюда в топ
Comments UA
2024-11-29T15:27:58Z
Starbucks открыл кофейню вблизи границы с Северной Кореей
Корреспондент
2024-11-29T12:15:31Z
2000 лет спустя: гладиаторские бои вернутся в Колизей
Знай
2024-11-29T11:52:13Z
Какой вы цветок по знаку зодиака: какой ваш талисман
TSN
2024-11-29T11:51:14Z
Как не накупить лишнего во время "Черной пятницы": топ-5 советов
Апостроф
2024-11-29T10:18:29Z
В какой стране иностранцам предлагают 30 тысяч долларов за переезд
Comments UA
2024-11-29T09:57:15Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Что происходит внутри Солнца: ученые наконец-то выяснили
UAToday
2024-11-29T16:12:50Z
Создан литий-ионный аккумулятор, который нельзя уничтожить: он растягивается на 250%
Фокус
2024-11-29T16:02:49Z
В чреве Земли нашли пробоину: ученые считают, что ядро планеты может "протекать" железом
Фокус
2024-11-29T15:51:08Z
Геймерские фишки OLED-экранов Samsung
GameMag
2024-11-29T15:37:19Z
Левитирующий генератор бросает вызов вселенной: он работает с четвертым состоянием материи
Фокус
2024-11-29T15:16:22Z
Утренние привычки генеральных директоров: как начинают день самые успешные руководители мира
Comments UA
2024-11-29T15:00:17Z
"Крутится" вокруг Земли еще с августа: ученые расскрыли тайну "второй Луны"
Знай
2024-11-29T14:51:36Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
В интернете показали малоизвестный спорткар Toyota с необычным итальянским дизайном
Фокус
2024-11-29T15:42:24Z
Станет электромобилем: раскрыты официальные подробности нового Volkswagen Golf 9
Фокус
2024-11-29T13:45:34Z
"Зеленая карта" для авто неожиданно и приятно упадет в цене
Знай
2024-11-29T13:12:26Z
На европейский рынок выходит 475-сильный семейный внедорожник из США
Фокус
2024-11-29T10:12:32Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z
"Соскочил с переговоров", – Китай подложил Путину и его верхушке свинью премиум-класса
Новости Украины
2024-11-28T17:18:01Z
Американское качество: классический Chevrolet 60-х завелся после 36 лет простоя
Фокус
2024-11-28T14:30:15Z