Вчені були здивовані наскільки добре конфігурація космічного апарату OSIRIS-APEX змогла захистити його від близької зустрічі з нашою зіркою.
Як повідомили вчені з NASA, їхній космічний апарат OSIRIS-APEX, призначений для вивчення небезпечного астероїда Апофіс, діаметром понад 300 метрів, зміг успішно пережити перше максимальне зближення із Сонцем, пише Space.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Спочатку цей апарат NASA був відомий як OSIRIS-REx і він успішно зібрав і доставив на Землю зразки породи з навколоземного астероїда Бенну. Але назву зонда поміняли на OSIRIS-APEX через те, що він продовжив свою місію в космосі і вирушив для вивчення астероїда Апофіс, який вважається потенційно небезпечним для Землі. У межах нової місії зонд NASA має пролітати повз Сонце на відстані приблизно на 40 млн км ближче, ніж від самого початку він був спроектований для роботи. Кілька таких близьких обльотів Сонця необхідні для того, щоб OSIRIS-APEX зміг вийти на орбіту навколо астероїда Апофіс у 2029 році.
Апарат NASA кружляє навколо Сонця еліптичною орбітою, а значить він раз на 9 місяців опиняється в найближчій точці до нашої зірки. Перше таке максимальне зближення відбулося ще 2 січня, але про результати цієї події вчені повідомили тільки зараз.
Для того, щоб підготувати апарат до найсильнішого випромінювання Сонця, вчені ще на початку грудня минулого року встановили одну з двох сонячних панелей OSIRIS-APEX таким чином, щоб затінювала найчутливіші прилади зонда, а другу панель повернули до Сонця, щоб апарат отримував енергію. Саме це рішення змогло захистити космічний апарат під час небезпечного зближення з нашою зіркою, як і показувало моделювання. За словами вчених з NASA, вони були здивовані наскільки добре конфігурація космічного апарату OSIRIS-APEX змогла захистити його від близької зустрічі з Сонцем.
Дані телеметрії, які OSIRIS-APEX відправив на Землю в березні показали, що з ним усе гаразд. Уже на початку квітня зонд полетів досить далеко від Сонця, щоб відновити нормальну роботу. Вчені також були приємно здивовані тим, що бортова камера зонда показала себе навіть краще, ніж очікувалося, після того, як опинилася під впливом дуже високої температури. Саме з її допомогою вчені хочуть отримати детальні знімки поверхні астероїда Апофіс.
Хоча перше максимальне зближення із Сонцем апарата OSIRIS-APEX пройшло добре, все ж вчені поки не знають, як вплинуть на стан самого зонда і його приладів наступні п'ять близьких прольотів біля нашої зірки.
Друге максимальне зближення із Сонцем відбудеться 1 вересня і зонд перебуватиме на відстані приблизно 74,8 млн км від нашої зірки. Це приблизно в межах орбіти Венери і далеко за межами спочатку передбачених здібностей зонда.
Як уже писав Фокус, виявлено найранішу галактику у Всесвіті, яка піднесла кілька сюрпризів для астрономів. Світло від найвіддаленішої і найбільш ранньої галактики летіло до космічного телескопа Вебб цілих 13,5 млрд років.
Також Фокус писав про те, що японський зонд, який вивчає клімат Венери, перестав посилати сигнали на Землю. Варто зазначити, що апарат "Акацукі" є єдиним дослідницьким зондом на орбіті Венери.